Doelman gaat voor drie jaar tekenen SHEENE HIELP AMATEURTITEL VOOR OUTSIDER PIET KUYS Nita van Vliet Resultaten NK wielrennen er dameskampioen ■l FEDOR DEN HERTOG KAMPIOEN AHA1 ’s Goede reactie Afgestopt Teleurstelling MAANDAG 2 7 13 JUNI 19 7 7 SPORT i: 1 4 en tis SPORTEF Ploeg van Post F misrekende zich (Van onze sportredactie) sterke solo winnend afsloot. een s- 1- Piet Kuys: amateurkampioen. PETER HEERKENS t Dit betekent al met al een nogal verrassende ontwikkeling, aangezien Ajax vorige week pas de onderhandelingen met Veendam-doelman Johan Krol heeft gestaakt. Of Ajax met Krol een spelletje heeft gespeeld om Schrijvers nerveus te I maken, valt natuurlijk niet te achterhalen, maar een feit is dat I Inter Football, het bureau dat Schrijvers’ belangen behartigt, (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De problemen tussen Piet Schrijvers en Ajax zijn de wereld uit. Terwijl de doelman op vakantie in Spanje is, heeft zijn zaakwaarnemer, Cor Coster, dit weekein de definitief overeenstemming bereikt met het Ajax-bestuur over een verlenging van Schrijvers’ contract. De Ajax-doel- man, die tot voor kort nog dreigde dat hij weer in de bouw zou gaan werken, zal bij terugkeer in Nederland een nieuwe driejarige verbintenis met de landskampioen aangaan. zeer tevreden is over het nieuwe contract dat men voor de doelman heeft afgesloten. Bovendien heeft Inter Football ook een éénjarig contract voor Tscheu-La-Ling met Ajax afge sloten. Ajax zal echter voor het nieuwe seizoen ook nog twee a drie aankopen verrichten. Volgens voorzitter Jaap van Praag ziet de club echter definitief af van Amsterdam-voorstopper Leo de Leeuw (Van Praag: „Die komt zeker niet meer”.), maar veel zegt dit ook niet, aangezien Van Praag zijn woorden wel eens vaker heeft moeten herroepen. Wat Ajax met Geert Meijer en Dick Helling, die beiden zijn uitgeleend aan respectievelijk FC Amsterdam en Telstar, het komend seizoen gaat doen is ook nog niet bekend. Van Praag: „Of wij ze weer uitlenen, verkopen of houden, hangt samen met het hele aan- en verkooppakket dat wij binnenkort nog gaan uitvoeren. We wachten ook nog even op de terugkeer van onze trainer Ivie, die met vakantie in Joegoslavië is. Daarna zullen we definitief zaken gaan doen.” lar jken. Met Nita van Vliet kreeg de dames- wielersport niet alleen een uiterst char mant kampioene, die met keurig roodge lakte nagels en oogschaduw het parcours rond Beek aflegde, maar bovendien een uiterst spraakzame kampioene. Dat onder vond onlangs de jury in Hilversum, die zij op niet mis te verstane wijze haar grieven toeschreeuwde, hetgeen Nita van Vliet op een schorsing van veertien dagen kwam te staan. (Van onze sportredactie) BEEK. De controversiële relatie tus sen Nederlands belangrijkste wielergroe- peringen bij de amateurs, die van de ploegleiders Herman Krott en Jan Gis- bers, heeft voor een niet gering deel ten grondslag gelegen aan de coup van een volstrekte outsider. Behalve wegcoach Joop Middelink, die, mede gelet op de bestaande verhoudingen, in de morgenu ren Piet Kuys reeds had getipt als de opvolger van nationaal wegkampioen Arie Hassink, hield toch praktisch ieder een serieus rekening met een mini-herha- ling van vorig jaar, toen Hassink op het ereplatform werd geflankeerd door Leo van Vliet en Jan Spijker. Na het opzienba rende machtsvertoon van de Krott-briga- de in Olympia’s Ronde van Nederland golden Hassink en Van Vliet, en in iets mindere mate Jos Lammertink en Frits Pirard, opnieuw als de voornaamste gega digden voor de hoogste nationale wieler- onderscheiding. de vaart in te houden, maar ik kreeg geen medewerking. Van den Hoek gaf ik zeker een kans, wat dat betreft steunde ik hem ook. Maar tja, wie rekent er nou op dat-ie gelost wordt?” De brandende vraag bij dit alles: waar om reageerden de renners van Post niet toen de voorsprong