OORLOG MET LIBIË ZAL NIET WORDEN UITGEBUIT 3 RASS EN RELLEN IN CHICAGO Gezamenlijk voorstel Ethiopië wijzigt legertop en beschuldigt Somalië inzake Rhodesië Bij politiek geweld op Sri Lanka 20 doden Kissinger: Goede hoop op Geneve Londen en Washington h Man aangehouden op verdenking brandstichting 99 1 Ml I EXAMENBOEKEN Britse communist aangehouden na terugkeer uit DDR SLIJTAGESLAG Radar Ronald Augustin weer 25.000 WEG in hongerstaking Moezorewa ONDERDAK Reacties op voorstellen Menachim Begin PLO F-16 Verontwaardiging HM Nieuwe premier kondigt maatregelen aan 3 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 25 JULI 19 7 7 meldt het Israëlische dagblad Jediot Achronot. Hiermee probeert sen van de grens met Israel naar de grens met Libië. ingen Vork itiek erwij an Ler» >and gf aximut 'eek. ft Eurojs itig leer »eze n» genooi dam a de Fipe i docet (Van onze redacteur in Israel) JERUZALEM. Israel heeft Egypte laten weten de huidige crisis tussen Egypte en Libië niet te zullen uitbuiten. Israel is in geen geval italgi mt es )it heet jemea- 7 Nad je gei» getoon ■rkeliji elangt verat ren lx ie doa stortin; ad, ver enten *en-ü ylnitr iet h“J van plan het troepenscheidingsakkoord met Egypte te schenden. Aldus ede^ Israëlische dagblad Jediot Achronot. Hiermee probeert sdrijf j Israel Egypte in de gelegenheid te stellen haar troepenmacht aan haar met« westgrens met Libië te versterken en eventueel eenheden te verplaat- De Israëlische woordvoerder van bui- ontkennen. Wel verklaarde hij dat, als het tieke contact via de Verenigde Staten In Eritrea bezetten vrij- Moezorewa’s plan voorziet in: Bij zijn terugkeer in Londen verklaarde uitslag een „tijdelijke terugslag” voor haar partij. Vorige week vertelde ik dat een béétje bibliotheek meer dan één examplaar van veelgevraagde boeken voorhanden heeft. De Stadsbibliotheek van Haarlem bijvoor beeld heeft 66 exemplaren van Het Bittere Kruid van Marga Minco, en 55 exemplaren van Max Havelaar van Multatuli. Er wordt daarbij niet eenzijdig in de richting van de officiële literatuur ingekocht, ook de streekroman (12 exx van Immetjeshoeve van Catalijn Claes) en de leeslectuur (21 ■exx van Help de Dokter Verzuipt van Toon Kortooms) delen in die massa-inkoop. want veelgevraagd is veelgevraagd. De grootste aantallen exemplaren worden aangeschaft yan die boeken die door scho lieren gevraagd worden ten behoeve van hun examens. Tussen oktober en mei vind je van de Max Havelaar geen exemplaar meer in de kast, maar tussen juni en sep tember is er nauwelijkg een exemplaar van uitgeleend Bij de stadsbibliotheek inclusief de vijf filialen staan in totaal 45.000 lezers inge schreven (kinderen, halfvolwassenen en volwassenen), die met elkaar 2 miljoen boeken per jaar lenen. De bibliotheek bezit ruim 400.000 boeken, dus ieder boek wordt gemiddeld 5 keer per jaar üitgeleend. Om dat een boek voor volwassenen gemiddeld 100 keer meegaat maar een jeugdboek aanzienlijk korter, kan gesteld worden dat elk boek in materieel opzicht gemiddeld 80 uitleningen kan doorstaan. Delen we dit op de 2 miljoen leningen per jaar, dan blijkt daaruit dat alleen al uit een oogpunt van slijtage per jaar zo’n 25.000 boeken uit de roulatie moeten worden genomen. Een groot deel van de boeken moet echter al ver vóór die 80e uitlening verwijderd wor den, omdat hun inhoud verouderd is. Technische boeken verouderen bijvoor beeld snel, en een belastinggids gaat niet langer dan één of twee jaar mee. nemers is de stap bedoeld om een einde te maken aan de militaire crisis waarin het land is gedompeld in een poging definitief af te rekenen met opstandelin gen in het zuid-oosten en de noordelijke provincie Etritrea. COLOMBO (Reuter). De nieuwe pre mier van Sri Lanka (het vroegere Ceylon), de 70-jarige Jayewardene, heeft zondag een reeks maatregelen aangekondigd, die een einde moeten maken aan het politieke geweld van de afgelopen dagen waarbij tot dusver 20 mensen zijn omgekomen. naar zijn zeggen was bedreigd door de Britse politie, nadat hij zelf bij demonstra ties bij het Londense fotobedrijf Grun- wick was aangehouden. Hij werd ervan beschuldigd bij zijn ar- benoemd voor de 300.000 leden tellende volksmilitie. heeft plaatsgevonden, zoals gebruikelijk. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de Is raëlische ambassade in New York het State Department op de hoogte gesteld van Israels houding. Vervolgens hebben de Amerikanen de boodschap aan de Egyptenaren doorgegeven. De nieuwe minister-president beloofde bij zijn ambtsaanvaarding dat Sri Lanka na bijna zes jaar uitzonderingstoestand weer een democratie zal worden, waarin de rechten van de mens zullen worden geëerbiedigd en de perscensuur wordt af geschaft. Overigens hebben zowel de Syrische president, Assad, als koning Hoessein van Jordanië verklaard dat de voor stellen van premier Begin in het geheel geen vredesplan kunnen worden genoemd. heidsstrijders de hele pro vincie, met uitzondering van de provinciale hoofd stad Asmara en enkele an dere steden. Addis Abeba heeft herhaaldelijk Soedan ervan beschuldigd de Eri- trese opstandelingen bij te staan. HANNOVER (DPA). De 27-jarige Ne derlander Ronald Augustin, die in de ge vangenis van Hannover een straf van zes jaar uitzit, is weer in hongerstaking. Hij wil overgebracht worden naar de gevange nis in Stuttgart, waar zijn geestverwanten van de Baader-Meinhofgroep gevangen zitten, maar de gevangenisleiding heeft zijn verzoek afgewezen. Augustin gebruikt wel vloeibaar voed sel. In het voorjaar heeft hij al eens een hongerstaking van drie weken gehouden, toen bekend werd dat in de gevangenis van Stuttgart gesprekken tussen gedeti neerden en hun advocaten werden afge luisterd. De enige overlevende van het drama is de vader van het gezin, Fred Baudouin, die niet thuis was, omdat hij nachtdienst had. De omgekomen vrouw, Cheryl Baudouin, was 29 jaar, de kinderen varieerden in leeftijd van 4 tot 12 jaar. Enkelen waren geboeid en gekneveld. De Martin Luther King Jr. Movement Coalition had zaterdag in Chicago een protestmars georganiseerd, die had moeten eindigen in het alleen voor blanke inwoners bestemde stadsdeel Marquette Park. De politie hield de demonstranten echter aan de grens van dit gebied tegen, wat tot hevige rellen en verdere demonstraties leidde. „Maar als Egypte, Syrië of Jordanië erbij blijven dat een Geneefse conferentie niet zonder de PLO kan worden gehouden, dan zou het mogelijk kunnen zijn een reeks bilaterale vredesbesprekingen onder auspiciën van de V.S. te houden”. Begin zei dat bij vredesbesprekingen, in Genève of in bonden zou zijn met Jordanië, een basis voor vrede zou kunnen vormen. Dit is het resultaat van de zaterdag geëindigde besprekingen tussen de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen en de Amerikaanse president Jim my Carter en Owens Amerikaanse ambt genoot, Cyrus Vance. De denkbeelden van de V.S. en Enge land zullen nu op papier gezet worden en vervolgens worden overhandigd aan de bij het Rhodesische vraagstuk betrokken par tijen. Owen en Vance maakten zaterdag dui delijk dat het hier een laatste poging van de twee landen betreft, een vreedzame oplossing voor de kwestie te bewerkstelli gen. Zij lieten voorts doorschemeren be reid te zijn de Rhodesische regering nog op enkele punten tegemoet te willen komen, maar niet op het punt van het algemeen kiesrecht zonder onderscheid van huids kleur. De V.S. zouden echter het verzoek van Israel hebben afgewezen om dit toestel ook in eigen land te mogen bouwen. hun verontwaardiging uitgesproken over de Arabische broederoorlog. Ook worden handtekeningen verzameld met de bedoeling petities te sturen aan de Arabische leiders met het verzoek de vij andelijkheden te staken ten bate van de Arabische zaak. Dit laatste is een duidelij ke aanwijzing dat men op de westelijke oever bevreesd is dat de huidige inciden ten de aandacht afleiden van de Palestijn se zaak. Owen dat hij en Vance van plan zijn op 11 of 12 augustus in Londen verdere bespre kingen te voeren. „Wij zullen dan bekijken wanneer wij onze voorstellen zullen in dienen”. Deze commissie moet onmiddellijk bij een komen en binnen drie maanden een grondwet opstellen. De grondwet moet voor januari 1978 zijn goedgekeurd, waarna rond maart 1978 algemene verkiezingen worden ge houden. ADDIS ABEBA (UPI).