IOC-voorzitter Lord Killanin: Nikki Lauda BLOEDDOPING IN SCANDINAVIË SPORT1®» Van Amsterdam 701-toernooi Kinheim-Schoten Lichte vier zonder stuurman van Het Spaarne weer naar Wereldkampioenschappen in de bekerstrijd Goud voor Fidel AZ spant kort geding aan tegen Bjekovic weer bij bewustzijn NAAR GOUD” Arbiter doodgeschoten „WE STREVEN MMÜ Nog in levensgevaar DINSDAG 3 AUGUSTUS 197 6 SPORT 13 Te duur N land ht/ rrMeer als een een ruwe aling del. Sterker 12 I Persoonlijk ben ik tegen trips door Zuid-Afrika Killanin verklaarde dat de affaire ïrk. ia 737 (Van een speciale verslaggever) I. I’, precies of hierbij Men niet weet au- (Van onze sportredactie) Bjekovic: Nog steeds niet in Alkmaar. Jack Zanten: organisator. zijn. (Van onze sportredactie) naar i van richt, per dag getraind. Daarnaast moeten we ons gewicht in de gaten houden. In onze klasse is een gemiddeld gewicht van 70 kilo vereist. Met zaal- en praktijktrai ningen proberen we dat te realiseren. Tot nu toe is dat steeds gelukt”. De ploeg, die gemiddeld net de twintig jaar haalt, is een van de jongste teams tij dens de wereldkampioenschappen. Coach Ad Meyer: ,J3e Fransen kwamen vorig jaar met een ploeg van rond de dertig jaar. Die jongens beschikken allemaal over een hoop ervaring. De Franse Roer bond selecteert gewoon de lichtste senio renroeiers. Ze zijn er vorig jaar wel wereldkampioen door geworden”. Opmerkelijk is dat er aan deze wed strijden geen Oostbloklanden deelnemen. Coach Ad Meyer heeft er een verklaring voor: „In die landen is het het zwaarde re werk dat de voorkeur geniet. Je moet de Franse, de Amerikaanse, de Noorse en de Duitse ploeg. We streven in ieder geval naar goud”. Wanneer de Scandinavische topat leten die deze bloeddoping toepassen in topvorm zijn, wordt hun een halve liter bloed afgetapt. Bloed dat zeer zuurstofrijk is en veel hemoglobine bevat. Het bloed wordt dan ingevro ren en na ontdooid te zijn hun kort voor een belangrijke wedstrijd weer toegediend. Deze methode is in Zwe den door dr. Ecklund ontwikkeld en is eerlijk gezegd nog wel omstreden. er: vrijdag mekt UIM- sagt jen- 'ens 10 iELD. 2944 'onds 078- rsche Tel. afd. >NEY >ON- Tel. stu- iem- en of 075- 518. :oekt ntie- <ers. 13, sken was- leid. uur. 3 jr. |ele- 094. oekt IES. irtuin iken, .ring. :oto- 350. Spreken kan de Oostenrijker nog niet. Zijn algemene toestand heeft zich vol gens zijn arts niet verslechterd. Om zijn bloedsomloop te stimuleren wordt Lauda met medicijnen behandeld en bovendien kunstmatig gevoed. Volgens dr. Klaus Peter heeft Lauda een redelijke kans om te herstellen. Het door professor Lutz geleide insti tuut in Mannheim, waar Lauda is opge nomen, behoort tot de modernste van Europa in zijn soort. Voor veertien bed den staan zes specialisten en 34 zusters ter beschikking. Professor Lutz verze kerde dat iedere menselijk mogelijke inspanning zal worden gedaan het leven van Lauda te behouden. Organisator Jack van Zanten, die op dit punt de afgelopen weken menig benauwd moment heeft beleefd, bekent: „We hadden wel Slovan Bratislava ach ter de hand om naast Ajax, Leeds Uni ted en Anderlecht in dit toernooi te spelen, maar het spreekt de mensen toch niet zo aan als Borussia geloof ik. De Tsjechen hebben weliswaar vijf interna- Over de kansen van de ploeg wordt niet geheimzinnig gedaan. Ge Schous: „Ik geloof dat we sterker zijn dan vorig jaar. We hebben dit seizoen het interna tionale baanrecord op de 2000 meter (6 min. 19 sec. red.) gerealiseerd. Dat biedt natuurlijk wed perspectieven. We hebben de meeste concurrentie te duchten van tionals in hun team, maar Borussia is toch een grotere naam”. „Eerst moesten we echter toestemming hebben van Eintracht Braunschweig (Borussia’s tegenstander voor de Duitse beker in de eerste ronde, red.) om het duel tegen Borussia Mönchengladbach te verzetten, en daarna kwam de Duitse voetbalbond met bezwaren. Ik heb de DFB toen gelijmd door te stellen dat je als voetbalbond Borussia een winstge vend toernooi als Amsterdam-701 