einere ramen de ekologische voeding De idee achter ^mmi ij minder brandstof SPANGEREEDSCHAP ■Hfl BLIKSCHAREN )1. lat '9 wwi 1RGENS ZOVEEL GLAS ALS IN NEDERLAND Bij de koffie i Maximum afmetingen Zon- en lichtwering K-waarde Koudeval i 32 yin en yan tweewieler-RAI 27 febr. 7m 5 maart m )IG meer warmte met dubbele beglazing B Bi 1 1 TERMEN EN NAMEN IB - rf iSBW B t B I® - - Onze ruiten worden kleiner! Al een paar jaar is er namelijk een tendens merkbaar om de oppervlakte van ramen wat te verminderen Dat geldt zowel voor woningbouw als voor utiliteitsbouw (ziekenhuizen, iholen, kantoren, e.d.). Hoewel nog niet kan worden gesproken van een - in energiebesparend opzicht - nd vrprlo voordelig mogelijk gebruik van het glasoppervlak, is voor de glasfabrikanten en -leveranciers duidelijk de vandX|oed van de noodzaak tot het beperken van de verwarmingskosten merkbaar. r W 023- <.'x;S|Sa£ De dubbele ruit monteren Het afkitten van dubbele beraming O Informatie ■Ta vanuit een van de functies van het raam: het ongehinderd binnenlaten van het zonlicht gedurende enkele uren per dag in de periode van na jaar tot voorjaar. Hierbij dient de volgende kantte kening te worden gemaakt. De stich- tingskosten van een woning met 60 m2 glasoppervlak zullen in het alge meen wel lager liggen dan bij een zelfde woning met 40 m2 glasopper vlak. Op den duur echter zal door het uitsparen van stookkosten dit prijsverschil worden opgeheven. wand naar buiten. Energie gaat dan ongebruikt verloren. Dit had voor komen kunnen worden door het ver kleinen van het glasoppervlak, in ieder geval zodanig dat de radiator vóór de borstwering komt te staan. krachten: Yin en Yang. Het gaat erom deze twee aspecten, zowel op het gebied van de voeding als le venswijze, met elkaar in even wicht te brengen. Het gebruik van grote glasopper vlakken vindt vaak zijn oorsprong in het ontwerp van de architect die, afhankelijk van de wensen van zijn opdrachtgever en het budget, de grootte van de ramen bepaalt. Hier- ✓oor- ite keu rolder voorz v toilet. i« al. 2eet itc. wd helft heel randt, Kooi Heere Een schaar waar men practisch alles mee kan knippen is de stevig uitgevoerde Metal-Wiss-blikschaar. Daarmee komt men door blik, metaaldraad, linoleum, nylon, canvas, leer, karton, rubber enz. De verchroomde zijkanten zijn gekarteld om het wegglijden bij het snijden te voorkomen. Door een voortreffelijk veersysteem is „halve kracht” voldoende om de schaar door het materiaal te laten snijden. De handgrepen zijn van kunststof. Er zijn diverse typen, voor het naar links knippen, naar rechts of recht (met de mogelijkheid van flauwe bochten). Een heel opmerkelijk soort schaar in deze serie (geïmporteerd door The Cooper Group, Rietveldenweg 15, Den Bosch) is de Wiss M41R. De snijkop bestaat uit drie elementen, zodat men bij het knippen van profielen enz. het materiaal niet vervormt. Door die „drietand” haalt men een reepje van het materiaal weg op de snijnaad, zodat de schaar een uitstekend stuk gereedschap is voor het „uitdunnen” van de uiteinden van buizen en pijpen. De schaar gaat ook gemakkelijk door lassen heen. bij is hij gebonden aan voorgeschre ven minimumafmetingen in ver band met het door de overheid vast gestelde benodigde minimum voor het binnenvallen van daglicht. De architect is echter niet gehouden aan maximum-afmetingen van het glasoppervlak. Uit energiebespa rend oogpunt wordt het wenselijk genoemd voorschriften voor het maximum-glasoppervlak in de gevel vast te stellen. Zo’n maatregel zal ongetwijfeld in slechte aarde vallen bij veel ontwerpers, omdat weer een stuk van hun vrijheid om gebouwen of woningen naar eigen inzicht te ontwerpen, wordt weggenomen. Reformhuizen. Eind vorige eeuw in Duitsland ontstaan en in de jaren 30 naar Nederland overge waaid. Oorspronkelijk een vegeta rische, naturistische beweging. In de winkels wordt nu gezondheids- en