Hein Jordans in zijn Orgelconcert Lex van Delden beleeft première element met het NPO Zaakgelastigde Kwestie Glastra van Loon nog onopgelost vendor telefoniste/receptioniste K g< Provinciale voorlichting milieuhygiëne .Haarlems Dagblad- Spaanse Sahara wordt weldra onafhankelijk Goede voeding naar Saigon 11 ervaren chauffeurs VOORMAN -TIMMERMAN uur Man stal camera’s Inbraak in flat NIET IN KABINET BESPROKEN uur uur uur uur Geluidsapparatuur uit auto gestolen Lezing in Upstairs over meditatieleer OPEN HUIS VAN ZEEVERKENNERS Wasserij DUYN Zaadhandel JAN ROOZEN ENGELS - 3 FRANS - 3 GESCHIEDENIS - 12 AARDRIJKSKUNDE - 14 STUDIELESSEN - 3 „Hollandse nieuwe” kost f 2 tot f 2,50 ZAr ZATERDAG 2 4 1975 MEI STAD 4 (Van onze kunstredactie) i Gevraagd: Comi Combinatie van lessen is mogelijk. Dagelijks geopend van 9.00 18.00 uur VENDOR B.V. HEEMSTEDE Koningen Transport bv Bröekermeerstraat 126 - Hoofddorp Telefoon 02503 - 64 40. advertenties abonnementen vakantie adressen losse nummers inlichtingen Nijverheidsweg 35 Tel. 023-28 66 50 SPEKSTRAAT 5 - TEL. 32 49 61 TOMATENPLANTEN H. twijl antv de a zo ju het i kelij infoi kom Marl Sollicitaties en inlichtingen bij de directrice. Tel. school: 023-28.57.16, b.g.g. 023-28.11.63. DE ANTONIUSMAVO Burg, van .ennepweg 3 te Heemstede vraagt per 1 augustus 1975 leerKrachten voor: HAARLEM Het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal in het komende seizoen bijzondere aan dacht aan in leven zijnde Neder landse componisten besteden. Van de zes concerten in de „moderne” serie C, die alle gewijd zijn aan één componist, zijn er drie gewijd aan respectievelijk Hendrik Andriessen, Lex van Delden en Henk Badings. Aan deze componisten is gevraagd zelf het programma samen te stel len met het verzoek om een re presentatief beeld te geven van de ontwikkeling die de componist heeft doorgemaakt. In het program ma van Lex van Delden wordt de wereldpremière gegeven van het Concert voor elektronisch orgel met Bernard Drukker als solist. Louis van Dijk Gevraagd voor woningbouw/utiliteitsbouw AANNEMINGSMIJ KRAAK U kunt daar nu terecht bij ons bijkantoor aan de Jonkheer Mockkade (V. V. V. kantoor) voor: (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) om (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) gisteravond in (Van onze parlementsredactie) vraagt voor direkte indiensttreding: In een telefonisch of persoonlijk gesprek worden door de direktie verdere informaties verstrekt. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) NPO portretteert’ bekende Nederlandse componisten HAARLEM. Nu in de milieuwetge ving de provincies steeds meer bevoegd heden krijgen, worden de voorlichtings diensten van de provincies steeds vaker geconfronteerd met vragen om informa tie over milieuhygiene. De provincies hebben gezamenlijk een werkgroep in het leven geroepen die een informatie pakket over milieuhygiëne heeft ontwor pen. Het informatiepakket is vooral ook geschikt voor gebruik op scholen. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL, 322462 Het pakket bestaat uit een film, diase ries, drukwerk en het kost alles bij el kaar 653.000. Voor Noord-Holland zou dat betekenen, dat de provincie 75.240 beschikbaar stelt plus 10.000 voor de aanschaf van de apparatuur die nodig is voor het gebruik van het voorlichtings materiaal. Gedeputeerde Staten stellen de Staten voor deze bedragen voor de voorlichting over milieuhygiëne uit te trekken. MADRID. (AP)De Spaanse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij bereid is onafhankelijkheid