van het leidende trio spectaculair hard opliep? Voor ploeg maat Aad van den Hoek, zo leek het, hadden ze het niet hoeven te laten. In het onderlinge akkoord gold hij als knecht, in het gezelschap van Huisjes en Den Hertog was hij een kanshebber over wiens moge lijkheden twijfel bestond. En toch dekten Knetemann en Kuiper later hun passieve houding die de koers dood maakte, met verwijzing naar Aad van den Hoek. Een uiterst merkwaardige verklaring, maar Gerrie Knetemann legde ze af zon der een spier te vertrekken: Jicht, ik stop te af voor Aad van den Hoek. Voor mij was hij beslist favoriet”. Peter Post: „In de wedstrijd is er nog overleg geweest tussen Kuiper, Knetemann en mij. We besloten om die drie koplopers maar te laten gaan. Aad van den Hoek gaf ik opdracht om niet te veel te werken, om de situatie stabiel te houden”. Hennie Kuiper in zijn uitleg: „Ik „Inderdaad groot. Ik durfde een recht streeks duel met Den Hertog best aan. Probleem was alleen, ook voor Fedor, hoe De eerste serieuze aanval kwam pas 90 km later: toen Fedor den Hertog zijn twee concurrenten had losgereden. Hennie Kui per, Kees Priem, Kees Bal, Gerard Vianen en Jan Krekels gingen tevergeefs in de achtervolging. Na 105 km ontstond een kopgroep van drie: Fedor den Hertog (Frisol), Jan Huis jes (De Onderneming), Aad van den Hoek (Raleigh). Hun voorsprong liep op tot maximaal 6,5 minuten; De blunder die Fedor den Hertog in een fauteuil-positie bracht, werd in het kamp der verslagenen aanvankelijk vergoelijkt, maar uiteindelijk moest ook Peter Post erkennen: „We hebben gegokt en verlo ren”. De ploegleider wilde daarna ook best beamen dat het koersverloop voor de ruim 10.000 toeschouwers uiterst tegenvallend was geweest, vooral door de houding van de betere coureurs, van wie hij er een stel in zijn ploeg heeft. Post: „De mensen ko men natuurlijk om de bekende jongens eens flink aan het werk te zien. Zoetemelk (hij werd 20e op 5.24 - red.), Knetemann, Raas (uitgevallen - red.), Kuiper, noem ze maar op. En dat is een grote teleurstelling geworden”. De feiten die dat in de hand werkten waren uiterst overzichtelijk: DAMES:. 1 en kampioene van Nederland: Nita van Vliet (Maasland) 73,8 km in 2.11.10, 2. Nel Streef (Nieuw Lekkerland) op 11 sec., 3. Agnes van Helvoirt (Terneuzen) op 25 sec., 4. Bella van der Spiegel (St. Maartensdijk) op 27 sec., 5. Marjan Bik (Lekkerkerk) z.t., 6. Truus van der Plaat (Geldermalsen) op 1 min. 11 sec., 7. Anne Riemersma (Slappeterp) z.t., 8. Gré Knetemann (Huybergen) z.t.,'9. Minnie Brinkhoff (Heerenveen) z.t., 10. Keetie van Oosten (Kloetinge) z.t. Zo ver liet Den Hertog het niet komen. Met nog 50 kilometer koers begon hij een solo op een moment dat Van den Hoek en Huisjes voor elkaar niet wilden werken. De terugval van Van den Hoek werd door zijn ploegmaats Kuiper en Knetemann be antwoord met eindelijk een sprong in de ruimte, „maar”, gaf Knetemann later rui terlijk toe, „op dat moment was het al te laat”. En Van den Hoek: „Ze hadden het verschil op een paar minuten moeten hou den. Dan zou het gat te dichten zijn ge weest. Ik stond ervan te kijken dat we zó ver konden uitlopen, want erg hard is er door ons niet gefietst”. we Huisjes moe konden krijgen. Hij had de beste eindsprint, dat wisten we”. Een belangrijk deel van zijn onverwacht succes schreef Den Hertog (die eerder dit jaar een etappe won in de Ronde van Spanje, de Ronde van de Middellandse Zee en een criterium in België) toe aan zijn nieuwe woonomgeving. „Vorig jaar”, zei hij, „wilde ik eigenlijk stoppen. Ik zag het niet meer zitten. We verhuisden naar Bel gië en daar ben ik geweldig opgevangen. De mensen in ons dorp hebben me hele maal over m’n inzinking heen geholpen. Voorlopig ga ik weer gewoon door met wielrennen n i- le i- r r. n r- (Van onze sportredactie) BEEK. Niet de gedoodverfde favo riete Keetie van