film foto l/l/br/d Press Photo WILT U knelpunten K schrijvende lezers j IN PICCOLINO PROEFZITTEN? (zeepost «d op wegen Eerste prijzen van BOUWMARKT Kkeur b.v.>| petri interieur r a f 1 h3 Zuid-Afrika wand- en vloertegels en plavuizen <1 II Breuk met PvdA 1 Breuk met PvdA 2 Van Gogh-brug Oud papier Jeugdige fietsers VARIA 19 7 8 FEBRUARI VRIJDAG 24 f Onder redactie van J.P. Bos r J w L .V. Openingstijden: dit/mvr tegen zeer concurrerende prijzen Koudenhom 54 Koudenhom 60 tel. 023- 321212. 322368 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur- zaterdags van ’s maandags gesloten PK* x - - - W Als mens met een gezonde nieuwsgierigheid moet U het onderzoeken. Een object dat alle mogelijkheden in zich heeft Uw favoriete opstel ling te realiseren. Piccolino heet deze geweldige kreatie van WALTER KNOLL. Laat U over dit nieuwe zitsysteem informeren. Wij verwachten U! r?’ (ADVERTENTIE) V- .1 f, (ADVERTENTIE) GROTE SORTERING Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. Den Haag-Sassenheim-Amsterdam: tot en met 3 maart werkzaamheden aan de basis”. Tot zover dit citaat. Willem v.d. Heijden stelt nu dat afwijkende meningen taboe zijn binnen de partij. Zoals ook De tentoonstelling van de bekroonde persfoto’s en een selec tie uit de rest zal op de dag van de prijsuitreiking, 5 april, in het Vincent van Goghmuseum te Amsterdam worden geopend. Zij is te bezichtigen tot 15 mei (tweede pinksterdag). Verder zullen de foto’s te zien zijn in Rotterdam (6 tot 23 april), Deurne (7 april tot 1 mei), Emmeloord (22 april tot 14 mei), Hoensbroek (4 tot 28 mei), Roden (6-30 juli), Zundert (11 augustus tot 4 septem ber) en Almelo (9 september tot 1 oktober). Tevens reist de expositie naar verscheidene steden in het buitenland. Vorig jaar bezochten 1,5 miljoen mensen in alle delen van de wereld de expositie van World Press Photo. Op deze pagina een keus uit de een eerste prijs winnende foto’s. Vechten met de vijand (Series in Vincent Neder- aantijging niet kritiekloos laten. Gelukkig is de mededeling zo regelrecht en zo ont daan van enige reserve of voorwaarde, dat de weerlegging kort kan zijn. Tijdens het recente verleden heb ik in verschillende afdelingsvergaderingen gezegd, dat de verantwoordelijkheid van Den Üyl jegens de kiezers en in verder verband jegens de hele bevolking eist, dat hij onafhankelij ker van het oordeel van Partijraad en Partijkongres handelt. Deze politieke eis is m.i. gefundeerd in het principe van onze indirekte demokratie en van ons dualis tisch staatsbestel. De inhoud van dat be ginsel is: de eigen verantwoordelijkheid van volksvertegenwoordiger en regeerder. Deze eigen verantwoordelijkheid is van beslissende betekenis voor ons parlemen taire stelsel, voor ons partijensysteem en meer algemeen voor de Westerse demo kratie. Het is geen toeval geweest, dat de miskenning van de zelfstandige verant woordelijkheid door de halve-en-hele-di- rekt-demokratie-aanhangers geleid heeft tot de vorming van een regering, die af wijkt van de volkswil. In een zestal lezin gen in Zandvoort heb ik de negatieve ge volgen van de direkte demokratie uitvoe rig ontwikkeld aan de hand van de gedach tegang van Rousseau en Marx èn aan de hand van de praktische verwerkelijking van gemelde denkwijzen in de Franse Re volutie van 1789 en de Russische Revolu tie van 1917 door resp. Robespierre en Lenin. Nóch tijdens de afdelingsvergade ringen nóch tijdens de lezingen-cyclus heeft principiële kritiek geleid tot de per- Affectie (Goed nieuws), Hans Rau- chensteiner, West-Duitsland. je als leden van die partij tot onmondigen verklaard. JACQUES NUIJENS Heemstede kleur). Mentzel, land. JAN ANTONISSE Haarlem ring is koren op de molen van het Ameri kaanse imperialisme (je moet ook de ande re kant belichten) en ook hen gaat het om de olie en de bodemschatten. Laat men de oogkleppen eens afdoen en inzien dat ook het Westen zich aan mensonwaardige praktijken