dieetvoedsel verkocht. Zachte techniek. Vormen van techniek die het milieu niet onno dig belasten o.a. energie-verbruik, hergebruik van afval, zuinigheid met de grondstoffen. Wie er behoefte heeft aan de geschiedenis en de sterke verha len over koffie, kan tijdens zijn bakkie het boek „Koffie” ter hand nemen. Als je bij elk kopje koffie dan een paar bladzijden leest, ben je nog even zoet. Het boekje, geschreven door Norman Kolpas, geeft allerlei aardige, an- kedotische gegevens uit de hele wereld, die zich rond het gebruik van koffie hebben afgespeeld. „Koffie” verscheen in de reeks „Het goede leven”, die geredi geerd wordt door Wina Born. Uitgever is Het Spectrum. Het boekje (met platen, recepten enz.) kost 22,50. Jur. pai st. 1e et Als afsluiting van de serie arti kelen over ekologische voeding nog wat informatie over de ver schillende namen en termen die u in deze rubriek of ergens anders bent tegengekomen. Wij hopen dat u begrip hebt kunnen krijgen voor een ander voedingspatroon. Wat wij willen propageren is u als ge bruiker van voedingsmiddelen kri tisch te laten staan tegenover wat u aangeboden wordt en bewust te maken van andere mogelijkheden. We willen u niet alleen vertellen wat er nou zo verkeerd is aan uw voedingspatroon, maar meteen ook alternatieven aan geven. Het hoogste doel in deze maat schappij is voor velen een snelle ekonomische groei met alle kwade gevolgen vandien; milieuveront reiniging, werkloosheid, weinig plezier in het werk enz. Je kunt ook net andersom denken en bij de mens beginnen; de mens heeft een aantal behoeftes die bevredigd moeten worden, eten is daar een belangrijke van. Het eten moet goed zijn, het is de brandstof van ons lichaam. De ekologische win kels en restaurants stimuleren dan bij in plaats van kunstmest orga nische meststoffen worden ge bruikt en waarbij geen chemische middelen worden gebruikt bij de bestrijding van insecten, onge wenste planten en schimmel ziektes. ook een milieuvriendelijke land bouw en een gezonder voedingspa troon. We proberen zoveel moge lijk produkten te verkopen van kleinschalige, mensvriendelijk werkende ondernemingen, waar de werkers een redelijk bestaan hebben, uit de omgeving/regio, zodat de weg van producent naar consument zo kort mogelijk is. Dat wat we eten kan het begin zijn van een nieuwe levensstijl, die we ons moeten eigen maken, welke gericht is op het handhaven van de mens, te denken aan een verantwoorde gezondheidszorg en minder materieel aan de sociale omgang met elkaar en het ont plooien van uw eigen mogelijkhe den d.m.v. meditatie, yoga enz. Maar zo is het wel genoeg, het blijft leren en groeien, wat niet altijd meevalt in een maatschap pij die doorgaat. En je moet begin nen met een leven dat je niet met de paplepel hebt binnengekregen. biologische of ekologische win kel. Een winkel waar voorname lijk onbespoten, volwaardig voed sel wordt verkocht, dat bij voor keur in de eigen omgeving is ver bouwd en verwerkt. Andere na men voor dit soort winkels zijn: kabouterwinkel of gezond-voed- sel-winkel. Vaak worden ze ge combineerd met een eethuisje en/of theeschenkerij. biologisch of biologisch-orga- nisch. Een manier van telen waar- Naast het nog steeds toenemende tbruik van dubbele en soms ■iedubbele beglazing, is ook de op- •rvlakte van de ramen een aspect it een rol speelt bij het besparen in energie. Hoe groter namelijk het asoppervlak in de gevel is, des te eer warmteverlies er optreedt. Als men in de ons omringende nden kijkt, valt op dat het toepas- n van grote glasoppervlakken, toral in de huizen, een typisch No rlands verschijnsel is. Behalve het it dat het gebruik van grote ramen n tijdlang een modeverschijnsel is iweest, heeft ook de na-oorlogse oningnood hierbij een belangrijke il gespeeld. In de jaren ’50-’60 was ■vraag naar woningen zo omvang- jk, dat in recordtempo een aan- enlijk aantal woningbouwprojec- n