Coeck: Belgische coach optimistisch de kijker spelen weer in Vierde halve marathon NSL Ajax-libero kan zich tegen België internationaal „Ik ben geen Ausputzer" lil 1 i een miljoen gulden aan prijzen ■ii elpt g Nauwkeurig Strateeg In breng outfit/ 34 35 19 7 7 MAART 2 4 SPORT DONDERDAG Skol bier elke week een feestelijke prijs: 26 cartons a 24 blikken ter waarde van 542,86 Feest met Skol in blik. Uit en thuis - Skol. Thuis bè'zorgd door SKOL Brouwerijen NV Breda Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven till fisiii i tea Thys denkt aanvallend (Van onze speciale verslaggever) (ADVERTENTIE) Ruud Krol en Joop Wildbret (toen nog spelend bij AZ'67) kijken gespannen de bal na. EENS HET GROTE GELD ZIEN (ADVERTENTIE) Guy Thys: „Zelfs Nederlandse wereld- sterren kunnen een off-day hebben’’. opvolger voor hem bij Ajax op die plaats zou zijn.'* Met Van Gooi vormde Lambert een duo dat een nachtmerrie kan zijn voor de beste defensies. „Van Gooi en ik praten vaak met elkaar. Voor en na de interland. Daarvan zal veel afhangen in Antwer pen”. Guy Thys mist Lambert heel erg. „Roger praat soms uren over Cruijff. Vorig jaar in Rotterdam... Na afloop zei hij: Heb je gezien hoe Cruijff voetbalt. De positie van Krol werd eigenlijk voor het eerst drastisch herzien, toen hij de enige klassespeler van werkelijke allure was. waar Ajax nog op dreef. Vorig seizoen experimenteerde Rinus Michels al volop met Krol als vrije verde diger maar het is een onloochenbaar feit dat de fysiek sterke Krol zich dit seizoen tot één van de beste vrije verdedigers ter wereld ontwikkeld heeft. Een ontwikke ling die voor hemzelf bepaald niet plotse ling gekomen is. Krol: „Jaren geleden ben ik onder Michels al eens als Ausput- zer begonnen. Ik heb toen een paar wed strijden als libero gespeeld, terwijl Vaso- vic voorstopper was. Vandaar dat „Vas- co” toen al zo enthousiast was en tegen Michels zei dat ik de meest geschikte De relativerende ondertoon van Krol maakt al duideljik dat hij zich niet al te blind wenst te staren op die incidentele uitschieter van Ajax, dat momenteel tenslotte weer een uitstekende kans op de I. (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL. De neergutsende regen heeft de Belgische bondscoach Guy Thys tijdens de oefenwedstrijd van zijn selec tie tegen een militair team behoorlijk parten gespeeld. De wedstrijd, die twee maal 45 minuten zou duren en om half drie in de Brusselse Heysel zou beginnen, moest worden ingekort tot tweemaal 20 minuten. Guy Thys heeft gedaan wat hij kon om klaarheid te scheppen in enkele problemen met betrekking tot de opstel ling van zijn spelers, die hem nog restten. Coeck: „Ik voel er niets voor om als Ausputzer te moeten spelen. Als Thys het vraagt, zal ik wel „ja” zeggen, maar ik zal hem ook vertellen, dat het niet de plaats is, die ik bepaald ambieer. Ik vrees namelijk, dat als ik op die plaats voldoe, mijn trai ner Goethals (van Anderlecht) naar mij toekomt en zegt: „Allé Ludo, dat kan je dan ook bij ons spelen. Ik heb juist zo’n speler nodig. En daar pas ik voor.” instelling van de meesten vergelijkt met bijvoorbeeld een Neeskens toen hij begon, dan constateer ik toch wel een groot ver schil. Als Nees zo geleefd zou hebben als het merendeel van de voetballers in Nederland momenteel doet, dan zou hij nooit zo’n grote zijn geworden. Hij is nu miljonair en een grote ster. Maar hij heeft er hard voor moeten werken. Vaak wordt alleen maar naar de glamour gekeken. Vergeten ook, hoe hard het is geweest om die top te bereiken.” COMFORTABELE TOURINGCAR NODIG? Ook voor volverzorgde uitstapjes de beste! Krol legt vervolgens uit dat hij zich over de mentaliteit van de jongeren verbaast en