IN IJMOND-ZUID VOORZIET TVS IN EEN SOCIALE BEHOEFTE Bij „Turnvereniging Santpoort” worden al 50 jaar de spieren flink losgemaakt PROFIELSCHETS VAN DE RAAD Voorzitters leiding en receptie „Man of vrouw om het even” i - s 'O begijne boetiek kruisweg 56 DOREL B.V. 11 - f i VRIJDAG 2 4 OKTOBER 1975 STREEK (Van een onzer verslaggevrs) Liberalen huize FIAT-DEALER VOOR HAARLEM-NOORD EN OMGEVING. oo tan 3. Geestverwant (Van onze stadsredactie! BEVERWIJK Loco-burge- meester ir. J. Camfferman gaf, voordat de raad overging tot het schetsen van een profiel van de nieuw te benoemen burgemeester, een kort beeld van Beverwijk nu en in de toekomst. Een profilering, waarin de problemen van Beverwijk centraal stonden. Toch, zo vond hij, kon de schets geen recht doen aan het totale en boeiende beeld, dat Beverwijk thans biedt. SANTPOORT „Een turnver eniging dankt vandaag de dag haar bestaan aan de sociale behoefte van de mensen; aan de behoefte contac ten te leggen en tegelijkertijd wat meer te doen aan een goede li chaamsbeweging. De meeste men sen die in flats wonen, kennen el kaar nauwelijks; hetzelfde geldt voor de mensen in de nieuwe woon wijken. En dan is een turnvereni ging één van de meest ideale gele genheden om contacten te leggen en mensen te leren kennen”, aldus de heer J. Vogel, voorzitter van de nu vijftigjarige Turnvereniging Sant poort (T.V.S.). Een vereniging welke op de oprichtingsavond 17 de cember 1925 achttien leden mocht boeken en op dit ogenblik ruim negenhonderd leden telt. Wegenstelsel Progressief Streekgenoot Welzijnswerker i I pM - J (ADVERTENTIE) maar (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) In sociaal opzicht zou de nieuwe func tionaris zich met alle bevolkingsgroepen moeten kunnen verstaan, waartoe een strikte scheiding tussen beroeps- en pri- véleven noodzakelijk leek. Twee ambts termijnen vond de heer Van Ruyven het maximum, dit om de bevolking ten minste éénmaal per decennium inspraak in de benoemingskwestie te garanderen. Leidster Ineke Swart is constant bezig haar meisjesgroepen naar een steeds ho ger peil te brengen. Op deze foto is zij in actie met de blonde Nancy Eelting (mid den) op de balk en de zusjes Ingeborg en Helen van Splunder op de lange mat. 00 00 00 ,00 ,00 ,00 ,00 ,00 00 00 00 00 00 Voorzitter J. Vogel op bezoek bij de ere voorzitter G. Hop samen bezig de stapels „herinneringen” door te nemen”. Naar de mening van de heer Berghuis zou de nieuwe burgemeester goede im pulsen aan college en raad moeten kun nen geven. Hij of zij zou midden tussen de bevolking moeten staan. In dit licht bezien gaf de CPN de voorkeur aan de benoeming van een stad- of streekge noot, afkomstig uit socialistische kring. heid van de basisindustrie is voor een industrie van z’n nationale betekenis zonder meer onvoldoende.” „Hiermee wordt onzes inziens recht ge daan aan de betrokkenheid van onze raad bij deze voor Beverwijk zo belang- De CDA-fractie drong er bij monde van K. Reimes bij de commissaris op aan zijn voordracht voor de benoeming van een nieuwe burgemeester door te nemen met een delegatie uit de gemeen teraad. Van de nieuw te benoemen burge meester verwachtte zijn partij belang stelling voor het werkloosheidsvraagstuk en interesse voor de woningbouw. Juist deze twee facetten waren in de speech van Camfferman niet of onvoldoende belicht, reden waarom de CPN-woord voerder zich van het gesprokene distan- cieerde. inspraak wenst. Hij vindt het vreemd. Zijn functie werd in dat jaar over genomen door de heer J. Vogel, die de gouden turnvereniging ook nu nog voorzit. De heren Hop en Vogel zijn lid van Verdienste van de Kennemer Turn kring en de heer Hop is bovendien nog Lid van Verdienste van het KNCV. In het huidige TVS-bestuur hebben zitting naast de heer Vogel: J. L. Beverwijk vervult sinds vele tiental len jaren een koopcentrumfunctie in Midden-Kennemerland. Was deze cen trumfunctie tot voor een tiental jaren een vanzelfsprekendheid, door het mo bieler worden van de mensen is deze functie minder geworden. Andere centra doen steeds meer hun invloed gelden. Het is mede om deze redenen, dat B. en W. met instemming van de raad, een onderzoek hebben opgedragen aan het