5 FNV-bestuurder: ’Eerste slag daalder waard Verto smacht naar overheidsmiljoenen Banken reageren afwachtend op RPS-dagrente GELDHANDEL GELOOFT NIET IN SPOEDIG HERSTEL DOLLAR Landbouwproduktie gestegen maar netto-opbrengst lager Daimler-Benz III Philip Morris sluit jaar later Afzet van Mars sterk gestegen VW-busjes terug naar dealer Hogere grenzen renteloze lening bij koop huis Heerlen bepleit behoud fabriek I i 1 1 boekt record rl 1> jfih |R O» WERK VAN 200 MAN IN GEVAAR Amerikaanse munt verder onder druk Uit terugblik op 1977 van schap blijkt: Gelderse Tramweg Muntslang BNG VERLAAGT HYPOTHEEKRENTE I i 15 ECONOMIE 19 7 8 JANUARI WOENSDAG 4 (Van een onzer redacteuren) 1' HEEMSTEDE. Hoewel vertegenwoordigers van werkgevers organisaties zich in de bedrijfstak gewijze onderhandelingen met de vakbeweging nogal fel verzetten tegen arbeidsplaatsenovereenkom sten (APO’s) is er verrassenderwijs toch een afgesloten. Het betreft hier een arbeidsplaatsenovereenkomst die de bouwbonden van het FNV, het CNV en de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel zijn aangegaan met de directie van Kats Bouwgroep N.V., een middelgro te bouwonderneming die werk biedt aan rond 800 mensen. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse land- en tuinbouw heeft in het afgelopen jaar, dankzij betere weersomstandigheden, vier per cent meer kunnen produceren dan in het droogtejaar 1976. Doordat de prijzen van de produkten gemiddeld gelijk bleven steeg ook de bruto-produktiewaarde met ongeveer vier percent. De netto-op brengst van de op het bedrijf aanwezige produktiefactoren daalde echter met ruim één percent. R 5 I T 9 F isen (Van onze redactie economie) Arbeidsplaatsenovereenkomst voor Heemsteeds bedrijf eerd i I j (vergeleken met een voorgaand slot van 1,98875) en op 2,069 D-mark (2,095). In geldhandelskringen in Londen had men de indruk dat de Britse centrale bank weinig doet om de koersverbetering van het pond sterling tegen tez houden. Het pond profi teert van de opgaande lijn van de Britse economie, die tot uitdrukking komt in een voortdurende vermindering van de infla tie en in een toeneming van het overschot op de betalingsbalans. Op de wisselmarkt in Frankfort zakte de dollarkoers tot een dieptepünt van 2,0850 mark (vergeleken met een voorgaande slotnotering van 2,1090 mark). De geldhan delaren in Frankfort zeiden te verwachten dat de positie van de dollar zwak zal blij- Oorspronkelijk was het de bedoeling de vestiging in Eindhoven, waar ongeveer 500 mensen werken, al medio 1980 te sluiten. Het uitstel is volgens de directie het gevolg van het uitblijven een advies van de onder nemingsraad. De heer G. van Os van de Unie BLHP zegt dat dit advies zolang op zich heeft laten wachten omdat de raad niet over voldoende gegevens beschikte. Overigens zegt Van Os blij te zijn met het uitstel. De vakbonden hebben zich altijd op het standpunt gesteld dat de fabriek in Eindhoven pas in 1982 dicht mocht gaan. Ook heeft Philip Morris tijdens het over leg met de vakbonden gisteren een werk- gelegenheidsgarantie gegeven voor alle werknemers van dit moment gedurende vijf jaar. Tot 1983 garandeert het bedrijf niet alleen de werkgelegenheid voor de 500 Eindhovense werknemers die dan te zijner tijd wel moeten mee verhuizen naar Ber gen op Zoom, maar ook voor de 330 perso neelsleden die daar al werken. Van Os zegt ook met deze garantie erg blij te zijn. Zoals gebruikelijk in tijden van monetai re onrust nam de vraag naar goud flink toe. Als het geld niet meer te vertrouwen is wendt men zich blijkbaar snel tot het oude vertrouwde edele metaal. In Londen steeg de prijs met vier dollar tot 169,45 dollar per ounce (31,1 gram) bij de „fixing” van gis termiddag. De handel verliep levendig en tegen het slot werd iets meer dan 170 dollar voor één ounce geboden. Er wordt een verdere prijsstijging verwacht. ven zolang de Federal Reserve