DE SPOOKSTATIONS VAN DE GEESTGROND blijft ijdele wens Geen halte in NS handhaven Cultureel loopt Zandvoort achter lijn Umuiden Halfweg l 59 5? Wasserij DUYN f ifi i BADPLAATS KRIJGT EINDELIJK CULTUREEL CENTRUM .-z 6 ZATERDAG MAART 19 7 6 9 REGIO foto’s Coen Suyk door Chief Evers N Zolderetage BOLLENSTREEK Wie met de trein van Haarlem naar Leiden reist, passeert ze in volle vaart: de in onbruik en verval geraakte stationnetjes in de Bollenstreek Met een beetje fantasie kan de Randstadreiziger van 1976 zich wanen op de legendarische Santa Fé-lijn dwars door het Wilde Westen, ergens halverwege de vorige eeuw. Onverstoorbaar galoppeerde het stoompaard van de Santa Fé langs de uitgestorven goudzoekersstad- jes, waarover angstaanjagende spookverhalen de ronde deden. Even on verstoorbaar dendert nu de Intercity langs de bemoste perrons van de spookstationnetjes op de Hollandse geestgrond: Vogelenzang, Hillegom, Lisse en Noordwijkerhout. „REINO” B.V. voor tapijtreiniging Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023-31 32 89 Spijker op de kop Standvastiger - Wl bij de Piet halte van (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Door een aanpassing van het Gasthuis pleintje zelf (over drie jaar komt daar bovendien de nieuwbouw van het stad huis) en door een verdere renovatie van de Noordbuurt hoopt het Genootschap Oud-Zandvoort dat de omgeving inspire rend genoeg zal zijn niet alleen voor de Chris Wagenaar vindt dat Zandvoort vergeleken met andere kustplaatsen als Egmond, Katwijk en bijvoorbeeld Sche- veningen, die al jaren lang dit soort centra hebben compleet met oudheidska mers, achterloopt. Het ligt volgens hem ook in de bedoeling in het cultureel centrum een uitleencentrale te beginnen voor kunstwerken. IJMUIDEN. In schrille tegen stelling tot de bollenlijn staat de Voorlopig blijven ook de bewoners van de zuidelijke bollenstreek aangewe zen op de bus of en daar zullen de meesten voor kiezen op de particulie re auto. Er gaan wat treinen vandaag de dag. Een bekende leuze van de Ne derlandse Spoorwegen, die niemand zal tegenspreken. De frequentie van het „gaan” of rijden van treinen is op zich echter niet maatgevend voor de kwaliteit van het openbaar vervoer. Een tekening van hoe de situatie rond het nieuwe culturele centrum aan het Gasthuisplein in Zandvoort wordt. nauwelijks ruimte voor de inrichting van een expositie of voor het houden van een kamerconcert. Daarnaast von den we ook dat in Zandvoort wat meer de aandacht gevestigd mocht worden op de eigen historische en culturele achter grond.” Wat dit laatste aspect betreft, in het cultureel centrum zal een aparte ruimte gecreëerd worden waarin middels een permanente expositie van oude klassieke meubelen uit Zandvoort, foto’s, eigen klederdrachten enzovoorts aandacht aan de geschiedenis van deze kustplaats zal worden besteed. Daarvoor zal het ge nootschap niet alleen met de gemeente Zandvoort contact opnemen, maar ook Bloemendaal. In een toelichting op het nieuwe bestemmingsplan „Vogelenzang- Oost” schrijft Bloemendaal: „Aan de oostzijde van het bestemmingsplan ligt de spoorlijn Rotterdam-Haarlem-Am- sterdam. Hoewel er een station aanwezig is, wordt reeds jaren op deze plaats niet meer gestopt. Mogelijk zal de nieuwe uitbreiding van Volenzang een stimulans zijn om in de toekomst deze halteplaats weer in gebruik te nemen”. In Lisse stoppen nog steeds goederen treinen, zelfs de toeristen die de Keu kenhof willen bezoeken worden tegen woordig allemaal met bussen vervoerd. Een pleidooi om de halte weer in de normale dienstregeling op te nemen is ondermeer gehouden in de Streekcom- missie Regio Bollenstreek. Een van de leden van die commissie betoogde dat het station best weer open kan wanneer de „oude” lijn is ontlast na de opening van de nieuwe Schiphollijn. Ook in Noordwijkerhout heeft men de moed nog niet opgegeven. Al in 1972 zijn er weinig hoopgevende be