moest worden gerealiseerd. Men ilde vooral snel, goedkoop en zo el mogelijk bouwen. Daartoe erd onder meer gebruik gemaakt in geprefabriceerde gevel-elemen- n met grote glasoppervlakken te mde de bouwtijd te verkorten en i kosten redelijk laag te houden. (Energiebesparing werd toen nog |iet in die mate in verband gebracht (iet de woningbouw als de laatste iren het geval is. Isolerende maat delen werden ook nauwelijks ge- oflen. Er was immers aardgas ge- )eg. De centrale verwarming deed ootscheeps zijn intrede en kon op nvoudige wijze het warmteverlies, it ontstond ten gevolge van de gro- glasoppervlakken, opvangen. Ja nlang is er op die manier ge luwd Voorop stond, zoveel moge- |k woningen te realiseren, waarbij e kwaliteit vaak op de tweede laats kwam. Hoewel het ministerie van volks- üisvesting en ruimtelijke ordening 11965 al is begonnen met te wijzen p de noodzaak van goede isolatie n het verbeteren van de kwaliteit liaji de beglazing, is het de zoge naamde oliecrisis in het begin van lie jaren ’70 geweest die een beslis- Ipide invloed kreeg op het glasop- I lervlak in de gevel. Men kwam toen Ifcveel grotere schaal tot het inzicht lat bij het bouwen terdege rekening I loet worden gehouden met het feit I «brandstof steeds duurder wordt I Momenteel worden er bijvoor- I geld bij het verstrekken van de I feningsubsidies hoge eisen gesteld I fel de thermische isolatie Behalve I in voldoende isolatie van muren en I laken, wordt het ontwerp ook be- I fedeeld op de beglazing van de I pning. Dubbele beglazing is een I peiste voor tekenning van subsi- I k maar ook wordt bekeken of de I rootte van de ramen kan worden I perkt, of dat een andere plaatsing I p het raam wenselijk wordt ge- I Rt Vooral bij het kleiner worden I fel de ramen is een bewuste keuze I fel de plaatsing belangrijk, gezien De warmte die kan binnendringen via het glasoppervlak, moet niet on derschat worden. Zelfs in voor- en najaar kunnen zich ongewenste temperatuurstijgingen in het ver trek voordoen, ondanks de buiten temperatuur. De toetreding van zonnestralen wordt natuurlijk groter naarmate het glasoppervlak groter is, waar door een vertrek door de hoge tem peratuur onbewoonbaar wordt of het aanbrengen van afdoende venti latie of zonwering noodzakelijk is. Wanneer een vertrek met de glas wand op het zuiden ligt, vindt er ’s zomers op het midden van de dag een zonlichttoetreding van 80 a 90 procent van de totale op het raam vajlende energie plaats. Door de glaswand wordt dan slechts 10 a 20 procent gereflecteerd of gebasor- beerd. Bij het toepassen van bij voorbeeld aluminium jaloezieën aan de binnenzijde van de glaswand is er nog steeds een behoorlijke zonlicht toetreding, namelijk 70 procent. Het aanbrengen van voldoende zonwering aan de buitenzijde van de glaswand resulteert in een zonlicht toetreding van slechts 15 procent. Hieruit blijkt wel dat het weren van de zonnestralen moet gebeuren voordat deze de ruit bereiken. Dit kan heel goed door middel van bij voorbeeld luifels, aluminium jalou- zieën aan de buitenwand, speciale warmtereflecterende glassoorten, en dergelijken. Maar dat zijn vaak kostbare voorzieningen. Ook hier kan echter een besparing in de kos ten gemaakt worden door het beper ken van het glasoppervlak. Zowel in de woningbouw als in gebouwen als ziekenhuizen, kanto ren, e.d. zal glas altijd een onmis baar materiaal blijven ten behoeve van het contact tussen binnen en buiten. De keuze van het type begla zing (dubbele ramen bijvoorbeeld), maar ook de oppervlakte van het glas in de gevel, kunnen bijdragen tot een aanzienlijke energiebespa ring, waarbij toch niet op de functie van het raam, als grensvlak tussen binnen en buiten, hoeft te worden afgedongen. Geen enkele doe-het-zelver, die wat meer doet dan alleen een spijkertje in de muur slaan, een stekker repareren of een plank verven, kan zijn hobby af zonder