Menkenplan van Amsterdam verwonderd baan: piste voor over boze brief GS Haarlem te kort DORPSHUIS WERK LIJKT DOOR DIEPTEPUNT HEEN Continental Singers glitter en commercie LUCHTVERVUILING GS vinden wet buitenlandse werknemers discriminerend Herstel van sportvelden bedreigt oefenprogramma ’S WINTERS ERGER Como-zwemfeest HR! ':x Ik r Plan Gaasperdam i Verschil van mening leidde tot ontslagen Kerk als Broadway music-hall Meetresultaten dienst milieuhygiëne vierde kwartaal Ir.»|g K i DINSDAG 1976 REGIO 3 AUGUSTUS 9 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De in de afgelo pen winter gemeten luchtveront reiniging in Noord-Holland is erger, dan in de kwartalen er voor. Dit blijkt uit het rapport over de lucht verontreiniging van het vierde kwartaal van 1975. De hoeveel heden zwaveldioxide en standaard- rook waren in het vierde kwartaal in het algemeen hoger, dan in beide voorafgaande kwartalen (circa 1,5 tot 2 maal zo hoog). Hetzelfde geldt voor de gemeten hoeveelheden stik- stofmonoxide en stikstofdioxide. De hoeveelheden stof in de lucht waren eveneens hoger dan in het tweede en derde kwartaal van 1975. In de vorige jaren waren de meetuitkom- sten van het vierde kwartaal ook hoger dan in het tweede en derde kwartaal. NIEUW-VENNEP. Het afge lopen jaar 1975 is voor de Stichting Dorphuiswerk Haarlemmermeer- Zuid een moeilijk jaar geweest. Personeelsmoeilijkheden, die dat jaar een hoogtepunt bereikten, heb ben diepe sporen nagelaten in het doen en laten van de stichting. Diepgaande verschillen van mening over de werkwijze van het opbouw werk moesten uitgesproken en overbrugd worden. Stagnatie in het werk trad op na het ontslag van een van de werkers. Ook de herstruk- turering van het opbouwwerk bin nen de Haarlemmermeer heeft de terugslag van deze personeelspro blemen gehad. Niettemin wordt de hoop uitgesproken, dat de moeilijk heden op dit vlak door het diepte punt heen zijn. OBMKSw wSwfW Snuffelpaal k ■'X r k i»’ te The Continental Singers: glamour en glitter. van JAAP STORK groepen (Van een onzer verslaggevers) Nu het plan definitief van de baan is, kan aan de Haarlemse Kleverlaan begonnen worden met de bouw van de open hardrjj- baan. De stichting hoopt volgend jaar de poorten voor de schaats liefhebbers open te stellen. het het HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de Tweede- Kamercommissie Wet arbeid buitenland se werknemers laten weten niet geluk kig te zijn met het (in november 1975 gepubliceerd) ontwerp van Wet arbeid buitenlandse werknemers. SM*, De metingen zijn uitgevoerd door de dienst voor de milieuhygiëne van de provinciale waterstaat van Noord-Hol land of in opdracht van de provincie en onder supervisie van genoemde dienst door derden. In het rapport wordt ook verslag gedaan van de metingen van de centrale coördinatiecommissie (CCC) van het interregionale meetnet Noordzeeka- naalgebied en het Rijk. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De zakenman Ton Menken is in Leiden al enige maanden bezig met de bouw van een ijshal, waai in een hardrjj- baan van tweehonderdtwintig meter zal komen. Menken bouwt zjjn project op strikt particuliere basis, zonder overheidssteun. Volgens zijn zeggen is het project voor hem met winst te exploi teren, mede door een aantal nevenactiviteiten. Eerder verklaarde bij dat een dergelijke hal ook voor Haarlem gebouwd zou kunnen worden, die honderd meter langer is dan in Leiden. Door de bouw van een dergelijk project zou de belangrijke overheidssteun, die de vijf samenwerkende gemeenten in Kenne- merland nu aan de Stichting