Peter Dekker ETALAGES ALS EXPOSITIERUIMTEN masseur nu ook fysiotherapeut in Santpoorts Hoofdstraat NIEUWS Rtv-elftal speelt op terrein Cruquiushoeve in Vijfhuizen Met de sloep Umuiden naar renata jeugd schoenen gezonde voeten Vragen over fietsenstalling stationsplein „Kunst zonder poespas” i Strand OVER UMUIDEN GESPROKEN.. Kapper In 1926 handgemaakte boerenmeubelen /gezonde weten DONDERDAG 2 SEPTEMBER STAD 19 7 6 fr Superstore Oma in Kongropand RIJWIELEN OPBRENGST TEN BATE VAN ,.DE MACHT VAN HET KLEINE" T'-.x F door Jan van Baarsel Oude Groenmarkt 10 Haarlem 025-524673 DE FRISTHO WANDKAST v.a. 5,- p.w. DE FRISTHO EETHOEK L gezond houden ze zijn ’t waard L - De mannen van Zwartewaal, Pernis en Middelharnis kenden de Noordzee als hun broekzak. Ze wisten waar de schelvis, de ka beljauw en de haring zat, in iedere periode van het seizoen. De plaatsen waar het vissen door ondiepten of wrakken gevaarlijk kon zijn hadden ze niet op een kaart aangetekend staan, maar ze kenden alle details uit hun hoofd. Van vader op zoon was eeuwenlang allerhande kennis overgedragen, die steeds weer door de zoons aan de hand van hun ervaringen en waarnemin gen waren aangevuld. In feite waren de mannen wandelende encyclopedieën op visserijgebied, of ze nu steevast witte klompen droegen zoals die van Pernis of altijd alleen maar zwarte klom pen zoals die van Middelharnis. (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) (ADVERTENTIE) een Het rtv-elftal zoals het een vorige keer poseerde voor een statie-foto. men BeBeel l eerlijk in eiken Met de sloepen kwam de „goudmij- ne”, zoals de visserij al in de zeven tiende eeuw werd genoemd, naar IJ- De actie zal zaterdag 4 september des morgens om elf uur worden geopend door wethouder H. Scheeper. dagen werken, de zondag inbegrepen dus, want dat was de topdag.” Kapper Pieter Kuyn was afkomstig uit Oosthuizen. Hij werkte achtereen volgens in Arnhem, Scheveningen en Leeuwarden, waar hij zijn aanstaan- beschouwden. Dan keken de vrouwen van de vissers hun ogen uit op de prachtige zijden stoffen uit Engeland. Dan wachtten de kinderen vol span- toegepast. De uitrusting is een stuk uit- gebreider dan het ziekenfonds als mini mumeis stelt, licht Dekker toe. De pa tiënten voor deze afdeling worden door verwezen door artsen. Naar het idee van Peter Dekker zal het vooral voor zie- kenfonds-verzekerden van belang zijn dat er nog een fysiotherapeut bij komt. „Er bestaan lange wachtlijsten en je zal maar een paar maanden met een pijn lijk gewricht moeten rondlopen. Voor zover mogelijk zal Dekker ook de sauna bij zijn therapie betrekken. Rijwielhuis WILHELMINA Krocht 6 Haarlem. Tel. 310385 bij ENISTA Meubel Tapijt Gordijn. KONINGSTRAAT 19-21 Haarlem. Tel. 326063 Als de mannen weer thuis kwamen legden ze de wereld op tafel voor hun huisgenoten die een treinreis je naar Amsterdam al als iets bijzonders In de tijd zonder radiocontact wa ren de schippers inderdaad schipper naast God zo gauw ze de pieren van IJmuiden hadden verlaten. Zij be paalden in hun eentje welke visgron den ze gingen opzoeken. Voor alle voorspoed en alle tegenslag waren zij, uitsluitend zij, verantwoordelijk. Als het beter was niet in IJmuiden te markten, hoewel dat gewoonlijk ge beurde, zochten ze zelf de plaats uit waar ze het beste terecht konden: in Grimsby of Hull, in Fleetwood of Aberdeen. originele bijdrage leveren aan de feeste lijkheden bij het honderdjarig bestaan