REACTIES MOETEN VOOR 1 DECEMBER BINNEN ZIJN SKI specialist Sneldienst Alkmaar- Beverwijk In latere fase uitwerking van doelstellingen in de praktijk I I TAUNUS CAPRI ESCORT o.a.: Politiek (2) Verkeersproblematiek krijgt behandeling los van beleidsplan Politiek (5) Korte films Politiek (6) Politiek (3) Moeder Politiek (4) Kwark As. zaterdag fe in de weekend bijlage Humanitas Politiek (1) Haarlems Dagblad 7 STAD VRIJDAG 2 4 OKTOBER 1975 6 (Van een onzer verslaggevers) Zwemmen Sluitend Belastingen Invaliden f Bezorg mij 14 dagen gratis GRETHA DE BRUIJN SPORT b.v. GARAGE NIJMAN LEIDSEVAART 244 - TEL. 244913 COMPASS SCHOENEN- SKISET Onder redactie van Pieter Taf fijn tel. 319053 tst. 246 en SKI VERHUUR FORD VERKOOP-SERVICE RUIME VOORRAAD ORIGINELE FORD. ONDERDELEN OOK OP ZATERDAG HEEMSTEDE Na een jaar dokteren heeft het college van burgemees ter en wethouders van Heemstede een beleidsnota geproduceerd waarin de doelstellingen van het beleid in de komende jaren is vastgelegd. Het is geen onwrikbaar, dogmatisch beleidsstuk, verre van dat. „Het beleidsplan kan steeds worden herzien en bijgesteld naar aanleiding van gewijzigde inzichten en omstandigheden", verklaren B. en W. uitdrukkelijk in de in leiding van de nota. Maar niettemin is de nota een houvast, een poging om het gemeentelijke beheersinstrument effectiever en efficiënter te laten werken. „Het traditionele bestuursinstrumentarium is ontoereikend ge worden, waardoor de kans op foutieve beslissingen met alle risico’s van dien toeneemt”, aldus het dagelijks gemeentebestuur. I Sectoren Woongemeente Naam Straat Plaats Daarna kunt u mij noteren als: o maandabonnee k wartaalabonnee (■•doorhalen wat niet gewenst is) /""YVJ In een °Pen envelop, zonder postzege^l DVrl 11 opsturen naar: J Haarlems Dagblad Antwoordnummer 416, Haarlem (ADVERTENTIE) Heemsteedse college laat inwoners oordeel vellen over meerjarenplan .ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) Om je wel te voelen mag je niet te Dat Joop Wolff binnen de CPN een Laten we WELZUN Wolven op de Veluwe Drie keer uitgeloot voor de universiteit Olietankers niet meer onder controle te houden Ir. Roderkerk verlaat Kennemer Duinen De antiekbeurs en het rijke verleden Harry Mulisch en zijn Twee Vrouwen Reformvoedsel iets aparts Gezinsinformatie Frank Slaats op zware fiets naar uurrecord Spelrubrieken naren en burgers is vereist, het op de hooge blijven van wat er in de burgerij leeft en het zo mogelijk verstrekken van informatie aan de inwoners. Hetzelfde geldt voor de gemeentraad, die aan alle kanten moet worden gesteund bij de uitvoering van zijn taak. Bij het in de praktijk brengen van de doelstellingen is permanente toetsing en bijsturing ge wenst en het aandragen van alternatie ven. Op 5 november vergadert de betrokken commissie over het tweede deel van het plan. Het eerste deel is zoals bekend inmiddels door de raad vastgesteld. Gemeentewoningen wil het college in eigendom houden; de doorstroming moet worden gestimuleerd. Wanneer gebouwd wordt moet op de kwaliteit en differen tiatie worden gelet. De voorkeur gaat uit naar laagbouw in maximaal vier lagen en renovatie van oudere woningen Kunnen huizen niet meer worden aangepast, dan is het college voor sanering. Openbare orde en veiligheid Open bare orde en collectieve veiligheid moe ten gewaarborgd zijn. De politie speelt de belangrijkste rol bij de orde-handha- ving, meent het college en moet zoveel mogelijk met buurgemeenten samenwer ken in afwachting van de gewest-politie. Hetzelfde geldt voor de brandweer, met betrekking tot de veiligheid. Zo, daar zit moeder dan weer. Ze is goed genoeg om eten te koken en af te wassen, maar een foto maken kan