Succes tennisjeugd Nederland Toch grote ploeg naar wereldkampioenschappen Wolsink superieur in Lichtenvoorde In 24-uursrace van Francorchamps Vermeulen/Hemmes op zesde plaats 5portpunticij Motorcoureur verongelukt SPORTlff Nederland krijgt WK-zaalhandbal L - g 9 r Angst Wisselvallig Senjoekov: 2.28 meter Wereldschaakbond sloot Zuid Afrika uit 15 MAANDAG 2 5 JULI 19 7 7 SPORT utter ■hter i te (Van onze roeimedewerker) AMSTERDAM. Roeibondpenningmeester Fortuin verkondigde zaterdagochtend, voor de start van een aantal finales op de laatste dag van de races om de nationale roeititels, dat het opstellen van de definitieve deelnemerslijst voor het wereldkampioenschap geen al te tijdrovende zaak meer zou zijn. De argeloze toehoorder leidde daaruit af, dat slechts een handjevol „zware” heren, een viertal damesploegen, gecompleteerd met een lichte herenéquipe, hun geluk eind augustus op Amsterdamse Bosbaan zouden mogen gaan beproeven. Immers, een jaar lang was van bondswege gesteld dat slechts de absolute top, degenen die in staat zouden zijn de finale van het wereldtoernooi te ruit bereiken, na afloop van de Nederlandse kampioenschappen hun ticket in de bus zouden mogen verwachten. De eventuele geschiktheid zou moeten blijken uit klinkende uitslagen op de grote internationale regatta’s, gecombineerd met een nationaal kampioenschap. €1 '■J* In de damesdubbel-finale van de groep Roeibond vergat principes Eerste nederlaag Viktor Kortsnoi e bles- Een bewijs eens te meer dat het roei- Gerrit Wolsink j 1 EVIAN (ANP). Lev Poloegajevski j van de twee- lamp met Kortsnoi zijn eerste overwin- ling behaald. Kortsnoi heeft nog een bij- ratieii aa onaantastbare voorsprong van vier d.Jan punten, 6-2. In Evian leek het of Kortsnoi door zijn ichitterende overwinningen in de voor gaande partijen iets te zeer van zichzelf De in Frankrijk geboren motorcoureur werd per helikopter overgegracht naar een kliniek in Linköping, waar doktoren meldden dat hij zware verwondingen aan het hoofd heeft opgelopen. Coulon rijdt op Yamaha en stond in de rangschikking voor het wereldkampioen schap op een vierde plaats. tegen r het Een luten mers n. De en in er de :wer- met! mmers seinde- mbin» Japans 13-7 6-6 10-11 10-15 7-8 7- 7 8- 5 4-6 kaanse delegatie, zei dat er bij het schaken in zijn land geen discriminatie wordt toe gepast tussen blanken en niet-blanken. „De situatie is nog niet ideaal, maar wordt met de dag beter en is in ieder geval beter dan tijdens het congres van Israël.” Bij de vergadering in Israël waren de Oosteuro- pese en Afrikaanse landen niet vertegen woordigd. De IJslandse grootmeester Fridrik Olafsson is zaterdag officieel benoemd tot kandidaat voor de opvolging van dr. Max Euwe volgend jaar als voorzitter van de wereldschaakbond. Een beslissing over de opvolging zal in 1978 tijdens het normale congres worden genomen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het is vrijwel zeker dat Nederland het toernooi om het we reldkampioenschap zaalhandbal voor he ren, groep B, in het voorjaar van 1979 zal organiseren. De definitieve beslissing valt over enkele maanden, wanneer de bondsvergadering van het Nederlands Handbal Verbond zich zal bezighouden met de financiële consequenties van een dergelijk toernooi. