tussen de, coulissen Arbeidersparochie viert feest met de bisschop 1 Santpoort krijgt binnenkort landelijke rijvereniging Auto op boom: man gewond Hulpeloze herder Auto van weg gedrukt Hartje Haarlem: hartstikke fijn am er te wonen.. SSI DRIEKWART EEUW H. ELISABETH EN BARBARA „wacht u voor dc hond „Grootverbruikers moeten meer betalen i Grote Markt 15 Een buitenstaander GETUIGEN GEVRAAGD Stad zonder hart Voorlichtingsavond op 1 maart it ÏSpIN HEEMSTEDE schuuri tuin (t :rum nab static •S B.V. Program gevraagd VRIJDAG rrn p a p 4 ier met 5 IM RS SANTPOORT.— De initiatiefne mers voor de oprichting van een lan delijke rijvereniging voor Santpoort en omgeving hebben zoveel respons gekregen dat ze op korte termijn spij kers met koppen willen slaan. Woens dag 1 maart wordt in het gebouw De Haven aan de Schipbroekenweg in Santpoort-Noord een bijeenkomst ge houden om de mogelijkheden voor een dergelijke vereniging nader te bespreken. De landelijke rijvereni ging De Commandeurs te Heemskerk heeft zich bereid verklaard in’de eer ste jaren voor de organisatie bij te springen. IM AAT derhoui g met ii :uken, c sloten tt 1 n. Rusti j.a.: royi moder 1 IM 7EG 6 m2.) Id woon/a n, 3 slaa iel. Bei tarding: Vraagpi k. itraat K 1900 At el. 025U j 0251» 8-5413. DT LAT inden mid met M inige tuit g. Indo* amer wi ~ne opa lapkan® i en B badkamer tl 2e toilet 1 slaapka irding: o| n. Vraag 0.- k.k NAAM: Dan Leeftijd: 2 jaar Ras: bastaard-herder Geslacht: reu Prijs f 80,- Informatie: 244443 STAD gP’*4**** 9 j o -7 9 Rioolrecht twistpunt an, Hille. Progressief Heemstede AD VAN AMERONGEN EEL- I (Van onze stadsredactie) WIM HELVERSTEIJN De laatste tijd is steeds meer de vraag (Van onze stadsredactie) HEEMSTEDE Op de Heemsteedse Dreef ter hoogte van de Zandvaartkade i werd vanochtend een Simca van de weg gedrukt door een oranje personenauto. De bestuurster van de eerstgenoemde auto liep een lichte shock op. nele Santpoortse Feestweek. Het is nog niet zo lang geleden dat de organisatoren slechts met grote moeite voldoende paar den en rijders voor de evenementen ter beschikking kregen. De laatste jaren is de belangstelling zo sterk toegenomen dat het veel inspanning kost het aanbod te ver werken. erdijk 7?, s grootste weg, Bur- tste avon- Wethouder mr H. J. F Reeringh wees erop dat de wettelijke regelingen omtrent tarieven van nutsbedrijven niet toelieten dat er voor enkele bedrijven uitzonderin gen zouden worden gemaakt. Bovendien: „Gelijke monniken, gelijke kappen”, aldus Reerihgh, die daarmee bedoelde dat je de grootverbruikers als één categorie moet zien, die gelijk moet worden behandeld. Het voorstel van het college werd toch aangenomen, waarbij Progressief Heem stede liet aantekenen tegen te zijn. Weinig discussie verder in de raad. Alle ter tafel liggende voorstellen van het col lege waren in de verschillende raadscom missies al uitgebreid besproken en het bleek niét nodig daar tijdens de raadsver gadering nog eens op terug te komen Hij stapte naar de bisschop van Haarlem met het volgende voorstel: „Als u mij nou een parochie geeft, bouw ik voor die paro chie een kerk”. De bisschop stemde toe en de jongeman werd pastoor Meeus. Als parochie kreeg hij in 1903 de Patrimoni um- en de Transvaalbuurt toegewezen. Die waren toen net in aanbouw, een prima kans voor de beginnende pastoor. De paro chie kreeg de naam van de Heiligen Elisa beth en Barbara. van de bestemmingsplannen Rivierenwijk en Limburglaan wordt in voorbereiding genomen. Het programma voor de gaslek- bestrijding, waarin het gaat om de vervan ging van gietijzeren buizen door polye- theen buizen, werd goedgekeurd. En over de buurt: „Dit is een oude buurt met al de charme vandien. Toen de paro chie werd gesticht moesten de meeste hui zen hier nog worden gebouwd. Het is een uitgesproken arbeidersbuurt. In de derti ger jaren heeft de armoede hier hard toe geslagen. Nu komen er veel jonge mensen in deze buurt wonen. Je