dat de Bijbel een heel voornaam boek is HAARLEM KAN MAX STRAKS WEER DE ZAK GEVEN Informatie rond thema Vredesweek op vier plaatsen in de stad Leraren naar Oosterkwartier viert Reur b.v.>| het halve-eeuwfeest o<? BOUWMARKT f t Angers 4 Op een katholieke school moet uitkomen Wlfc. - 4 li F i a MEJUFFROUW STIJNMAN VERLAAT NA 44 JAAR HAAR VIJFDEKLASSERS Fl in Haarlem-Noord Akkoord bereikt met lompenhandelaren Morgen manifestatie van actiegroepen OUDSTE HAARLEMSE SPEELTUIN Koudenhorn 54 ïK Zaterdag afscheid van Liduinaschool o o SUÈDE-, NAPPA- en VACHTKLEDING Springwedstrijden en dressuur Mariënweide o o o o o o <1 f V R IJ D A G 26 STAD SEPTEMBER 1975 7 6 door Hans Invernizzi Schoolmis Jong Zuilen Tram I Vijfde 10 Bijbel Politieke gevangenen Ruitjes Amrobank IN DIV. KLEUREN TEGEN Openingstijden: dagelijks van f 8.00 - 12.30 uur 13.30 - 18.00 uur 8.30 - 16.00 uur IO o 10 IO 10 10 IO 10 10 >0 10 >0 10 Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen. zaterdags van tel. 023-321212. 0 10 0 o KLEINE DIEFSTALLEN Q®®®®®®®®®®®®®®®®©©©©©©©©©© SPECIALE AANBIEDING SANITAIR LIGBADEN EN WASTAFELS HAARLEM, „Ja, uw moeder heb ik bij mij in de klas gehad”, zegt mejuffrouw Anna Maria Stijnman tegen uw verslaggever wanneer we praten over haar afscheid van de Liduianschpol in Haarlem-Noord. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat ze mij met „meneer” aanspreekt, terwijl ze mijn moeder doorgaans bij de voornaam aanspreekt. Waarom dit familie-anecdotetje in de krant? Omdat het symtomatisch is voor vele soortgelijke anecdotes. Katechismus ZEER LAGE PRIJS. t.'lrfl'M i"' :.v' IS iga (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) V ?ni ook voor reparatie M J. Telef. 0 23 31 07 66 Mejuffrouw Stijnman werkt namelijk al een dikke 44 jaar bij dezelfde school en gaf in die lange periode ongeveer 1600 kinderen les. En kinderen worden groot, krijgen zelf kinderen, die op hun beurt bij mejuffrouw Stijnman in de klas verzeilen. Op 27 september is dat jaar niet mocht werken van de dokter vanwege het hart. „In het begin dacht ik steeds: je bent een soort deserteur, maar ja, het kon echt niet anders.” Ze heeft Zich met hart en ziel aan de school en de kinderen gewijd sinds ze in 1931 in Haarlem kwam te werken. Dat het rijke roomse leven achter de rug is, gaat mejuffrouw Stijnman wel een beetje aan het hart. „Toen de kathechis- mus verdween onstond er een hiaat, er is niets voor in de plaats gekomen. De AERDENHOUT De Noord-Holland- se Ruiter Vereniging houdt zondag i'. oktober dressuur- en springwedstrtfden op het rjjcentrutn Mariënweide in Aer- denhout. Er zijn ditmaal zes rubrieken. Inschrijving bij het secretariaat, postbus 312, Haarlem. Men kan meedoen aan een dressuur, rijtest nummer één; een springpróef ov-t 1 meter, een springconcours klasse L. 1.10 meter, een springconcours tabel A. 1.10 meter, een springconcours klasse M. 1.21 meter en een springconcours tabel A. 1.20 meter. (Van een onzer verslaggevers) Zijb.tr. 29 De grootste speciaalzaak in NAPPA en SUEDE KLEDING -O I (Van onze stadsredactie) 4C S •«a.y’-r-.v De SOS-werkgroep heeft zich tot taak gekozen de handelskanalen te belichten. Met Guatemala- en Indiakoffie en riet suiker en tal van handgemaakte produk- ten venteii zij hun boodschap uit: de koopwaar hoeft niet duurder te zijn om beter ten goede te kunnen komen aan de mensen van het producerende land zelf. Vooral coöperaties en het uitscha kelen van de tussenhandelaren en opko pers spelen daarbij een gunstige rol. Warmond, dat is het plaatsje waar mejuffrouw Stijnman aan verknocht is. Ruim veertig jaar bleef ze dag in dag uit heen en weer reizen. Eerst met de trein, later in de oorlog op een fiets met harde banden, nog later met de blauwe tram en toen die ophield met rijden pakte ze de bus. De laatste acht