doordraai I 1/2 PRIJZENVERKOOP KORTING VAN lazen wasser 50% e Het jaarlijkse beeld van de ,v. *1 Jubilea fobte burgerlijke stand K .,1 i I iwWi F ma» DINSDAG 26 JULI ZOMERKOLLEKTIE 1977 ■■3 In Vlak te Vlak, V. kfaiBBOEKs b.v. tede Tf s bv BV I.V. .V. •V., am. Té V. Commissie sport en jeugdzaken .V. ’te i.V. 1’1 lil jjai MAANDAG 25 JULI 7 19 7 7 STAD waarin de gehele 3 ■k a^ I met alle exclusieve modemerken wordt opge ruimd met een begint bij STOUTENBEEK de sensationele ALKMAAR Langestraat HAARLEM Houtplein BEVERWIJK Breestraat letizer ooo,- MEVROUW VERTREGT OVERLEDEN 54 Ml r HAARLEM M r;> V -/ de wei door Pieter Taffijn ADVERTENTIE) ssenwc ;huur. lend eskunt bent vi Heemst <elaar. Duizende kroppen verse sla werden don derdag uitgestort voor de koeien die nau welijks belangstelling tonen als er al wéér een wagen komt aanrijden. Grote stapels liggen er nog van de vorige dag. HAARLEM. Op dinsdag 2 augustus is de heer M. W. Stoltenborg veertig jaar in dienst van machinefabriek Conrad Stork in Haarlem. De jubilaris kwam als 14- jarige bij het bedrijf. In de mechanische Draait het produkt door dan krijgt de tuinder tachtig percent van de minimum prijs als het eerste kwaliteit is en zestig percent voor de tweede kwaliteit. moest hij als gevolg van een ongeluk zijn werk ih de buitendienst opgeven. Beide jubilarissen recipiëren in de Zoete Inval. De heer Stoltenborg van 17 tot 18.30 uur; de heer Nijenhuis van 16.30 tot 18 uur. Als de minimumprijs van een krop sla dus op een dubbeltje is bepaald, dan krijgt de tuinder acht of zes cent. De tuinder betaalt het gehele jaar van de produkten die hij verkoopt een heffing en deze gelden reparaties uitgevoerd en een aantal kisten moest dan altijd naar de brandstapel, soms bij duizenden tegelijk. an houl suite, mog.vo Ultste- itertuin i, Part, slaap* r. goed Heemsl- :elaar thuis 1, mod slpkam am. voc ede. Te 'uimte1 de ste >rs, ka 90.00C lem.Te riem, te m, eige keuk. lem. Te am. Tel. gm. Ttf 31918 dandla >ers, tv 3innen ien als g nieuk- rking staan i. balto (3x3.8t bergiri Wagens vol met verse groenten in voor de koeien (Van onze stadsredactie) BLOEMEND AAL.- Onverwacht is vrijdag op 66-jarige leeftijd overleden mevrouw J. H. Vertregt-Kamphuis Suermondt. Zij was de stuwende kracht achter de Kruisvereni ging Bloemendaal. Toen deze vereniging een aantal jaren geleden nauwelijks nog activiteiten ontwikkelde, wist mevrouw Vertregt - vooral dankzij haar grote per soonlijke inzet en inbreng - de vereniging weer van de grond te tillen. Haar hele streven was erop gericht de gezondheids zorg bereikbaar te maken voor alle bur gers. In dat kader organiseerde zij een aantal voorlichtingsavonden, die druk werden bezocht. BLOEMENDAAL. Woensdag 10 au gustus vergadert de commissie voor sport en jeugdzaken in Bloemendaal vanaf 16 uur openbaar in het gemeentehuis. Op de agenda ondermeer: subsidie-aanvragen 1978, hulp bij onderhoud ruiterterrein. Mariënweide, urgentieschema 1977 van de Bloemendaalse sportraad, jeugdsubsidie, trendmatige verhoging tarieven sport velden. iriekare «■ging, j 2 slaap» J. wasn't esten <oopso- gaan dan naar het slafonds of het spina- ziefonds, naar gelang hij produkten heeft verkocht. De prijzen zijn dit jaar in schrille tegen stelling met die van vorig jaar, toen alles duur werd omdat er door de grote droogte in grote gebieden van Europa nauwelijks meer iets groeide. Nu is er een fiks over schot. In Beverwijk worden wagens vol kratten leeg gestort in het weiland achter de veilinghallen, waar de koeien nauwe lijks meer reageren als de verse groenten bij tonnen voor hun neus wordt gestort; een beetje van de weg af omdat het voor veel mensen toch altijd een wat aanstoot gevend gezicht is om zoveel kostelijke groente, die in de winkels toch noe altijd duur moet worden betaald, op grote ber gen te zien liggen die aan de handel wor den onttrokken. Achter die veilinghallen kan men nog een op -- - dukt in onafzienbare hoeveelheden opge stapeld zien liggen, namelijk honderden, misschien wel