merkt ook dat de parochie aan het verjongen is. Tje, hier zijn de huizen nog betaalbaar „Aan het eind van de zestiger jaren is de kerk verbouwd. Hij moest worden aange past aan de liturgie. Het Gregoriaans ver dween, de missen werden in het Neder lands opgedragen, maar toch, het kerkbe zoek liep iets terug. Ach, bij alle groei naar verderop kom je misgroei tegen. Er zijn altijd dingen in een ontwikkeling die ach teraf minder goed uitpakken. Toch vind ik dat paus Johannes XXIII terecht heeft ingezien dat er iets moest veranderen in de kerk. Maar ook hij kon niet voorzien wat dat allemaal tot gevolg zou hebben”. De parochie verwelkomt bij de hoogmis van zondag behalve de bisschop ook een aantal oud-kapelaans én priesters. Om 11 uur begint die mis, waarna in de zaalruim- te van de Julianakerk aan de Klooster straat onder het genot van een kop koffie Diezelfde dag ’s avonds is er in gebouw De Linge aan de Lingestraat in Haarlem- Noord een feestavond met toneel. Het to neelgezelschap Alberdingk Thijm voert het blijspel Claudia op. Om acht uur be- gint de voorstelling die op zondag 5 maart nog eens dunnetjes wordt overgedaan. en een broodje op informele wijze een receptie wordt gehouden. buitenstaander een ideetje heeft, dan kan je wel aan de gang blijven”. schrijft, gaat al min of meer op voor talrij ke andere straten, om bijvoorbeeld maar de Barrevoetestraat te noemen. Over die ontvolking zou, aan de hand van een veel omvattende studie, een ontvolkingsnota gelanceerd moeten worden. Het kan voor Haarlem spoedig te laat zijn”. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Rond de eeuwwisseling kwam er een jongeman van het seminarie af die een behoorlijk kapitaaltje bezat. In die dagen studeerden er nog veel jongens voor priester en het was dus moeilijk voor een priester om een parochie te „bemachi- gen". Maar bovengenoemde jongeman had centjes, dat scheelde. De Heemsteedse politie verzoekt een ieder die nadere informatie kan geven over dit ongeval zich met haar in verbin ding te stellen. Haar telefoonnummer is 286150? Over de oorzaak van het ongeval tast de Heemsteedse politie nog in het duister. Zij verzoekt getuigen zich met haar in verbin ding te stellen. Het telefoonnummer is 286 1 50. nieuw bekeken. Het zou een jaar of langer kunnen worden aangezien en als er reden zou zijn om er iets aan te veranderen, dan kon dat bij de begrotingsbehandeling. (spoedi eer 225.0S|bel „Nee”, zei Progressief Heemstede, ”dat is met rechtvaardig. We hebben bij de aanleg van het rioolnet rekening gehouden jnet grote verbruikers, de capaciteit van het net is daaraan aangepast, dus mogen die grootverbruikers daarvoor best even redig veel betalen”, zei Ad van Amerongen van deze fractie. Hij wilde nog wel een uitzondering maken voor de Heemsteedse wasserijen, die het wellicht moeilijk zou den hebben met de laatste verhoging van het rioolrecht. Nu zitten er parochianen in het kerkbe stuur. Ze worden directer betrokken bij het organisatorische en financiële beleid van de parochie. „Van de activiteit van de mensen sta je af en toe verbaasd. Er is zelfs een club buiten de parochie die hard aan het werk is om de kerk in stand te houden. Ze interesseren zich eenvoudig voor onze kerk”. Pastoor Jac. C. A. Huibers is de zevende pastoor van de parochie. Hij kwam in 1964. „Dat was in de tijd dat de vernieuwingen in de kerk kwamen. Het altaar werd naar het volk toegekeerd. De parochianen heb ben in die jaren zelf voor de bouw van een hulpaltaar .gezorgd”. De landelijke rijvereniging De Comman deurs die de initiatiefnemers voor een der gelijke vereniging in de gemeente Velsen van het begin af heeft gesteund, zal ook een groot deel verzorgen van het program ma voor de bijeenkomst op 1 maart in De Haven. Voorzitter Boots en secretaresse mevrouw Meijssen-De Ridder zullen doel en mogelijkheden van een rijvereniging uiteenzetten en ook een film over het werk van De Commandeurs