in de bloemetjes Nelissen ik Brinkmann niet renoveren Veroorzaker dollemansrit Bezoekster bleek een dievegge s Haarlem loopt ver vooraan met aanpak stadsvernieuwing 1 i Milieu centraal op lezingendag van jubilerende jeugdnatuurbond „Als ik er weer voorstond zou aangehouden OORZAAK STROOMSTORING NOG NIET GEVONDEN stad in het kort n PROJECTONTWIKKELAAR VAN BAARSEN OP NMNH-BIJEENKOMST: 99 Eerste gemeente met vernieuwde richtlijnen Wegens verdiensten voor katholiek onderwijs onderzoek Parkeergarages id F 4 STAD (Van een onzer verslaggevers) I I over negen in het donker gezeten. In de huizen werden inderhaast kaarsen aangestoken, wat volgens mevrouw Vlaar in Molenwijk her inneringen aan de oorlog opriep. De heer Kemper die ook in deze wijk woont noemde de verlichting met kaarsen erg romantisch en zei dat het erg gezellig was. HAARLEM. Als gevolg van een elektriciteitsstoring in Schalkwijk hebben gisteravond de bewoners van Molenwijk, ten zuiden van de Frieslandlaan en in het zuidelijk deel van Meerwijk van kwart voor acht» tot kwart V j (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Ik heb nooit gedacht dat het allemaal zo lang zou duren voor met de renovatie van het Brinkmann-complex zou kunnen worden begonnen. Als ik terugblik op de vijf jaar voorbereiding zeg ik, we hebben de beste en duurste van de drie mogelijkheden gekozen, maar als ik er weer voorstond zou ik een andere keuze maken”. «e t anderhalf uur (Van een onzer verslaggevers) in het donker J Het Projectontwikkelaar D. J. van Baarsen Stadsarchitect ir. L. C. (Wiek) Röling. BS. 1- 4 I Namens de katholieke schoolraad sprak voorzitter Loerakker die de scheidende Nelissen prees om zijn liefde voor het katholiek onderwijs. Omdat stroomstoringen een zeldzaam heid zijn leverde vooral het feit dat de radio en televisie het niet meer deden de gezinnen een nieuwe onbekende ervaring op. Een bijeenkomst van de PvdA in het Schalkererf moest worden afgelast omdat ook dit gebouw met kaarsen was verlicht. Na het uitvallen van de stroom is door de politie verscherpte surveillance ingesteld in verband met het gevaar van diefstal en vernieling. Meer dan honderd verontruste mensen belden de politie op. De oorzaak van de stroomstoring was vanmorgen nog niet bekend. Volgens ad- junct-directeur ir. Van Bruggen van het gemeentelijk energiebedrijf wordt door de storingmonteurs nog naarstig onderzocht waardoor de stroomtoevoer is gestaakt. Hij vermoedt dat het een gevolg was van overbelasting. Wegens werkzaamheden waren in de loop van de dag een 50 kilovolt hoofdkabel en een 6 kilovolt kabel buiten gebruik gesteld. De storing ontstond op een tijdstip dat in Schalkwijk sprake is van een piekbelasting in afname van elek triciteit, waardoor het mogelijk is dat de nog in gebruik zijnde kabels het niet heb ben kunnen verwerken. Volgens de heer Van Bruggen is het ook niet uitgesloten dat de oorzaak moet wor den gezocht in een defecte 6 kilovoltkabel, wat zou betekenen dat de bewoners nog De heer J. P. A. Nelissen heeft donder dagmiddag afscheid genomen als voorzit ter van het bestuur van de Stichting Sint Petrusscholen. Tijdens een receptie in de technische school aan de Berlagelaan werd de scheidend voorzitter in de bloe metjes gezet. Directeur W. K. de Ronde van de school en vice-voorzitter A. G. J. Vermeij van het schoolbestuur dankten de voorzitter voor het vele werk dat hij heeft verzet. Vermeij noemde Nelissen een goe de stuurman, een goed manager die de zaken wist te delegeren. Zo besloot gistermiddag projectontwik kelaar D. J. van