te verlenen aan de fosfaatrijke Spaanse Sahara, in het noordwesten van Afrikaanse conti nent. HAARLEM. Uit een in de Groenen- daalsteeg geparkeerde vrachtauto is in de nacht van donderdag op vrijdag een hoeveelheid geluidsmateriaal gestolen ter waarde van 6000 gulden. Vermist worden luidsprekers, een cassetterecorder met banden, een relais, een mengpaneel, een voetpedaal en een eindtrap. De appara tuur is eigendom van een muziekgroep, vermoedelijk die van de bekende fluitist Chris Hinze. Daa niet c len ei bleef in fu Frans matiei in he in 19' het p. lemse zo we verke] echtei worde tafel Bui Haarl naald op 1 werk Zij k verdii voor centn niet a het p werd een c De strijd Haarl de vr het n Electr verloc gen ii ve or. Als missie sidies doord zich r Ivan explo: ken n Ver er in minge contrc certge volsta taat 5 met c tseller HA. de gei missie kantti len o Sporti Wke verlet de kt reldki een N HAARLEM. In het dienstencen trum aan de Luxemburgstraat 57 geeft een diëtiste op maandag 26 mei voor lichting over „goede voeding”. Ook over diëten in het algemeen zal zij haar licht doen schijnen, als laatste in een reeks van voorlichters over zaken als het notariswerk, de huisartsenprak tijk en de sociale wetgeving. trokken. Csonka, die in het nog lopende seizoen in de Hamburger Symphoniker speelt, is oorspronkelijk afkomstig van het beroemde Philadelphia Orchestra. Ook komt er een tweede eerste trompet tist bij: Willem van der Vliet verlaat zijn stoel bij heta Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland. Het grote gebrek aan orkeststrijkers in ons land heeft het bestuur van het NPO naar Engeland doen uitwijken, waar een redelijke markt op dit gebied bestaat. Binnenkort zal een proefspel- commissie naar Londen gaan om daar auditie te houden. Het NPO, dat tot nog toe het symfonie-orkest met de minste buitenlanders is, zal daarmee het aantal buitenlanders op ongeveer 12 brengen op een totaalbestand van 74 musici. HAARLEM. Een bejaarde bewoner van een flat aan de lorence Nightin- galestraat merkte na een week niet thuis te zijn geweest gisteren, dat er bij hem was ingebroken. De indringers walen de flat van de 74-jarige man binnengeko men door het bovenlicht van de deur op het achterbalkon te forceren. Vermist wordt 200 gulden, een aantal zilveren tientjes, wat gouden voorwerpen en een alarmpistool. DEN HAAG. Premier Den Uyl is er gisteren niet in geslaagd het geschil tussen minister Van Agt van Justitie en diens staatssecretaris Glastra van Loon bij te leggen. Na zijn ruim een uur durend gesprek met de minister-presi dent staat Van Agt nog steeds op het standpunt dat de staatssecretaris moet verdwijnen. Tijdens het weekeinde zal de premier zijn pogingen de bewindslie den met elkaar te verzoenen voortzetten. De regering, die door deze beslissing terugkwam op haar eerdere politiek van uitstel en blijkbaar toegaf onder druk van dreigementen met invasies vanuit Marokko en Mauretanië, verklaarde be reid te zijn „de soevereiniteit over het Sahara-gebied in de kortst mogelijke periode over te dragen.” Bernard Drukker is op 21 november de solist in het Concert voor elektronisch orgel van Lex van Delden in het Concertgebouw te Haarlem. Zoals bekend sloot de plaatsvervan gend zaakgelastigde mr. J. van Rooi jen op 29 april de ambassade in Saigon. Op 2 mei besloot de regering in Den Haag de nieuwe regering in Saigon te vragen betrekkingen aan te knopen omdat deze regering haar voorlopig karakter had laten vallen. te noemen. Het NPO ziet duidelijk een voorkeur bij de jeugd voor