Bank in New York zich zo weinig van de koersda ling aantrekt. In Frankfort, maar ook op andere wisselmarkten in Europa, was de handel levendiger en omvangrijker dan in de laatste weken van het afgelopen jaar het geval was. Dat werd toegeschreven aan de terugkeer van vakantie van veel handelaren. Bij kwaliteitscontroles is gebleken, dat bij belasting onder extreme omstandighe den, sommige busjes een defect kunnen krijgen aan de centrale stuurpen. Indien het betreffende onderdeel bij controle ver vangen dient te worden, zal dat gratis gebeuren, aldus de VW-importeur. Dit staat in een terugblik op 1977, waarin het secretariaat van het Land bouwschap beknopt weergeeft hoe land en tuinbouw in Nederland in dat jaar gereild en gezeild hebben en vooral wat het schap heeft gedaan om de verschil lende agrarische belangen te behar tigen. ROTTERDAM (ANP). NV Verto vreest voor de werkgelegenheid van 200 mensen bij de nettenfabriek Anza in Apeldoorn. Wanneer de overheid een verzoek om ƒ8 miljoen steun zou afwijzen, komen deze 200 banen inderdaad ernstig op de tocht te staan, zo heeft de voorzitter van de raad van bestuur, de heer C. W. van de Griendt, desgevraagd meegedeeld. De Gelderse Tramweg Maatschappij NV in Doetinchem gaat de tweede fase van het begin 1977 begonnen reorganisa- De Algemene Bank Nederland, die zich gaat beraden over de huidige situatie, vindt dat de RPS de spaarrekening nu een „rekening-courant”-jasje aantrekt. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat de banken, bijvoorbeeld via de Nederlandse Bankiersvereniging, tot een gezamenlijke actie over zullen gaan omdat de stap van de RPS in de concurrentiesfeer ligt waar mee de vereniging zich niet bemoeit. van de pluimveehouderij te maken: pas in het tweede half jaar gingen ze omlaag. In het afgelopen jaar is weer gebleken hoe klimatologische omstandigheden de inkomenssituatie in de akkerbouw kun nen bepalen. De droogte in 1976 bezorg de de Nederlandse akkerbouwers (be halve die in de veenkoloniën) goede tot zeer goede financiële resultaten over het boekjaar 1976/’77. Uien en aardappelen, niet aan een EEG-marktordening onder worpen produkten, waren toen namelijk schaars, dus duur. In 1977/’78 daarente gen moet het gemiddelde Nederlandse akkerbouwbedrijf met een flink nette- tekort rekenen, want in heel Europa was de aardappel- en uienoogst groter dan in 1976, zo groot dat de prijs bij ons tot ver beneden de werkelijke kostprijs zakte. tie van GTW Expeditie en Transport BV doorvoeren. Voor 48 werknemers is een ontslagvergunning aangevraagd, zo deelt de maatschappij mee. DEN HAAG (ANP). Minister Beel- aerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft een wijzi ging bekend gemaakt van de beschikking bezitsvormingsfonds eigen woningen, die vanaf 1 januari 1978 zal gelden. Om voor een renteloze lening van 2.400 uit dit fonds in aanmerking te komen mogen per die datum de verwervingskosten niet meer bedragen dan 75.000,- voor een al eerder bewoonde woning, of 113.000,- voor een nieuwe woning. De aanhoudende vraag naar D-marken heeft gisteren ook weer voor enige span ning gezorgd binnen het Europese mone taire samenwerkingsverband, de zogehe ten muntslang. De Bundesbank heeft on geveer 400.000 Noorse kronen uit de markt moeten nemen om te voorkomen dat die munt door zijn laagste interven- tiepeil ten opzichte van de D-mark, 40,975 mark per 100 kroon, zou zakken. De sa menwerking houdt in dat de centrale ban ken van West-Duitsland, de Benelux, De nemarken en Noorwegen ervoor zorgen dat de koersen van hun valuta’s geen onderlinge afwijkingen van meer dan 4,5 procent gaan vertonen. De gulden, de frank van België-Luxemburg en de Deen se kroon daalden dinsdag ook in koers ten opzichte van de D-mark. LEUSDEN (ANP). De Nederlandse VW-importear in Leusden heeft de bezit ters van ruim 3500 VW-busjes (geprodu ceerd in de periode tussen maart en okto ber 