Baarsen zijn voordracht tijdens de lunchbijeenkomst in Lion d’Or van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Haar lem. Eerder had hij aangegeven dat had kunnen worden volstaan met een opknap beurt van de panden of een herstel van delen van het complex. De heer Van Baarsen memoreerde dat de familie Brinkmann in 1879 dit horeca bedrijf aan een van de mooiste pleinen van ons land begon. „Het restaurant met terras, biljarts, de radiokamer en feestza len groeide uit tot een sociaal trefpunt dat een begrip werd in Haarlem en ver daar buiten. tieviering. Op de foto: Haarlems Bisschop Mgr. 77i. De nieuwe projectorganisatie regelt de herstructurering van het gemeentelijk ap paraat, noodzakelijk om flexibeler dan voorheen te kunnen inspelen op de proble men van de stadsvernieuwing. De betrok ken bewoners jn de wijken hebben kritiek aangevoerd, dat de gemeente „maar een kant van de zaak heeft bekeken”. Wethou der Mensink verdedigde donderdag het beleid van het gemeentebestuur door te 90 of 136 auto’s in de Damstraat komen, over tien jaar te vervangen door een grote met vierhonderd plaatsen op de plaats waar nu Enschedé staat. Aanvankelijk is ook gedacht aan een garage onder de Grote Markt. Gezien de problemen die de bouw van de kelder onder het Brinkmann-complex, waar twee grote en drie kleine bioskopen komen, oplevert is de heer Van Baarsen echter blij dat dit project van elf miljoen gulden geen doorgang heeft gevonden. Ir. Röling zei er voor te hebben gepleit dat de Rembrandt-gevel door een eigentijdse gevel wordt vervangen. „We zijn in staat een ontwerp te maken dat aansluit bij de oude stijl. De schoonheidscommissie is echter verdeeld. De gevel van het Bilder- dijkhuis is het mooist en daar moet het bij aansluiten”. Hij benadrukte dat vijf jaar geleden kantoren nog als een altijd renda bele zaak werden beschouwd. „Maar ik wilde geen dooie kouwe klont en dus het minimum aantal kantoren en dan met een loketfunctie wat mensen aantrekt”. Later is in het plan de woonfunctie nog versterkt in mindering op het kantoorbestand. Aan de hand van tekeningen verduide lijkte de heer Röling hoe het gerenoveerde complex er zal gaan uitzien. In de kelder komen vijf bioscoopjes en bowlingbanen. Aan de passages op de begane grond ko men winkels, op de eerste etage ook, maar met kantoren. De verdieping is met rol trappen te bereiken. „Het wordt een soort feestgebouw met kroegjes erbij”. De pas sages komen uit op lichthoven binnen het complex en zijn verbonden met de Grote zeggen: „Wij als gemeente hoeven toch niet te verordonneren hoe de relatie tussen bewoners en gemeente moet zijn. Wij heb ben juist de gemeentelijke organisatie dui delijk willen maken. Vroeger was dit altijd een besloten zaak, nu is dit voor ieder open. Dat moet juist de participatie van de bewoners mogelijk maken”. De deelname van bewoners aan de nieuwe projectorganisatie wordt geregeld worden via „participatie-richtlijnen”. Hier gaat binnenkort een werkgroep van amb tenaren en bewoners mee stoeien. Ook de onlangs verschenen gemeentelijke nota „Bijna dertig wijkraden” zal een grote rol spelen. Markt, Barteljorisstraat, Smedestraat en Schoutensteeg, zodat het complex van alle zijden bereikbaar is. Omdat geen poli tietoezicht mogelijk is, zullen de wandel gangen ’s avonds met hekken worden af gesloten, zodanig dat een inham vanaf de straat open blijft. Op de andere verdiepin gen komen kantoren en woningen. Architect Röling zei te hopen dat het complex zich natuurlijk gaat manifesteren op de Grote Markt en had er geen