Sociografisch Bureau Beverwijk-Heems- kerk om na te gaan hoe de toekomstver wachtingen voor het stadscentrum ten aanzien van winkelvloeroppervlak lig gen”, aldus de heer Camfferman. „Beverwijk bezit ook een centrum functie in de dienstensfeer. In Beverwijk zijn, exclusief Hoogovens, 1205 bedrijven en instellingen gevestigd, die tezamen 12.387 arbeidsplaatsen leveren. Een kwart van het aantal arbeidsplaatsen is op ons industrieterrein te vinden,” zo ging hij verder. Het bebouwbare oppervlak in Bever wijk, waar woningen kunnen worden gebouwd, is vrijwel uitgegeven. Het ver wachte bevolkingsverloop tot in de tach tiger jaren is bijzonder groot: in 1978: 36.000 inwoners, en in 1983: 33.000 inwo ners. Momenteel bezit Beverwijk 37-500 inwoners. ,’De gevolgen van de in het nabije verleden ontstane snelle groei van Be verwijk” (niet behoorlijk integreren van de van buitengekomenen met dé reeds aanwezige bevolking) zijn, volgens de heer Camfferman, „nog niet opgevangen. Nu moet daarnaast ook aandacht ge schonken worden aan de consequenties van het teruglopend inwonertal. Conse quenties ten aanzien van het verzorgings- peil, onder andere het sociaal culturele, dat nog niet is afgerond, als ook ten aanzien van de financiën.” Hij noemde in dit kader ook de relatief verouderen de bevolking. De voorzieningen voor de ze groep zijn niet tot een sluitend geheel gebracht. Hij verwachtte, dat de verstoring van een evenwichtige bevolkingsopbouw in de komende jaren steeds meer de aan dacht van de bestuurders zal vragen. Ook het wegenstelsel wordt in Bever wijk slecht bedeeld, zo zei hij. „Het doorgaande verkeer moet zich dwars door het winkelcentrum en de woonwij ken een weg zoeken en de bereikbaar voornamelijk op het gebied van de re- creatiegymnastiek; eerst het lichaam fit maken en daarna een spel-na: meer „Blijf Fit”-gymnastiek dus voor de ou deren. De jongeren echter leggen zich nadrukkelijk toe op het echte turnen en het is vooral Ineke Swart, die als leidster het turnen voor meisjes weer een zwaai in de goede richting heeft gegeven,” vertelt voorzitter J Vogel. Op 11 oktober nog heeft zij in de Zeewijk Sporthal met haar meisjes tot en met 13 jaar het kampioenschap voor Kennemerland weten te behalen. Die dagen werden haar „meisjes 8 jaar” gehonoreerd met een 2de derde plaats. Vogel voegt eraan toe, dat hiermee na tuurlijk niet mag worden gesuggereerd, dat de „gewone lessen” minder belang rijk zouden zijn, want daaraan bestaat nog de meeste behoefte. Terugkomend op zijn in de aanhef vermelde filosofie, dat een turnvereni ging voorziet in een sociale behoefte, merkte de voorzitter op, dat de leden nu wel contacten hebben gelegd, maar steeds in de eigen groepjes blijven. Voor het bestuur is de taak weggelegd die groepen te „mixen”. In het kader daar van wordt zaterdag in de Zeewjjk-Sport- hal een grote „Familiedag” gehouden, met allerlei demonstraties, spelen, jazz- gym, ritmische gym en volksdansen. Dit duurt van 10 tot 17 uur. Daarnaast blijft men de leden stimu leren ook eens bij anderen te kijken, worden wandeldagen georganiseerd en blijft men ook allerlei onderlinge wed strijden houden voor de eigen beoefe naars van volleybal en handbal. „Een I De start van TVS was niet gemakke- I lijk. Al in 1912 poogde de Kennemer I Turnkring in Santpoort een afdeling te I stichten. Het werd een verregende uit- I voering en een totaal mislukte bijeen- I komst in „De Uilenboom”. Dertien jaar I gingen er overheen voordat spijkers met I koppen konden worden geslagen. Op de I avond van 17 december 1925 werd weer I een bijeenkomst belegd met het doel een I gymnastiekvereniging op te richten. Die I avond hield de plaatselijke gymnastiek- F leraar J. W. G. Odink een lezing over I gymnastiek. Daarna sprak de heer Krom I van de Besturenbond „Eensgezindheid” I een opwekkend woord, met als gevolg I dat achttien leden zich aanmeldden. Het I eerste (voorlopige) bestuur bestond uit I H. D. Ouwerkerk, voorzitter; A. W. Vol- I mer, penningmeester; mevrouw Koop- I man-Zeegers, secretaresse. Aan enthousi- I aste mensen, die bereid waren aktief I mee te doen aan de organisatie van de I vereniging heeft het TVS sindsdien nooit I ontbroken. Een