'5 chterstand DOPING-REL DEVALUEERDE TOUR-FINALE )idi Thurau I \een zwaar fhevenet: acht teer de Tour üiiper: halve [ilometer 1 programma irtwfci. Remmende factoren Kuiper sterk Geroddel Ocana faalde IJ Ontkenning Opheldering ■Ml AANDAG 25 JULI 19 7 7 13 SPORT de e e r ER 1 4 I bil Tour’77: ronde van iiA behoudende tactiek SPORTIEF an n, int- na- 1- Hennie Kuiper: „zo’n kans op overwinning krijg ik waarschijnlijk nooit meer’’. (Van onze speciale verslaggever) PARIJS. De vierenzestigste Ronde van Frankrijk eindigde in een vergiftigde sfeer. In een verstikkend klimaat van insinuaties, roddelcampagnes en dreige menten. De eindfase van deze Tour ging geheel schuil achter het grauwe decor van gemarchandeer met sportiviteit, en met belangen die de commercie en de promo tion raakten. Het gemanipuleer achter de schermen tastte niet alleen de humane waarde vau een mondiaal vermaarde sportmanifestatie aan, maar bovendien de jarenlange relatie tussen de twee Tour- directeuren Jacques Goddet en Felix Levitan. Na de door Zoetemelk gewonnen berg tijdrit Morzine-Avoriaz zweeg de stem van Levitan, die tot dan toe elke dag in de microfoon van Radio Tour trots meldde dat de dopingcontroles negatieve resulta ten hadden opgeleverd, betreffende dit delicate onderwerp opeens in alle talen. Het viel in eerste instantie nauwelijks op. Tot het moment waarop de eerste geruch ten door de vermoeide karavaan circuleer den. Praatjes, die de renners verdacht maakten. Achterbaks gefluister dat de in tegriteit van Tourrijders en officials aan tastte. Groeiend geroddel dat tot een esca latie moest leiden. In de marge van de door een dopingwet vol hiaten veroordeelden - de Spanjaarden Antonio Menendez en Luis Ocana, de Por tugezen Fernando Mendez en Joaquim Agostinho, de Nederlander Joop Zoete melk en wellicht ook nog de eerder schul dig bevonden Spanjaard Sebastian Pozo - ging gisteravond de huldiging van Tour winnaar Bernard Thevenet door burge meester Jacques Chirac van Parijs in dich te nevels van onzekerheid schuil. Joop Zoetemelk, die zich zonder zorgen gedurende meer dan tien jaar naar zo’n 150 dopingcontroles had begeven, was zich toen hij van de wedstrijdcommissa- rissen hoorde dat de eerste dopingtest sporen van pemoline openbaarde, enorm geschrokken. Zoetemelk: „Ik wist niet wat ik hoorde. Ik positief? Dat was onmogelijk. Ik be greep er niets van. Ik werd woedend, maar dat hielp niets. Het was me een compleet raadsel. Ik heb niets met opzet ingenomen. En stel nou dat ik dat gewild had, dan had ik zeker geen pemoline genomen. Dat is het stimul uit België, waar in het voorjaar Maertens en Merckx voor gestraft werden. Voor de Tour begon maakte Levitan be kend, dat dit product inmiddels ook in Frankrijk opgespoord kon worden. Ik wist dat. In zo’n geval ga ik toch niet de góden verzoeken?” De veroordeling van Zoetemelk nam de twijfels niet weg. „En de anderen dan?”, riep Zoetemelks ploegleider Louis Caput witheet uit. De anderen. Hun namen ble ven de gehele zaterdagavond en een groot gedeelte van de zondag als het zwaard van Damocles boven de uitgedunde Tourkara vaan hangen. De anderen. Namen werden openlijk genoemd. Identiteitsaanduidin- gen zonder een zweem van absolute zeker heid. Beschuldigingen die de sinds zater dagmorgen met zijn co-directeur Jacques Goddet in onmin levende Felix Levitan woedend deed uitroepen: „Men wil de wielersport kapot maken”. Zijn gehoor reageerde unaniem: „Geen flauwekul, zeg ons eindelijk waar we aan toe zijn. Om dertien minuten over vier zondag middag verscheen Jean Court in de ergens aan de Champs Elysees in een tent inge- richte perszaal. Terwijl het geratel van schrijfmachines en telexen als op com mando wegstierf en andere verslaggevers hun telefoonverbindingen onderbraken, klom monsieur Court op een stoel en schreeuwde: „Mijne heren, de renners Me nendez, Mendes, Agostinho en Ocana zijn na contra-expertise schuldig bevonden aan het gebruik van doping. Zij worden in de betreffende etappe-uitslag gedeklas- seerd. In het algemeen klassement wor den zij tien minuten achteruitgezet en beboet met duizend