In de put Half geld Duiven HET EINDE VAN DE DYNAMIETEN Niet gek V KL-,. al. Veiligheidsinstituut geeft nieuwe cursus t al. i 4 19 7 6 DONDERDAG 2 SEPTEMBER 15 14 3 s 56 0 t 9- itie. ar ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS ER BEGINT LIJN te komen in de plannen van Bouw-es-wat-an- ders, de groep onbezoldigde vrij willigers die al geruime tijd de krachten bundelt om het geplande appartementen-hotel van de Zand- voortse zakenman Nicolaas Bouwes van het Leidseplein te houden. Niet alleen nam het planbureau onlangs de stichtingsvorm aan („dit om de werkzaamheden te institutionalise ren, en voor de duidelijkheid naar buiten toe”), bovendien weet het zich sinds een kleine week gesteund door de medewerking van zes ar chitecten van naam. KW z’ vIS - I ft* la ARTIS 1 architecten in laait echt heel Ir. Herman Hertzberger: „Ik schaam me een beetje dat ik me niet eerder heb gemeld”. Een duiker brengt „slurry”-ladingen onder water aan. Bouw-es-wat-anders brengt het geweer van de vraag of Amsterdam nog hotels nodig heeft - daar houd ik me buiten”. ting, lure Ing. De Raadt: „De cursisten komen uiteraard voor de receptuur. Die krijgen ze, maar wij als medewerkers van het Veiligheidsinstituut voeren daar natuur lijk direct het begrip veiligheid in op.” bonden dat daardoor de spreeuwen, noch de Artis-bewoners, noch de be planting schade mogen oplopen. DE HEER DE RAADT haast zich te zeggen dat die meest recente cursus niet is bedoeld'om duikers op te leiden. „Al i besteden we uiteraard wel aandacht aan duikaspecten". Volgens ing. De Raadt is er al jarenlang behoefte aan de cursus. „In Nederland wordt regelmatig onder water gesprongen en verder zijn er Ne derlandse duikers in het buitenland op dit gebied werkzaam”. Voorbeelden van werken waarbij on der water wordt gesprongen zijn het verwijderen van rotsdrempels, het ber- tigd 3 uw srfc- ige- van ind. dér- igen. iren- ara tas „HET PLANBUREAU is tot op heden nooit serieus genomen”, zegt de Amster damse architect Herman Hertzberger. „Het is te verwachten dat dat verandert wanneer 'er bekende namen achter gaan staan. Dat is de reden waarom ik eraan meewerk. Daar komt bij dat ik het persoonlijk erg zou betreuren als daar een groot hotel kwam te staan, afgezien UITGANGSPUNT IS dus het plan van Bouw-es-wat-anders. Hertzberger: „We maken met elkaar een plan, uitgaande van hun plan. We gaan dus niet hele maal overnieuw beginnen. Je kan het zo zien, dat we wat ruggegraat willen ge ven aan hun plan. Niet dat dat rugge- graatloos is, maar met onze iets grotere ervaring kunnen we ze helpen tot een beeld te komen. Het eerste dat wij als adviseurs hebben gezegd, is dat er een plan moet komen, voor de duidelijkheid. Dat is nodig, omdat de gemeente anders zegt: Wat moeten we met al die alterna tieven, jullie weten zelf niet wat je> wilt.” De voor de cursus vergaarde kennis is een destillatie uit literatuurstudie, eigen ervaring en uitwisseling van ervaringen op het internationale congres voor springtechnieken in Leeds. Op dit vakge bied is een vrije uitwisseling van kennis en ervaring, onder meer ook met Duitse en Oostenrijkse collega’s. EEN BELANGRIJK onderdeel van de cursus vormt de kennis van de zogehe ten schokgolfwerking in water. Wanneer onder water een lading tot ontploffing wordt gebracht, gaat daar in radiale richting een schokgolf vanuit. De belang rijkste vraag daarbij is, binnen welke afstand zich geen mensen in het water mogen bevinden: zo’n schokgolf kan, wanneer hij door het lichaam gaat,/do delijk zijn. Door middel van dierenproe ven in het buitenland heeft men be paald, wat, bij bepaalde gegevens, de uitwerking is en