Wel WERKGROEP VAN HOMOFIELE HAARLEMMERS TREEDT UIT DE ANONIMITEIT I Het COC? Nee hoor, ik doe niet aan politiek! Adressen en informatie Agenda D O P' Buit van f 2670 1795: Feestconcert in Spaarnekerk 1498; rfaf bij wisseltruc ff ff nijman Haarlem O m korting op al onze artikelen Limco te® 1 2 houtmarkt 21 O L_ vele duizenden rollen behang met kortingen tot 40% Electro R3 o M DON DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 (Van een onzer verslaggeefsters) (Van Ook heterosexuelen keerde adres was: „Het COC? Nee hoor, ik doe niet aan politiek!” Koekeloeren Een op de twintig Si tel: 023-319 309 aS o ZIJLSTRAAT 57, HAARLEM TEL.: 0 23 - 31 07 24 HAA 835 bet hun. hs brief a in bez de ves in het trixple wordt wijk g ken, k maar Zandvoort va Bollenstreek Hij was naar het vergaderadres gestuurd door een familielid, dat vast niet heeft geweten dat het COC de integratie voorstaat van homofielen in onze samenleving. De man stommelde de trap op en werd boven opge vangen door een lid van de werkgroep Haarlem. „Ben ik hier goed?” vroeg hij. En de jongen zei gastvrij en nietsvermoedend ja. „Het zijn toch wel allemaal alleenstaanden?” vroeg de man door, „ze lijken me wel wat jong”. „Dat geeft toch helemaal niet, oudere mensen zijn net zo welkom”, probeerde de jongen hem gerust te stellen. Om het ijs te breken stelde hij hem voor aan een andei- werkgroepslid, zodat onder het genot van een drankje het hoe en waarom van de contactavond kon worden toegelicht. Toen werd het de man duidelijk, dat hij aan het ver- In en om Haarlem O it 7152 (vrouwen): tel 023- (ADVERTENTIE) Riders’’, 18 j. u.: jO. •O (ADVERTENTIE) Let op: tot 5 oktober geven wij: HUNTENBURG/=V 1 Daarmee wordt ruwweg duidelijk, hoe buitengewoon traag het emancipatiepro ces van de homofiel in onze samenleving verloopt. Hij of zij wordt nog nauwe lijks aanvaard, en toch is naar algemeen wordt aangenomen ongeveer vijf procent van de bevolking homofiel. „Een op de twintig’’, wordt ook wel gezegd. Huntenburg bestaat dus 50 jaar. Dat hebt u dit voorjaar al gemerkt. Nu zijn de vakanties voorbij en start de tweede ronde van ons jubileum-feest. In 1924 plakte Huntenburg z’n eerste rolletjes tegen de wand. Nu, In 1974, plakt Hunten burg nog steeds. Niet alleen klassiek behang of het meest exclusieve behang, ook en voor al het gewone rolletje. werking is zelfs uitstekend”, zegt ze. En Wilma: „Wel komen vrouwen vaak pas via het lidmaatschap van 7152 bij het COC terecht”. Op de contactavonden lag de verhouding ongeveer half om half. Wie zich over het onderwerp nader wil documenteren, kan bijvoorbeeld lezen: HAARLEM. Voor de belangheb benden volgen hier een paar adressen van instanties die homofielen kunnen hefpen:. alarmsystemen licht- en kracht installaties centrale antenne systemen meet-en regel techniek geluidsinstallaties „Homosexualiteit bij de man” door A. van Dantzig, 5,25. Tenslotte geeft het COC een maan delijks bulletin uit onder de titel „SEK”. Gratis voor leden, anderen betalen f 8,50 per jaar. op gironummer 386094 ten name van Dialoog Amsterdam onder vermelding van titel en nummer: „Afscheid van de sexualiteit” door J. van Ussel, 5,50. „Jongen-jongen/meisje-meisje", AJAH-NVSH uitgave 7,50. Groep 311148. Wi het lijk Orpheus (homofilie en huwelijk): R. Fruinlaan 23-3 Amsterdam, tel. 020- 152538. Orpheus landelijk: postbus 163, Zoetermeer, tel. 079-169907. Dolfirama (Hotel Bouwes Palace). Dag. om 11.30 12, 14 en 16 uur. Avondshow di„ vr. en zat. 21 uur. Bowlingcentrum (Burg. Fenemaplein). Dage lijks geopend van 16-01 en zo. 12-01 uur. Het winke slecht onder Ook 1 laan weste: kei, x verscl viswil melkt geves rerem wordt gaan geen In gespe wink bleek voor nings