Harmenjanswijk geheel in gemeentelijk bezit I Diefstal van munten en postzegels TOM OKKER 12.50 Haarlems Dagblad prof tennis circuit op het perron woensdag 2 oktober 1974 stoutenbeek Wethouder Thuis: „Zaak niet meer terug te draaien” geweldenaar I Voorstel tot huizenoverdracht AUTOMOBILISTEN LEVERDEN SLEUTELS IN DONDERDAG 26 SEPTEMBER STAD 1974 4 Fait accompli Economisch slecht Zuigkracht de abonnees van HAARLEM NIKKI PILIC HIU CLIF DRYSDALE TONY ROCHE voor de in Haarlem te spelen tenniswedstrijden op Philips batterijen, die gaan maar door Zaandam: Westzijde 23 Wormerveer: Wandelweg 34 IJmuiden: Lange Nieuwstraat 427 Beverwijk: Zeestraat 18 AAN ONZE KANTOREN: Haarlem: Ged. Oude Gracht 82 Soendaplein/Floresstraat Californiëplein 17 Hillegom:v.v.v. Jhr. Mockkade OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ontvangen 2.50 reductie op de toegangsprijs van het in de Kennemersporthal, aanvang 19.30 uur Deelnemers: 1 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Niet minder dan 835 bewoners van Parkwijk hebben hun handtekening gezet onder een brief aan de Haarlemse raad, waar in bezwaar wordt gemaakt tegen de vestiging van een tweede bank in het winkelcentrum aan het Bea- trixplein in Parkwijk. Gesteld wordt dat de bevolking van Park wijk geen behoefte heeft aan ban ken, kantoren en opslagruimten, maar aan goedkope volks winkels. ^Voor echte Perzen^ f naar Stoutenbeek. I Daar vindt u de meest exclusieve i| I (en grootste) 1 I kollektie Perzen van l I heel Noord-Holland. I ■uioontcntrum NORMALE TOEGANGSPRIJS f 15- TEGEN INLEVERING VAN DEZE BON X Ss ggggi|®f| Jr W Jl F 5 (Van een onzer verslaggevers) Evers >r 3r uur 3age- Geo- nissie stand 1 GEHUWD: amr OVERLEDEN: GEBOREN EEN DOCHTER VAN: ONDERTROUWD: 1 >peel- 11-17 Geo- zond. igang 1 de an 9- in lg Wethouder Thuis lichtte nog toe dat het aantal winkels in het centrum feite lijk iets te groot is geweest. Er was op bijzondere wijze ontvangen. Een mee rijdende jury, waarvan onder meer de acteur Piet Römer deel uit maakte, be oordeelde de kwaliteit van de op ieder station aangeboden kroketten en de ori ginaliteit van de ontvangst. Een in rok geklede ober schotelde de jury in Haar lem op een verzilverde schaal de warme hap aan (bovenste foto). Daaronder een deel van Lime House Seven met op dg voorgrond discjockey Tom Blom. Op de onderste foto krijgt een jonge treinreizi ger een van de bitterballen, die werden geleverd door Albert van Zoonen uit Schagen. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De politie heeft twee automobilisten een rijverbod opgelegd. Het tweetal, een 25-jarige Haarlettimer en een 34-jarige Amstelvener, werd met een borrel op achter het stuur aange houden in de binnenstad. Vanmorgen mochten zij hun autosleutels aan het politiebureau op halen. Ver is, 16 roen- 241080 DT om r. en mssie r. el 6-- jk Ml Je o- d, it, N. A. van Petten en C. T. P. Kraken, M. Dridi en J. E. Oerlemans, J. F. Jansen en A. M. Koops, F. A. Peters en J. Franse, A. L. van Schie en J. teNijen- huis, J. B. M. Geels en C. F. Jacek, E. J, Verburg en C. J. M. Wiering, R. J. Eijkenaar en A. J. C. Belles, M. Wenne- kes en W. Koehorst, J. van Kampen en M. S. de Man, B. Kerkhoven en D. G. J. Knaap, G. J. A. van Unnik en M. G. Nooij. GEBOREN EEN ZOON VAN: D. A. Heijerman en E. C. M. van Scheppingen, P. N. H. Piscaer en A. W. aan der Weijden, L. Flora en C. Hout- huijzn, H. van Breugel en A. J. Oos- terhof, G. J. van den Berg en A. L. Huij boom, R. Bannink en E. van Goor, A. R. Treffers en J. Pérukel, A. C. Braaksma en M. J. Lammertsma, R. C. Paardekooper en N. C. Eldering, B. Re- jeb.en L. M. C. Martin, J. W. Vermeer en M. R. Spaargaren, D. W. de Laat en A. J. Al, J. H. Warmerdam en C. van Tol, I. Dagli en Z. Dogan, J. F. R. Pesco Roger en M. H. Blans, P. H. Brem ën B. C. Miedema, J. E.