aan de hand daarvan is Dit onder de titel „Amsterdam in de put’’, dezelfde benaming die is gege ven aan de expostie over hetzelfde onderwerp, die nu al in het Histo risch Museum is te bezichtigen. Het is dan ook de bedoeling dat de toehoor ders van drs. Van Regteren Altena (lector in de middeleeuwse archeolo gie aan de Universiteit van Amster dam) na afloop van diens voordracht met lichtbeelden een kijkje gaan ne men in de expositieruimte. Voor de lezing plus bezichtiging van de ten toonstelling is de normale prijs 1,75 per persoon) verschuldigd. Toegangs kaarten kan men voor aanstaande dinsdag bestellen bij het secretariaat van het museum, Kalverstraat 92 in Amsterdam. eraan mee te werken. Zolang er nog niet helemaal „ja” is gezegd tegen het plan- Bouwes, hoewel het al bijna te laat is, is er toch nog wat aan. te doen”. Een belangrijke doelstelling in de nu gebundelde aktiviteiten van architecten en planbureau is volgens Herman Hertz berger, de gemeenteraad ervan te door dringen dat het plan-Bouwes niet hei enige plan voor het Leidseplein is. En dat de heer Bouwes niet de enige is die belangstelling heeft voor de grond. Zoals bekend wordt het initiatief van hei planbureau ondersteund door het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten, dat al vast een kredietgarantie van 150.000 op tafel heeft gelegd om samenwerking mei de architecten mogelijk te maken. Niet alleen het planbureau, ook Her man Hertzberger beschouwt de samen werking tussen zoveel architecten als een uitzonderlijke zaak. „Het is een unieke situatie dat mensen die gewend zijn alleen te werken, nu met elkaar iets gaan doen. Dat ze hun zelfstandigheid opgeven om een gezamenlijk resultaat te bereiken. De werkwijze wordt ongeveei zo, dat wij reageren op het al aanwezige materiaal van het planbureau, dat wij onze reactie naar het planbureau sturen, dat daar zijn conclusies weer aan ver bindt. Het wordt een soort vraag- en antwoordspel.” en dreigend geworden, maar de vraag is hoelang men met deze ingeblikte afschrikmethode door kan gaan. De vogels zijn slim genoeg om het be drog na verloop van tijd te ontdek ken. Daar komt bij dat spreeuwen slechts ten dele standvogels zjn, zodat een bepaald deel het hele jaar in die streken doorbrengt waar de dieren zijn geboren. Daarnaast zijn er mas- Er zijn nog geen concrete plannen in die zin dat het wat en het waar precies vaststaat. „Wel bekend is, dat de nadruk moet komen te liggen op een voetgan gers- en ontmoetingsfunctie. En over wat er verder precies in komt moert nog overleg worden gepleegd. In het alge meen moet dat deel van het plein een veelzijdiger, veelkleuriger bestemming krijgen dan-alleen een hotel”. gen van scheepswrakken, het maken van sleuven voor pijpleidingen en voorts ve lerlei „off-shore”-activiteiten waarbij springstoffen niet kunnen worden ge mist. In totaal zijn er naar schatting honderd Nederlanders die zich met dit werk bezighouden. DE SITUATIE is bekend. Het plan- Bouwes behelst een groot appartemen tenhotel met daarbij onder meer een parkeergarage en winkels. De tegenstan ders van dat plan, vertegenwoordigd door het planbureau Bouw-es-wat-an- ders, willen op het nieuw te bebouwen gevangenisterrein de culturele en uit- gaanssfeer van het Leidseplein handha ven. Zij denken dus eerder aan bestem mingen als een theatertje, een creatief centrum, het muziekcentrum (Paradiso), openbaar groen, cafeetjes en woningen. Hoe denken de architecten daarover? Herman Hertzberger kan zich ermee verenigen. „Ais daar een groot hotel komt, dan krijg je wat de ecologen een monocultuur noemen. Dan overheerst er een soort bezoekers, een soort aktivitei