Winkeldieven in warenhuis aangehouden Tonnie is verkocht aan Genève GASTENBOEK DE „LIBERTAD" WAS ENIGE UREN IN IJMUIDEN flI U 1 lil m o k ■te Vim f iili BB GEVELRESTAURATIE ONDER LEIDING VAN ARCHITECT W. L. OOSTRUM THEO TIELROOIJ KOPLOPER IN DCIJ-TOERNOOI PTT verbindt 1380 telefoonaansluitingen met andere centrale DINSDAG 2 4 AUGUSTUS 19 7 6 STAD Signalen Fundament Kampioen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Maandenlang heeft het winkelende publiek in de Bar teljorisstraat tegen drie leegstaande panden moeten aankijken waarin voorheen Constant Lamp en Miss Etam zaken deden. Daarin komt bin nenkort verandering, want op 2 september zal in het complex met een oppervlakte van 330 m2 een damesmodezaak worden geopend. Ook de Barteljorisstraatvereniging is gelukkig met de komst van deze zaak. Er staan daarna nog maar twee zaakjes leeg. i» - ,j ®9BWI’ Hl i r W F O ffti 1 ff Gt TT! *"s'r Hl Barteljorisstraat fleurt op door komst Dutchy dameskleding”, vertelde De keuze van de naam van de zaak is De Aerdenhoutse Tonnie Smit in het gebouw van de Unicei hoogmodische hij. binnen eten of buiten zitten bij Le Carnivor. Een naam die m’n huisge noten me vroeger al pleegden te ge- var.. wanneer men vreesde da. ik als immer van den dis genietend, zelfs m'n bord soldaat zou maken. „Drie zaken”, zegt hij, „waarvoor nooit een computer zal worden uitgevonden. Het is zelfs zo sterk”, vervolgt hij, „dat tentie in onze krant heeft volgens Bep een stroom van sollicitanten opgeleverd. Ze hopen de vijf beste verkoopsters te hebben geselecteerd. dooi Udo J. Buys IJMOND. Theo Tielrooij is in de derde ronde de nieuwe koploper gewor den van het internationale damtoernooi van DCIJ. Tielrooij zette zijn partij tegen Ton de Haas in winst om en heeft daardoor de beste kansen gekregen op de eindzege- vrijwel geen meubilair, omdat de Ipen- burgs van mening zijn dat de kleurige kleding primair een rol moet gaan spe len. De makkelijke toegang tot de zaak heeft het wel noodzakelijk gemaakt een televisie-installatie aan te brengen. Het is waarschijnlijk het enige dat niet op tijd gereed komt. Dat geldt overigens ook voor de eerste verdieping, waar een opslagplaats en kantoor komen, maar daar maken ze zich nog geen zorgen over als de winkel maar open kan op 2 september. Zij zijn niet over- een nacht ijs gegaan. Samen reisden ze (Fred heeft een vlieg brevet) heel Europa af op zoek naar kleding en snufjes voor de nieuwe zaak, waarin iedereen zich zal thuisvoelen. Tot die bijzonderheden kunnen worden gere kend de toegankelijkheid voor invaliden, de speelhoek voor kinderen, leeshoek voor begeleidende echtgenoten en air conditioning enz., kortom zij hebben naar de hoogste perfectie gestreefd, wat voor een kampioene geen onbekend ge luid is natuurlijk. De personeelsadver- De „Libertad" die in 1954 werd ge bouwd en sinds 1963 als opleidingsschip wordt gebruikt, is maandag omstreeks vier uur weer vertrokken, in de richting van Frankrijk. op een bepaalde dag op uur X in heel Nederland bijvoorbeeld geen rode rok rrïeer wordt verkocht. Het is alsof alle vrouwen elkaar opbellen en afspreken geen rode rok meer te kiezen”. Hij maakt duidelijk, en de heer Oos tenbrink valt hem daarin bij, dat de mode niet wordt gemaakt door de ont werpers maar door de mensen zelf. Het is nu de kunst om aan te voelen wat het publiek over een bepaalde tijd wil dra gen. Daarvoor is een jarenlange ervaring en feeling nodig. Als ontwerper houd je alles nauwkeurig in de gaten, de nostal gie. de interesse voor stijldansen die ineens weer bestaat, de kortere haar dracht, allemaal signalen die van in vloed zijn. „Je kunt je nu toch al niet meer voorstellen dat een sollicitant in een slobberpak naar een toekomstige werkgever gaathij maakt geen schijn van kans”. Bep