weinig Verrassende overwinning van Amerikanen op Oostduitsen in estafette Medailles SCHERPE WISSEL VAN VS RIEP VRAGEN OP David Wilkie (goud) stopt >76 aille Ingrid Munneke teleurstellend aja Recordzege l w n f I Montreal 1976 ISi 99 99 L JIJ F iS ill r? ■i k - 1 Correct I .31 Verrassing ringen ill v.) 406.5. re) 402.63 11.07 pnt. X - 'y 1 tL - 1 cD? Montgomery: „Tijden zeggen me Babashoff Jim en k. Jim Montgomery na zijn recordrace op de 100 meter vrije slag. zat. Wij da Mazereeuw In het slotweekeinde viste Nederland Ingrid Munneke: vijfde. Opstandige houding Russen u BETREKKELIJK REBELLIE STOPPER Oost-Duitsland Sovjet-Unie Verenigde Staten West-Duitsland Bulgarije Roemenië Japan Polen Groot-Brittannië Tsjechoslowakije Hongarije Finland Italië Joegoslavië Noorwegen Mexico Trinidad Cuba Canada Nederland België Frankrijk Portugal Jamaica Zweden Denemarken Australië Iran Oostenrijk Nieuw-Zeeland nsen vin .’eede be I met it eer in i ijke wee Vriend en Spaak stonden niet alleen met hun waarneming. Ook bij de offici- Vriend: „In eerste instantie kreeg ik de indruk dat Shirley inderdaad te vroeg vertrokken was. In Hilversum hebben ze en Bob Spaak riep toen dat er inderdaad verkeerd was gewisseld. Dat heb ik aan Sitters doorgegeven”. Vreugde bij de Amerikanen, na de verrassende zege op de Oostduitsers in de esta fette. V.l.n.r. Kim Peyton, Shirley Babashoff, Wendy Boglioli en Jill Sterker. 16 25 21 5 6 5 4 2 3 2 1 0 3 1 1 0 o 0 2 2 2 1 1 1 1 0 0 0 o o 12 20 14 Hl 4 5 6 4 2 3 4 0 2 0 0 o o o 6 2 0 4 0 0 o 2 2 1 1 1 54 69 56 21 14 13 13 9 7 7 7 2 6 2 2 1 1 1 8 4 2 5 1 1 1 2 2 1 1 1 luitsland- tenië 4-4 16-11), i i 3-3 (13- Joegosla- island 3-1 de oljij kels. Vii acheii 31 ■ultaat l eindige de nege wedsthi (200) bij prest® inschapi Nu is alles natuurlijk betrekkelijk. De Japanse turner Shun Fujimoto brak zijn knie bij het vloerturnen, maar besloot even later toch zijn rekoefeningen te doen, omdat dat zijn sterkste nummer is en het Japanse team zijn punten nodig had om de gouden medaille te winnen. Hij moest minimaal 9.70 punten halen, weigerde een pijnstillend middel, om te voor in de series haalde Montgomery de recordtijd al naar 50,39, nadat hij in de estafette al 49,5 uit het lange lijf had geperst. Ook daar stond hij nau welijks bij stil. „Het is heerlijk dat ik op de laatste zwemavond mijn derde gouden medaille heb gehaald. Jack en ik hebben vanaf november keihard gewerkt. Veel tijd aan het zwemmen gespendeerd en dan is het fijn te zien dat er ook resultaat i s. Ach, die tijden zeggen me niet zoveel. Nie mand praat over de tijden van Spitz. Wel over zijn gouden medailles, om dat je die niet af hoeft te geven en je tijden zeker verbeterd zullen worden. Terwijl Montgomery en Jack Ba bashoff ronduit babbelen, is de Ame rikaanse damesploeg op weg naar een gouden plak. Ze staren ademloos naar de tv. Als Shirley heeft aangetikt, zegt broer Jack: „Opwindend om on ze meiden de eerste gouden medaille zaterda! varen ge gevreesde erwonnei t moeiliji daarente- j zetten - le kracht ze teleur- men no( n van dt Bovendien zijn de Russische water- poloërs kennelijk niet uit hetzelfde hout gesneden als Fujimoto en Ske- vola, want bij die vijf zieke tobbers moet er toch minstens eentje zijn geweest die niet zijn knie gebroken MONTREAL Een alles-of-niets-po- jing van Ingrid Munneke heeft zaterdag in de skiff bij het damesroeien niet meer opgeleverd dan een vijfde plaats. De Groningse ging bijzonder snel van start. Wereldkampioene Christina Schei- blich uit Oost-Duitsland liet zich echter niet verrassen en