ten. Dat kan je zo bekijken. Ga maar eens naar een groot hotel en kijk maai eens wat je ziet. Dat zijn alleen maar mensen die er iets te maken hebben. Als je daar even stilstaat dan komt er vrijwel onmiddellijk iemand naar je toe om te vragen: Wat wenst u? „Daarom ben ik erg angstig voor' dat hotel-plan. Begrijp me goed, ik ben niet tegen de architectuur, ik ben tegen de uitgangspunten. Het gaat om stedebouw- kundige argumenten. Het Leidseplein is een heel belangrijk punt in de stad. Het is van oudsher een stukje omheind ge bied. En het gevangenisterrein zou een unieke toevoeging kunnen zijn aan dat pleinachtige gebied (het is geen plein) dat het Leidseplein is”. Een geheel andere soort veiligheid wordt daarbij niet uit het oog verlo en. Dit is de veiligheid die ervoor moet' zorgen dat een cursist de vergaarde kennis niet gaat gebruiken om er in zijn vrije avonduren muren van bankkluizen mee op te bla zen. Er is dan ook een vorm van ballo tage aan dg deelname verbonden. De heer De Raadt: „De kandidaten moeten in het bezit zijn van een zogehe ten „Verklaring van goed gedrag”, die ze bij het gemeentehuis kunnen afhalen. Er wordt onderzocht of een cursist met de politie in a.anraking is geweest. U moet bedenken dat hem namelijk in de cursus wordt geleerd bijvoorbeeld een thermi sche lans om te gaan en die mag hij natuurlijk niet ten eigen gerieve gaan gebruiken”. De ballotageprocedure is in gesteld in overleg met Justitie. De Ar beidsinspectie kan na de cursus de men sen automatisch volgen omdat die voor ieder karwei een springplan in moet dienen. IN 1914 IS ER eens een handboek over springstoffen verschenen en daarna nooit meer. Het gevolg: ieder volgde zijn eigen manier, wat niet alleen duur was maar vooral onveilig. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de cursus Spring- meester, voor het eerst in 1973, werd (en wordt) gegeven in het in de Amsterdam se Hobbemastraat gevestigde veiligheids instituut. Daar ook start men 1 oktober de voor Nederland gloednieuwe cursus „Springmeester onder water”. Hoofddocent ing. B. de Raadt, tech nisch hoofdambtenaar voor Bijzondere Diensten 10e district Arbeidsinspectie, vertelt over het werken met springstof fen onder water en over de voorgeschie denis van de cursus. „Die allereerste cursus Springmeester is ontstaan uit de wens van aannemers aan de Arbeidsin spectie om voorschriften te geven voor het werken met springstoffen. En het logische gevolg was dat er een cursus zou moeten worden gegeven. Die startte in 1973 en was samengesteld in samen werking met de Babex (bond van aanne mers die werken met explosieven), het TNO en het Staatstoezicht op de mijnen. Vervolgens begonnen we met de cursus „Veilig werken met springstoffen” met de aanvullende cursussen „Gebouwen en -■ hoge bouwwerken”, „Open groeven” en nu dan „Onder water”.” den zo’n 25.000 verwilderde duiven boven Mokum rondfladderen) zijn, dat de duivenpoep dakgoten verstopt en tevens vensterbanken en moeders wasje bevuilt. Volgens de sanitaire afdeling van de geneeskundige dienst echter, is een ernstiger bezwaar dat de dieren zijn besmet met luizen en mijten, die voor de gezondheid van de mensen nadeli ge gevolgen kunnen hebben. Voorts kunnen zij paratyfus en tuberculose verspreiden. Volgens de sanitaire dienst is het aantal duiven zo snel gegroeid, onder invloed van de hoge temperaturen in de afgelopen jaren. Vrijwel het gehele jaar nestelen de duiven nu en produceren zij eieren. Zoals bekend worden regelmatig duiven gevangen en afgemaakt. De laatste twee en een half jaar zijn er zodoende bijna 10.000 vogels gesneu veld. De andere .methode om het duivenbestand