sprekingen geweest met de 'Spoorwegen over een eventuele heropening van de Voorzitter Chris Wagenaar Genootschap Oud-Zandvoort deze plannen een lang gekoesterde in vervulling gaan. „In het genootschap vonden wij dat er in Zandvoort genoeg voorzieningen waren voor de toeristen, maar dat we in ons dorp bijna niets hadden om allerlei culturele activiteiten te stimuleren. En daar bestaat in Zand voort een grote behoefte aan. Er is Alleen goederentreinen stoppen nog in Hillegom. Op deze foto het laadstation. Het oude stationsgebouw voor het perso nenvervoer is gesloopt. ZANDVOORT. Niet eerder dan begin volgend jaar zal Zandvoort een eigen cultureel centrum hebben. Het centrum zal gevestigd worden in het voormalige gemeentelijke verzorgingstehuis voor be jaarden aan het Gasthuispleintje en in de gebouwen die bij dit pand horen. Het Genootschap Oud-Zandvoort houdt zich met de oprichting bezig en heeft van het gemeentebestuur al een krediet van ruim vierhonderdduizend gulden kunnen lospeuteren voor dit doel. Een teken dat Zandvoort veel van dit cultureel cen trum in de dorpskern verwacht. Over enige maanden zal na een definitieve afronding van de voorbereidingen met de verbouwing van het bescheiden com plex worden begonnen. met Zandvoorters die voor een eigen oudheidskamer van het centrum spullen van historisch belang ter beschikking willen stellen. Deze oudheidskamer zal op de benedenverdieping worden inge richt, rechts van de ingang aan het Gasthuisplein. eigen burgers, maar ook voor toeristen om eens in het centrum binnen te lopen. Chris Wagenaar: „Weet je, dit cultu reel centrum is ook voor de toeristen van groot belang. Zo lang het mooi weer is kunnen alle pension- en hotelgasten zich uitstekend op het strand of in het dorp vermaken. Maar het weer is ook wel eens een dag of een week slecht en dan heb ik het idee dat al die mensen met hun ziel onder hun arm lopen. Ze kunnen niet steeds maar koffie drinken of in een kroeg gaan zitten. Vooral niet als je kinderen bij je hebt. Veel van die mensen moeten dan uitwijken naar Haarlem of Amsterdam, maar zo’n cul tureel centrum kan dan een oplossing bieden voor een paar gezellige uren. Er is hier van alles, restaurants, café’s, discotheken, noem maar op. Maar voor mensen die iets anders willen dan dit vermaak - en die zijn er genoeg - willen wij ook actief zijn. Het is gewoon leuk om hier in de zomer een speelgoedten- toonstelling te hebben of een poppenthe ater. Er kunnen hier kinderfilms ge draaid worden en op de zolderverdieping zal een speciaal podium ook allerlei andere dingen mogelijk maken. Er kan hier van alles georganiseerd worden. Veel is natuurlijk afhankelijk van de- In Lisse razen alle personentreinen voorbij. Vanaf 1945 komt het station niet meer in de normale dienstregeling voor, maar jarenlang hebben er nog speciale „Keukenhoftreinen” gestopt. De bollen toeristen worden nu echter allemaal per bus vervoerd, zodat het station nog slechts voor goederenvervoer wordt ge bruikt. van de hand. Deze noita is echter nog aan inspraak onderhevig en het zal nog wel een tijd duren voordat hij definitief kan worden vastgesteld. De reiziger mag zich verbazen over de in ongebruik geraakte spoorweghaltes en zijn fantasie de vrije teugel geven, voor veel bewoners van de bollenstreek is het in volle vaart langsrazen van de treinen dagelijks een doorn in het oog. Ze wo nen op luttele afstand van de spoorlijn, maar moeten om de trein te kunnen pakken eerst kilometers rijden. De dichtsbijzijnde stations zijn Heemstede- Aerdenhout en Leiden. Dat is al zo sinds 1945 en de eerste jaren zal er niets veranderen. Een merkwaardige situatie in een tijd van (zoals sommige politici graag uitroe pen) „autootje pesten” of (zoals minder fervente voorstanders van het pariculie- re blik het noemen) stimulering van het openbaar vervoer. Dit stimuleringsbeleid komt onder meer tot uiting in de ope ning van een