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Dus dit jaar géén, zoals internati onaal volstrekt gebruikelijk bij een titel- toernooi in eigen land, een op alle fronten meevarende Oranje-équipe. Een keihard beleid, dat past in de filosofie van met name bondsvoorzitter Suermondt, dat men niet moet bijdragen tot de slappe mentaliteit van de gemiddelde Nederland se toproeier(ster), door gemakkelijk te ver dienen snoepreisjes in het vooruitzicht te stellen. Angst dus alom, omdat alras bleek dat maar zeer weinigen, eigenlijk alleen de vier lichte ploegen, en de formidabele Nereus-twee Abma-Dierdorp, zich verze kerd konden achten van een finaleplaats. Vele anderen bungelden ergens in de mar ge van de finale (de nummers één tot en met zes) en de kleine finale (de nummers zeven tot en met twaalf) of behoorden zelfs tot de geheide kleine finalisten. In het eindklassement bezette de Zweed Lindfors de tweede plaats. Herlings, die evenals de alleen in de eerste manche nog redelijk tegenstand biedende Sigmans op het modderige circuit duidelijk routine miste, klasseerde zich als derde. In de 250- cc klasse ging de zege geheel volgens ver wachting naar Van der Ven. BARCELONA (ANP). Nederland heeft zaterdag tijdens de Europese ten niskampioenschappen voor junioren in Barcelona drie titels behaald. De titels werden veroverd in het damesdubbel- spel. In de finale van de groep tot 14 jaar versloegen Mariene Wouters en Mirjam de Groot het Italiaanse koppel Petino- /Nesti met 7-5, 7-5. Marjan van der Torre en Nanette Schutte waren in de finale tot 16 jaar te bondbestuur geheel naar eigen inzicht wikt en beschikt en er de hand niet voor omdraait om, wanneer het uitkomt, vrolijk van de geheiligde principes af te wijken. Wellicht heeft in dit geval meegespeeld dat Suermondt gisterochtend met vakantie ging, waardoor voor een echte discussie binnen het bestuur domweg geen tijd was en men noodgedwongen de weg van de minste weerstand moest bewandelen, door iedereen die maar in de verte voor uitzen ding in aanmerking kwam, af te vaar digen. Drie meer bijvoorbeeld dan het Gro ningse Aegir, dat via Bock en Vos drie titels binnensleepte (de beide vieren en de acht) en met de verrassende senior A- roeiers Atsma, Reitsma en Bierman mee profiteerde van de zaterdagse vrijgevig heid van de roeibond. Het genoemde drietal mag het, na zijn tweede plaats in de gestuurde vier, met Phocas-collega Ob- bens, als versterking voor clubgenoot Em- ens in dat nummer op het WK gaan probe ren. In tegenstelling tot de gang van zaken rond de Nereus-acht, is hier sprake van een terechte beslissing, daar men met deze sterk voor het Zwitserse duo Jolissant- /Viljger. De setstanden waren: 6-3, 6-4. tot 18 jaar won Marjan van der Torre met de Zwitserse Petra Delheez de titel door een overwinning in twee sets (6-3, 6- 4) op de Engelse meisjes Drury en Hobbs. jonge ploeg de toekomst op het oog moet hebben. Voor misschien wel de grootste verras sing en relatief een van de beste presta ties van het titeltoernooi, zorgden tot ve ler verrassing Vervoort-Vervoort in de twee zonder. Na hun afgang in Luzern door velen al afgeschreven, presteerde deze briljante, maar aartswisselvallige ploeg het nu weer tweemaal onbereikbaar voor het veld uit te varen. Senjoekov verbeterde zijn persoonlijk record met twee centimter. Mariene Wouters leed gisteren in de finale meisjesenkelspel (tot 14 jaar) een nederlaag tegen de Westduitse Clau dia Kohde. De cijfers waren 5-7, 1-6. aanwezigheid van