ACTIE TEGEN HONDEPOEP Oranjeboom weggekwijnd Bootbewoners vragen indere samenstelling commissie woonschepen HARRY VAN DEN BERGH VOOR ZANDVOORTSE PVDA: Rietkerk gaat VVD stemmen kosten het beste er van hopen BLEEKER B.V. ALLE BOUWMATERIALEN OOK ZATERDAGS GEOPEND van 9.00 tot 13.00 uur burgerlijke stand .Laten we 99 99 SAM VAN LINGEN b.ï. HEYNIS WOORDVOERDER: GEEN OPVOLGER KLAPWIJK LISSE popgroep zangavond nv R I J DAG 24 FEBRUARI I 13 REGIO 19 7 8 -1 Gesprek met VVD 9 I Exclusief Alfa Romeo dealer Sinds 1968 voor Haarlem e.ó. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Officieel hield de Partij van de Arbeid- afdeling Zandvoort gisteravond een clubbijeenkomst voor nieuwe leden. Maar, zo vermeld de de uitnodiging, ook mensen die zin hadden in een gezellige avond waren van harte welkom. De socialisten wilden belangstel lenden zelfs wel van huis komen ophalen Twee onvervalste VVD- ers in de plaatselijke politiek hadden kennelijk behoefte aan gezelligheid buitenshuis want de kandidaat raadsleden-Jan Jongs- ma en Karei van de Broek ver voegden zich keurig op tijd in een van de zaaltjes in het Gemeen schapshuis. De laatste viel zelfs de eer te beurt uitgebreid de hand te mogen schudden van Harry van den Bergh, Tweede-Kamer- lid voor de PvdA. In Zandvoort genodigd als de centrale figuur van het gezellig samenzijn: de spreker. Delftstraat 50 Haarlem Telefoon 023-319138 CROQUETTEN van de vakman Grote markt - Houtplein Dammersweg 15 (Bij Slaperdijk) Santpoort-Spaarndam. Tel. 023- 373750 Kostelijk BH (Van een onzer verslaggevers) ijl VIJFHUIZEN. De Vijfhuizenaars hebben zich min of meer Sergelegd bij het plan van de provincie om in „hun achtertuin” een ad met zeker veertigduizend inwoners te bouwen. Tijdens de jaarver- idering van dorpsvereniging Vijfhuizen gisteravond was niets meer rug te vinden van de strijdbaarheid, zoals die zich enkele maanden tug manifesteerde. Vijfhuizen stelde zich toen nog zeer agressief op egen de plannen voor de nieuwbouwstad. De dorpelingen hebben ndertussen kennelijk ingezien dat de protesten niets zullen uithalen ;n hopen nu maar dat er met hun meer bescheiden wensen rekening al worden gehouden. ai iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vijfhuizen wil meeprofiteren van woningbouw in achtertuin (Van onze streekredaktie) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Havenbaron komt naar top Fokker HARRY VAN DEN BERGH (ADVERTENTIES) T (ADVERTENTIE) ÉCHTE AUTO'S - ECHTE SERVICE ff (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. De raad van bestuur van de NV Koninklijke Nederlandse Vliegtui- itie, rei- zijn iaal lar- lur. te Dat betekende twee verrassingen voor Van den Bergh in korte tijd. Met Van de Broek had hij jaren geleden menig rondje geknokt toen de heren in het zelfde studen tendispuut zaten. Sindsdien troffen de li beraal en de socialist elkaar maar zelden. len, komen niet aan bod. Ja, soms, maar dan moeten ze wel naar Hoofddorp-Pax of Graan voor Visch. In hun geboortedorp is geen plaats. Het is een grof schandaal”, aldus een betoog van een der aanwezigen, dat van harte ondersteund werd. Het bestuur van de dorpsverenigmg zei van plan te zijn het wensen- en eisenpak ket zo goed mogelijk onder de aandacht van de diverse overheidsinstanties te bren- Zoals wel meer gebeurt. Afdelingsvoorzit ter Gert Toonen zorgde bovendien voor de surprise dat het Kamerlid als spreker zou moeten fungeren. Van den Bergh, in de loop der jaren wel wat gewend geraakt stelde de veertig man publiek vervolgens voor maar met vragen te komen dan zou hij wel antwoorden. Ook ’n methode maar, verzekerde de forsgebouwde volksverte genwoordiger, dat kan beslist goed uitpak ken. En dat klopte. „Zegt u eens wat over de woningbouw”, opperde een oudere heer die zo te zien stamde uit de Drees-senior-generatie. De in keurig grijs gestoken socialist van de oude stempel hoorde niet