enkel bezwaar tegen als daarbij ook een stukje eigentijdse 20-eeuwse architectuur kan worden getoond, op de plaats waar het Rembrandttheater heeft gestaan. „Wel licht zal in een later stadium het kledingbe drijf op de hoek van de Barteljorisstraat ook weggaan, wat het mogelijk maakt daar eveneens een moderne gevel te bou wen die past in het geheel”. In de discussie kwamen de parkeerpro blemen opnieuw te sprake. Röling vond dat het voor de mensen aantrekkelijk moet worden gemaakt om te lopen en wees daarbij op de Grote Houtstraat. „Ik ben er vóór dat je met je auto op de Grote Markt moet kunnen komen, maar niet blijven staan”. Hij zei dat de parkeergarage op het Stationsplein bijna leegstaat en dat men blijkbaar niet bereid is verder te lopen. Als we in de buurt van het huis van bewaring een parkeergarage bouwen is de afstand tot het Concertgebouw tweemaal korter dan vanaf de Raaks. De mensen denken dat ze meer lopen dan ze werkelijk afleg gen. De oude sfeervolle binnenstad moet een attractie zijn, waard om er te lopen en als het regent neem je een paraplu”. Rö ling wees ook nog op de studie voor een parkeergarage bij het Houtplein. Hij be streed de opmerking dat in Schalkwijk alle parkeerplaatsen vlakbij de winkels zijn. De grootste afstand die men daar van de auto naar een winkel moet maken komt ongeveer overeen met de situatie in de binnenstad. Dat wordt alleen niet zo door de mensen ervaren”. De heer Van Baarsen bleef echter van mening dat op een af stand van niet meer dan tweehonderd me ter van het Brinkmann-complex, „het hart van Haarlem”, vierhonderd auto’s gepar keerd moeten kunnen worden, maar dat de belegger Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds voorlopig met de tijdelijke oplos sing akkoord gaat. Hij zei te verwachten dat de renovatie in 1980 gestalte zal heb ben gekregen. t MM JAN VAN RIESEN tur ur r een ;rheid inflict 1. Bij d niet litieve voord- reke- an de eerst irheid steun (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Geheel te goeder trouw liet een 34-jarige Haarlemmer woensdagmiddag een hem onbekende dame binnen. Zij zei een bezoek te willen brengen aan degene aan wie de Haarlemmer in zijn huis aan het Staten Bolwerk een kamer had verhuurd. De vrouw ging naar boven om even later te komen vertellen, dat er niemand thuis was. Ze zou een briefje neerleggen. Nadat de dame was vertrokken ontdek te de eigenaar van het pand dat ze iets geheel anders had gedaan: hij miste de 1300 gulden die hij op zijn nachtkastje had gelegd.... Si t De n mo il een stolen d van iooge- bben, aarde aqua- ichets boek kens. dat in elling eken- Hij vertelde dat de familie Brinkmann in de loop der jaren een groot aantal panden had vergaard rondom dit horecabedrijf met een totale oppervlakte van een halve hectare. „In 1972 kreeg ik een telefoontje dat het complex te koop was met als voor waarde direct betalen en hele NV oveme- men. Ik had geen tijd om met de gemeente te overleggen of plannen te laten uitkris talliseren”. „Het werd de aanzet voor nieuwe activi teiten om de Grote Markt weer levendig te maken. Dat het bedrijf niet meer liep (en in 1970 werd gesloten) werd geweten aan de komst van de tv en de afsluiting van het plein, maar wij dachten dat de rode cijfers het gevolg waren van de veranderingen in de horecawereld. We kregen de beschik king over de oude bouwtekening, gingen inventariseren en in de regio onderzoeken welke mogelijkheden er voor dit complex waren”. Volgens de heer Van Baarsen is uitgegaan van de gedachte dat het com plex wonen, werken, winkelen