JAARBOEK MET LANGE, BOEIENDE VERHALEN n Groeten uit Haarlem Release kraakt Dreef 28 voor buitenlanders K pi 1 Is ii?< een f leurop bloemencheqne 4^- dinsdag Ochtendlezingen De Vrije Gedachte PHILIPS PHILIPS Druk programma bij speeltuinen Goedkoop zwemmen in herfstvakantie Dansexpressie in de Toneelschuur Nieuw programma Buurtcentrum Noord Brand gesticht in kleuterschool 4 5 1 2 OKTOBER 1976 STAD door Inge Crul Panties TENTOONSTELLING IN VLEESHAL DECORETTE „HERKES” Geschiedschrijving DECORETTE „ENGELENBERG” „PAND STOND ANDERHALF JAAR LEEG” Onkruid 'n winkel vol kleur Lezingen tj - F (ADVERTENTIES) Tel. 334686. Tevens Talens artikelen. Vereniging Haerlem is driekwart eeuw oud (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) -ï Si (Van onze stadsredactie) geluidsbanden (ADVERTENTIE) k> Rijksgebauwendienst eveneens WINKELCENTRUM SCHALKWIJK Barteljorisstraat 30 Haarlem 20 - 30 - 70 den. vele kleuren er niet als toch van uwe het Rond deze twee grote verhalen vinden we ge groepeerd een impressie van de Gasthuispoort aan de Kleine Houtstraat, waarschijnlijk eens Maar bovenal prijst hij de Haarlemmer Cou rant om zijn „waardige en welvoegelijke toon”, geuit op „goed papier, in een niet te groot for- kwart eeuw Haarlem” dat was het thema. Niet iets om even in een paar woorden of beelden samen te vatten- Men heeft dus zich op alle fronten moeten beperken, wat men ziet blijft een keuze, en het is aan de Haarlem mers zelf om te beoordelen of dit het concrete beeld is van hun stad in de afgelopen driekwart eeuw. (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) (Van onze kunstredactie) ;ie el rd le en de nde 62 ao’s ;te- rve tij- tot ene :iek pe- de ode tot sr- ar- ele an ste iet tot en- lijk ;ste Re iter ofd ger in ie de Veen van jk is ;stuk dat :t en ge- >eleid >uden nood- sppen jk te nnen het kwa- van ting- icon- noest het :om- Her- mee. ze s- ie ze ;er rd or iet en Dn en e- en de lai. hij ks- ge- Hij ildt (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De vrije Gedachte, af deling Haarlem en omstreken, houdt de komende maanden weer zondagochtend vergadering in het Reinaldahuis aan de L. Springerlaan 1. De lezingen beginnen om 10.15 uur. Op 17 oktober spreekt Jacq. Engels over „Wat is democratie?”; op 14 november behandelt Eva Tas het onderwerp „Gevaarlijke nostalgie” en op 12 december spreekt mr. J. H. van Wijk over Nieuwe ervaringen in Spanje en Portugal”. hiervan in aparte werkjes voor leden is een on mogelijke zaak. Vandaar dus hun opname in dit jaarboek. Shiatsu. In kapel Nieuw Vredenhof zal zaterdag 16 oktober door Adelbert Nelis- sen een lezing worden gehouden over Shiatsu en Do-In, twee methoden van drukpuntmassage. Ook behandelt Nelis- sen het Yia en Yang-principe, dat ervan uit gaat dat de mensen door twee polen wordt aangetrokken. De lezing begint om 10.30 uur. Na afloop kan men zich bij Puck van Waveren opgeven voor een cursus meditatie van drie weken. HAARLEM. „De bedoeling is niet dat we nu een mooi jubileumboek voor de leden gaan uitgeven. Of, ook weer exclusief voor die leden, een fraaie feestavond organiseren. Nee, we willen onze 75ste verjaardag zo algemeen mogelijk vieren met een tentoonstelling voor iedereen”. De jarige heet „Vereniging Haerlem” en hier aan het woord is haar voor zitter, mr. H. E. Phaff. De bewuste tentoonstelling wordt van 27 no vember tot en met 13 maart gehouden in de Vleeshal en komt tot stand dankzij de medewerking van vele Haarlemmers die hiertoe hun tastbare, afgestofte herinneringen uit driekwart eeuw Haarlem aandroegen. „Groe>- ten uit Haarlem” zoals de tentoonstelling heet zal zo een stuk