- B. Hut en E. A. van der Meij, V. Dur en S. Dur, S. L. M. Spanjaart en J. J. G. Hessels, R. Snijder en M. J. Dams, A. F. C. A. A. Zandwijk en M. A. Post. kwamen de en ex- ;eweg kerk H. J. Vijlbrief en M. van Petegem, J. J. N. Blonk en R. E. Zorbag R. van Ling en C. G. Sweijen, F. J. Feije en H. van Roode, A. Smit en A. M. Baars, D. F. Goudkuil en C. E. M. Smit, L. J. M. Bosland en Y. T. Vijfschagt, R. G. J. van dat de positie van het winkelcentrum niet nog moeilijker gemaakt moest wor den door de koopfunctie ervan nog meer te verminderen door vestigingen als banken. Wethouder Thuis zei dat er in dit geval weinig meer aan te doen is, er is al bouwvergunning verleend en het contract is gesloten. De zaak is volgens hem niet meer terug te draaien. Hij vond wel dat er wellicht een te korte termijn is geweest waarbinnen andere kandidaten gesteld konden worden. Hij zal daarover contact opnemen met de woningstichting. De winkeliersvereniging had overigens nog laten weten bereid te zijn tijdelijk de huur van een leeggeko men pand voor haar rekening te nemen, als niet direct een huurder gevonden zou kunnen worden. Breestraat 84 - Beverwijk - Tel.(02510) 25141 Over de voorwaarden voor de over dracht werd enige tijd gediscussieerd, speciaal over een door de gemeente te betalen vergoeding wegens te derven beheersinkomsten. De woningstichting heeft, namelijk personeel in dienst dat HAARLEM. De raadscommissie voor volkshuisvesting is gistermiddag akkoord gegaan met de overname van 85 vooroorlogse woningen aan de Har- menjansstraat, die tot het bezit behoren van de woningstichting „Kennemerland- Zuid”. Motief voor de overname door de gemeente is, dat ze een eenheid vormen met de 139 gemeentewoningen rondom het nieuw aangelegde zogenoemde „groe ne hart”. Als de huizen aan de Harmen- jansstraat ook gemeente-eigendom zijn geworden, na het fiat van de raad, is het woningbestand in de hele wijk in één hand gekomen. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM.Uit een huis aan de Lorentzkade zijn in de nacht van dins dag op woensdag een nog onbekend aantal niet meer in omloop zijnde mun ten en enkele postzegelboeken gestolen. De munten bestaan uit zilveren rijks- daalders, zilveren guldens en halve gul dens. Men is via de achterdeur binnen gekomen. Sporen van braak heeft de politie niet gevonden. ogel- 12 u. (In- rden- ange- Duin- mede wordt betaald uit de exploitatie van de 85 woningen aan de Harmen- jansweg. De gemeente heeft zich bereid verklaard voor maximaal vijf jaar 65 per woning aan de woningstichting te betalen, zodat het administratieve appa raat niet hoeft te worden aangetast. Ook is namelijk overeengekomen dat de wo ningstichting in ruil voor de huizen aan de Harmenjansstraat 100 woningen in de westlob van Molenwijk toegewezen krijgt. Dat kan over én a twee jaair een feit zijn. Dan is het administratief appa raat weer geheel nodig. De vergoeding is dus een soort overgangsmaatregel. Raadslid Van Schooten (PvdA) stelde vraagtekens bij die vergoeding en vond dat hierover opnieuw met de woning stichting gepraat zal moeten worden. Zijn fractiegenoot Nicolai vond het vreemd dat voor het beheer nu twee maal