vertonen. Daarna wordt er volop gelegenheid gegeven vra gen te stellen. De bijeenkomst die om acht uur ’s avonds begint is voor alle geïnteres seerden toegankelijk. naar voren gebracht waarom er in het gebied tussen Heemskerk en Heemstede nog geen landelijke rijvereniging van de grond is gekomen. De afgelopen tien jaar is het aantal ruiters sterk toegenomen. Dat komt bijvoorbeeld tot uiting m de traditio- andvoort) ■n 16 u. emaplein, Jr.zon.ej ellaan 44. Jeugd- Zaterdag ;ur”. ■C. Beets- nfilmprts HEEMSTEDE. Een 19-jarige Heem stedenaar botste gisteren met zijn perso nenauto frontaal op een boom aan het Valkenburgerplein. De auto werd totaal lande VII vernield en de bestuurder moest met in- age en wendige kneuzingen naar het ziekenhuis l. Gunstl worden vervoerd, t centra :n winktj >uden. Ii WOOM en haai apkamej et zitba j slaan mte. Aaa overla f 475.005 (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. Slechts over één agendapunt kwam een beetje discussie los in de vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad van gisteravond. De fractie van Progressief Heemstede kon zich niet verenigen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de heffing van het rioolrecht te onderwerpen aan een regressief tarief. Dat wil zeggen: hoe meer kubieke meters (in dit geval) een bedrijf op het openbare riool loost, hoe minder het per kubieke meter aan rioolrecht zou moeten betalen. In 1906 werd begonnen met de bouw van de kerk aan de Paul Krugerstraat. Op 24 juni van het jaar daarop kwam de kersver se bisschop van Haarlem, monseigneur Augustinus Callier, naar de parochie om de kerk plechtig in te wijden. Zondag aanstaande komt de huidige bisschop van Haarlem, monseigneur, Th. H. J. Zwart kruis, naar de kerk van de Heiligen Elisa beth en Barbara om met een pontificale hoogmis het 75-jarig jubileum van de paro chie te vieren. Bij de rondvraag stelde de PH-er Borg- houts de uitbreiding van de Firma Van den Broek op het industrieterrein aan de orde. Dit bedrijf is van plan een tennishal te bouwen aan haar bestaande gebouw. Borghouts achtte het industrieterrein, dat toch al met groot is, niet de geschikte plaats om recreatievoorzieningen aan te leggen. Verder vroeg hij het college waar om deze kwestie niet aan de orde was geweest in de commissie middenstandsza- ken. Het bedrijf, een groothandel met showroom in sanitaire artikelen, is volgens de Heemsteedse rriiddenstanders wel dege lijk een detailhandelbedrijf, meende Borg- I Twee keer in de week tussen de middag: drie kwartier een verscheidenheid aan cul tuur in een altijd uitverkocht theater. en weg 30, I 9-23 u. blidmaat- De raad besloot unaniem wethouder C J J. Sprangers (Culturele Zaken) te benoemen tot ambtenaar van de burgerlij ke stand. Ook werd het VVD-raadslid drs. P. P. Kettenis benoemd tot tijdelijk wet houder als vervanger van de zieke heer P. M. van Drooge. Wethouder Reeringh neemt de plaats in van de heer Van Drooge in de Kénnemerraad. Tot slot een greep uit de besluiten. De Prinses Beatrixschool krijgt centjes om een aantal voorzieningen te treffen. De afdeling Interne Zaken van het gemeente huis krijgt een nieuw archiefsysteem, een zogenaamde paternösterkast. Het Ge meentelijk Technisch Bedrijf gaat nieuwe hoofdleidingen voor gas en water en een hoogspanningskabel in de Manpadslaan aanleggen en zijn pompinstallatie wordt uitgebreid. In de Amstellaan en omgeving worden nieuwe lantaarnpalen geplaatst. Het pand Prinsenlaan 4 wordt onbewoon baar verklaard. Het definitieve besluit over het bestem mingsplan Manpadslaan-noordzijde is drie maanden uitgesteld. De herziening houts. Burgemeester Quarles van Ufford zowel als wethouder Willemse achtten de uitbreiding van dit bedrijf een kwestie van ruimtelijke ordening. In die commissie moest het behandeld worden en dat was dan ook gebeurd. Daarmee was voor het college de kous af. E „Voor hen zou als tijdelijke overgangsre geling dit voorstel kunnen