vrij recente geschiedenis van onze oude stad kunnen laten zien. Het verdriet mr. Phaff enigszins dat er nooit een algehele geschiedschrijving van Haarlem tot stand is gekomen, geen standaardwerk waarin zowel economi- HAARLEM. Voor de vijf Marokka nen die in de loop van vorige week uit hun pension aan de Dreef zijn gezet, heeft Release-Haarlem een pand van de s aan Dreef gekraakt. In een openbrief aan de gemeenteraad, De Rijksgebouwendienst en het ministerie van volkshuisvesting hebben de Haarlemse hulpverleners een verantwoording gegeven van hun actie. Een bydrage uit de Haarlemse bevolking voor de tentoonstelling Groeten uit Haar lem: Vaandels van de muziekband St. Cecilia. (Van onze stadsredactie) DOELSTRAAT 29 - TEL. 312206. Rome. De Nederlandse Protestan tenbond, afdeling Bloemendaal, houdt donderdag 14 oktober een dia-avond over het oude Rome en het Vaticaan. Medewerking verleent de heer De Roos. De bijeenkomst is in het gebouw van de bond aan de Potgieterweg 4. Aanvang 19.30 uur. Toegang vrij. maar in morgens sche als bestuurlijke en sociale aspecten aan bod komen. Er is wèl, minder uitvoerig, het recente boekje in de Fibu lareeks van gemeentearchivaris Tem- minck, en het onder de titel „Haarlem vroeger en nu” herdrukte werk van Gerda Kurtz. Ook over onze eigen mo numenten in de stad is weinig documen tatie. Mr. Phaff noemt de Bavo: er is geen beschrijving die de kerk èn bouw kundig, èn kunsthistorisch, èn vanuit de archieven beschrijft. Misschien, zo voegt hij eraan toe, zijn dergelijke alomvattende beschrijvingen geen haal bare kaart meer in deze tijd het moet immers wetenschappelijk en toeh leesbaar zijn. De vereniging heeft er altijd naar gestreefd zelf fragmenten uit de geschie denis vast te leggen. Zo werden in 1904 de Haarlemse Hofjes geinventariseerd, met als dankbare bron ds. Craandijk, de „wandelende dominee”. In 1951 ontstond op basis hiervan het boek van Gerda Kurtz over de hofjes, dat in ’72 opnieuw werd gedrukt. De herdenking van het beleg werd begleid met diverse publica ties, zoals een tentoonstellingsboek, en het dagboek van Verwer. Diverse leden deden publicaties het licht zien, bijvoor beeld mr. Vrijland, griffier van het kan tongerecht. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In de kleuterschool „De Roze Toren” aan het Spijkerboorpad heeft in de afgelopen nacht een binnen brand gewoed. Politie en brandweer ver moeden dat de brand opzettelijk aange stoken is, want een voorbijganger had geconstateerd, dat de deur van de nood uitgang openstond. Bij de brand hadden de gordijnen vlam gevat. De schade bedraagt 10.000 gulden. kinderen) met de kraak geholpen. Release-Haarlem tekent bij de actie aan, dat de gezinnen en alleenstaanden waarvoor nu gekraakt is, behoren tot een „kansarme groep”, omdat ze laat ontdekt zijn als woningzoekenden. De naar schatting honderdvijftig tot hon- derdzeventig illegale pensions in Haar lem zijn erbarmelijk slecht, aldus Relea se. Oplossingen zijn er nauwelijks. Slechts een klein aantal kan bij woning bouwverenigingen of op de particuliere markt terecht. „We erkennen wel, dat de gemeente de laatste tijd haar best gedaan heeft voor de gastarbeiders, maar het heeft tot nog toe weinig opgeleverd’,, schrijft Re- M.R Phaff: „We denken erg ruim, leggen de grenzen verder dan Haarlem, trekken de omliggende gemeente, Bloe- Dat dit museum er moge komen is één van de wensen op het verlanglijstje van de jarige vereniging. Daaronder ziet men staan: de geschiedschrijving van Haar lem. Andere wensen die „Haerlem” nog koestert zijn een beschermd stadsgezicht en een stadsarcheoloog. Voor de leden zijn