ze alleen omdat het niet moeilijk is. Ik vind dat al net zo onfatsoenlijk gedacht als de tv-spot van de was middelenfabrikant die juichend ten gehore brengt dat wassen met zijn poeder zo makkelijk is, dat vader zelfs de vakantiewas kan doen. best!” roept uit de in dik zijn, zo roepen gezondheidsprofe- ten van alle kanten. De voedingsin dustrie haakt daar onmiddellijk op in, in hun produkten zitten zo weinig calorieën dat je nergens bang voor behoeft te zijn. Voorzitter Zwikker van de algeme ne vereniging voor maatschappelijk werk Humanitas belde door, dat er in het gebouw aan de Verspronckweg 39 een zaal beschikbaar is voor diverse activiteiten. Uitvoerig gaat Van den Berg in op het boek „Vorming en Welzijnsbeleid” van Bram Peper. Hierbij komt hij tot de uitspraak, dat de CPN tegen het idee is het buurt-opbouwwerk onder directe controle te stellen van geko- Interessanter is de beschouwing die Max van den Berg geeft over het opbouwwerk. Na een geschiedkundige terugblik komt hij o.m. tot de con clusie, dat er geen keus mag bectaan tussen welzijn en welvaart. „Door af te zien van loonacties is nog nimmer één welzijnsvoorziening tot stand ge bracht.” Veelvuldig wordt de knoet gelegd over het kapitalisme en recht se regeringen als die van De Jong en Biesheuvel. Bert Boer gaat in op de positie van de welzijnswerker. Zoals gebruikelijk ook hier enkele kleine trapjes naar andere zijden. Bijvoorbeeld spreken over het „door vette CRM-subsidies in stand gehouden opinieblad De Haagse Post”. BEVERWIJK. De NZH gaat per l november een sneldienst Alkmaar-HeP loo-Castricum-Beverwijk instellen onder lijnnummer 97. De dienst zal worden gereden van maandag tot en met zater dag van zes uur ’s morgens tot ongeveer acht uur ’s avonds. Hij waarschuwde voor studiereizen naar West-Duitsland, „dat is nooit een voorpost geweest van gezond ver- Een dessert met slagroom is uit den boze, dus maar eens dessert- kwark geprobeerd. Op de verpakking staat heel attent: 124 cal. per 100 gr. Alleen is het jammer, dat de inhoud als 125 cc is vermeld. Van de eerste klas van de HBS kan ik me nog herinneren dat je zo onvergelijkbare maten hebt en deze informatie dus wel duur staat maar onbruikbaar is. Het eigen bezit van (goedkope) woningen dienst bevorderd te worden en waar mogelijk moeten grote panden worden aangekocht voor het huisvesten van al leenstaanden. Bij het bouwen van kleine huizen zal aan de bejaarden en alleen staanden bijzondere aandacht worden geschonken. zen wijkraden. Nee, dat opbouwwerk moet onafhankelijk van iedereen kunnen optreden, als het mogelijk is wel samen met de algemene strijd van de arbeidersbeweging. Verder be schuldigt hij Peper ervan, dat deze voorwaarden schept om bezuinigingen te laten plaatsvinden. Volkshuisvesting Het huisvestings beleid is gericht op eigen inwoners en economisch gebondenen. De bouw van woningen zal voor minimaal 30 percent in de gesubsidieerde sector geschieden. In het verleden is die eens gebruikt voor een bejaardensoos. Nu staat de zaal leeg en als er daarom instellin gen of verenigingen zijn met activi teiten gericht op het algemeen wel zijn kunnen zij zich bij Humanitas melden. Men wil dan graag bekijken of die activiteiten in deze zaal kun nen plaatsvinden. In het dienstencentrum binnenstad aan de Nieuwe Groenmarkt is er 26 oktober van half twee tot vijf uur weer soos op zondag. Deze middag wordt er een aantal korte Nederland se films vertoond. Onder de titel „Welzijnswerk en welzjjnspolitiek” heeft uitgeverij Pe gasus een boekje op de markt ge bracht, dat voor 11,90 in de boek handel verkrijgbaar is. Het bevat be schouwingen uit de communistische hoek op het welzijnswerk en op de opvattingen