Kunstijsbaan Kennemerland jaar lijks moeten gaan verlenen, niet nodig zijn. Voor het eerste ex- ploitatiejaar zou dat een bedrag van ruim tweehonderdzeventig- duizend gulden schelen, die nu door Haarlem, Heemstede, Bloe- mendaal, Zandvoort, Spaarnwoude en Haarlemmerliede betaald moeten worden. Daarnaast had het project Menken het voordeel dat schaatsliefhebbers tien tot twaalf maanden per jaar kunnen schaatsen. In de gemeenteraden van Heemstede en Zandvoort werd aan gedrongen op een gesprek met Menken om de mogelijkheden voor de regio na te gaan. Stichtingsvoorzitter De Korte had al zijn twijfels over het commerciële project uitgesproken. Datzelfde deed de Haarlemse wethouder Voskuilen, die niettemin wel tot een gesprek bereid bleek. Dat heeft gisteren in het Haarlemse raad huis plaatsgehad. Daarbij waren aanwezig wethouder Voskuilen, stichtingsvoorzitter De Korte, Gewestraadslid Bosman, ver tegenwoordigers van de andere gemeenten en uiteraard de zaken man Menken. Deze heeft nadrukkelijk verklaard niet definitieve plannen komen aanbieden, maar uitsluitend informatie te willen geven. Hjj stelde ook dat een bouw op korte termijn niet haalbaar was. Aan het eind van het gesprek, dat een zeer openhartig karakter droeg, kwamen beide partijen tot de conclusie dat Kennemerland niet ge diend is met de plannen van Menken. Kennemerland wil graag vasthouden aan een baan van vierhonderd meter. Daaraast ziet de regio geen heil in de exploitatieopzet van Menken. Voor dit verschijnsel voert het rapport als belangrijkste oorzaken aan: het feit dat in de herfst en wintermaanden meer wordt gestookt, met als gevolg een toe genomen uitworp van afvalgassen. Daar deze uitworp afkomstig is van vaak lage bronnen als schoorstenen van woonhui zen, flatgebouwen en kantoren heeft de ze een betrekkelijk grote invloed op de hoeveelheid kwalijke stoffen in de bui tenlucht op „leefniveau” (de lucht die we inademen). In de tweede plaats vindt in de winter vaker een opeenhoping plaats van ver ontreinigende stoffen in de liIBbt. De weerinvloeden die daar de oorzaak van zijn komen in de winter vaker voor. Het terrein aan de Haarlemse Kleverlaan, waar de kunstijsbaan zal worden aangelegd door de daarvoor speciaal opgerichte stichting. Op de foto, gemaakt door het fotopersbureau C. de Boer uit Haarlem, zijn dui delijk de contouren te zien van het stuk terrein waarop ’s winters water wordt gespoten voor een natuur-ijsbaan. Op de voorgrond de Kennemer Sporthal. Op eenendertig plaatsen in de provin cie werd zwaveldioxide gemeten, op twee punten stikstofmonoxide en stik stofdioxide en ozon, op vijf plaatsen stikstofdioxide e n ozon, op tien meet punten standaardrook. De hoeveelheden stof in de lucht werden op negen punten gemeten met „High Volume Samplers” (apparaten die op grote hoeveelheden stof reageren) en met Luikse Bollen op zeventien meetpunten. Op tweeëntwinig plaatsen werd de verontreiniging van het regenwater gemeten. Ook het regenwater werd in het win- terkwartaal weer onderzocht. Aan de hoeveelheid vuil in het regenwater is eveneens de luchtverontreiniging af te meten. De gemeten zuurconcentraties waren vergeleken met het vorige kwar taal hoger. De hoeveelheden sulfaat in het regenwater liepen uiteen van 5,8 tot 11,5 milligram per liter. De van nature in regenwater voorkomende hoeveelheid is volgens het rapport 1 tot 2 milligram per liter. De hoeveelheden nitraat varie erden van 2,1 tot 5,4 milligram per liter regenwater. De natuurlijke hoeveelheid ligt tussen de 0,1 en 0,5 milligram per liter. Het grote optimisme, dat zich iedereen