gelden”, aldus Van Amerongen, „maar dat zou dan ook binnen een 'bepaalde termijn moeten wor den afgebouwd”. Dat stelde hij voor om- o l dat de wasserijen, net als trouwens de ’"eeste andere bedrijven, zijn gehouden ---tl aan (je prijzenbeschikkingen van de over- loet. v as |)eltj ze kunnen bepaalde kosten niet met- der mei een doorberekenen in hun tarieven, want aarding: jje mogen ze maar met een bepaald per- intage jaarlijks verhogen. De vervuiler itaalt, zei Progressief Heemstede. WD- voorman Van der Wal achtte het niet nodig de regeling met het regressieve tarief als - een tijdelijke te bestempelen in het voor- stel. Bij elke begrotingsbehandeling wor den de tarieven van nutsvoorzieningen op- Vorige maand schreef ik over de ontvol king van Haarlem en over de leeggelopen binnenstad. Volgens de nieuwjaarsrede van de burgemeester moet de binnenstad weer leefbaar en bewoonbaar gemaakt worden. Met name gewaagde ik van de Grote Houtstraat, „waar ’s avonds de meeste ramen boven de winkels donkere, holle ogen zijn, een straat, waar nog maar weinig bovenhuizen zijn, die echt bewoond worden en van waaruit nog een beetje glans straalt van gezelligheid en warmte: je moet wél naar boven turen om dat te ervaren en soms zou ik willen aanbellen om aan die behaagelijkheid te mogen deel nemen’. Ik kreeg daarop instemmende reacties, ondermeer van de arts Bloemsma, die schreef: „Uiteindelijk betekent die beang stigende ontvolking van de binnenstad de dood ervan. Wanneer die niet gestuit wordt, mondt dit uit in een stad, waarin geen hart meer klopt. Daarom moet er m.i. gestreden worden tegen een Brinkmann- complex met een minimaal aantal wonin gen (reeds te laat), tegen de grote slok-op „justitie-complex”, tegen een kantoorcom plex op het terrein Booi aan de Burgwal, tegen parkeergarages in de binnenstad. Enschede heeft eerst een belangrijk deel van de binnenstad verwoest, tot aan de Bakenessergracht toe, trekt er dan uit, en laat een puinhoop achter. Het diaconaal verpleeghuis: een deel van de Jansstraat en de Korte Wijngaardstraat vernield, nu nóg een deel van de Jansstraat bedrei gend, en dan over een jaar of tien wègwe- zen. Wat u over de Grote Houtstraat Intussen is meneer de wethouder in geen velden of wegen meer te bekennen, maar die eerste de beste buitenstaander schrijft nu dit stukje, omdat de gemeente eindelijk serieus gaat denken aan de ombouw van grote huizen en gebouwen tot wooneenhe den. Denk nu niet, dat ik dit stukje zit te schrijven met een triomfantelijk gezicht, omdat ik na een kwart eeuw toch gelijk schijn te krijgen. Wél met een verdrietig hart, omdat er al zovele kansen gerrftst zijn. Laten we afwachten, welke politieke partij voor de komende raadsverkiezingen met uitgesproken plannen komt voor de menselijke wederopbouw van de binnen stad. Geen vage plannen alstublieft, geen zwevende filosofietjes, waarmee je alle kanten uit kunt. Graag een program, dat metterdaad hard gemaakt kan en moet worden. Ik wil weten, op wie ik in mei moet stemmen. inenburgl Badhoe- dijk 294, ie’s groot- Het Rembrandt-theater is nu echt verle den tijd geworden. Er is naast het voorma lige Brinkmann een groot gat geslagen, er is een kies getrokken uit het zo lang gaaf gebleven gebit van de Grote Markt. Als ik de plannenmakers mag geloven, komt er best iets moois voor in de plaats, maar het zal voor mij en de nu levende generatie Haarlemmers toch een vulling blijven, een peperdure prothese, die zolang wij leven de tand des tijds wel zal doorstaan. Ik heb er geen zin in, heel diep in het verleden terug te duiken, toen Rembrandt nog „De Kroon” heette. Je koopt er zo weinig voor, je schiet er niets mee op. Maar Rembrandt zelf is een stuk van ons leven geweest, vooral in z’n bloeitijd, toen de oude heer Bakker nog directeur van het theater was en zijn handvaardige zoon Harry met zoveel populaire kunstzinnig heid de platteaus schilderde, die boven de entree moesten