van het Noordzeekanaal. In samenwer king met de stichting Beeldende Kunst Kennemerland te Haarlem is een ten toonstelling /Kunst te huur” voorbereid, die zaterdag 4 september van start zal gaan. De e talages in de Hoofdstraat zullen dienst doen als evenzoveel exposi tieruimten. Mslai De samenstelling van de elftallen was nog niet helemaal bekend, maar vast staat dat in ieder geval de volgende mensen in het rtv-elftal spelenHein Nievelt (presentator TROS), Hans Sleeu- wenhoek (Hier en Nu NCRV), Huub Matron (AVRO), IJff Blokker (Barend Servetshow VPRO), Rob Pach (TROS- sport), Tom Blom (Langs de Lijn NOS) en Jos en Ben Peek. De aftrap wordt verricht door Elles Berger, niet alleen Een lezer gaf ons enige adverten ties uit het Dagblad voor IJmuiden van 28 oktober 1926 ter inzage. We citeren „Ik herinner me dat er veel Am sterdamse gezinnen naar het strand kwamen,” aldus de heer Ros. „Ik hielp in die tijd met het uitzetten van de badstoelen en het in zee rijden van de badkoetsjes. En ik liep met een bak vol koeken en andere lek kernijen, afgewisseld door het rond lopen met een emmer vol augurken; die waren toen drie cent per stuk. Ik weet nog dat ik er een tientje per week mee verdiende- Dat was zeven ning op het moment dat een lekker nij tevoorschijn kwam die in IJmui den nergens te koop was: grote, heel dikke rollen pepermunt. In die peper munt waren rode lettertjes verwerkt, fascinerende lettertjes omdat er, hoe veel je er ook verorberde, altijd nieu we te zien waren. Die rode lettertjes waren erin ge daan op de Shetland eilanden. Ze vormden, haast eindeloos, steeds weer het woord „Lerwick”, de naam van een vissersplaats, zoals IJmuiden er een was, maar veel ouder. Al in 1780, toen iedereen dacht dat de Breesaap altijd de Breesaap zou blijven met zijn schapen en zijn konijnen, was Lerwick als vissèrplaats flink ont wikkeld. Geen prettige p laats. Inte gendeel: „Lerwick”, schreef iemand toen, „is de miserabelste stad die ik ooit heb gezien.” Ook toen de IJmuider vissers er kwamen was er nog niet veel gezel ligheid aan. Maar de pepermunt was heel erg lekker. Het waren slechte dagen voor IJmuidens vele snoepwin kels met hun rijke sortering voor een „cent van het blad” als er een paar trawlers uit den vreemde terugkwa men. Geen duimdrop en geen ko ningsbrood.! e kon er tegenop. En de vissersvrouwen vonden het leuk om een straatje om te gaan. In hun nieuwe bloes. Van de zijde uit Engeland. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk bureau van dit blad met vermelding „Van Gat tot Stad”, tele fonisch: 023-378601). de vrouw leerde kennen. Toen Kuyn op zijn negenentwintigste trouwde nam hij de zaak op de Bik en Arnoldkade over. Na de Tweede Wereldoorlog vestigde hij zich in de Kanaalstraat; hij bleef zijn beroep tot zijn tachtig ste jaar uitoefenen. De heer Kuyn is in 1975, op 94-jarige leeftijd, overle den. WINKELCENTRUM SCHALKWIJK RIVIERADREEF 3 HAARLEM. Sinds zaterdag is het aantal fysiotherapeuten in Haarlem met één uitgebreid. Op die dag opende Peter Dekker zijn instituut voor fysiotherapie aan de Santpoorterstraat, na daar sinds 1967 al te zijn gevestigd als sportmas seur. Hoewel Dekker tal van interessan te figuren uit de sportwereld onder han den nam, zoals autocoureurs Nici Lauda en Gijs van Lennep, bevredigde dit werk hem toch niet meer helemaal. Hij had het idee dat hij meer kon doen en begon aan de studie fysiotherapie: eerst niet