meester had gemaakt na de ondertekening van de intentieverklaring zakte al ras. zo meldt het jaarverslag. Bij het opstellen van de statuten bleek al gauw dat de onderlinge visies op het werk, het functioneren van de staf en de mate van autonomie van de project groepen nog vele problemen met zich zouden brengen. Niettemin kwam er wel een raamwerk voor een nieuwe stichting van de grond. Er is nu gekozen vOor een model, waarbij de activiteiten in de woonker- ken gekanaliseerd worden via de dorps raden. De voorzitters van de dorpsraden vormen, samen met een dagelijks be stuur de beleidsraden. Er komen in de Haarlemmermeer drie beleidsraden, een voor Zuid, en ander voor Noord en een derde voor Hoofddorp. Deze drie beleids raden zullen elk zeven afgevaardigden kiezen voor de gezamenlijke stichtings- raad, versterkt door vijf dagelijks be stuursleden. Aldus het jaarverslag van de stichting. Het concludeert verder dat al deze pro blemen niet alleen hun sporen in 1975 hebben achtergelaten, maar dat ook in 1976 de naweeën merkbaar waren. De staf was tot ver in 1976 onderbezet, hetgeen consequenties had naar werk ontwikkelingen, uitvoering van taken pakketten en naar de werkers zelf. Daarnaast werd de stichting gecon fronteerd met alle moeilijkheden, die ontstonden om de drie bestaande op- bouworganen in de Haarlemmermeer te laten samensmelten. Doel was te komen tot een stichting vOor samenlevingsop bouw in de Haarlemmermeer, die alle groeperingen op dat gebied zal omvatten. De nieuwe organisatie moet het opbouw werk in de Haarlemmermeer in al zijn facetten gecoördineerd en met bundeling van alle krachten aanpakken. Opdracht voor deze fusie kwam van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, dat de samenlevingsopbouw subsidieert. In het begin van 1975 waren de ge sprekken zover gevorderd dat het aan vankelijk wantrouwen in eikaars bedoe lingen was overwonnen en de onderlinge problemen duidelijk gesteld en aan vaardbaar waren. Het vertrouwen voor een gezamenlijke samenlevingsopbouw in de Haarlemmermeer bleek duidelijk uit de ondertekening van een intentie verklaring. De drie deelnemende stich tingen verklaarden te zullen opgaan in een nieuwe organisatie, met het doel het welzijnsbeleid zo eerlijk mogelijk te spreiden over de gehele Haarlemmer meer. Het rapport meldt verder, dat de hoe veelheden stof in de buurt van industriegebied in de IJmond in algemeen hoog waren. De hoeveelheden stof waren laag op de meetpunten, die verder van de industrie waren afgelegen. SASSENHEIM. - „The Continental Singers” vormen een Amerikaanse zang groep, die met een uitgebreid begelei- dingscombo Europa rondtrekt om al zin gend het christelijk geloof uit te dragen. In het kader van hun evangelisatiepro- ject waren ze gisteravond in de Gerefor meerde Kerk te Sassenheim neergestre ken, waar ieder hetzelfde programma kon beluisteren als 50.000 andere Euro peanen, 50.000 Japanners en 35.000 Chi nezen inmiddels hebben gedaan of nog moeten doen, althans dat stond in het programma dat bijna net zo groot was als de krant die u nu leest. meester een lied liet nazeggen en zingen („Mmm, niet gek, maar we doen het nog eens”.