geld uitgetrokken moet worden: één keer voor de ex-eigenaar en één keer voor de dienst voor de volkshuis vesting, die de woningen in feite al sinds 1971 beheert. De bewoners zelf willen graag hun huizen bij de gemeente ondergebracht zien, omdat ze een voorbeeld van goede renovatieaanpak hebben gezien bij het gemeentecomplex in de wijk. Ben Evers (PSP) zei dat het niet zijn keus (voor de gemeente) geweest zou zijn, maar hij vond dat de bewoners het tenslotte mo gen zeggen. Mr. van Vliet (PPR) beves tigde ook dat de bewoners met de ge meente in zee willen. „Als dat niet gebeurt komt er oorlog”, zo had hij gehoord. Keijzerswaard en E. B. Booms, L. Ter- poorten en R. I. L. Wijnoogst, B. Bleeker en M. J. G. Decamps, W. Duin en S. de Mooij, A. J. R. Dumoulin en Y. E. E Polfliet, R. J. Hendricks en S. E. van den Hooren. A. Smit en M. Walker, C. M. Loos- schilder en B. E. Gmelig, J. Koper en A. P. M. van der Drift, jhr. P. A. Reuchlin en G. O. van Weel, J. J. Munnikhuis en I. M. Keur, J. H. Stoete en T. E. F. Kraaij, J. F. H. Mooij en M. M. L. H. van den Bergh, J. A. van de Werken en G. C. Weder, M. Luttik en P. van Zwol, G. J. Woudenberg en H. Coule, C. J. J. M. de Groot en S. C. M. Jacobs, E. Papaikonomou en E. M. Kruse, J. van Wirdum en G. du Pau, H. Jongeneel en J. Klaasing, A. W. van Diepen en M. J. M. A. van Wijk, J. A. Kuipers en H. W. Leuven, H. J. Fijlstra en K. F. Rozen beek, H. Merczmek en H. Karaburun, R. G. Urbanpwitz en J. S. Reemer, H. C. Gast en I. M. Wilhelmann. L Parkwijk wil geen bankfiliaal maar goedkope volkswinkels Het is-bekend, aldus de nota, dat het winkelcentrum Parkwijk economisch slecht gaat. Er wordt teveel concurrentie ondervonden van andere winkelcentra. Ook blijkt de drukke Prins Bernhard- laan een barrière te zijn voor klanten westelijk daarvan. In de betrokken win kel, waar nu de bank komt, hebben al verschillende branches gezeten: slager, viswinkel, schoenwinkel en tenslotte een melkhandel. De in het winkelcentrum gevestigde coöperatie wprdt als concur rerende factor beschouwd. Verwacht wordt dat het winkelcentrum meer zal gaan floreren als de Zuiderpolder, waar geen winkels komen, bébouwd is. In 1971 heeft een soortgelijke kwestie gespeeld. Toen een winkelier naar het winkelcentrum Schalkwijk verhuisde bleek geen belangstelling te bestaan voor de winkel, die toen door 'de wo ningstichting als kantoor is verhuurd. De heer Koppenberg, door de raads commissie gevraagd wat de huur van de winkelpanden in het winkelcentrum van Parkwijk is, berichtte dat dat ongeveer f350,- is; een prijs die bepaald niet als belemmerende factor beschouwd hoeft te worden, gezien de prijzen die elders betaald moeten worden. van de winkeliersvereniging in Parkwijk liet een ander geluid horen dan de woningstichting. Toen hij uit een andere winkel in het centrum was getrokken was er volgens hem een hele lijst gega digden geweest. Als vliegen op de stroop gisteravond op het eerste perron treinreizigers af op de kroketten bitterballen, aangeboden door de ploitant van de stationsrestauratie en de klanken, voortgebracht door de Lime House Seven. Het gebeuren in het Haar lems station was een onderdeel van de reeks feestelijkheden ter gelegenheid van de opening van de nieuwe halte NOS in Hilversum. Door Nederland reed een trein, volgeladen met NOS-officials en radiomensen, die een directe uitzen ding verzorgden vanuit de trein. De trein werd in pleisterplaatsen als Dordrecht, Rotterdam en natuurlijk Haarlem op „Nu zijn