fors aantal stations in nieuwe woonsteden en zelfs de aanleg van hele nieuwe lijnen (Zoetermeer en Schiphol). Dit alles om de forensen- stroom in goede (spoor-)banen te leiden. Het is dan ook niet verwonderlijk dat juist de laatste tijd steeds meer stem men opgaan om de oude halteplaatsen in de bollenstreek weer in ere te herstellen. Het luidst klonken die stemmen ten tijde van de oliecrisis, toen de benzine op de bon was. Forensen uit Lisse, Noordwijkerhout en Hillegom schreven brieven naar de Spoorwegen en het ministerie van Verkeer en Waterstaat om heropening van de halte Lisse te bepleiten. Succes bleef echter uit, de olieschaarste ging over, de benzinebon- nen hadden nog slechts historische waarde en de forensen kropen weer onbezorgd en comfortabel achter het stuur. Ze zijn zich nauwelijks nog be wust van het bestaan van de trein, behalve wanneer hun weg wordt ver sperd door gesloten spoorbomen of waarschuwende knipperlichten. gene die het cultureel centrum gaat beheren. Er moet hier een actieve vent komen, die daarvoor ideeën heeft. Het genootschap gelooft echt dat dit cultu reel centrum tot iets onmisbaars in Zandvoort kan uitgroeien.” Daarmee slaat Noordwijkerhout de spijker op de kop. Noch dit jaar, noch in de nabije toekomst zal bij een van de „bollenstations” weer een reizigerstrein stoppen. De Nederlandse Spoorwegen peinzen er niet over om op het traject Haarlem-Leiden de Intercity gedeeltelijk het veld te laten ruimen voor de ouder wetse boemel. Zelfs niet wanneer straks, bij het in gebruik nemen van de Schip hollijn, de lijn aanzienlijk minder belast zal zijn. Volgens een woordvoerder van de NS zit er geen brood in heropening van een spoorlijn Haarlem-IJmuiden. De trei nen op deze vrij korte lijn stoppen bij een ongekend groot aantal haltes. Aan de norm voor het „vervoersde- biet” wordt beslist niet voldaan, deze spoorlijn is dan ook een van de meest onrendabele. Een paar jaar geleden hebben de Spoorwegen overwogen de super-on- rendabele lijn te sluiten. De toenma lige minister van Verkeer en Water staat heeft echter uitgemaakt dat de NS het openbaar vervoer tussen Haarlem en IJmuiden in stand moe ten houden. Een woordvoeder: „Inderdaad ge ven we niet hoog op van de rendabi liteit van die lijn, maar er is geen sprake van afstoting. We zijn in het algemeen geen voorstanders van de sluiting van spoorlijnen en met het oog op de toekomst zeggen we: zo lang we daar rijden, rijden we daar”. Het klinkt als een orakel, maar de woordvoerder is bereid enige ophel dering te verschaffen: „Stel je voor dat we de lijn sluiten en straks blijkt dat er in de omgeving druk gebouwd gaat worden. Dan is het veel moeilij- ker om de lijn weer open te stellen. We zijn bijvoorbeeld dolblij dat de onrendabele Hofpleinlijn (Den Haag- Rotterdam Hofplein) nog steeds in gebruik is, want de minister heeft nu het gebied rond die spoorlijn aange wezen voor woningbouw op grote schaal.” Gijzenbrug in de ’s Gravendamseweg. In het onlangs ver schenen jaaroverzicht over 1975 schrijft het gemeentebestuur: „In verband met de toename van het aantal forensen is aan de NV Nederlandse Spoorwegen ge vraagd het spoorwegstation bij Piet Gijs te heropenen. Haar onderzoek is nog gaande, maar het ziet er niet naar uit dat dit of een ander station in de bollenstreek in 1976 zal worden geo pend”. Wat standvastiger in hun pleidooien zijn de gemeentebestuurders in de bol lengemeenten. Herhaaldelijk klinkt uit een van de dorpen die het beu zijn om alle treinen maar langs te zien stuiven, de roep om instap-mogelijkheden. Bennebroek heeft nog niet zo lang geleden bij de NS aangedrongen op her opening van het stationnetje bij Voge lenzang. Naar ditzelfde stationnetje lonkt ook het gemeentebestuur van ouderwetse boemel (mogelijk gereïn carneerd in het eigentijdse Sprinter type) er in zal slagen terrein te winnen op de Intercity. Het gaat daarbij om spoorlijnen in onze