Peters: Anton Geesink coördinator Spaanse bond Van der Kroft in sectiebestuur Zes miljoen dollar voor prof-atletiek sportpuntiq 3a Lambert: „Ik \reken erop dat ik speel Excelsior tegen fusie-plannen AZ-voorzitter Ligthart: „Zonder hem moet Nederland opnieuw beginnen aan voorbereiding WK" Puzzel Westduitsers Realist 24 WOENSDAG 26 OKTOBER 19 7 7 25 SPORT I (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Jan Notermans heeft gisteravond zijn ontslag als trainer bij AZ’67 met onmiddellij ke ingang ingediend. Het bestuur van AZ heeft het ontslag geaccep teerd. Manager Hans Kraay zal nu de training voor zijn rekening ne men, in samenwerking met hulp- oefenmeester Hans van Doorne- veld. Notermans diende zijn ontslag in naar aanleiding van de kritiek, die enkele spelers op hem uitoe fenden. Hij vatte dit als een motie van wantrouwen op en vond dat er geen basis meer was om door te gaan met zijn werk bij AZ. NU SNEL UITSLUITSEL GEVEN Zeist met Hugo Hovenkamp, trainer Zwartkruis en Johan Cruijff (v.l.n.r.) Er speelt bij de zo vaak gepasseerde (Van onze sportredactie) ons blijven - .Jfa De Belgische ploeg traint vandaag op het oefenveld naast het hotel. Thijs: „Nee, we gaan per se niet meer de stad in. Om kwart over zes melden wij ons bij het Olympisch Stadion en dan moet het maar gebeuren”. Volgens die spelers was de aanpak van Notermans niet hard genoeg, waardoor de conditie van de ploeg achteruit holde. Me de hierdoor werden de prestaties de laat ste weken minder en ging het vooral in uitwedstrijden totaal mis. Het gelijke spel gezet moesten worden om het te laten klikken. Als Johan Cruijff wegvalt, moeten wij nog aan dat karwei begin nen. En daarom zeg ik nogmaals dat de tijd dringt”. Andrew Hatcher, eveneens behorend tot de sportraad van Dubai, liet tijdens de bijeenkomst een heel ander geluid horen. Hij verklaarde dat de deelneming aan de wedstrijden op basis van uitnodiging was. Volgens de Amerikaanse zakenman Leonard Evans zouden 60 tot 65 atleten belangstelling voor deze profwedstrijden hebben. Er komen vijftien wedstrijdonderdelen, waarvan er drie voor dames zijn. De winnaars ontvangen 75.000 dollar. Het hoofdnum mer van de „internationale atletiekkampioenschappen van Du bai” is de „gouden mijl”, met een prijs van 300.000 dollar voor de winnaar. Leonard Evans verklaarde dat de organisatoren vijf jaar vooruitkijken. „Wij zijn bereid welk verlies ook te nemen tot het moment waarop winst gemaakt wordt”. Volgens het bestuur van AZ’67 komt er geen opvolger voor Jan Notermans als veldtrainer. Hans Kraay blijft het hele ver dere seizoen de training verzorgen en be houdt tevens zijn functie als manager. Hij is van plan de AZ-selectie keihard aan te pakken. tegen Barcelona voor de Europa Cup-II was de druppel die de emmer deed overlo pen. Bij die wedstrijd bleek ook het gebrek aan uithoudingsvermogen van AZ’67, dat het laatste half uur volkomen was leegge- speeld. Eerlijk erkent hij: „In het begin van dit jaar kon ik op Wembley tegen Engeland Van Hanegem. Ik heb geen moeite met zo’n ondergeschikte rol”. De oud-voorzitter van FC Den Haag, Herman Choufoer, neemt de plaats in van mr. Willem Kernkamp en de voormalige internationale scheidsrechter Van der Kroft die van Henk Zon, oud-voorzitter van Excelsior. De vijf leden, die de clubs mochten aan wijzen zijn: mr. Jacques Hogewoning, voorzitter, alsmede mr. Max Tripels, Her man Choufoer, Leo