eenvoudig karwei omdat hij dit naast zijn werk deed. Dat omvat ook de exploitatie van de sauna, de oudste van Haarlem die wel gemoderniseerd is. Later zou de verkoop per zoveel stuks gebeuren. In die tijd kon men ook „dode vis” aanvoeren, welke di rect naar de afslag werd gebracht om per kist te worden verkocht. De le vende vis werd stuk voor stuk geteld, in manden gedaan en dan in de karren gestopt die zich bij de kop van de haven bevonden. Tot om streeks 1914 kon deze methode zonder bezwaar worden toegepast. Daarna was het water zo vervuild dat andere wegen moest zoeken. n kwestie van voetje voor voetje meten en n uitgekiend matensysteem pels” ook veel Engelse vissers kwa men, niet alleen om zich te laten knippen en scheren, maar vooral ook om een keus te doen in de afdeling souventers. Een zeer geliefd aanden ken aan IJmuiden dat graag mee naar huis werd genomen was ’n fraai lampje gevuld met eau de cologne. De heer D. Ros te Santpoort: „Het in uw rubriek afgebeelde strandpavil joen van Kosylek kan ik me goed herinneren. Het stond op het „eerste” strand, tussen de pieren dus. Van enige drukte op het „tweede” strand was toen nog geen sprake. Die zaak is later overgenomen doof Piet en Cor Goedhart. Op den duur werd deze eigendom van Piet Goedhart.” (Hier de tekst van een advertentie in 1927: „Bezoekt aan het IJmuider Strand met zijn mooie pieren en drukke Scheepvaart de Consumptietent van P. v.h. Gebr. Goedhart. Prima Con sumptie. Billijke tarieven.” - JvB). HAARLEM.- Het VVD-raadslid Riet veld zegt in een brief aan het college van B en W ongerust te zijn over het uitblijven van maatregelen voor fietsenstalling op het Stationsplein HAARLEM.- In het complex Sant poorterstraat 49 waarin tot voor kort de Kongro zaken deed en waarvoor Codi gezinsmarkt belangstelling toonde, is nu een superstore gevestigd. Het bedrijf is donderdag geopend. Oma’s superstore verkoopt levensmiddelen en huishoude lijke artkikelen. Het vermelden van de naam Kuyn in deze rubriek deed enige lezers herinneringen ophalen aan een voor de oorlog welbekende kapperszaak op de Bik en Arnoldkade te IJmuiden, waar in de glorietijd van de „kop- De stichting Beeldende Kunst Kenne- merland had in 1971 218 deelnemers. Er werden toen veertig werken verkocht met een gezamenlijke waarde van 11.700. In 1975 bedroeg het aantal deel nemers reeds 950 en werden er niet minder dan 420 werken verkocht met een totale waarde van 150.000. Intussen beschikt de stichting over ruimschoots duizend deelnemers. Het is de bedoeling van de Hoofd- straat-winkeliers dat het publiek van Santpoort en wijde omgeving niet alleen van de tentoongestelde werken kenwis neemt maar vooral ook een idee krijgt van de vele mogelijkheden die de „bruik- leentarieven met kooptegoed” van de stichting Beeldende Kunst Kennemer land bieden. Hiermee hopen ze een goed stuk werk te leveren voor een uitste kend initiatief dat in de afgelopen jaren zijn levensvatbaarheid volop heeft bewe zen. VIJFHUIZEN. Op het terrein van het instituut voor epilepsiebestrijding „De Cruquiushoeve" aan de Spieringweg in Vijfhuizen wordt zaterdag 4 septem ber een bijzondere voetbalwedstrijd ge speeld. Een elftal van bekende mede werkers van radio en tv zal het om half drie opnemen tegen een team dat is samengesteld uit personeelsleden van „Meer en Bosch” en „De Cruquiushoe ve”. Op de eerste zeer primitieve traw lers, waar zelfs de stuurhut nog open en