Zwitserse francs en een schorsing van een maand voorwaar delijk." Het verdict, de uitspraak van de inter nationale jury, was gevallen. De veroor deelden waren bekend. De acht ronden van Frankrijk van Ber ied Thevenet verliepen als volgt: 1970: De reglementaire straffen van de inter nationale wielerfederatie (UCI) die op Joop Zoetemelk van toepassing werden: Een voorwaardelijke schorsing van een maand; Een boete van 1000 Zwitserse franken, ongeveer 1000 gulden; Terugplaatsing naar de laatste plaats in het klassement van de betreffende rit; Tien minuten straftijd in het algemeen klassement. Dit had tot gevolg dat Zoetemelk van de vijfde naar de achtste plaats terugviel in het algemeen klassement. Toch drukten deze feiten zwaar op het totaalbeeld van de Tour. Zij moch ten Thévenet en diens grootste concur rent desondanks niet persoonlijk wor den aangewreven. Want onafhankelijk van het koersverloop en de geruchten stroom was de uitslag een weerspiege ling van facetten die de wielersport tot een boeiend geheel kunnen maken. dan alleen maar de laatste etappe van ’s werelds grootste wielerevenement. Het spektakelstuk in het hart van de metropool moest tevens gezien worden als het begin van een zegetocht naar tientallen baan- en criteriumcontrac- ten. Aan het feit dat de overwinning van Thévenet tot stand kwam na slechts sporadisch heroïsche strijd ging het Franse publiek voorbij. De massa had een idool uit eigen land om toe te juichen. Dat was voorlopig voldoende. De analyse van de monster- tocht over bijna vier weken, maar bo vendien een scala van dopinggeruch- ten en -gevallen was voor het publiek in Parijs van ondergeschikt belang. Niet de etappeplanning door de orga nisatoren (alhoewel terecht van kritiek voorzien), maar de structuur van de moderne wegrensport bepaalde voor het grootste deel het gehalte van de Tour 1977. Men zou de proloog een onding kunnen noemen omdat daarin per traditie de toonaangevende figuren hun uitgangsstelling innamen. de huidige wielerconstellatie. Het was allerminst een specialiteit van Theve net. Wie was dan immers wel de grote avonturier en vechter temidden van de voornaamste prijswinnaars? In de strijd over ruim vierduizend kilometer was de rol van de Neder landse coureurs desondanks groot. De rol was vooral groot in positieve zin, dankzij Hennie Kuiper. Hij leverde de bevestiging dat hij een serieuze gega digde is om in de naaste toekomst Tourwinnaar te worden. „Op mijn leeftijd mag ik stellen dat ik zeker nog drie jaar het huidige niveau kan hand haven", aldus de 28-jarige Raleigh- coureur. Deze feiten waren, aldus Kuiper, in herent aan het fenomeen Tour. Zij ble ken overigens van grote betekenis. In de ogen van Kuiper waren ze deson danks niet beslissend. Kuiper: „Een Tourklassement wordt bepaald door veel factoren. De belangrijkste daar van zijn een grote vorm en een goede gezondheid. Alles wat je in de winter maanden doet of laat in verband met de Ronde van Frankrijk is van grote bete kenis”. Tegenover de hoofdrol van Hennie Kuiper stak de totale prestatie van Joop Zoetemelk eigenlijk schril af. Dit kwam niet uitsluitend door zijn verlies van anderhalve minuut in de negende etappe tengevolge van een valpartij. Evenmin was het kwijtraken van de zege in de bergtijdrit Morzine-Avioraz wegens overtreding van de dopingwet, bepalend voor Zoetemelks waardering. Hij bleek immers ook zonder deze fei ten (weer) tekort te schieten op momen ten dat hij naar het geel zou grijpen. Tekort schoot ook (in zijn totaliteit) de Frisol-formatie. Daaraan konden de torin- in de biedt sneu- dsen 2,92 3,10 9,02 5,72 8,25 3,30 6,06 '■''OOOOWKX-X'* 85,10 44,00 126,50 73,50 140,00 1,65 168,30 43,50 6,80 114,20 40,90 74,00 151,00 62,00 79,00 57,50 52,00 44,80 80,60e 131,00' 113,30 33,30 135,00 83,00 165,50e 67,50 61,50 50,50 64,00 66,50 51,40 674,00 51,50 58,00 84,50 70,20 32,40 41,50 138,50 33,00 56,00 100,60 74,506 68,50 2,20 64,00 139,50 159,00 73,201 199,00 74,70 66,00e 169,00 147,00 35,00 165,00 91,50 90,50 59,50 32,80 117,00 110,00 67,001 72,70 229,001 39,00 122,50 132,30 140,00 72,00 52,10 52,60 228,00 