de romantiek (Beethoven als topper) en een zich sterk afwenden van de componisten van de 20e eeuw. Deze Derde Symfonie is eigenlijk een keerpunt in de evolutie van de westerse muziek, omdat dit werk niet meer alleen een spel van klanken is, van schoon heidsontroering, maar als kunstwerk ook uitdrukking wil geven aan niet-muzikale gedachten, ideeën en emoties. En dan in verbinding met het klassieke evenwicht in architectuur en thematische verwer king. Die mede-vormgevende inhoud kwam bij het beluisteren van deze ver tolking ook tot zijn recht Jordans voelde zich kennelijk ook met het NPO in zijn element. Het orkest speelde in elk geval beslist volgens zijn intenties, en dan met grote inzet. Misschien ook doordat deze dirigent zijn opvattingen efficiënt, maar duidelijk merkbaar poneert. Helder ge profileerde opbouw en een levendige, ge ïnspireerde orkestklank vielen op. HAARLEM. Hein Jordans leidde vrijdagavond het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest in het tweede con cert in de Beethovencyclus. En al lever de hij in de prachtig aansluitende bege leiding van Theo Olof in het Vioolcon cert al het bewijs van voorname klasse als dirigent; op zijn positieve hoedanig heden als Beethoven-interpreet kreeg men pas volledig zicht, toen na de pauze de „Eroica’’ aan de orde kwam. Eigenlijk presenteerde deze Brabantse dirigent zich al in de orkestinleiding van het Vioolconcert, waaruit nu eens geen stereotiepe benadering sprak, maar een weloverwogen conceptie met opvallend mooie rubati. Hierin sloot hij zich dan ook helemaal aan bij de opvattingen van de solist, wiens spel één en al bezonken heid te horen gaf, met verinnerlijkte ex pressie. de toon produceert, rijk aan uitdrukking. Zo speelde hij, na het met veel zangerig heid gebrachte eerste deel, het Larghet to als een zachtvloeiende romance, om in de finale lichtvoetig en fris-capricieus voor de dag te komen. Niet zo heel vaak zal dit overbekende vioolconcert in een uitvoering met zoveel warmte en liefde voor de partituur te horen zijn. Dirigent en solist maakten samen met het NPO, deze Beethovenavond tot een muzikale gebeurtenis van de eerste orde. DEN HAAG (ANP). De liefhebber van „Hollandse nieuwe” betaalt op het ogenblik tussen de 2 gulden en 2,50 gulden voor een haring. Dit leerde een steekproef onder een aantal vishandela ren in enkele grote steden m Nederland. In Amsterdam gingen de haringen tussen de 2,25 en 2,50 over de toonbank. In Den Haag kostte een Hol landse nieuwe tussen de 2 en 2.25. Ook in de wat verder weg gelegen steden zoals Groningen, Utrecht en Eindhoven wijken de prijzen voor een „nieuwe” hier niet vanaf. In Utrecht was één viswinkel die 3 voor een verse haring vroeg. De meeste vishandelaren verwachtten dat de prijzen in het weekeinde iets zouden stijgen, omdat volgens hen pas maandag of dinsdag er weer een nieuwe lading binnenkomt. En dat alles in een tempo, dat dicht tegen het oorspronkelijke (dus door de componist bedoelde) zal hebben aange legen. Steeds 'vist deze meester-violist de spanning volkomen te'bewaren, ook in de fantastisch gespeelde lange cadens in dit openingsdeel (jammer van dat aanhoudende sn zeldzaam storende hoes ten in de zaal). Theo Olof beheerst nog altijd met even groot gemak de techniek van zijn instrument, waarbij hij een mil- Ook minister Van Agt zou hebben geschreven over de i tiek. Uit uitlatingen van Den Uyl gister avond viel af te leiden dat deze een schriftelijke uiteenzetting heeft gehad van de bezwaren van de minister tegen de staatssecretaris. Eerder