Bosman-Horstink was een van beide combinaties zeker onder de prachtige 6.42,93, die de Nautilus-broers nu lieten klokken, gebleven. *aolo asser kam- seen mil- niets j wil- zijn srbe- ver- FRANCORCHAMPS. De Belgisch- Franse combinatie Eddy Joosen-Jean Claude Andruet is met een BMW 530 I winnaar geworden van de 24-uursrace van Francorchamps. Het was de vijfde achtereenvolgende zege van het Westduit se merk. PODOLSK (SID). De Rus Sergej Sen joekov heeft tijdens atletiekwedstrijden in Podolsk het hoogspringen gewonnen met een sprong over 2 meter en 28 centi meter. Marjan van der Torre was aan de Zwit serse gekoppeld, doordat haar vaste partner Inge Korsten het toernooi had verlaten wegens een spierscheuring. Mir jam de Groot verloor de finale van het troosttoernooi in het enkelspel (tot 14 jaar) van Giorgio uit Malta met de cijfers 4-6, 3-6. loda, van i iten vi Coldii appel aglesi tenan met 3 rver e treffe Sad- n de i het tand Mos wei- Joe- •rtoe wed- -0 in Nederland speelde in Anderstorp alleen in de 50-cc klasse een rol van betekenis. Theo Timmer werd vijfde en Juup Bos man tiende. De overige winnaars waren: Angel Nieto (125-cc klasse); Mick Grant (Gbr-250-cc), Takazumi Katayama (Jap- 350 cc), Barry Sheene (Gbr-500 cc). De Zwitserse motorcoureur Philippe Coulon is zaterdag tijdens de training voor de Zweedse Grand Prix zwaar gewond geraakt. Coulon, die in de 500-cc klasse uitkomt, vloog bij het uitkomen van een bocht uit de baan en sloeg enkele keren over de kop. Frankrijk heeft zicht geplaatst voor de finale van het Davis Cup-toernooi, Euro pese zone, groep a. Via een zege van 3-2 op Roemenië. Nadat Frankrijk vrijdag al een voorsprong van 2-0 had genomen, verkleinde Roemenië zaterdag de achter stand dankzij een overwinning van Nas- tase en Tiriac in het dubbelspel op Do minguez en Jauffret: 6-3, 6-4, 3-6, 7-5. Vervolgens won Jauffret echter met 6-1, 6-4, 6-4 van Haradau, waarna Nastase via een zege op Proisy (6-4, 4-6, 8-6, 6-1) de eindstand op 3-2 bepaalde. In Boedapest is de stand in de halve finale-wedstrijd tussen Hongarije en Spanje 2-2. Het laat ste enkelspel tussen de Hongaar Taroczy en de Spanjaard Higueras moest wegens de invallende duisternis worden ge staakt. De stand was op dat moment 6-0, 6-8, 4-4. Eerder won Taroczy verrassend van Orantes. Tot de gelukkigen hoorde onder andere de zware-acht van Nereus. Twee weken terug zestien seconden te langzaam in ver gelijking met de wereldtop en zaterdag onder zeer snelle omstandigheden in 5.51.40 nog 3,27 seconden te traag, om zich de door Bosman weergaloos voorgeslagen Aegir-Phocas-Laga-Dudok-N autilus- gelegenheidscombinatie van het lijf te houden. Het is onvoorstelbaar dat Nereus, dat op deze nationale kampioenschappen eigenlijk op geen enkel nummer bij de heren iets had in te brengen, met deze uitzending in één klap de meeste deelne mers voor de WK-ploeg levert. ten vai en Vai I- Gerrit Wolsink heeft gisteren in Lich tenvoorde een internationale motorcross gewonnen. In de twee manches van deze door slagregens en wind geteisterde race in de halve-literklasse, zegevierde Wol sink met groot vertoon van macht. De Chrevolet Camara van de Neder landse equipe Henny Hammes-Loek Ver meulen, snelste in de training, voerde aan vankelijk het veld aan. Na enkele ronden moesten ze de leidende positie afstaan aan de Franse BMW-combinatie Cudini-Fre- quelin. Het