er het jaarboek natuurlijk, (waarover elders op deze pa gina meer), de honderden lezingen en excursies, de traditionele luilakwande- ling. De vereniging werkte verder mee aan de organisatie van tentoonstellingen: in 1923, ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Wilhel mina, in ’45 de herdenking van het beleg, en tenslotte de komende tentoon stelling over driekwart eeuw Haarlem. als zou t de nier I lag- nier I are, ieg- rige eel- HAARLEM. Voor de workshop Dansexpressie, die momenteel op de woensdagavonden (oktober en november) in de Toneelschuur gehouden wordt, kunnen nog enkele gegadigden geplaatst worden. De workshop wordt gehouden onder leiding van Paul Rooyackers, do cent dramatische vorming op een Ivo- Mavo en docent dansexpressie op college Hageveld. Er zal worden gewerkt met uitingsvormen als beeld, geluid, klank, woord en beweging. Wie mee wil doen kan zich opgeven bij de Toneelschuur, tel. 023-312439. dé moderne manier van groeten voor ver weg en dichtbij. Haal er één bij uw Fleurop-bloemist. Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. dëcèreUB HAARLEM Een jaarlijks terugkeren.de ac tiviteit van de vereniging Haerlem is het doen verschijnen van een fraai verzorgd (door uitge verij Schuyt Co.) jaarboek. Een zeer uitge breid „jaarverslag” dat traditiegetrouw naast eigen activiteiten ook die van anderen ruim schoots aan bod laat komen. In een aantal ru brieken kunnen gemeentearchief, monumenten zorg en de stichting Diogenes ook dit jaar weer hun verhaal vertellen. Ruimte is er natuurlijk ook voor de kroniek van het Haarlemse gebeu ren, de eigentijdse geschiedsschrijving zoals je die dagelijks uit de kranten kunt plukken, en voor de belangrijke mensen die in Haarlem in ’75 overleden, in de rubriek necrologiën. Het jaarboek heeft bovendien de goede ge woonte ontwikkeld om diverse facetten uit Haarlems’ historie onder de loep te nemen en uitgebreider te behandelen. Ik heb de vereni ging in voorgaande jaren wel eens verweten dat sommige verhalen te lang en te detaillis tisch waren voor het gewone publiek. Dit jaar verontschuldigt men zich reeds bij voorbaat er staan twee lange bijdragen in betreffende de geschiedenis van Haarlem, maar het uitgeven Die twee „lange” verhalen vervallen echter niet in de fout te specialistisch te worden. Zeker het relaas van R. Daalder over „Haarlem en de demokratische revolutie” niet. Dit verhaal over onze stad in de periode van patriottentijd tot Bataafse revolutie (1787-1795) is zeer boeiend. Niet in het minst doordat Daalder zoals hij zelf zegt, aandacht aan het „grauw” een bijna Bemmeliaanse term besteedt en daarvoor de gerechtelijke archieven onder andere raadpleeg de. Dit verhaal geeft een boeiend tijdbeeld. In wat) mindere mate maar toch zeker ook voor de leek heel leesbaar en interessant doet Noortje de Roy van Zuydewijn dit in het relaas van een huis met geschiedenis, het neo-klassi- cistische bouwwerk „Welgelegen”, thans beter bekend als het Provinciehuis. Interieur en be woners passeren hierin de revue. De vereniging stond al menigmaal op de bres voor het behoud van historische waarden in Haarlem. In de twintiger jaren was het een constant aandringen op gemeentelijke monumentenverorde ningen en op een schoonheidscommissie. In de loop der jaren werd het stadsbe stuur met adressen bestookt in de strijd om behoud van stadsschoon. De sierbe strating bleek een doom in het oog van de vereniging en dat stak ze niet onder stoelen of banken. Met de BNA keerde ze zich met succes tegen de eerste plan nen voor het Stationsplein. Waar moge lijk pleitte ze voor conservatie en res tauratie: kijk