die daarover in andere politieke kampen bestaan. De eerst? bijdrage is van Joop Wolff, een toespraak die hij hield tijdens een bijeenkomst van het Anti- CRM-bezuinigingsfront, verleden jaar in Amsterdam. Hij betoogde dat het gaat om de keuze extreme NAVO- bewapening of welzijn. Hij vertelde over Marx, die vrije tijd de maatstaf van rijkdom vond en over Engels, die soortgelijke gedachten koesterde. De Heemsteedse bevolking mag haar oordeel vellen over de beleidsnota voor dat deze wordt aanvaard (of afgewezen) door de gemeenteraad. Wie iets op of aan te merken heeft moet zijn reactie e nof commentaar voor 1 december bij het college inleveren. Het nare van dit soort geschriften is altijd, dat je het met heel veel mensen eens kunt zijn. Maar op een gegeven ogenblik wordt het allemaal te veel van het goede. Er wordt met zoveel kracht op het welzijnsaam- beeld geslagen, dat er een nagakn ontstaat die hoofdpijn veroorzaakt. Mensen die op de hoogte willen ko men van de gedachten van de CPN over welzijnswerk en daar meer dan tien gulden voor over hebben moeten zich echter niet laten afschrikken het boekje (144 pagina’s) aan te schaffen. kan. Maar misschien is het wel bedoeling een stuk ongenoegen kweken? Dat lukt dan aardig. Belastingen moeten over zoveel moge lijk heffingen worden verdeeld en subsi dieregelingen moeten worden aangespro ken. Taken, die door hogere overheden worden opgelegd moeten door de op drachtgevers worden bekostigd. Het be leid van zelf subsidies uitdelen wil het college afstemmen op particuliere initia tieven die gericht zijn op het welzijn van de Heemsteedse bevolking. Lunch. De Nederlandse Maatschap pij voor nijverheid en handel houdt donderdag 30 oktober om 12 uur een lunchbijeenkomst in hotel Lion d’Or, Kruisweg 36. Mr. E. Bloembergen, voor zitter van de raad van bestuur van de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrij ven uit Haarlem, spreekt over het on derwerp „Betwist ondernemerschap”. Donderdag 27 november komt de maat schappij weer bijeen in Lion d’Or. Dan spreekt ir. F. J. Philips over de Multina tionale Onderneming. Een en ander brengt met zich mee een kwalitatief hoogstaand korps ambtena ren die zoveel mogelijk in staat moeten worden gesteld individueel en collectief tot (zelf)ontplooiing te komen in een gunstig arbeidsklimaat. Inspraak mag daarbij niet worden vergeten. Bovendien moeten de ambtenaren met hun diensten goed gehuisvest zijn. Dat komt de bur gerij eveens ten goede. Zo moeten de openbare gebouwen toegankelijk zijn voor invaliden. De zorg voor voldoende en degelijk materiaal alsmede hulpmid delen moet aandacht krijgen. En zo gaat het maar door. Drs. Marius Ernsting mag wat vertellen over het welzijnswerk dat in de tang zit. Ook hierin heftig verzet tegen centraal overheidsingrijpen. „Zelfstandigheid en democratisering van de organisaties voor welzijns voorzieningen, voor kwaliteitsverho ging van het werk in het belang van de bevolking!” Ernsting ontkomt eveneens niet aan het te simpel ma ken van tegenstellingen; kiezen we voor atoomstraaljagers of voor buurt huizen. In het door de uitgever actu eel genoemde boek komt ook een rede voor, die drs. Rudi van der Velde nu een jaar geleden hield over centralisatie en decentralisatie in het welzijnswerk. Drs. Tineke Visser mag hier over doorbabbelen in het hoofd stuk over de deelraden en gewesten, die aan het welzijn knabbelen. In de woonwijken moeten eveneens voorzieningen voorhanden zijn. B. en W. Verder zal in enkele plaatsen een aanpassing van de routes plaatsvinden. Alle veranderingen worden door wijzi- gingsbladen op de bestaande dienstrege ling bekend gemaakt. Deze worden voor 2 november in de