tweetal handhaafde zich lang, doch moest, halverwege de wedstrijd, de Ford Capri, van de Britten Gordon Spice, Peter Clark en Chris Craft laten passeren. Zij hielden twee uur stand. Toen nam de BMW van Joosen en Andruet de leiding over. Het Belgisch-Franse duo, dat ook al eerder het veld had aangevoerd, doch toen wegens een afgebroken uitlaat een pitstop moest maken, sloeg in de laatste tien uren alle aanvallen van de concurrenten af. De tweede plaats was voor de Vauxhall Mag num van de Britten Marshall en Broek en de derde voor de Ford Capri van hun landgenoten Woodman en Buncombe. Vermeulen en Hemmes werden zesde. Toine Hezemans is gisteren met zijn Ford Escort derde geworden in de klasse tot twee liter van de zevende wedstrijd Met een mengelmoes van verbazing, woede en opperste blijdschap kon men in de vroege zaterdagavond echter uit de mond van Suermondt vernemen dat het de roeibond behaagde maar liefst vijf zware herenploegen, een volledige équipe, exclu sief de skullers, en een voltallige dames- en lichte-herenéquipe af te vaardigen. Verba zing en woede bij iedereen die zich door de quasi-strenge houding van de bond bij de neus genomen voelde, verbazing en blijd schap bij allen die op de valreep van een, gemeten naar zojuist terzijde geschoven roeibondcriteria, ondermaats seizoen on verwacht toch een oranjeshirt in de tas mochten stoppen. Gé Schous en Hans Povel van het Het Spaame worden door roeibond voorzitter Suermondt gefeliciteerd met hun titel in de lichte twee zonder stuurman. ld voo: r k tegei men dt vervol gensa. oor 2-1 tellend voor het Westduitse kampioen schap toerwagens. De zege in deze race, die te Diepholz werd gereden, ging naar de Westduitse grand prix-coureur Hans Stuck met een BMW 320 I. Het was de derde overwinning van Stuck in de derde start in een wedstrijd voor dit kampioen schap. ANDERSTORP. De Grote Prijs van Zweden in Anderstorp heeft twee nieuwe wereldkampioenen opgeleverd. De Spaanse motorcoureur Angel Nieto pro longeerde zijn wereldtitel van 1976 in de 50-cc klasse. In de eindstand heeft hij een voorsprong van 15 punten op zijn landge noot Ricardo Tormo, die de laatste race in de 50-cc klasse won. Nieto had in Zweden aan een tweede plaats ruimschoots voldoende om zijn titel met een jaar te verlengen. Hoewel er in de 125-cc klasse nog twee races op het pro gramma staan, is de Italiaan Pier-Paolo Bianchi nu al zeker van de titel in die klasse. Zijn voorsprong van 35 punten op Lazzarini, die tweede staat, is niet meer in te halen. Ook Bianchi heeft daarmee zijn vorig jaar behaalde wereldtitel geprolon geerd. In de finale op zaterdag braken ze en passant in een ijzingwekkend constante race (intervallen van 96, 102,102,102 spre ken boekdelen) bijna het haast archaische baanrecord van Blaisse-Venemans. In „De financiële risico’s blijven beperkt nu de Internationale Handbal Federatie akkoord gaat met ons voorstel de 12 deel nemende landen te laten opkomen voor hun verblijfskosten”, stelt NHV-bestuur- der Loek Kielhorn. De dames-acht werd in 3.06,54, nog geen halve seconde boven het bestaande record, zoals verwacht, door Nereus-Njord-Spaar- ne gewonnen. Verrassend was de geringe achterstand van de uit zes clubs samenge stelde DAC-acht, die 3.07,31 voor de dui zend meter nodig had. De grote vooruit gang die deze laatste ploeg heeft geboekt na de slordige en on-ingeroeide races op