Oosten-Hage, maar de in wielerkringen volslagen onbekende Nita van Vliet heeft bij wijze van afwisseling de nationale titel bij de dames voor zich opgeëist. De pas 17-jarige Nita van Vliet, vorig jaar derde bij het nationaal sprint- kampioenschap, keerde reeds in de eerste ronde het peloton de rug toe. Na een solo over veertig kilometer, waarin zij een voorsprong opbouwde die maximaal 1.35 minuut bedroeg, kreeg ze gezelschap van Nel Streef en Agnes van Helvoirt, die in de eindsprint echter volslagen kansloos waren. !t i- g 1, Ook voor Keetie van Oosten kreeg diezelfde Ronde van Hilversum een ver lengstuk in de vorm van een schorsing van een maand, omdat de Zeeuwse in dit crite rium van combines werd beschuldigd. Doordat deze schorsing ingaat op 9 juli en derhalve eindigt op 8 augustus, zal Keetie van Oosten haar achtervolgingstitel niet kunnen verdedigen. Zij heeft inmiddels een protest bij de KNWU ingediend en tegelijkertijd gedreigd niet meer voor de wielrenunie in actie te komen wanneer de schorsing niet ongedaan wordt gemaakt. Y Op dat moment moest de werkelijke huldiging nog beginnen. Met moeite worstelde Wil Hartog zich naar de trap onderaan het erepodium waar hij plot seling oog in oog stond met de geklopte wereldkampioen Barry Sheene. „Hoe veel ben je geworden”, vroeg Hartog. „Tweede”, was het antwoord en toen nam de Nederlander zijn kleine tegen stander op de schouders en droeg hem met grote stappen naar boven. Ook dat was een uiting van dank. Want zonder Barry Sheene had Wil Hartog het zater dag waarschijnlijk niet gered. Hartog sukkelde immers al meer dan een week met ernstige maagklachten. Eten ging niet en de lange Noordhollan- der voelde zich tot niets in staat. Don derdag liet hij zelfs een training schieten om zich in het ziekenhuis te laten onderzoeken. Een darminfectie, luidde de diagnose en Hartog zag het somber in. ,Ik was wel van plan in elk geval te rijden, maar ik vermoedde dat ik het niet lang zou kunnen volhouden” Het was echter een gelukkige omstan digheid dat Wil Hartog in hetzelfde motel logeerde als Barry Sheene. De Engelsman bemerkte de problemen van de 29-jarige Nederlandse kampi oen en bood hem een drankje aan, dat hij altijd in zijn bagage heeft. De vriendin van Sheene overhandigde het flesje met het achteraf gedenkwaardi ge grapje: „Je mag het gebruiken, maar dan moet je me beloven niet te win nen”. Wil Hartog: „Ik antwoordde dat het me toch niet zou lukken Barry te verslaan. Op vrijdagmorgen heb ik het drankje voor het eerst gebruikt”. Tot zijn vreugde bemerkte Hartog dat hij eindelijk weer voedsel binnen kon houden. Op de ochtend van de wedstrijddag was het echter weer mis, maar het „wondermiddel” van Sheene en wat medicijnen en vitaminen van de sport arts Ab Rozijn brachten de coureur toch zover dat hjj zich in staat voelde aan de start te komen. Hartog: „Toch voelde ik me op dat moment nog honds- beroerd. Ik vroeg me af of ik die zware motor wel aan zou kunnen duwen. Bo vendien was het gaan regenen en op een nat wegdek ben ik geen held. In Tubbergen ben ik een paar weken gele den nog gevallen in de regen.” Van al die lasten werd in de wedstrijd niets gevoeld. Wil Hartog won „Assen” waarvan hij zei: „dit is mooier dan de wereldtitel (Zie ook onze 4e sportpagina) Post: „We moesten gokken, want een koers verloopt nu eenmaal niet op bestel ling. Dat we dat spel verloren, is jammer, maar zeker geen ramp. De zaak is gewoon uit de hand gelopen doordat het peloton zo lang rustig bleef. Daar ben ik door ver rast”. ASSEN. „Ik ben blij, ik ben blij!” I Wil Hartog schreeuwde zijn geluk uit, nadat zijn droom eindelijk realiteit was geworden. De Abbekerker won als eerste Nederlander de 500 cc-klasse tijdens de TT-races in Assen en bracht meer dan 100.000 toeschouwers tot uit zinnig enthousiasme. De doorgaans zo rustige coureur liet zelf ook