OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Israel beroept zich op uitleveringsverdrag ’71 Miljoenenschade VOORLOPIG NOG GEEN STAKINGEN door brand in lakfabriek 22 Burgemeesters slaan eerste hildering Feyenoord loot RWDM paal ijsbaan ■M WISSELING VAN PRESIDENTEN DAMIATE REIZEN BREIDT UIT rre5&x® EIZEN Discriminatie Het woord is aan Regering houdt nauw contact met West-Duitsland Rond het vriespunt Aantal pagina’s vandaag: eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 2 Karate 4 13 AGENDA pagina 6 o IJl perspex lichtbakken neon lichtreklames Telefoon beantwoorders Lipstick 8,95NU 1,95 Nagellak 4,50NU 0,95 Tassen25-50% korting reisbureau horizon fw/wmamMUfuunmumam/i OPROEP- I Haarlems Dagblad Napoleon Bonaparte: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, (p. post f 52,—), p. jaar f f 154,70 (p. post f 200,—)., 7 Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd. f 39,35 p. kwartaal Losse nummers 65 et.-, (Zie verder pag. 3). Bonden bereiden acties voor (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! (ADVERTENTIE) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIES) Weerrapporten Binnen- en Stad en Regio 5, 6, 7, 9 Bibliotheek 11 Kunst 15 Radio en tv 15 Strips 16 Beurs 17 Economie 19, 21 Sport 8, 20, 22 Groentjes (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) vermogen aan stakingen bijdragen. „Zij zullen elkaar wat dat betreft bij de hand nemen, zodat de financieel zwakste schakel de acties niet kan afbreken,” aldus Kok. Bovendien zal de coördina tiecommissie alvorens een actievoorstel aan de Federatieraad te doen zo’n actie met de nodige juridische zorgen omrin gen. Een woonhuis bij de lakfabriek, aan de Kalverringdijk, liep grote schade op. KOOP vanaf 49S,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 buitenland 2, 3, Rivièradreef 31 Winkelcentrum Schalkwijk Grote Houtstraat 128 City Haarlem 13 januari opruiming 1000 artikelen in prijs verlaagd o.a. Relax geeft 4 vakanties voor de prijs van 1 vakantie. Relax heeft weer iets bijzonders. Vakanties waar u zich kan ontspannen door te luieren en door sportief bezig te zijn. Sport- en spelmogelijkheden waar u vrij aan kunt deelnemen. Kijk naar deze voorbeelden waar u o.a. gratis kunt ten nissen, zeilen, paardrijden, windsurfing en meestal nog meer. Corsica: bungalows 8 dagen v.a. 637,- Costa del Sol: luxe bungalows 8 dagen v.a. f 469,- (inklusief 35.- waardecoupons). Mallorca: bungalowpark 8 dagen v.a. 364,- (inklusief 30,- waardecoupons). Bijzondere vakanties voor weinig geld. Kleine Houtstraat 28 Haarlem UTel. 323700 TSS Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De brandweer was nog lang aan het nablussen na de hevige explosie in de lakfabriek in Zaandam. van Luxemburg, die zeven maanden ge leden werd gesloten,niet heeft onderte kend zei minister van Buitenlandse Za ken Allon. dat Israel de conventie tegen terreur niet heeft ondertekend, omdat die conventlie niet voor niet-Europese landen toegankelijk is en Israel hem daarom helemaal niet kan ondertekenen. Israel meent echter dat het uitleve ringsverdrag van 1971 voldoende is voor een uitlevering van Aboe Daoed aan Israel, en het is ook volgens dit verdrag aan de Franse rechter om te beslissen of Aboe Daoed aan West- Duitsland dan wel aan Israel zal worden uitgeleverd. Aboe Daoed is in Israel strafbaar, omdat volgens de Israëlische wet een misdrijf waar ter wereld ook tegen Israëlische staatsburgers gepleegd, in Israel kan worden berecht. De verbeeldingskracht beheerst de wereld. Israel baseert het verzoek om Aboe Daoed voor 60 dagen vast te houden, in afwachting van het officiële uitleve ringsverzoek, op grond van een uitleve- In het Parijse wassenbeeldenmuseum Grevin is het beeld van president Ford al verwisseld voor het beeld van de nieuwe president Carter, die op 20 janu ari geïnstalleerd wordt. Op de foto haalt een medewerker het beeld van Ford weg onder het toeziend oog van de immer lachende „Carter’’. Een tweetal hotelratten is door een groepje woedende Ja panse toeristen op karate getrac- teerd, zo heeft de politie