zou Van Agt Glastra van Loon schriftelijk hebben gevraagd af te treden. Het NPO, ook in het seizoen 1975-1976 onder de vaste leiding van de Belgische dirigent André Vandernoot, heeft de be proefde indeling van de winterconcerten in de sereis A, B en C gehandhaafd. In serie A, de bekende meesterwerken, spe len solisten als Lola Bobesco, Stephen Bischop, rFans Brüggen, Eduardo del Peyo en Hamas Vasary. Van de grote symfonieën noemen we onder meer de Zevende van Bruckner, de Tweede van Brahms en de Vijfde van Tsjaikovsky. De serie B besteedt aandacht aan lan den: een gecombineerd concert Noorwe gen en Finland, voorts Oostenrijk, Rus land, Frankrijk en Duitsland. De Poolse dirigent Jerzy Katlewicz, de Israëliër Elyakum Shapirra en Willem Frederik Bon behoren tot de gastdirigenten. Binnenkort zal een folder, naar ont werp van de graficus P. Wetselaar, wor den verspreid waarin alle concerten in het Concertgebouw te Haarlem staan vermeld. Men kan het drukwerkje ook aanvragen bij het NPO in de Begijne- straat in Haarlem. Het orkest heeft over alle linies in het afgelopen jaar een stijging in het bezoe kersaantal geconstateerd. Zowel de serie A en B werd steeds praktisch volge boekt. Dat geldt ook voor de Beethoven cyclus, waarvan volgende week vrijdag in het Haarlemse Concertgebouw het laatste concert wordt gegeven. Met de C-serie gaat het nog niet naar wens. Weliswaar is ook hier een toenemend aantal bezoekers te bespeuren, maar de zaalbezetting is nog steeds niet optimaal Het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers heeft gisteren aan de mi nisterraad laten weten van mening te zijn dat Glastra '■an Loon ei juist aan heeft gedaan het interne functioneren van het ministerie in het openbaar ter discussie te stellen. Het VWO signaleert dat zich in andere departementen een vergelijkbare situatie voordo'"', zij het soms in mindere mate. Het VWO houdt juist gisteren en vandaag een congres over „Ambtenaar en Interne Democrati sering” in Den Haag. D’66-leider in de Tweede Kamer dr. J Terlouw heeft over de affaire-Glastra van Loon een brief aan Den Uyl ge schreven. Den Uyl wilde gisteren over de inhoud van dat schrijven niets zeg gen, maar wel was hij bereid te verkla ren dat Terlouw niet gedreigd heeft bij een aftreden van Glastra van Loon de andere bewindslieden van D’66 te ver zoeken af te treden. HAARLEM. Zondagavond 25 mei, houdt de heer Foeke Zeilstra in sociëteit Upstairs, Zomervaart 170, een lezing over Transcedente Meditatie. Deze door de Indir.sc Maharishi Mahesh Yogi geïn troduceerde leer, die ten doel heeft te komen tot „creatieve intelligentie” en waarmee men „diepe rust en ontspan ning” kan bereiken, wordt door 5000 Nederlanders aangehangen. Over de kansen de controverse tot een goed einde te brengen was Den Uyl gisteravond nogal somber gestemd. Des gevraagd gaf de premier toe dat de spanningen tussen beide bewindslieden niet alleen het gevolg zijn van de open lijke kritiek van de staatssecretaris op zijn topambtenaren in een interview in het weekblad Vrij Nederland. Ook vóór dat vraaggesprek zou de verhouding tus sen Glastra van Loon en Van Agt al niet optimaal zijn geweest. De ruzie tussen beide bewindslieden is gisteren overigens geen onderwerp van gesprek geweest in de wekelijkse verga dering van de ministerraad. In KVP- kring is men van mening dat Van Agt zijn standpunt sinds dinsdag ji. verhard heeft. Aanvankelijk zou hij bereid zijn geweest genoegen te nemen met openlij ke excuses van Glastra van Loon aan zijn ambtenaren, maar nu