>ij MENINGEN OVER BETONBETEGELING STERK VERDEELD Zaterdag ook n Haarlemmers naar Kalkar Inspraak kwam niet uit de verf Vernielingen bij stadskwekerij KNIKKERTEGELS BEIAARD Kleding Profijt pnjsZ a Creatief maar mevrouw van Wijnhoven uit Goes komt naar siebel Waarom? ii Man valt van fiets en breekt zijn heup Inbraken aan Crayenesterlaan y DIAMODESHOW 1 Lezing en cursus over transcendente meditatie [1 i 9 1974 STAD DINSDAG 24 SEPTEMBER KERNENERGIEPROJEKT Fabrieken Hoofdkleur bruinig-paars Alleen betontegels Kakelbonte kermis <3 Ongeveer tien speelterreinen hebben ze al: moderne tegels voor een oer-oud-Hollands spel, het knikkeren. In totaal zullen in heel Haarlem 150 grijze tegels uit de grond gaan in ruil voor even zoveel knikkertegels. Ze zijn van glasfiber en leverbaar in iedere gewenste kleur. De dienst Sport en jeugdzaken heeft ze in het rood, groen en oranje besteld bij de Brabantse kunststoffenfabriek C. A. Boer, die ze levert voor on geveer 25. Er kan desnoods een auto overheen rijden, maar je kunt ze ook, zoals we in het Wis- selseveld al eens gezien hebben, gebruiken als hockeyputje. In ieder geval: speelmogelijkheid genoeg, als het knikkerseizoen weer losbreekt. De kinderen van kleuterschool „Rehoboth” aan de Zomervaart spelen er sinds kort al met overtuiging mee. Ook de juffrouw is blij: Als kinderen jong zijn gebruiken ze eerst al leen hun schoudergewrichten, nu leren ze ook hun polsgewrichten te gebruiken”. Jopper A in zuiver wollen V AaBe-duffel. 3 In o.a. zwam M: 38/46 i 75,- 4 mantelspecialist In Zeeland wonen betrouwbare juweliers - (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM „Ik vraag mij af, wat denkt het Haarlemse publiek hier van”. „Is dit het plan, zoals het wordt uitgevoerd?” „Ik dacht, dat we ons er vanavond over konden uitspreken”. „Waarom is er geen ruggespraak en dergelijke opmerkingen vormden gisteravond het erd dt sluitstuk van de informatieve avond over sierbestrating, die de Stichting kiezen city Haarlem in „Die Raeckse” had bèlegd. Het had in de uitnodiging nog ‘'erge' zo veelbelovend geklonken: „U kunt niet alleen kennis nemen van de plan nen, doch u heeft tevens een laatste gelegenheid om uw wensen kenbaar te pshuis maken”. Maar, zoals de organisatoren tenslotte stelden, dat was toch niet de bedoeling van de bijeenkomst. T2 City Haarlem hield bewogen vergadering I over sierbestrating Barteljorisstraat (Van onze stadsredactie) yerge- (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze stadsredactie) genomen. ■‘J’ (Van een onzer verslaggeefsters) JUWELIERS Haarlem: Grote Houtstraat63 Amsterdam, Rotterdam, Den Haag De kollektie van Siebel mag u niet missen. Gouden armbanden met briljant in elke prijs van 1150,- tot 25.000,- Radio Parade presenteert deze mo de op dia’s in samenwerking met C 8f A Haarlem. De opzet van het geheel is volstrekt a-commercieel, meent het bestuur van Radio Parade. „Integen deel”, zegt het bestuur. C A heeft sympathie voor het ziekenomroepwerk in het algemeen en voor dat van Radio Parade in het bijzonder. Zij gaf onder meer blijk van haar sympathie door Radio Para de een bedrag van 12 mille ten ge schenke te geven. Met dit geld kon den de parademedewerkers de appa ratuur vernieuwen en bijdragen in de kosten van het nieuwe studiocomplex in het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Gisteravond werden voor het eerst de dia’s vertoond en wel in de Maria- stichting, 30 september komt de dia- modeshow naar het Diaconessenhuis, 3 oktober naar het Elisabeth Gasthuis en 11 oktober naar de Deo. Hij wees op het belang van de keus die gemaakt is: „In de Anegang hebben we een negatief voorbeeld. De bestrating daar is plat, scheef en lelijk van kleur. Er is een stuk sfeer weg. Een nieuwe