toch niet kon onthouden.. Daar is men uitein delijk gevoelig voor gebleken”. AMSTERDAM. Niet Ajax, maar de Westduitse kampioen Borussia Mönchengladbach moet de grote trek pleister worden van het voetbaltoernooi Amsterdam-701, dat het komend wee keinde in het Olympisch Stadion wordt gespeeld. Het heeft er lang naar uitge zien dat de Duitsers, vanwege verplich tingen voor de eerste ronde van de Duitse voetbalbeker, zouden moeten af zien van deelname, en dat zou ongetwij feld een enorme devaluering van het gebeuren hebben betekend. De vier leden van de roeivereniging „Het Spaarne”, die deelnemen aan de wereldkampioenschappen in Villach Van links rechts: Kees Jan Kuyk, Eric Haverkate, Hans Povel en Gé Schous. Op de sluitingspersconferentie van de Olympische Spelen in Montreal liet Killanin ook weten dat „hij het waard vindt voor de Olympische be weging te blijven vechten. Zelfs als er dergelijke grote moeilijkheden zijn te overwinnen, zoals de Canadezen hebben moeten doen in de laatste maanden”. HAARLEM Voor de tweede maal in successie zal een ploeg van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne” aan de wereldkampioenschappen deelnemen, die dit jaar van 11 tot 14 augustus in het Oostenrijkse Villach worden gehouden. Het betreft hier de lichte vier zonder stuurman, een niet Olympische klasse, met Gé Schous, Hans Povel, Eric Haverkate en Kees-Jan Kuyk onder leiding van coach Ad Meyer. echter niet opkijken als over een paar jaar ook in de lichte klassen de Oostblo klanden de boventoon gaan voeren. Spe ciaal voor deze gelegenheid heeft het kwartet de beschikking gekregen over een gloednieuwe boot, die door de Am sterdamse roeivereniging „Hollandia” in bruikleen is gegeven. De boten zijn de roeiers met een speciaal autotransport al vooraf gegaan. Voordat de wedstrijden van 11 tot 14 augustus gaan plaatsvin den. trekt de ploeg zich terug in een trainingskamp nabij het Joegoslavische Bied. De vier leden van „Het Spaarne” zijn met hun coach en de leden van de jeugdploeg van de Nederlandse Roeibond inmiddels met de trein afgereisd naar Joegoslavië. AMSTERDAM. Van de drie nog In de bekerstrijd zijnde Haarlemse ploegen zal in ieder geval of Aktie ’68 Kinheim of Lottgering Schoten de halve finales niet bereiken. Zaterdag 4 september zul len beide ploegen aan het Badmintonpad gaan uitmaken wie verder bekert. De derde Haarlemse vertegenwoordiger Tetramin Nicols lootte eveneens een thuiswedstrijd. In het Pim-Mulier-Sport- park zal OVVO de nieuwe tegenstander MANNHEIM (ANP). De 27-jarige wereldkampioen in de formule 1-klasse, de Oostenrijker Nikki Lauda, verkeerde ook gisteren nog in levensgevaar. De behandelend arts in het ziekenhuis van Mannheim verklaarde gisteravond, dat Lauda, weliswaar onder het toedienen van zuurstof, weer zelfstandig kon ade men. Hij is nu bij bewustzijn en rea geert op gestelde vragen met gebaren. ren sprreekt men al over een Dracula- techniek, maar de werkelijkheid is veel onschuldiger. Na afloop van de wedstrijd werd Viei ra, die taxi-chauffeur van beroep was, in zijn auto opgewacht door een ferven te supporter van Atlantico, die hem zonder enig pardon doodschoot. De poli tie stelde later vast dat de revolver, waarmee twee kogels werden afgevuurd, aan de taxichauffeur toebehoorde. Borussia speelt vijdagavond om negen uur tegen Ajax, dat daarmee in zijn oefenperiode voor de eerste serieuze krachtmeting staat. Hiervoor (om zeven uur) spelen Leeds United en Anderlecht. Zondag voetballen de verliezers van deze duels om de derde en vierde plaats en de winnaars om de eerste en tweede plaats; eveneens om 7 en 9 uur. De duels worden geleid door de Nederlandse scheidsrechter Beck, Decks. Berrevoets en Korver. ben 29 landen zich teruggetrokken van de Spelen. Heynckes, Wimmer en Wittkamp), kan alleen maar sluitend worden gekregen als Borussia veel internationale toer nooien en Europa-Cupvoetbal speelt. De Duitsers zijn voor 2,8 miljoen mark hun Deense spits Jensen aan Real Madrid kwijtgeraakt. Maar Borussia