tien jaar tuft ze in haar autootje op en neer. Maar dat is zaterdag definitief afgelopen. De laatste „oudgediende” zegt de Liduinaschool vaarwel. Nog niet alles is koek en ei, want de samenwerking met de scholen in de buurt behoeft verbetering. Hopelijk kan een dergelijke samenwerking de speel- 'uin voor vernieling behoeden. Want het is de stellige intentie van het bestuur van Oosterkwartier om er nog eens vijftig jaar stevig tegenaan te gaan. Oosterkwartier is in 1925 opgericht door de heer Klaren, iemand die goed in de gaten had dat bij de jeugd behoefte bestond aan een eigen speeltuin in de buurt. De buurtkinderen konden op 26 september 1925 in hun tuin terecht, maar van een clubgebouw was nog geen sprake. De openingsceremonie was ge woon in de open lucht. Oosterkwartier groeide en na jaren verrees dan toch een speeltuingebouw. Toen kreeg het clubwerk de kans. Een muziekkorps kwam van de grond, een operettevereni- ging en ook de korfbalclub Oosterkwar tier werd in de tuin geboren. van de vakbond in Latijns-Amerika) zullen die stelling, elk op hun eigen wijze, toelichten. afgelopen, want mejuffrouw Stijnman gaat met pensioen. Op 1 oktober wordt ze 65. Mejuffrouw Stijnman heeft altijd de vijfde klas gehad. Waarom? „Kinderen van een jaar of elf zijn nog 2o ontvan kelijk en enthousiast. Ik heb wel kinde ren gehad, die in twee jaar helemaal veranderden; de puberteit begint veel eerder. Kinderen in de vijfdeklasleeftijd zijn nog spontaan. Ondanks deze weel derige tijd kun je ze blij maken met een extra tekenles, met zwemlessen of door wat te lezen.” kennis van de godsdienst is minder ge worden; dat vind ik jammer. De kinderen moeten toch iets weten over de voor naamste sacramenten. En waarom kan er niet eens in de twee weken schoolmis zijn? Op een katholieke school moet je laten uitkomen, dat de bijbel een heel voornaam boek is, vooral het nieuwe testament met de wonderen en het leven van Jezus Christus, die de kerk heeft gesticht.” In die crisisjaren was de school heel anders dan in deze vrijgevochten tijd. „Ik studeerde voor mijn hoofdacte in Leiden. Eerst had ik hier een kosthuis en reisde ik drie maal per week op en neer. Later mocht ik van de pastoor in mijn geboortedorp Warmond blijven wo nen, maar ik moest wel present zijn bij de schoolmis. We hadden grote klassen met soms bijna vijftig leerlingen. Ze zaten in van die zware banken en er waren nog veel zusters.” Daarmee kan dan naar hartelust maar wel symbolisch gemikt worden op de ruitjes van de Amrobank, die zoals be kend het mikpunt is geworden van ak- tiegroepen omdat deze financiële instel ling voortgaat met het doen van investe ringen in Zuid-Afrika, de morele ver antwoordelijkheid daarvoor afschuivend op de regering. Maar ondertussen wel b jdragend aan de instandhouding van het mensonwaardige systeem van apart heid, waarvan in de loop der jaren wel de scherpe kantjes zijn afgehaald, maar die in wezen niet is verdwenen. De Oecumenische Werkgroep belicht het thema van de Vredesweek vanuit een eigen invalshoek: de rol van de kerken. De noodzaak van versobering, zoals d e door de Raad van Kerken is aanbevolen, het vinden van een nieuwe levensstijl komt aan de orde. Verder wordt gepraat over investeringen in ont wikkelingslanden en over de verant woordelijkheid van priesters in dictato riaal geregeerde landen: moeten zij zich achter het volk opstellen, of achter de regime? Het is haar beslist niet aan te zien. Wie een saaie juffrouw in haar ver moedt, die van armoe aan dezelfde school is blijven plakken, slaat de plank volledig mis. Mejuffrouw Stijnman is, zoals ze het zelf zegt, „jong gebleven met de kinderen.” Het heeft haar veel pijn gedaan, dat ze de laatste anderhalf Om half elf wordt voor haar de mis opgedragen in de Liduinakerk aan de Rijksstraatweg. Na afloop is er gelegen heid om mejuffrouw Stijnman uit te luiden. Een bescheiden afscheid, want mejuffrouw Stijnman is niet het soort mens dat met pontificale speeches het veld ruimt. Ze zal de school missen. En de school haar ook, dat staat buiten kijf. van Haarlemse leraren reist onder aanvoe ring van wethouder P.W.Voskuilen van onderwijs volgende week af naar An gers. om deel te nemen aan een bijeen komst van collega’s uit Osnabrück en Angers. De conferentie duurt van 29 september tot en met 1 oktober. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een delegatie Als derde invalshoek heeft men geko zen „de invloed van aktiegroepen op politieke en structurele situaties”. Er kan best wat veranderd worden, als we dat willen. Amnesty, het Surinamecomi- té de Werkgroep Zuidelijk Afrika en de CLAT-groep - een afdeling in oprichting (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Voor de mensen in Haarlem, die door reuma of psoriasis aan huis gekluisterd zijn en niet met vakantie kunnen gaan, is er goed nieuws. Max Tailleur is als directeur van de stichting „Beter met Max” tot een akkoord gekomen met de Haarlemse voddenhandelaren. Als B. en W. nu hun toestemming geven daarom is inmid dels al gevraagd staat niets meer een inzameling van kleding in de weg. Van de opbrengst hiervan kan een aantal patiënten met vakantie. Wie naar het centrum komt kan ze bijna niet mislopen, want als standplaat sen zijn gekozen de Grote Markt tegen over Vermeulen, de Grote Houtstraat- hoek Gierstraat, de Raaks bij het post kantoor en de Barteljorisstraat. Het zal bij het geven van de informa tie lang niet allemaal om schrifturen en brochures gaan. De Oecumenische Werk groep is van plan op een kar langs de vier standplaatsen te trekken en straat zang ten gehore te brengen, er wordt toneel gespeeld en de Werkgroep Zuide- lijk-Afrika heeft een ballengooitent in gedachten. I „De kinderen moet je leren, dat ze de kerk trouw moeten blijven en goed samen moeten leven met andere christe nen. Ik heb altijd mooie stukken uit de bijbel laten uitbeelden, ze tekeningen laten maken en liedjes geleerd.” Juf frouw Stijnman is voorstander van zui len, zegt ze. Oecumene vindt ze best, „maar niet overdreven.” In overleg met de ouders moet volgens haar worden bekeken hoe een katholieke school eruit moet zien. De ambulante lompenhandelaren in Haarlem hadden protest aangetekend, omdat zij zich ernstig benadeeld zagen door de actie Geef Max de zak. Zij liepen daardoor een stuk van hun omzet mis en hadden het toch al niet zo makkelijk. In het kantoor aan de Singel in Amsterdam, waar de stichting van Max Tailleur is gevestigd, werd gisteren de zaak uitgepraat. Max Tailleur (die vanmorgen met een groep patiënten vanaf het militaire vliegveld Soesterberg naar Oostenrijk mocht vertrekken) had twee voorstellen. Na enige discussie werd in het bijzijn van een verslaggever van het Haarlems Dagblad een overeenkomst gemaakt met een vertegenwoordiger van de drie offi ciële Haarlemse lompenhandelaren. Hierin wordt bepaald, dat de handelaren compensatie zullen krijgen voor het ver lies dat ze mogelijk lijden. Nog gisteren is een afschrift van deze overeenkomst naar het gemeentebestuur gezonden. Deze heeft nu de beslissing in banden of de actie Geef Max de zak weer in Haarlem kan plaatsvinden en wanneer- Kleine toneelstukjes mogen tegemoet gezien worden bij de standplaats tegen over Vermeulen. Amnesty heeft verder zijn actuele actie voor de 200.000 politie ke gevangenen in Indonesië, de CLAT- groep heeft een Hondurasactie,en de Werkgroep Z-A heeft zijn Boycot-Out- span-Sinaasappels-actie. De Global Vil lage Foundation richt op de Grote Markt een boekenstand in. De Liduinaschool was een echte paro chieschool, streng en goed rooms. Mejuf frouw Stijnman: „Behalve