a ERNSTIGE TWIJFELS OVER EFFECT Gas duurder Benzinestation in Santpoort overvallen 40 T lex s OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eenvoudiger kan het niet a Plan voor pretpark la Disneyland f Limburgse „Rooie Reuzen” stichten politieke partij VAN DER VOOREN. NOG EEN SNEETJE! 9 5 DE SLEUTEL TOT 5 DE VERKOOP VAN UW HUIS... nub/paarbank „Charta ’77” SI Het woord is aan IN ROTTERDAM Pionier VANDAAG IN Nieuwe burgemeester Alkmaar benoemd Gure buien Oorlogszaak Muizenval Aantal pagina’s vandaag: EEN BEGRIP IN HAARLEM EN OMSTREKEN insky 29.50 12.90 74.50 24.90 7.90 Bal 54.90 T 14,90 15.90 wmm/mmmmmmmfmmfm 27.50 4.90 5.90 4.90 4.90 4.90 9.90 5.90 8.90 5.90 Vrouw van Zweedse honger- in 1.00 3.90 ■I 5.90 5.90 3.90 5.90 4.50 2 Minirok 9.90 4.90 4.90 J.90 15 9.90 j.90 >.90 5.90 1.90 5.90 E. H. C. O. b.v. premier 3.90 3.50 1.50 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 9.90 3.90 3.90 1.90 over HUIZEN gesproken ALLE geldzaken regelen met een spaargiro. Daarmee kunt u ook de beschikking krijgen over gegarandeerde betaal- en eurocheques. Voor binnen- en buitenlands gebruik. 1 begint met onzé vrijblijvende verkooptaxatie! De Socialen zijn in aantogt De baby lag 75 jaar geleden op het biljart Topturnenschadelijk voor de gezondheid AGENDA pagina 4 .4^ Wij geven u deskundig ad- il vies bij de verkoop van uw huis. 2.90 eer ar M u 11 a t u 1 i (p. post f 52,—), p. jaar f f 154,70 (p. post f 200,—)., Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije,. Losse nummers 65 ct.i /Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd. f 39,35 p. kwartaal l (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE^) O’ lE (waarin opgenotnen „Erbij”) 13 Radio en tv 13 17, 19 Sport (ADVERTENTIE) Strips Economie Twee halve waarheden maken geen hele waarheid. Nu, na negen jaar, blijkt het proces van bevrijding der geesten zich te heb ben voortgezet langs ongeziene wegen, zonder geweld, ondanks geweld. De poli tieke politie treedt streng op, maar het is de vraag of het gehele politieke en politiële apparaat van Tsjechoslowakije wel zo on voorwaardelijk slavendiensten aan Moskou wenst te verrichten. 7 OVERAKKER MAKELAARDIJ VERZEKERINGEN Korte Kleverlaan 14 Bloemendaal Tel. 250090 Lid NBM/MCC bij Haarlems Dagblad Afrika worden „tegen anderen die bij de vak bond niet in de smaak vallen”. De boycot tegen Zuid-Afrika is gericht tegen de apartheid en tegen de weige ring van de Zuidafrikaanse regeripg om zwarte vakbonden te erkennen. Behalve Nederland en Engeland hebben intussen ook vakbonden in Frankrijk en Austra lië verklaard gevolg te zullen geven aan de oproep tot boycot. i' y Het zou niet verwonderlijk zijn, indien Moskou eerlang toch nog de rekening gepresenteerd krijgt voor de misdaad die het in 1968 beging. De „dissidenten” die het manifest „Charta ’77” hebben doen uitgaan zijn naar alle waarschijnlijkheid het topje van een ijsberg. Een ijsberg van lijdelijk verzet, onder de oppervlak te van het schijnbare satelliet-bestaan dat Tsjechoslowakije sinds 1968 heeft geleid. De reacties van de autoriteiten en regeringsgetrouwe kranten wijzen erop dat er enige paniek is ontstaan. Mis schien is de voorspelling van Winston Churchill nog geldig: „Als de Sovjetrus- sische beer lemen voeten blijkt te heb ben, dan zullen die in Tsjechische schoe nen blijken te steken”. Het feit dat de voornaamste dagbladen in Tsjechoslowakije bezig zijn aan een campagne tegen de groep dissidenten die onlangs het manifest der burgerrechten deed uitgaan, betekent onmiskenbaar dat de Tsjechische autoriteiten de gewekte onrust ernstig nemen. Ook zij herinne ren zich ongetwijfeld dat het volk zich in 1968 slechts onder het Russische ge weld heeft geschikt in het herstel van het strenge communistische regime en het dictaat van Moskou. Negen jaar is een lange tijd, maar Dubcek is blijkbaar in Tsjechoslowakije niet vergeten. Het was ook niet zozeer de persoon van die vrijheidsstrijder, maar de stroming en de sfeer die hij vertolkte, die het