480,00 131,00 91,50 432,50 Via deze etappe overwinningen van Raas en Den Hertog kreeg de totaalrol van Nederland als wielernatie echter grotere betekenis. Daarvoor zorgden behalve zij en Kuiper ook Ger- rie Knetemann. Hij behoorde zelfs tot de zeer weinigen die twee keer het zoet van de ritoverwinning proefden. Bo vendien was de eerste plaats van Ra leigh in het ploegenklassement een be wijs van kracht. In etappezeges was Didi Thurau de onbetwiste meester. De 22-jarige Duitser onderstreepte mede hierdoor dat ook hij tot de kanshebbers op een toekomstige eindzege behoort. Ploegleider Cyrille Guimard reageerde als eerste. Hij verzocht de voorzitter van de internationale jury, de Fransman Jean Court, met klem klaarheid te scheppen. „Deel ons de resultaten van de controle op het gebruik van doping na Morzine-Avori az mee”, vroeg hij. De heer Court ant woordde ijzig: „Ik ben niet verplicht u er van in kennis te stellen”. Een andere chef d’équipe, Raphael Geminiani, liep vuur rood aan. Hij dreigde: „Dan trek ik mijn renners terug. Dan zal Parijs Eddy Merckx en de zijnen niet zien rijden”. Henri Anglade (Lejeune-BP), Giancarlo Ferretti (Bianchi-Campagnolo) en Florent van Vaerenbergh (Frisol) schaarden zich achter Fiat-chef Geminiani. Het dreigement sorteerde effect. Die avond in Versailles, in de per traditie la waaierige perszaal, stelde men de journa listen een communiqué in het vooruitzicht. De officiële mededeling veroordeelde Joop Zoetemelk, de inmiddels als favoriet gedegradeerde kopman van Miko-Mercier. Contra-expertise van zijn na de tijdrit Morzine-Avorias afgenomen urine, een in Parijs gehouden tegenonderzoek in het bijzijn van de Franse bondsarts Bocourt, de uit Nijmegen overgekomen drs. Kete laars, ploegdokter Fucs en Zoetemelks echtgenote Francoise, had een positief re sultaat opgeleverd. „Niettemin houd ik er rekening mee dat ik wellicht nooit meer zo’n kans krijg als dit keer”. Kuiper wilde bij deze woorden niet herinneren aan zijn opofferende rol ten opzichte van Didi Thurau in de eerste Pyreneeënetappe. De jonge Duitser was toen, als drager van de gele trui, uit het voorste gelid weggeslagen, maar dankzij de rem mende houding van Kuiper kon hij de kloof overbruggen. Evenmin memo reerde Kuiper zijn verlies van vijftien seconden in de openingsrit naar het korte tijd later door de elementen zo zwaar getroffen Auch. Eddy Merckx tijdperk voorbij Thévenet de winnaar, Kuiper de „ver liezer” en alle andere opvallende figu ren van het aanvankelijk honderd man sterke peloton zochten weliswaar min der de frontlinie op dan de Tourhistorie zou willen, maar hun prestaties waren er niet minder om. Joop Zoetemelk: doping-reglement over treden (Van onze speciale verslaggever) PARIJS. Bernard Thévenet bracht miljoenen Fransen in feest stemming. Voor de tweede keer im mers werd de Tour de France door de 29-jarige coureur uit de Peugeot-ploeg gewonnen. Dat gaf apart cachet aan zijn zege. Het afsluitend criterium op de Champs Elysees was dan ook meer „De Alpen moeten het doen”. Zo re deneerden de coureurs. Zo redeneer den vooral ook de teamleiders en -managers. De beslissende strijd werd inderdaad in een of twee etappes uitge vochten. Dat na de slag in de bergtijdrit naar Avoriaz en vervolgens in de zware Alpenetappe nog hoop was op een wij ziging in het klassement, via een tijdrit over 50 kilometer, was begrijpelijk. Het gevecht met het horloge als scherprech ter bevestigde evenwel de eenmaal ver overde posities. Daarom mocht de eindoverwinning van Bernard Thevenet geen mindere waardering krijgen dan zo’n Tourzege verdiende. De afwachtende houding, het meegaan met concurrenten en ten slotte het toeslaan tijdens spaarzame momenten die de Tourrangschikking bepaalden, was een logisch gevolg van Evenzeer was de kritiek begrijpelijk op het feit dat de karavaan na twee dagen reeds over de toppen van de Pyreneeën werd gedreven. Het klasse ment werd immers na deze tocht over de cols d’Aspin, Tourmalet en Aubis- que voor een groot deel bepaald. En alsof dit alles nog niet genoeg was om de behoudende taktiek in de hand te werken, werd