vloerbedekking heeft een zeer grote in vloed op de sfeer van een gebouw. Wat gaan we doen in de binnenstad? We moeten minstens hetzelfde, zo niet meer comfort bieden als in Schalkwijk en we moeten bovendien de historische erfenis van het centrum behouden”. Hij verklaarde zelf voor het laatste te kiezen: „De Barteljorisstraat is een mo derne winkelstraat. We moeten geen pit toreske stad bouwen, we gaan naar de eenentwintigste eeuw toe. We moeten wèl voorzichtig zijn, ik vond persoonlijk de Anegang ook geen succes”. HAARLEM. In het afgelopen wee keinde zijn er inbraken gepleegd n twee huizen aan de Crayenesterlaan. Uit een van de huizen is een Delftsblauwe vaas met bijbehorende kandelaars en een En gelse klok gestolen. Vermoedelijk zijn er ook sieraden weg. De bewoners van het andere huis vermissen niets. Men was in beide gevallen na het verneilen van het zijraam binnengekomen. i/iseur: jn vijl goede bestu- berei- ig van Rabo- wisse- het te nodi; :iezen; leden jsraad iu all onder- retaris ongen; eerste .weedf ne le- Hale- roken Waalse :n de i niet >rt op e re- aatst. actie. a wor- een of :rijgen. de en eginsel mee te stand en hoe tennis- it mo lm ge- a sport ren de sbanen zijner 'ichten ijn te 31, B. J. J. 4 (tel. ersein- Haarlem-Centrum, Grote Hout straat 180; Winkelcentrum Schalkwijk, Rivièradreef 26 Pieter Heemstede. De man stapte bij de stalling n pro- ---.- - l - - - - in de »en en vie^ Hij moest met een gebroken ringen, heup in het Diaconessenhuis worden op- i voor- n van Briljant kopen is een zaak van vertrouwen. Siebel bestaat al meerdan60jaar. Daarom! t pro- inge it con- Jitvoe- ,Meine r Har- lement irkest”. ideale 'uimte. len de orga- is met auratie Een man kreeg gedaan, dat een verkeers- paal in de Anegang-hoek Frankestraat die diende als parkeerplaats voor honden en bromfietsen weer zal verdwijnen. Scheffelaar verwachtte, dat inderdaad in december begonnen kan worden. Wel is het nogal moeilijk, dat materiaal op tijd binnen te krijgen, vertelde hij: „De Nederlandse fabrieken zijn niet ingesteld op het halve formaat tegel dat wij willen gebruiken. Maar er wordt uit alle macht gewerkt om voor het eind van het jaar te kunnen beginnen, zodat we in aanmerking komen voor rijkssubsi- die”. De technisch adjunct-directeur van Openbare Werken nam afstand van wat Rolling verklaard had, en wilde de zaken niet zo zwart-wit gesteld zien. Hij achtte twee uitgangspunten denkbaar: verster king en behoud van het oudheidkundig karakter van de stad, en aansluiting zoeken bij de vernieuwing. De Algemene Haarlemse Zieken, omroep Radio Parade heeft de Ne derlandse primeur van een diamode- show in ziekenhuizen. Aan de hand van drie diaseries met geluid krijgen de patiënten en personeel informatie over de wintermode voor dames, he ren en kinderen. Van Sambeek schetste de gang van zaken bij het plannenmaken; het door de commissie afgekeurde eerste ontwerp van de dienst Openbare Werken, de bezoeken aan andere steden en tenslotte de besluitvorming. De heer Scheffelaar noemde de Barteljorisstraat een „test case”, zodat wijziging van de plannen voor de andere loopstraten altijd nog mogelijk is. Met name de Gierstraat zal trouwens een eigen type vereisen, omdat daardoorheen nog fietsverkeer mogelijk is. Verrast heft de wandelaar in de binnenstad zijn hoofd op ,zo leert de ervaring van wandelende redactiele den, als de klanken van „The Enter tainer”, wereldberoemd wordende song uit de steeds maar geprolongeer de film „The Sting”, over de daken huppelen. Het is stadsbeiaardier Ber nard Winsemius die hoog in de toren van de oude Bavo of de Bakenesser- kerk op de beiaard „The Entertainer” speelt. Röling haalde tenslotte de standpun ten aan van de schoonheidscommissie, monumentenzorg en