GEBOUW IS ZO OVER TE DOEN AAN STUDENTENHUISVESTING Geen torenflats maar gestapelde paviljoens K hi >//S 1 till BINNENKORT EERSTE BEWOONSTERS IN BIJLMERBAJES <^44 n t iKa ■H J 'IÏÏ llll Glastra van Loon in 1974: tN i/li rum» n - L i: Adviezen opzij Grondruil Decentralisatie i- 4" ~r STRICT i.v. Vrouwentoren /cor ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL V I Werk |ShB| „De gebouwen zijn zorgvuldig in een beton van lichte kleur gehou den, vlak en glad. Daardoor oogt het geheel niet zo massief als bruine donkere baksteen. Vooral onder de helder blauwe hemel zoals nu, reflecteert het licht”. De woorden van de ambtenaar van de rijksgebou- wendienst kabbelen over het hoofd van de in het nieuwe Huis van Bewaring in Amsterdam op de persconferentie verzamelde journalis ten. De Bijlmer-bajes is al de roepnaam van het complex. Dat overi gens niet in de Bijlmer ligt, maar in het industriegebied Over-Amstel, tegen de spoorlijn Amsterdam-Utrecht aangeleund. Zes grimmige torens tekenen zich scherp af tegen diezelfde helder-blauwe lucht. Geen tralies maar ramen, geen koepel, maar torens. Beangstigend, massief en bepaald niet „licht”. Dapper verdedigen rijksgebouwendienst en justitie het complex dat er nu ligt. Mooie woorden over de „naar de buiten gerichte detentie, met blijvende opdracht de geslotenheid te handhaven”. Praten op de persconferentie over „het pakket van eisen”. En de vraag aan de architecte mevrouw Pot-Keegstra: hoe zou een tekening er nü uitzien? Als architecte moest ze van een pakket eisen van tóén uitgaan, nu zou dat wel anders eruit zien, zegt ze. Een rondleiding door gangen en cellen werkt uitermate desoriënterend, ook al zijn we met velen, en komt voor hen die zich per ongeluk in een isolatiecel opsloten spoedig een bevrijdende sleutel van buitenaf. Argwanende feministes volgen mevrouw Ringlever, de directrice van de vrouwengevangenis in Rot terdam, op de voet. Ze legt hen omstandig uit hoe handig de interkom te gebruiken is om een aspirientje te vragen. ^1’ «t 10 g g til iO to fit III III ill io si I Intercom in de cel: zo handig 7 om een aspirientje te vragen Al in 1952 wilde men iets aan die sterk De eerste die wees op de gevaren van ■ir Luchtkooi voor geïsoleerden. 7902021 ✓estigd nde lingen tege- Isvoor- irne onk Later in het jaar komen nog drie torens klaar: de centrale inkomensafdeling, de inrichting voor jeugdige Amsterdammers in voorlopige hechtenis, en die voor oude ren. Volgend jaar volgen dan de gemengde toren (jeugdigen en ouderen) en de Foba- toren, voor de psychiatrische opvang en begeleiding. De vrouwen gaan op 7 maart van Rotter dam naar Amsterdam. Ze zijn de eersten. De bezwaren van het „gezonde” protest- (zo noemde hij het) relativeerde hij in een interview in ’74. Isolement? „Het Huis van Bewaring heeft de opdracht mensen te isoleren”. De enorme capaciteit? Die was niet zo groot, velen waren immers nu el ders ondergebracht. De massaliteit? Er is toch onderlinge differentiatie tussen de torens, en per toren. is alleen een beter geoutilleerd gebouw neergezet, zonder dat men zich op de func tie van een Huis van Bewaring heeft be zonnen. De moloch die er nu staat blok keert eigenlijk het denken over zinvollere reakties. tig, zonder tralies, met alle moderne gemakken in de „natte” ruimte. ïf Minimale privacy in de cel. Geen camera’s, maar vanuit het raampje zicht op alles. Zelfs op de wc kijk gaatjes. Die vrouwentoren (capaciteit: 70, straks bezet: circa 50) heeft vijf isolatiecellen op de bovenverdieping, en de mannentorens elk drie. Rijkelijk veel van die in groene tinten uitgevoerde kale cellen, met als eni ge meubilair de stalen wc, die aan de buitenkant moet worden doorgetrokken. Tja, als men het nü zou ontwerpen zouden Zijn mening: „Rechtspraak en preventieve hechtenis horen tot de centrale en kriti sche functies van de maatschappij en dienen in de binnenstad plaats te vinden, niet ergens buiten, ver weg van het maat schappelijk gebeuren”. De staatssecretaris onderschrijft dat ge noemde groepen niet de harde kriminele kern vormen, maar zegt hij op 31 mei 1974: er zijn toch plegers van ernstige delicten bij die in hechtenis moeten worden geno men. Adviezen legt hij opzij, hij stelt dat in overleg met de gemeennte Amsterdam is gebleken dat er geen ruimte voor een der gelijke opvang- en adviescentrum is. Kort om: de bouw moet doorgaan. Juridische prodecures, protesten tegen de artikel 19- procedure in de ruimtelijke ordenings- sfeer bij Gedeputeerde Staten, een be zwaarschrift aan minister Gruyters, een kort geding voor de president van de Am sterdamse rechtbank en in hoger beroep voor het hof halen niets uit. Op 1 oktober is het werk aanbesteed en kan gebouwd worden. Zoals de motie Jurgens, waarin de staats secretaris wordt aangeraden het hele plan nog eens te bezien. Glastra van Loon zegt dan dat wat hem betreft een nieuw feit ontstaat als Amsterdam een terrein voor een Opvang- en Adviescentrum heeft. Een dan hoor je niets meer. Er komt een nota gevangeniswezen in ’76 van Zeevalking, er komt een tegennota van de Coornhertliga, en langs de spoorlijn bij de Diemertrek- vaart wordt gebouwd. Glastra ging, Zee valking kwam, die ging en nu zitten we dan met mevrouw Haars. De aktiegroep geeft toe zichzelf te hebben doodgevochten. Bij de persconferentie demonstreren alleen wat boze vrouwen over de vrouwenge vangenis, een deelprobleem dat méér te maken heeft met de slechte positie van vrouwen in het totale gevangeniswezen dan de specifieke bouw van de Bijlmer bajes. Op het politieke front worden er dan nog begin ’75 pogingen ondernomen die als onvoltooide muziekstukken blijven liggen. Iedere toren heeft vijf leefeenheden, de „paviljoens” met 24 cellen (bij de vrouwen minder), werkzalen, bibliotheek, gemeen schappelijke ruimtes, plek voor handenar beid, een kiosk en werkruimten voor de staf. Buiten ligt het volleybalveld en de wandeltuin. Per twee torens is er één sportzaal die ook voor toneel- en filmvoor stellingen gebruikt kan worden. De cel lijkt wat klein, maar men zal ook meestal de hele dag buiten de cel verblij ven. Overal in de ruimte ben je zichtbaar, tot op het toilet (iedereen heeft zijn eigen „natte” ruimte), waar raampjes zijn ge maakt naar de gang toe. Bed, tafel, stoel, prikbord het bekende interieur. Een ruit met fraai onbereikbaar uitzicht, pantser glas, maar mocht het kapot gaan dan gaat meteen het alarm over. Er is geen camera in de cel, wel wordt op de gang alles met een gesloten televisiecircuit gecontroleerd. In de cel is een interkomsysteem, de be doeling is dat vóór gebruik daarvan een pieptoon overgaat. De normalfe gang van faken is dat de verdachte of zelf een sleutel heeft (alleen van buitenaf kan hij de deur vergrendelen) of de bewaarder met de bekende sleutel bos de deur opent. De mogelijkheid be staat alle deuren in één keer via de alom aanwezige elektronica te openen ■ffr Van het begin af aan is de