Littlejohn in Bezorgdheid van ministers over Brits beleid Amsterdam Strijd Syrië- Israel duurt voort Afrika Hongersnood nog erger Dorp verhongerd Aanslagpleger prinses Anne „geestesziek in Kissinger moet nog eens terug Kamermeerderheid is Stad in handen van Rode Khmer VERLOOFD PAAR Russen willen hun GESTIKT helikopter terug Nederlands schip gezonken voor motie vrije meningsuiting 3 1974 MAART Nieuwe confrontatie Lokt niet aan 99 Bedreigd Toearegs j(RIJD AG 2 9 - De EEG staat maandag voor een vitale toekomstbeslissing (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) van ver- Het ging hard tegen hard in Moskou BRUSSEL Niet zonder bezorgdheid beginnen de ministers van bui tenlandse zaken van de EEG landen maandag aan een tweedaagse verga dering in Luxemburg waarbij de toekomst van de Europese gemeenschap duidelijk op het spel staat. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) In oases in het zuiden van Algerije, het hartje van de Sahara, zijn naar schatting bijna 15.000 Toearegs, voor namelijk afkomstig uit de woestijnen van Mali samengestroomd. Volgens Edmond Kaiser, stichter van Terre des Hommes, die onlangs Zuid-Alge- rije heeft bezocht, sterven dagelijks 25 Toearegs, volwassenen en kinderen, aan de gevolgen van de hongersnood. bant- met •schot e 200 e in- i met heeft aam- d. De >n de van r met srtien rloof- g bij iw te ijk in drie 1 zijn uden, tg j-1- oofde droeg s van spe- .ende iging agen’ ikke- heeft in de wa- iingp zui gende gaan plei- goede *n W. geren ening met >n in twin- i het in te heb- span- Llbert twin- lagen teren riste- roor- vier st en ering. van had van I eer- geld larbij haar celijk t aan d ’73 staan geld rnene n de ster- van ver- uni- enten )p de per- ;eiten ag al n de anger zijn 1967 GENèVE (UPI) De liga van Ro- de-Kruisverenigingen in Genève heeft gisteren meegedeeld dat helpers van het Rode Kruis in het door honger getroffen Ethiopië een tot nog toe onbekend bergdorp hadden gevonden, waarvan alle bewoners van de hon ger waren gestorven. Bovendien ziet hij er geen bezwaar in om in alle fasen van de Europese be leidsvorming, die toch al zo moeizaam verloopt, ook nog met de Amerikanen te overleggen. Volgens Russische mededelingen raak te de helikopter op 14 maart tijdens een reddingsvlucht door slecht weer uit de koers en boven Chinees gebied, waar de piloot een noodlanding moest maken. In de nota verwijt Moskou aan Peking dat China opzettelijk de feiten verdraait om de noodlanding van de helikopter aan te wenden als een gelegenheid om de anti-Russische sfeer in China te ver groten en de huidige betrekkingen tus sen de twee landen verder te verslechte- DAMASCUS (AP, AFP, DPA, UPI en Reuter). Syrië en Israel hebben el kaar gisteren in de centrale en noorde lijke sectoren van het Golan-front met ware artillerie en tanks beschoten, zo maakt een Syrische legerwoordvoerder bekend. De gevechten duurden tien uur, ildus de woordvoerder. Het was de 17e achtereenvolgende dag dat het in de heuvels van Golan onrustig is geweest. n in Ibrug, dden, omen d. WASHINGTON. Hoewel dr. Henry Kissinger bij zijn vertrek uit Moskou zei dat er „goede vooruitgang was geboekt in een aantal bilaterale zaken”, bleek ook uit het officiële communique dat hij er niet in geslaagd was de basis te leggen voor verdere vooruitgang in de SALT-onderhandelingen over het beper ken van het wederzijdse kernwapenarse- naat. Ball liet via zijn verdediger verklaren dat hij absoluut de enige was die prin ses Anne wilde ontvoeren. Nog steeds doen geruchten de ronde dat er een andere persoon in het spel is. Het leek onmogelijk dat één enkele man de prin ses in een schuilplaats kennelijk een huis waarvan de identiteit kop worden „De droogte heeft een hongersnood veroorzaakt die van dag tot dag