gehele land in een oogwenk electriseerden. X uua/t nadarlond-- spaarspecialisten sinds 1817 Tsjechoslowakije is een westers land, het behoort bij West-Europa en is een voedingsbodem voor Westeuropese op vattingen over burgerlijke vrijheden en civilisatie. Moskou zal het op den duur niet kunnen vasthouden, al is het in 1968 door de westelijke diplomatieke strategie volkomen in de steek gelaten. Veel Tsjechen hebben in de dagen van Dubcek gehoopt op steun, misschien zelfs gewapende steun, uit het westen. De situatie was précair, er zou waar schijnlijk een Derde Wereldoorlog uit zijn voortgevloeid als die steun daad werkelijk was gekomen. Weinig geestdrift voor boycotactie Z Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Kerkdiensten4 Stad en regio 4, 5, 6, 7, 9 Kunst 11 Elisabeth Frazer, de glasharde zakenvrouw uit de tv-serie Onedin-line hoeft als Jessica Benton niet zonodig de top te bereiken. Plaatselijk gure buien, maar morgen ook enkele opklaringen, met aanvankelijk nog een bui. Lichte vorst in de nacht en och tend. Na zondag geleidelijk iets kouder. Matige wind aanvanke lijk uit het zuidoosten, later naar west tot noord. Maximumtempe raturen omstrekes 3 graden. Minimumtemperaturen rond het vriespunt. Op 28 april 1945 worden in de Haarlemmermeer, in opdracht van topmensen uit de districtsillegali- teit, twee leden van de Grüne Polizei - Fleminks en Van der Veen - neerge schoten. Zij waren ruim een week tevoren door een kleine verzetsgroep krijgsgevangen gemaakt, samen met nog een derde Landwachter, die aan zijn verwondingen bezweek. Ver slaggever Ton Kors doet over deze zaak, die valt onder de Velser Affai re, verslag in een documentair over zicht van de gebeurtenissen DEN HAAG (ANP) Voor kleinver bruikers gaan met ingang van 1 juli a.s. de aardgastarieven gemiddeld 2,7 cent per m3 omhoog. Het ministerie van Econo mische Zaken heeft dat gisteren bekend gemaakt. Xn een brief aan de Tweede Kamer heeft minister Lubbers (Econo mische Zaken) uiteengezet, dat de ver hoging past in de geleidelijke optrekking van de gasprijzen tot de kosten van huisbrandolie. De uitwerking van de prijsverhoging voor de verschillende tariefgroepen is als volgt: voor de tariefgroep 1, met een jaarverbruik tot 600 kubieke meter gaat het vastrecht drie gulden omhoog, tot 45. De kubieke-meterprijs blijft voor die groep onveranderd. Voor groep 2 (601 tot 170.000 m3) gaat het vastrecht 15 omlaag (naar 69) en de meterprijs met drie cent omhoog, naar 23 cent. Voor blokverwarming gaat de meterprijs 3,5 cent omhoog, naar 23 cent per kubie ke meter. De stewardess vroeg het oor deel van de rechter. Die onder wierp de minirok aan een gron dig onderzoek en kwam tot de conclusie dat hij nog in goede conditie was, stijlvol en nog best gedragen kon worden. „De gevoe lens van de passagiers kunnen door dit kledingstuk niet worden gekwetst”, zo luidde zijn oor deel. Wie zich de straattonelen in Praag en vele andere grote steden yan Tsjechoslo wakije.' herinnert uit 1968 toen de „Praagse Lente” uitbrak en een helaas kortstondige bevrijdingsroes zich van het land meester maakte onder leiding van Dubcek die kan nu moeilijk geloven dat de grote meerderheid van het Tsje- choslowaakse volk zich tegen de „dissi denten van Charta ’77” richt, zoals grote kranten daar willen doen geloven. ROTTERDAM Behalve de kaderleden van de vervoersfederatie staan weinig andere werknemers in de Rotterdamse haven positief tegen over de boycotactie van Zuidafrikaanse schepen en goederen die voor de volgende week is uitgeschreven op instigatie van het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen. Bij discussies in de bedrijven blijkt dat men het onbegrijpelijk vindt dat op dit moment een boycotactie moet wor den gevoerd terwijl er zoveel moeilijk heden op het loonfront zijn (zoals be kend is donderdag het overleg over de nieuwe haven-CAO vastgelopen). Waar men bij de vervoersfederatie nog spreekt van „verdeelde reacties”, signaleerden de kaderleden in de haven „zeer negatieve geluiden” over de boycot. „Maar”, zegt een hunner, „het blijft de vraag of men er gemotiveerd achter zou gaan staan gis we de problemen met de CAO niet hadden gehad. Ik denk dat er niet zoveel verschil is”. De overslag van Zuidafrikaanse goede ren in de Rotterdamse haven bedraagt ongeveer 2,5 miljoen ton per jaar. Bij de invoer (2 miljoen ton) gaat het voorna melijk om kolen en ertsen voor de Duitse staalindustrie. Selchts 214.000 ton blijft in Nederland. De Nederlandse uit- Groentjes 36, 38, 39 Een juridisch gevecht tussen de Westduitse luchtvaartmaatschap pij Lufthansa en een van haar stewardessen is -in het voordeel van de laatste beslist. Lufthansa ontsloeg vorig jaar september een stewardess omdat zij de rok van haar uniform nog steeds boven de knie liet hangen. Volgens de nieuwe voorschriften van de maatschappij was deze mode voorbij en moest de rok voortaan de knieën bedekken. 1 N DEN HAAG. De PvdA’er C. L. M. Roozemond is gisteren benoemd tot bur gemeester van Allernaar. Hij volgt in die functie de PvdA’er De Wit op, die comr missaris van de koningin in Noord- Holland is geworden. De heer Roozemond, die 49 jaar is, is gecommitteerde voor ruimtelijke ordening en agrarische aangelegenheden van het openbaar lichaam Rijnmond en'is daar naast tevens plaatsvervangend voorzitter. Hij is lid van het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeidi In 1952 ging in het Ambassadors Theatre in Londen het toneelstuk The Mousetrap van Agatha Christie in première. Sindsdien trok die thril ler avond aan avond volle zalen. Nu is het stuk het vijfentwintigste speeljaar ingegaan. Ko van Leeuwen ging naar Londen om het te gaan zien en had een gesprek met produ cer Peter Saunders. (lidNBM, Makelaarskantoor-Westerduinweg 13 Bentveld - telefoon 249091* VELSEN Op het Esso benzine station aan de Rijksweg 9 bij Santpoort is vrijdagavond om half negen een ge wapende overval gepleegd. De twee da ders kwamen het kantoor binnen met een revolver in de hand en sloten de verbouwereerde pompbediende in een kast op. Zij gingen er met een bedragje van 700.- vandoor. Van de daders ont breekt tot nu toe elk spoor. Lufthansa werd opgedragen de stewardess 22.000 mark schade vergoeding te betalen en haar weer in dienst te nemen (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De kans is groot dat Rotterdam over een jaar of drie een gigantisch recreatiepark rijk is, dat de vergelijking met het Amerikaanse Dis neyland kan doorstaan. De Rotterdamse wethouder van economische aangelegen heden, H. van der Pols, zei gisteren dat de meerderheid van het college van B. en W. positief staat tegenover het plan, dat is ontwikkeld door de projectont wikkelaars Clingendael en Polyzathe. De projectontwikkelaars hebben bij de voorbereiding van hun plannen samen gewerkt met de recreatie-adviseur La gerwaard. Het park, dat Lagorama zou moeten gaan heten, zal verrijzen op een dertig hectare groot terrein,, dat binnen kort verlaten wordt door het drinkwa- terleidingbedrijf van de Maasstad. Het plan dat de bouw van o.m. zestien grote paviljoens omvat, zou 55 tot 65. miljoen gulden gaan kosten. Voor dit geld den ken de ontwikkelaars iets te kunnen bouwen dat vanuit de hele wereld be zoekers zal trekken. «Het park - waar voor de toegangsprijs rond de vijf gul den (op basis van het huidige prijspeil) zou komen te liggen, zou rendabel zijn bij 2V2 miljoen bezoekers per jaar. Volgens de plannenmakers zal Lagora ma het toerisme naar Rotterdam sterk, bevorderen. De werkgelegenheid zou worden uitgebreid met zeshonderd ar beidsplaatsen. De paviljoens die op het terrein zullen verrijzen, worden „werel- den”. genoemd. In ieder van die werel den zal een bepaald aspect van de sa menleving worden belicht. In het kana lenstelsel van de drinkwaterleiding zou een ondergrondse griezelwereld komen. Lagorama zal bereikbaar zijn voor auto- passagiers, busreizigers en tram- en metrogebruikers. Een monorail rond het terrein zal de bezoekers voeren naar