zorgen maakt. Zonder belerend te wil len zijn, filosofeert hij: „Ik zie overal jon getjes in het voetbal die nog niets gepres teerd hebben, maar zomaar over 100.000 gulden praten, alsof het niets is Als je de Enkele weken geleden ontmoetten ze elkaar weer. Vasovic en Krol. Tijdens een pretentieloos oefenpartijtje tegen het Parijse St. Germain, een wedstrijd waarin Ajax superieur voetbal etaleerde, zat Vasovic als trainer van de Franse équipe ademloos te kijken naar de verrichtingen van Krol, die met de week imponerender worden. Krol: „Na afloop kwam Vasovic op me af en hij riep: zie je wel dat ik indertijd gelijk had door jou aan te beve len? Je speelt werkelijk fantastisch op die plaats”. Maar toch heeft Krol bepaald geen spijt dat hij zo laat op deze positie terecht is gekomen. Krol: „Ik heb jaren lang in de mandekking gespeeld en daar doe ik nu als vrije man toch mijn voordeel mee. Ik weet hoe de meeste aanvallers reageren, in bepaalde situaties. Kijk ook maar naar Israel. Die is groot geworden, nadat hij eerst jarenlang in de mandek king heeft gespeeld. Je ziet het ook aan Van de Korput. Die is eigenlijk te jong en onervaren om zomaar ineens vrije verde diger te gaan spelen in een elftal als Feyenoord. Dat is moeilijk voor die jongen.” Krol zou echter nu beslist niets anders meer willen spelen. Hij kan zijn specifieke kwaliteiten als libero optimaal benutten en wordt, mede door die libero-positie, momenteel ook internationaal als een van de meest begerenswaardige spelers ter wereld beschouwd Zelf weet Krol: „Ik was vorige week in Amerika voor die wedstrijden van de „superstars”. Daar heb ik nog met Guy Drut gesproken. Die was ook wild-enthousiast over Ajax en mij. Maar dat komt omdat de Franse televisie wel een uur lang alle hoogtepun ten van Paris St. Germain-Ajax herhaald heeft We hebben daar inderdaad redelijk gevoetbald Bewapende politieagenten met honden aan de leiband moesten ervoor zorgen, dat niemand de oefenwedstrijd kon bijwonen. Guy Thys begon het duel met de volgende opstelling: Piot; Gerets, Meeuws, Broos; Ranquin; Coeck, Van der Eist, Cools, Cou rant, Wellens en Van Gooi. Nog voor de pauze wisselde hij Wellens in voor Ceule- mans en Ranquin voor Volders. In de tweede 20 minuten nam hij een proef met Coeck in de achterste lijn in plaats van Meeuws en Verheyen op de plaats van Coeck op het middenveld. De uitslag 3-3 doet er natuurlijk niets toe. Alles draait nu om de bezetting van het middenverde- digingsblok. Meeuws, die zeker leek van zijn plaats als laatste man, schijnt plotse ling concurrentie te hebben gekregen van Coeck, die dan op het middenveld de weg vrij zou kunnen maken voor de aanvallen de middenvelder Verheyen. Guy Thys voelde daar aanvankelijk niet veel voor. Hij ziet in Verheyen niet bepaald de man, die hij nodig heeft voor de zware wed strijd tegen Nederland. landstitel heeft. Krol: „Maar wat zegt Paris St. Germain mij nou? Dat beschouw ik niet als een club van Euro pese klasse. Tegen een werkelijke Euro pese tegenstander van klasse is dit Ajax kansloos. Maar je kunt je aan de andere kant ook afvragen wat nou nog een echte Europese topclub is. Misschien alleen Borussia Mönchengladbach. Ik zou het toch wel aardig vinden als dat team de Europa-cup zou winnen dit jaar, want dat is in mijn ogen het enige elftal dat daar recht op heeft. Wat Ajax betreft, moet de ploeg minstens op vier plaatsen versterkt worden, wil het het volgend seizoen in het Europa cup I-toemooi ook maar bij benadering mee kunnen draaien.” Het opmerkelijke is dat Krol het Ajax- bestuur heeft aanbevolen om ook voor hem maar een nieuwe speler te kopen. Want hij wil Ajax in ieder geval verruilen voor een buitenlandse