bijzonder groot pluspunt, I vooral gezien de uitgestrektheid van het I gebied waarin de vereniging haar werk I doet: van Haarlem-Bloemendaal, via t Santpoort-Zuid en Santpoort-Dorp tot in I Oud-IJmuiden en Zeewijk. Men telt nu I circa 900 leden, die in zes zalen turnen, I waar dan ook ongeveer twaalf leiders en E leidsters samen vijftig lessen per week I geven. De in 1925 opgerichte vereniging kon I nog niet direct aan de slag. Er was I namelijk geen gymzaal aanwezig. Maar I ook hier ontstond uit de nood een deugd, I want in de crisistijd van toen werden de I gemeentelijke gymlessen opgeheven. Als I gevolg daarvan kreeg TVS in maart 1926 van de gemeente vergunning om te be- I schikken over de gymzaal in „School F” de huidige Bosbeekschool aan de I Wüstelaan, welke van 1860 dateert. Op l dat moment stonden 10 dames, 7 heren, E 23 meisjes en 25 jongens als lid geno- teerd. En vanaf toen is het steeds berg- I opwaarts gegaan met TVS. De eerste dertig jaar kon TVS het met F één leider (directeur genoemd) doen. Dat was de heer C. G. Smit, korte tijd later Bestuurservaring en creativiteit stelde de PPR-woordvoerder op hoge prijs. Speciale belangstelling voor milieube- heersing. voorlichting en woonwagen- werk zou het enthousiasme van zijn partij voor de sollicitanten kunnen ver groten. Volmer, secretaris; mevrouw Jenning, penningmeesteresse; wat genoemd wordt het driemanschap de dames Flooren, Groot en A. de Hoog; alsme de mevrouw Smit. Van de leidsters en leiders noemen we tot slot Ineke Swart, R. Beuken kamp, T. Vogel (tijdelijk), mevrouw Van Hulst en mevrouw Van Rijswijk en de heer J. van Veen. In het kader van het gouden be- staansfeest staan als verdere activi teiten, naast de Familiedag zaterdag in de Sporthal-Zeewijk op het pro gramma: 29 oktober de ontvangst in „Velserhooft” van de KTK-najaars- vergadering; op 8 november een uit wisseling met „Heemstede” in de Wa- terloozaal en op 13 december de grote receptie in de „Voloptee” aan de Wüstelaan. Ook de heer G. J- van Ruyven (PPR) pleitte voor een optimale inspraak van gemeente en bevolking in de benoeming van de nieuwe burgemeester. Hij of zij zou naar zijn smaak voort moeten komen uit de progressieve drie, die momenteel het kabinet Den Uyl steunen. De exacte partij achtte hij van secundair belang, hoewel een geavanceerde en oecumeni sche levenshouding wel gewenst zou zijn. rijke benoeming.” Het CDA zou graag zien, dat een geestverwant voorzitter van het college zou worden. Een CDA’er van ongeveer 45 jaar, geen uitgesproken politiek figuur, maar iemand die boven de partijen kan staan. De man of vrouw zal geen zetel in de Staten-Generaal of Provinciale Staten moeten ambiëren. „Een kandidaat uit onze eigen gemeente lijkt ons ongewenst. Liever iemand, die onbevangen tegenover Beverwijk staat.” Autobedrijf Vinkenstraat 66-75,^ Haarlem-Noord, Tel. 023 - 37 55 15. Niettemin vóórziet hij toch wel een goede toekomst voor zowel het turnen als de bal- en andere sportbeoefenaars, „omdat voor beide een functie is ont staan in het teveel aan tijd die we krijgen. Niet zal lang geleden reed ie dereen auto; tegenwoordig zie ik dat de mensen meer aan lichaamsbeweging wil len doen. Zij kopen fietsen, gaan trim men en melden zich voor biijf-fit- gymnastiek.” Hij ziet de toekomst voor TVS dan ook wel rooskleurig in. De WD-fractie stelde nadrukkelijk liever geen kandidaat aan te bevelen uit de thans zittende gemeenteraad. Volgens fractievoorzitter drs. A. Eiff zou de' VVD graag een burgemeester willen hebben die onbevooroordeeld en fris tegenover de problemen van het besturen van Beverwijk staat. Dat impliceert tevens, dat de persoon niet nauw betrokken moet zijn geweest bij de samenvoegings- kwestie van de drie IJmond-gemeenten enkele jaren geleden. Ook een carrière- burgemeester zag de WD-fractie niet zitten en of de nieuwe burgemeester nu een vrouw of een man zal zijn was de liberalen om hét even. De nieuwe man/vrouw van Beverwijk dient bekend te zijn met de problemen van de grote industrie en het milieu. ,>De politieke kleur van de kandidaat is voor ons van secundair belang”, aldus de raadsfractie, „omdat de burgemeester boven de partijen dient te staan. Gezien