streek: van Haarlem uit gezien naar Leiden, Amsterdam en IJmuiden. De strijd over mogelijke stations aan de Schiphollijn in Hoofddorp en Nieuw- Vennep laten we hierbij even buiten beschouwing. Daarover zal in de na bije toekomst nog genoeg nieuws te melden zijn. Minstens even belangrijk is: waar staan de treinen stil, waar houden ze halt om passagiers in en uit te laten stappen. Dit verhaal gaat over dat tweede aspect, over de vraag of de HALFWEG. In Halfweg zal geen NS-halte worden geopend, aldus een woordvoerder van de Spoorwe gen. Bewoners van Halfweg en Zwa nenburg hebben op de opening van een halte aangedrongen op inspraak bijeenkomsten over de doelstellingen nota voor het Streekplan Amster- dam-Noordzeekanaalgebied. Ook hier wordt echter niet voldaan aan de norm die de NS hanteren (15.000 inwoners binnen afstand van twee kilometer), zodat de wens van de insprekers niet in vervulling zal kun nen gaan. Overigens heeft er in vroeger da gen wel een station Halfweg bestaan. In 1839, bij de opening van de eerste spoorlijn in Nederland, stopte de trein Amsterdam-Haarlem ook in Halfweg. Het stationnetje is in de loop van deze eeuw echter afgebro ken. de bollenstreek nog wat hoop. Bij de Spoorwegen ligt een plan op de plank voor een station in Voorhout, maar zo lang nog niet definitief vaststaat of Voorhout een van de Zuidhollandse bouwlocaties (er zou plaats zijn voor 3000 woningen) wordt, zal het plan op die plank blijven liggen. Het is geen nieuw plan. Al in 1973 liet een woordvoerder van de NS weten dat er in Voorhout een zogenaamde parkeer- halte zou komen, een station met grote parkeerterreinen erbij. De halte zou zijn bestemd voor automobilisten uit Noord- wijk, Katwijk, Noordwijkerhout en Sas- senheim. In 1976 of 1977 zou, zo ver klaarde de woordvoerder toen, de halte vermodelijk in gebruik worden geno men. Dat laatste zit er niet meer in. Eerst willen de Spoorwegen zeker weten of Voorhout al dan niet een wijk van 3000 huizen erbij zal krijgen, opdat de plan nen daarop kunnen worden afgestemd. De provincie Zuid-Holland noemt Voor hout als mogelijke bouwplaats, maar minister Gruijters wijst dit idee in zijn onlangs verschenen Verstedelijkingsnota Het idyllische stationnetje Vogelen zang. Sinds 15 augustus 1945 stoppen er geen treinen meer. Het gebouw is in gebruik als bedrijfsruimte. van het ziet met wens „Bolien-boemer’ In het voormalige verzorgingstehuis zullen verder op de parterre mogelijkhe den geschapen worden voor de inrich ting van exposities. Op de bovenverdie ping van het cultureel centrum zal de zolderetage worden ingericht als een ontmoetingsruimte waar het mogelijk is kleine kamerensembles te ontvangen of bijvoorbeeld poppentheatergroepen. Ook zullen hier in de toekomst kindervoor stellingen worden gehouden en vanzelf sprekend kan de zolderruimte benut worden voor tentoonstellingen. de stations, omdat ze geen van alle voldoen aan de door de NS gestelde norm voor het „vervoersdebiet”. De Spoorwegen gaan er vanuit dat een station of halte pas rendabel kan zijn wanneer er binnen een straal van twee kilometer tenminste vijftienduizend mensen wonen. Bij de vier bollenstations wordt deze norm bij lange na niet gehaaid. Zowel in Hillegom als in Lisse zijn de recente uitbreidingen van de bebouwing juist aan de andere kant van het dorp gesitueerd, zodat de meeste mensen meer dan drie kilometer van het station wo nen. Vogelenzang (samen met Benne broek) en Noordwijkerhout liggen wel binnen een redelijke afstand, maar ha len het gestelde aantal inwoners niet. „We moeten zoveel mogelijk proberen zonder verliezen te draaien, we moeten nu eenmaal volgens een economisch principe te werk gaan”, aldus de NS- woordvoerder. De bewoners van de bol lenstreek zullen met lede ogen moeten blijven toezien hoe alle treinen hun woonplaats voorbijrijden. Toch is er voor het zuidelijk deel van Jl

Haarlem's Dagblad | 1976 | | pagina 9