en recre ëren mogelijk zou moeten maken. Dat re sulteerde in plannen voor een groot aantal zelfstandige kleine bedrijven, zoals een broodjeswinkel, bodega, bioscoopjes maar ook kantoren en woningen, die via wandel- passages van vier zijden bereikbaar zijn. De plannen zijn verschillende keren gewij zigd. Stadsarchitect ir. L, C. Röling, die even eens over Brinkmann een lezing hield voor ,,Ik heb heel wat functies en baantjes gehad, maar ik heb nooit afscheid geno men met een receptie. Alles wat ik heb gedaan, heb ik graag tot uw dienst gedaan. Reuze bedankt”, aldus Nelissen tot de aanwezigen. Door een aantal leerlingen werden hem geschenken aangeboden die op school waren vervaardigd. De receptie dia’s wordt toegelicht. De studiegroep laat m haar lezing zien wat de invloed van recreatie is op de vegetatie en de vogel stand. Ook wordt aangegeven hoe recrea tie en natuurbescherming kunnen samen gaan, zodat flora en fauna in de duinen behouden blijven. De leden van de vereniging Milieudefen sie vertellen tijdens de jubileumdag over hun activiteiten in Haarlem en Omgeving. Na de lunch spreekt milieuconsulent F. J. Luyken van de gemeente Haarlem over milieuproblematiek op gemeentelijk ni veau. Bovendien besteedt hij aandacht aan de werkzaamheden van het bureau milieubeheer. Dik Bol en Jaap Kolpa van de ACJN sluiten de rij met een lezing over het Kost- verlorenpark in Zandvoort, waarover de ACJN een boekje het licht heeft doen zien. De afdeling Haarlem van de ACJN houdt, in verband met haar twintigste ver jaardag, ook nog een lustrumkamp. Wan neer dat precies plaatsgrijpt is nog niet bekend, wel staat vast dat de tenten wor den opgeslagen bij de Nieuwkoopse Plas sen gedurende een lang weekeinde. Leden van de afdeling en belangstellenden kun nen deelnemen aan het kamp. Wie belangstelling heeft voor de activi teiten van de bond kan terecht bij voorzit ter Tim Graafland, Ramaerstraat 31 (tel. 330837) hetzelfde gezelschap, wees op de kenmer kende inbreng van de Duitse architect Latta die ook in de binnenstad van Olden burg van een bestaande situatie gebruik wist te maken en daar tot een ongelooflijk mooi resultaat kwam. Ook architectenbu reau Seller in Amsterdam was er bij be trokken. De heer Röling noemde Brink mann zijn leukste werk. „De gesprekken over Brinkmann waren altijd vreselijk aardig en iedereen zei dat het moest door gaan. Voor ambtenaren een aangename zaak, omdat men er meestal tegen is dat iets doorgaat”. Volgens de heer Van Baarsen was er van begin af aan de vborwaarde gesteld dat in de nabijheid van het complex parkeer plaatsen zouden komen, de standpunten daarover liepen nogal uiteen. In 1974 be sloot de gemeenteraad een parkeergarage tussen Jansstraat en Smedestraat te bou wen. Later werd die toestemming weer ingetrokken, waar Röling het volledig mee eens was. Nu zal een tijdelijke garage voor Het nieuwe denken over de aanpak van stadsvernieuwing kwam in 1974 op gang, toen de werkgroep „bestuur-bestuurden” van de Vrije Universiteit in Amsterdam een onderzoek in Haarlem startte naar de relatie tussen bevolking en gemeente op het vlak van de stadsvernieuwing. Na in spraakprocedures van wijkbewoners, en groepen ambtenaren, besloten gemeente lijke conferenties in Vierhouten en Noord- wijk en het op elkaar afstemmen van ver schillende rapporten kwamen betrokke nen langzaam maar zeker tot eenstemmige richtlijnen. De ambtenaren in de projectgroep zijn rechtstreeks verantwoording verschul digd aan „B en W-stadsvemieuwing”, een kleine groep gemeentebestuurders met ad