o.a, het eiland van Robinson Crusoë, een nagemaakte vulkaan en een gigantisch restaurant, waar zes- tot achthonderd mensen tegelijk kunnen eten. Op 7het terrein zijn ook twee hotels gepland omdat het bekijken van het park wei twee dagen zou vergen. Of Lagorama er inderdaad komt, zal afhangen van de overredingskracht van de projectontwikkelaars ten opzichte van de gemeente. Rotterdam zal bij de beoordeling van de plannen vooral let ten op bereikbaarheid van het park, educatieve waarde en rendement voor de gemeente. Ir. Jan Pieter Hais- ma, pionier van het onbespoten voedsel, gaat emigreren naar Argentinië. Hij gaat daar een landbouw bedrijf beginnen, op onbespoten grond uiteraard. Met het oog op de resultaten van zijn propaganda voor gif vrije kroten en sla, zegt hij niet echt verbitterd te zijn, maar heel veel heil ziet hij er hier niet meer in. MAKELAARSKANTOOR Dan Kandivijk bju. ’ST*" Tel. 023-24.12.24 A NEDERWEERT (ANP). De Lim burgse actiegroep „Rooie Reuzen” heeft besloten om deel te nemen aan de komende Tweede-Kamerverkiezingen. In verband hiermee heeft de leider van dé groep, Drik de Vroome uit Nederweert, gisteren aan de Kiesraad verzocht zijn nieuwe partij in te schrijven onder de naam „Verbond tegen Ambtelijke Wille keur”. Dirk de Vroome deelde mee dat zijn nieuwe partij in het gehele land aan de verkiezingen wil deelnemen met in elke provincie een afzonderlijke lijsttrekker of lijsttrekster. voer naar Zuid-Afrika vanuit de Rotter damse haven bedraagt ongeveer een zelfde hoeveelheid. Een woordvoerder van het havenbedrijf: „Een boycot zou dus voornamelijk de industrie in het achterland treffen”. De Zuidafrikaanse regering noemde de internationale boycot „een bijzonder laf hartige vorm van terrorisme, die echter als een boemerang zal werken”. De Zuidafrikaanse bedrijven daarente gen tillen niet zo zwaar aan de actie van de vakbonden. De directeur van de Zuidafrikaanse posterijen, Louis Rive, zei: „Er kan wel enige vertraging in de aflevering van pakketten en brieven in Engeland en omgekeerd vanuit Engeland ontstaan, maar het is onwaarschijnlijk dat de actie groot effect op de gang van zaken zal hebben. Het telefoonverkeer bijvoorbeeld is zowel met Engeland a.ls de meeste Europese landen volkomen automatisch en kan dus niet worden verbroken”. Een woordvoerder van de Zuidafri kaanse luchtvaartmaatschappij..Wij gaan gewoon door met onze vluchten naar Londen (tien per week) en naar Rome. Wij verwachten niet dat er grote vertraging zal ontstaan”. In Engeland, waar de posterijen heb ben aangekondigd post van en naar Zuid-Afrika niet te zullen behandelen, is een discussie aan de gang over de effec tiviteit van de actie. Het Britse dagblad Sun meende, dat er evenveel reden tot acties is tegen de regimes in Oost- Europa en grote delen van Azië, Afrika en Latijns-Amerika, waar de mensen rechten met voeten worden getreden. De Guardian vond de post-boycot evenmin een goed idee, omdat dit wapen in de toekomst dan ook gebruikt zou kunnen ZATERDAG 15 JANUARI 1977 91e jrg no 160, Opr.Hrl.Crt. 322e jrg no 7 Kantoor Centrum: Gedempte Oude Gracht 82 Redactieadres: Oudeweg 14 Bijkantoren: Haarlem-Noord, Floresstraat 1 en Schalkwijk, Californiëplein 17 Vooralle kantoren: Telefoon 319053 Groentjes (gerubriceerde annonces)tel. 319272 Postgiro: 273107; Postbus 507 Haarlem Klachten bezorging: 17.30-19.30 uur en zater dags 15.00-17.30 uur. Telefoon 324341. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Mevrouw Solveig Falldin, de echtgenote van de Zweedse pre- mier, gaat 48 uur in hongerstaking uit pro test tegen het beleid van haar man. Zij is s het niet eens met het cultuurbeleid van de regering en is ook niet de enige die er zo over denkt, want de actie wordt gevoerd door 365 mensen die elk één dag van het jaar in hongerstaking gaan.. Zij menen dat de regering onvol- doende geld ter be schikking stelt voor culturele activiteiten in Norrland, het noor delijk deel van Zwe den. I

Haarlem's Dagblad | 1977 | | pagina 1