schuldig maakt. Help mee de zwarte bevolking een menswaardig be staan te geven in een vrij en onafhankelijk land. HARMKE SJERPS, JACK AGSTERIBBE, INEKE WIND, Zandvoort. rij en •3* In uw krant van 11 februari werd een interview gepubliceerd met het voormali ge Zandvoortse PvdA-raadslid Willem van der Heijden. Ter motivering van zijn breuk met de Partij van de Arbeid stelt Van der Heijden: „Afwijkende meningen zijn taboe. Als je niet de partijlijn volgt, word je voor rotte vis uitgemaakt. Het lijkt Rusland wel: die Partei spricht en daar mee uit.” Zelfs indien ik zou aanvaarden, dat hier sprake is van een emotionele reaktie dan nog kan ik deze zeer ernstige De eerste po ging (sport), Victor Durmanov, Sovjet unie (Rechts). Als leden van de afdeling Zandvoort van de PvdA vinden wij het noodzakelijk te reageren op het interview met het ex- raadslid Willem van der Heijden, gepubli ceerd in uw krant van 11 februari. Aller eerst een citaat uit „Wegwijs in de Partij van de Arbeid”: „Waarom wordt iemand lid van een politieke partij? Omdat poli tiek voor een belangrijk deel de manier bepaalt waarop je kunt leven. Of de politi ci het goed doen, of er meer in zit, of ze er alles uithalen wat erin zit, daar kun je over meepraten en denken, als lid van die par tij. Politieke partijen zijn de organisaties waarin burgers, die ongeveer gelijk den ken over het oplossen van maatschappelij ke problemen, zich verenigd hebben. De PvdA staat voor democratie en socialisme. Democratie is voor de PvdA eei^ nood- partij je niet zeer duidelijk uitspreekt over Een recordaantal van 714 fotografen uit 48 landen heeft 3689 foto’s ingezonden voor de jaarlijkse wedstrijd van World Press Photo om de Beste foto van het jaar 1977. Een negen leden tellende internationale jury, onder voorzitterschap van Michael Rand, hoofdredacteur van Sunday Times Magazine in Londen, was vier dagen druk bezig met de beoordeling. Zij stelden de prijswinnaars in de elf categoriëen van de wedstrijd vast. De eerste-prijswinnaar in Algemeen nieuws, Leslie Ham mond uit Zuid-Afrika, won met zijn foto Traangas-terreur (politieactie in de krottenwijk Modderdam bij Kaapstad) tevens de Gouden Oog-trofee. In de overige categorieën waren de eerste-prijswinnaars: Nieuwsfeatures: Susan Mc Elhinney, Verenigde Staten; Goed Nieuws: Hans Rauchensteiner, West-Duitsland; Sport: Victor Durmanov, Sovjet-Unie; Portretten van mensen in het nieuws: Vladimir Musaelyan, Sovjet-Unie; Kunst en wetenschappen: Irme Benkö, Hongarije; Fotoverhalen (nieuws): Ronald Bell, Engeland; Fotoverhalen (features): Serge Vasiliev, Sovjet- Unie; Fotoseries: Terry Phelan, Australië; Fotoseries in kleur: Vincent Mentzel van NRC-Handelsblad, Nederland; Gemengd nieuws: Christian Dehon, Rhodesië. bevolking. Enkele cijfertjes bewijzen het tegendeel: 4,5 miljoen blanken tegen 19 miljoen zwarte inwoners. Dat betekent 87 percent tegen 13 percent van het grondbe zit is 75 percent tot 25 percent aandeel in het nationaal inkomen, is 14: 1 gemiddelde loonverhouding, is 696: 45 dollar jaarlijkse onderwijs uitgave per leerling, is 27: 200 (steden) en 400 (platteland) is de kinder sterfte per duizend inwoners (bron de Une sco Koerier van december 1977). Vervol gens: Zuid-Afrika is als kolonie niet in barre omstandigheden achtergelaten. Het werd lid van de Commonwealth en de blanke kolonisten zaten economisch erg goed. Het land is op het ogenblik een van de rijkste landen van de wereld, als we alleen de blanke bevolking meetellen. De steden zijn pronkstukken, de technologie is zeer verfijnd. De zwarte bewoner wordt echter elk recht ontzegd om daar in te delen. Tenslotte: inderdaad is alles gericht op de val van de huidige regering, terecht. Want een regering die 75 percent van zijn bevolking laat stikken heeft geen enkel recht om nog langer te heersen. Deze rege- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzon den. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld Argentinië: ms „Eemhaven” 28 februari en ms „Alda- bi” 2 maart, Australië: ms „Moreton Bay” 1 maart, Brazilië: ms „Eemhaven" 28 februari. Canada: ms. „CJ>. Discoverer” 28 februari, India: ms „Nedlloyd Madison” 28 februari, Israel: ms „Thiassi" 28 februari, Japan: ms .Liverpool Bay” 27 februari, Kenya, Oegan da, Tanzanié ms. „Merlion” 28 februari, Ned. Antillen ms .Jiollandia” 27 februari, Nieuw-Zeeland: ms „More ton Bay” 1 maart. Ver. Staten van Amerika: ms „Atlantic Cognac" 28 februari, en .Atlantic Crown” 1 maart, Zuid-Afrika (Rep.): ms „Nortrans Egerö” 1 maart. soonlijke beledigingen, waarvan van der Heijden rept, nóch tot de door hem gesig naleerde onverdraagzaamheid. Ik ver klaar dit met klem en ik neem aan, dat ik hierboven reeds blijkt, is het zo dat in onze dit ook kan verklaren namens hen in de partij, die mijn standpunt delen en daar van publiekelijk getuigd hebben. DR. J. VAN SANTEN, Zandvoort ZIJLWEG 36 - 38 HAARLEM TEL. 023 - 316399 të Gone with the wind (Gemengd nieuws), Christian Dehon, Rhodesië. (links). Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd. President Carter op glad ijs (Nieuws middenberm bij Sassenheim. De linker rijbaan voor beide richtingen wordt dan afgesloten. Snelheidsbeperking en inhaal- verbod. DEN HAAG/DRIEBERGEN. Weke lijks overzicht van werkzaamheden die voor het verkeer op de auto(snel)wegen vertragingen of omleidingen kunnen ver oorzaken. Het overzicht is samengesteld in samenwerking met de ANWB en de Rijkspolitie te Driebergen. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: rij- baanversmallingen bij Den Oever en tus sen Heerenveen en Drachten. Breda-Gorinchem: bij de brug Keizers- veer voor beide rijrichtingen één strook beschikbaar. Breda-Rotterdam: langdurige werk zaamheden tussen Zevenbergen en Rid derkerk. Beperkende maatregelen. Eindhoven-Maastricht: werkzaamhe den aan verkeersplein Geusselt bij Maas tricht. wegverlegging en snelheidsbeper king. Heerenveen-Sneek-Leeuwarden baanverlegging bij Uitwellingerga werkzaamheden bij Oostwierum, die rij baan versmalling nodig maken. Utrecht-Nieuwegein: op de taludweg terhoogte van de Jutphase Brug werk zaamheden en rij baan versmalling. blik speels, en hoepla: afgelopen. Wie zijn het eigenlijk die onze kinderen zo weinig kans geven onvoorzichtig te zijn, wie zijn het die hun onvoorzichtigheid zó fataal afstraffen? Zijn het soms hun ouders die om economische, zakelijke redenen, of gewoon omdat ze er recht op hebben, omdat ze er hard voor gewerkt hebben „ingeblikt” in hun auto’s de straat op gaan? features), Susan McElhinney, Verenigde Staten. i - - -V J Dank aan Rudolph Bakker voor zijn onthullend verhaal in het Haarlems Dag blad van 13 februari over „de van Gogh- brug” in Arles. Kort na de tweede wereld oorlog ben ik er ook op zoek naar geweest, maar men deelde mij mede dat hij door de Duitsers als kriegswichtig was opgebla zen... Na dertig jaar dan eindelijk de juiste informatie! En nu we toch aan het infor meren zijn: de bijdrage in Erbij over Na poleon III -door Dr. Schröder als zwerver gediskwalificeerd- werd verluchtigd met een jeugdportret van de toekomstige kei zer, als knaap staande naast „onze” koning Lodewijk, diens door schrijver omstreden vader. Toen Lodewijk abdiceerde op het Paviljoen te Haarlem, nu Gouvernements gebouw, deed hij zulks -wat weinig bekend is- ten gunste van zijn toen oudste zoon Napoleon LOUIS, die officieel dan ook Lodewijk II van Holland heet (te vergelij ken met de zoon van Napoleon die als Napoleon II nooit aan het bewind kwam). Het schilderij, dat in Versailles hangt, toont ons Lodewijk met zijn toen oudste zoon, broer van de vier jaar jongere Char les LOUIS Napoleon, de latere Napoleon III. Wie nog meer wil weten, het is een werk van J. B. Wicar, leerling van David en draagt als officieel etiket: Portret de Louis Napoléon et de son fils le Grand-Due de