verbeelden wat er binnen te beleven viel. Rembrandt was toen toonaangevend op filmgebied in Haarlem, het had nog echte sjiek: die gedempte, keurige, echt Haar lemse sfeer. In Rembrandt ging je waarlijk naar de film, naar Snip en Snap of een andere voorstelling, met na afloop een kop koffie in Brinkmann. Je stapte van het ene pluche naar het andere. Ik denk nog met het grootste genoegen terug aan de tijd, dat het pauze-theater daar huis hield. Dokter Bloemsma is niet de enige, die met een frustrerend coipplex zit. Je kunt het al dan niet met hem eens zijn, er is stof tot discussie te over. Het is nooit te laat om alsnog in actie te komen. De enkele wijkra den, die binnen de Haarlemse singels ope reren, zijn voldoende attent. Maar het is zo vermoeiend om, als je de ene aanval hebt afgeslagen, weer te wapen te moeten lo pen, omdat je buurt op een ander punt bedreigd wordt. Ik herinner me nog, dat ik zo’n vijfen twintig jaar geleden een artikel heb ge schreven ter beveiliging van de woonfunc tie van de binnenstad. Tal van kapitale huizen bleken niet meer gewenst te zijn als eengezinswoningen, de bewoners trokken naar elders. De Wilhelminastraat, Nieuwe Gracht, Zijlweg en andere straten lever den daartoe sprekende voorbeelden. De huizen werden een dankbare prooi voor kantoorhouders en agenten van instellin gen en andere organisaties. Heel voorzichtig opperde ik het idee, dat de gemeente die leegkomende huizen zou opkopen en geschikt zou maken voor meervoudige bewoning door flat-etages in te richten. Maar toen een der raadsleden tijdens een raadsvergadering dat voorstel ter sprake bracht, gaf de betrokken wet houder hem te verstaan, dat hij er totaal geen heil in zag en dat hij zeker geen commissie zou instellen zoals het raads lid gevraagd had om eventuele moge lijkheden te bestuderen. En bijna letterlijk zei hij: „Als we steeds een commissie moe- WACHT VOOR DE HOND schrijft over thuisloze honden, die in het asiel aan het Houtmanpad op adoptie wach ten. Het asiel is dagelijks geopend van half negen tot vijf uur. Het publiek kan er ook vanavond terecht van half zeven tot half acht. Nog niet zo lang geleden was hij er als de kippen bij. Dan, de herder, bruiste van levenslust en blaakte van energie. Je kon het zo bont niet maken of hij gaf een speelse draai aan het gesol, dat hij zich door'kinderen liet welgevallen. Dan toon de zich een sportieve speelkameraad; nooit een grauw of snauw uit zijn spitse snoet. Dat maakte hem niet alleen popu lair bij andere honden, maar ook bij zijn baasjes. Maar toch zou de nog maar kortstondige levensloop van deze hond I enkele keren op abrupte wijze worden onderbroken. Eigenlijk is hij het slacht offer geworden van onbenullige toeval ligheden. En niet één keer, maar vijf keer moest Dan zijn vriendelijke kop in de schoot leggen. En dan wist hij al weer hoe laat’het was: buiten, ergens aphteraf, wachtte hem voor de zoveelste keer het asiel. Natuurlijk, hij verlangde best naar de goede zorgen van Ben, de asielhouder, maar tegelijkertijd zag hij erg op tegen de verplichte figuren, die je als verstoten dier toch worden opgelegd. Op tijd je hok in, af en toe luchten met de andere hon den, niet zoveel beweging als in de was hij niet uit het veld geslagen. Morgen is er weer een dag, had Dan gedacht, en wie weet komt er eindelijk een baas, die weet waaraan hij begint als hij een hond in zijn leven betrekt. Dat betekent wan delen, aandacht, kameraadschap, ver zorging en grote verandering van het huiselijke leventje. De meeste hondenbe zitters beschouwen dat als een verrij king, een extra dimensie van hun leven. Weer anderen kopen een hond impulsief, zonder er bij na te denken. En Dan heeft dat nu voor de vijfde keer moeten onder vinden. Dat is de reden, dat hij nu hulpe loos en hondsmoe achter in het hok luste loos op een kluif ligt te sabbelen. Geen geren met de andere honden op het speel veld buiten het asiel, geen enthousiaste