De comn winlk Park f350, beier te v. beta: B Lor dag aar ten De dai dei gel pol Bovendien bieden wij als feestgeschenk van onze relaties Haarlem, Winkelcentrum Schalkwijk tel. 023-331917 Natuurlijk wilt u kunnen kiezen uit alle merken kleuren tv's. En zeker zijn van snelle en deskundige service. Bovendien wilt u niet meer betalen dan nodig is. Daarom kunt u beter meteen naar ons toe komen Een grootbeeld kleuren-tv koopt u bij ons nu nog voor Wilma en nog twee anderen zullen in Amsterdam leren „voorlichten”. Ook aan de direkte hulpverlening moet wat ge beuren, heeft de werkgroep zich voorge nomen. Tot nog toe kon af en toe worden ingesprongen als iemand acuut in moeilijkheden kwam, zoals die moe der die ontdekte dat allebei haar kinde ren homofiel waren en die het toen even niet meer zag zitten. En Joost: „Ik werd vaak opgebeld door mensen, die dachten dat ik een massage-instituut was of zo. Nou moet je weten dat ik erg verlegen ben, maar ik heb toch geprobeerd om ze voorzover ik dat kon door te verwijzen.” „Als je me de bek openbreekt”, interviews van Paul de Vilder en Hanneke van Buuren met homofie len; Wetenschappelijke Uitgeverij. Naar naresse ting „E Parkwi; gezet, g ke goec „Het danks i tenties, vinden, dat eei recht 1 gen. A kandid; zaakt c te acce men e schikkt staat r en w voorrai die kaï zen”, z sticht» Giste voor kwesti notaat, stond verten begrip grond daaror een w A-- Over die vijf procent weten we bar weinig, al was het maar omdat het maatschappelijk nogal gevaarlijk is of lijkt er voor uit te komen dat je „zó”, of „anders” bent. De leden van de werkgroep COC-Haarlem hadden het ri sico graag willen lopen. Ze zouden hier niet alleen met hun voornaam vermeld zijn, als niet één werkgever toch had gezegd dat hij dat voor zijn homofiele medewerker minder gewenst vond. Nu doen we het dus maar gewoon met Bert, Wilma, Joost, Loes en Ton, die dan weliswaar niet in de publiciteit, maar wel in hun eigen werkkring er voor uit kunnen komen dat zij homo- sexueel zijn. Zij vormen met nog een paar anderen de hechte kern van de nieuw leven ingeblazen Haarlemse COC- groep. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het Haarlemse harmo- nie-orkest „De Spaarnebazuin” en de Bussumse organist André Knevel geven vrijdagavond een feestconcert in de Spaarnekerk. Het concert is georgani seerd door de Stichting Behoud Spaarne kerk, „ter ere van het feit dat de minister van CRM de kerk uiteindelijk wil plaatsen op de Monumentenlijst”. Het concert begint om 20 uur; de bezoe kers worden om een vrijwillige bijdrage gevraagd 1. Justitie dossier, 5; 2. Samenle ven en niet trouwen 4; 3. Huwelijk en homofilie, 7,50; 4. De Seringen bloeien, over vrouwen, ƒ7; 5. De naakte waarheid, informatie over ho mosexualiteit; 6. Het hoge woord, over ouders en de homosexualiteit, f 4-- karakter ervan werd dikwijls een be paald thema aan de avond meegegeven. De groep praatte over huwelijk en ho mofilie met de werkgroep Orpheus uit Amsterdam (een door het weekblad Margriet gehouden enquête wees uit dat ongeveer 100.000 Nederlanders getrouwd zijn en kinderen hebben, maar zich des ondanks uitsluitend of overwegend tot hetzelfde geslacht voelen aangetrokken), ontving plaatselijke politici om het te hebben over het huisvestingsbeleid en dergelijke, sprak over geslachtsziekten en ontving de „Groep 7152”. Achter dit advertentienummer van Vrij Nederland gaan homofiele en bisexuele vrouwen schuil, die bijna twee jaar geleden de groep oprichtten. Loes, zelf actief In „7152”, haast zich overigens te zeggen, dat het bestaan van een aparte groepering van vrouwen niet bêtekent dat er voor hen binnen het COC geen ruimte zou zijn. „De samen- Gespeeld