erger wordt”, aldus verklaarde onlangs een woordvoerder van het Rode Kruis in Genève. Behalve uit de Sahel en Ethi opië, waarvan delen onlangs werden getroffen door zware slagregens die opnieuw levens van mensen en vee eisten, komen nu ook meldingen van droogte en hongersnood uit Kenia, Boeroéndi, Liberia en Tanzania. IN KENIA worden 60.000 mensen in het noordoosten van het land be dreigd. De internationale hulporgani saties kunnen hier nog geen hulp bieden, omdat de Keniase regering weigert het bestaan van hongersnood te erkennen. vastgesteld dag en nacht aan één stuk door kon bespieden. Als Ball werkelijk alleen is geweest, kan er inderdaad „gekkenwerk” worden gesproken. IN BOEROENDI heeft de minister van landbouw, nadat de maand maart in plaats van overvloedige re gen vrijwel geen neerslag te zien heeft gegeven, de boeren gewaar schuwd hun voedselvoorraden te be waren in plaats van ze te verkopen. organisaties te vestigen op het pro bleem. Volgens het Rode Kruis in Genève zijn de problemen bij de hulpverle ning in de Sahel „vrijwel onoverko melijk”. Bij Niamey, de hoofdstad van Niger, zijn in korte tijd 15.000 nomaden uit de woestijn aangeko- In Luxemburg zal hij ongetwijfeld te horen krijgen dat een herziening van de Britse positie in de toetredingsfase tot het EEG-bouwwerk gegeven de omstan digheden in het land misschien wel mo gelijk en wenselijk is doch dat er geen sprake kan zijn van nieuwe onderhande- lingen. De EEG moet verder kunnen werken en in het belang van alle lidsta ten mag niet één land het eenwordings proces blokkeren totdat het zijn zin heeft gekregen. En met deze procedure hebben de Britten al gedreigd. In tegen stelling tot vroeger toen de EEG zich eigenlijk alleen maar zorgen behoefde te maken over de stappen die het moest zetten naar een toekomst, is nu ook zijn heden bedreigd. De collega’s van Callaghan zullen hem zeker duidelijk maken dat zij de EEG als veel meer dan een zakelijke overeen komst willen zien. Juist met het oog op het verschaffen van wezenstrekken aan Inmiddels is de EEG op weg naar een nieuwe confrontatie in eigen kring: het olieprobleem. Zoals bekend hebben acht ministers van EEG-landen en een Britse ambtenaar (bij ontstentenis van een competente regering) besloten een plan van economische, technische en culture le samenwerking op touw te zetten met de Arabische landen. „Hangende de Britse goedkeuring” werd er destijds al voor zichtig bij gezegd. Callaghan, de nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken, komt daar voor het forum van zijn continentale collega’s ontvouwen hoe het Labourbewind zich tegenover de EEG wil opstellen. En hoe wel de landbouwvergadering eind vorige week tot een soepele aanpassing bij de Britse verlangens heeft geleid is dit toch geen betrouwbaar voorteken voor het verloop van het aanstaande Luxemburgs beraad. Wilson is er kennelijk op uit om Engelands economische zwakte te stellen tegenover het verlangen op het Europese vasteland om de EEG van negen lidsta ten ongerept te handhaven. Opdat, hoe moeizaam ook, kan worden verder ge werkt aan het ontwerpen van een poli tieke positie die de economische opstel ling tegenover de buitenwereld karakter moet verschaffen. LIBERIA heeft „omdat de droogte ons land heeft bereikt”, aldus de Liberaanse minister van buitenlandse zaken, een beroep gedaa® op het permanente bureau van de organisa tie van niet-gebonden landen om de aandacht van de internationale hulp- Poiitieke eenwording, in een Europese unie verpakt, lokt de Engelsen niet meer aan. Callaghan streeft naar betere be trekkingen met Rusland op een veel bredere schaal dan de vorige regering. Een Cambodjaanse soldaat van het regeringsleger verleent eerste hulp aan een lid van de Rode Khmer die gewond raakte