zo best meer en was er op de voorste rij eens goed voor gaan zitten. Ook fractieleider in de raad Ab van der Moolen roert zich. „U bent toch secretaris-buitenland geweest”, leidt hij een vraag over het conflict tussen Somalië en Ethiopië in. „Geweest ja”, mompelt Van den Bergh grijnzend voor zich uit. De herinnering aan zijn verwijdering uit die functie is nog vers. Partijgenoten meenden dat Van den Bergh teveel in dat buitenland zat en zich te weinig bezighield met contac ten in de achterban. Goed, geen internatio naal secretaris meer, maar de spreker weet er nog alles van. De vragen blijken een kapstok te zijn waar Van den Bergh een uitgebreid betoog aan ophangt. Aan het eind meent hij „de vragen over de woningbouw en de neutro nenbom te hebben beantwoord.” Hetgeen niet helemaal onjuist is. De meeste tijd besteedt Van den Bergh echter aan een waardering van de huidige politieke situa tie. Het debat van donderdagmiddag in de Tweede Kamer is daarvoor een prima ge spreksthema. In geuren en kleuren doet Van den Bergh uit de doeken hoe Den Uyl ’s middags de coalitiepartners WD en CDA heeft weten te splijten op het discus siepunt neutronenbom. „Ondanks beraad op woensdag tussen vertegenwoordigers van die partijen en ondanks een speciale kabinetszetting van donderdagmorgen week defensieminister Kruisinga af van het regeringsstandpunt dat zijn collega Van der Klaauw van een papiertje had voorgelezen. Tot woede van de WD had die man al eerder in het openbaar een eigen standpunt over die bom ingenomen. HET GING publieke werken wel aan het hart de boom te moeten rooi en. Het is de bedoeling dat er zo spoedig moge lijk een nieuw exemplaar de en zou de komende zomer zelfs geheel kaal zijn gebleven. De ver moedelijke oorzaak van zijn dood is een gaslek. gen. Maar veel vertrouwen heeft men niet meer in de inspraak. Het geloof in het nut daarvan is vrijwel geheel om zeep gehol pen door de inspraakprocedure van het streekplan De Meerlanden. Het bestuur werd bovendien gewaarschuwd voor „het gebruik van valse argumenten door de overheid.” Nou lees ik vanmiddag in de krant dat Kromhout geen entrepotgebou- wen op industrieterrein De Hoek mag bou wen omdat dat het Groene Hart van de Van den Bergh noemt dat wel zo onge veer het enige punt van overeenkomst Tijdens de bijeenkomst werd ook beslo ten de contributie van de dorpsvereniging te verhogen. Het bestuur stelde een verho ging voor van ƒ3,50 naar ƒ4,50. Maar de leden meenden dat het een mooi rond bedrag moest worden van 5, anders was het zo’n gedoe met het teruggeven van twee kwartjes. Op verzoek van de vergade ring is het mogelijk dat bejaarden op ver toon van hun bejaardenpas voor half geld lid zijn. Overigens gaat de verhoging pas per 1 januari 1979 in, daar de kwitanties voor dit jaar reeds geschreven zijn. Dat wil niet zeggen, zo zei het bestuur, dat men nu al vast niet vijf gulden kan betalen. Tot slot werd er een oproep gedaan aan de leden om eens in de drie maanden een uur te besteden aan het rond brengen van dorpsblad „Samen Leven”. tussen de beide partijen. Hij vindt name lijk dat het wel vier tot zes jaar kan duren voor het tweetal over een coalitie in ge sprek kan komen. „Tot 25 mei hebben wij gezegd dat de WD onze natuurlijke tegen stander is. Daar kun je dan niet zonder voorwaarden te stellen mee gaan praten. Die toenadering zal pas kunnen gebeuren als het WD-beleid inhoudelijk verandert, met name op sociaal-economisch terrein. Van den Bergh krijgt de handen op elkaar. De oudere heer op de eerste rij probeert nogmaals het Kamerlid een uit eenzetting over woningbouw te laten ge ven. Dat lukt niet te best, al flapt de spreker er wel uit dat hij is geschrokken van een van de voorstellen van professor Hofstra. „Voor mensen met lagere inko mens kan een verminderde renteaftrek bij hypotheeklasten veel schelen in het besteedbaar salaris.” VIJFHUIZEN. Met een