bermuda en petticoat foto Volvo met veel luxe. CLUBAGENDA Geplastificeerd papier heeft grote voordelen Edgar Vos het voorjaar in met Experiment met luchtzak in een half miljoen auto’s. Lr X 1 weq enwiel I I FM ■■i H H ■r modejournaal Auto voor ongebaand terrein. IIIII Industrie wil gelijke regels Filmtips voor beginners j et BiJEt .21*31 ml BI r i HU LJ K •-Ü r k I ^y E heeft er doelbewust op aange- stuurd en dat is gewoon een leuk idee. Niettemin ben ik blij, dat niet alle Amsterdamse cou- turiers op die aardige gedachte zijn gekomen, want de chaos zou compleet zijn geweest. 1 HET IS NATUURLIJK onzin te beweren, dat het samenval len van de presentatie van een voorjaars- en zomercollectie in eigen salon op de eerste dag van een nieuwe lente op louter toeval zou berusten. Nu zal de E reële en sympathieke couturier Edgar Vos de laatste zijn om dat te ontkennen. Zeker, hij I 1 t irXy h f MMn z W W i •0 MM ■Qj;i ir en i BÉ TER MAAT Onder redactie van J.P. Bos j ft Een tweede voordeel is dat het papier ook niet meer behoeft te drogen, alleen nog maar de emulsie. Hierdoor neemt ook het drogen veel minder tijd in beslag en kan bovendien aan de lucht geschieden (dus niet op een glanspers of -trommel) waarbij het papier reeds een natuurlijke glas krijgt. Voor de liefhebbers zijn er van deze papiersoort ook soorten met een halfmat oppervlak te verkrijgen. Filmgroep Close-up, zaterdag 2 april, Zaal Ramplaan 108, Haarlem (Overveen), 13 tot 23 uur. Cinewiets Festival. ||||||||f||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||lll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Hoe hoger de droogtemperatuur, hoe strakker de glans wordt. Geforceerd dro gen kan heel eenvoudig met een haardro ger gedaan worden. Zowel in natte als in droge toestand blijft het geplastificeerde papier vlak of nagenoeg vlak liggen. Dit geeft een veel geringere kans op ontwik- kelvlekken als gevolg van een onregelma tige bevochtiging door het krullen in de ontwikkelaar. Bermuda met double-breasted blazer in wit linnen (collectie Edgar Vos). borduursels ton-sur-ton. Zijden crêpe de chine, soms met een ouderwets des sin en dan weer met een zeer roman tisch bloemdessin, verwerkte Edgar in strapless jurkjes met bijpassende jasjes. Ook aan de gipsy-look kan men bij hem niet ontkomen getuige de stroken-jurken of -rokken met bijpas- een strapless tuniek en een jasje. Voor het overige schijnt Edgar Vos bij voor baat stellig op een lange, hete zomer te rekenen, want mantels waren bij zijn presentatie in het geheel niet te bespeu ren. Ik hoop dat ie gelijk krijgt. AMFI’66, dinsdag 29 maart, De Beurs Lisse, 20 uur. Amfi-groep: ledenfilms draaien en discussie over filmische onder werpen. Haarlemse Smalfilmliga, woensdag 30 maart, Jeugdhuis Donkerelaan, Bloemen- daal, 20 uur. Werkavond, vrijdag 1 april Journaalfilms. Filmgroep Haarlem, vrijdag 1 april, Clubgeouw Kromhoutlaan-Van Lochem- straat, Haarlem-Parkwijk, 20 uur. Auto- rally. Rayon Kennemerland BNAFV. maan dag 28 maart, kantine NS, Oudeweg, Haarlem, 20 uur. Jurybespreking 3de ron de rayoncompetitie fotoclubs. Verander vaak van standpunt en opna mehoogte. Kijk uit voor het zogenaamde „tuinspui ten” (heen en weer slingeren van de came ra). Wanneer u met de camera van links naar rechts gaat, keer dan niet weer terug naar het punt van uitgang. Zet een UV-filter en zonnekap voor het objectief. Vermijd grote lichtcontrasten, schadu wen en te bonte kleuren. Intussen overwegen ook Europese concerns de luchtzak toe te passen. Mercedes-Benz bijvoorbeeld zal óver enige tijd een paar duizend auto’s gaan uitrusten met de airbag. Deze uitrus ting in de Mercedes zal volgens Automobil Revue echter aanzienlijk duurder zijn, dan de airbag in de Ame rikaanse wagens van General Motors. Volkswagen houdt het voorlopig op de autogordels, die automatisch om het Volvo heeft een exclusieve auto op