1977) verzocht voor inspektie met hun voertuig naar de dealer te gaan. In 1977 werd 97.000 ton produkt vervaar digd tegen 89.000 ton in 1976. Hiervan was 85 pet voor de export in Europa bestemd. De afzet van Mars Verkoopmaatschappij Nederland beliep 85 mln 71 mln in 1976). De produktiebedrijven in Veghel alsme de de zusterbedrijven te Slough (Enge land) en Haguenau (Frankrijk) hebben op topcapaciteit gedraaid. Zelfs moest een beroep worden gedaan op de zusterbedrij ven in de VS. Mars Chocoladefabriek BV en Mars Verkoopmaatschappij Nederland in Veg hel hebben thans circa 1300 medewerkers in dienst. HOEVELAKEN (ANP). Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft met onmid dellijke ingang zijn hypotheekrente over de gehele linie met 0,2 pet verlaagd, zo heeft het Bouwfonds bekendgemaakt. De nieuwe tarieven zijn nu 8,5 pet voor een hypotheek van twee jaar, 8,7 pet voor vijf jaar en 9,1 pet voor 30 jaar. DEN HAAG. De banken hebben af wachtend gereageerd op het plan van de Rijkspostspaarbank (RPS) om af te stap pen van een halfmaandelijkse rentever goeding en geleidelijk over te schakelen op invoering van een dagrente. De om schakeling, volgens RPS-directeur drs. J. P. Matthijsse bedoeld om de cliënten het „meest eerlijke en begrijpelijke systeem” te geven gaat ongeveer acht miljoen gul den per jaar kosten. Hoe de RPS dit „ca deautje” denkt te gaan betalen is nog niet bekend. Verto, die sinds 1976 verliezen lijdt, heeft de miljoenen nodig om in Apeldoorn in vesteringen te doen die nodig zijn voor vervanging van oude machines. „Al ver scheidene weken wordt Verto door het ministerie van Economische Zaken aan het lijntje gehouden. Een beslissing wordt steeds verschoven”. Een belangrijke factor hierbij is volgens de heer Van der Griendt dat Verto de overheid heeft gevraagd de lening tegen een lage rente te verstrekken. „Wij hebben ons garant gesteld voor deze lening, maar het ministerie heeft nog steeds geen ant woord gegeven”. De Verto-topman zei te verwachten dat in 1978 nog verlies zal worden geleden maar minder dan in 1977. In 1977 wordt gemikt op een quitte spelen. De heer Van de Grindt voegde hier met nadruk aan toe dat Verto niet in financiële moeilijkheden verkeert. „Onze liquiditeiten zijn in orde en de bankschuld bedraagt slechts 15 mln.” Inmiddels is de ondernemingsraad van Anza gisteren op de hoogte gebracht van de recente ontwikkelingen. On 11 januari volgt een gesprek met de vak - bonden. 264, 5.1' ft claim n. 0 0 ,0 10 12 31.» is, n 48* 62.» 1,35 60,01 34,50 6,5» 93.11 30.01 52,00 175» 50,10 63,00 55,20 57, 41,00 60,» 117,00 105.00 26,51 110,00 69* 141,51 53,11 48,71 40,S 61* 54,» 43,51 615,01 48,21 36,60 72.» 49* 30,01 35,21 123,81 34,21 46.01 88,71 61,51 52,11 2,00 64,51 139,01 140,01 56, 188,» 59,50 50,10 137,3 63,0 34,1 146,3 76,6 80,0 56,f 30,11 102,(1 98,51 72,11 61,50 161,01 35,41 95, 109,0< 69,4 59,W 41,5 44,5 254,0 91,0 109,5 90,0 320,0 EINDHOVEN (ANP). De Eindhoven se vestiging van de sigarettenf&briek Phi lip Morris gaat een jaar later dicht dan aanvankelijk de bedoeling was. Dat is gisteren meegedeeld aan vertegenwoordi gers van de vakbonden tijdens overleg over een sociaal plan. Philip Morris wil haar sigarettenproduktie in Nederland concentreren in Bergen op Zoom waar ook een fabriek staat. Begin 1977 werd besloten tot bundeling van een aantal dochterondernemingen in de expeditie- en transportsector. Als ge volg hiervan worden nu de volgende maat regelen doorgevoerd: verhoging efficiëntie van een aantal activiteiten op het gebied van het internationaal ongeregeld vervoer, inkrimping van het indirecte personeel en opheffing van een eigen onderhoudswerk- plaats. De vakorganisaties en de onderne mingsraad zijn op de hoogte gesteld van de consequenties van deze reorganisatie. Met een „bloedend hart” zegt de Ver- voersfederatie FNV akkoord te zijn ge gaan met de reorganisatie. Men ziet