keiharde ac tie gaat de dorpsvereniging van Vijfhuizen het probleem van de hondepoep te lijf. Gedurende een nog te bepalen periode zullen de anti-hondepoepers zeer attent zijn als een hond de straat met een al dan niet grote hoop bevuilt. Getracht wordt dan de naam van de eigenaar van de viervoeter te achterhalen. Waarna een vlaggetje in de poep wordt gestoken met de tekst: „Hier heeft de hond van mijn heer. gescheten”. De dorpsvereniging is er van overtuigd dat dit een afdoende methode is, waardoor in het vervolg de hond zijn behoefte op het hondetoilet doet. Slechts één man toonde zich gisteravond tijdens de jaarvergadering van de dorps vereniging tegenstander van de actie. Zijn argumentatie: „Ik heb vijftig jaar in de stront gezeten. Ik ben niet van plan er weer in te kruipen”. tijd ist- ten HOOFDDORP De befaamde pop groep Solution treedt op zaterdag 25 fe bruari op in het jongerencentrum Arnol- dushoeve te Hoofddorp. De zaal gaat open om 20 uur. Toegangsprijs bedraagt vijf piek. K. .STEENUIL) tot op Wat er vanmiddag in de Kamer gebeur de was enerzijds kostelijk om te zien, an derzijds een buitengewoon politiek inci dent. Onze motie over die bom heeft de zaak onder stroom gezet. Opniejiw is er grote bonje in de coalitie.” En dat bevalt de socialisten uiteraard zeer. Van den Bergh voegt daar nog een opmerking aan toe. „Kruisinga is niet alleen een onbetekende figuur maar ook in CDA-ogen is die man nu een grote charlatan”. Later voorspelt Van den Bergh nog dat de minister van De socialist van oudere datum roept daarna dat hij dorst heeft gekregen. Olijke afdelingsvoorzitter Gert Toonen wil nog een vragensteller het woord geven. „Daar na is het pauze en kunt u zich op de alcohol storten.” Hij kijkt naar de heer op de eerste rij. „Of op de koffie natuurlijk”, voegt Toonen er haastig aan toe. Onder jongere socialisten zijn niet zoveel geheel onthouders meer. De oudere man vooraan had al eerder moeten constateren dat de sociaal-democratie de accenten wat an ders legt. „Wij wilden vroeger allemaal woningwetwoningen bouwen. Na de auto lijkt nu de koopwoning het summum te zijn geworden”. Zijn woorden klinken wat droef. kern niet te geïsoleerd komt te liggen. „Misschien dat we dan eindelijk eens goed openbaar vervoer krijgen. Maar belang rijk is evenzeer dat ons dorp niet in verval raakt. Want hoe vaak zie je niet dat bedrij ven en opslagplaatsen verrijzen in de randgebieden van steden. Dat moeten we hoe dan ook hier voorkomen.” Uit de vergadering kwam ook de wens naar voren dat er in Vijfhuizen en zeker in de nieuwe stad betaalbare woningen ko men voor de jonge mensen uit het dorp. „Vijfhuizen vergrijst. Er worden hier al leen bungalows gebouwd. De gemeente heeft alleen iets op met mensen met een hoop geld. Jonge mensen die trouwen wil- Bovendien is het nog altijd zo dat de WD de partij is van de demagoog Wiegel. Ik acht Rietkerk een veel fatsoenlijker man maar diens beleid gaat de WD ook stemmen kosten. Dat weet ik zeker. Op discussieavonden bij de WD is mij name lijk gebleken dat de achterban van die partij niet liberaal maar conservatief is. Maar ik moet Rietkerk nageven dat hij niet komt met ordinaire demagogie zoals Wiegel.” (Van onze streekredactie) ITGEEST. De vertegenwoordigers vijftienhonderd woonschepen in ird-Holland willen niet meer praten de provinciale Commissie Woonsche- tenzij de samenstelling er van veran- L In een speciale vergadering te Uit- >t hebben ze dit onlangs besloten. De tbewoners schaarden zich achter het idpunt van hun delegatie die het ge- >k met de commissie had opgeschort. Defensie „een toenemende bron van zorg, onrust en ellende voor de coalitie zal zijn.” Naar aanleiding van de Cubaanse rol in Afrika meent de socialist dat het contract met Cuba tot en met dit jaar zeker moet worden afgemaakt. „Daarna moeten we voorzichtig heroverwegen of we de ont wikkelingshulp aan dat