de schoolmis gaven we godsdienstonderwijs, kathe- chismusles. De kinderen moesten keurig met twee woorden spreken en voor de school begon stonden ze doodstil in de rij op de speelplaats. Dan belde het hoofd en mochten ze naar binnen. Ik heb een keer meegemaakt, dat ze de bel naar een kind gooide dat sprak.” Mejuffrouw Stijnman is er niet rou wig om, dat de tijden veranderd zijn. „Je kunt van kinderen toch niet ver wachten, dat ze als soldaten, in de rij staan”, zegt ze. Ik vind, dat je ze het idee moet geven, dat de zelf verant woordelijkheid moeten dragen. Als ze straf krijgen moeten ze weten, dat het voor hun eigen bestwil is. Ze moeten leren met elkaar om te gaan, als sociale wezens en geen andere kinderen uitsto ten.” De middelbare school heeft juffrouw Stijnman nooit getrokken, ondanks het feit, dat ze er met haar acte Engels les zou kunnen geven. Jaren her heeft zij eens en aanbod gehad uit Leiden, maar dat sloeg ze in de wind. De Liduina school was haar tweede thuis. „De sfeer is hier leuk”, verklaart juffrouw Stijn man. „Zowel met de ouders als de onderwijzers —ook de. jongere heb ik nooit moeilijkheden gehad; altijd prettig samengewerkt. En de buurt vind ik fijn, een beetje dorps. Dat spreekt me aan, omdat ik in hart en ziel dorpsmens ben.” !È- -.>41 F y A J HAARLEM Morgen zal er op en rond de Grote Markt ook weer eens wat anders verkocht worden dan alleen de gebruikelijke aardappelen, planten en katoen. Onge twijfeld zullen de marktkooplui goede zaken doen, maar er staan bij alle gewone nering ook vier stands met informatieve waar. De SOS-werkgroep, de Oecumenische Werkgroep, Amnesty International, de Werkgroep Zuidelijk Afrika, het Suriname- comité en de CLAT-groep in oprichting staan u zaterdag op te wachten met infor matie over „Weg van honger en geweld”, in het kader van de Vredesweek. De samenwerkende actiegroepen en andere belangstellenden houden op 6 oktober een follow-up van deze mani festatie, teneinde verdere plannen te kunnen smeden. Een van de doelstellin gen zal zijn een eerste aanzet te geven voor het in het leven roepen van een informatiecentrum dat moet gaan func tioneren naast de bestaande SOS-we- reldwiinkel aan de Zoetestraat. De manifestatie van zaterdag duurt van tien uur ’s morgens tot vijf uur ’s middags. HAARLEM. Van tal van punten in Haarlem werden kleine diefstallen ge meld. Zo verwijderde men uit een in aanbouw zijnd huis aan de Kempen de leidingen van een boiler, schade vijfhon derd gulden. Van een schip in het Zuider Buiten Spaarne werd voor 750 aan materialen en gereedschappen meegenomen. Men had zich toegang verschaft door de deur van de stuurhut in te trappen, de schade daarvan wordt geschat op 250. Een 33-jarige filiaalhouder van een slijterij aan de Rijksstraatweg raakte een doos met twaalf flessen whisky kwijt. De drank, die buiten voor de winkel stond opgesteld, vertegenwoor digde een waarde van bijna honderd- veertig gulden. Uit een auto die geparkeerd stond in de Voorzorgstraat werd een radio ver wijderd. Ook bleek uit de vestibule van de woning een lederen damesjasje (waarde 350)te zijn weggehaald. Hoe men in de woning kon komen is niet bekend. HAARLEM De oudste Haarlemse speeltuin viert zaterdag 27 september het vijftigjarig bestaan: Oosterkwartier aan de Pladellastraat, pal bij het slacht huis. Om 13.30 uur wordt het halve eeuwfeest geopend met een vlaghijsing door mevrouw Engel, een van de mede oprichters van de tuin. De eigen drum band verzorgt de muzikale omlijsting- Van 14 tot 15.30 uur is er receptie in het clubgebouw op de tuin. De jeugd heeft al een voorproefje van de festiviteiten gehad, vorige week zaterdag in hetge- bouw van de kegelbond. Daar trad on dermeer Kluk-kluk voor hen op. RKgaHjjnru-- t. - 'z’ ■■■-<<&

Haarlem's Dagblad | 1975 | | pagina 7