Vrolijke jigs in een uitverkocht Carré Aparte visie van Armand Campi Pompidoucentrum besteedt aandacht aan kunst van laatste kwart eeuw a NCRV handhaaft klassiek op Hilversum I en II zaterdag 20 der. U.UI. SHOW "76 kaas als kado? 0HW /oftkalr.markt voor vordtoo bot striver/ Gratis Sinatra elpee voor bezoekers van onze Show dinsdag e Giscard schrapte stadsplannen uit ecologische motieven MARKT-VOORDEEL C kamsteeg Expositie Amsterdamse School groot succes Tweede filmprijs voor Victorine Habets 13 1 6 DECEMBER 19 7 5 KUNST Bastion NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST I I Tromp kaas specialiteit I Langharig tuig 1 i: (ADVERTENTIE) programma: JOHN OOMKES. I Een der schilderijen van Armand Campi. ng. (ADVERTENTIE: mt n de in (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) b c Fairport Convention niet langer meer onder folk-rock vlag G. Cronjéstraat 87 Haarlem, telefoon 267007 (naast de brandweer) Bloemendaalsestrw. 138b Santpoort-Z. (023) 375398 023-379800 023-319349 Emba gasboiler 115 Itr. met inlaatcombinatie f 329,—. Vergterdeweg 250 Haarlem (NI Tel.' 370496, Gen. Cronjéstraat 170-Haarlem. Tel 255831 archaïsch karakter te geven. Hij geeft hoofse indruk die zijn ..stille vrouwen” maken in een amper aangeduid mid deleeuws zuiden, door een min of meer visionaire bril gezien. Het werk is in Bennebroek t.e.m. 20 december tijdens de normale bureau- uren van het raadhuis te zien. daaraan een extra klemtoon door de Swarbrick opent het concert met een „tonight we belong to each other”, waarmee hij aangeeft wat we kunnen verwachten: geven en nemen. Fairport wil de zaal kennis laten maken met het nieuwe songmateriaal, naast een selectie van oude nummers en natuurlijk de jigs, als vaste prik. Dirty Linen vormt een AMSTERDAM. (ANP) De tentoon stelling over de Amsterdamse School in het Stedelijk Museum te Amsterdam is volgens de organisatoren een groot suc ces geweest. Gedurende twee en een halve maand telde men ca. 90.000 bezoe kers. De catalogus beleefde drie her drukken en is nog verkrijgbaar zoalng de voorraad strekt. De plattegrond waarop de Amsterdamse School-archi- tectuur in Amsterdam staat aangegeven is ook, nu de tentoonstelling is gesloten, nog verkrijgbaar (voor een kwartje) in het Stedelijk Museum, Amsterdams His torisch Museum, Cisca Leidseplein en de Toverdooswinkels. betekenen dat elk van de groepsleden aan zijn trekken zou komen.” Johns kwam ook aanzetten met Bruce Rowland, een-ervaren slagwerker, die ik al kende van sessieopnamen voor Bryn Haworth. Hij bleek goed te passen in ons geheel”. In afwachting van Bruce knoop ik een gesprekje aan met Dave Pegg, waarin hij onder meer benadrukt Fairpórt geen folkrock formatie meer te vinden. Als Bruce viteindelijk komt op dagen, kunnen de gegevens worden na getrokken. Een 16-jarig knulletje, mid denstandsmilieu, wordt via een ellenlan ge voorgeschiedenis (The Grease Band, Wynder K. Frog en sessiewerk) drum mer bij Fairport, „k was het toeren met Joe Cocker in Amerika zat. Ik wilde alleen nog indien ik bij een goedgeorga niseerde eenheid terecht kon”. Met Rowland wordt Rising for the Moon afgewerkt. Concertgebouw Haarlem vrijdag 19 december 1975 20.15 uur derde concert serie C COMPONISTENSERIE dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT solisten: THEO BRUINS en GÉRARD VAN BLERK, piano JAN DE GELDER, LENIE VAN ELTEREN, JIM GORDON, slagwerk BÉLA BARTÓK Vièr stukken voor orkest Sonate voor twee piano's en slagwerk Concert voor