viseurs. De ambtenaren in de projectgroep treden hiermee uit de bestaande lijn-orga- nisatie van de gemeentelijke diensten. El ke toekomstige projectgroep krijgt een on afhankelijke projectleider. Het voormali ge hoofd van het bureau huisvesting Jan van Riessen is onlangs benoemd als eerste projectleider voor verschillende wijken in de stad. Niets staat de uitvoering van de plannen voor een projectorganisatie op grote schaal meer in de weg, want er is geen uitspraak nodig van de gemeente raad. ia ge- amde ivoor- iienst 1 zwa- r nog st ge let de delen jeling graag roegd mene k wel zoiets ir nu avens ?r het sn we [en in voor gen”, t best n het reken m de al in n dan oogo- in de Filmavond. De Evange lische Gemeenschap Zuid- erkapel vertoont zondag om 19.30 uur de film „Als een dief in de nacht”. Deze film is uitgebracht door de stichting Woord en Beeld en heeft als onderwerp de wederkomst van Christus op aarde. De film is te zien in de Zuiderkapel aan de Gedempte Oude Gracht 144 in Haarlem. De toe gang is vrij. HAARLEM. De gemeente kan doorgaan met het invoeren van de nieuwe projector ganisatie voor de stadsvernieuwing in Haarlem. Tijdens een gecombineerde vergade ring zijn de leden van de raadscommissies stadsvernieuwing/ruimtelijke ordening en personeelszaken/organisatie donderdag volledig akkoord gegaan met de nieuwe wer kwijze, waarbij ambtenaren en bewoners samen in de slag gaan over de toekomst van de oude stadswijken. Haarlem is de eerste gemeente in het land die een vernieuwde aanpak van de stadsvernieuwing op papier volledig heeft geregeld. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Rond de dertig Haarlem se jongeren, tussen de twaalf en de vijfen twintig jaar trekken in het weekeinde erop uit om vogels te bestuderen. Zeevogels- of zangvogels, naar gelang het seizoen. Soms gebeurt dat op zaterdagmiddag, dan weer op zondag. De jongeren zijn verenigd in de afdeling Haarlem van de Algemeen Chris telijke Jeugdbond voor Natuurstudie en Natuurbescherming, die morgen zijn twin tigjarig bestaan viert. De bond is ontstaan uit een fusie tussen de christelijke en ka tholieke bonden, waarin jonge natuur liefhebbers zich verenigd hadden. Het jubileum wordt gevierd met een serie lezingen, die worden gehouden in het bezoekerscentrum van het Nationale Park de Kennemerduirien en vanaf tien uur morgenochtend zijn de bezoekers welkom. De studiegroep Kennemerduinen, waar in amateur- en beroepsbiologen, onder wie ook leden van de jubilerende afdeling, samenwerken, bijt het spits af. Natuurbe scherming en recreatie in de duinen is het onderwerp van de voordracht die met n het Over werk- k. De i ten- eveer trum 111 aan de Herenweg 111 en de Haarlemse hui sarts R. W. J. Schreuder houdt een praatje over Ge zonde Voeding. Dokter Schreuder is voorzitter van de werkgroep Vol waardige Voeding van de Stichting „tot behoud van de persoonlijke integri teit”. Die werkgroep vindt dat veel zogenaamde be- schavingsziekten (bijvoor beeld hartziekten) hun oorzaak vinden in verkeer de voeding. Om 20 uur be gint de lezing. Wajang en gamelan. In de krant van gisteren be richtten wij over het Wa- jangproject van de Lo rentz Scholengemeen schap. Daarin stond abu sievelijk vermeld dat er vanavond een Wajang-de- monstratie zou zijn. Deze datum is verkeerd, de voorstelling is op vrijdag 10 maart. Op die dag kunt u om 20 uur terecht in de school aan de Sportweg 9 voor de demonstratie Wa jang en gamelan. Schoolverlaters. Haarlems Schoolverlaters- comité begint aanstaande zaterdag met een actie in de