en Fred verheugen zich er op dat de collectie hoogmodische dameskleding die zij hebben ingekocht een zeer goede kans maakt. aardig genoeg om te vertellen. In de Verenigde Staten heeft de familie Ipen- burg een bekende klank op het gebied van mode en nu is er dan ook een Nederlandse (Dutch) Ipenburg, vandaar Dutchy. De heer Ipenburg, die zijn vrouw in deze beginperiode met raad en daad terzijde staat en ook voornamelijk het woord voert, vergelijkt de mode- ontwikkelingen met het voorspellen van het weer en de grillen van een vrouw. DE PLACE LIGT in de bekoorlijke Altstadt wat minuten lopen van het station verwijderd. Vandaaraf eerst de brede Rue de Mont-Blanc in, rechtuit de ook naa- die berg geheten brug over en vervolgens weer recht uit naar Place du Port, waarna je op de Place Longemal belandt, gidst Tonnie. Dan maar klimmen via de Rue de la Fontaine naar de Place du Bourg de Four. Even een kiek voor het album maken op het aardige pleintje met een lief rondbollend fon teintje. Ook op de Place kunt u EN OM MET TONNIE te vervol gen, vervolgens de Rue l’Hotel de Ville in. aan de linkerhand het pizza- restaurantje Les Armures en eet rus tig want de drie kanonnen er tegen over, aan de voet van de kerk, hebben al jaren niet meer geschoten. Weer Omdat het een nieuwe zaak en nieuw personeel betreft, vonden er inmiddels uitvoerige besprekingen plaats, zodat de klant straks de indruk krijgt dat alles al jaren marcheert. Fred zal geen kleding ontwerpen voor de zaak van zijn vrouw, want hij heeft zich uit de confectie teruggetrokken. Zelf zal zij zoveel mo gelijk in de zaak staan. „Voor de kinde ren is dat geen probleem, ze zijn erg zelfstandig”, zegt ze. DE 24-JARIGE TONNIE verpandde haar hart al jaren geleden aan Genève, toen ze er, na haar MMS op het Kennemer Lyceum in Overveen. heentrok. Als au pair, en in haar vrije tijd studeerde ze driftig Frans. Nadien woonde ze een jaar in Brussel waar ze een hostessenopleiding volg de. Maar Zwitserland bleef trekken. Weer ging ze erheen, kwam nog een dagen van de een Er zal deze week nog heel wat werk moeten worden verzet in de Barteljoris straat, want het blijkt dat het terug brengen van een gevel in zijn oorspron kelijke staat zeker vijfmaal zoveel tijd vergt dan het aanbrengen van een mo derne glazen pui. Bovendien stuitten de metselaars eind vorige week nog op een oud fundament, dat het moeilijk maakt een zogenaamde warmtemuur aan te brengen. Bij de inrichting werd geen tl- verlichting toegepast, maar een groot aantal spotjes die de rekken met kleding verlichten. In het interieur bevindt zich Dat zijn interesse verder gaat dan de inrichting alleen wordt bevestigd door mevrouw B. Ipenburg, directrice van de nieuwe zaak die Dutchy gaat heten. Bij de Haarlemmers is zij beter bekend als Bep Drommel, die i n 1958 Nederlands kampioene turnen werd en op grootse wijze in Haarlem is gehuldigd. Wij zoch ten haar op in haar stijlvol ingerichte villa in Zandvoort die zij samen met haaf man, bekend confectionair en mo- de-ontwerper Fred Ipenburg, een 11- jarige zoon en de 13-jarige dochter be woont. We praatten over haar droom van een eigen zaak die werkelijk heid is geworden. Dat de nu 40-jarige Bep juist een modezaak begint hangt natuurlijk samen met de invloed die haar man op haar heeft gehad. NEDERLAND HEEFT een fcoede naam in het gebouw van de Unicef en staat bekend als een gulle gever. •.Het gaat om hele bedragen,” vertel de Tonnie, „maar in vele gevallen wordt ons bedrijfsleven er ook weer beter van.” In Rijksbinnenhaven 2 heeft maan dagmiddag gedurende enkele uren het opleidingsschip van de Argentijnse mari ne „Libertad" ter bezichtiging langs dc wal gelegen. De driemaster, die al eerder door de sluizen was gegaan maar enige tijd in Amsterdam heeft