de noodzaak daarvan in. Voorkomen moest worden dat ook werkgelegenheid in ande re onderdelen wordt aangetast. Volgens de woordvoerder van de federatie is in begin sel overeenstemming bereikt over een so ciaal plan. Eén van de voorwaarden daar bij is een verzelfstandiging van de ver schillende werkmaatschappijen opdat la ter bij mogelijke nieuwe problemen niet andere onderdelen de gevolgen zullen on dervinden. gevestigd in Zwolle, Apeldoorn, Gronin gen, Leeuwarden, Drachten, Hoogeveen en Kootstertille in Friesland. Bepaald is dat de ondernemingsraden inzage krijgen in de jaarstukken en de investeringsplan nen van Kats Bouwgroep, die over 1977 een omzet haalde van 150 miljoen. Naar gehoopt wordt zal die omzet in enkele jaren tot rond 200 miljoen stijgen. Zodra er een Centraal Orgaan van Óverleg bin nen de groep is opgezet zullen de finan ciële gegevens en de investeringsplannen daar ter sprake komen. Op korte termijn zal het overleg tussen Kats Bouwgroep en de vakorganisaties worden voortgezet om de wijze van inspraak en overleg voor het hele concern definitief te regelen. Volgens de gemeenteraad moet de mi nister de sluiting van dit bedrijf waar nog 146 man werken, onder wie vele oud-mijn- werkers, proberen te voorkomen. Aan sluiting mag zeker niet gedacht worden alvorens het Limburgs Instituut voor Ont wikkeling en Financiering en van het be drijfsleven (LIOF) een onderzoek heeft ingesteld naar de levensvatbaarheid van dit bedrijf dat eigendom is van de exploita- tiemaatschappij Oranje-Nassau in Den Haag. Volgens deze maatschappij is het bedrijf niet rendabel, reden waarom onlangs sur séance van betaling is aangevraagd. Die is inmiddels door de rechtbank in Maastricht verleend. De vakbonden houden evenwel vol, dat het bedrijf wél rendabel te maken is, maar dat de eigenaar bewust aanstuurt op liquidatie van deze fabriek, die onge veer tien jaar geleden naar Limburg kwam en bedoeld was om werkloze mijn werkers van de voormalige Oranje-Nas- saumijnen op te vangen. Aanvankelijk werkten er 350 man. Sluiting van het bedrijf betekent volgens de gemeenteraad van Heerlen een ramp voor de werkgelegenheid in deze stad. „De eerste slag is een daalder waard”, grinnikte districtsbestuurder Geert Wol fing in het Haarlemse kantoor van de bouwbonden FNV toen hij met gepaste trots het resultaat van urenlange onder- handelingen op tafel legde. Waarom het hier wel lukte, terwijl er bij de onderhan- delingen over de bouw-cao heel moeizaam over APO’s kan worden gepraat en er zelfs nog helemaal niets vastligt, komt doordat de APO niet aan CAO-besprekingen ge koppeld was. Geert Wolting: „We hebben die arbeidsplaatsenovereenkomst op tafel gelegd bij de besprekingen over de overna me van het Heemsteedse bouwbedrijf door Kats Bouwgroep uit Leeuwarden. Er was gewoon een nieuwe situatie, waarin beide partijen zich open voor elkaar heb ben opgesteld”. Er wordt in ruil voor meer medezeggen schap over investeringsplannen en voor de werkgarantie geen loon ingeleverd. Dat staat ook nog eens nadrukkelijk vast gelegd in een artikel. Wolting: „Dat is ook niet nodig in de bouw. Bij ons is sprake van een overspannen arbeidsmarkt, er zijn te weinig geschoolde krachten voor handen”. Aanvankelijk was om een ar beidsplaatsgarantie van zeven jaar ge vraagd. HEERLEN (ANP). De gemeenteraad van Heerlen heeft gisteravond met alge mene stemmen besloten om een telegram te sturen aan de minister van Economi sche Zaken over de op handen zijnde sluiting van de schroefboutenfabriek Everts en Van der Weijden. Een deel van de overeenkomst, waarin werk wordt gegarandeerd voor een perio de variërend van tweeëneenhalf jaar (voor werknemers die tenminste één jaar in dienst van de onderneming zijn) tot een periode van vier jaar (voor werknemers boven de 45 jaar en zij die al minstens 10 jaar voor het bedrijf werken) geldt alleen voor de werkmaatschappij