moest hem wel verkopen, want anders was het team Bonhof aan Real Madrid kwijt geweest. En hèm wilde trainer Udo Lattek ten koste van alles vasthou den. STOCKHOLM. Er is de laatste dagen nogal wat geschreven en ge sproken over zgn. bloeddoping, een techniek waarbij topsportlieden kort voor een start extra zuurstofrijk bloed in de aderen wondt gepompt. In gesprekken met verschillende sport artsen in Zweden werd inderdaad bevestigd dat deze methode al ruim twee jaar wordt toegepast op atleten, die er prijs op stellen, en dit vrijwel in heel Scandinavië. In het geval met de Finse lange-afstandloper Lasse Vi- sprake is van doping, het gebruik dus van een ongeoorloofd stimulerend middel of een natuurlijk proces waarbij de aitleet-in-kwestie gebruik maakt van zijn eigen reserves. Of bloeddoping is toegestaan is een tweede, maar in Scandinavië wordt er door sommigen dus ruim gebruik van gemaakt. Volgens dr. Ecklund is hij erin geslaagd na veel experimen ten het prestatievermogen van som mige atleten te verhogen met zes tot tien percent. In een gesprek met de Stockholmse sportarts dr. Bengt Grundeus ver- Zuid-AfrikaNieuw-Zeeland in sa menhang met de aangesloten bonden op een IOC-bijeenkomst die in okto ber in Barcelona zal plaatsvinden, zal worden onderzocht. Killanin zei voorts dat het IOC de Spelen mis schien niet in Montreal had laten plaatsvinden als men eerder had ge weten dat Canada Taiwan geen toe stemming zou geven als „Republiek China” aan de Spelen deel te nemen. PORTO ALEGRE (AFP). Adam Barcelos Vieira, een Brazilaanse voetbal scheidsrechter is in Santo Angelo, een klein dorp op 450 kilometer van Porto Alegre, door een supporter van de vere niging Atlantico doodgeschoten. De scheidsrechter had in de tumultueuze wedstrijd een strafschop toegekend aan Menegusso, de tegenstander van Atlanti co. „Persoonlijk ben ik tegen tournees door Zuid-Afrika vanwege de discri minatie, die daar wordt gevoerd”, al dus Killanin. ,,Ik kan echter niet voor het gehele IOC spreken, omdat wij dit niet hebben besproken”, aldus de IOC-voorzitter. Killanin herhaalde zijn woorden van twee weken gele den bij de opening van de Spelen: rugby is geen Olympische sport en daarom valt de Nieuwzeelandse tour door Zuid Afrika buiten de jurisdictie van het IOC. Kampioen Borussia moet grote trekpleister worden ZAANSTAD. AZ’67 spant half gustus in Nice een kort geding aan tegen de Zuidlavische voetballer Nenad Bjeko vic en de Franse profclub Nice. Tegen Bjekovic wegens contractbreuk en het leveren van een wanprestatie. Tegen Ni ce, omdat „de clubleiders hebben ge bruikgemaakt van de wanprestratie van Bjekovic”. De twee overige wedstrijden geven een „botsing” te zien tussen ORWO HCAW en het zo verrassend opererende Huiskes Tigers en Luycks Giants en Sparta. In de halve finales van de strijd om de softballbeker moet THB de verre reis naar Nuenen ondernemen om de strijd aan te binden met HSCN. De tweede Haarlemse ploeg in de halve finale EHS krijgt thuis bezoek van een nog onbe kende poulewinnaar. Vermoedelijk zal deze tegenstander Wassenaar zijn. In tegenstelling tot de honkballers, die hun wedstrijden op zaterdag 4 september spelen, komen de softbalsters al een week eerder in actie. Killanin vroeg zich echter tevens af of de Spelen in de huidige omvang niet te duur zijn geworden om door een stad te worden gehouden. „Maar met mijn opvatting dat de Spelen aan meer dan een stad zou moeten wor den toevertrouwd ben ik in het IOC nog m de minderheid”. Volgens Killa nin gaan de Spelen in 1980 in Mos kou in ieder geval door. „We moeten vertrouwen op het woord van de Sovjet Unie dat die landen die door het IOC worden uitgenodigd inder daad zullen mogen meedoen. In een tweede Taiwan geloof ik niet meer”. De Olympische bokskampioen in het lichtgewicht, Howard Davis, is door kin deren uit zijn geboortestad ingehaald als een held toen hij gisteren uit Montreal in Glen Cove (New York) thuiskwam. Zijn gouden medaille heeft hij opgedra gen aan zijn vader en aan