tijdens gevechten in de buurt van Oedong, ongeveer 25 kilometer ten noordwesten van Pnom Penh. DEN HAAG (ANP). De meerder heid van de Tweede Kamer is van mening, dat in het algemeen rijksambte- naren reglement waarborgen inzake de vrijheid van meningsuiting van ambte naren moeten worden opgenomen. Daar bij dient elke vorm van preventief toe zicht te worden vermeden. De Kamermeerderheid, gevormd door de fracties van PvdA, VVD, D’66, PPR, CPN, PSP, BP en de KVP-er Van Schaik, stemden gisteren voor een motie, waarmee de regering het verzoek kreeg het ambtenarenreglement aan de uitge sproken mening aan te passen. Het communiqué sprak over een „con structieve en zakelijke sfeer” - een for mulering die door de Russen vaak wordt gebruikt om te zeggen dat het in de gesprekken hard tegen hard ging. Het document liet zich verder met geen woord uit over bereikte vooruitgang voor wat het Midden-Oosten betreft, of over de bilaterale handelskwesties tussen Moskou en Washington. Volgens berichten zou Moskou op het laatste ogenblik nog met een voorstel zijn gekomen waardoor een verlenging Het lot van de Toearegs, het be roemde nomadenvolk dat eens het grootste deel van de Sahara beheer ste, is bijzonder tragisch. Er zijn sterke aanwijzingen dat de autoritei ten in Mali, wier gezag door de Toea regs nooit is erkend, van de situatie gebruik maken om de Toearegs te laten „afsterven”. De tienduizenden Toearegs die gevlucht zijn naar Alge rije en Niger, twee landen waar ze wel hulp van de autoriteiten krijgen, zijn moeilijk te helpen. Als nomaden hebben ze zich altijd gevoed met de melk van hun vee (kamelen en gei ten) en ze verdragen geen ander voedsel. Volgens het Rode Kruis worden alleen al in Niger, een van de armste landen ter wereld, twee miljoen men sen met hongersnood bedreigd. Hier wordt wel veel voedsel aangevoerd, maar het transportprobleem is vrij wel onoverkomelijk. De verhoging van de benzine- en olieprijzen en het gebrek aan transportmiddelen heeft het Rode Kruis er al toe gebracht, vooral in Ethiopië, ezels te gaan ge bruiken. In Oedong, dat van militair oogpunt weinig belang heeft, woonden 15.000 mensen voordat de gevechten om de stad uitbraken. Direct na de verovering begon de luchtmacht van de Cambod jaanse regering de stad te bombarderen. Callaghan is onlangs in Bonn pp be zoek geweest. Wat hij daar heeft gezegd, althans wat ervan naar buiten is geko men, draagt niet bij om de EEG opti mistisch te stemmen omtrent de Britse voornemens. Niet alleen stelt Groot- Brittannië de Atlantische betrekkingen boven haar Europese relaties, maar in de Labour-opvattingen is de gemeen schappelijke markt niet veel meer dan een zakelijke overeenkomst die uitslui tend de moeite waard is indien ze aan wijsbaar voordeel voor de Britten ople vert. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De rampzalige droogte,'gepaard met hongersnood, die vorig jaar in Ethiopië ca. 100.000 mensen en in de zes Sahel-lan- den (Mali, Mauretanië, Senegal, Niger, Opper-Volta en Tsjaad) tien duizenden het leven kostte en die de dood van honderdduizenden stuks vee tot gevolg had, dreigt dit jaar een nog groter aantal Afri kaanse landen te treffen. DUISBURG (DPA). Het Nederland se motorschip Wendolina A van 595 ton is gisteren in de Rijn bij Walsum gezon ken na een aanvaring met een Duits tankschip. Volgens de Duitse rivierpolitie i» de schipper van de Wendolina A, Jan Hop, verdronken. (Van onze redactie buitenland) PNOM PENH-OEDONG (UPI). De voormalige koninklijke hoofdstad van Cambodja, is gisteren in handen van de Rode Khmer gevallen. Eerder had het garnizoen van Cambodjaanse rege ringstroepen onder zware druk de stad ontruimd. AMSTERDAM. Kenneth Little john, een van de twee broers die beweerd hebben in opdracht