orkest entree f 6,(a.i.) cjp geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw. Lange Begijnestraat 13 van 10-15 uur; telefonisch 320994 van 12-15 uur Fairport Convention tijdens een van de vele gezellige nummers die de groep gister avond in het theater Carré ten beste gaf (foto Ronald van Caem). Vlak voor de grote eerste Europese toer gaf Dave Mattacks er plotsklaps de brui aan; de rest voor grote problemen plaatsend, want een geschikte vervanger was niet zo maar te vinden. Roadie Paul Warren betekende een tijdelijke oplos sing teneinde de contractuele verplich tingen na te komen, maar het percussie- probleem bleef in samenhang met de opnamen van het nieuwe Rising for the Moon-album recht overeind staan. Voor die opn’amen was bewust de ervaren Amerikaanse producer lyn Johns (Eagles en ander werk) aangetrokken, daar de groep eensgezind van mening was dat alleen een figuur van buitenaf de evolu tie van het Convention-geluid ten goede kwam. Bovendien zou zo iemand, vol gens Dave Pegg „een goede garantie Vondelweg 540 tel. Julianalaan 295 tel. AMSTERDAM Het veeltallig opgekomen publiek - Carré zat voor Fairport Convention afgeladen - werd gisteravond zowaar welkom geheten „voor een avondje folkple- zier” door één van de heien organi satoren. Goedbedoeld natuurlijk, maar niet helemaal juist. Voor de pauze was het de lieftallige Saffron die overduidelijk liet blijken niets met volksmuziek uitstaande te heb ben, na de koffieronde Fairport aan ontegenzeglijk aan kracht te heb ben gewonnen door eer. evenwich tiger set nummers af te leveren dan eerder dit jaar (eind januari) in Pa radiso. Met name het materiaal van hun laatste album, Rising for the Moon, schetste hun sterk doorgezet te evolutie; zelfs zó dat de vraag zich opdringt of Fairport al niet de grens gepasseerd is, waarbinnen de „folk-rock”-vlag de muzikale lading nog dekt. „Ik zie het al gebeuren,” had Georges Pompidou toen knorrig tegengeworpen, „zo’n park zal onmiddellijk door tiendui zenden hippies en ander langharig en werkschuw tuig worden overwoekerd en daar komt dus niks van in.” Wie het laatst lacht, lacht het best, maar heel veel verder dan dat toekomstige groen schijnt Giscard met de verwezenlijking van zijn wensdromen toch ook nog niet te zijn gekomen. Doch ondertussen schiet de constructie van het Pompidoucentrum dan toch ,wél aardig op, en is de strijd tussen de i (Van onze correspondent in Parijs, Frank Ormen) PARIJS Waar eens de Hallen hebben gestaan, heeft daarna nog enkele jaren een gigantische kuil van honderden meters diep, lang en breed gegaapt, die nauwe lijks minder toeristen trok dan Zola’s voormalige Buik van Parijs. Maar dat gat van Parjjs, waarover een soort noodbrug was geslagen, is nu weer bijna verdwenen, om voor een derde toeristische attractie ^plaats te maken. Het Gat werd opgevuld met onderaardse garages, bazars, crèches en galerijen, waarboven, voor een deel, nu het spiksplinternieuwe kunstcentrum Georges Pompidou verrijst, waarvoor de Krupp- fabrieken in het Ruhrgebied het stalen skelet hebben geleverd. structuren niet aantasten. De reliëf - werking blijft het duidelijkst spreken want Armand Campi is geen kolorist. „Ergens” doet hij soms iets denken aan de grijze periode van een figuur als Matthijs Maris, maar dan in een moderne techniek. Die stelt hem in staat om zonder perspectief te ge bruiken zijn straattafereeltjes, een Het vorige staatshoofd Pompidou zag het allemaal wel duidelijk zitten. Naast het bastion