B.V. Aanne- mingsmaatschappij W. Thunnissen te Heemstede, die de Bouwgroep onlangs heeft overgenomen. Hier werken 180 mensen. Een ander deel van de overeenkomst, dat de inspraak en de medezeggenschap regelt, geldt voor het hele concern, dat is verdeeld in zeven werkmaatschappijen, Tot 1 januari 1978 waren deze grenzen respectievelijk 70.000,- en 102.000,- De renteloze lening kan worden ver strekt aan meerderjarigen, die jonger dan 35 jaar zijn en in 1975 of 1976 dit naar keuze van de aanvrager een belastbaar inkomen hadden van 32.700,- respec tievelijk 36.000,-. In geval man en vrouw beiden een inkomen hadden: het gezamen lijk belastbare inkomen. De situatie op de internationale suiker markt is in 1977 nog slechter geworden, terwijl de verwachtingen niet gunstig zijn. De afzet van het EEG-uitvoerover- schot van suiker wordt steeds moeilijker, aldus het Landbouwschap. Uit de tuinbouw worden goede tot zeer goede prijzen gemeld voor bloembollen. Het verslag memoreert dat in het afge lopen jaar 40.140 hectare ruilverkavelin gen in stemming kon worden gebracht. De vertraging in de voorbereiding, die in 1975 en 1976 mede door de wijziging van de ruilverkavelingswet ontstond, is flink ingelopen. In die twee jaren werd in totaal slechts 34.900 hectare in actieve uitvoering genomen. Het schap vreest wel ernstige vertra ging in de voortgang van ruilverkavelin gen, nu veel provinciale besturen aarze lend staan tegenover het voorstel van de vorige minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ëen aantal ge bieden aan te wijzen bij voorrang als beheersgebied of reservaat. 48 39« 2, 3’ 21.', 10e 271 j Er viel weinig te bespeuren van steun van de centrale banken aan de dollar. Aangenomen mag worden dat ze er zich voorlopig toe beperken al te grote koers schommelingen af te remmen om chaos te voorkomen. Werkelijke steunaankopen zullen ze vermoedelijk niet doen zolang de Amerikaanse monetaire autoriteiten zich niets van de koersdaling aantrekken. In tussen wordt wel sterke druk op de rege- ring-Carter uitgeoefend om te zorgen voor een herstel van het vertrouwen in het Amerikaanse geld. De koers van het pond sterling steeg gisteren in Londen tot 1,9625 dollar. De dollar eindigde op 1,9225 Zwitserse frank AMSTERDAM (Reuter, ANP). De dollar heeft gisteren op de wisselmarkten in West-Europa weer terrein moeten prijs geven. Daardoor bereikten de Duitse mark en de Zwitserse frank een hogere koers in dollars dan ooit tevoren en steeg het pond sterling 3,5 dollarcent in verge lijking met het voorgaande slot. Het aan houdende aanbod van Amerikaans geld heeft volgens de handel als voornaamste oorzaak dat vrijwel niemand gelooft dat er binnen afzienbare tijd een herstel van de dollarkoers zal intreden. VEGHEL (ANP). Ondanks de sterke kostenontwikkelingen van grondstoffen en andere kosten zijn de jaarcijfers van Mars Chocoladefabriek over het afgelo pen jaar positief te noemen. Zowel de produktie als de afzet zijn aanzienlijk gestegen, aldus het bedrijf. inischt ;n val De re- loeilijk lezers (ADVERTENTIE) houdt I Uniek is ook de toevoeging in de over eenkomst dat Kats Bouwgroep „zich nu reeds bereid verklaart” om, indien de be palingen uit het contract niet nagekomen zouden kunnen worden, „alsdan de gevol gen voor het personeel op te vangen”. In feite betekent dit dat in een overmachtssi- tuatie de salarissen van het personeel van de Heemsteeds werkmaatschappij voor respectievelijk tweeënhalfjaar en vier jaar worden gegarandeerd. De directeur van de holding van Kats Bouwgroep, welke niet bij de grote werk geversorganisatie AVBB is aangesloten die nu met de bouwbonden in een taai gevecht ingewikkelde is over een nieuwe CAO voor 1978, de heer F. Kuipers, toon de zich zeer tevreden met de afgesloten APO. „Wij hebben”, stelde hij nuchter vast, „niet zoveel moeite met het overleg binnen ons bedrijf. Als we iets nieuws opzetten dan zal iedereen