van de Britse geheime dienst een bank in Dublin te hebben beroofd, is opgedo ken in Amsterdam. MOSKOU (DPA). China heeft gis teren een in scherpe bewoordingen ge stelde nota uit Moskou gekregen waarin de onmiddellijke teruggave wordt ver langd van een Russische helikopter met drie bemanningsleden. De Russen wijzen voorts de twee weken geleden bekendge maakte Chinese beschuldiging van de hand dat de in China gelande helikopter aan het spioneren was. een eigen politiek gezicht willen zij zeer voorzichtig zijn met de wijze waarop de VS bij hun handelingen moeten worden betrokken. Met name aan die politieke samenwerking, formeel nog niet in het pakket van EEG-activiteiten opgenomen, zal in Luxemburg mogelijk een aparte bijeenkomst van de ministers worden gewijd. i hebben duizend wagons te De twee jonge mensen, die bezig wa ren het apartement in te richten, zijn waarschijnlijk woensdag al gestorven Ze hadden de geiser aangestoken waar door, aldus de vermoedens van de ge rechtelijke autoriteiten, er een tekort aan zuurstof is ontstaan. LONDEN. De man die prinses An ne vorige week trachtte te ontvoeren is geestesziek, aldus zijn advocaat. De 26- jarige Ian Ball stond gisteren voor de tweede keer voor de rechter en bij die gelegenheid vertelde zijn verdediger wat een normaal mens al had kunnn moeden: Ball is lichtelijk gek. men vorm van schizofrenie, de ziekte waarbij men van een „gespleten per soonlijkheid” spreekt. Schizoïde personen zijn meestal contactarm. De advocaat van Ball probeerde zijn cliënt op borgtocht vrij te krijgen. De zaak is nu in handen van psychiaters. Het proces zal door deze nieuwe ontwik keling sterk worden beïnvloed. Het kan tot een formaliteit worden terugge bracht, waarna Ball wegens ontoereke ningsvatbaarheid waarschijnlijk in een inrichting voor geesteszieken zal worden opgenomen. Bij de aanslag van 20 maart werden de chauffeur en de detective van de prinses door kogels gewond- Ook een toesnellende agent en een te hulp ko mende journalist werden gewond. Geen van hen verkeert echter in levensgevaar. De beschuldiging tegen Ball luidde ten slotte poging tot moord op de detective van de prinses. van de driedaagse gesprekken met Kis singer noodzakelijk zou zijn geweest, maar dat werd door hem blijkbaar even snel nadat het hem was overhandigd, verworpen. Waar de SALT-onderhandelingen op zijn vastgelopen, is dat de Russen een stop willen op de produktie en verdere ontwikkeling van de zogenaamde „MIRV”-raketten, omdat zij daarin een achterstand hebben vergeleken bij de Verenigde Staten. Deze raketten kunnen meer dan één kernlading met zich mee voeren. Zij kunnen bovendien op afzon derlijke doelwitten worden afgevuurd. Aan de andere kant zijn de Ameri kanen bij de Russen ten achter wat betreft de raket-capaciteit, d.w.z. dat de Russen grotere kernladingen de lucht in kunnen schieten. Washington wilde een stop op de produktie en ontwikkeling daarvan. Kissinger had kennelijk gehoopt door deze wederzijdse belangen tegen elkaar af te wegen, tot een soort afspraak te komen die de basis had kunnen worden van nieuwe SALT-gesprekken. Dat had dan een mooi geënsceneerd handtekenin genfeestje op kunnen leveren voor presi dent Nixon, die het plan heeft om in juni naar Moskou te reizen. Kissinger zal nu vermoedelijk in mei terug moe ten keren om te zien of dan iets bereikt kan worden van wat hij dit keer niet gedaan kreeg. Dit laatste lijkt onwaarschijnlijk, want het is duidelijk dat Kissinger deze keer met een grote handicap heeft moe ten onderhandelen, namelijk het simpele feit dat het presidentschap van Nixon zo ernstig is aangestast dat ook de Russen er allerminst zeker van zijn of Nixon in juni nog wel president zal zijn. Deze handicap zal in mei geenzins veranderd zijn. De