stad onder het motto „voor werk, loon en studie in deze tijd een ander jon gerenbeleid”. Het comité is te vinden in een kraam op de Grote Markt en daar zijn kaarten te koop voor een grote manifestatie op zaterdag 11 maart. Dan barst de actie pas echt los. Hoog- oeren oeten Plattelandsvrouwen. De Heemsteedse Platte landsvrouwen hebben maandag aanstaande weer hun afdelingsavond. Die wordt gèhouden in Cen- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Haarlemse politie heeft donderdagavond een 18-jarige Haarlemmer aangehouden, verdacht van een dollemansrit waarbij gistermorgen drie personenauto’s en twee surveillance wagens van de politie totaal werden ver nield. Een 21-jarige Haarlemmer, die aanvan kelijk was aangehouden als mogelijke be stuurder van de auto, is inmiddels weer vrijgelaten. De 18-jarige Haarlemmer werd door de politie achtervolgd nadat hij een stopteken had genegeerd na een verkeersovertre ding. Op de Oudeweg reed de automobilist verschillende keren in op politieauto’s, waarna de politie enkele waarschuwings schoten loste. Verder reed de jongeman cen buitenstaander van de weg, die overi gens niet werd gewond. Hij is ingesloten °P verdenking van poging tot doodslag. werd voorafgegaan door een Eucharis- Zwartkruis neemt afscheid van de voorzit ter van het bestuur van de Stichting Sint Petrusscholen. eens zonder stroom komen te zitten. Die kans acht hij echter zeer klein. Er wordt verder nog onderzocht of in het elektrici teitsnet een beveiliging zit die te scherp is afgesteld, waardoor deze bij een piekbe lasting in de wijk de verbinding met de woningen te snel verbreekt. Volgens Van Bruggen hebben maar een paar mensen de storingsdienst gebeld. „Omdat ze zien dat het licht ook bij de buurman niet brandt, weet men dat het bij het GEB moet zitten en wacht men rustig af tot de fout is hersteld. Het is voor de mensen natuurlijk wel erg lastig”. De storing kon na anderhalf uur worden opgeheven door gebruik te maken van d e in de loop van de dag voor onderhouds werkzaamheden buiten gebruik gestelde kabels weer in dienst te nemen. Omdat overal in de stad dubbele kabels liggen, kan een storing over het algemeen vrij snel worden verholpen. Stroomstoringen zijn een zeldzaamheid geworden. De laatste keer dat het gebeurde was op 15 juli 1976, toen bij grondwerkzaamheden een 50 kilo voltkabel werd vernield en de binnenstad van Haarlem een uur zonder stroom kwam te zitten. Dat had grotere gevolgen dan in Schalkwijk, omdat ook de winkels, waren huizen, bedrijven in het donker kwamen te zitten en het winkelende publiek naar bui ten moest worden gestuurd. Ook het(ver- keer ondervond er grote hinder van omdat de verkeerslichten uitvielen. 1 Macht. De Werkgemeen schap Remonstrantse Ge- meente-vereniging van de Vrijzinnig Hervormden hield het afgelopen najaar een serie van vier gesprek- savonden over machten. De sprekers uit die groe pen Verwerken het bespro kene in vijf diensten in de NieÜwe Kerk aan het Nieuwe Kerksplein. Zon- iag spreken daar ds. W. M. van der Laan en ds. D. Groeneboer om 19 uur ov- ir Onzichtbare Machten. Na de dienst is er gelegen heid om vragen te stellen. Munten. De Teylers Stichting heeft voor maan dag prof. dr. H. E. van Gel der weten te strikken om een lezing te houden over de Beeldenaar van Onze Munten in historisch per spectief. De heer Van Gel der spreekt in de aula van Teylers Museum, ingang Spaarne 16, om 20 uur. Deel Schalkwijk aan It die nder- aldus iette- „uit rordt nden p/ -■ i Vy* W

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 5