aan banden te leggen, is de pil, die de duiven gelijk met maïskorrels wordt gevoerd. Deze truc heeft evenwel weinig kans van slagen zolang toeristen en Amsterdammers de beesten blijven vetmesten. „Als zij hun buik al rond hebben voordat wij met ons voer komen, zijn zij moeilijk te lokken”, zo stelt de sanitaire 'dienst machteloos vast. een formule samengesteld met inge bouwde veiligheidsfactor. Duikers heb ben bovendien een formule tot hun beschikking waarmee ze hetzelfde resul taat snel uit het hoofd kunnen uitreke nen. Volgens ing. De Raadt zal het gebruik van springstoffen zich nog sterk uitbrei den. Een belangrijke ontdekking dien aangaande is die van zogenoemde „slurry” een springstof die naar ver wachting de dynamieten geheel zal ver dringen. De chemische samenstelling daarvan bant de nadelen van nitroglyce rine (dat in dynamiet zit) uit en een resultaat daarvan is dat slurry, wanneer het op het verkeerde moment ontvlamt nog te blussen is. Met nog andere voor delen, aanleiding voor ing. De Raadt om een artikel in „De Veiligheid” (een uit gave van het Veiligheidsinstituut) de pakkende kop „De laatste dagen van de dynamieten” mee te geven. EN OVER VOGELS GESPROKEN: Niet alleen Artis heeft last van grote hoeveelheden ongewenste vogels. Ver schillende buurten klagen over de overlast die welig tierende, verwil derde duiven, ondanks bestrijding met vangnet en geboortebeperking middels de pil, veroorzaken. Prakti sche bezwaren van het wat uit de hand gelopen duivenbestand (er zou- VERDERE TOELATINGSEISEN tot de c ursus zijn een LTS-opleiding (ge wenst) een minimum leeftijd van 21 jaar en „een zodanige lichamelijk en geestelijke toestand, dat men voldoende in staat is, de aan het werken met springstoffen verbonden gevaren te voorkomen”. Hoe wordt die geestelijke toestand beoordeeld? De heer De Raadt: „We ontmoeten de mensen pas op de cursus. Voordien hebben we alleen de inschrijvingen gezien. In de cursus merk je wel of iemand vreemd reageert en dan kan je het geval altijd nog voorleg gen aan de begeleidingscommissie, die de cursus bewaakt en tevens als ballotage commissie optreedt”. Een psychologische test wordt de asplrant-cursisten niet af genomen, onder meer in verband met het vrijwillige karakter van de cursus. WERKEN MET SPRINGSTOFFEN, met dynamiet bijvoorbeeld, is niet van gevaar ontbloot. Dat weet iedereen. Sterker: als er een fout bij wordt ge maakt,. dan is dat doorgaans dodelijk. Ook dat is algemeen bekend. Des te merkwaardiger is het dat, terwijl op menig arbeidsterrein stringente normen en voorschriften dienen te worden opge volgd, dat tot voor drie j aar niet of nauwelijks het geval was bij de aanne mers die met springstoffen werken. SPREEUWEN ZIJN NIET GEK, zo stelt Artis tot haar grote ergernis vast. Dat zit zo. Behalve vele vaste klanten, zoals reigers, meeuwen en mussen, strijken de laatste weken iedere avond ettelijke duizenden an dere, niet betalende bezoekers neer. Spreeuwen. Op zich geen ramp, ware het niet dat de gigantische meute gevleugelde vrienden een even gigan tische hoeveelheid visitekaartjes ach terlaat. Poep dus. De bijtende uit werpselen vormen nu een ware be dreiging voor de Artis-beplanting, te meer daar ze bij gebrek aan regen niet tijdig worden weggespoeld. De eerste struiken zijn al onder vuilig heid bezweken. Wat nu? Het personeel van Artis - ook niet gek - probeert sinds kort de onzindelijke kwetteraars in de maling te nemen. In een poging de voor zonsondergang arriverende spreeu wenwolk in de meest letterlijke zin om de tuin te leiden, laat men door middel van een geluidsbandje plus versterkers geluiden van in angst