zijn moeder, die tijdens Davis’ verblijf in Canada is overleden. De atleet, die in Montreal voor deze unieke dubbele zege zorgde, had tijdens persconferenties na zijn overwinnningen gezegd vooral te lopen ter meerdere eer en glorie van zijn land en de rode revolutie. NEC heeft gisteravond een vriendschappe lijke wedstrijd in Hannover tegen de Tweede Lagaverenlging Hannover ’96 met 1-1 gelijkge speeld. De Deen Jan Jóngenen is om het leven gekomen bij een motorspeedwaywedstrijd in Kopenhagen. De motorcoureur verloor de controle over zijn machine, botste eerst tegen een vlaggemast en vervolgens tegen een hoogspanningsmast. De Duitse bekerwinnaar HSV. die vorige week met 3-0 heeft verloren van AZ’67, won gisteravond in Hamburg met 3-1 van Man chester United. Na negen jaar procederen is de Argentijn se bokser Carlos Monzon, wereldkampioen in het mlddengewicht, door een rechtbank in Buenos Aris tot achttien maanden gevangenis straf veroordeeld. Monzon had in 1967 een fotograaf in Santa Fe tweemaal aangevallen. Monzon heeft direct hoger beroep aangete kend tegen het vonnis. klaarde deze dat bloeddoping vrij on schuldig is en voor een goedgetraind iemand on gevaairlijk. De bloeddruk lijdt niet onder een extra halve liter, zo verklaarde hij. Vergeten dient ook niet te worden dat Viren een topat leet is en enorm had getraind voor deze Olympische Spelen. Hij is een Scandinavische Zatopek en niet de Dracula die bloeddorstige records vestigt. Het resultaat is dat de Olym pische regels waarschijnlijk voor de Spelen in Moskou in 1980 zullen moeten worden herzien. De opgave is niet gemakkelijk. Vorig jaar, tijdens de wereldkampioenschappen in Nottingham, werd het kwartet vijfde van de 13 deelnemende ploegen. De ploeg heeft ten opzichte van vorig jaar een wijziging ondergaan. Eric Ha verkate heeft de plaats ingenomen van Peter van Lith, die wegens militaire dienst geen kans meer zag om zich ten volle in te zetten. Het is eigenlijk een unieke zaak dat we voor het tweede achtereenvolgende jaar worden afge vaardigd”, vertelt coach Ad Meyer niet zonder trots. „Uiteraard hebben we ons kandidaat gesteld door het nationale kampioenschap in deze klasse te beha len, maar het is vrij ongebruikelijk dat een verenigingsploeg wordt uitgezonden”. „Tijdens de Nederlandse kampioen schappen hield de vier-zonder-stuurman de ploeg van Laga-Skiil achter zich. Een resultaat dat niet zonder inspanning tot stand is gekomen. Ge Schous: „We trai nen iedere dag zo’n twee uur. Wanneer we belangrijke wedstrijden in het voor uitzicht hebben, dan wordt er tweemaal Zoals bekend tekende Bjekovic een contract bij AZ, maar verscheen niet in Alkmaar. Hij stapte over naar Nice om ook daar een contract te tekenen, waar bij nogmaals een handgeld werd bedon gen. De heer Jonker regelt voor AZ de juridische zaak, aldus directeur Ruud Bonewit van AZ’67. Iets wat wel duidelijk maakt dat Bo russia Mönchengladbach verreweg het meeste geld ontvangt voor deelname aan Amsterdam-701. Was het vorig jaar Bar celona dat een gigantisch bedrag op streek, nu krijgen de Duitsers erg veel geld. De club kan de financiën best gebruiken, want de dure huishouding, met onder meer vijf volwaardige inter nationals (onder wie Bonhof, Vogts, MONTREAL (AP, Reuter, AFP, SID, UPI). Lord Killanin, voorzit ter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft gisteren in Mon treal persoonlijk de tournees van na tionale sportploegen in Zuid-Afrika veroordeeld. Hij verdedigde echter het besluit van het IOC om Nieuw- Zeeland niet uit te sluiten van de Olympische Spelen in Montreal vanwege het protest van Afrikaanse landen tegen de tournee van een rugbyteam uit Nieuw-Zeeland in Zuid-Afrika. Als gevolg hiervan heb- HAVANA (ANP). Premier Fidel Casto van Cuba heeft op de luchthaven van Havana een Olympische gouden me daille in ontvangst genomen. De Cu baanse leider kreeg die van Alberto Juantorena, die in Montreal goud vero verde op de 400 en de 800 meter. van

Haarlem's Dagblad | 1976 | | pagina 13