bijvoorbeeld naar een Bank van Lening, de vereniging is erg blij met de huidige restauratie. uitgang van het Minnebroedersklooster (rond 1500), later achteruitgang voor begrafenissen EG en „Het afscheid van De Drie Klaveren aan het Spaarne” van Willem Helvertsteijn, dat een afscheid van het kerkeleven aan het Spaarne rond de Spaarnekerk behelst. Ter toelichting: De Drie Klaveren waren vroeger een bierbrou werij waarin zich na de reformatie een schuil- kerkje der katholieken vestigde, de St. Domini- cus. Dit was het begin van de veel latere paro chiegemeenschap rond de kerk. maat”, slechts driemaal per week verschijnend. „De uitgevers komen daardoor niet in verzoe king om ware en onware tijdingen op te nemen, alleen om de kolommen te vullen, gelijk dit met dagelijks verschijnende nieuwsbladen het ge val is”. Bovendien is de Haarlemmer „niet al te snel met het mededeelen van nieuwsfeiten, en deelt liever wat achteraankomt dan twijfelach tige berigte mede”. Scherpe uitdrukkingen worden vermeden, over personen wordt geen oordeel uitgesproken, koning en regering worden met eerbied benaderd en nooit laat de krant zich uit in „den onbe- schaamden toon dier woelgeesten wie de troon altaren heilig zijn”. Waard om dit verhaal mee te besluiten is dan de volgende alinea: „In de koffiehuizen noemen sommigen die naar de nieuwste geruchten en de stoutste uitspraken haken, het eene verouderde courant; doch een nieuwsblad, dat reeds zijn eeuwfeest in dezelfde familie gevierd heeft en steeds den kring zijner lezers behoudt, kan nimmer met een afgeleefden grijsaard maar wel een kloeken jongeling ver geleken worden”. Voor wie dit jaarboek wil lezen: het is ver krijgbaar in de boekhandel. De economie, politieke verhoudin gen, (van liberaal naar SDAP), alles op de schaal van Haarlem vindt men hierin. Dit deel waaiert als het ware uit in twee „uitlopers”: deels aspecten van dichtbij bekeken. De historische werkgroep van de vereniging recon strueerde de Barteljorisstraat in zijn geheel zoals die eens was. Dat is het ene facet, het andere de gebouwen waarin cultuur werd en wordt bedre ven: een concertgebouw, schouwburg, museum. Opvallend zal daarbij de plaats zijn die de film inneemt: Haarlem was de eerste filmstad in ons land, hier maakte de filmfabriek van Binger Hollandia zo’n 60 tot 80 films. Boven in de Vleeshal komen de perioden van de crisis en tweede wereldoorlog, met het accent op het dagelijkse leven toen- Aan het slot van de expositie vindt men een grote plattegrond van zo’n 16x18 meter van Haarlem na de oorlog. Met name is hierbij ook gedacht aan de jongste geschiedenis, de sloop en stadsver nieuwing, de inspraakprocedure. HAARLEM. Speeltuin Kinder vreugd aan de Godfried van Bouillon straat heeft voor het nieuwe seizoen weer een uitgebreid weekprogramma sa mengesteld, waarin jong en oud iets van zijn gading kan vinden. Men kan tafel tennissen, figuurzagen, handwerken, badmintonnen, weven, gymnastieken bil jarten, enzovoort. Inlichtingen: telefoon 313136 of 320981. Ook bij speeltuin De Ring in Schalk wijk volop activiteiten: badmintonnen, musical maken, schaken, volksdansen, enzovoort. De Ring kan overigens nog vrijwilligers gebruiken voor de samen stelling van het maandblad en hulp bij de kinderclub. Inlichtingen in ’t Schal- kererf, tel. 341127. De bevolking heeft wel intensief kunnen meewerken aan de totstand koming. Via een „klopjacht” werd her en der materiaal opgespeurd, vele tientallen wisten de weg te vinden naar het Frans Hals met hun spullet jes, foto’s, prenten, herinneringen uit grootmoeders- of eigen tijd. Sommi gen gaven het in bruikleen voor