der hedendaagse en futuris tische cultuur, waarop hij zijn persoon lijke stempel zou drukken, had hij ook nog een ander enorm complex voor administratieve diensten, kantoren en handelshuizen uit de grond willen stam pen. Het was altijd Pompidou’s overtui ging geweest dat ook een stad zo boor devol historie als Parijs, zich toch maar aan moest passen aan de ontwikkeling van de tijd en de verworvenheden van de moderne beschaving. Hij gaf dan ook royaal zijn zegen aan de Tour Montpar nasse en tientallen andere wolkenkrab bers, die het silhouet van Parijs nu al onherstelbaar hebben verkracht, en hij was het eveneens die even vlot de rech teroever van de Seine opofferde agn het automobilistische snelverkeer. Maar nauwelijks had Pompidou de laatste adem uitgeblazen, of zijn opvol ger Valéry Giscard d'Estaing haalde een dikke streep door die urbanistische pro jecten van zijn voorganger. Giscard was niet alleen voor dé Verandering om zo zijn eigen stijl een persoonlijker reliëf te geven. Maar hij had zeker ook wat méér begrip voor de hedendaagse bezorgdhe- Samen met bassist Dave Pegg, het voormalige Fotheringay-lid Trevor Lu cas en de Amerikaanse gitarist Jerry Donahue zag de toekomst er vrij roos kleurig uit. De aanloopperiode tot een tijdperk van nieuwe glorie kende echter wel wat problemen. Zo duurde het vrij lang voordat de groepsvorming binnen Fairport (de „ouwe hap” tegenover de debutanten, de positie van Sandy Denny) zich had uitgezocht. overal bezuinigen is geblazen. Bezuini gingen waardoor het Louvre, ondanks verhoogde entreeprijzen, al suppoosten heeft moeten ontslaan en zalen hee£t moeten sluiten, zodat Pompidou’s nala tenschap al vele schele ogen heeft ge maakt. Achtereenvolgens een knallende solo van Donahue, een Pegg die met een wah-wah zijn basgeluid zinvol vervormt en een Swarbrick, die komisch intelli gent de werking van een echoplex uit de doeken doet. Daarmee is mijns inziens het hoogtepunt achter de rug, alleen in de truckdriverssong Iron Lion en in het ouwetje John the Gun zit nog diepte. Daarna is het geven voorbij en neemt de zaal. Vrolijke jigs en de bezoekers dan sen totdat Fairport er in de tweede toegift blijk van geeft óp te zijn van de reeks inspannende concerten in Neder land. HILVERSUM. Al krijgt de NCRV- radio er in het nieuwe jaar door de komst van Hilversum IV wekelijks acht uur voor klassieke muziek bij, de hoe veelheid klassieke klanken op Hilversum I en II is voor een deel gehandhaafd en zelfs uitgebreid. Die nieuwe klassieke muziekprogramma’s zijn „Banden met muziek” op de maandagmorgen, „Goed gestemd” en „Klanksnoer” op donder dagmiddag, en het enige klassieke mu ziekprogramma op Hilversum III, „Tot uw dienst”, dat enige jaren zowel voor vreugde als ergernis heeft gezorgd, gaat nu naar de donderdagmorgen op Hilver sum I. Nieuwe (andere) programma’s van de NCRV-radio zijn na 1 januari onder meer: het onderwijsmagazine „Eén, twee, uit de maat” op maandagavond; „Schuttersweg 8”. een gevarieerd pro gramma op donderdagavond met het nieuwe cabaretonderdeel „Hilversum 13”, verhalen uit de wereldliteratuur en het grote inverview „In gesprek met. „Rozegeur en prikkeldraad”, een min of meer experimenteel op de mens gericht programma op vrijdagmorgen; „Het nut tigen van etenswaren is toegestaan” tij dens het lunchuur op maandag; „Happy Sound”, gospelsongs op zaterdagmorgen; „Popstétion” op zaterdagmorgen, met een nieuwe formule, waarbij de school jeugd rechtstreeks inspraak krijgt. Voor