worden werken van onder meer Beethoven, Bach en Suppé, waar van enige samen met het Adema-orgel worden uitgevoerd. Tevens staan enkele orgelsoli, onder meer de Toccata van Widor, op het programma. „De Spaarnebazuin” bestaat uit zeven tig man en staat onder leiding van de heer W. P. van der Geest. Het feestcon cert wordt opgeluisterd door de Haar lemse bloemenmeisjes. Om aan te tonen dat de Spaarnekerk zich goed leent voor concerten, zijn voorts uitgenodigd het Haarlems gemeentebestuur, de raadsle den, afgevaardigden van Provinciale Sta ten en een aantal besturen van muziek- en oratoriumverenigingen. Een speciale uitnodiging is verzonden aan minister Van Doorn van CRM. Sinds vorig jaar hebben ze, zoals ge zegd, contactbijeenkomsten gehouden. Ondanks het vrijblijvende en informele De groep is in overleg met de gemeen te voor een permanent onderdak, zodat aan het zwerven door de stad een eind kan komen. Misschien kunnen ze ook in aanmerking komen voor subsidie uit de rijksoverheidspot. In elk geval gaan de informele sociëteitsavonden op de laatste vrijdag van elke maand door, en komt ook de gespreksgroep geregeld bij el kaar. De eerstvolgende voorlichtingsma- nifestatie zal gegeven worden tijdens de Vredesmarkt die onder het thema „dis criminatie” zaterdag gehouden wordt. Het COC is dan samen met Man- Vrouw-Maatschappij en de groep 7152 te vinden in een stand op de Nieuwe Groenmarkt. De vrijdagavond ervoor wordt de eerste contactavond gehouden in het vertrouwde pand aan de Gedemp te Oude Gracht. Telefonische inlichtin gen over deze bijeenkomst bij de werk groep COC-Haarlem: tel. 336208. Het COC is niet alleen bedoeld voor homofiele mannen en vrouwen, maar staat ook open voor heterosexuelen die het belangrijk vinden dat de integra tie voortgang vindt. De vereniging telt ongeveer zevenduizend leden. De werk- groep-Haarlem schat het aantal leden in hun rayon (dat zich uitstrekt van Half weg tot Bloemendaal, Heemstede, Ben- nebroek, Zandvoort en de IJmond) op ongeveer 250. Bert heeft bijgehouden dat de contact avonden bezocht zijn' door in totaal 125 verschillende personen. Ze trokken ge middeld 31 bezoekers per avond, in to taal zijn er negen avonden geweest. De werkgroep is er niet ontevreden over. „We werken onder de rook van Amster dam, en het is nu eenmaal historisch zo gegroeid dat dat de uitgaansstad bij uitstek is. Bij ons is er een andere sfeer: geen knetterende muziek, af en toe een thema. Wat weer niet wegneemt, dat ook wij best van een gezéllig avondje uit houden. Wat dat betreft zijn er in Haarlem trouwens drie bars.” Llnnaeushof (Bennebroek) park met speel tuin en andere attracties. Geopend dag. 11-17 uur. Tulipshow Frans Roozen (Vogelenzangseweg Vogelenzang). Dag. geopend van 8-19 uur. Tulipgarden John van Grieken (T.o. de kerk te Vogelenzang). Geopend van 8-20 uur. Treslong-Bowling (ingang Parklaan). Geo pend dag. 10-01 uur. Raadhuis Hoofddorp, 19.30 uur: Commissie teraadsvergadering. Raadhuis Hoofddorp: 19.30 Comimssie openbare werken, plantsoenen en verkeer. Nu doet het COC misschien soms wel aan politiek om zijn doelstellingen te verwezenlijken, maar de letters COC betekenen toch gewoon „Cultuur- en Ontspannings Centrum”; een naam waarmee de vereniging zich veiligheids halve heeft getooid toen zij in 1946 werd opgericht. Pas in 1964 kon men er voor uitkomen, dat net COC een vereniging voor homosexuelen is. En niet eerder dan vorig jaar verkreeg de vereniging koninklijke goedkeuring. Huntenburg heeft nu trouwens ook gordijnen, die helemaal zijn afgestemd op de behang- kollektie. Alle denkbare kleuren Histor-verf en ’n fikse sortering doe-het-zelf-materialen. Terwijl het tweetal bij de kassa