betreffende plaatsen huis aan huis verspreid. HEEMSTEDE. In de beleidsnota van B. en W. staat niets over de proble men rond het verkeer in Heemstede. Dit is bewust gedaan, omdat er een ver- keersstructuurplan in voorbereiding is waarover de bevolking binnenkort i n een aparte publikatie wordt voorgelicht. Naar mijn idee is welzijn ook het inspelen van dienstverlenende over heidsinstanties op de behoeften die er leven. Helaas gebeurt dat niet altijd, sterker nog: het komt maar zelden voor. Een tweetal voorbeelden kun nen duidelijk maken dat er iets schort. Zo moet er voor de honden die in Haarlem worden gehouden be lasting betaald worden. Een situatie, die zich bijna in alle gemeenten voordoet dus daar gaat het niet om. Wel hout snijdt de opmerking, dat vrijwilligers geen beroepsvervangend kader mogen vormen. Maar dat is al veel vaker beweerd. Evenals de con statering, dat er betere arbeidsvoor waarden voor de welzijnswerkers moeten komen. Boer houdt de rege ring ook nog even voor, dat het ACB-front (de club die tegen bezui nigingen ageert) er naar zal streven dat de beloofd: maken plaats in de samenleving te geven. stand”. Tot slot beloofde hij de wel zijnswerkers van Amsterdam, waar de toespraak werd gehouden, alle steun bij het ijveren voor verbetering van de accommodatie. De huidige begroting functioneert niet meer als middel om een integraal beleid gestalte te geven, stelt de nota. Een jaar is een te korte periode om tot ware beleidsvorming te komen. Vandaar een beleidsplan voor meerdere jaren. De eer ste fase is nu gereed, het rapport dat antwoord tracht te geven op de vraag „wat willen we in de komende jaren bereiken”. Na deze zogenoemde strategi sche fase volgt de taktische fase. Daar werkt het college uit hoe de aanvaarde doelstellingen kunnen worden gereali seerd middels concrete projecten. Tevens moet een prognose worden gemaakt van de beschikbare (financiële) middelen en zal gekozen moeten worden welke pro jecten het eerst aan de beurt komen. B. en W. streven een integraal beleid na, hetgeen inhoudt dat alles wat in bepaalde sectoren gebeurt moet zijn af- gestemd op wat in andere sectoren ge schiedt. Er moet kortom een totaalvisie in het beleidsplan zijn verwerkt. De bouwstenen daarvoor zijn doelstellingen: algemene en afgeleide. Deze doelstellin gen nu worden hieronder sectors-gewijze behandeld, op dezelfde wijze als in de gemeentelijke nota. regering nakomt wat is de welzijnssector hard te en het een onaantastbare Gestreefd moet daarom worden naar een zo optimale organisatie van be- struurlijk en ambtelijk apparaat. Het college wil een jaarlijks sluitende begro ting handhaven en binnen dat kader geld toewijzen aan projecten. Financiële reserves kunnen indien nodig worden aangesproken, mits een minimumbedrag gereserveerd blijft in de gemeentelijke beurs. Door lichamelijke opvoeding, school zwemmen, handvaardigheid en muziek- onderricht op de lagere school, integra tie van kleuter- en basisonderwijs, goede aansluiting basis- op voortgezet onder wijs, goede schoolgebouwen, ouderparti cipatie, inspraak, samenwerking scholen met openbare leeszaal en bibliotheek, peuterspeelzalen in alle woonwijken op loopafstand, subsidiëring van peuter- speelgroepen, algemene muzikale vor ming, bezoeken aan culturele evenemen ten. Maar eerst de drie hoofddoelstellin gen: a) Het handhaven en versterken van de karakteristiek van Heemstede als woongemeente; )b) Het bevordeen en in stand houden van een gunstig leefkli maat, in goed overleg in gewestelljk verband, rekenig houdende met alle functies die geacht kunnen worden voor Heemstede een integrerend onderdeel uit te maken van een gunstig leefklimaat; c) Het zodanig zorgen