duizenden houten kisten. De veiling in Beverwijk is met ingang van schakeling op de houten kisten lijkt echter 1 t Het veilingbestuur heeft de houten kis- piastic fust. De houten kist ging zo’n drie ten per advertentie voor een rijksdaalder of vier jaren mee en moest dan vervangen x worden. Dat betekende steeds opnieuw omhoog gaat door regen of te harde wind. Het klimaat bepaalt ook, dat er geen alu minium ladders worden gebruikt. Die zou den te snel omwaaien en bovendien zijn ze onbruikbaar als het vriest: dan plak je eraan vast met je natte handen. Een hou ten ladder veert en dat moet, zegt Kok. Als een ladder niet veert moet je er niet op gaan, want dan staat hij op punt van breken. Lang niet overal kan de ladder goed worden neergezet. De mensen zetten juist op het punt waar de ladder moet staan een fraaie struik en ook gebeurt het, dat de ladder dreigt uit te glijden op een spekglad terras van plavuizen. In de binnenstad is het helemaal erg. Smalle stoepen en veel BEVERWIJK. Achter de veilinghallen kan men weer het jaarlijkse trieste beeld zien. Wagens vol verse groenten die voor de koeien worden gegooid omdat er op de veilingbanken geen kopers voor waren te vinden. Op het ogenblik is het hoofdzakelijk sla en spinazie, soms andijvie en de komkom mers laten het af en toe ook afweten. Op alle landelijke veilingen is het aanbod groter dan de vraag. Als de produkten de minimumprijs niet halen worden deze doorgedraaid. Die mi nimumprijs wordt door een landelijke commissie bepaald. De plastic kratten bevallen de veiling tot nu toe goed. Alleen moet er niet te veel wind staan, want dan waaien deze lichte kratten bij de tuinder over het hele bedrijf dit moment onverkoopbaar pro- als men deze niet goed vast heeft gezet. Van de groenteboer vernemen we wel eens, dat de produkten in de plastic fusten sneller qan bederf onderhevig zijn. Terug- 1 februari van dit jaar na zestig jaren voorlopig uitgesloten, overgeschakeld van de houten kist op het Het veilingbestuur heeft de houten kis- □verre: □ning c.v. gas mnd. sm. Tel De helft van zijn 28 levensjaren is Haar lemmer Hans Kok glazenwasser. Sinds vijf jaren als „kleine zelfstandige”, daar voor werkte hij bij glazenwassersbedrij- ven en bekwaamde hij zich in de avondu ren in schoonmaakwerk. Sinds kort runt hij het bedrijfje samen met een compag non. Want ook Kok weet, dat je alleen maar vooruit kunt komen door groot te worden. Maar direct personeel daarvoor aantrekken ziet hij niet zo: dat is een dure zaak, niet in het minst door sociale lasten en dergelijke. Vandaar dat hij het nu zo probeert. Als er personeel komt, dan zijn er ook twee mensen nodig om de zaak in de gaten te houden en het personeel na te lopen. Als een ding duidelijk is, dan is het wel dat een glazenwasser geen hoogtevrees mag hebben. Want er moeten nogal eens acrobatische toeren worden verricht om het werk naar behoren te kunnen verrich ten. Koks echtgenote is ook blij, als hij ’s avonds weer gezond en wel de deur van zijn woning aan de Leidsevaart binnen stapt. Die angst is niet, omdat hij met vrouwelijke klanten avonturen zou bele ven. De vele grappen daarover zijn vol gens hem uit de lucht gegrepen. Hij heeft in ieder geval nog nooit zoiets meegemaakt en ook de blote dames in het bad heeft hij nooit mogen aanschouwen. „Als ze de lad der horen zijn ze al weg of trekken de gordijnen dicht.” Om zijn bedrijfje te kunnen opbouwen liep Kok heel wat deuren langs om vragen of hij de ramen mocht komen zemen. La ter kon hij ook nog een wijkje overnemen met als gevolg, dat het nu wel gebeurt dat hij nee tegen klanten moet zeggen. Want het bleef niet bij ramen lappen alleen: er worden ook scholen en andere gebouwen schoongemaakt. Problemen zijn er genoeg in dit vak. Zo is er een Haarlemse glazenwassersbond (waarvan Kok tweede penningmeester is), die tarieven adviseert. De aangesloten be- drijfsgenoten houden die aan, maar de „wilde” glazenwassers willen nogal wat onder de prijs werken. Vaak, zo wordt me uitgelegd, zijn dit mensen