— De Ethiopische machtheb bers hebben gisteren een wijziging bekendgemaakt van de top van het Ethiopi- De Ethiopische radio zei dat de vier geregelde Ethio pische legerdivisies elk een nieuwe commandant heb ben gekregen en dat voorts twee commandanten zijn De Arabisch-talige dagbladen die op de bezette westelijke oever en in Oost-Jeruza- lem verschijnen, riepen zondag op tot een staakt-het-vuren tussen Egypte en Libië. Belangrijke persoonlijkheden en honder den burgers uit de bezette gebieden heb ben de redacties van de kranten gebeld en •V tnjFel door Nico Scheepmaker^ Daarnaast zijn er ook politieke aspecten aan de zaak die voor Israel van belang zijn. De Libische infiltraties in Egypte hadden tot doel een wig te drijven tussen Sadat en het Leger, om daardoor Sadat ten val te brengen. Het leger neemt een meer extre me houding in ten aanzien van Israel dan Sadat. Israëlische waarnemers zijn van mening dat Libië er tot nu toe niet in is geslaagd deze wig te drijven en dat de verheviging van het conflict van de laatste week vooralsnog het leger en Sadat dich- nomffl lucht jen tot len als >rt van an On- 'an de appen, Itema- jeilijk- ander- in fos- n kun- over gemengde commissies, over alles onderhandeld zou kun nen worden, ofschoon hij in redevoeringen tot Ameri kaanse joodse leiders in de afgelopen week duidelijk maakte dat Israel niet kan terugkeren tot zijn grenzen van voor de juni-oorlog van 1967. Van goedingelichte regeringszijde in Washington is ver nomen dat de V.S. in principe besloten hebben Israel straaljagers van het type F-16 te leveren. Over het aantal zou men nog niet tot overeenstemming zijn gekomen. Israel wil er ongeveer 250 hebben en een flink deel hiervan zelf bouwen. Een boek dat altijd is uitgeleend, dat dus direct weer door iemand wordt meegeno men zodra het door een ander is terugge bracht, gaat gemiddeld 25 keer per jaar de deur uit. Na gemiddeld 100 keer te zijn uitgeleend is een boek versleten en moet het worden vervangen. In de tussentijd is het dan wel al een keer opnieuw gebonden. Bij de hoofdbibliotheek -van Haarlem staan 15.000 lezers van boven de 14 jaar ingeschreven. Directeur Van Dijk: „Ver schijnt er een nieuwe Wolkers of Hermans dan mogen we daar toch zeker 1000 geïnte resseerden voor verwachten. Schaffen wij er 10 exemplaren van aan (de middelen zijn en blijven bepèrkt), dan scoren deze 10 boeken in een jaar 250 uitleningen bij 25 uitleningen per boek per jaar. Dat bete kent dat de laatste geïnteresseerde vier jaar moet wachten voor hij aan de beurt is! En voor de bibliotheek betekent het, dat de genoemde exemplaren na vier jaar is 4 x 25 is 100 uitleningen versleten zijn en door andere moeten worden vervangen. sische herpe t blad or de rolgen ngen" e Sta- 'imoe- Het Amerikaanse tijdschrift Newsweek had beide lei ders gevraagd of Israels gemelde plan voor een terugtrek king in de Sinaï, een beperktere terugtrekking in de Golan en een semi-autonome westelijke Jordaan-oever die ver- .e stad (onge wezen I ^ande e stad door eester tmeer le van ebben istich- aterdaj kennel tar hui 3 gezet van hel arbei- •on, de ci Pjotr en de De Afrikaanse nationalistische leider bisschop Abel Moezorewa heeft zaterdag een nieuw plan gelanceerd om in Rhodesië een Afrikaans meerderheidsbewind tot stand te brengen op basis van algemeen kiesrecht. Zijn Verenigde Afrikaanse Na tionale Raad (UANC) wil niet af wachten totdat Engeland de knoop doorhakt, of totdat premier Ian Smith in eigen huis orde op zaken heeft gesteld in de voor 31 augustus aangekondigde algemene ver kiezingen. Wat gebeurt er met die 25.000 