sprongen tegen het vertrouwde lichaam van Ben, de asielhouder. Dan voelt zich bedrogen, hij heeft toch altijd goed zijn best gedaan. Deze bastaard-herder was immers altijd vriendelijk tegen iedereen’ Nooit gaf hij aanleiding tot moeijlijkhe den, nou ja... nooit. We schreven al dat hij er vroeger als de kippen bij was. En dat is altijd zo gebleven totdat Dan tegen de lamp liep. Hij had het voorzien op de kippen van de buurman van zijn baas en daarom moest hij de deur uit. Zo, nu weet u het, maar als u maar niet denkt dat Dan ook maar een greintje spijt heeft van die achtervolging. Hij is geen kippen dief en voelt zich evenmin zo. Hij is alleen bitter teleurgesteld dat zijn baas zo wei nig begrip voor hem toonde. Van Dan werd altijd wel begrip verwacht, soms voor de meest uiteenlopende en dubieuze zaken. En andersom was dat tot vijf keer toe niet het geval. Daarom voelt deze herder zich zo hulpeloos. Hij is het geloof in het bestaan van echte hondeliefheb- bers een beetje kwijt. Maar als zich van daag of morgen iemand voor hem meldt dan weet hij zeker dat hij veerkrachtig en levenslustig als altijd tegen z’n nieuwe baas zal opspringen. Want dan heeft hij het gevoel terug dat zijn leven weer ver der gaat... vierde keer door zijn laatste baas werd teruggebracht naar het Houtmanpad „vrije" maatschappij en veel verdrietig geblaf om je heen. Toch sloeg hij zich er keer op keer weer dapper doorheen, want de eenzaamheid van het asiel had voor Dan nooit lang geduurd. En die hoop had zijn karakter opgewekt en monter gehouden Zelfs toen hij voor de Met Rembrandt is nu ook Grote Markt j 15 verdwenen. Dat adres is voor duizenden kinderen jarenlang een begrip geweest. Zoals nu nog op het monopoly-spel de Grote Houtstraat, de Zijlweg en de Bartel- jorisstraat. Destijds namelijk, in de vijfti ger jaren en ook nog daarna, werd op tal van Nederlandse scholen een Duits leer boekje gebruikt, dat geschreven was door de heer P. J. Scheepers, toen hoofd van de Jeroen-Ulo aan de Overtonstraat. In dat boekje figureerde een Haarlems jongetje, dat op Grote Markt 15 zou wonen. Daar was echter Rembrandt woonachtig. In een van de verhaaltjes deed dat jongetje de kinderen het verzoek hem eens een brief te schrijven of een kaart te‘sturen. Honderden kinderen reageerden, zodat de heren Bakker overstroomd werden met kinderlijke post uit heel Nederland. Ook dat is nu definitief voorbij. De postbode j komt voor een groot gat te staan. Overigens zit menige Haarlemmer nu wel met de zenuwen in het lijf: hoe zal het er precies uit gaan zien op de Grote Markt? We hebben natuurlijk alles kunnen lezen in de krant, we hebben heel die lijdensge schiedenis rond het oude Brinkmann van statie tot statie kunnen volgen, maar je weet toch pas goed waar je aan toe bent, als die nieuwbouw er staat. En dat kan dikwijls een grote teleurstelling zijn. Ook in Haarlem zijn we, wat dat betreft, in de na-oorlogse jaren niet altijd gelukkig gemaakt. Iedere keer als ik het gebouw van Open bare Werken aan het Zuider Buiten Spaar- ne zie en je kunt het nooit niet zien! krimpt m’n hart ineen. Wat is het Spaarne op die plaats, en daar niet alleen, gedege nereerd. Als stadsjournalist van toender- tijd voel ik me daar mede schuldig aan. Maar hoe ging dat in die dagen’ Actiegroe pen waren er helaas niet, zo’n bouwplan I kwam gewoon ter tafel, een paar heren van de gemeente spraken er in superla- ten instellen, wanneer de eerste de beste tieven over en daarmee was de kous af. Je liet je gewoon inpakken. Hoe zou het anders mogelijk zijn ge weest, dat de karakteristieke Vijfhoek zo ontluisterd werd door dat betonnen bak beest, waarin de stadsbibliotheek is geves tigd? De Doelen staat er nog wel, maar de Haarlemse ziel is er uit. En verder: hoe zullen we moeten leren leven met de bun kers op het Stationsplein? We hebben het toch allemaal maar geaccepteerd! Éi

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 7