„Zing eens ahhhhhh, etc.) Voor de duidelijkheid stond naast deze „con ferencier” een vertaler, maar die bleek volmaakt overbodig, daar hij in kenne lijk moeizaam verworven Nederlands slechts wanhopig stamelde en mompelde terwijl de man in zijn werk bepaald geen vluggertje was. Intussen twijfel ik niet aan de op rechte geloofsvreugde die in beginsel aan deze manifestatie ten grondslag zal liggen, alleen de smakeloze muzikale uitbeelding daarvan zal wellicht velen vertwijfeld naar hun hoofd hebben doen grijpen. Voortbordurend op dit model werd in de groep, die het fusiewerk moest coör dineren, verschillende modelstatuten ge maakt. Moeilijkheden over de wijze van werken binnen de stuurgroep hebben de definitieve conceptstatuten enige maan den opgehouden. Aan het einde van het jaar, nadat speciale nota’s over perso neelsbeleid, de financiën, de werkwijze van het opbouwwerk en het contact met de overheid verschenen waren, keerde een voorzichtig optimisme terug. Het jaarverslag concludeert dat het ontslag van de coordinator Leerkes het tempo van de herstructurering niet heeft opge houden. Het ontslag was wel een morele dreun voor de stuurgroep. Toch is de herstructurering in grote lijnen in 1975 klaar gekomen. De verwachting is dan ook dat de nieuwe stichting in 1976 een feit zal zijn. In 1975 is geprobeerd te komen tot een formele vorm van overleg tussen vaste vertegenwoordigers van de ge meentelijke overheid en de opbouwwer kers. Vanuit de stichting werd de ge meente toen een voorstel gedaan, waarin de volgende doelstellingen waren ver werkt. het uitwisselen van informatie over en weer met betrekking tot het beleid in grote lijnen wat betreft de opbouw van de samenleving in de Haarlémmermeer; rechtstreeks contact tussen de dorps raden en leden van het college van burgemeester en wethouders moet mo gelijk zijn; het gespreksplatform dient als scha kelfunctie tussen bevolking en gemeen telijke overheid voor het geven van informatie over de wensen van de be volking ten aanzien van het gemeente lijk welzijnsbeleid. Eind november deeldfi het college van burgemeester en wethouders mee dat het niet onwelwillend stond tegenover het voorstel. Een definitief standpunt wilde het college nog uitstellen, omdat men een rapport over de relatie tussen bestuur en bestuurden wilde afwachten. Volgens de stichting was de samenvat ting van dit rapport al in het college besproken. Vandaar dat de stichting het standpunt van B. en W. betreurt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Volgens het gemeen tebestuur van Amsterdam hebben de werkzaamheden in het gebied Nellestein (Gaasperdam) geen invloed op de thans nog te nemen bestuurlijke beslissingen of de daarbjj te beoordelen bezwaren. B. en W. van Amsterdam schrijven dat in antwoord op de boze brief van het col lege van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Zoals gemeld, hadden GS Amsterdam daarin verweten, de beslis sing van GS over het omstreden bouw plan te beïnvloeden, door een voorbarig begin met de werkzaamheden. Amster dam had eerst de goedkeuring van de provincie moeten afwachten. B. en W. van Amsterdam schrijven, dat de brief van GS hen heeft verwon derd. „Enige dagen geleden immers heeft telefonisch contact plaatsgevonden tus sen de heer Van der Knoop (de gedepu teerde voor de ruimtelijke ordening) en wethouder Kuijpers, waarin de wethou der op de aard van de werkzaamheden had gewezen. Uit mededelingen van wet houder Kuijpers meenden wij te mogen concluderen, dat daarmee de zaak vol doende was opgehelderd”, zo schrijven B. en W. aan GS. De aanleg van de hoofdwaterleiding heeft volgens B. en W. van Amsterdam geen direct verband met de te stichten bebouwing in Gaasperdam en in het bijzonder Nellestein. „Het betreft hier een algemeen stedelijke voorziening waarvan de ligging wordt bepaald door enerzijds het pompstation aan de Gaasp en anderzijds de aansluiting in de nabij heid van de bestaande stad. Het gaat hier bovendien om een algemene voor ziening en