gelegen, was van een tot half vier voor bezoekers open. jaar terug naar Nederland om de secretaressenopleiding bij Scheevers te doen en toog toen „voor goed” naar Genève. Een klein jaar werkt Tonnie nu alweer bij Unicef, het kinderfonds van de Vereniiede Naties. „Het is heerlijk werk, erg internatio naal en heel interessant”, vertelde ze me. toen ik haar dezer dagen in Genève ontmoette en we met het overheerlijke Bundner Fleisch Zwit serse kaas en een koel glas wijn in de zon lunchten op het groene terras van de hotelschool. Aerdenhout zal haar nog even moeten missen, want het ziet er niet naar uit, dat het Geneefse leventje haar spoedig zal gaan vervelen. Op Dat de zaak in Haarlem komt houdt verband met het feit dat beide hun hart aan deze stad hebben verpand. Om dat te bewijzen zullen ze ter gelegenheid van de opening aan de gemeente Haar lem een beeld van de legendarische figuur Malle Babbe van Frans Hals aanbieden. Het wordt momenteel ver vaardigd door de kunstenaar Kees Ver- kade die het een erg leuke opdracht vond. Over de plaatsing van het beeld in de stad is nog geen beslissing genomen, gedacht wordt aan het Frans Halsmu seum, maar het zöu ook ergens in de open lucht kunnen komen. „Als het maar niet op een grote open vlakte komt”, merkte de heer Van Oostrum op, „want dan zal het te nietig blijken”. DE CD CORPS DIPLOMATI QUE nummerborden die je bij een wandeling door Den Haag passeert zijn er eigenlijk maar een handjevol, vergeleken bij de eindeloze aantallen van dergelijke kentekens die je in het Zwitserse Genève tegenkomt. Af te leiden aan die colonnes worden er heel wat belastingvrije salarissen in die stad uitbetaald. En dat kan dan weer de verklaring zijn voor de niet al te milde kosten van levensonder houd in de Zwitserse stad. >,Het is allemaal wat duurder, maar we ver dienen hier dan ook wat meer dan elders,” bevestigde me Tonnie Smit uit Aerdenhout. die al weer enige tijd in de diplomatenstad woont. Van drie panden werd op de begane grond een complex gemaakt, dat nog door schuttingen aan het oog onttrokken wordt. De gevels worden echter in de oorspronkelijke staat teruggebracht. To tale investering zevenhonderdduizend gulden. Achter de witte schutting wordt op dit moment nog hard gewerkt door timmer lieden en metselaars van aannemer Thunnissen uit Heemstede. Een heel bij zonder karwei, want het betreft niet uitsluitend een verbouwing maar ook de restauratie van een karakteristieke Haarlemse gevel. De aanpassing en ver bouwing is opgedragen aan de Haarlem se architect W. L. van Oostrum, die onder meer ook de AVRO-studio’s in Hilversum, de restauratie van de N.H. Kerk in Zandvoort en het nieuwe Casi no van Zandvoort op zijn naam heeft staan. HAARLEM. Goederen ter waarde van honderden guldens werden maan dagmiddag gestolen uit een groot waren huis aan de Grote Houtstraat, maar de bedrijfsrecherche heeft de winkeldieven bij de uitgang aangehouden en uigele- verd aan de politie. Het ging om een 54-jarige vrouw- een 55-jarige man en hun 25-jarige dochter, allen uit Beverwijk, die hun middagje winkelen voor 658 goederen in hun tas hadden gestopt. Ook een 23-jarige en een 31-jarige vrouw beiden uit Haarlem, hadden voor 417 kledingstukken gestolen. Tevoren hadden zij een drogisterij aan de Kle- verpafkweg bezocht, waar zij goederen wegnamen ter waarde van 219. Onder weg naar de binnenstad haalden de dames nog voor acht gulden stroopwa fels bij een bakker zonder hiervoor te betalen- een vrije dag kan ze in de vroege ochtend al genieten van een ontbijt bij La Clemence op de Place du Bourg de Four. Geurige koffie en knappend verse croissants- Hoe rustig de Place ’s morgens is. zo druk is ie ’s avonds. Bevolkt met „snelle” jonge lieden, die de pilsjes op het dak van hun Porsche stallen Talloze