van der Kroft en Ton Zwikstra leden. „Aan de ene kant erkent de wethouder ons bestaansrecht in het betaalde voet bal”, aldus Excelsiors nieuwe voorzitter Jaap Bontenbal, „maar aan de andere kant torpedeert hij het met dit plan. De KNVB wil 36 clubs. Er zijn er 37. Wij zijn zeker niet de eerstaangewezene om uit het betaalde voetbal te verdwijnen. We heb ben het 23 jaar lang zonder subsidie ge daan, en al is het water tot onze lippen gestegen, we wachten wel op hulp van het rijk als de gemeente niets anders kan of wil Hncn’’ Geesink zal zijn programma dan ook starten met een cursus, die hij gaat geven aan een honderdtal vooraanstaande Spaanse judoleraren, die op hun beurt de visie van Geesink zullen komen verbrei den. De training van de Spaanse kern ploeg blijft in handen van de Madrileen Louis Ortega. Misschien ben ik nog wel te speels om zo’n wedstrijd op het middenveld te kun nen dragen. Bovendien ben ik misschien ook nog wel te veel bezig met mijn nieuwe rol bij AZ. Bij NEC was ik altijd het centrale aanspeelpunt, maar bij AZ is Willem van Hanegem natuurlijk dat rustpunt op het middenveld en daar ben ik niet meer dan een van de spelers rond Jan Peters geen enkele rancune mee. Daarover laat hij geen enkel misverstand bestaan, als hij zegt: „Het zou doodzonde zijn als Johan Cruijff niet meeging naar Argentinië. Mijn mening is alleen dat we het nu wèl zeker moeten weten. We ko pen er ook niets voor als hij eerst beslist dat hij niet meegaat en later toch weer wel, want dat kan ertoe leiden dat spelers die eerst uitgeprobeerd worden in oefen- Jan Peters heeft er een duidelijke me ning over: „Het tactisch concept van het Nederlands elftal wordt nu altijd afge stemd op de aanwezigheid van Johan Cruijff. Dat is vanzelfsprekend, want een betere is er niet. Maar als hij voet bij stuk houdt en niet meegaat naar Argentinië, zal Nederland de puzzel op een andere manier moeten oplossen. Daarbij moeten we ervan uitgaan dat geen enkele speler ook Robbie Rensenbrink niet de rol van Cruijff in het Oranje-team werkelijk kan overnemen. Trouwens, Rensenbrink •wil die rol helemaal niet opgedrongen krijgen. Dus moet je zoeken naar een heel ander concept. Daarvoor zijn vele oefenwedstrijden nodig, waarin je eigen lijk voor een belangrijk deel opnieuw moet beginnen aan de voorbereiding voor de eindronden in Argentinië”. zo schitteren omdat het hele team goed draaide. Als ik toen in die competi tiewedstrijd tegen Roda JC niet die ern stige knieblessure had opgelopen, zou ik ongetwijfeld ook hebben meegespeeld te gen de Belgen in Antwerpen. Misschien was het dan allemaal 'anders gelopen, maar nu werd ik voor vier maanden uitgeschakeld”. Jan Peters heeft er ook helemaal geen kritiek op dat er van de opbouw van een nieuw Nederlands elftal na de WK in West-Duitsland weinig of niets terecht is gekomen. „Ik ben er ook een voorstander van dat je altijd moet kiezen voor het sterkste elftal van het moment. En als je dan ziet dat Van Hanegem zo’n sterke come-back heeft gemaakt, dan moet je ook voor hèm kiezen. Vooral gezien zijn enorme ervaring. En je kunt er niet om heen dat de kernspelers van het elftal uit 1974 ook nu nog altijd de sterkste zijn. Noem ze maar op: Jongbloed, Suurbier, Krol, Rijsbergen, Van Hanegem, Nees- kens, Jansen, Cruijff en Rensenbrink. Van de nieuwe lichting hebben eigenlijk alleen Hovenkamp en Willy van de Kerk hof het gered”. (Van onze