we voor een fait accompli gesteld. We hebben geen kans gehad een eigen kandidaat te stellen. De melkhan del was al tot overeenstemming geko men met de bank. We hebben geen inspraak gehad”. Naar zijn mening was de vestiging van de bank gewoon door gedrukt, omdat dat een gunstige huurder was voor de woningstichting. Ruud van Honschoten van het buurtcentrum vond J. Smink-Voetberg, 67 jr., Jan Evert- enstraat, H. T. Metz, 95 jr., Zuider- houtlaan, N. J. Reuzenaar, 77 jr., Nach tegaalstraat,. A. van der Putten, 70 jr., Kruistochtstraat, C. R. van Ham, 64 jr., Führhopstraat, T. W. G. van Beek; 57 jr., Slauerhoffstraat, M. Bruyel Bruine- woud, 69 jr., Zomerluststraat, J. H. van Lookeren, 92 jr., Houtmankade, T. van Leeuwen, 74 jr., Nrd.-Schalkwijkerweg, A. Roos, 62 j., Laurens Reaellaan, A. Kanne, 81 jr., Linnaeuslaan, T. Worm- Dingler, 46 jr., Boerhaavelaan, A. B. Lescrauwaet-v. Goot, 66 jr., Zaanen- straat, B. Romeijn-Broertjes, 84 jr., Ber- k'enstraat, F. Schipper-van Boekel, 57 jr., Corn. v.d. Lijnlaan, C. M. Kroes-v.d. Velde, 68 jr., Leidsevaart, M. Sebregts, 65 jr., Boerhaavelaan, D. Bos-Meun, 88 jr., Velserstraat, M. W. P. Heussner-Servaas, 65 jr., Pieter Kiesstraat, P. Schoonhoven, 89 jr., Prof. Kouwerstraat, M. A. F. Willemse-Maeijer, 81 jr., Wagenweg, A M. T. Bakker-Vasen, 42 jr., Mrt. v. Heemskerkstraat, A. van Norde, 13 jr. V. Heythuizenweg, A. Franssens, 80 jr., V. Heythuizenweg, H. J. Wesseling, 73 jr., Saenredamstraat, W. C. Wildeman, 77 jr., Beelslaan. Naar aanleiding hiervan heeft de eige naresse van de winkels, de woningstich ting „Haarlem” aan het Buurtcentrum Parkwijk, dat de petitie op touw had gezet, geschreven dat men de wens inza ke goedkope volkswinkels ondersteunde. „Het probleem is echter dat we, on danks in het verleden geplaatste adver tenties, geen enkele gegadigde kunnen vinden. Voorts is contractueel bepaald dat een huurder bij huuropzegging het recht heeft een kandidaat voor te dra gen. Aangezien we geen enkele tegen kandidaat hebben zijn we dus genood zaakt de kandidaat van de oude huurder te accepteren. Mocht u echter over na men en adressen van kandidaten be schikken die echter wel financieel in staat moeten zijn aanwezige inventaris en winkelbetimmering en mogelijke voorraden over te nemen, dan kunt u die kandidaten naar ons kantoor verwij zen”, zo liet het bestuur van de woning stichting weten. Gistermiddag boog de raadscommissie voor volkshuisvesting zich over deze kwestie. Van ambtelijke zijde was een notaatje opgesteld, waarin onder meer stond dat banken een dergelijke dienst verlenende taak hebben, dat ze onder het begrip winkels gerangschikt worden. Op grond van het bestemmingsplan is het daarom niet mogelijk bankvestigingen in een winkelcentrum tegen te gaan. gerekend dat’ook de Van Zeggelenbuurt (westelijk van de Prins Bernhardlaan) er meer zou winkelen, en ook was aan de Zuiderpolder gedacht. De zuigkracht van Schalkwijk heeft ook zijn effect gehad, zodat het er verschrikkelijk moeilijk is voor het winkelapparaat, ondanks de lage huren, aldus de wethouder. De heer Nicolai (PvdA) zei dat de bank, die in de vroegere melkzaak zou komen, inmiddels met de verbouwing begonnen is, hetgeen hem merkwaardig voorkwam. De heer Koppenberg zei dat de bouwvergunning medio september is verleend, omdat de bouwaanvraag niet geweigerd kan worden. Op voorstel van Ben Evers (PSP) werd het woord gegeven aan vertegen woordigers van de wijk. De voorzitter IT .4 S

Haarlem's Dagblad | 1974 | | pagina 5