Berg”. Die titel dankt de in 1831 door de carbonari omgebrachte zoon aan het groothertogdom Berg, bij ons meer be- Naar aanleiding van het artikel over oud papier in uw krant van zaterdag 18 fe bruari, zou ik het volgende te berde willen brengen. Ik vind het treurig dat in deze tijd waarin iedereen tot besparing wordt opge roepen omdat de grondstoffen uitgeput raken, de mensen nu worden opgeroepen geen gebruikt papier meer te verzamelen, terwijl hout schaars dreigt te worden. Ik vind het kortzichtig van de fabrikanten dat zij niet tijdig maatregelen hebben ge nomen om op meer verwerking van oud papier over te schakelen. Bij een dergelij ke concrete zaak is het goed de jeugd in te schakelen en kan er begrip gekweekt wor den zuinig te zijn met alle materialen. Het is mij de afgelopen jaren gebleken dat de jeugd hierbij echt wil helpen. Daarom hoop ik dat, ondanks alle negatieve berich ten, toch met het inzamelen van oud papier wordt doorgegaan. Ook de eigenaars van de papierfabrieken zullen moeten inzien dat die activiteiten moeten worden voort gezet om later rampzalige toestanden te voorkomen. W. DE NIJS Haarlem partij, ook in de afdeling Zandvoort, be sluiten worden genomen door de leden van de afdeling. Dat bij elke standpuntbepa ling voor- en tegenstemmers zijn is duide lijk, maar een besluit dat met meerderheid van stemmen wordt vastgesteld is wel de gelijk demokratisch tot stand gekomen. Als Willem v.d. Heijden zich regelmatig onttrekt aan zijn verantwoordelijkheid door maandenlang nauwelijks enige le denvergadering bij te wonen en daarover dan verklaart: „dat hij niet het gevoel heeft door op afdelings-, jaar- en bestuurs vergaderingen te verschijnen, beter zijn raadslidmaatschap te kunnen uitoefenen”, dan betekent dit, dat hij het kennelijk niet nodig vindt om zijn standpunten aan die van de leden van zijn partij te toetsen; dat hij het kennelijk zelf allemaal wel weet Dit terwijl hij door en uit diezelfde partij leden gekozen is voor de gemeenteraad. Wij voelen ons dan als leden in de maling genomen. Want waarom bezoek je als lid de ledenvergadering, om duidelijk kontakt te houden met de vertegenwoordigers in de raad, om via hen je inbreng te kunnen geven in het gemeentebeleid. Als je als **8^*$\ ;-x.' „Kind verongelukt. Jongetje omgeko men bij verkeersongeval. Meisje op fiets overreden door een auto. Het kind was op slag dood”. Stuk voor stuk uiterst tragi sche berichten. Je leest ze vaak. Zó vaak zelfs dat je er overheen leest. „Jeugdige weggebruikers maken meeste brokken”, lees ik in uw krant. „Meeste fietsers oor zaak van vele verkeersongevallen. Fietsers raken in vele gevallen door eigen toedoen betrokken bij verkeersongelukken. Onge lukken door verkeersovertredingen wer den in de meeste gevallen begaan door fietsers in de leeftijdsgroep van 13 tot 15 jaar, direct gevolgd door fietsers van 18 tot 24 jaar”. Onze kinderen dus. Maar door eigen toedoen? Kinderen, door hun ouders vertroeteld. We geven ze een geborgen gevoel, we bren gen er iets van ons zelf in, we lichten ze in hoe ze zich in het verkeer moeten gedra gen. We gaan omzichtig te werk; de veilig ste weg naar school stippelen we uit. Maar ja, dan zonder toezicht, één ogenblik van onoplettendheid in het verkeer, één ogen zaak. Niet alleen als staatsvorm, maar ook een dergelijk solistengedrag, dan is de als beginsel voor de eigen organisatie. Niet demokratie binnen die partij zoek en ben de voorzitter of de sekretaris schrijft voor wat er gebeuren zal. Dat bepalen de leden; het vormen van een besluit gaat uit van de Naar aanleiding van de brief van de heer iJ-van Wilgenburg gepubliceerd in uw “Oht van vrijdag 17 februari onder het “oofd Demonstratie, zou ik het volgende wulen opmerken. Ten eerste beweert hij at het blanke bewind in Zuid-Afrika veel zou doen voor de zwarte en gekleurde J. A. BOMANS Heemstede

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 19