bloot op dek stond, waar van enig „comfort” beslist geen sprake was, hebben deze mannen geholpen de ba sis te leggen voor een zich onstuimig ontwikkelend, sterk Umuiden. Er waren in die begintijd schippers die - zoals het in Umuiden werd uitge drukt - geen letter konden lezen zo groot als een koe. Maar op zee waren het keien. Er waren schippers die als jongen van een jaar of twaalf, zo van de lagere school, op een bom of een sloep terecht waren gekomen en die zich opwerkten tot de beste schippers van de hele vloot, wat ze vele jaren, bij alle moderne ontwikkelingen, nog bleven ook. UTRECHT Rijksuniversiteit. Ge slaagd voor het kandidaatsexamen op voedkunde: mevr. E. E. M. de Greef, Haarlem. voorzien van de handtekeningen van de spelers van het rtv-elftal. De toegangs prijs bedraagt twee gulden voor vol wassenen en voor kinderen tot tien jaar een gulden. „Deze tentoonstelling beoogt het pu bliek vrijelijk vanaf de straat kennis te laten nemen van de beeldende kunst van vandaag en te attenderen op de huurmogelijkheden tegen een geringe vergoeding en de koopmogeli j kheden met subsidie van het rijk”, aldus voor zitter M. H. Pardoen van de winkeliers vereniging Hoofdstraate In totaal zullen er een kleine zestig werken worden geëxposeerd, waarmee het publiek drie weken lang zal kunnen kennismaken. De selectie is gemaakt door de stich ting Beeldende Kunst Kennemerland, die in 1971 - nadat in Amsterdam succesvol le activiteiten waren ontwikkeld - als tweede in ons land begon met „kunstuit leen”. Opzet was en is een breed publiek door een aantrekkelijker spaar- en ab- onnementssysteem met beeldende kunst vertrouwd te maken- Zoals D. H. Cou- vee, directeur van het Frans Halsmu seum, het omschreef: ,.Deze ongedwon gen omgang met kunst wordt bereikt door de vanzelfsprekendheid die kunst krijgt als zij wordt ontdaan van alle poespas. Want dat doet de SBK-uitleen: alle poespas wegnemen. D? deelnemers kiezen uit zichzelf en voo- zichzelf en hun dagelijkse omgeving”. JCiiW SCHOENENHUIS De eerste sloepen die Umuiden binnenvoeren vonden er geen visaf- slag. Zo gauw een vletterman de sloep had vastgemaakt stapte er altijd wel een viskoper aan boord die wilde weten hoe groot de vangst was. „Geen dooie vissies”, zei hij er met een bij. Hij pakte een stok waaraan een haak was bevestigd, stak deze in de bun tot hij de bodem raakte, schudde de vis met de stok wat heen en weer en noemde dan zijn prijs, voor de hele lading. De schipper of de stuurman van de sloep gooide daar het nodige op, deed daar vervol gens het nodige af en uiteindelijk kwam men altijd wel tot overeen stemming. twintig stoomtrawlers. Zwartewaal had toen nog slechts een sloep inge schreven staan. Pernis vijftien, Mid- delharnis zestien. pauze van de wedstrijd treedt slangen mens Maurice Delmonte op. Dan kunnen er ook loten worden gekocht voor de verloting van de bal waar de wedstrijd mee wordt gespeeld. Deze bal wordt muiden. En van die sloepen kreeg Umuiden uitstekende opvarenden voor zijn snel groeiende trawlervloot, zoals het ook eerste klas vissers haal de van de in onbruik geraakte Eg- monder bommen. Als het in het weekeinde mooi weel was stuurde Peter zijn vrouw Joke met de kinderen op pad. Zelf zat hij over zijn studieboeken gebogen, met als uit eindélijk resultaat dat hij het fel be geerde diploma behaalde. De bovenver dieping van het instituut is nu geheel ingericht voor de fysiotherapie, de