er ook nog in de eerste Tourweek een individuele tijdrit over 30 km verreden. Bij voorbaat stond vast dat in de gegeven omstandigheden consolidatie voorlopig belangrijker zou zijn dan aanvallen. Deze verwachtingen waren trou wens even groot als de nuchtere con statering dat het tijdperk-Eddy Merckx definitief voorbij bleek te zijn. De Tour de France bleek en bleef, ondanks alles, een monstertocht waar in slechts hij voor wie alles meezit naar het hoogste kan grijpen. Leeftijd, vorm, ploegensterkte en het geluk niet het laatst. Thurau heeft deze woorden van zijn oegleider ter harte genomen. Hij: „Na- lurlijk zal ik wel de komende weken veel iiteria rijden. In de zesdaagsen zal men iij tijdens de komende winter echter wel ig zien. Hooguit drie of vier van deze öersen komen op mijn programma. Ik Bpaal zelf mijn keuze. Dat ik sommige rganisatoren in eigen land teleur moet ellen, is logisch. Maar mijn toekomst ligt Wralsnog op de weg. Die zesdaagsen Ómen later wel”. etappe-overwinningen van Jan Raas, Fedor den Hertog en Paul Wellens niet alles veranderen, hoe onwaarschijn lijk dan ook. De nooit in positieve zin opvallende Luis Ocana, behalve dan bij een van de vele dopingcontroles, alsmede de constatering dat slechts drie Frisol-rijders de Champs Elysées bereikten, wierpen een schaduw op de dagsuccessen. ARUS. Het verschil van 48 secon- l tussen Bernard Thevenet, de winnaar i de ronde van Frankrijk en nummer >e Hennie Kuiper betekent op de weg een snelheid van 45 kilometer per uur marge van 533 meter. i52M [et is niet het kleinste verschil in de torie van de Tour. In 1968 bleef de ge Nederlandse winnaar, Jan Janssen, Belg Herman van Springel slechts 38 onden voor. In 1964 moest Raymond glidor aan zijn rivaal Jacques Anquetil minder dan een minuut toegeven: 55 onden. Andere geringe verschillen i: in 1966 tussen Lucien Aimar en Jan issen 1 minuut en 7 seconden, in 1957 sen Roger Walkowiak en Gilbert Bau- E 1 minuut en 40 seconden en in 1914 Ken de Belg Philippe Thijs en de Frans- En Henri Pelissier 1 minuut en 40 se- fan een onzer speciale verslaggevers). PARIJS. Bernard Thevenet, de boe- enzoon uit het Bourgondische dorpje Óint-Julien, is een klasse-renner die in ebt ronden van Frankrijk onregelmatig resteerde. Na zijn debuut in 1970 leek hij ier jaar op de goede weg naar de top, “aar daarna verliep zijn Tourloopbaan >a hoge toppen (twee keer winnaar) en Üepe dalen (twee keer uitgeput uitge- Wlen). Didi Thurau is door zijn schitterend Birdebuut uiteraard een kasstuk voor anagers en organisatoren geworden. In lef d’équipe. Peter Post heeft de jonge iiitser echter een adviseur die hem weer- iudt van roofbouw in een begrijpelijke cht naar het grote geld. „Laat je niet gek aken”, zei Post reeds voordat de Tourka- ivaan het eindpunt Parijs bereikte. (Van onze speciale verslaggever) ’ARIJS. Vijfde in het eindklasse- mt, langer dan twee weken drager van gele trui en bovendien vijf keer etappe- hnaar maakten van Didi Thurau een tonder opvallende Tourdebutant. „Ik inderdaad aUe reden om tevreden te aldus de 22-jarige coureur uit nnkfurt. „Toen ik in Fleurance van lit ging, had ik nooit kunnen dromen tik zoveel successen zou behalen. Mijn ofddoel was een plaats bij de eerste n in het eindklassement. Die hoop is waarheid”. De ceremonie rond Bernard Thevenet als Tour-winnaar: zijn laatste gele trui uit handen van Parijs’ burgemeester Jacques Chirac. )p het laatste moment deelnemer als in- aller voor de Belg Bracke. Winnaar van ’yrenënrit over Tourmalet, 35e eindklas- Wnent. 1971: winnaar Alpenetappe, 4e in hidklassement. 1972: winnaar Vogezene- 8ppe en rit over Mont Ventoux, 9e in ‘indklassement, mede door valpartij. 1973: róinaar Alpenetappe plus laatste rit, 2e in indklassement. 1974: uitgevallen in elfde tappe. 1975: winnaar twee bergetappes, ■e in eindklassement voor Merckx. 1976: Folkomen ontluisterd in Pyreneën. Uitge vallen in 17e etappe. 1977: Regelmatig tij- lens de gehele ronde. Winnaar beslissende ïjdrit in Dijon, voor de tweede keer eerste P1 eindklassement. rd 1,37 189,50

Haarlem's Dagblad | 1977 | | pagina 13