de markt gebracht, de Volvo 262 C. In samenwerking met de Italiaan Bertone werd de carrosserie ontworpen. Het interieur werd eveneens afgestemd op exclusiviteit: leren bekleding van deu ren, dakstijlen en panelen, walnoten- hout, enz. Terwijl een uitgebreide stan daarduitrusting werd aangebracht, onder meer airconditioning en elek trisch verwarmde voorstoelen, gere geld door een thermostaat. Het reser vewiel is van het „space-saver” type: een platte band vast om de velg gerold, die via een drukfles kan worden opge pompt. lichaam van de bestuurder en passa giers sluiten. Ook Chrysler heeft op korte termijn geen plannen om de luchtzak te installeren. I IN HET CLUBBLAD van Amfi’66 smalfilmclub voor de Bollenstreek, von den we de volgende filmtips voor begin ners. We geven ze graag door. Als u pas met filmen begint, oefen dan eerst met een lege camera. Gebruik altijd een statief. Zoom (van groothoek naar tele) en panoramiseer (van links naar rechts, met de camera of omgekeerd) zo weinig moge lijk. door Bé ter Maat j, S'i Tijdens de onderdompeling gebeurt er echter ook nog iets anders: de vloeistof dringt namelijk ook door in het papier en de chemicaliën nestelen zich tussen de vezels daarvan. Wil de foto houdbaar zijn, dan dienen alle chemicaliën uit de emulsie en ook uit het papier verwijderd te wor den. Dit wordt gedaan door het fotopapier te spelen met schoon water. Nu is het papier dikker dan de emulsie. Derhalve neemt het papier ook veel meer chemica liën op dan de emulsie, met als gevolg dat er langer gespoeld moet worden om het papier te reinigen dan om de chemicaliën uit de emulsie te verwijderen. Door het papier aan twee zijden van een kunst- stoflaagje te voorzien, kunnen de vloeistof en de chemicaliën er niet meer binnen dringen. De emulsie is aan de buitenkant aangebracht omdat deze anders ook onbe reikbaar voor de chemicaliën zou zijn. Het gevolg van dit alles is, dat de speel tijd aanmerkelijk bekort kan worden, zonder dat dit enig nadelig effect heeft op de houdbaarheid van het fotografische beeld. Het traditionale fotografische papier bestaat uit een lichtgevoelige emulsie die op een ondergrond van papier is aange bracht. Het ontwikkelen en fixeren gebeurt door het papier in de betrokken vloeistof onder te dompelen met de bedoe ling dat de chemicaliën die in de vloeistof zijn opgelost de emulsie kunnen binnen dringen om een beeld te ontwikkelen en te fixeren. Een van de belangrijkste argumen ten voor het toepassen van de airbag, schuilt in het feit, dat men deze bescherming niet kan ontlopen. Zeker in Amerika kan men dit argument niet onderschatten, omdat daar minstens dertig percent van het aantal autorij ders nooit gebruik maakt van de aan wezige autogordels. Dit moet men afwegen tegen het altijd aanwezige gevaar, dat de luchtzak zich opblaast zonder enige aanleiding. NU GAAN WE DAN DE couture voor het voorjaar en de zomer bekij ken. Alleen natuurlijke materialen werden hierin verwerkt, zoals zuiver wol, linnen, katoen en zijde. Zo kregen we wit linnen voorgeschoteld in een bermuda met blazer, terwijl anderzijds een fraaie wollen stof werd gebruikt voor een kniebedekte bermuda even eens met blazer. Overigens had Edgar naar mijn smaak te veel bermuda’s in zijn collectie en dan ook nog met lange jassen met losse panden. Eerlijk gezegd vond ik dat het minst geslaagde onderdeel van deze presentatie; waar schijnlijk omdat ik die broekjes niet bepaald flatteus vind. Jurkjes combi neert Vos veelvuldig met, zoals hij zegt „mijn nieuwe jasjes”. Dat zijn loshan gende modellen van zo’n tachtig centi meter lengte. Ze zijn er met en zonder mouwen en worden gedragen op sim pele jurkjes met ruime rokken. ZODRA IK HET WOORD „handge- borduurd” hoor vallen, ga ik altijd even extra rechtop zitten. Gezien de ervaring komen er dan bij Vos immer zeer fraaie kleertjes tevoorschijn. Zo ook nu. Je