eiste het goud op. Munneke, die zich duidelijk had gefor ceerd, viel met haar overrompelingstac- tiek buiten de prijzen. •n 2-0, Dl n Piet di de overi- Zeeland as Farago Met de winst van David Wilkie is Europa overigens nauwelijks gemoeid. De uit Edinburgh via Aberdeen naar Long Beach (Florida) verhuisde Wilkie is een puur product van de Amerikaanse school. Zelf zegt hij daarover: „Als ik in Schotland was gebleven had ik of naar school moeten gaan of moeten zwem men. Combineren is bijna onmogelijk. In Amerika kan ik vier uur per dag zwem men, omdat het schema op de universi- teit daarop wordt afgestemd”. John Hencken en Rick Colella zullen in hun jacht naar meer roem overigens geen last meer hebben van Wilkie. „Dit was mijn laatste race. Ik stop met zwemmen. Ik zal nog enige tijd moeten af trainen, maar wedstrijden zijn er niet meer bij,” aldus Wilkie. (Van, onze speciale verslaggever) MONTREAL De laatste klap was goud waard. Goud, toch goud voor de Amerikaanse zwemmeisjes, toch goud voor Shir- een week lang keer op keer was vernederd door haar Oostduitse concurrentes, gokte als laatste zwemster van de estafetteploeg 4 x 100 meter vrije slag alles of niets. Het werd alles. Na een werkelijk sensationele race tikte Babashoff 0,68 seconde eerder aan dan de Oostduitse Claudi Hempei. Het laatste nummer van het Olympisch zwemtoernooi had de Verenigde Staten bij in moetij de dames zijn enige zege en enige wereldrecord (3.44,82) ge bracht. MONTREAL (ANP). Scheidsrechter Piet Leegwater, in Montreal onmisken baar een van de beste arbiters in het basketbaltoernooi, zal de laatste dagen van de Spelen en dus de halve finales en de eindstrijd niet meemaken. Woens dag keert hij terug. Leegwater, die tij- dens het voor-Olympische toernooi een lympisci telegram kreeg met de mededeling dat zijn moeder was overleden, ontving gis termorgen een telegram met de noodlots- tijding dat ook zjjn vader was gestor ven. iverwaa ik keen ley Babashoff. De 19-jarige Amerikaanse studente, die erug as njacht beteta i géblaa oopdage werk i Bij de heren domineerden de Ame rikanen. Rod Strachan en Tim McKee beheersten de vier zwemsla gen het best, zeer tot ongenoegen van de Rus Andrey Smirnov en de Hon gaarse troef Andras Hargitay. Over bodig te zeggen dat er ook een wereld record uitrolde. Ach, op een totaal van 29 kijkt men niet zo nauw meer. Alleen de echte uitschieters bijvoor beeld een zilveren medaille op de 200 meter vrije slag, die voor Enith Brigitha toch binnen handbereik heeft gelegen ontbrak om de over het algemeen geno men bevredigende prestaties de glans te geven die ze vorig jaar tijdens de we reldtitelstrijd in het Columbiaanse Cali door de twee tweede plaatsen van, Wijda Mazereeuw wel kregen. teeds ns die wissel twee keer vertraagd herhaald t natuu zolang i 1, wil i li j hete skoai wei zien u bA J MONTREAL Wijzend op het ronde gouden ding dat op zijn borst hing, zei Jim Montgomery: „Dit telt. Deze medaille. De tijd niet. Als ik thuis kom, vragen de mensen niet: hé Jim, wat heb je in Montreal voor tijd gemaakt? Neen, ze vragen of je goud hebt gepakt. Nou, dat was de bedoe ling”. een goede prestatie in staat. Met 2.22,7 reikte ze niet verder dan de 15e plaats. Ook Abdul Karim Ressang kon geen rol van betekenis spelen en achter zijn prestatie op dë 200 meter rugslag dient eveneens een vraagteken te worden ge plaatst. Als startzwemmer van de esta fetteploeg 4 x 200 meter vrije slag had hij al zijn Montreal-ticket waargemaakt, maar nu bracht hij er op zijn speciali teit helemaal niets van terecht: 26e in 