alle nuch terheid varen. De spanningen van voor en tijdens de race ontlaadde zich in een triomfale ereronde over het hele cir cuit, een al even unieke gebeurtenis als de overwinning op zich. En toen Wil Hartog na die dankbetuiging aan het publiek terugkeerde bij het vertrek, begon het feest pas goed. Midden in de mensenmassa klom hij bovenop zijn motor, smeet de helm in de lucht en schudde een blikje bier zolang tot het vocht in het rond spoot. M Ruzie tussen Ajax Schrijvers afgelopen Wat in Olympia’s Ronde reeds een obses sie dreigde te worden voor de formatie van Jan Gisbers, de overheersehde rol van het trio Hassink-Lammertink-Van Vliet, kreeg in Beek zijn natuurlijke voortzetting. Ten koste van alles diende daarom ook verij deld te worden dat opnieuw een lid van de Krott-équipe zou worden gehuldigd als vaderlands wegkampioen. Het gevolg daarvan was een ontluisterend titelge vecht, waarin de coureurs van beide ploe gen meer oog voor elkaar hadden dan voor het wedstrijdverloop. Daardoor kon het ook gebeuren dat geen van de toonaange vende renners in de dertien man sterke kopgroep was vertegenwoordigd toen Piet Kuys op zo’n vijftig kilometer voor de verlossende eindstreep de beslissende ont snapping inleidde en daarbij gezelschap kreeg van Martin Havik en Jo Maas. Op dat moment had het peloton, met daarin vrijwel alle favorieten, zich reeds lang verzoend met de nederlaag. Met uitzondering van de ambitieuze Bart van Est, behorend tot de ploeg-Gisbers, die in een later stadium de tol zou moeten betalen voor zijn overdadige krachtsin spanningen, maakte ook geen van de ve detten aanstalten de demarrage van Piet Kuys in de beklimming van de Adsteeg te beantwoorden. In zijn spoor volgden wel Mak, Feiken, Franken, Akker, Ter Harm- sel, Mutsaars, De Rooy en Steur, die wel dra aansluiting kregen met het reeds in het prille begin ontsnapte zevental Van Kes sel, Van Houwelingen, Langerijs, Snoey- ink, Visschers, Van de Broek en Griep. Ook een derde gelegenheid om het koers verloop alsnog een andere wending te ge ven, lieten de „groten” onbenut, toen Ha vik, Pirard en Maas met succes de aanval openden op de 17 koplopers. Bandbreuk Bij het horen van het vertrouwen dat in het peloton, die behoudens zijn scherpe hem gesteld was, reconstrueerde Van den eindsprint tot de categorie der middelma- Hoek zijn overwinningsmogelijkheden als: tigen moet worden gerekend. Internatio naal bezien, hoeft Joop Middelink ook niets van hem te verwachten. Wil Hartog als middelpunt van grote supportersvreugde in Assen. en een te lange reparatietijd bedierven uiteindelijk grondig de kampioensillusies van Frits Pirard en die van Herman Krott, voor wie op dat moment (na 120 km) het nationaal titelgevecht was beëindigd. Niet echter voor Piet Kuys, die zich op dat moment bevrijd wist van een aartsge vaarlijke concurrent en ook dienovereen komstig handelde. In de zoveelste beklim ming van de Adsteeg repte de gebrilde Brabander zich opnieuw haastig naar vo ren; in zijn spoor volgden Havik en Maas. Dit drietal werkte zo voorbeeldig samen, dat de voorsprong niet alleen razend snel opliep, hetgeen Piet Kuys later tot de uit spraak bracht: „Eigenlijk hadden we met z’n drieën kampioen moeten worden. Na tuurlijk ben ik hardstikke blij dat ik het ben geworden. Maar ik zou het Havik of Maas net zo goed hebben gegund”. Op het moment dat Maas had aangezet ben een paar keer op kop gaan zitten om er voor de beslissende sprint, glipte Piet Kuys simpel langs hem en Havik naar een onverwachte titel. Daarmee kreeg de va derlandse wielersport een winnaar op wie in feite niemand zit te wachten. Met zijn 27 jaren behoort de timmerman voor halve dagen immers tot de oudste renners van Op die situatie had Fedor den Hertog subliem gereageerd. Hij schudde zijn ri valen op het juiste moment van zich af en pareerde een te late aanval