vereniging. Hoewel de verdediger diep in zijn hart erg ver knocht is aan Ajax, wil hij nu ook wel eens op jacht naar het grote geld, nu andere getalenteerde, en zelfs minder getalen teerde, ex-Ajacieden in Spanje bergen peseta’s opstrijken en zelfs in bepaalde gevallen achteloos miljonair geworden zijn. De tragiek voor Krol is echter dat de strijd om een andere club een hard gevecht zal worden Van Ajax-zijde is dat begrijpelijk, want alles wat trainer Ivic (Krol: „Die heeft inderdaad al een hoop bereikt dit jaar”) zorgvuldig heeft opge bouwd, zou in één klap worden wegge vaagd als de grote animator Krol zou wegvallen. Krol kan alles. Hij organiseert de verde diging bij Ajax, fungeert als de grote inspirator en geeft zelfs de aanval impul sen. Hij is meedogenloos in de mandek king, kan goed pingelen, heeft voetbal- overzicht, is fysiek sterk, terwijl zijn pas sing steeds indrukwekkender en verfijn der wordt Deze Krol is uiteraard onmis baar voor Ajax, hoewel de Ajacied zijn eigen belangen terecht laat prevaleren, en daarom meent voorzitter Jaap van Praag: „Krol probeert zich handig via de publici teitsmedia te verkopen. Vorige week heb ik zelfs een verhaal van hem gelezen, waarin hij de betrokken verslaggever vroeg: zet alsjeblieft in het verhaal dat ik aan het einde van dit seizoen hoe dan ook weg wil bij Ajax De realiteit is echter dat Krol nog een contract voor vier seizoenen bij ons heeft Wat denkt u dat het zou gaan kosten als dat afgekocht moet worden? Bovendien is de transfersom voor Krol met gering. Alles bij elkaar gevoegd zou dat een bedrag gaan kosten dat in de miljoenen loopt Welke club kan of wil dat betalen?” BEL; (035) 10345 (Van een medewerker) NOORDWIJKERHOUT Voor de vierde keer houdt de NSL (Noordwijker- houtse Strand Lopers) zondag 27 maart een halve marathon en die wordt ditmaal gehouden op een geheel nieuw parcours met start en finish in Noordwijkerhout. Iedereen die deze halve marathon vol brengt, krijgt een prachtige standaard. De start en finish van de halve mara thon vinden plaats op de recreatieweide van het gemeentelijk sportpark De Boek horst in Noordwijkerhout. Vandaar voert de route langs het recreatiemeer de Oos- terduinen, Ruigenhoek en grotendeels door het duingebied van de Amsterdamse waterleidingen. Het vertrek van de halve marathon is bepaald op elf uur 's morgens en men kan zich vanaf negen uur voor deelname in het sportpark De Boekhorst aanmelden Er is tevens een recreatieloop over vijf kilometer rond het Oosterdumse- meer en daarvan is de start om 11 05 uur Een fraaie medaille vormt de beloning Er zijn voorts voor beide lopen een aantal ereprijzen in het vooruitzicht gesteld. Tot op de centimeter nauwkeurig een bal afspelen. Dat leer ik nooit...” De Belgi sche bondscoach blijft optimistisch. Voor het heden, voor de toekomst. „Het moet me gegeven zijn de wederopbouw te voltooien. Ik ga veel naar de jeugd kij ken. Er lopen in België heel wat fijne voetballertjes rond. Die houd ik in de gaten. Daar moeten we het van hebben. Starheid in de opstelling van een team is uit den boze”. (Van onze sportredactie) ZEIST. Al in 1971, nadat Ajax zijn eerste Europa-cup veroverd had, adviseerde Ajax-aanvoerder Velibor Vasovic Rinus Michels om van Ruud Krol de nieuwe vrije verdediger van de Amsterdamse formatie te maken. Aangezien zowel Michels als Vasovic Ajax na het eclatante succes op Wembley verlieten om hun succes elders te beproeven, gingen die plannen met Krol toen nog niet door. Ajax’ nieuwe trainer Stefan Kovacs had in Krol een kapitale linkervleugelverdediger, bezat in Horst Blankenburg een fantasieloze, maar efficiënte Ausputzer, maar het toenmalige Ajax had tenslotte