de tentoonstelling, anderen schonken het aan het museum, weer anderen aan de stichting historisch museum Ken- nemerland, als eerste aanzet tot de verzameling van dit museum in wor ding. Zo vergaarde men oude foto’s, vaandels, bekers, diploma’s, brochures en kranteknipsels, ja zelfs een com plete verbanduitrusting van de kruis verenigingen vroeger. Het idee van De kraak van Dreef 23 bracht boven dien een Turks gezin van man, vrouw en twee kinderen onderdak, die voor de tweede keer in twee weken op straat kwamen te staan. Ook zijn twee Turkse HAARLEM - Buurtcentrum Noord begint binnenkort met enkele nieuwe activiteiten. Elke maandag is er van 14 tot 17 uur knutselclub voor ouderen aan de Maasstraat. Op dinsdag of vrijdag gaat een filmclub draaien. De dames- groep, die eens in de veertien dagen op maandag bijeenkomt, kan nog verster king gebruiken. Ook op maandag - van 20 tot 22 uur - wil het buurtcentrum met een creatieve cursus starten. Verder elke dinsdag van 10 tot 11 het koffie- uurtje. Dinsdag 19 oktober van 20 tot 22 uur bovendien weer verkoop van gedra gen kinderkleding. Buurtcentrum Noord heeft accommodaties aan de Maasstraat- (tel. 373391) en Reggestraat(tel. 373214). lease die het betreurt dat de gemeente zo weinig mogelijkheden heeft om de mensen te helpen. Bovendien is men van oordeel, dat vooral in het geval van de vijf Marok kanen de gemeente zich nogal passief heeft opgesteld hoewel al langer bekend was dat de hoofdhuurster eruit geproce deerd zou worden door die eigenaar, kwam ondanks eerder gedane toezeggin gen de gemeente pas werkelijk in actie toen de huisuitzetting een feit was. Dat leverde bovendien op korte termijn geen resultaat op, zodat de huisraad opgesla gen moest worden. De kosten daarvan bedroegen ruim zevenhonderd gulden. De Marokkanen kregen bovendien slechts het advies- hun intrek in een gezinnen twee echtparen, (met elk drie hotel te nemen. Release stelt rijk en gemeente verant woordelijk voor wat er verder met de kraakgezinnen en in bredere zin met de huisvestingsproblematiek gebeurt en vindt, dat het rijk best wel voor panden of voor geld mag zorgen. Het pand dat nu gekraakt is staat al anderhalf jaar leeg, aldus Release: „een schandaal, want het pand is goed te bewonen. Desnoods tijdelijk. Waarom wordt wel tegen particulieren die huizen leeg laten staan opgetreden, als het rijk zelf geen haar beter blijkt te zijn? En dat in een stad met 5500 woningzoekenden.” Relea se stelt over deze problematiek een rap port in het vooruitzicht, dat binnenkort zal verschijnen. Heerlijk om te lezen is altijd weer de rubriek „Tijdgenoten over Haarlem”. Ditmaal verhaalt de Duitse predikant F. W. Dethmar over zijn bezoek aan Haarlem in de jaren 1835 en 1837. De schrijver is blij met de „Haarlemse Cou rant” die alle „advertentiën” van geboorten, huwelijken en sterfgevallen behelst, en die ook de beursprijzen der effecten, der produkten en het geld publiceert, verkoopingen, aanvragen en zeetijdingen aankondigt. voor de tentoonstelling heeft men moeten laten vallen. Het bleek een te moeilijke opgave om tientallen gesproken portretten van menseri uit de diverse periodes in Haarlem, toe gespitst op diverse onderwerpen te vinden. Alleen dus het „zien” en „be kijken” resteert. Beneden in de Vleeshal vindt men na een introduc tie van driekwart eeuw Haarlem, met grote portretten en topografische prenten, allereerst het Haarlem van begin 1900 tot 1930. HAARLEM - Ook dit jaar kan de bevolking van Haarlem in de herfstva kantie goedkoop zwemmen. Voor de prijs van een badbezoek kan men in de week van 18 tot en met 23 oktober twemaal zwemmen in