de nostalgisch gestemde luiste raars: op maandagmiddag komt het Mil ler Sextet terug, dat in de jaren veertig en vijftig Nederlands meest geliefde soft s.wing combo was en in 1976 35 jaar bestaat. den voor het milieu en de „kwaliteit des levens” (waarvoor hij zelfs een ministe rie stichtte). En aan die ecologische overwegingen vielen dan ook zowel een tweede autoweg langs de andere Seine- oever als nog een heel woud nieuwe woontorens en ten slotte Pompidou’s in dustriële en commerciële giganit ten offer. Zelfs Pompidou’s kunstcentrum heeft maandenlang aan een zijden draadje gehangen, maar dank zij de eensgezinde tegendruk van de vrienden en verwanten van het vroegere staats hoofd, is dat monument, dat zijn cultu rele erfenis belichaamt, ten slotte toch van de grond gekomen. Giscard, die zich als president trou wens net als zijn beide voorgangers de directe nazaat van Frankrijks vroegere grote Lodewijken voelt, ziet voor zijn geestesoog in dit door weinig groen ge zegende deel van Parijs nu in de eerste plaats heel veel bomen en heel veel gras. Als minister van Financiën had hij indertijd die wens aan Pompidou ook al eens te kennen gegeven, maar die viel toen in erg slechte aarde. diverse andere Parijse musea al ont brand over de vraag met welke kunst werken het nieuwe complex straks ge vuld zal moeten worden. Oorspronkelijk was het geboortejaar voor de moderne kunst op 1905 gesteld, en de directeuren en conservatoren van het Louvre, de Orangerie, le Jeu de paume en het Musée de l’Art Moderne waren al doodsbenauwd dat ze hun kostbaarste schatten naar het Pompidoucentrum zouden zien verhuizen. Maar de grens is met vereende krach ten nu naar het jaar 1950 verschoven, en Pompidou’s schepping zal dan ook wel voornamelijk met de Amerikaanse en andere meesters van het design en de methematische abstracten, waaraan het vroegere Franse staatshoofd zijn hart had verpand, worden bevolkt. Dat zit dus wel weer goed, lijkt het, maar niettemin is de jaloezie van de concurrerende Parijse musea toch nog lang niet helemaal tot rust gekomen. Het Pompidoucentrum is namelijk nu al een erg dure grap geworden, en nog voor het goed en wel is geopend, is het jaarbudget al tot 100 miljoen frank gestegen, ofwel het equivalent van de begroting van dat andere nationale pres tige-object, de Grand Opera. En de bouwkosten hebben het miljard (onge veer 650 miljoen gulden) al een eindje overschreden. Het zijn inderdaad kokette getallen, dia andere voorbeelden van gaul listische gigantisme de Villette-abat- toirs, het luxeschip France, of de Con cordeweer in de onzalige herinnering oproepen, terwijl het vandaag nu juist AMSTERDAM. (ANP) Victorine Habets, oud-leerling van de Nederlandse Filmacademie, heeft tijdens het 17de In ternationale filmfestival in het Spaanse Bilbao, gehouden .an 1 tot en met 6 december, de „Miqueldi de Bronce” ge wonnen met haar film „Omdat het waar is dat er liefde bestaat”. snelle instrumentale opening, waarna Sandy Denny er tegenaan gaat in Tumb ling en vervolgens de twee schoonste songs van Rising for the Moon, te weten het titelnummer (waarbij de backing opvalt) en het schitterend mooie One More Chance, wat van een zelfverzeker de Donahue een ijl slot krijgt. Na een tweetal jigs is de beurt aan het bariton- geluid van Trevor Lucas n Restless en aan Sandy en Swarbrick (op dulcimer) in Stranger to himself, wat knap over- gaat in de klassieker Sloth, die zeer wordt uitgesponnen. Voor het verzorgen van het voorpro