2.11,25, niet alleen 3,39 seconden boven zijn record, maar ook nog bijna ander halve seconde boven de olympische li miet. Ronald Woutering, die wat de indivi duele nummers betrof de laatste Neder landse deelnemer was, demonstreerde ook al een onbegrijpelijke terugslag. On begrijpelijk, omdat hij precies een week geleden wel een nieuwe nationale toptijd op de 200 meter vlinderslag wist te realiseren. Nu, in de serie 400 meter wisselslag persoonlijk, werd hij gedegra deerd tot een grabbelaar: 26e in 4.46,76, bijna t ien volle seconden boven zijn record. Eenzelfde positie was er voor de vier mat stuurvrouw. Liesbeith Vosmaer, Het- te Borias, Myriian van Rooyen en Ans Gravesteyn startten goed, maar vielen in de beslissende fase, waarin Bulgarije de sterkste bleek, terug. In de kleine finale eisten Andrea Vissers en Hellie Klaasse de winst op in de dubbel twee. Het damesroeien werd beheerst door de DDR met vier gouden medailles. Bulgarije greep tweemaal de overwinning. In de kleine finales bij de heren kwam Nederland niet verder dan twee vierde plaatsen. Zowel Laga (vier met stuurman) als Nereus (de twee zonder met Van der Horst-Boesehoten) wekte bepaald niet de indruk tot het uiterste te willen gaan. In de grote finale ver raste de Fin Pertti Karppinen in de skiff. Daarin troefde hij de Westduitser Peter Kolbe met een geweldige eind sprint af. Oost-Duitsland won goud in de twee zonder stuurman (Joerg en Bernd Landvaigt), de twee met stuurman de vier zonder stuurman, de dubbel vier en de achten. De overige nummers waren voor Noorwegen (dubbel twee) Frank en Alf Hansen), de Sovjet-Unie in de vier met stuurman. MONTREAL. David Wilkie heeft er op de laatste dag van het zwemmen tijdens de Olympische Spelen in Montre al voor gezorgd dat Europa bij de heren toch nog beslag legde op een overwin ning. Op de 200 meter schoolslag leverde hij met 2.15.11 een nieuw wereldrecord af en liet de Schot John Hencken en Rick Colella achter zich. De terugblik van Bert Sitters, de bondscoach, bracht een positieve beoor deling. De e envoudige rekensom leerde hem immers dat de ploeg in het kielzog van Enith Brigitha, die met haar twee bronzen medailles zeker aan de ver wachtingen heeft voldaan, in Montreal strijd op olympisch niveau heeft gele verd. „Nee, ik geloof niet dat ik ontevre den mag zijn. Wij hebben met 15 man hier beslist aan de eis van het NOC voldaan. Er waren wel enkele teleurstel lingen, maar er was geen sprake van dat er in onze ploeg een olympische toerist zat”. Met name over de 16 nieuwe records toonde Sitters zich verheugd. „Dat bete kent dat er vooruitgang is geboekt en dat was in dit internationale geweld natuurlijk ook noodzakelijk. Ik vind dat we bij de dames niet verder achterop zijn geraakt en dat we bij de heren hier en daar zelfs wat dichterbij zijn gekomen. niet i» tie tijde in Brt Spanjo® t amatei ■e een b die gek even ai telijk mi plaatsb ondererj de hooi Een waterpoloteam bestaat uit elf spelers, van wie er hooguit zeven tegelijk in het water liggen. Ook de Russen zijn dus met elf waterpolo- spelers en twee coaches naar Montreal gekomen om hun titel te verdedigen. Dat luktè niet al te best; er werd van Nederland verloren, en de laatste zes werden niet bereikt. Dat moet na tuurlijk even pijn hebben gedaan. Zoveel pijn blijkbaar, dat in de eerst volgende wedstrijd om de eervolle zevende plaats tegen Cuba het Russi sche waterpoloteam niet kwam opda gen. De teamarts, die in het verleden de eed op Esculapus (of op Lenin, ik weet niet hoe dat in de Sowjet-Unie geregeld is) heeft afgelegd, wist