stond, veranderde de man van mening en wilde hij één bankbiljet van 100 voor zijn geld. Hij deed een greep in de kassa, de assistent pakte hem het geld af, maar in de verwarring moet het de man, bleek later bij het opmaken van de kassa, toch gelukt zijn, zijn slag te slaan. Joost, daarover doorgaand, meent dat Haarlem juist van grote betekenis kan zijn voor mensen die nog met zichzelf in de knoop zitten. „Ze kunnen eens komen koekeloeren, hun eerste bange schreden zetten,” zegt hij. Wilma voegt eraan toe, dat het voor mensen die niet naar Am sterdam kunnen omdat ze bijvoorbeeld geen auto hebben, ook een uitkomst kan zijn dat er in Haarlem een groep actief is. Wel is de kans dat je elkaar op straat tegenkomt groter, en dat kan voor som migen toch een drempel betekenen, vindt ze. „Sinds u het weet”, eveneens voor ouders, door Herman Roose; uitgege ven bij Ploegsma, 9,90. En de aller, allernieuwste portable k!e,uren-tv. met vergroot beeldformaat koopt u bij ons voor, maar (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Een onbekende man heeft woensdag door middel van een wisseltruc een bedrag van 2670 buit gemaakt. De man, tussen de 40 en 45 jaar en gebroken Engels en Nederlands sprekend, vroeg aan de assistent-be- drijfsleider van een zelfbedieningszaak aan de Gedempte Oude Gracht of deze tien briefjes van tien om wilde zetten in briefjes van 25 en ƒ10. HAARLEM „Het COC-Haarlem houdt vrijdagavond een informele contactbijeenkomst”, hebben we u in de loop van het vorig seizoen een paar keer bericht. Het waren bescheiden aankondigingen, die nauwelijks opvielen tussen het andere verenigingsnieuws. Waar het om ging werd niet altijd vermeld. Dat kan soms wel eens verwarring opleveren, heeft een al wat oudere heer moeten ervaren. Dialoogcahiers, te bestellen door overmaking van het vermelde bedrag COC-Amsterdam: Frederiksplein 14, tel 020-234596. COC-Haarlem: tel. 023-336208. Schorerstichting (hulpverlening) Wolvenstraat 17 hs, Amsterdam, tel 020-222388. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein). Vandaag en morgen 20.15 u.: Toneelgroep Centrum met „De babyfoon”. Toneelschuur (Smedestr. 23). Vrijdag 20.30 u.: „Heer Rodericks’s Kruisvaart”. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.)15.30, 19 en 21.30 u.: „Diamonds are forever”, 14 j. Vrijdag 24 u.: „The battle of El Alamein”, 14 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: OD, J.3 dl ZU j. Vrijdag .e VL £.1 AUUUC1II J.t J. (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.i „The Getaway”, 18 j Vrijdag 23.30u „Villa Riders”, 18 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.: „Alicia”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 18.45 en 21.15 „The Exorcist”, 10 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, „Gold’!. 18 j. Vrijdag 24 u.: Studio (Gr. Markt) 14.15, 19 Stlng”, 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62). Per manente tentoonstelling collectie schilderijen van Frans Hals en andere meesters uit de Haarlemse School, zilver, glas en antiekemeti- belen, poppenhuis en oude apotheek. Prenten kabinet. Tentoonstelling uit eigen bezit van het werk van Lucebert. Geopend ma. t.m. za. 10-17 u. zond. 14-17 u. Teylers Museum (Spaarne). Tentoonstelling Nederlandse tekeningen uit de 18e eeuw. Tevens mineralen,kristallen, historische na tuurkundige instrumenten, fossielen e.d. Open di. t.m. za. 10-17 u. Ie zondag van de maand 14-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Tén- toonstellin „Het vreemde houten gezelschap”, foto’s van snijwerk aan Middeleeuwse koor banken en misericordes. Permanente tentoon stelling beeldhouwwerk en schilderijen vanaf de Middeleeuwen tot de barok, handschriften, kerkgewaden e.d. geopend di. t.m. za. 10-12.30 u. en 14-17 uur. Stichting Beeldende Kunst, (Ged. Oude Gracht 121), Uitleenkunst met kooptegoed. Expositie keldertje gedurende de maand sep tember fototentoonstelling van het werk van A. M. Oostwoud-Wijdenes, geopend di. t.m. vr. 13-17 u„ za. 11-17 u. en dond. avond. 