sportredactie) ZEIST. Eigenlijk moet Nederland helemaal opnieuw beginnen aan de voor bereiding voor het wereldkampioen schap in Argentinië als Johan Cruijff inderdaad uit het Oranje-team wegvalt. Dat is de duidelijke mening van een man, die er vanavond in de belangrijke kwali ficatiewedstrijd tegen de Belgen vrijwel zeker weer niet bij zal zijn: Jan Peters. Deze wispelturige middenvelder meent echter recht van spreken genoeg te heb ben om te zeggen: „Zeer snel na deze wedstrijd moet er een einde komen aan de onzekerheid. Als Nederland zich kwa lificeert, moeten we op korte termijn definitief weten of Cruijff nu wel of niet meegaat. Er moet dan een uitspraak van hem komen tegenover de KNVB. Dat is nodig, want de tijd dringt”. Dan liet Cruijff zich bijvoorbeeld te rugzakken en werd de puzzel volkomen anders in elkaar gepast. Zo ging het ook met het Nederlands elftal in zijn toptijd. Maar er valt zeker een derde deel van die puzzel weg als Cruijff niet beschikbaar is voor Oranje. En daarom moet er na de wedstrijd tegen België snel een einde komen aan de onzekerheid”. Natuurlijk denkt Peters ook aan zijn eigen belang: „Als je een nieuw elftal moet uitproberen, heb je misschien aan 22 spelers nog niet voldoende. En daar ben ik, dacht ik, toch wel bij. Maar Ne derland heeft in Argentinië een grote reputatie hoog te houden. Een afgang kunnen we ons niet permitteren. Daarom pleit ik voor veel oefenwedstrijden”. Kortom: Met een gelijkspel of een over winning tegen de Belgen vanavond in Amsterdam is het karwei voor Argenti nië nog niet geklaard. De 31ste editie van de Zesdaagse van Frank furt is gisteravond geëindigd in een zege voor het Westduitse duo Dieter Thurau/Jürgen Tschan. Het was de tweede overwinning van het Duitse koppel in korte tijd, want ook in Dortmund eindigde deze formatie als eerste. Op de tweede plaats werd beslag gelegd door de Westduitser Wilfried Peffgen en de Australiër Danny Clark. Guillermo Vilas heeft het tennistoernooi voor profs in Cinco Saltos in Argentinië gewonnen. De Argentijn versloeg in de laatste partij van de halve competitie waarin hij met Ramirez, Nasta- se en Panatta uitkwam, in twee sets Nastase: 6-2, 6-4 De eindstand werd daardoor: 1. Vilas 6 punten; 2. Ramirez 4 punten; 3. Nastase 2 pun ten; 4 Panatta 0 punten. Zij hebben inmiddels de voormalige bondscoach George Knobel en drs. Martin Snoeck, die zijn plaats van voorzitter van de WCS ter beschikking heeft gesteld, naar voren geschoven. De vertegenwoor digers van de contractspelers en de oefen meesters hebben nog de tijd tot 1 novem ber om kandidaten te stellen De vereniging van contractspelers (WCS) en de vereniging van oefenmees ters in Nederland (WON) hebben het recht totaal twee kandidaten aan te wijzen. Toch wordt het allemaal anders als Johan Cruijff wegvalt. Jan Peters: „Een voetbalwedstrijd is veel gecompliceer der dan de meeste mensen denken. Het is een ingewikkelde puzzel. En als een toppploeg goed draait, kan die puzzel wel op vier, vijf verschillende manieren goed in elkaar schuiven. Dat zag je in de toptijd van Ajax, toen dat elftal blinde lings een andere oplossing vond als het eens niet goed liep”. ZEIST (ANP). De clubs hebben geen tegen-kandidaten gesteld tegen de voor dracht van de Federatie van Betaald Voetbalorganisaties (FBO) voor de nieuwe formatie van het bestuur van die sectie. De termijn voor het stellen van kandi daten van de