ech ter vijf doktersattesten te voorschijn te toveren waaruit bleek dat vijf waterpolospelers van de Russen óf geblesseerd, óf ziek waren. Even re kenen: elf min vijf is zes, dat is dus één man te weinig voor een zevental. De arts had dus precies zoveel zieken gecreëerd als er nodig waren om het spelen onmogelijk te maken. te zien winnen”. Later zegt een breeduitlachende zus Shirley: „Ja, ik weet het, ik had beloofd dat ik een gouden medaille zou winnen. Daar is ’ie dan, maar eigenlijk hadden we er niet meer op durven hopen. Team geest, you know De Oostduitse meisjes bleken wèl te kloppen. Petra Thumer rekende eerst nog af met Shirley Babashoff. die he lemaal op 800-metergoud had gere kend, en Ulrike Richter en Birgit Treiber gaven de Canadese troef Nan cy Garapick les op de 200 meter rug slag. en niet zijn hand verbrand had, zodat hij met een beetje wilskracht het team van zeven nog wel had kunnen volmaken. Het kan natuurlijk ook zijn dat er iets anders aan de hand is geweest. Dat de Russische waterpolo- ploeg op instigatie van de leiding is weggebleven, lijkt hoogst onwaar schijnlijk, met de Olympische Spelen 1980 in Moskou in zicht. Bovendien staat wedstrijddiscipline hoog aange schreven in de Sowjet-Unie. Er zijn volgens mij maar twee mogelijkhe den. Ten eerste: er waren echt vijf waterpoloërs zo ziek, dat zij onmoge lijk konden spelen. Ten tweede: de spelers hebben geweigerd tegen Cuba te spelen. Ik gok op de tweede moge lijkheid. Rest alleen nog de vraag waarom zij niet wilden spelen. Weer twee mogelijkheden. Ten eerste: uit balorigheid, omdat zij de gouden me daille van 1972 onnodig hadden ver speeld. Ten tweede: uit opstandigheid, omdat zij na hun povere prestaties zo zijn uitgeveterd (om een zacht woord te gebruiken) door hun coach, door de chef de mission, door de minister van sport en vergelijkbare sportoffi cials, dat zij in opstand zijn gekomen en gezegd hebben: als jullie het dan zoveel beter kunnen, dan moeten jul lie het verder zelf maar doen... Ik gok op de tweede mogelijkheid. Een dergelijke opstandige houding zou vier jaar geleden nog ondenkbaar zijn geweest, maar er is voldoende veranderd in de Sowjet-Unie om het niet onwaarschijnlijk te achten. De 21-jarige, 1,90 meter lange stu dent aan de ‘universiteit van Indiana, was bepaald niet stuk van de sensati onele tijd die hij op de klokken had gebracht. Nog nooit eerder zwom een man de 100 meter binnen de 50 seconden. Nu flitste het elektronische scorebord aan op 49,99. Natuurlijk verbazingwekkend, want John Kon rads, Don Schollander en Mark Spitz leken drempels te hebben gelegd die hoog genoeg waren om over te strui kelen. Doe Counsilman ziet om de vier jaar kans om nieuwe pupillen naar voren te schuiven en de wereld verbaasd te doen staan. Nu weer Joe zich al af. Jill Sterker had Andrea Pollack voorbij gestreefd Op de derde honderd meter tekende de Amerikaanse zege en aangezien de Oostduitse ploeg haar sterkste troef, Kornelia Ender, reeds had ingezet, rook Shirley Babashoff de overwin ning. Zij nam bijzonder scherp over van Sterkel. Zo schern, dat de indruk ontstond dat zjj te snel het startblok had ver laten. Aangespoord door tv-verslaggever Harry Vriend ging chef d’equipe Wil Storm op pad om te kjjken of er voor Neder land, dat achter Canada als vierde was gefinisht, soms via een diskwalificatie van de Amerikaanse ploeg toch nog brons in komen dat hij de dopingcontrole niet zou passeren, kreeg met 9.75 het hoogste puntentotaal voor zijn rekoe- fening dat hij ooit behaald had, en won voor zijn team de gouden