de overdekte ba den de Planeet, het sportfondsenbad Haarlem en het sportfondsenbad Schalk wijk. Er is en restrictie: het kaartje is een bad geldig. Wie dus ’s in de Planeet gezwommen heeft kan daar bijvoorbeeld s’middags nog eens gratis terecht. Mr. Phaff, blij met een Frans Hals museum dat zich zo voor de historische aspecten interesseert en dat tot uiting laat komen in exposities (bv: Van Log- gem-tentoonstelling over sociale woning bouw in de twintiger jaren, en de ten toonstelling over sociale zorg). Blij is hij ook met de stichting historisch museum Zuid-Kennemerland, die ongeveer een jaar geleden van de grond kwam en waar hij deel van het bestuur uitmaakt. HAARLEM. De vereniging Haarlem is met het initiatief geko men tot de tentoonstelling „Groeten uit Haarlem” die op 6 november ’s avonds in de Vleeshal geopend zal worden. Het Frans Halsmuseum vooral en ook het gemeentearchief tekenden voor de praktische realisa tie, het anjerfonds en het gemeente lijk cultuurfonds in Den Haag zorg den voor financiële steun. „Drie- mendaal, Aerdenhout er ook ibj. In Bloemendaal is helaas geen historische vereniging, in Heemstede wel, en met die zustervereniging bestaan ook goede contacten”. Een wat opvallende publica tie was het boek „Onkruid”, door Fre- derik van Eeden, met wandelingen in deze omgeving toen je er nog veel meer bos en duinlandschap had, en met een pleidooi voor iedere plant buiten die door de volksmond tot „onkruid” wordt gedegradeerd. Zo’n boek wijst op een nieuwe trend bij de vereniging: niet alleen naar oude huisjes en geveltjes kijken maar zoeken naar nieuwe wegen, de archeologie, de natuurbescherming. „We zijn veel dynamischer geworden” zegt de voorzitter. De nu 1250 leden tellende vereniging toont dit karakter ook in een stuk verjonging binnnen de gelederen, en het stijgende ledental. Mr. Phaff: „De be langstelling voor de historie loopt dwars door alle bevolkingslagen heen, het is niet aan enige rang, stand of opleiding gebonden”. Binnen de verenigingen hou den speciale commissies zich bezig met aparte werkzaamheden: er is bijvoor beeld een historische werkgroep en een volkskundecommissie. Men neemt ook deel aan gemeentelijke commissies. I gT| Philips i 1 batterijen die gaan lang mee. ROOD: NORMAL DUTY. GOUD: HEAVY DUTY, ZWART. DOUBLE DUTY. Aan het begin van die driekwart eeuw, in 1901 om precies te zijn, werd de vereniging Haerlem opgericht, dank zij een oplevende belangstelling voor de historie destijds. De bewustwording voor wat het verleden aan monumenten had nagelaten en voor het eigen tijdsbeeld waar deze monumenten nog hun eigen plaats in hadden leidde tot een verdedi ging van alles wat dreigde te verdwijnen en ten offer te vallen aan de moderne tijd. Een sprekend voorbeeld hiervan is het initiatief in 1914 om met uit de burgerij bijeengebrachte gelden de in 1772 we gens bouwvalligheid afgebroken kerkto ren te herbouwen. Niet minder dan twaalfduizend gulden werd bijeenge bracht. De vereniging Haerlem stelde zich aanvankelijk vooral als taak het eigen tijdsbeeld vast te leggen, met téke- ningen, foto’s en dergelijke. Zo ontstond de verzameling die we „topografische atlas” noemen, nu berustend bij het gemeentearchief. De monumenten kre gen aparte aandacht: er bestond immers geen monumentendienst. In 1911 was er een eerste „voorlopige” monumentenlijst, en het zou tot de zestiger jaren duren voor die definitief werd. Deze registre rende taak van de vereniging is in deze tijd overgenomen door het gemeentelijk bureau monumentenzorg en het gemeen tearchief met hun moderne technische middelen.

Haarlem's Dagblad | 1976 | | pagina 5