voor personele, financiële en technische hulpmiddelen dat de gemeentelijke organisatie in staat wordt gesteld de doelstellingen zoveel mogelijk te realiseren en de door hogere overheden opgelegde taken uit te voeren. Sumier samengevat komen de sub- doenstellingen per sector neer op het volgende Algemeen bestuur: Rekening moet daarbij worden gehouden met het ge west. Zaken die boven de gemeentegren zen heen van belang zijn willen B. en W. bij het gewest onderbrengen. De burger moet de kans krijgen zich bij het beelid van gemeente en gewest betrok ken te voelen en ervan op de hoogte te zijn. Noodzakelijk is dan een doorzichtig beleid, openbaarheid en inspraak. Ook een goede relatie tussen bestuur-ambte- Ruilbeurs. De afdeling Kenne- meriand van de Vereniging De Verzame laar houdt zaterdag 25 oktober weer de Centrum-Ruilbeurs, ditmaal in gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 74. De zaal is geopend van 12 tot 16 uur. Welkom zijn verzamelaars van postze gels, sigarenbanden, munten, ansicht kaarten, suikerzakjes en lucifersmerken. Entree: 1 voor volwassenen. Kinderen en leden betalen een kwartje. De beurs wordt elke vierde zaterdag van de maand gehouden. zullen medewerking verlenen aan kunst- beoefenaars, die atelierruimte zoeken en zonodig ruimte zoeken voor culturele instellingen. Het instand houden van ei gen en particuliere monumenten wordt beoogd door ze op de rijkslijst te plaat sen en financieel te steunen bij restau raties. Ruimtelijke ordening Het college wil tussen 1976 en 1986 in fases de nog te bebouwen gronden volzetten en waar mogelijk nog terreinen verwerven voor volkshuisvesting, recreatie en openbare diensten. Het totale grondgebied van Heemstede moet worden ondergebracht in bestemmingsplannen. Cultuur B. en W. willen een actief en passief bloeiend cultuurleven in Heemstede bevorderen door het bezoek aan culturele manifestaties aan te moe digen, kunstzinnnige verfraaiingen aan te brengen in het dorp, het scheppen van voorwaarden voor het uitlenen van boeken, platen en kunstvoorwerpen, voorlichting over manifestaties, zelf werkzaamheid en zelfstandigheid van culturele verenigingen, coördinatie. Ook accommodaties wil men beschikbaar Stellen ten behoeve van sociaal-cultu- rele activiteiten op beperkte schaal. Voor het grote werk blijft Haarlem het aan gewezen centrum. strijding met chemische middelen wil het college minimaliseren. Volksgezondheid B. en W. willen de preventieve en curatieve gezondheidszorg bevorderen door het voorkomen en strij den tegen (besmettelijke ziektes, het controleren van de geestelijke en licha melijke ontwikkeling van kinderen tot 15 jaar, coördinatie tussen betrokken instellingen. Onderwijs Bij het onderricht staat voor het college centraal „de algemene vorming en harmonische ontwikkeling van het individu en het aanleren van vaardigheden voor het goed functioneren in de maatschappij”. Uitgangspunten daarbij zijn: gelijke kansen, wegnemen van achterstanden, bevorderen van de flexibliteit van de toekomstige beroeps beoefenaar. Het college wil zijn doestel ling verwezenlijken door kansen te bie den aan de schooladviesdiensten, nieuwe vormen van onderwijs, extra aandacht voor individuele leerlingen, continue be geleiding in de vijfde en zesde klas van de lagere school en de brugklas van het voortgezet onderwijs. Twijnderslaan 7-9 Haarlem Telefoon 313358 belangrijk figuur is, blijkt wel uit het feit dat hij hierna opnieuw aan het woord komt. Met de bijdrage die hij leverde aan het Kamerdebat over de knelpuntennota. Met grapjes als spreken over de laxerende werking van het kabinet op de notaproduktie. Waar het CPN-standpunt op neer komt is dat men afwijst