oog richt zich dan op een witte flannel klokrok met een jasje tot in de taille en op een linnen pak met I Zuiver zijde met een rose en grijs randdes- sin op wit fond is ver werkt in deze stra pless jurk met kimo nojasje uit de couture collectie van Edgar Vos. IN THAILAND WERD DIT keer voor de collectie van Edgar Vos het een en ander geborduurd. Borduursels, die bijvoorbeeld als heupstuk voor een paar jurken werden gebruikt. De petti coat, weliswaar niet gesteven kwam in deze voorjaars- en zomercollectie om de hoek kijken. Effectief was het zeker, want het stond beeldschoon bij een lange strokenjurk van batist brodé. Zo E Chrysler heeft een personenwagen voor alle soorten wegen geïntroduceerd: de Matra Simca Rancho. Eind dit jaar zal deze nieuwe auto leverbaar zijn, naar men verwacht beneden de prijs van twintig mille. De nieuwe Rancho wordt door de fabriek betiteld als een nieuw soort personenwagen: vooral ontworpen voor ont spanning en avontuur. De via de voorwielen aangedreven wagen zal zowel ritten over ongebaande wegen, als reizen over snelwegen mogelijk maken. Een 80 din-pk motor, afgeleid van de krachtbron in de 1308, zorgt voor een top van 145 k»'uur. Buiten de gebaande wegen zal de auto de meeste moeilijkheden kunnen overwinnen door het grote koppel bij laag toerental, goede overbrengingsverhoudingen en grote bodemvrijheid. Het koetswerk van de Ranche is opgebouwd uit metaal en gewapend polyester. Een beschermingsgordel van glasvezel is rond de wagen aangebracht. In de wagen is plaats voor vijf personen. Bij neergeklapte achterbank ontstaat een laadruimte van 2200 kubieke decimeter. Het rijklare gewicht van de Ranche bedraagt 1130 kg. De achteras verdraagt een maximum toelaatbare belasting van 984 kg. Met vijf personen, bagage tot 150 kg en een geremde aanhanger van 850 kg, ziet de wagen nog kans hellingen tot twaalf percent te nemen. Op de foto de nieuwe Matra Simca Rancho. De discussie over de zogenoemde „luchtzak” is nog lang niet geluwd. En wat meer zegt: het ziet ernaar uit, dat deze luchtzak of „airbag” langzaam maar zeker zal worden ingevoerd. De luchtzak is een passief beschermings middel voor de inzittenden van een auto. In opgevouwen toestand kan de luchtzak verborgen zitten in het dash board of de naaf van het stuurwiel. Bij een eventuele aanrijding blaast de air bag zich in onderdelen van seconden op en vangt ze de passagiers op, die door de sterke afremming van het voertuig naar voren worden geslin gerd. Een mooie uitvinding die echter nog steeds problemen oplevert: het mechanisme mag nooit falen, omdat een willekeurig opgeblazen luchtzak fatale ongelukken kan veroorzaken. Een ander probleem vormt de harde knal waarmee een bepaald soort gas uit de drukfles ontsnapt en de airbag opblaast. DE LAATSTE TIJD wordt de foto- amateur steeds meer met een nieuwe ontwikkeling geconfronteerd op het gebied van het zwart-witpapier. Deze ontwikkeling is het geplastificeerde papier. Waarom is de industrie hiermee op de markt gekomen? Zeker niet met het idee dat het tijd werd weer eens een nieuw produkt uit te brengen, omdat het nog te bezien staat of de (amateur)foto- erafen daarom zaten te wachten. Nee. dit geplastificeerde papier, zoals Kodak Veribrom, papier, is een ontwikkeling met een zeer rationele achtergrond. o Kennelijk is Volvo zelf zo van de prijs geschrokken, dat de fabriek op het betreffende persbericht heeft gezet: prijs op aanvraag. Eind dit jaar kan de wagen worden geleverd. Op de foto de nieuwe luxe Volvo 262 C. Niettemin hebben vooral de Ameri kaanse auto-industrieën al veel geld gestoken in experimenten met dit beveiligingsmiddel. De Amerikaanse minister van verkeer, Coleman, heeft nu vlak voor zijn aftreden aange- kondigd dat zowel General Motors als Ford zich bereid hebben verklaard omstreeks 1980 gezamenlijk zeker een half miljoen wagens uit te rusten met de