zoveel kwaliteit in huis, dat het allemaal toch niets uitmaakte. Krol was in het grote Ajax niet meer dan een nuttige schakel in een louter gouden keten RUUD KROL WIL NU EINDELIJK heel veel achting heeft. Hij weet wat Nees kens, Rensenbrink en Krol kunnen bete kenen voor het Oranje-team. „Als die jon gens in topvorm zijn, dan kunnen we het wel vergeten. Maar dan put ik weer moed uit het feit dat zelfs de wereldtopspelers niet altijd aan hun grote vorm toekomen. BRUSSEL. „Inderdaad, ik heb een jong elftal. Piot met zijn 39 caps is top scorer; Cools (12) en Van der Eist (11) hebben ook de dubbele cijfers bereikt, maar de rest... Het zijn eigenlijk inter nationaal gezien jonge spelers”. Guy Thys leunt achterover. Zelfs in deze span nende dagen voor België-Nederland („ik heb in een Nederlandse krant gelezen dat jullie zelfs aan het aftellen zijn; zo van nog vijf dagen voor Antwerpen, nog vier dagen, enz, enz.") voelt hij zich ontspan nen. ,4a, eigenlijk komt Argentinië voor ons twee jaar te vroeg. Ik zit midden in de verjonging van het Belgische elftal. Ik ben er meteen mee begonnen toen ik het roer van Goethals overnam. Nieuw bloed, meer enthousiasme, meer inzet, een deel van de oude garde was vastgelo pen, vastgeroest, niet meer vooruit te branden. Geen doelpunten maken, maar doelpunten voorkomen... Nou, dat is geen voetballen, tenminste niet als je wilt winnen. En ik win graag. Ik ben zelf aanvaller geweest en ik heb nooit geaar zeld ook niet bij Antwerp FC, waar ik dus eerst trainer was de jongens met een aanvallende opdracht het veld in te sturen”. Real Madrid misschien. Maar hoe dan ook, het is voor Krol natuurlijk van kapi taal belang dat hij zaterdagavond in Deurne zal schitteren. Een slechte zaak voor de Belgen uiteraard. Het sleutelduel voor Argentinië, dat ongetwijfeld door Europa’s belangrijkste voetbalmake- laars en trainers met argusogen gevolgd zal worden. Weer een enorme mogelijk heid voor Krol, die nuchter opmerkt: „Dat Nederlands elftal is momenteel een prima zaak. Je komt je oude makkers weer eens tegen, waarmee je zulke gewel dige successen hebt behaald en het is uitstekend voetballen natuurlijk. Dat komt omdat er zoveel klasse in het team rondloopt. Hier lopen ook wel jongeren rond, maar die worden zo beïnvloed door de klasse en mentaliteit van de oudere garde, dat ze blindelings alle bevelen opvolgen en daar ook veel van opsteken. Dat is bij Ajax natuurlijk enigszins anders.” Ik hecht veel aan zijn oordeel. Hij zei me in Keulen, toen ik daar was om met FC Köln te praten: „We moeten door blijven gaan met die verjonging van het team. Je ziet het. Lambert is er niet bij en je zit meteen met de handen in het haar”. Guy Thys is het volledig eens met Van Gooi. In België noemen ze dit tweetal „de heilige twee-eenheid”. Thys weet wat hij aan Van Gooi heeft. Bij Club Brugge en bij FC Köln kon en kan hij levensgevaar lijk zijn. Evenals Guy Thys heeft hij zeer vee) waardering voor Cruijff. Guy Thys: En ineens veranderend van onderwerp: „Zal ik je nu eens vertellen wat ik in Antwerpen verwacht? Wel, een wedstrijd die met sentimenten geladen zal zijn, een zinderende spanning in het veld en op de tribunes, en keihard, mannelijk voetbal. Kortom een echte ouderwetse België- Nederlandwedstrijd, waarin het nu „om echt” gaat. Want wie wint, gaat naar Argentinië...” Wie Guy Thys meegemaakt heeft in Ijsland in die septemberdagen van het vorig jaar, toen België en Nederland ach tereenvolgens in Reykjavik aantraden en dezelfde moeite hadden met de IJslandse ploeg en het slechte veld, weet dat hij een uitstekende voetbalkenner en een gede gen strateeg is. Hij voorspelde daar reeds na die schamele 1-0-zege van de