van Maidenhead gisteren meegedeeld. De Japanners waren na een bezoek aan Windsor Castle in hun hotel teruggekeerd en ont dekten daar dat verscheidene ka mers overhoop waren gehaald en dat er eigendommen waren ont vreemd. Zij hadden twee man nen het hotel zien verlaten. Snel werd de achtervolging ingezet. De mannen werden gegrepen en kregen een karate-behandeling alvorens aan de politie te wor den uitgeleverd. Vijf jaar geleden organiseerde DAMIATE PERS BV voor de eerste maal een toeristische reis voor haar abonnees. Het betrof toen een dagreis naar Brussel, die gedeeltelijk met de toen zojuist geïntroduceerde Jumbojet Boeing 747 en gedeeltelijk per bus werd gemaakt. Het succes was overweldigend. Duizend lezers gingen met ons de lucht in. Andere reizen volgden en ook daar kozen vele duizenden lezers voor. Onze reisactiviteiten hebben inmiddels zulk een vlucht genomen, dat wij hebben gekozen voor een dagelijkse professionele be geleiding van reis- en passagebureau Hoyman en Schuurman, een dochter van reisbureau Anthony Veder in Rotterdam, dat tot dusver de technische uit voering van onze reizen voor haar rekening nam. Hoyman en Schuurman heeft met ingang van het nieuwe jaar een reisbureau ingericht in het stads kantoor van Haarlems Dagblad aan de Gedempte Oude Gracht 82 in Haarlem. Daarmee is de service aan onze lezers op reisgebied aanzienlijk vergroot. Want, behalve voor de bekende ,.DAMIATE-REIZEN” kan men aan de reisbalie in. het stadskantoor inlichtingen krijgen en reserveren voor elke andere gewenste vakantiereis. De programma’s van vrijwel alle Nederlandse reisorganisatoren zijn er gratis beschikbaar en ook voor uw individuele vakantie- of zaken reizen alsmede voor alle vaarvakanties kunt u er terecht. Voorlopig is de reisbalie dagelijks, behalve tijdens het weekeinde, geopend, 's middags van 13.00 tot 17.00 uur. Telefonisch is het bureau bereikbaar onder nr. 31.31.50. tot nu toe van geen bemiddeling óf arbitrage horen. „Naar tijdstip en instru ment hebben wij ernstige bedenkingen hiertegen,” zei Wim Kok. De FNV-voorzitter zei, dat het vorige week door werkgeversleider Van Veen (VNO) gedane voorstel voor een topo- verleg een loos gebaar is geweest, omdat de werkgevers daarbij niet hebben ge zegd een stapje in de richting van de vakbeweging te willen komen, aldus Kok. Bovendien meent de FNV, dat het vrijwel ondenkbaar is arbitrage te verle nen op immateriële punten, zoals de vakbewegingseis: omzetting van winst in werk. De coördinatiecommissie van de FNV zal ook financieel feventuele acties coör dineren. Uiteindelijk zal de Federatie beslissen of en zo ja waar welke acties gevoerd gaan worden. Bij stakingsacties gaan zowel de stakingskassen van het NVV, het NKV als van de afzonderlijke bonden open. De bonden zullen dan naar De ontploffing, die zich omstreeks kwart over zes gisteravond voordeed, was op vele plaatsen in de Zaanstreek te horen. Door de luchtdruk sneuvelden alle ramen van het bedrijf aan de Kal verringdijk. Ook een aantal ruiten van de tegenover de fabriek gelegen show boat in Zaandijk en van de er eveneens tegenover staande Noordhollandse mar- garinefabriek sneuvelde. ZURICH. Feyenoord heeft voor de kwartfinales van het UEFA-Cuptoernooi het Belgische RWDM als tegenstander geloot. De Rotterdammers spelen op 2 maart eerst thuis. De return wordt op 16 maart in België gespeeld. RWDM bereik te de kwartfinales door in de derde ronde het Westduitse Schalke’04 uit te schakelen. Feyenoord is de enige Nederlandse ploeg, die nog in een van de drie Euro- pa-Cuptoernooien uitkomt. In een eerder stadium werden PSV, Roda JC en Ajax uitgeschakeld. De Rotterdamse eredivi- sievereniging bereikte de kwartfinales door achtereenvolgens het Zweedse Djurgarden, het Westduitse FC Kaisers lautern en het Spaanse Espanol uit te schakelen. Zowel de Federatieraad van de FNV als de Verbondsraad van het CNV zullen de komende maanden weer bijeenkomen om zich over het verloop van de loonon derhandelingen te beraden en dan tevens zullen door de afzonderlijke bonden voorgestelde actiemodellen worden ingé