in het belang van de volksge zondheid”, aldus B. en W. van Amster dam in hun antwoord aan Gedeputeerde Staten. Het gemeentebestuur wijst er nog op dat GS wel akkoord zijn gegaan met een krediet van 15.500.000 voor de aanleg van deze leidingen. De andere werken, waarop de brief van GS betrekking had, dienen volgens B. en W. „slechts ter voorbereiding van de mogelijkheid van bebouwing van het gebied Nellestein. Daarvoor zijn tijdelij ke voorzieningen nodig voor de aanvoer van bouwwater en bouwelektriciteit. Daarom is er ook behoefte aan een bouwweg. Deze bouwweg is gelegd in de onmiddellijke nabijheid van het leiding- trace, welk trace een gegeven is voor de gebiedsindeling, onafhankelijk van de vraag welk plan men er ter uitvoering zou willen brengen. De bouwweg kan daarom wellicht later ook een functie blijven vervullen, zodat de beperkte geldmiddelen zo efficiënt mogelijk wor den benut, zo schrijven B. en W. in een brief aan GS. B. en W. stellen voorts nog, dat de bestemming van de terreinen en de aard daarop te stichten bebouwing j» bepaald door die worden LISSE. De zwemvereniging Water- vrienden organiseert in het weekeinde 7- 8 augustus weer het Como-zwemfeest waaraan verenigingen en reddingsbriga des uit het gehele land deelnemen. Ook individuen kunnen voor de prestatie tocht inschrijven. Vorig jaar bedroeg het aantal deelnemers 800. De zwemtochten worden gehouden in het Oosterduinse meer in de gemeente Noordwijkerhout. Er zijn tochten voor verschillende categorieën. Zo wordt er op zaterdag uitsluitend voor de prestatie gezwommen en zijn er zondag wedstrij den. Zoals met dit soort groepen vaak het geval is was ook de basis waarop het optreden van de „Continental Singers” rustte voor onze begrippen onvoorstel baar commercieel; in het programma stond, behalve de teksten van alle „songs” allerlei informatie over L.P.’s. cassettes, muziekboeken, affiches en stic kers, die heel diplomatiek werden aan- geprezen. Maar dat was allemaal nog niets ver geleken bij het concert zelf, dat in feite een gladde, perfecte glittershowi nhield; op zichzelf best goed opgebouwd en uitgevoerd met degelijke arrangementen en zuivere meerstemmige zang van het gemengde koor, in diverse medley’s van consumptiemuziek, doch de koppeling van deze decadente amusementssfeer aan een geloofsverkondiging blijft voor mik een absurde en vooral onverkwik kelijke zaak. Hoe is het mogelijk dat een kerkge bouw straffeloos tot een music-hall op Broadway kan worden gedegradeerd, wanneer na aanzwellend tromgeroffel en heen en weer zwaaiende spotlights het sein op groen springt voor die voor sommigen onweerstaanbare „religieuze” marskramerij? Goedkoop was ook de manier waarop een van de Amerikaanse leden telkens de lachers op zijn hand wist te krijgen toen hij het kerkpubliek als een school- Gedeputeerde Seaten vinden dat voor op moet staan dat Nederlandse en bui tenlandse werknemers gelijke rechten moeten hebben. In het wetsontwerp wordt daar niet van uitgegaan. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de bepaling dat de werkgever voortaan de werkgunning voor de buitenlandse werknemer aan zou moeten vragen. Hierdoor wordt de buitenlandse werknemer sterker afhan kelijk van zijn werkgever. Een andere - door gedeputeerde staten minder juist geachte - bepaling is dat in een bedrijf in principe maar 20 buitenlanders werk zaam mogen zijn. Hierdoor wordt het voor de buitenlandse werknemer een stuk moeilijker om van baan te veran deren. Verder gaat het wetsontwerp volgens gedeputeerde staten te veel uit van eco nomische overwegingen