Belgen, dat ook Nederland niet met grote cijfers zou winnen. Hij lijkt en dat is hij ook een vriendelijke joviale baas, maar achter deze facade gaat een vaste wil schuil. Thys weet precies hoe hij zijn spelers moet aanpakken. Hij benadert iedereen apart. Met Gerets van Standard Luik bij voorbeeld heeft hij in de afgelopen dagen uren zitten praten. „Ik had gezien hoe moeilijk hij het had gehad tegen Rensenbrink in die wedstrijd tussen Anderlecht en Standard. Als je zo’n jongen laat zwemmen, kan je het wel met hem vergeten. Daarom heb ik hem apart genomen. Alles doorgepraat. Zijn liesblessure „doorgenomen”. Dat zelfde heb ik gedaan met Paul Courant. Ook met degenen die uit de selectie van 22 zijn geraakt. Je moet jezelf maar eens in zo’n positie denken. Voetballen hoef ik die jongens niet te leren. Coördineren, een strijdplan opzetten. Inspraak geven, zoveel als het maar kan, en ervoor zorgen dat de goede stemming in de selectie opti ma forma is. Dat is de basis vanwaaruit ik werk”. Guy Thys is bezeten van de wederop bouw van zijn Belgisch elftal. Hij is eigen lijk jaloers op Nederland. Hij praat over de wondervoetballer Cruijff, voor wie hij Iets wat uiteraard ook voor Krol zelf geldt. Maar het verschil tussen hem en Neeskens is dat hij nog niet de beschik king heeft over voldoende kapitaal om ook de tijden na het voetballen gerust tegemoet te kunnen zien. Daarom lopen eventuele buitenlandse aanbiedingen als een rode draad door zijn toekomstplan nen. Het Nederlands elftal is nu weer de grote etalage voor Krol om die droom te realiseren. Krol: „Ik heb alles maar aan ome Cor (Coster - red.) overgelaten, ik zie wel wat ervan komt. Ik wil eerst dat Ajax kampioen wordt dit jaar. Maar ook Oran je is een prima afwisseling. Ik wil best naar Argentinië. Graag zelfs. Maar België is niet eenvoudig. Ik verwacht een wat aanvallender ingestelde tegenstander, omdat Guy Thys niet zulke negatieve denkbeelden over verdedigen heeft als zijn voorganger Goethals. Die trainersruil is geen slechte zaak voor de Belgen geweest, krijg ik de indruk. Die Thys komt in allerlei interviews erg positief op mij over. Die Belgen hoeven niet zo, ter wijl het voor het Nederlandse voetbal een prestigezaak wordt om Argentinië te halen. Een bittere noodzaak ook, want er zit niets achter die top.” „Als Argentinië niet wordt gehaald, dan is alles afgelopen. De Belgen kunnen daarom onbevangener voetballen. Voor hen is het minder belangrijk. Alleen daarom wordt het zaterdagavond al een moeilijk karwei”. Maar zelfs al komt Argentinië binnen het vizier, Cruijff is er niet bij. Krol, die erg goed met de Bareeiona-aanvoerder kan opschieten en tijdens trainingskampen erg veel met hem optrekt, daarover: „Dat is allemaal van latere zorg. Iedereen weet wat de inbreng van Johan voor het team is. Daar hoeven we niet lang over te praten. Als we het zonder hem moeten stellen in de toekomst, dat zien we dan wel weer Daar moet je je pas goed op gaan instellen als het ook werkelijk zover is. Maar voorlo pig ben ik toch maar erg Mij dat hij zaterdagavond van de partij is.” MARC SERNt, Guy Thys denkt er niet aan om tegen Nederland op een gelijkspel te spelen. Hij kent zijn handicap. „Nederland bezit meer dan voldoende aanvallers, maar heeft in deze selectie weinig topmidden- velders. Wij hebben een uitstekend mid denveld, maar beschikken over minder aanvallende topspelers. Ja, ik zal Lambert toch missen. We hebben de laatste weken gewoon leren leven met die blessure van Lambert en met zijn niet van de partij zijn. Je hoopt, je blijft optimistisch tegen beter weten in maar feitelijk had ik al geen rekening meer met hem gehouden”. tv

Haarlem's Dagblad | 1977 | | pagina 67