de Rotsee, werd voldoende geacht voor een WK-deelname. De winnende dames zullen zodoende hun verdere geluk in respec tievelijk de gestuurde vier (met Jorissen weer op slag in plaats van invalster Vos- maer), de ongestuurde twee (Abma-Dierdorp), en de skiff (Vosmaer) gaan beproeven. Spart per te itract overtuigd was geraakt. Hij speelde bijzon- GRONINGEN (ANP). De 20-jarige F. W. A. Bakker uit ’t Zandt is zaterdag avond overleden aan verwondingen, die hij 's middags bij een motorcross in Scheemda had opgelopen. De FIDE heeft gisteren tijdens zijn bijzondere algemene vergadering te Lu zern, besloten Zuid Afrika uit zijn organi satie te stoten. De schorsing geldt (voorlo pig) tot 1980. Zeven maanden geleden, tijdens een vergadering te Israël werd Zuid Afrika toegelaten tot de FIDE. Het voorstel tot uitsluiting van Zuid Af rika werd ingediend door de Sovjet Unie. De tweede voorzitter van de schaakbond van de Sovjet Unie, Boris Rodinov, zei tot de aanwezigen dat het toelaten van Zuid •Afrika een fout is geweest, die tijdens deze vergadering diende te worden gecorri geerd. Een commissie stelde een compro mis voor, waarbij Zuid Afrika tot 1980 zou worden uitgesloten van alle FIDE- activiteiten, waarna een onderzoek naar de toestand in Zuid Afrika zou worden ingesteld, opdat in 1980 een definitieve I uitspraak zou kunnen worden gedaan. Het voorstel van de Sovjet Unie werd in stem ming gebracht en met 28 tegen 23 stem men (slechts 51 van de 97 aangesloten landen waren vertegenwoordigd in Lu zern) aangenomen. Na deze uitslag ver lieten de afgevaardigden van een aantal westelijke landen de bijeenkomst. Leo nard Reitstein, leider van de Zuidafri- Terwijl hij meedeed aan de races in de 125 cc-klasse, kwam hij vermoedelijk door een kuil te vallen. De man overleed in het Academisch ziekenhuis in Gronin gen aan hersenletsel. I De combinatie van Nereus-Njord-Het Spaame, die winnaar werd van de finale dames- ichten. Van onder naar bovend Liesbeth Vosmaer, Barbara de Jong, Joke Dierdorp, Karin Abma, Marleen Brummelkamp, Suzane van Plessius, Esther Kruiswijk en Marie Anne Stapel der aanvallend, maar feitelijk iets te agres- sief. Het kostte hem een pion en zijn dame- loper, die aanvankelijk op a6 een sterke positie innam, ging in het middenspel een zwervend leven leiden. Poloegajevski, die meer ontspannen leek doordat teamleider Atoerinski door het congres van de internationale schaakfe- deratie te Luzern afwezig was, nam geen enkel risico, maar bereikte in de 36ste zet zijn doel toch. Kortsnoi gaf zich na vijf overwinningen en twee remises voor het eerst gewonnen in Evian. De negende partij van de schaaktwee kamp tussen de Rus Boris Spasski en de Hongaar Lajos Portisch, die in Genève voor gisteren op het programma stond, is iverschoven naar morgen. Dit op verzoek !van Spasski, die een achterstand heeft van 13,5-4,5. Er werd geen reden opgegeven ivoor het uitstel. De stad Luzern heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de twee kamp om het wereldkampioenschap scha lken. De tweekamp zal vermoedelijk in de herfst van 1978 worden gehouden en gaat tussen de huidige wereldkampioen Anato- ■11 Karpov (Sov) en de winnaar van het ■kandidatentoernooi (vermoedelijk Korts- hoi of Portisch). [delftal ijd vai rutlani net 1-1 spelen 1 Feye-heeft in de achtste partij n reek ■d. Vol- vev<

Haarlem's Dagblad | 1977 | | pagina 15