me daille. Zelfs zijn afsprong was per fect. Het doet wat denken aan de boodschapper Skevola, die in de an tieke oudheid naar de vijand ge stuurd werd om de overgave van de troepen te eisen. In de tent van de legeraanvoerder brandde een hout vuurtje. Wachtend op de uitslag van het overleg, warmde Skevola zich aan het vuur. „Het stinkt hier naar aan gebrand vlees”, zei de vijandelijke legeraanvoerder even later. Het bleek dat Skevola zijn hand in het vuur had gelegd, zonder een kik te geven of een spier te verrekken. Geïmpo neerd door de moed, vastberadenheid en vuurvastheid van deze eenvoudige tegenstander, gingen zijn tegenstan ders door de knieën, denkend dat er een. heel leger van deze malloten voor hen stond. Verander de naam oodverfdt Zweden, jster Ele- eren hel bracht. jioene in dag noj .prong of trina Ha MONTREAL (ANP). De gouden medaille bij het dameshandbal gaat naar wereldkampioen Oost-Duitsland of de Sovjet-Unie dat bij de laatste wereld kampioenschappen als tweede eindigde. De Oostduitse wereldkampioenen na men door een recordtriomf met 29-4 op gastland Canada de leiding in het alge meen klassement door een beter doelsal do dan de Russische dames. De Sovjet- Unie bleef overeind tegen Hongarije (12- 9). waardoor de Hongaarse dames die zo trots op kop stonden terugvielen naar de derde plaats. In het afgelopen weekeinde stond voor zowel de dames als heren nog de dubbe le afstand op de rugslag op het pro gramma. Diane Edelijn kon haar kleine kans op een finaleplaats zij stond met haar Nederlands record van 2.19,32 als negende op de olympische ranglijst niet waarmaken. Nadat zij in het begin van het olympisch toernooi een blakende vorm demonstreerde en tot twee keer toe op de 100 meter tot recordverbete- ringen kwam, bleek ze nu niet meer tot Bottom, Jack Montgomery. televisie het beslissende moment ver- kwaj traagd herhaalde en nadat ook de offi ciële bandopname van de jury was be keken. Wil Storm daarover: „We hebben het laten nakijken, maar volgens de film was de wissel t och correct. Uiteraard heeft het dan geen zin meer om te 5. Fr® protesteren”. Al met al een enerverend slot van het zwemfestijn in Montreal, waarin de Ne derlandse ploeg o ok zonder de (niet verdiende) bronzen medaille op de vrije slag estafette zich naar behoren heeft geweerd. Met zestien nieuwe Nederland se records en acht finaleplaatsen heeft Sitters’ keurkorps zich achter de op twee uitzonderingen na ongenaakbare Oostduitse meisjes met de andere voor aanstaande zwemnaties kunnen meten. Skevola in die van Fujimoto, en bent twintig eeuwen later in onge veer dezelfde situatie beland. „Hij moet verschrikkelijke pijn hebben geleden”, heeft de dorpsdokter later verklaard., ,Hoe hij al die losse salto’s en draaiingen heeft kunnen uitvoeren zonder flauw te vallen of het uit te schreeuwen van pijn, is mij een raadsel’’, voegde hij eraan toe. U ziel het: Fujimoto of Skevola, allebei één pot nat. Om de vergelijking te ver volmaken, zei de Japanse turntrainer: „Ja, hij is een erg dappere jongen, maar dat zijn al mijn turners”. De Russen, die tweede werden, hadden dus gelijk om zich over te geven. Dat is de grote winst. Minpunten? Er zaten enkele leden in mijn ploeg die niet tijdens het gehele toernooi volledig ge concentreerd konden blijven. Kijk naar Diane Edelijn, die in het begin twee records breekt, maar tegen het einde duidelijk terugzakte. Datzelfde geldt in nog grotere mate van Ronald Woutering. En dan waren er natuurlijk twee grote teleurstellingen: Wijda Mazereeuw en Josë Damen”. Nu de zaak is afgelopen