de stediebouwkundig adjunctdirecteur van Openbare Werken, die allen zich in zeer negatieve bewoor dingen over de betonbetegeling hadden uitgelaten. Hij gaf daarna een toelich ting op het officiële plan voor de Bar teljorisstraat. De hoofdkleur is bruinig- paars, deze grindtegels worden doorsne den door geometrische figuren van geel- gekleurde grindtegels. Het motief accentueert het „verblijfs- karakter” dat de Barteljorisstraat moet krijgen, op wens van het bedrijfsleven dat bij het werk van de commissie Openbare Werken was betrokken. Twee vertegenwoordigers hebben ook de stu diereis naar diverse plaatsen in binnen- en buitenland meegemaakt. De heer Van Sambeek was een hun ner. Hij vertelde, dat na de Barteljoris straat eerst het noordelijke gedeelte en dan het zuidelijke gedeelte van de Grote Houtstraat aan de beurt komt, terwijl de Gierstraat voorlopig als laatse op de lijs staat. Op 9 oktober wordt de eerste werkvergadering gehouden met de be woners van de Barteljorisstraat, om af spraken te maken over een proef stukje dat betegeld kan worden. In januari gaat men over tot betegeling, en dan zal ook de riolering vernieuwd worden. Er is een voorlopig krediet van bijna een half miljoen gulden beschikbaar gesteld. De commissie heeft destijds zelf de uitgangspunten voor de plannen opge steld. De heer Scheffelaar herinnerde eraan: het gaat alleen om winkelstraten, in het algemeen zullen geen klinkers toegepast mogen worden, maar gewassen betontegels van 30 bij 15 centimeter, het mag niet te duur worden, er moet een afwatering zijn zoals die in het wandel- HAARLEM. De Internationale Me ditatie Stichting Amsterdam houdt woensdag 25 september om 20 uur in café-restaurant 't Bolwerk een introduc- tielezing. Spreker is de heer P. J. A. Hoenderdos, de cursussen geeft in Trans cendente Meditatie, zoals bekend een techniek om lichaam en geest tot rust te brengen. De introductielezing zal worden begeleid met dia’s. Woensdag 2 oktober wordt een vervolglezing gegeven, na af loop waarvan men zich kan opgeven voor een cursus transcendente meditatie. Entree ƒ1,50. n acht is van in het rk aan an de inbond spiw rndan Rabo. als it vesti- veel ers ii it het maart aartjj bij de ir het uitslag .arleir. woudt ta juden gehouden? Deze HAARLEM. Vandalen hebben in het weekeinde een waterkraan op het ter rein van de stadskwekerij in de Kleine indam Houtweg open gedraaid, waardoor er een j flinke hoeveelheid water is weggelopen. Verder verbogen zij enkele spiegels en richtten zij vernielingen aan. Uit de tuinmanswerkplaats, waar de vandalen de boel overhoop haalden en enkele -gereedschappen kapot maakten wordt niets vermist. domein in Osnabrück wordt toegepast, en er zouden wat waterpartijen moeten komen. De stadsarchitekt: „Uitgaande van de ze richtlijnen heb ik geprobeerd naar beste kunnien een ontwerp te maken, en door goed samenwerken is het dan toch nog dit geworden. Maar er is in principe best een beter plan denkbaar. Als er bijvoorbeeld in de richtlijnen niet had gestaan, dat de afwatering naar Osna- brücks voorbeeld moet maar zorg ervoor dat er geen plassen komen als het regent, dan zou er al heel wat meer ruimte geweest zijn”. Redactie ?Milou Hopmans’ iteiefoon 319053 1 toestel 248 J HAARLEM. Ook vanuit Haarlem maken demonstranten zich op, om op zaterdag 28 september in het Duitse plaatsje Kalkar tegen de snelle-kweek- reactor te protesteren die daar in aan bouw is met ondermeer Nederlands geld. Zoals bekend betaalt iedere Nederlander een heffing van drie procent op zijn elektriciteitsrekening om dit miljarden- projekt voor kernenergie te financieren. Het Haarlems Anti-Kalkarcomité heeft zich achter de landelijke protestactie gesteld. Het is een in het brandpunt van de belangstelling