binnen de onder neming er zijn schouders onder moeten zetten. Logisch dat? je dan ook mee wil praten over belangrijke zaken. Ja, wij zijn daar altijd al een buitenbeentje in ge weest”. Kats Bouwbedrijf beweegt zich op een breed vlak in het bouwbedrijf. De groep heeft een woningfabriek, die overigens met verlies draait, en talloze andere acti viteiten zijn gericht op nieuw- en ver nieuwbouw in tal van plaatsen in Neder land. Dank zij een zorgvuldig overname- beleid heeft men niet, zoals zoveel andere bouwondernemingen, zo’n grote klap ge kregen toen de bouwmarkt in het begin van de jaren ’70 dreigde in te storten. De ontwikkeling van de produktenprij- zen, zo meldt het verslag, was voor de verschillende sectoren sterk uiteenlo pend: voor akkerbouwprodukten een da ling met 19 percent, voor veehouderij- en tuinbouwprodukten stijgingen met res pectievelijk één en negen percent. De kosten stegen in totaal met negen percent. In de Nederlandse landbouw bestaat belangstelling voor een snelle bedrijfs ontwikkeling. Het aantal aanvragen voor rentesubsidie volgens EEG-regeling lag in 1977 boven het peil van 1976. Sinds 1972 zijn door gebruikmaking van deze regeling ruim tienduizend zogenaamde ontwikkelingsbedrijven ontstaan. Dat is betrekkelijk veel, gelet op de ruim vijftig duizend goedgekeurde ontwikkelings plannen in de hele EEG. Het schap heeft geprobeerd het subsi diebeleid om te buigen tot een zoge naamd knelpuntenbeleid voor de mid dengroep van bedrijven: minder grote ontwikkelingsplannen, meer bedrijven voor ontwikkeling in aanmerking laten komen. Voor de rundveehouderij, aldus de te rugblik van het Landbouwschap, was het afgelopen jaar aanzienlijk beter dan 1976. Er werden hogere prijzen gemaakt voor melk en vlees, de kostenontwikke ling werd gunstig beïnvloed door de goe de gras- en ruwvoedervoorziening en de lage wereldmarktprijzen voor veevoe- dergrondstoffen. Er werd in Nederland in totaal maar één percent meer melk afgeleverd dan in 1976. Minder goed ging het in 1977 in de varkenshouderij, al was er de laatste maanden wel een verbetering in de marktsituatie. Er werden ruim vijf per cent meer varkens geslacht dan in het voorgaande jaar. Met gebruikmaking van een EEG-subsidieregeling voor par ticuliere opslag werd bijna 16.000 ton varkensvlees opgeslagen. Varkenspest leidde tot een tijdelijk uit voerverbod voor varkens en varkens vlees. De varkenshouderij, aldus het verslag, breidt zich ondanks planologische en mi lieutechnische belemmeringen nog steeds uit. De legkippenhouders maakten voor hun eieren redelijk goede prijzen. Er werden tien percent meer consump- tiekippeëieren uitgevoerd dan in 1976. De afzat van geslachte kuikens liep het hele jaar stroef, terwijl de prijzen, gezien het dure voer, maar zeer matig waren. Met hoge voederprijzen kregen alle sectoren STUTTGART (ANP). De concernom- zet van de Westduitse autoproducent Daimler-Benz is in 1977 met bijna twee miljard mark gestegen tot het recordbe drag van circa 25,5 miljard. De jaarpro- duktie van personenauto’s was voor de eerste maal meer dan 400.000, 30.000 voer tuigen meer dan in 1976. De totale be- drijfswagenproduktie lag rond de 248.000 vrachtwagens, autobussen en was daarmee ongeveer gelijk aan die van het voorgaande jaar. De voorzitter van de raad van bestuur van Daimlër-Benz, prof. dr. Joachim Zahn, noemde 1977 voor de onderneming uit Stuttgart een succesvol jaar. „We heb ben dynamiek en continuïteit zinvol kun nen combineren en voor dit beleid ruime weerklank gevonden op de markt en in de publieke opinie”, zo zei hij. De personen- autofabricage was vorig jaar opgevoerd am de levertijden wat te bekorten. Er werden acht percent meer auto’s gemaakt dan in 1976. Volgens prof. Zahn zullen de gezamenlij ke Duitse personenautofabrieken in 1977 j ruim 3,8 miljoen voertuigen produceren.

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 15