Bijlmerbajes al omstreden geweest, en reden van pro test bij betrokkenen van alle disciplines. Mr. Van Hattum zegt in een interview in 1974 op de vraag naar de opvattingen waarop het plan gebaseerd is: „eigenlijk op geen enkele behalve het principe van uitvoering te geven aan wat de rechter beslist”. In hetzelfde interview zegt Gla stra van Loon dat de commissie (die dan nóg niet klaar is) zich dubbelzinnig opstelt, met enerzijds algemene uitspraken, ander zijds geen enkele verdieping in de nieuwe situatie. Nu ligt een compleet rapport bij het ministerie, en het is maar afwachten De Fobatoren is specifiek bedoeld voor de psychiatrische observatie en begelei ding. Dr De Smit, buitengewoon hoogle raar forensische psychiatrie aan de VU, districtspsychiater, voorzitter van de Re- classeringsraad en fel tegenstander van de inrichting, heeft al gezegd dat hij er niet gaat werken. Een driedubbele vorm van isolatie vindt hij het. Hij bepleit psychiatri sche hulp via de normale kanalen van de gezondheidszorg, niet in de beslotenheid van de detentie. Boetebedingen uit het contract tussen rijk en gemeente zijn dankbaar gehanteerd tegen de actievoerders: er zouden bedra gen van vier miljoen, respektievelijk zestig mille mee gemoeid zijn als men niet op tijd de panden zou ontruimen. Van die argu menten is later niets meer gehoord, de Huizen van Bewaring staan er nog, de bestemmingen zijn nog altijd onzeker, al zou het wat het Klein Gartmanplantsoen betreft, wél commercieel zijn. Demonstratie onmacht: de ac tiegroep Stop Huis van Bewaring op het in 1974 nog kale bouwterrein. gen blijft bestaan, maar, zegt men optimis tisch: er wordt wel aan gewerkt. Het Vrou- wenaksiekollektief De Strijdijzers dat zo ver gaat te spreken over vrouwen die „zich niet aan de mannenregels van de samenle ving houden” zal er nog het nodige aan moeten doen. Van de in 1973 door zijn voorganger Grosheide geïnstalleerde commissie Van Hattum, die zich met de functie en doelein den van de Huizen van Bewaring moest bezighouden, kreeg hij weinig steun. Al begin ’74 wordt in een interimrapport de bouw van de Bijlmerbajes afgeraden De commissie bepleit juist kleine gedecentra liseerde en bereikbare inrichtingen in de stad, met daarin kleine eenheden van ge detineerden. Dringend verzoekt men de staatssecretaris ervoor te waken dat straks het werkelijke beleid en de ideëen van de commissie niet te ver uit elkaar gaan lopen. De praktijk bewijst het tegen deel. De werkzaamheden voor de mannen zijn van de wasknijpers gëvolueerd naar een begin van opleiding in de metaal- en grafi sche sector. Opleiding én werk blijven een probleem bij mensen die zo kort blijven De vrouwen kunnen terecht in de wasserij, de confectie-afdeling en huishoudelijke dienst. Ook mogen ze vérstelwerk doen of lichte montagewerkzaamheden. Erg rol- doorbrekend is het voor mannen noch Een mening die later in bredere kring gehoor zou vinden, behalve dan blijkbaar bij het minstérie. In 1973 ontwaakte het aktiewezen, eerst de Bond van Weten schappelijke Arbeiders, de Initiatiefgroep patiënten en gedetineerden. Later bepaal de stromingen in de reclassering, al stond de landelijke vereniging in het begin er nogal ambivalent tegenover. De ak tiegroep Stop Huis van Bewaring ont stond. Staatssecretaris Glastra van Loon kreeg alle kritiek op zijn brood. Vanuit de controlekamer kan de Gewa Gestichtswacht met een gesloten televisiecircuit alle gangen en ruimten behalve de cellen