land moeten voortzetten. Dan mag er in elk geval niet met verschillende maten worden gemeten. Daarbij denk ik aan de steun van ons land aan Indonesië. Dat land heeft meer gekre gen, gedurende langere tijd en het effect van die hulp is minder geweest dan die aan Cuba. Bovendien heeft die steun aan Indo nesië jarenlang niet betekent voor de ver betering van het lot van de poltieke gevan genen. Nu zijn er voorzichtige tekenen van verlichting.” WD-voorzitter Jongsma keert zich te gen beweringen van Van den Bergh dat eerstgenoemde partij de ontwikkelings hulp maar wil stop zetten. Het Kamerlid lacht en schudt het hoofd. Zegt even later dat WD-woordvoerder Waalkens in de- Tweede Kamer andere dingen beweert, „ook al weet die man verder niets van ontwikkelingshulp”. Een discussie over de betrouwbaarheid van het CDA, in het bij zonder de KVP, mondt uit in Van den Bergh’s opinie dat PvdA en VVD tenmin ste nog een bezwaar gemeen hebben tegen de christen-democraten: je weet niet welke kant ze opgaan. Randstad zou aantasten. Nou vraag ik u toch?” Sprekend over de inspraak kwam ook het bezoek aan Vijfhuizen van de commis sie van tien (die de discussie om het rap port „relatie bestuurder-bestuurde bege leidt) op 2 mei aan de orde. Veel kritiek werd geuit op leesbaarheid van de rela tienota. De Vijfhuizenaars verweten de commissie van tien slechts te willen praten over procedure. Zo van: „Wat vindt u van het geven van bevoegdheden aan een dorpsraad?” De dorpsvereniging is van mening dat dergelijke gesprekken geen zin hebben. Ze wenst met de commissie vooral te spreken over wezenlijke en concrete problemen die het dorp raken en de rol die de dorpsvereniging bij de oplossing daar van kan spelen. woners stellen daarbij als voorwaarde dat bij het ingaan van een nieuwe regeling alle op dat moment aanwezige woonschepen eenzelfde legale status krijgen. In afwachting van dat alles, aldus de arkbewoners, moet de overheid er voor zorgen dat alle woonschepen die zich nu in Noord-Holland bevinden op korte termijn worden aangesloten op de openbare nuts voorzieningen. „Het beschikken over deze voorzieningen is een maatschappelijk grondrecht en dient onafhankelijk te zijn van het feit dat er nog geen goede regeling voor woonschepen bestaat”, zo besluit de motie. ALLEEN EEN HEKJE en een gedenksteen her inneren nog aan de „Oranjeboom” die tientallen jaren het Voge- lenzangse dorpsbeeld sierde. Onlangs is de boom, die in 1937 werd geplant ter gelegenheid van het huwelijk van ko ningin Juliana, geveld. Hij was al jaren kwijnen- De wensen en eisen van Vijfhuizen zul- eji de komende weken geformuleerd wor- jen Gisteravond werd al duidelijk dat het van het eigen karakter van het j«rp het belangrijkste is. „Vijfhuizen mag net opgaan in een stad die Haarlem met Sofddorp verbindt”, meende het bestuur an de dorpsvereniging. (Daarnaast willen de Vijfhuizenaars het ■keer ook goed in de gaten houden: Hksweg 16, die vlak achter het dorp langs roet lopen, de op- en afritten van deze nelweg. het eventueel ontstaan van sluip- ;erkeer door Vijfhuizen vanuit de nieuwe lijken, enzovoorts. Aan de andere kant al men er voor waken dat de bedreigde GEBOREN: Arie Cornells, z.v. B. Dubbeldam en van J Verboom, Peter, z.v. T. P. Dofferhoff en ran N. Tukker, Barry, z.v. K. van Meehe ren van Y. A. H. Booms, Anna Wilhelmi na, d.v. J. J. Linker en van A. Wijnen. ONDERTROUWD: G van der Klauw en A. de Best. ELDERS GEBOREN: Alexander, z.v. G. J. Westerink en van J. G. Captijn, Maurits Rudolf, z.v. R. E. Mui ter en van W C. Mesman. OVERLEDEN: J, H. Baars (oud 13 jaar); A. A. Ouwer- kerk (w/v van Altena, oud 75 jaar). wordt neergezet. Eerst zal echter onderzocht worden in hoeverre het zuurstofgehalte van de bodem is verstoord. In het ergste geval zal de grond een paar jaar moe ten ontluchten. In elk ge val is het niet de bedoe ling dat het plantsoentje aan