bracht. Wim Kok zei niet te verwachten, dat binnen enkele weken acties ver wacht kunnen worden, omdat deze zorg vuldig voorbereid dienen te worden. In een uitval aan het adres van de werkgevers zei hij, dat de vakbeweging „bliksems goed in de gaten heeft wat bij de loononderhandelingen de economische mogelijkheden zijn. We praten daarmee tegen een muur, omdat de werkgevers zich bikkelhard hebben opgesteld. ringsverdrag van 1971. Op grond van dat verdrag kan de uitlevering worden ge vraagd van iemand die verdacht wordt van een misdrijf dat in beide landen strafbaar is. Israel houdt nauw contact met de Westduitse regering over de zaak-Aboe Daoed. Theoretisch is het mogelijk dat Veel bewolking en plaatselijk een sneeuwbui. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende rich tingen. Temperaturen om het vriespunt. AMSTERDAM-UTRECHT Zowel de Federatie van Nederlandse Vak centrales als het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben elk een coördi natiecommissie ingesteld, die de beleidsorganen zullen moeten adviseren over het voeren van acties, waarbij stakingen niet zijn uitgesloten. „Doordat de werkgevers tot nu toe niet bereid zijn gebleken de vakbewe ging zelfs maar een stap tegemoet te komen, worden ons stakingen door hen opgedrongen,” zei FNV-voorzitter Wim Kok gisteravond na afloop van de Fe- deratieraadsvergadering. „Het verloop van de loononderhandelingen in een aantal bedrijfstakken verontrust ons zeer.” aldus de Verbondsraad van het CNV. Tot nu toe is er echter geen sprake van, dat FNV en CNV eventueel te voeren acties vooraf gezamenlijk zul len gaan coördineren. Wim Kok zei, dat acties zullen worden voorbereid voor die bedrijfsonderdelen, bedrijven of bedrijfstakken, waar de Frankrijk Aboe Daoed uitlevert aan West-Duitsland en dat West-Duitsland hem vervolgens doorstuurt naar Israel, maar over deze mogelijkheid wil men in Jeruzalem geen enkele uitspraak doen. Wat betreft berichten uit Parijs dat uitlevering aan Israel niet mogelijk is, omdat het land de Europese conventie JERUZALEM. Israel heeft de uit levering van Aboe Daoed gevraagd om dat het volgens een hoge functionaris veiliger is als twee landen om uitleve ring vragen, onvoorspelbaar als de be slissing van rechtbanken in dit soort zaken is. Hij ging er daarbij van uit, dat West-Duitsland al om uitlevering heeft gevraagd van de Palestijn, maar dat is niet zo. De regering van de deelstaat Beieren zal vandaag beslissen of zij aan de bondsregering zal verzoeken bij de Fransen om de uitlevering van Aboe Daoed te vragen. loononderhandelingen tot nu toe een volstrekt negatief resultaat hebben ge leid. De FNV zal deze week nog af wach ten wat enkele onderhandelingsgesprek- ken zoals in de bouw nog zullen opleveren, doch de afzonderlijke bonden is inmiddels gevraagd aan een coördina tiecommissie van de FNV voorstellen te doen welke acties waar gevoerd zullen kunnen gaan worden. Ook het CNV heeft inmiddels zo een coördinatiecomissie ingesteld. Deze CNV- commissie zal eventuele acties van de CNV-bonden coördineren. „Waar even tuele bemiddeling of arbitrage een op lossing zou kunnen bieden, zullen die mogelijkheden ook in het beraad met de leden worden betrokken.” aldus de CNV-bondsraad. De FNV wil echter ZAANDAM. Een explosie, gevolgd door een felle uitslaande brand bij lak fabriek Jacob Vis Pzn aan de Kalver ringdijk, heeft gisteravond een schade van naar schatting een paar miljoen veroorzaakt. Twee werknemers van het bedrijf, die op het moment van de ontploffing werkzaam waren in de ont- slijmerij, raakten gewond. DINSDAG 11 JANUARI 1977 91e jrg no 156, Opr.Hrl.Crt. 322e jrg no 3 Kantoor Centrum: Gedempte Oude Gracht 82 Redactieadres: Oudeweg 14 Bijkantoren: Haarlem-Noord, Floresstraat 1 en Schalkwijk, Californiëplein 17 Vooralle kantoren: Telefoon 319053 Groentjes (gerubriceerde annonces)tel. 319272 Postgiro: 273107; Postbus 507 Haarlem Klachten bezorging: 17.30-19.30 uur en zater dags 15.00-17.30 uur. Telefoon 324341. Een aantal Nederlandse juristen heeft zich de moeite getroost enkele jaren lang te werken aan een