zien. Eventueel kan hier vandaan ook cen traal het licht en ontgrendeling van celdeuren geregeld worden. ■7 „Wanneer we opeens de huizen van be waring zouden afschaffen dan ben ik er- -r van overtuigd dat we deze nieuwbouw zo - kunnen overdoen aan de studentenhuis vesting. Dat zou zelfs luxueuze studenten huisvesting zijn”. Mr. Glastra van Loon, voormalig staatssecretaris van Justitie, in een interview met de NRC in 1974. Interes sant is zijn houding van toen tot nu te bezien. In het begin kampte hij alsmaar met het probleem dat hij nolens volens zijn handtekening had gezet en dat hij het de volgende keer anders zou doen. Met steeds het: hier sta ik, ik kan ook niet anders. Van de andere kant wordt daar tegenin gebracht dat het complex moeilijker be reikbaar is dan wanneer het in de stad zou liggen, dat het een plek is aan de rand van de samenleving waar je mensen dan eigen lijk dubbel gaat isoleren én stigmatiseren De bouwvorm, het massale werkt daar duidelijk aan mee. Volgens de tegenstan ders heeft men eigenlijk de kans laten sterk verouderd, een nieuw complex kon liggen iets fundamenteel te veranderen. Er naast optimale beveiliging ook huisvesting naar de eisen van de tijd bieden. Boven dien kon het oude cellensysteem waarop de oudere penitentiaire inrichtingen zijn gebouwd, verlaten worden, nu zijn er leef eenheden, paviljoens. Gedetineerden die tot nog toe door het ruimtegebrek in Am sterdam elders zaten kunnen hier terecht, wat weer een stukje bereikbaarheid bete kent voor alle bezoekers, van familie tot hen die er beroepshalve bij betrokken zijn. verouderde Huizen van Bewaring in Am sterdam doen. Aanvankelijk werd gedacht aan uitbreiding van het gebouw aan de Amstelveenseweg, en sluiting van dat aan het Kleine Gartmanplantsoen. Uiteinde lijk werd het door grondruil nieuwbouw op het terrein langs de Diemertrekvaart In maart ’74 geeft de staatssecretaris een maand uitstel van de aanbesteding, opdat de reclasseringsraad met een compleet plan voor een opvang- en adviescentrum in de stad kan komen. Onder de bezielende leiding van voorzitter-psychiater De Smit komt dat rapport. Men stelt dat er gebou wen moeten komen in de stad, waar in de eerste periode van gevangenhouding een andere oplossing dan meteen het Huis van Bewaring kan worden gezocht. Vele men sen horen nauwelijks in een Huis van Bewaring immers: de drugsverslaafden, thuislozen, labiele figuren. Voor hén zou in die tijd een opvang gezocht moeten wor den, omdat de oorzaak van hun (rand)kri- minaliteit vaak juist in die problematiek schuilt. De functie van zo’n ingangs-sluis uitgebreid zelfs ook tot „uitgangssluis”, een periode na de gevangenschap om weer te acclimatiseren, wordt ook bepleit in een rapport van de commissie Van Duuren, dat bij hetzelfde ministerie van justitie ligt te wachten. wat men met de onveranderde stellingna- - me van de commissie doet. vrouwen. Een gemengde inrichting gaat er niet erg in bij justitie. In tegenstelling tot de mannen moeten vrouwen allemaal ge centraliseerd in die ene Amsterdamse to ren, terwijl mannen over het hele land mogelijkheden hebben Justitie ziet geen praktische haalbaar heid om de vrouwen ook her en der (dich ter bij huis, dat wel) onder te brengen, daar zijn het er te weinig voor. Zodat er dus nog altijd één vrouwengevangenis blijft, met afgestraften en vrouwen in voorarrest bij elkaar (ze kunnen nu dan in de toren gescheiden worden), met lang- en kortgestraften bij