verkeersdoeleinden ten offer valt. NIEUW-VENNEP. In de Gerefor meerde Kerk te Nieuw-Vennep wordt op vrijdag 24 februari een zangavond gege ven ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Bijbel Kiosk Vereniging. Aanvang: 20 uur. I Dat overleg werd opgeschort, omdat de BBegatie van bootbewoners het niet eens Mts met de uitgangspunten van de com- ■issie. De commissie beperkt zich tot het Bitstippelen van een beleid om de provinci ale woonschepenverordening uit te kun- lèn voeren. Volgens de bootbewoners zou ten de grondslagen van het beleid ter Bscussie moeten worden gesteld. Erken- Ibig van het schip als woonvorm zou daar- Ikj voorop moeten staan. MAls steun in de rug van hun delegatie Ifcbben de bootbewoners in Uitgeest een INitie aangenomen. Als eerste eis staat Marin, dat de Commissie Woonschepen in Ifcord-Holland moet stoppen met haar lltrkzaamheden. totdat het conflict is op- Ifelost. In afwachting van het toekomstige eleid zou de overheid geen tegen de wnschipbewoners gerichte activiteiten «ogen ondernemen. Heropening van het Wieg is pas weer mogelijk wanneer er wr de algemene uitgangspunten kan «orden gesproken en wanneer de samen telling van de commissie verandert. Dat laatste moet een minder eenzijdige (nadering van het wonen op het water ogelijk maken, aldus de bootbewoners. (denken aan deskundigen op het gebied in huisvesting en andere maatschappelij- vraagstukken naast de nu aanwezige risten, burgemeesters en technici. Pas adat in overleg met de bootbewoners ieuwe uitgangspunten zijn vastgesteld >u gesproken mogen worden over de taktische uitvoering daarvan. De bootbe- a„ am- van genfabriek Fokker zal worden uitgebreid tot vier personen. Met ingang van 1 juni komt de heer F. Swarttouw de gelederen versterken. Swarttouw is nu president- directeur van Europe Container Termi nus te Rotterdam, een van de grootste container-bedrijven ter wereld. Volgens een woordvoerder van Fokker op Schiphol is uitbreiding van de raad van bestuur noodzakelijk om het management in de top van het bedrijf te versterken. De drie huidige bestuurders (de heren G. C. Klapwijk, H. J. Grobben en A. R. Buley) hebben dubbelfuncties binnen het concern VFW-Fokker. Klapwijk is voorzitter van de raad van bestuur van de zogenaamde Zentralgesellschaft, Grobben is directeur van de werkmaatschappij Fokker-VFW Amsterdam op Schiphol en Buley is presi- dent-directeur van de Verkoopmaatschap pij Fokker-VFW International op Schiphol. De NV Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker is voor de helft aandeelhouder van de Zentralgesellschaft VFW-Fokker in Düsseldorf. Deze Zentral gesellschaft overkoepelt alle werkmaat schappijen van het Nederlands-Westduitse vliegtuigconcern. Namens Fokker is de heer Klapwijk voorzitter van de Zentralge sellschaft. Nu Swarttouw bij Fokker wordt binnen gehaald, wordt er driftig op gespeculeerd dat hij als opvolger van Klapwijk in Düs seldorf naar voren zal worden geschoven. Zoals bekend is de positie van Klapwijk binnen het concern omstreden. De Duitse vakbonden en politici van de deelstaten hebben hem als zondebok aangewezen in de kwestie rond het fiasco van de VFW- 614, het verkeersvliegtuig dat onverkoop baar bleek en waarvan de productie on langs werd gestaakt. Als Nederlander zou Klapwijk Fokker hebben voorgetrokken boven de Duitse partner VFW, zo werd betoogd. De Bondsregering zou zelfs het vertrek van Klapwijk als voorwaarde heb ben gesteld voor het verlenen van steun aan VFW. Een woordvoerder van Fokker ontkent dit echter. „Dat heeft de Duitse regering nooit gezegd. Die berichten hebben alleen in de pers gecirculeerd.” Hij ontkent dan ook dat Swarttouw als opvolger van Klap wijk moet worden beschouwd. „Rustig la ten speculeren”, is zijn antwoord wanneer om commentaar op berichten in die rich ting wordt gevraagd. ■/•'•A..::-

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 13