staand probleem, of men met de bouw van kernreactoren wel moet doorgaan ofschoon veiligheid bij produktie en vuilopslag nog aller minst gewaarborgd zijn. In Amerika is inmiddels niet alleen de bouw van nieu we; snelle-kweekreactoren verboden, maar zijn 21 reactoren gesloten omdat zich scheurtjes in het koelsysteem open baarden. Vanuit deze levensgevaarlijke bedrei gingen voor ons milieu richt de demon stratie zich tot het parlement, dat binnen kort moet beslissen over de uitbreiding van het Kalkarprojekt met een tweede en een derde kweekreactor. Men vraagt stopzetting van het Kalkarprojekt, af zien van verdere deelnemening en intrekking van de wet „Financiering Snelle-Kweek- reactor” die het parlement in 1973 aan genomen heeft. Kalkar ligt dertig kilometer verwij derd van Nijmegen, de demonstranten komen bijeen op het raadhuisplein. In- lichtingne over de demonstratie bij het Haarlems Anti-Kalkr-comité Ant. v. d. Goesstraat 34, tel. 375698. De vergaderden, weinig in getal, kre gen daarna amper de gelegenheid tot het stellen van vragen. Er gingen stemmen op om niet de Barteljorisstraat te nemen als „proefkonijn”, maar een gedeelte van de Anegang met de nieuwe bestrating te betegelen. Riolering vernieuwen is dan niet nodig. Een voorstel om met de er slecht aan toe zijnde Gierstraat te be ginnen, werd onuitvoerbaar genoemd. Een andier suggereerde, dat de stenen bloembakken best vervangen zouden mogen worden door bakken van hout. Een volgende pleitte voor meer zitooge- lijkheden voor het winkelend publiek. Aan de straatvervuiling in de vorm van hondepoep, kauwgum auto-olie en bromfietssmeer werd uitvoerig aandacht besteed alweer zonder dat de definitieve oplossing voor het probleem aan de hand gedaan kon worden. Verkeer zal naar het zich laat aanzien straks ook ’s nachts geweerd worden uit het wan- deldomein; dat althans liet hoofd ver keerspolitie Oosterhof doorschemeren. Winsemius, musicus zonder applaus, is even aangenaam verrast als zijn luisteraars bij het horen van de top hit uit „The Sting”, als we de reacties op zijn spel aan hem overbrengen. Hij vertelt dat een collega-beiaardier een tiental nummers rag-time muziek waaronder „The Entertainer” ruit Amerika heeft meegenomen en voor de beiaard heeft bewerkt. Verplichte vraag, nu corruptie schandalen hun schaduw werpen op de Gooise matras, zit er voor Winse mius, lachend: „Ik houd me evoor het spelen van „The Entertainer”, is hij een zogenaamde plugger? Winse mius, lachend: „I hou me ervoor beschikbaar”. Hij heeft ons in ieder geval beloofd „The Entertainer” nog een keer te spelen. Winsemius bespeelt de beiaard elke maandag van half vier tot half vijf en elke vrijdag van half twaalf tot half een. Het wondt langzamerhand tijd de kleerkast te inspecteren, wilt u ten minste op maandag 30 september met gevulde armen de winterkledingbeurs van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers bezoeken. Die dag kunnen er van tien tot twee uur in het Remonstrantenhuis aan de Wilhelmi- nastraat 22 kleren ingeleverd worden voor de beurs, die dezelfde dag van vier tot acht uur op hetzelfde adres wordt gehouden. Op de beurs wordt uitsluitend ge dragen, gestoomde en in goede staat verkerende damesbovenkleding ver kocht. In overleg met de „inbreng ster” wordt de prijs vastgesteld. Een kwart van dit bedrag houdt het U.V.V., dat het, na aftrek van huur- en administratiekosten, aan een nog niet bepaald „goed doel” ter beschik king stelt. Op dinsdag 1 oktober, tussen tien uur en half een, wordt er afgerekend en kunnen niet verkochte spullen worden opgehaald. „Creatief zijn we allemaal; het komt er alleen helaas niet altijd uit”, roepen de dames Hennie Ochse Frei- wald en Liesbeth Maas andere Bloe- mendaalse dames