wil Sitters eindelijk ook zijn visie geven op de weigering van het NOC om de zwem ploeg wat vroeger naar Canada te laten afreizen, zoals hij had verwacht. Eerder had hij daarover gezwegen om zijn ploeg niet bij voorbaat te belasten met het idee, dat de slotfase van de voorbe reiding niet voldoende zou zijn geweest. „Men moet het niet zien als kritiek op het NOC. Die zaak was tenslotte in Nederland al afgedaan, maar ik blijf het wel jammer vinden dat wij zo laat hier zijn aangekomen. Het is toch niet goed, dat Enith op de dag dat zij de 100 meter moet zwemmen nog draaierig in haar hoofd is”. „Wijda had dat trouwens eerder ook al gehad. Ik wil het niet als excuus aanvoeren, maar het is een feit, dat zij vorig jaar in Cali dok aanpassingsmoei lijkheden heeft gehad. Toen heeft ze zelfs enkele dagen in bed gelegen. Dat kon ook, omdat we toen al meer dan twee weken voor de eerste start aanwe zig waren. Verder vind ik de medische begeleiding onvoldoende. Ook dit is geen kritiek op de artsen van het NOC; die hebben hard genoeg gewerkt, maar nor maal gesproken heb je bij grote evene menten constant een dokter tot je be schikking. Dat was nu niet het geval. Kijk, Ressang had last van darmstoor- nissen. Natuurlijk had hij naar de dok ter moeten gaan. Hij verzuimde dat echter. Als w& steeds een dokter bij de ploeg hadden gehad, had dit verzuim kunnen worden opgevangen”. John Naber uit Menlo Park Californië wordt de Amerikaanse goudhaan. De „Konnie Ender” van de heren, omdat hij na het zilver op de 200 meter vrije slag (achter Wilkie’s clubgenoot Bruce Fur- niss), uitsluitend goud won: 4 x 100 meter wisselslag estafette, 100 meter rugslag, 4 x 200 meter vrije slag en gisteren op de 200 rugslag. En, natuur lijk in een wereldrecordtijd. En, als eerste onder de grens van twee minuten, waarmee de Amerikanen de zoveelste barrière doorbraken. Peter Rocca (Oak land) en Dan Harrigan (South Bend, Indianapolis) joegen hun landgenoot naar 1.59,19, zodat de rest weer moest toekijken hoe er drie „Stars en Stripes” de masten ingingen. Het damesnnmmer 100 meter school slag was een saaie vertoning, doordat Hannelore Anke veel te snel ging voor de rest van het gezelschap en met haar zege revanche nam op de Russin Maria Koshevaia, die teamgenote Liubov Rusa nova ook moest laten voorgaan. Om niet achter te blijven verbrijzelde Ulrike Tauber op de 400 meter wisselslag de recordtijd van Birgit Treiber (4.48,79) tot 4.42,77. MONTREAL Na de achtste wed strijddag van de Olympische Spelen ziet de verdeling van de medailles er als volgt uit (achtereenvolgens goud, zilver, brons en totaal): 26 24 21 6 4 3 3 3 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1° Bij het turnen zijn op het onderdeel paardsprong dames twee zilveren en bij het onderdeel rekstok heren twee bronzen medailles uitgereikt. ;se skee. als waren er twijfels ontstaan, die pas Panao werden weggenomen toen de Canadese l mogeüii ere an Swii d.) 198; 196 tal barna die eva nog drie records uit het water. Eerst dook Annelies Maas op de 800 meter vrije slag als eerste Nederlandse onder de grens van negen minuten: 8.57,38. goed voor een 13e plaats. Haar oude toptijd was 9.00,06. Samen met Ineke Ran, Linda Faber en Enith Brigitha kwam de 16-jarige Wageningse, zonder meer de grote verrassing in de Neder landse equipe, ook tot twee recordverbe- teringen in de vrije slag estafettes. In de serie werd al 3,36 van de oude toptijd afgeknabbeld en in de finale ging het kwartet nog eens 4,09 seconden sneller: 3.51,67. O WïïV -

Haarlem's Dagblad | 1976 | | pagina 15