boeken, die niet langer mee kunnen? De boeken die tot de draad toe versleten zijn gaan inder daad naar het oud papier. Voor boeken die verouderd zijn, maar nog wel intact, wordt een goed onderdak gezocht: boeken over het 19e eeuwse katholicisme bijvoorbeeld, gaan naar het RK Documentatiecentrum in Nijmegen. De Haarlemse Stadsbiblio theek is bovendien, in tegenstelling tot veel andere uitleenbibliotheken, een „bewaar bibliotheek”, waarin meer boeken gehand haafd kunnen worden dan elders, maar als een boek desondanks niet langer van bete kenis voor de bibliotheek wordt geacht, gaat het soms naar de Universiteitsbiblio theek in Amsterdam. Afgedankte boeken worden niet verkocht aan antiquariaten; als ze goed genoeg zijn voor een antiquari aat, dan zijn ze ook nog goed genoeg voor de bibliotheek. Omgekeerd wordt in antiquariaten en veilingen wel gespeurd naar mogelijke aanvullingen van de eigen voorraad. Maar dat vraagt vaak te grote financiële offers. Neem bijvoorbeeld het zo invloedrijke, vooroorlogse literaire tijdschrift „Forum”. Dat had 200 abonnees. De weinige comple te jaargangen die de bibliotheek gehaald hebben zijn langzamerhand versleten (of ze zijn incompleet, er is uit geknipt, etcete ra), en als er dan al eens 4 complete jaar gangen antiquarisch worden aangeboden, kosten die duizenden guldens en zijn daar door onbetaalbaar voor een bibliotheek. De Zuidafrikaanse mijngigant „Anglo- American Mining Corporation” heeft de exploratiewerkzaamheden in Rhodesië stopgezet, vanwege het toenemend oor logsgevaar, zo heeft de onderneming zater dag in Johannesburg bekendgemaakt. LONDEN (Reuter) De communisti sche hoofdredacteur van het blad van de Britse mijnwerkers in Yorkshire, Maurice Jones, is zondag op de Londense luchtha- ven Heathrow aangehouden, nadat hij was teruggekeerd uit Oost-Duitsland waar heen hij op 27 juni met zijn gezin was uitgeweken. De 33-jarige Jones was vier weken gele- NEW YORK (Reuter, AFP). De Amerikaanse oud- minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft zondag verklaard dat hij goede hoop had dat na de voorstellen van de Israëlische premier, Menachem Be gin, de Geneefse vredesconferentie inzake het Midden oosten zou kun worden hervat. Hij zei dit na een gesprek van een uur met Begin die om het onderhoud had verzocht. Zondag deden de Ethio pische machthebbers op nieuw een felle uitval naar Somalië, dat met geregelde troepen de rebellen in de Ogaden zou bijstaan. „De Somalische regering heeft met behulp van tanks, vliegtuigen en zware artil lerie het grootste deel van de Ogaden bezet”, zo meld de de Ethiopische radio”. De strijd die op het ogen blik in het land woedt is ongekend hevig, en kan volgens velen op een neder laag uitdraaien voor de machthebbers in Addis Abeba. In de zuidoostelijke Ogaden hebben 3.000 guer- rillaros van het Westsoma- lische Bevrijdingsfront in de laatste twee maanden ongeveer 60 precent van het land in bezit genomen en daarbij ondermeer de vitale spoorweg tussen Ad dis Abeba en Djiboeti afge sneden. Uit welingelichte bronnen werd verno men dat Egypte inderdaad al enkele een heden naar de grens met Libië heeft over gebracht. Een verklaring voor deze Israëli sche houding in het Egyptische conflict is niet moeilijk te vinden. In de eerste plaats garandeert de spanning aan de Libisch- Egyptische grens rust aan de igrens. Daar naast was Israel vrij verontrust over de grote hoeveelheid wapens, en vooral mo derne Russische militaire apparatuur die Libië de laatste drie jaar vanuit de Sovjet unie heeft ontvangen. In een eventueel Arabisch-Israelische oorlog zou Libië ze ker gebruik maken van deze militaire voorzieningen. t Japai sche leger. Volgens waar- ■rtie vai ddt hel J in To i willen le twin kunnen Vólgens de laatste berichten is het nu echter juist Egypte dat een deel van deze Russische zendingen heeft vernietigd. Zo zou de Egyptische luchtmacht vliegtuigba- sis in Libië hebben gebombardeerd en daarbij een groot aantal