toe. Het tweetal geeft op tien achtereenvolgende don derdagen een handenarbeidcursusi in de barakken op het parkeerterrein naast de katholieke kerk op de hoek Bloemendaalseweg Kleverlaan. Daar, te beginnen op 17 oktober, van 9.30 tot 11.30 uur, willen Hennie en Liesbeth verschillende handenarbeid- technieken als bijvoorbeeld emaille ren, boetseren, linoleumsnijden, ba tikken, met de liefhebbers beoefenen. Inclusief materiaal betalen de deelne mers 75 gulden cursusgeld. Inlichtin gen en inschrijvingen bij Liesbeth Maas, lepenlaan 34, Bloemendaal, te lefoon 261591. Een architekt, supervisor van de jeugdgroep van de Vereeniging Haerlem, streed met kracht tegen de grind tegel: „een bijzonder fijn plan, maar dan wel voor een winkelcentrum”. Hij werd bij gevallen door een leken-lid van de schoonheidscommissie; anderen ver- klaardenu zich volmondig vóór het voor handen liggende plan. Een bewoonster tenslotte vroeg naar het alternatieve ontwerp: „misschien had ik dan toch nog voor dit plan gekozen, maar we hebben er geen kennis van kunnen ne men”. Zij kreeg later een exemplaar mee naar huis. De anderen gingen, sterk verdeeld maar zonder de stemmen ge teld te hebben, om bijna half twaalf diezelfde richting. rheifes tot de Rosen- ibel lament as wèl in zijn i: een i Bach aflokte waren HEEMSTEDE. Dat het berijden van een doodgewone fiets kan leiden tot sonate vervelende complicaties, ervoer gister- irminj mor®en een 63-jarige laborant uit n pro- van bet station op zijn rijwiel, bleef met l (zelfs zÖn broekspijp achter een trapper han- Slechts de informatie aan de binnen- stadswinkeliers- en bewoners heeft voorgestaan. De heer Van Sambeek, vi- ce-voorzitter van City Haarlem zei tegen zjjn gehoor: „Natuurlijk is het ónmoge lijk om inspraak te verlenen en aan iedere burger te gaan vragen wat zijn wensen zijn. Stel dat tien architekten een ontwerp zouden indienen voor de verbouwing van uw huis, dan zouden er tien verschillende ontwerpen binnen komen”. Op deze uitspraak kwam prompt ver weer van de kant van stadsarchitekt Wiek Röling, een van de mensen die door City Haarlem waren uitgenodigd om een toelichting op de plannen voor sierbestrating in de Barteljorisstraat te komen geven. Röling: „En wat is nou het rare in deze zaak? Ontwerpers zijn vaak de mensen die het ’t minst met elkaar eens zijn. Maar in deze kwestie waren alle adviseurs en alle ontwerpers, van stadsontwikkeling, van Hout en Plant soenen, de stedebouwkundig adjunct-di recteur van Openbare Werken, allemaal waren zie heit er over eens: een betonte- gel voor de Haarlemse binnenstad zou een onjuist uitgangspunt zijn”. Eerder had hij zichzelf de rol van Judas toebedeeld, want als stadsarchi tekt heeft Röling getekend voor de plan nen zoals die gisteravond werden voor gelegd. Maar tegelijkertijd is hij mede verantwoordelijk voor een alternatief plan. Het ene gaat uit van gewassen betontegels, het andere, opgesteld door een ambtelijke werkgroep, is gebaseerd op de toepassing van klinkers. Gisteravond werd het duidelijk ge steld: de commissie openbare werken heeft aan het officiële plan de voorkeur gegeven. „Klinkers vond men te sober, niet passend in de binnenstad”, zei tech nisch adjunct-directeur Scheffelaar van Openbare Werken. Een jeugdige ondernemer vreesde, dat de binnenstad te modern wordt aange pakt, hij zei geen behoefte te hebben aan nog een winkelcentrum zoals er al zoveel bestaan. „Je hoeft er alleen nog aluminiumpuien in te zetten, dan is het Schalkwijk,” mopperde een ander. Een volgende pleitte voor toepassing van bielzen. „Afgrijselijk”, noemde Hout en Plantsoenenman Nico Brink die gedach te. „Maar in de kakelbonte kermis van dit plan kan het er nog wel bij”. W «SM

Haarlem's Dagblad | 1974 | | pagina 5