in Tunis vergaderende Arabische ministers van Buitenlandse Zaken heb ben nu definitief besloten de bijeen komst van Arabische staatshoofden en regeringsleiders,die aanvankelijk in april in Cairo zou plaatsvinden, te verschui ven naar september- De topconferentie zal dan in Rabat worden gehouden. Het besluit de bijeenkomst uit te stellen was genomen op aandrang van Egypte. „Syrië stelt voor enig akkoord over troepenscheiding als voorwaarde de ont ruiming door Israel van alle in 1967 bezette gebieden en de erkenning van de nationale rechten van het Palestijnse volk”, aldus verklaarde de Syrische mi nister van Buitenlandse Zaken, Abdel Halim Khaddam, gisteren op een pers conferentie in Tunis. Khaddam gaf te kennen dat na 15 april een vertegenwoordiger van Syrië naar Washington zal gaan om met mi nister Kissinger van Buitenlandse Zaken te spreken over toekomstig Israelisch- Syrisch overleg en om kennis te nemen van de Israëlische denkbeelden die mi nister Dajan van Defensie aan Kissinger zal voorleggen. Hij heeft behandelingen voor geestesziekte ondergaan nadat in was vastgesteld dat hij schizoïde is. Dat is een niet geheel tot ontwikkeling geko- BRUSSEL (ANP). Een 22-jarige Nederlander uit Tilburg en zijn 25-jarige Belgische -verloofde uit Borgloon zijn gisteren dood aangetroffen in een apar tement in Borgloon. Littlejohn, die drie weken geleden uit de Mountjoygevangenis in Dublin ontsnapte, werd in het geheim voor een BBC televisieprogramma geïnter viewd in het Hilton Hotel. Hij had tevoren in een schuilplaats in Schotland aan de hoofdredacteur van het Londense blad Time Out verteld hoe hij met zijn broer Keith er in slaagde te ontsnappen. (Keith werd bijna onmiddellijk weer gegre pen). Volgens Kenneth had hij de gevan genisbewakers ervan overtuigd dat hij aan yoga en meditatie deed. Hij had in feite enige tralies doorgezaagd met behulp van zaagjes die in een bus talkpoeder waren binnengesmok keld. Door te vermageren hadden de broers zich toen tussen de overgeble ven tralies kunnen wringen. Littlejohn beweerde nog steeds dat hij de bankroof had uitgevoerd in opdracht van de Britse geheime dienst die de IRA daarvan de schuld wilde geven. Britse regeringsfunctio narissen hebben dit ontkend maar wel toegegeven dat zij wel eens con tact met de twee broers hebben ge had. Volgens de Amsterdamse politie heeft Littlejohn ons land al weer verlaten. IN TANZANIA zijn in sommige streken grote kudden vee wegens voedselgebrek gestorven. De autoritei ten van de regio Shinyanga de spoorwegen om gevraagd om het bedreigde vee kunnen evacueren. men, beroofd van hun kostbaarste bezit: vee. In kampen in Mali zijn 37.000 nomaden afhankelijk van voedsel voor hulporganisaties. Welnu; die Britse goedkeuring is er nog steeds niet. En gegeven de snelle koerswijziging richting Verenigde Staten plus Kissingers woede over de Europese plannen die overigens nog zo ver weg zijn, zal een goedkeuring er ook niet een-twee-drie komen. Hoewel de Arabi sche landen waarom het gaat inmiddels al hebben medegedeeld dat zij het plan zullen verwelkomen staat de Duitse mi nister van buitenlandse zaken Walter Scheel nog steeds trappelend gereed om in de Arabische wereld op verkenning te gaan. Zonder Britse „Genehmigung” moet hij evenwel thuisblijven en komt er van het Europese plan voorlopig niets te recht. Voor de Fransen betekent dat een niet gering gezichtsverlies. Ze hebben zich immers ook tegenover de Arabieren voortdurend opgeworpen als Europa’s politieke krachtbron. Naar de Amerika nen beweren hebben ze daarbij zelfs niet geschroomd om voor een handhaven van het olie-embargo te pleiten teneinde daaruit een rechtvaardiging van hun ei genzinnige politiek te kunnen destilleren. ren.

Haarlem's Dagblad | 1974 | | pagina 3