het politieke evenwicht tussen de twee rivaliserende politieke partijen PvdA en CDA kan een burgemeester van liberalen huize het juiste midden zijn”. Fractievoorzitter Cees Berghuis van de CPN kon zich niet achter het betoog van loco-burgemeester Camfferman scharen. Fractie-voorzitter K- Vermeulen van de PvdA stelde voorop dat zijn fractie, uiteraard unaniem, van mening was, dat de nieuwe burgemeester uit de rijen van de PvdA moet voortkomen. De taak van burgemeester kon zeer goed door een maatschappelijk ingestel de vrouw worden vervuld, zo zei hij. „Een vrouw schept een sfeer waarin het redelijk prettig leven is. Vrouwelijke burgemeesters zijn geen mensen, die zo nodig hogerop moeten”. De religieuze binding is niet bepalend voor de politieke en maatschappelijke instelling van de bevolking: vijftig pro cent van de Beverwijkse bevolking is katholiek. Het CDA behaalde in 1974 ruim 33 procent van de uitgebrachte stemmen. Het percentage dat de KVP zal hebben behaald moet, schattender- wijs benaderd, ongeveer 28 a 29 procent zijn. De heer Vermeulen concludeerde hieruit, dat een KVP burgemeester in Beverwijk niet meer verantwoord is. De nieuwe voorzitter van het college zal met een sterk coördinerende en stimulerende functie genoegen moeten nemen. „Waar we om zitten te springen is een welzijnswerker en geen bouwpas toor”. turner is een heel bijzonder type sport beoefenaar” zo voert hij aan. „Hij wil niet ingedeeld worden onder de noemer „sport”. Als een top-turner tegen een ander uitkomt, doet hij dat niet om tégen hem te turnen, maar mét hem, alleen om van de ander iets te leren. Turnen is dan ook een volkomen indivi duele sport.” Een klacht van voorzitter Vogel is, dat ook bij TVS het zelfde verschijnsel zich voordoet als bij andere verenigingen: namelijk het slechte vergaderingbezoek. Het bestuur wordt daardoor autonoom en dat in een tijd waarin iedereen SANTPOORT. De gouden TVS heeft tal van voorzitters gekend. Na de (voorlopige) zittingsperiode van H. D. Ouwerkerk, heeft mr. C. Pels een half jaar de voorzittershamer gehan teerd. Daarna werd de heer G. Krom tot voorzitter gekozen. Hij bleef dat tot 1931. In dat jaar viel de keuze op de heer G. Hop, thans ere-voorzitter. De heer Hop was voorzitter van 1931 tot 1953, werd opgevolgd door de heer J- van Zutphen, die tot 1957 aanbleef, waarna zijn plaats weer door de heer G. Hop werd ingenomen, die aanbleef tot 1963. In totaal is de heer Hop dus 28 jaar TVS-voorzitter geweest. Uit erkentelijkheid voor al zijn werk werd hij in 1963 benoemd tot ere voorzitter. werd het de heer J. J. van Doorn. Directeuren als W. Marsman en H. Bruns zijn voor TVS begrippen gewor den. Beiden konden en moesten met succes alle lessen geven. Van toptur- nen tot ritmische en kleutergym alsme de ook nog atletiek. Er is altijd hard getraind voor wed strijden, vaardigheidsproeven en demon straties. Het eerste jaar werd al een demonstratie gehouden op Koninginne dag, 31 augustus. Daarna een aantal jaren niet, omdat men het niet eens kon worden over de kosten. Het TVS-bestuur had 25 berekend voor vervoer van materialen en dergelijke, terwijl de Oranjevereniging er toen een tientje voor over had.In latere jaren is dat allemaal weer goed gekomen. Verder gaf men elk jaar voor de vakanties begon nen een grote- openluchtdemonstratie; eerst op het terrein van Terrasvogels; later in het Burgemeester Rijkenspark en het was altijd mooi weer die dag zo weten zich zowel de heer J. Vogel, als de huidige ere-voorzitter de heer G. Hop te herinneren. In 1927 werd ook nog een atletiekaf- deling opgericht, welke existeerde tot een paar jaar na de oorlog. Een van de grote-mannen uit die TVS-ateletiekgroep was Jan Breijs, die op 1500 meter tij dens een nationale wedstrijd om de titel van Nederland, op de tweede plaats eindigde. Maar ook op tumgebied heeft TVS voortreffelijke prestaties weten te beha len. In het gesprek met de hereh Vogel en Hop noemen zij bijna gelijktijdig de naam van Aag Nol, lid van het keur korps en na de oorlog kampioene van de kring. „Het jubilerende TVS, dat meer oude re leden telt dan jongere, beweegt zich ’’tói.'l'-':!” -if ;rr'- B

Haarlem's Dagblad | 1975 | | pagina 9