houdt men er rekening mee dat de staatssecreataris zal moeten verdwijnen. Een kabinetscrisis verwacht men niet. Op vrijdag 27 juni gaat het orkest van start met een korte serie zomerconcer- ten. Als solist komt de bekende jazzpia nist Louis van Dijk, die dit keer klassiek werk zal spelen. Voor de pauze begeleidt het orkest, onder leiding van Lucas Vis, hem Th hef Pianoconcert van Mendels sohn, na de pauze speelt Van Dijk werken die ook vertegenwoordigd zijn op zijn elpee Telepathy. In verband met het Beethovenjaar in 1977 maakt het NPO al plannen om bijzondere aandacht te besteden aan de ze Duitse meester. Op 22 mei 1977 zullen nieuwbouwwerk van goede kwaliteit en ni te grote omvang welke, naast zijn aandeel in de produktie, de dagelijkse gang van zaken op zijn werk regelt Schoterbosstraat 2, Haarlem, telefoon 257963—288591. u brieven problema- Zij die in deze funktie reeds ervaring heeft opgedaan, en gevoel heeft voor verantwoording, precisie en initiatief, verdient de voorkeur, terwijl de leeftijd rond de 20/23 jaar dient te zijn en een Mavo- of soortgelijke opleiding is gewenst. Wij zijn een moderne handelsonderneming met vele aantrekkelijke faciliteiten. Met vakantie-afspraken wordt uiteraard rekening ge houden. De te is i beslis; len zi kreeg te bui het cc jaar waari: en Ad krap statioi maar ruimti In i kredie Maats en de Jongei geven, tiecen1 iverkg om n HEEMSTEDE. De zeeverkenners- groep Sint Jozef houdt op zondag 25 mei een open huis in haar onderkomen aan de Industrieweg te Heemstede. Ging het vorige open huis in maart niet door wegens een ernstig ongeluk dat een van de zeeverkenners overkwam, deze keer hoopt de groep veel belangstellenden tussen 14 en 17 uur te kunnen ontvan gen. De zeeverkenners geven demon straties roeien en laten zien hoe zij in een zeilboot slapen en eten. Er is zelfs een speciale opleidings school in Amsterdam voor leraren in de Transcedente Meditatie, kortweg TM. Zeilstra is aan die school als docent verbonden. TM is bijzonder in de be langstelling geweest, toen de Beatles er gebruik van maakten. De lezing van Zeilstra, die moderne video-apparatuur tot zijn beschikking heeft, begint 20.15 uur Entree 1 gulden. HAARLEM. In de Ravelingssteeg heeft de Haarlemse politie vannacht een 24-jarige losarbeider aangehouden, die in de Grote Houtstraat de winkel ruit van een fotozaak bleek te hebben ingegooid en er met enkele camera’s vandoor was gegaan. De man had een willekeurige greep gedaan en trachtte zijn buit weg te moffelen door de ca mera’s weg te gooien. De waarde van het gestolen goed,is nog niet bekend. De dief is ingesloten. drie orkesten in het Concertgebouw in Haarlem op één dag alle negen symfo nieën van Beethoven uitvoeren. Aan de ze manifestatie zullen NPO, Brabants Orkest en een nog nader aan te wijzen symfonie-orkest deelnemen. Contact werd opgenomen met het Beethovenhuis in Bonn om samen met het Frans Hals museum en de stadsbi bliotheek een Beethovententoonstelling te verzorgen in de Hallen op de Grote Markt in de mei-maand van 1977. Ook wordt gewerkt aan een serie kamermu ziek, gewijd aan Beethoven. Het NPO zal in de komende tijd enkele belangrijke wijzigingen in de be zetting ondergaan. Met Paul Csonka wordt een tweede eerste fagottist aange- DEN HAAG (ANP). De Nederland se regering overweegt binnenkort een tijdelijk zaakgelastigde te sturen naar Zuid-Vietnam. Dit is Haagse kringen bekend geworden. De ambtenaar zou de ambassade in de Zuid-Vietnamese hoofdstad kunnen her openen. ■gr.-.

Haarlem's Dagblad | 1975 | | pagina 4