vliegtuigen heb ben getroffen. Ook is er sprake van dat Egypte een radarinstallatie heeft ver nietigd. Deze radarinstallatie, die een jaar geleden in Libië is opgezet, voorzag de Sovjet-Unie van informatie over de activi teiten van de NAVO en van de Verenigde Staten in het Middellandse-Zeegebied. Als zodanig zou dit radarstation ook van be lang zijn in het geval van een eventueel uitbreken van oorlog tussen Israel en haar Arabische buren. zijn voorgeleiding was hij echter op borg tocht vrijgelaten. Volgens de politie hield zijn arrestatie op Heathrow verband met het feit, dat hij niet voor de rechter was verschenen toen zijn zaak aan de orde kwam. Jones was ervan afgebracht politiek asiel in de DDR te vragen. Volgens het Oostduitse persbureau ADN had Jones al een dergelijk verzoek ingediend en was deze aanvrage in behandeling. De diplomaten in Washington zagen vol gens waarnemers een mogelijke onderlin ge strijd tussen de verschillende zwarte bevrijdingsbewegingen gedurende een overgangsperiode, als een van de belang rijkste bedreigingen van de vrede. Daar om zullen de V.S. en Engeland waarschijn lijk aandringen op het zenden van een vredesmacht van de Verenigde Naties naar Rhodesië in de overgangsfase. Een constitutionele commissie, be staande uit vertegenwoordigers van de UANC, Engeland en de Rhodesische rege ring, onder voorzitterschap van een voor aanstaand grondwetsgeleerde die voor al le partijen aanvaardbaar is. Premier Begin heeft zondag in een vraaggesprek voorf de Amerikaanse televisie opnieuw deelneming van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie aan de conferentie van Genève uitgesloten. „Maar van de Jordaanse delegatie kunnen Palestijnse Arabieren deel uitmaken. Wij zullen hen niet fouilleren op zoek naar geloofsbrieven”. Het nachtelijk uitgaansverbod dat juist zondagochtend was opgeheven, werd weer ingesteld voor zes provincies. Voorts werd bepaald dat in het gehele land de café’s voor twee dagen dicht moeten. Openbare manifestaties mogen alleen met toestem ming van de politie plaats vinden. Premier Jayewardene, die donderdag bij de eerste algemene verkiezingen sinds zeven jaar een overweldigende overwin ning behaalde, deed evenals zijn voor gangster, mevrouw Bandaranaike, een be roep op de bevolking om zo spoedig moge lijk tot herstel van orde en rust te komen. De doden vielen bij botsingen tussen aanhangers van de Verenigde Nationale Partij van Jayewardene en medestanders van de verslagen mevrouw Bandaranaike. Onder de slachtoffers bevond zich een meisje dat met kapmessen werd gedood. Ook werden talrijke woonhuizen en win kels vernield. NEW HAVEN, Connecticut (AFP). De politie heeft zaterdag in Waterbury in Con necticut een 27-jarige man aangehouden op verdenking van het in brand steken, vrijdag, van het huis waarin zijn schoon zuster, haar zeven kinderen en een neefje om hét leven kwamen. Bij de verkiezingen van donderdag be haalde de partij van de nieuwe premier 139 van de 166 zetels die op het spel ston den. De vrijheidspartij van mevrouw Ban daranaike kreeg niet meer dan acht zetels. De verslagen eerste-minister noemde de dodfll den naar de DDR gereisd, omdat zijn gezin aan zij sp men on-V.S.| erlietei >uw 4 restatie de politie te hebben beledigd. Bij werden -’-IJ1-*-“ *-L-•-!— nryDs. ligee® »n ruzi aange WASHINGTON-SALISBURY (DPA, UPI, Reuter). De Verenigde Staten en Engeland zijn van mening dat alleen de invoering van een algemeen kiesrecht de mogelijkheid biedt het Rhodesische vraagstuk op vreedzame wijze op te los sen. Alle andere voorstellen wijzen de twee landen resoluut van de hand. Israel stelt Egypte gerust ter tot elkaar heeft gebracht. Hetgeen al thans voorlopig Sadats positie versterkt. -O«z X----- V1XVXZXX. AM T in opea arbeid De ouft den aai tenlandse zaken in Jeruzalem weigerde is dieoj gisteren het bericht te bevestigen of te Ibaarj bericht waar mocht zijn, het diploma- en data te hoq bond. j Wp,

Haarlem's Dagblad | 1977 | | pagina 3