klem-apparatuur. De laatste weken hebben we daaraan al aandacht geschonken door attent te maken op nieuwe versies bankschroeven en houtklemmen. De Skandia Prakti- kus (uitgebracht door Ankor, Molenpad 20, Leidschendam) is daarbij nog niet aan de orde geweest, maar mag zeker niet ontbreken. Juist omdat deze Praktikus een combinatie is van spanapparaten. Het geheel bestaat uit twee degelijke en sterke elementen, één groter dan het ander. De grootste klem heeft twee windels, de kleinste één. Aan de grootste klem zit dan verder een aanschroefdraad, waardoor men (met behulp van een neerklapbaar handvat; ruimtebesparing) het werkstuk tussen de twee klemmen vast kan zetten. De dubbele drukplaat zorgt voor een stevige greep. Met dit tweedelige spanap paraat kan men overal terecht: aan werkbank, tafel dan wel gewoon aan een balk of plank (de dikte daarvan moet dan niet de 65 mm te boven gaan). Het is duidelijk dat men, zowel kleine als grote werkstukken kan klemmen, van onbeprekte lengte (voor het bijscha ven van deuren bijv.). Rond of kantig hout kan men gemakkelijk vastzetten door middel van centerpuntjes, die in de klemmen kunnen worden bevestigd. De klemmen zijn van staal (schroefassen) en onbreekbaar smeedstaal gemaakt. De zware uitvoering komt ook tot uiting in het gewicht van het totaal: 3 kg. Door middel van de zogenaamde K-waarde en een algemeen gehan teerde formule, kan het energiever bruik per vierkante meter gevelop- pervlak worden berekend. Met de K- waarde wordt voor een bepaald ma teriaal het warmteverlies per vierkante meter aangegeven, vaak uitgedrukt in watts. Zo is de K- waarde voor enkele beglazing 6, voor dubbele beglazing 3 en voor driedubbele beglazing 2,5. De K- waarde voor een geïsoleerde spouw muur is 0,7, hetgeen inhoudt dat, onafhankelijk van het type begla zing, het energieverbruik per vierkante meter bij geïsoleerde spouwmuur altijd lager ligt. Om dat duidelijk te maken, eens het volgende rekensommetje. Stel de geveloppervlakte van een woning is 120 m2. Hiervan bestaat 60 m2 uit glas. Besluit men nu van die 60 m2 De temperatuur in het vertrek wordt in sterke mate beïnvloed door de oppervlakte van de ramen. Grote glasoppervlakken, vooral als die uit enkel glas bestaan, brengen in de winter onaangename verschijnselen mee, zoals bijvoorbeeld de kou deval. Door het grote glasoppervlak koelt de lucht in het vertrek af en komt in beweging. De indruk wordt dan gewekt dat het tocht in de ka mer. Dit wordt ook wel koudeval genoemd. Om dit tochteffect te voorkomen, worden de radiatoren vaak voor de glaswand geplaatst. De koudeval neemt af of verdwijnt, maar een gedeelte van de door de radiator geproduceerde warmte stroomt rechtstreeks door de glas- biologisch dynamisch. Een ma nier van telen welke gericht is op het aktiveren van de akkerbodem door bemesting met organische mest en kompost. Men gaat er van uit dat er een konstante stroom van nieuwe krachten uit de kos mos tot ons komt die helpt bij de vorming van nieuw leven op aar de. Er worden kruidenpreparaten gebruikt om deze krachten te akti veren (vandaar dynamisch). Men gebruikt een iaaikalender om de juiste zaaidagen te bepalen vol gens de stand van de planeten. makrobiotiek. Een manier van voeding en leven, komend uit Ja pan en in ’t westen gepropageerd door George Ohsawa. Het gaat uit van het gehele leven bestrijkende filosofie, gebaseerd op twee tegen gestelde en onafscheidelijke enkele beglazing (K-waarde 6) 20 m2 te vervangen door geïsoleerde spouwmuur (K-waarde 0,7) dan is het verschil in K-waarde 5,3 per m2 (is 20x5,3 is 106 voor 20 m2). Om te berekenen hoeveel kubieke meters stookkosten worden uitgespaard, dient het verschil (hier dus 106) te worden vermenigvuldigd met 10 (door deskundigen gehanteerde for mule). In dit geval komt men dus op een besparing van 1060 m3 per jaar.

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 33