nieuwste technieken kunnen worden Het werk aan boord van de sloepen was hard. Men denke bij „sloep” niet aan een eenvoudig bootje maar aan een tweemaster die als hij de wind in de zeilen had prima voortgang maak te. Vooral op de „versvaart” was het beulen voor de opvarenden. De paar dagen dat ze op zee waren kwamen ze praktisch niet aan slaap toe. Een maal in de haven gingen ze ’s nachts zelf de vis lossen. Diezelfde dag voe ren ze alweer uit; ze moesten nu eenmaal vele uren maken om een behoorlijke boterham te verdienen. Toen het jonge, nog primitieve U- muiden als veilige en willige haven was ontdekt kwam de ene sloep na de andere er regelmatig de vangst verkopen. Alleen levende vis; dode was in die tijd niets waard. In de sloepen werd de vis in goede staat gehouden door een bun te gebruiken, een ruimte met gaatjes in de wanden en in de bodem, waardoor het zeewa ter in en uit kon spoelen. In 1895 was het aantal in Middel harnis, Pernis en Zwartewaal thuis horende sloepen dat de beugvisserij uitoefende, niet minder dan vijftig. Ook Vlaardingen en Maassluis had den er een behoorlijk aantal in de vaart. Alleen al in Umuiden kwam in 1896 263 maal zo’n zeilbeuger bin nen. In 1897 was dat aantal toegeno men tot 838. De klad raakte er echter al gauw in door de komst van de stoomschepen, waartegen op den duur niet met alleen maar windkracht kon worden geconcurreerd. Vooral het in gebruik nemen van stoomtrawlers, die al jarenlang in Engeland en ook Duitsland furore hadden gemaakt en waarvan in 1895 Nederlands eerste ling ter visserij ging, zou radicaal een einde aan het bestaan van de sloepen maken. IJmuidén bezat in 1900 al „Overtuigd van de hoge prioriteit die u de fietsers volgens uw programma wilt geven”, zo schrijft het VVD-raads lid, verzoek ik u mij mede te delen of u op korte termijn maatregelen voor de fietsenstalling denkt te nemen en zo ja, welke”. Indien dit niet het geval is, wil me vrouw Rietveld van B en W weten „welke zwaar wegende motieven het college tot het afzien van geeigende maatregelen hiervoor hebben gebracht.” „DEUTSCHES MADCHEN. Im kleinen ruhigen 3. Pers. Haushalt wird tüchtiges nettes Alleinmadchen per 1 Dtc. gesucht. Angenehme Stel- lung, gute Behandl.” ..WIE HEEFT er voor een gezin van 12 kinderen voor den winter warm Beddengoed te missen. Zelf pers, af te halen. Br. no.' D 24675.” „NETTE WERKSTER met alle werkz. bekend b-z.a., 2,- per dag.” SANTPOORT. De winkeliers van de Hoofdstraat in Santpoort gaan een presentatrice van VARA-programma’s, maar ook de echtgenote van Haarlem- trainer Barry Hughes. Voor de organisatie tekent mevrouw Van Brummelen uit Haarlem, die vrij wel iedere week zorgt dat ergens in het land een dergelijke wedstrijd plaats vindt. De baten komen altijd ten goede aan instellingen met een charitatief doel. Ook deze keer. De wedstrijd van zater dag is ten bate van „De Macht van het Kleine,’, het fonds voor epilepsiebestrij- ding. Dit fonds financiert projecten op het gebied van de epilepsiebestrijding die niet op andere wijze kunnen worden bekostigd. Onder meer worden belang rijke bedragen beschikbaar gesteld voor wetenschappelijk onderzoek, maar ook voor recreatieve en andere voorzieningen voor hen die in „De Cruquiushoeve” en „Meer en Bosch” zijn opgenomen. Voordat de wedstrijd begint geeft de jeugddrumband „Prins Willem Alexan der” vanaf twee uur een show. In de --.'•o

Haarlem's Dagblad | 1976 | | pagina 9