mensen maakten van de gele genheid gebruik. Voor enen stond al een hele rij voor de loopplank en groepsge wijs werden mensen aan boord gelaten. Daar stond vrijwel de hele bemanning opgesteld, waarvan de Engels sprekende officieren bereidwillig uitleg gaven aan de nieuwsgierige bezoekers. De „Libertad” was een bezoek meer dan waard. Vol bewondering wandelde men over het dek van deze prachtige zeiler met de gigantische masten, werd bewonderend over het glimmend gevoet- ste koperwerk gestreken en werd het grote aantal touwen dat langs elke mast naar beneden kwam, geteld. (an onze stadsredactie) HAARLEM. De komende zullen door de telefoondienst PTT in totaal 1380 abonnees op andere centrale worden aangesloten. Op dinsdag 24 en donderdag 26 augustus gaan 700 abonnees in Schalkwijk over van de telefooncentrale in de stad naar die in Oost. Op dinsdag 31 augustus en 1 september zullen 600 abonnees in Haar- lem-Noord naar Santpoort worden over gezet en eveneens zuilen op 31 augustus 80 aanriu't’.ngeM 'n V?fnu>on near de centrale in Oost (Schalkwijk) gaan. Alle abonnees die bet beirefi, hebben hiervan bericht gehad en moeten reke ning houden met stol ngen tussen 7 en 17 uur. Alleen al in Schalkwijk zullen dinsdag en donderdag 900 dubbeldraads kabels verwisseld worden. Ziekenhuizen, artsen en anderen die daartoe een ver zoek hebben ingediend, blijven bereik baar via hulplijnen. rechtdoor de Grand Rue in. Wat verderop rechtsaf de Rue de la Tour- Boel- waar weer een plezierig terras lokt. Degenen die liever wat taan winkelen, behoeven slechts de open af te dalen sm alles van hun gading le v'nden. Antieksnuffelaars ■:->nen het beste boven aan de trappen blijven, want in de oude stad z’jn tal van winkeltjes waar ze hun hart kunnen ophalen. En Tonnie, zij gunt u bij die speurtocht van harte een koopje en wenst u vooral veel plezier in ..haar” stad. In het duel tegen De Haas kreeg Tielrooij na een ingewikkelde opening de beste mogelijkheden in het midden spel. Geholpen door de hevige tijdnood van De Haas maakte Tielrooij aan alle strubbelingen een einde en won hij in het eindspel met gemak. De Malmees N’Diaye kwam eindelijk tot zijn eerste overwinning en wel tegen Maquet. Het zeer grote combinatoire vermogen van de Afrikaanse speler bleek te veel voor de Fransman die in het doolhof van varianten al snel de juiste weg kwijt raakte. In het middenspel dwong N’Diaye Maquet met een fraaie damzet al snel tot overgave. Wim de Jong strafte in de opening een foutieve actie van Wim Winter af. De stand na de derde ronde is: 1. Tielrooij 3-5; 2. De Jong 3-4; 3. De Haas 3-4; 4. N’Diaye 3-2; 5. Winter 3-2; 6. Maquet 3-1. Hij heeft de zaken rigoureus aange pakt; het was een interessante opgave om een vervallen pand in de oorspron kelijke staat terug te brengen. Zelf zegt hij daarover: „Het is natuurlijk een hele opgave om aan de eisen te voldoen van een moderne zaak zonder afbreuk te doen aan het karakter van een stad als Haarlem en daar zijn wij gelukkig in geslaagd”. Omdat de vroeger toegepaste stenen niet meer vervaardigd worden, was het nodig al eerder gebruikte au thentieke stenen op te sporen en een hoeveelheid nieuwe exemplaren op „ou de maat” te zagen. Ook de uitvoerder had blijkbaar schik in deze verbouwing, hij verbleef volgens de binnenhuisarchi tect bijna dag en nacht in het pand. Aan de inrichting wordt bijzonder veel aan dacht geschonken door de 27-jarige bin nenhuisarchitect K. Oostenbrink die zelf een bureau leidt in Utrecht. Hij is er van overtuigd dat de inrichting goed is afgestemd op de eisen van de moderne winkelende vrouw. „Het is prettig niet alleen de zorg te hoeven dragen voor de vormgeving van de zaak, maar ook be trokken te worden bij de marketing van 'f: i'''-

Haarlem's Dagblad | 1976 | | pagina 9