luchtzak. Dit is, volgens het auto blad Automobil Revue, een ware ommekeer van deze bewindsman die zich nog enige maanden geleden tegen gebruik van de airbag uitsprak, omdat hij vreesde dat dit middel in de publie ke opinie op te veel tegenstand zou stuiten. Ook de autobazen in Detroit hebben tot nu toe niet veel gevoeld voor toepas sing van de luchtzak. Daar staat tegen over, dat vooral de verzekeringsmaat schappijen veel verwachten van althans een experiment met dit passie ve beveiligingsmiddel. En een half mil joen wagens uitrusten met de airbag zou als een soort experiment kunnen gelden. HET NIEUWSTE OP het gebied van diaprojectie is dit „draagbare theatertje", een projectietafeltje met een vast scherm op uitschuifbare poten. Het scherm is 27 x 42cm en is vervaardigd van een materiaal dat goed zichtbare projectie bij vol daglicht mogelijk maakt. Het dia-theatertje is ontwikkeld in de Verenigde Staten. is er voor elk wat wils, zeker als ik ook nog even denk aan de harembroeken onder andere uitgevoerd in mousseline de soie met lurex, gecombineerd met E De toelatingseisen voor personenwa gens in de verschillende landen moeten geharmoniseerd worden. Dit is de wens van de Duitse auto-industrie. Vele landen stellen aan de auto’s ver schillende eisen, die vaak tegengesteld zijn. Meer veiligheid betekent bijvoor beeld meer gewicht en een hoger ener gieverbruik. Daardoor zal economisch rijden weer moeilijker worden. Een lager gewicht van de auto spaart ener gie, maar bedreigt tegelijk weer de veiligheid en de milieubescherming. De autofabrieken, die naar verschillen de landen exporteren, moeten voldoen aan verschillende eisen. Dat betekent enorme investeringen voor de aparte uitvoeringen van auto’s. Dit heeft weer tot gevolg, dat de prijzen van deze wagens omhoog gaan. Om uit deze vicieuze cirkel te komen, hebben de Duitse auto-industrieën nogmaals ver zocht alle voorschriften die in de ver schillende landen gelden, op een lijn te brengen. Zodat onnodige investerin gen en prijsverhogingen achterwege kunnen blijven. Voor de nieuwe Volvo heeft de fabriek de zescilinder inspuitmotor van de Volvo 264 GL gebruikt. Stand aard is een automstische bak gemon teerd. Het gewicht van de wagen bedraagt 1475 kg. Wissel zo mogelijk veel van brand- puntsinstelling. Maak veel close-ups (dichtbij-opnamen). Kijk uit voor springertjes, die ontstaan wanneer we filmen, stoppen en weer ver der filmen vanaf hetzelfde standpunt. Ontwerp van te voren een filmplan (draaiboek). Breng verhaal in de film. Avondjurk van honingkleurig satijn met applicaties in rose en bleu, even eens uit de couture collectie van Edgar Vos. JAMMER GENOEG U zult het ook hebben ervarenwas het geen stralende eerste lentedag. Het aan- schouwen van de collectie van Edgar Vos kan evenwel gemis aan koesteren- de warmte en de daarmee gepaard gaande blijheid gelukkig grotendeels compenseren. Edgar liet om te begin- nen eerst even zien wat hij voor de confectie had ontworpen. Tegen zeer redelijke prijzen waren dat mini- jurkjes en hessen op strakke pantalons s uitgevoerd in zuiver katoen. Nu was het niet zo verwonderlijk dat hij daar- mee opende, vooral als u bedenkt dat er door heel Nederland een soort keten s van Vos-boetieks aan het ontstaan is. Naast de onlangs geopende boetieks in Amsterdam, Den Haag, Alkmaar en Tegelen komen er binnenkort nog een paar bij, onder andere in Haarlem. Dat wat de confectie betreft. mi» 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIHUIIIUIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin sende blouses. Drie cirkels van gephs- seerde katoenen mousseline leverde een leuke wijdë jurk op met op heup- hoogte een doorzichtige kantrand. Trouwens, een lieve onschuldige, witte jurk van mousseline kreeg niettemin een pikant effect door het decolleté tot in de taille. i I s 11 j J

Haarlem's Dagblad | 1977 | | pagina 71