20-22 uur. Preekstoel (ingang Gasthuispoort t.o. Kleine Houtstraat 93). Collectie religieuze goederen geopend di., do en za. 10-12.30 en 14-16.30 uur. Cruquiusmuseum (aan de Ringvaart bij Heemstede). Oud-Hollandse molens, maquette waterstand, oud stoomgemaal enz. Tel. 023- 286946. Geopend dag. 9-17 uur. Theehuis geo pend dag. van 8-24 uur. De Hallen (Gr. Markt). Tentoonstelling, Werken in Textiel 3, overzichtstentoonstelling van de ontwikkeling n de textielkunst. Dag. 10-17 u., zond. 13-17 u. t.m. 10 nov. Kunstzalen Heerkens Thijssen (Houtplein 13). Geopend dag. 10-17 uur, zondag gesloten. Prentenkamer: tentoonstelling tekeningen en aquarellen van Joop Vermeij, t.m. 5 oktober. Galerie Epoque (Zandvoortselaan 2, Heem stede). Tentoonstelling werk van Pol Fraiture. Geopend di. t.m. za. 13-19 u. zond. 19-21 u„ zond 13.30-16.30 u. T.m 29 september. Gebouw Noord Holland (J. J. Hamelink- straat-hoek Schipholweg), tentoonstelling „Vijf Noordhollandse naïeven”. Geopend ma. t.m. vrij. 9-17 u. T.m. 16 okt. Atelier „De Bleeker” (Blekersvaartweg 2, Heemstede). Expositie aquarellen van Willem Snitker T.m. 5 okt. Het Huis in de Duinen (Herman Heyer- mansweg 1, Zandvoort). Tentoonstelling teke ningen. handarbeidprodukten ens. van leerlin gen, oud-leerllngen en leraren der Spaarne Scholengemeenschap. Geopend dag. 10-21 u. T.m. 30 september. VOLKSUNIVERSITEIT A. H. Gerhard Ma- voschool (ingang Raaks) 20 u.Filmavond: „De grote blonde met een zwarte schoen” (Alleen voor leden). DIVERSEN Raadhuis Heemstede: 20 u.: Gemeenteraads vergadering Stadhuis: Vrijdag 14 u.: Commissie kunstza ken. Vrijdag 15.30 u.: Commissie advies en bijstand gemeentefinanciën. Gebouw Noordholland (.J .J Hamelinkstraat- hoek Schipholweg). Vrijdag 14 u.: Commissie ruimtelijke ordening. Haarlemse Jaz Club (De Egelantier, Gr. Heiligland 47). Vrijdag 22 u.: Ritmo Natural. Sionskapel (Eksterlaan 1, Hatrlem). Vrijdag 20 u.: Programma met dia’s en film over het reddingswezen (NCVB en KNZHR Mij). Kathedrale Basiliek (Leidsevaart). Bezichti- ting schatkamers van kathedraal, geopend V. 10.30-12.30 en 14.30-16.30 uur. Wijkcentrum Europtwijk (Laand van An gers 5). Spreekuur sociaal raadsman di. 10-12 u. vr. 14-16 uur. De Waag (Spaarne 20). Geopend op dond. en zond. v.a. 20-1 en vrij. zat. van 20-02 uur. VVV Haarlem (Stationsplein). Open dag. 9-20 u., zond. 11-14 u. en 17-19 uur. Stadskweektuinen (Kleverlaan 9). Bloemen en planten. Kassen met tropische planten. .Cl. s Geopend woe 14-16 uür, zat en zond. 10-12 uur en 14-16 uur. Rondvaart door Haarlemse grachten. Ver trek bij Houtbrug dag. 10. 11, 12, 13, 14, 15, 16 en 17 uur. Zat en zond. 16 uur naar Groen- nendaal Excursies op aanvraag. Tel. 023-241080 en 324859. Thijsse’s Hof (Mollaan, Bloemendaal). Vogel en plantentuin. Geopend di.t.m. vrij. 9-12 u. en 13.30-17 uur. Zat. en zond. 9-17 uur. Bezoekerscentrum Waterleidingduinen (in gang Vogelenzangseweg bij Oase, Aerden- hout). Natuurproject „Bomen en bos” aange vuld met bijenkas. Elke zondag 13 u. Duin wandeling o.l.v. gids. Bezoekerscentrum Kennemerduinen (ingang Koevlak tegenover de Watertoren aan de Zeeweg Overveen). Dagelijks geopend van 9- 17 uur. Haarlem Bowling (Orionweg-Delftlaan). Geo pend ma. t.m. zon. 13.30-02 uur, zat. en zond, jeugdbowlen 11.30-13.30 uur. 19 en 21.30 u. Topaz”, 14 j. en 21.30 u.: „The Vi 14

Haarlem's Dagblad | 1974 | | pagina 4