verkerende spreeuwen door de tuin schallen. Tot op heden is hét resul taat redelijk: de wolk is minder dik DE FINANCIëLE KANT van de zaak. Duidelijk is dat het plan van Bouwe? veel vierkante meters aan rendabele op pervlakte oplevert. „Dat is ook leuk vooi het huishoudboekje van Amsterdam”, stelt Hertzberger vast. „Maar als Am sterdam dat aspect steeds zou latei» overheersen, dan is het moment nabij dat er in het geheel geen huis meer hoeft te worden gehouden. Het is dus» een economische denkfout. Het zou voor mij dan ook een enorme teleurstelling zijn als de stad open en bloot een beslissing zou nemen die slechts beoog* het huishoudboekje te spekken. „Aan de andere kant vind ik wel, dat we met beide benen op de grond moeten blijven staan en moeten beseffen dat dit gebied iets moet opbrengen. Daar is geen bezwaar tegen. Het mag wat opbrengen maar het moet niet zo zijn dat het in de eerste plaats uitgemolken moet worden Het zal duidelijk zijn dat ons plan minder zal opbrengen dan dat van Bou wes. Maar leuke dingen zijn dan ook meestal niet commercieel.” Voorlopig echter is het eerste oog merk, de raad met de neus op het feit te drukken dat het plan-Bouwes niet het enige is. „Allereerst”, aldus Hertzberger, „moeten die mensen worden wakker ge maakt voor de grotere mogelijkheden. En voor het idee dat aan het Leidseplein geen molog-achtige bestemming van mo nocultuur moet worden gegeven, maar een meer toegankelijke bestemming. Zo dra de gemeenteraad daar gevoelig voor is gemaakt, dan is het eerste doel be reikt”. sale aantallen die zich, alvorens voor de winter weg te trekken, tot de bekende luidruchtige spreeuwenwol ken verzamelen. Om deze reden zal het Artis-personeel misschien tot diep in de herfst elke avond paraat moe ten zijn om tenminste een déél ven de vliegende vervuilers kwijt te ra ken. Tenzij er een meer effectieve afweermethode wordt gevonden, waaraan de voorwaarde wordt ver ing. B. de Raadt bezig met het doormeten van een onsteker tijdens instructies die hij heeft gegeven in Suriname. OVER ARTIS GESPROKEN: Koopjesjagers kunnen deze septem bermaand weer smullen. Voor de halve toegangsprijs is de tuin te be zichtigen. Dat wil zeggen, dat volwas senen voor een bezoek maar drie gulden hoeven naar te tellen; voor kinderen van drie tot en met veertien jaar betaalt men daar weer de helft van. HET AMSTERDAMS Historisch Museum heeft voor de komende maanden een serie lezingen op het programma gezet. Eerste spreker in de reeks is drs. H. H. van Regteren Altena, die op dinsdagavond 21 sep tember zijn licht Iaat schijnen op gedane opgravingen bij het Damrak. ALDO VAN EIJCK. Herman Hertz berger, Frank van Klingeren. Henk Klunder. Jan Rietveld en Jan Verster. Het zijn niet de eersten de besten, die zich bereid hebben verklaard, samen met het planbureau concrete voorstellen en plannen voor het gevangenisterrein aan het Leidseplein te maken en uit te werken. De gemeenteraad, die uiterlijk januari 1977 zal moeten beslissen over een voordracht tot erfpachtsuitgifte van de grond aan Bouwes, mag eruit aflei den dat het de kersverse stichting ernst is. Daartoe wordt nu - met de architec ten - een plan opgesteld dat in de plaats komt voor de vele alternatieven die Bouw-es-wat-anders tot nu hoe heeft ge presenteerd. DAT ZICH PLOTSELING een gezelschap gerenommeerde architecten bij het planbureau heeft aangemeld, is het gevolg van een verzoek van het planbureau zélf. Herman Hertzberger: „Bouw-es-wat-anders heeft zich met een piijzenswaardige energie op deze zaak gestort. Eigenlijk voel ik me een beetje schuldig, dat ik niet eerder heb besloten 5

Haarlem's Dagblad | 1976 | | pagina 15