die in de ziekte wet of in de WAO lopen. En wat ze met ramen lappen verdienen is mooi meegeno men. Zelfs komen er nu velen naar Haar lem vanuit steden als Den Haag en Am sterdam. Zij doen aan marktbederf en romen de markt af. Hun trek na$r het Haarlemse is te verklaren uit het feit, dat er hier wat minder hoogbouw is, dus het werk is wat aangenamer en simpeler. En in tegenstelling tot de bonafide wasser hoeven zij geen rekening te houden met zaken als BTW, inkomstenbelasting, socia le lasten en ziekenfonds. En dat scheelt een geparkeerde auto’s maken het werk vrij wel onmogelijk. Dat parkeerbeleid zit Kok trouwens erg hoog. De stringente bepalin gen maken het moeilijk de auto vlakbij het werk te houden, maar dat zou wel nodig zijn. Want het is niet wel mogelijk een kilometer te gaan lopen sjouwen met een zware schrobmachine of een stel ladders. Vandaar dat hij zijn auto altijd zo neerzet, dat het verkeer en de voetgangers er geen last van hebben maar dat kan best weleens op een plek zijn waar het eigenlijk niet mag. In die gevallen zou de politie best een oogje mogen dichtknijpen, vindt hij, tenslotte staat hij er niet voor z’n plezier. Nu loopt hij nog heel wat bonnen op, die van zijn verdiensten afgaan. el verbc bal., to» en achtt Inl: ■319192 tertuin ’art: hj badk- :ht o. slok op een borrel. Ook kent men zoge naamde mooi-weer-glazenwassers: ’s zo mers komen ze wel, maar als het weer wat minder wordt blijven ze weg. Voor dit vak bestaat geen opleiding, je moet het in de praktijk leren. Het is een slag, zegt Kok, je kan het of je kan het niet. Er moet vooral snel worden gewerkt om de zaak niet te vroeg (met strepen) op te laten drogen. En de trekker moet niet van boven naar beneden worden bewogen, maar van rechts naar links en dan weer terug. De ladder van een glazenwasser is an ders dan die van een schilder. Bij de eerste staan de sporten 35 centimeter uit elkaar, bij de tweede dertig. Dit omdat een schil der veelal geruime tijd op één plek werkt en de glazenwasser ladder op en ladder af moet. Vandaar ook dat zijn ladder van buitenaf omhoog schuift in tegenstelling tot de ladder van de schilder. Snelheid is nodig in dit vak, want anders valt er geen droog brood te verdienen. Er zijn in Neder land al genoeg dagen dat de ladder niet ten verkoop aangeboden aan particulie- ren. Grote hoeveelheden kisten zijn op de een flinke investering, want de statiewaar- betreffende tijden door particulieren afge- de lag beneden de kostprijs. Dat statiegeld haald, want men bleek deze kisten voor op de kist werd bepaald door het Produkt- velerlei doeleinden te kunnen gebruiken, schap. Ook het onderhoud van de kisten Maar er staan nog flinke terreinen vol kostte veel geld. In de winter werden de hoog opgestapelde kisten. Het veilingbe stuur verwacht dat tegen de winter de vraag weer zal toenemen voor opslag van bollen, lelies of wintergroenten. Ik afdeling bracht hij het tot draadfrezer. Op dinsdag 9 augustus is de heer N. G. Nijen huis van de expeditie 40 jaar in dienst bij Conrad Stork. Ook hij kwam als veer tienjarige bij het bedrijf. De heer Nijen huis begon als leerling in de construc tie bankwerkerij. Hij werd aanbouwer en GEBOREN EEN ZOON VAN: P. J. Brink en A. Stekelenburg; C. Witte en C. M. Post; J. Endlich en M. E. van Ravens tein. GEBOREN EEN DOCHTER VAN: S. van der Schuit en C. A. Weijers; W. Zoetelief en N. K. Rot; H. S. G. M. Meijer en W. M. M. Driessen; J. T. Bodenstaff en M. J. C. Meijers. OVERLEDEN: G. W. Slenders, 75 j., Middenweg; A. A. de Smit, 69 j., Beelslaan; F. Muller, 69 j., Boerhaavelaan; J. A. Boots, 74 j., Slacht huisstraat; G. Jansen, 70 j., Boerhaave laan; E. C. Blokker-Jansen, 76 j., Orion- weg. AMSTERDAM. Gemeenteuniversiteit Geslaagd voor het tandartsexamen M.P. J. Blok, Haarlem. Voor het doctoraalexamen natuurkunde Th. J. Zuurendonk, Sant poort. Voor het doctoraalexamen biologie - F. Lamie, Haarlem. Geslaagd voor het doctoraalexamen scheikunde F. Rob, Haarlem (cum laude).

Haarlem's Dagblad | 1977 | | pagina 7