dat de gemeenten en de belanghebbenden meer moeten bijdragen, maar dat er juist meer geld moet, komen om in jecties te geven. Daarbij moet ook het particulier initiatief voldoende kansen krijgen. Kortom: betere per soneelsvoorzieningen en meer accom modaties. Welzijn en maatschappelijk werk De leden van het college stellen zich ten doel het jeugd- en jongerenwerk t e stimuleren, behulpzaam te zijn bij het vormen van buurtsamenwerkingsverban- den, het welzijn van de woonwagenbe woners, het voorkomen van eenzaamheid onder bejaarden en het onderzoeken van de behoefte aan een welzijnsraad. Sport en recreatie B. en W. willen iedereen zowel passief als actief aan zijn trekken laten komen. Het stichten uit breiden en instand houden van accommo datie en faciliteiten is daartoe de geëi gende weg. Gelet wordt op het benutten van deze voorzieningen om een veelzij dig gebruik te waarborgen. Bij de verde ling gaat het college ervan uit, dat driekwart van de leden-deelnemers in Heemstede woont. Verder wil men speelgelegenheden creëren, het wandel bos Groenendaal zijn recreatieve functie laten behouden, landgoederen en na tuurgebieden open stellen, de dagrecrea tie voor primair de eigen bewoners be vorderen en zo mogelijk in regionaal verband grond beschikbaar stellen voor volkstuinen. Economische Zaken B. en W. wil len een verantwoorde energieverschaf- fing garanderen en de winkelfunctie van Heemstede handhaven. Geringe uitbrei ding in het centrum en ook daarbuiten is toegestaan. Vestigingen melt een groot schalig karkater wil het college vermij den. Wel moeten de winkels voor alle soorten verkeer bereikbaar zijn. Milieuzorg Het milieubewust den ken en handelen moet worden bevorderd middels regelmatige voorlichting. Groen voorzieningen en bomen worden be schermd en uitgebreid evenals natuurge bieden en landgoederen, Stankoverlast te veel lawaai en andere vormen van verontreiniging worden tot redelijke proporties teruggebracht. Onkruidba- „Moeder kan ’t Stichting Amateurfotografie een folder met tips over het fotogra feren van kinderen. Wat moeder dan wel kan wordt snel duidelijk. „Veel vrouwen maken leuke foto’s, want fotograferen is echt niet moeilijk.” Nee, het knelpunt is gelegen in de manier waarop moet worden aange geven dat men een hond heeft. Veel mensen hebben namelijk niet alleen een hond, maar werken er ook nog bij. Zij zouden dan van de lunchpauze gebruik kunnen maken om de nodige formaliteiten te verrichten. Maar bij de gemeente zijn de ambtenaren dan ook gaan eten. Wie zich toch meldt, krijgt te horen dat aangeven van een hond niet mogelijk is. Daar moet na twee uur nog maar eens voor teruggekomen worden. Telefo nisch kan het aangeven niet plaats vinden, dus om aan de burgerplicht te kunnen voldoen moet de werkge ver zijn werknemer vrije tijd ver strekken. Voorbeeld twee: het postkantoor omstreeks kwart over één. Een lange rij wachtenden, mensen die de middagpauze gebruiken om even een girootje te betalen of post zegels te halen. Alleen voor beide zaken is er elk één loket, voor alle andere prijkt het woordje „gesloten”. Op zulke momenten vraag je je toch wel eens af, of het niet anders de te Het boek wordt besloten met stel lingnamen van het ACB-front en op nieuw een rede van Joop Wolff, over nivellering in de cultuur. Hij wijst daarin nog even op Lenin, die al in 1905 zei dat literaire activiteit zich niet in het minst verdragen kan men mechanische gelijkmakerij, met een nivellering, met de heerschappij van een meerderheid over en meerder heid. En dat is de visie die de CPN niet alleen heeft op het gebied van literaire activiteiten maar op het ge hele cultuurbeleid.

Haarlem's Dagblad | 1975 | | pagina 7