rapport over de Nederlandse rechtspraak, in het bijzon der over de positie en de rechten van verdachten en beklaagden, met de be doeling de vinger te leggen op discrimi nerende factoren die strijdig kunnen worden geacht met het recht op het privé-leven. Het rapport is nu uitgeko men en bevat interessante opmerkingen, die niet alleen juristen aangaan. Wat vooral voor de Nederlandse pers belangrijk lijkt, is de constatering van het feit dat de openbaarheid van de rechtspraak een gerwoontepatroon in de manier van publikatie over rechtzaken in het leven heeft geroepen, dat in verschillende opzichten onvoldoende re kening houdt met het neeht op persoon lijke bescherming van degenen die om een of andere reden met de politie of justitie in aanraking komen. Zo wordt er bijvoorbeeld op een zeer onzorgvuldige wijze omgesprongen met de identiteit van deze mensen. De open baarheid van de rechtspraak heeft ten onrechte bij veel media de opvatting gewekt dat een terechtstaande persoon vogelvrij is voor alle publikatièmetho- den. In feite echter is die openbaarheid uitsluitend bedoeld om de burger en dus ook de media volledige toegang te ver schaffen tot de procesvoering, zodat het publiek er zich van kan overtuigen dat die procesgang zich volgens de voor schriften voltrekt. Het is nooit de bedoeling geweest dat die openbaarheid ertoe zou leiden, dat de identiteit van de terechtstaanden in zo wijd mogelijke kring zou kunnen wor den verspreid. Dat zou ook niet stroken met twee belangrijke en essentiële over wegingen, ten eerste dat de procesvoe ring op zich nog geen schuldbewijs van de verdachte vormt en kan eindigen met vrijspraak of onschuldigverklaring, ten tweede dat de straf wordt bepaald door de rechter en dat voor een bijkomende straf tengevolge van de publikatie der identiteit volstrekt geen rechtmatige grond bestaat. Een derde, ook toch wel essentiële overweging is nog, dat gezin nen en familieleden van terechtstaanden en veroordeelden volkomen ten onrechte leed kan worden aangedaan door de onthulling van de identiteit. Helaas heeft de Nederlandse dagblad pers in meerderheid nagelaten, zich grondig te bezinnen op deze en dergelij- ke overwegingen, zodat de sleur ont staan is om verdachten in de krant met identiteitsaanduidende initialen of zelfs met volle naam te omschrijven. Slechts enkele kranten en het lijkt niet on bescheiden om te onderstrepen dat daar toe ook onze krant behoort hebben al sinds jaar en dag onder bovengenoemde overwegingen besloten de initialen weg te laten van personen, die in het nieuws verschijnen in verband met politie- of strafzaken. Is er bij wijze van uitzonde ring geen andere mogelijkheid meer, dan wordt toch niet het raadseltje der initia len opgegeven, maar de volledige naam, waarvan „Menten” een sprekend voor beeld is. (ADVERTENTIE) Woensdag 12 janauari 's avonds om half acht: gebedsstond voor het Elisabeth' Gast huis in Haarlem, waar de laatste 3 jaar ook reeds duizenden ongeboren kin deren door abortus- provocatus zijn gedood. „Wanneer vrede en bescherming van het leven worden gescheiden, tekent zich aan de horizon een catastrofe af, waarvan Hiroshima een ver schrikkelijk voorbeeld is” (Wereldvrededag 1-1-1977 Paus Paulus VI) Namens de Stichting voor recht zonder onder scheid, de „STIREZO Postgiro 2963282. Post bus 275. Nijmegen. Voorzitter Pater J. Koopman s.s.s. Secretaris J. de Hommel HAARLEM. Na jaren van moei zaam onderhandelen is het vrijdag 14 januari dan zover: de burgemeesters van Haarlem, Bloemendaal, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Zandvoort en Heem stede gaan gezamenlijk de eerste paal slaan voor de kunstijsbaan Kennemer- land. Omstreeks 1 oktober 1977 moeten de 400 meter baan en de krabbelbaan ge reed zijn. De kunstijsbaan komt op de plaats waar nu nog de natuurijsbaan is: aan de Delftlaan. Dat de kunstijsbaan nu kan worden aangelegd is mede te danken aan de bevolking van Kennemerland, die in 1971 een bedrag van 125.000 gulden bij elkaar bracht tijdens een grootscheepse collecte. 'S.w SSg SS

Haarlem's Dagblad | 1977 | | pagina 1