en wordt te weinig rekening gehouden met de sociale gevolgen ervan voor de buitenlandse werknemer. Via het wetsontwerp wil de regering blijkbaar het aantal buiten landse werknemers beperken en een eind maken aan de illegale arbeid. Hier voor is volgens gedeputeerde staten een Wet arbeid buitenlandse werknemsrs niet het geschikte middel. Het zou beter zijn het wervingsbeleid aan de behoefte aan te passen (dat gebeurt al). Bestraffing van illegale ar beid moet niet in een aparte wet die alleen geldt voor buitenlanders geregeld zijn. HAARLEMMERMEER. De droogte heeft ook de sportvelden geteisterd. De kwaliteit van de grasmatten in de Haarlemmermeer is zo slecht, dat op veel plaatsen restauratie noodzakelijk blijkt te zijn. Door de herstelwerkzaam heden aan de velden dreigt het oefenprogramma van verschillende vereni gingen danig in de war te komen. Om de clubs toch in de gelegenheid te stellen het voorprogramma af te werken, heeft de gemeente de velden van de Bataaf in Zwanenburg, het trapveld van het recreatiepark in Badhoevedorp een veld aan de Tuinweg in Hoofddorp en het voormalige Nieuw Vennep- veld voor oefenwedstrijden beschikbaar gesteld. Liefhebbers moeten de afde ling sport- en jeugdzaken bij de gemeente bellen. Ambtenaar Tuinier helpt iedereen, zolang de voorraad strekt. van de „uiteraard” niet worden egalisatiewerkzaamheden uitgevoerd. Zoals gemeld kwamen de werkzaam heden in kwestie aan het licht, nadat de vereniging Bijlmernatuur het provinciaal bestuur daarop opmerkzaam had ge maakt. Gedeputeerde Staten stelden een onderzoek in en kwamen op grond daar van tot de conclusie dat Amsterdam inderdaad alvast maar begonnen was met de werkzaamheden voor het plan Nellestein en daarmee met het omstre den bestemmingsplan Gaasperdam. Door de beslissing van de provincie en de bezwaarschriftenprocedure niet af te wachten maakte Amsterdam zich vol gens het provinciaal bestuur schuldig aan een poging de beslissing te beïnvloe den. Tegen het plan Nellestein wordt als bezwaar aangevoerd, dat het bepalend is voor het hele bestemmingsplan Gaasper dam. Door middel van de truc met artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening zou Amsterdam een bezwaar procedure tot aan de Kroon kunnen omzeilen. Tegen het plan Gaasperdam wordt aangevoerd dat het een soort tweede Bijlmermeer wordt. Het plan vormt een bedreiging van de landschap pelijke schoonheid van ’t Gein en brengt een „horizonvervuiling” mee die tot ver voorbij Abcoude is te merken. Een „snuffelpaal”, waarmee de hoe veelheid zwaveldioxyde in de lucht wordt gemeten. De buitenlucht wordt aangezogen door de zwarte aanzuig- kap boven op de paal en in een glazen vat met vloeistof geleid. Dit vat bevindt zich in het kastje naast de paal. De in de lucht aanwezige zwaveldioxyde verstoort het in de vloeistof aanwezige chemische even wicht. Door middel van elektrische stoom wordt het verstoorde even wicht weer hersteld. De sterkte van de elektrische stroom is een maat voor het zwaveldioxyde gehalte in de lucht. De elektrische stroom wordt omgevormd tot een signaal, dat via een telefoonlijn wordt doorgestuurd naar het gebouw van de provinciale waterstaat van Noord-Holland, waar alle gegevens worden verzameld. Vandaar worden de gegevens weer doorgeseind naar Bilthoven, naar een van de gebouwen van het rijksinsti- tuut voor de volksgezondheid, de ei genaar van het zwaveldioxyde-meet- net. Zo kan de hoeveelheid zwaveldi oxyde in de lucht van minuut tot minuut en van uur tot uur in de gaten worden gehouden. t' r s i I i

Haarlem's Dagblad | 1976 | | pagina 9