clubs liep gisteren af. Alle vijf voorgedragen leden zijn derhalve bij enkele kandidaatstelling gekozen. Jan Peters is ook realist genoeg om te beseffen dat er nu „dus” geen plaats voor hem is in het Nederlands elftal. „Als er voor het middenveld gekozen kan worden uit spelers als Willem van Hanegem, Johan Neeskens, Wim Jansen en Willy van de Kerkhof, dan is het duidelijk dat ik niet aan de bak kom”. Het steekt Peters alleen een beetje „dat je voor het Nederlands elftal ook zo afhankelijk bent van de vorm van an deren”. In de selectiegroep voor het Neder lands elftal in Zeist speelt Jan Peters allerminst de rol van het miskende genie. Hij heeft er alle begrip voor dat hij met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid weer gepasseerd zal. worden: „We hebben in die wedstrijd tegen Rusland een soort examen moeten afleggen en we hebben niet voldaan. Zo simpel is het. i Thijs wilde wel uitleggen waarom hij Jmet zijn ploeg naar het Hilton-hotel was (getrokken. Thijs: „Ik wilde niet met de Ijongens midden in het centrum van Am- j sterdam logeren. Bovendien heeft dit hotel leen klein trainingsveld, waarop we de spieren een beetje los kunnen maken”. En over de opstelling zei hij: „Ik blijf bij mijn besluit: Geen commentaar. Alleen de doel man staat vast, en die heet Pfaff. Ik heb wel de opstelling klaar met kruisjes, maar ër staan nog geen namen ingevuld. Vlak vóór de wedstrijd vertel ik wie er speelt”. Er wordt gesuggereerd dat Raoul Lam bert als een soort pinch-hitter achter de hand wordt gehouden en derhalve niet in de basis-elf staat. Thijs: „Erg aardig idee, maar ik heb daar verder niets aan toe te voegen”. Lambert zelf verwacht overigens dat hij wel meedoet. De goedlachse Brug- ge-spits: „Ik reken op een plaats. We zullen toch mensen moeten opstellen die goals kunnen maken”. i Een speciale Amsterdamse, bewakings dienst is door de hoteldirectie ingehuurd j om de Belgische équipe te bewaken. Ver kleed als barkeeper en als badmeester 1 volgen enkele functionarissen het doen en laten van de spelers. „Wat een geheimzin- 1 nigheid”, grapte doelman Jean-Marie 7 Pfaff, die het overigens ook niet vreemd zou vinden als Lambert er naast zou staan. Normaal gesproken mag men deze tacti- sche zet van Thijs echter niet verwachten. Immers, de Belgen zullen moeten scoren, en dan is een driemans-aanval (Van der Eist, Van Gooi en Lambert) op zijn minst wenselijk. Raoul’ Lambert (links tijdens de trai ning): „We zullen toch goals moeten maken” (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Eigenlijk vond Guy Thijs het best leuk dat er ondanks alle geheimdoenerij toch drie Nederlandse J kranten in waren geslaagd om de geheime verblijfplaats van het Belgische voetbal- 1 elftal te ontdekken. Stomverbaasd zei t Thijs, bij aankomst in het Hilton-hotel op Schiphol: „Jullie hebben ons toch weten 5 te vinden? Het valt me desondanks mee dat er maar drie journalisten succesvol I hebben gespeurd”. De complete Belgische voetbalpers was door Thijs c.s. in de ma ling genomen, inclusief een tv-ploeg van I onze zuiderburen, die tevergeefs in Zeist stond te wachten. organisatie geen top-atleien zaï beuadeivu. Degenen, die geïinte- resseerd zijn zullen zich tot de organisatoren moeten wenden. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Excelsior wil geen fusie met Sparta en zeker niet onder de voorwaarden van de Rotterdamse wet houder van sport en recreatie, Roel den Dunnen. Excelsior vindt dat het z’n plaats in het betaalde voetbal waard heeft ge toond en vreest bij een samengaan z’n identiteit te verliezen. Sparta kan de ar gumenten van Excelsior billijken. •tr Jan Notermans: ontslag ingediend met onmiddellijke ingang NZ kon blijven werken. Derhalve bood hij zijn ontslag aan”. Al eerder was Notermans bij de training met de aanwezigheid van Hans Kraay ge confronteerd. Ook hieruit bleek dat hij in de ogen van Kraay zijn werk niet goed genoeg deed. „En twee kapiteins op één schip, dat gaat niet”, aldus de voorzitter van AZ’67. Jan Notermans keert terug naar zijn kapperszaak in Sittard. Notermans kon niet meer bij „JOHAN CRUIJFF MOET DE KNVB •h Jan Peters (links) tijdens de training in UTRECHT. Anton Geesink wordt met ingang van 11 december belast met de technische coördinatie binnen de Spaanse judobond. In het structuurplan dat de Utrechtenaar aan de Spaanse bond heeft voorgelegd, wordt veel aandacht geschon ken aan de scholing van judoleraren. LONDEN (Reuter). De sportfederatie van Dubai en een J televisiestation in Chicago hebben het initiatief genomen tot een profcompetitie voor atleten. Aan prijzengeld is een bedrag - van zes miljoen dollar (zo’n 15 miljoen gulden) voor de gehele serie van wedstrijden beschikbaar. Na voorwedstrijden, die in 2 juni van 1978 beginnen, komt als voornaamste evenement de - strijd om de „internationale atletiekkampioenschappen van j Dubai” in het najaar. Waar deze kampioenschappen worden gehouden staat nog niet 1 vast. Er zal uit een aantal plaatsen, die reeds geselecteerd zijn, gekozen worden. Kandidaten voor de titelwedstrijden zijn Mon- treal, Honoloeloe, Tokio, West Berlijn, Düsseldorf, Edinburgh, Los Angeles, Mexico Stad, Teheran en Lagos. Riyad Shuaibi, voorzitter van de sportraad van Dubai, ver klaarde tijdens een persconferentie in Londen, waar overigens meer vragen werden gesteld dan beantwoord, dat de nieuwe Notermans zelf bleef voor com mentaar onbereikbaar. Voorzitter Arie Ligthart noemde de gang van zaken pijnlijk voor zowel AZ als Jan Notermans: „De kritiek op Notermans is natuurlijk niet van de laatste dagen. Eerder stak deze kritiek al op via uitspraken van bepaalde spelers. Het bestuur heeft zich er niet mee bemoeid, maar vanavond hebben we de zaken op een rijtje gezet en met Noter mans de situatie doorgenomen. Toen bleek zonneklaar dat onze trainer niet meer bij Daarom stelt Jan Peters de problemen rond het Westduits elftal als voorbeeld: „De Duitsers hadden eerst ook geen pas klaar antwoord op het wegvallen van spelers als Gerd Müller en Franz Bec kenbauer. In de eerste oefenwedstrij den, die zij speelden, leek het nergens op. De ploeg voetbalde als een natte vaatdoek. Maar nu draait het Westduit se elftal weer als een trein. Dat heeft het bereikt doordat het ik weet niet hoeveel oefenwedstrijden heeft gespeeld. In die wedstrijden later een mentale dreun krij- oefenwedstnjden heeft Duitsland pre- gen omdat ze er toch weer niet bij zijn, mes uitgezocht welke spelers bij elkaar Kijk maar eens naar Kees Kist, die in de oefenwe(istrijd tegen Rusland werd inge zet, omdat Johan Cruijff niet beschik baar was. Kist redde het niet, werd niet eens meer geselecteerd voor de wedstrijd tegen de Belgen, en is nu veel van zijn zelfvertrouwen kwijt. Dat werkt zelfs ne gatief op zijn spel voor AZ”. -

Haarlem's Dagblad | 1977 | | pagina 25