van Kuiper, Vianen, Krekels, Bal en Priem (de laatste twee gingen door een valpartij uit de wedstrijd) voorbeeldig. Het was voor hem, na die geslaagde demarrage, een kwestie van stevig doortrappen. „Ik ben”, zei Den Hertog over zijn eenzame tocht, „geen moment bang geweest dat ze me zouden terugpakken. Ik berekende dat ik iedere ronde een minuut mocht verspelen om toch nog voldoende voorsprong te houden”. Fedor den Hertog in actie tijdens het nationaal kampioenschap dat hij na De overwinning van Fedor den Hertog in het nationaal kampioenschap heeft zijn ploegmaats Raas, Priem en Smit ruim drie mille rijker gemaakt. Van sponsor Nico de Vries ontvingen de renners 5000 gulden premie en tevoren was overeengekomen dat de coureur die eventueel kampioen zou worden eveneens 5000 gulden in de prijzenpot zou stoppen. Een precies gelijk financieel akkoord was binnen de ploeg van Peter Post tot stand gekomen. De uitslagen van Fedor den Hertog hield uitstekend stand en finishte met een voorsprong van 2.08 min. op de verrassend sterk rijdende Jan Krekels en met 2.12 op Gerrie Knete mann, die er zodoende nog net voor zorgde dat zijn ploeg toch op het erepodium was vertegenwoordigd. Fedor den Hertog liet zich zielsgelukkig huldigen en deed zijn enorme krachtsinspanning af met een een voudige verklaring: „Een kwestie van doorgaan”. (Van onze sportredactie) BEEK. Met erkende krachtrijders als Hennie Kuiper, Gerrie Knetemann, Bert Pronk en Henk Lubberding gold de ploeg van Peter Post als de grote favoriet voor het nationaal kampioenschap prof- wielrennen, maar toen de buit verdeeld was bleken de Raleighs op een onthutsen de wijze te zijn mislukt in hun missie. Op het Adsteeg-circuit werd Fedor den Her tog (31 jaar), bezig aan zijn vierde profsei- zoen, eerste, en ofschoon dat gebeurde in schitterende stijl, die deed herinneren aan de grote amateurjaren van deze grilli ge wielrenner, viel niet om het feit heen te komen dat de coureurs van Post met een kapitale vergissing de uitslag sterk heb ben beïnvloed. Ze lieten een kopgroep die na 105 km ontstond al te veel voorsprong nemen. Theo Smit is geslaagd voor zijn Tour de Fran- ce-examen. Hij kreeg van werkgever Nico de Vries een laatste kans om zijn vorm (aangetast door een meniscusoperatie) te bewijzen in het nationaal kampioenschap en die gelegenheid werd door hem goed gebruikt. Smit reed de wedstrijd uit en verwierf zich daarmee een plaats in de Frisol-ploeg die vandaag in de vol gende samenstelling afreist naar de Ronde van Frankrijk: Raas, Fedor den Hertog, Smit, Oca- na, Romero, Wellens, Schepmans, Wesemael, Ro siers en Loysch. „Wanneer de schorsing gehandhaafd blijft”, liet de Zeeuwse zaterdag weten, „dan zie ik het wereldkampioenschap in Venezuela ook niet meer zitten. Deze schorsing is een belachelijke straf, waar over wat mij betreft het laatste woord nog lang niet is gezegd”. AMATEURS: 1. Peter Kuys (Vlijmen), 205 km in 4 uur 58 min. en 42 sec., 2. Martin Havik (Strijen) z.t., 3. Jo Maas (Eysden) z.t., 4. Bert van den Broek (Breukelen) op 10 sec., 5. Eric Visschers (Sweikhuizen) z.t., 6. Hans Langerijs (Blokker) z.t., 7. Ger Mak (Schiedam) z.t., 8. Henk Mutsaars (Tilburg) z.t., 9. Roelof Akker (Winssum) z.t., 10. Adri van Houwelingen (Heeselt) z.t. de Nederlandse wielerkampioenschappen zijn: BEROEPSRENNERS: 1. Fedor den Hertog (Dilsen, Bel) 237,8 km in 5 uur, 54 min. en 59 sec., 2. Jan Krekels (Sittard) op 2 min. en 8 sec., 3. Gerrie Knetemann (Huybergen) op 2,12, 4. Jos Schipper (Kwadendamme) op 3,10, 5. Aad van den Hoek (Roosendaal) z t 6 Hennie Kuiper (Ossendrecht) op 3,12, 7. Gerard Vianen (Kockengen) op 3,17, 8. Jan Huisjes (Almelo) op 3,20, 9. Gerben Karstens (Prinsenbeek) op 4,26,10. Henk Lubberding (Voorst) z.t., 16. Roy Schuiten (Putte) z.t., 17. Theo Smit (Badhoevedorp) z.t.

Haarlem's Dagblad | 1977 | | pagina 13