gramma had men dit keer dus Saffron uitgenodigd, een opvallend, vertederend meiske dat hetzelfde deed tijdens Al- quin’s voorj aarstournee Ze beschikt over een aardig stemgeluid, een niet opzien barende gitaartechniek en blijft haar ze nuwen met enige examenlef de baas. Een fraaie versie van Lennon McCartney’s Eleanor Rigby maakte enerzijds korte metten met de helft van haar eigen songmateriaal, doch trok haar anderzijds in samenwerking met het eigen werkje I won’t stand up, I won’t be counted toch nog fatsoenlijk over de finish, waarna zij tot haar eigen vreugde nog even werd teruggehaald voor een wat weifelende ereronde. We draaien een stukje van de film van Fairport. De groep is de nestor van de elektrisch versterkte volksmuziek in Engeland; een muziekstijl die onder de naam folcrock heel wat discipelen heeft gekend en eigenlijk nog springle vend is (Richard Linda Thompson, Steeleye Span, enzovoort). Het heeft in dit bestek weliswaar geen zin om alle Fairport-bezettingen vanaf 1967 te rubri ceren, want er deed zich zeker een dubbel dozijn wijzigingen voor. 1974 werd echter het jaar van de hereniging van belangrijkste groepsleden, zangeres- komponiste Sandy Denny, fiddlefneak Dave Swarbrick en drummer Dave Mat- tacks, die het voorbeeld is voor alle folkrock-percussionisten. ARMAND CAMPI exposeert in de daartoe heel geschikte hal van het raadhuis van Bennebroek. Zijn werk zag ik al eens eerder in 1969 in Galerie Boumans in Beverwijk. Het maakte toen dezelfde sterke indruk, in ongeveer dezelfde stijl. Hij is dus een standvastige figuur. In Vichy is Campi in 1942 geboren, een Fransman dus hoewel hij al elf jaar in ons land woont, nu als Am sterdammer. Een groot aantal exposi ties staat op zijn naam. Terecht, want hij is een bijzonder talent met een heel eigen stijl qua voorstelling en werkwijze. Die voorstellingswereld valt niet gemakkelijk te omschrijven. Er schuilt iets antieks in zijn lange vrouwenfiguren in kleine groepjes, soms halffiguren achter een venster. Ze zijn amper aangegeven en al kij kende vind je steeds meer van die figuren tegen (of liever opgeno men in) een decor van straatwanden. deuren, poortopeningen en andere ar chitectonische gegevens. Ook die zijn nauwelijks aangegeven. Waren die vrouwen er niet dan zou je menen voor nonfiguratief werk te staan. Armond Campi werkt met het mes in natte, bijna vloeiende verf. De messtreken bepalen de vorm van ge bouwen, kleding en al wat er te zien is en bovendien „schrijft” hij zijn voorstellingen in de verf. Soms liggen kleuren over elkaar, dunne tinten over de dikkere ondergrond, die soms het karakter heeft van een ruw- gestreken gipsplaat omdat alles relief is. Grijs overheerst, soms is er bruin, wat groen, maar steeds tinten die harmoniëren en het karakter van de In beginsel is h&t de bedoeling dat dit nieuwe kunstcentrum waarin een museum onder directie van de Zweed Pontes Hutten, een instituut voor muzi kale research onder leiding van de be roemde Franse dirigent-componist Pierre Boulez, en bovendien nog een biblio theek en een theater zullen worden opgenomen het volgend jaar officieel wordt geopend. Maar wat met de rest van de ruimte zal gebeuren, is nog altijd niet helemaal duidelijk geworden. Dat is een verrassing! Want wie verwacht er nu als kado: 'n keuze uit Tromp's 160 soorten kaas, leuk verpakt in rieten mand, met wijn, kaasmesje en kleurige kaas-wijnkaart. Kersvers ingepakt en uitgepakt! Z’’_'

Haarlem's Dagblad | 1975 | | pagina 13