elkaar Het probleem dat langgestrafte vrouwen niet dezelfde beloning als hun mannelijke collega's krij V Zo ziet een cel eruit, kaal, doelma- - Is De troost is dat er een speciale psycholo gische begeleiding komt voor de bewaar ders in de nieuwe situatie na de verhuizing straks. De gedetineerden voorbereiden op de verhuizing en nieuwe huisvesting blijkt ook moeilijk door de wisselende beztting. Het gaat tenslotte om vooral voorlopig gedetineerden die in de meeste gevallen na enkele maanden weer weggaan. Van de vrouwengevangenis hebben inmiddels en kele vrouwen een excursie gemaakt hier. In diezelfde KRI ook een stuk wantrou wen vanuit de reklassering over de nieuwe inrichting. Vooral gericht op de perso- neelssituatie ook: de 750 bewaarders die nodig zijn betekenen een verdubbeling van het huidige aantal. De instructies zou den aldus KRI nog niet verder gaan dan de bediening van de knoppen. Het Centraal Wervings- en Opleidings Instituut had nauwelijks bemoeienis gehad met de hele aanpak tot nog toe. De pers werd deze week door het gevangeniswezen naar huis gestuurd met de mededeling dat men er het nodige aan doet, en dat men geleerd heeft in het nieuwe Huis van Bewaring in Maastricht wat niet moet. Bovendien is het zo moeilijk bewaarders bij te scholen, want er is een tekort aan mensen, en je kunt de zaak niet stilleggen. En nu Glastra van Loon in KRI, het blad van de reklassering, in 1978: „Een pro- öukt van technokratisch optimisme en va ge humaniseringsgedachten” noemt hij het complex. Technokratisch, omdat men veilig wil opsluiten, humanisering, omdat tnen toch wat menselijkheid brengt in de inrichting. Zijn kritiek is gericht op het gehele beleid. Het gevangeniswezen is, zegt hij, afgescheiden van reklassering, kinderbescherming, maatschappelijk werk. Het is naar binnen gericht en niet naar de maatschappij. Men heeft geen duidelijke opstelling, maar reageert pas sief: opvangen, opsluiten en desnoods de capaciteit steeds aanpassen. Een onsa menhangend, zwemmend beleid, aldus mr. Glastra van Loon. Jusitie verdedigde de bouw met de onont koombare noodzaak ervan: de oude Hui zen van Bewaring in Amsterdam waren ).Een luxe uitje ter manipulatie” vonden enkele tegenstandsters dat. zo’n groot nieuwbouwcomplex was de Amsterdamse rechter mr. Cnoop Koop- mans. In een artikel in 1970 laakte hij het feit dat nimmer een studie naar de functie van het Huis van Bewaring was verricht. Wat we normaal een torenflat zouden noemen heet in de Bijlmerbajes een opeen stapeling van paviljoens. Zo kan je het ook noemen natuurlijk. Er zijn zes torens, allemaal met een eigen direkteur: de vrou wentoren, drie mannentorens, een binnen- komsttoren, de psychiatrische toren. Plus nog het hoofdgebouw en een aantal cen trale voorzieningen. Een lange loopstraat verbindt de gebouwen met elkaar, en de Haarlemse kunstenaars Kees Bierman en Jules Chapon zijn doende daar kleur aan te geven. er minder zijn, wordt er gezegd door de verantwoordelijke mensen. Bij die isola tiecellen horen wandelkooien, kale ruim tes weer met ramen, pal onder het dak, bovenin opengewerkt voor de frisse lucht. n- Zes torens, één penitentiaire in richting de één noemt het mas saal, de ander zegt dat er genoeg dif ferentiatie is. (fel O Elke toren bevat „op elkaar gesta- Ww* pelde” paviljoens. Dit is zo’n leefeen- 1 heid van cellen in de vrouwentoren. 9 tt jt jt, v V, s I 1 ’r 'im&* V...

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 17