1 s NI STATION HAARLEM-PARKWIJK KAN STADSSPOOR IN BEWEGING ZETTEN burgerlijke stand E J.- N Toekomst verwachting prof. mr. K. Vonk Topticien Brilmij TAUNUS CAPRI ESCORT VERKOOP-SERVICE RUIME VOORRAAD ORIGINELE FORD. ONDERDELEN OOK OP ZATERDAG N E.O.S. BV vrijdag 8 voor Snelle bus Metro Commissie sociale zaken maandag bijeen uitslagen competitie bowlinqbond hciarlem^ Verkeers-trammelant ZÖÏÓ£«öARAGE Vuiltjes N.S.: „ZEKER NIET BINNEN TIEN JAAR” 9 O 7 8 F F n P p A p STAD 80, 180,* r a HAARLEM I i 84,- 93,- 18,. 68,- 73,- 23.. 76.. 98,- Ook contactlenzen GARAGE NIJMAN LEIDSEVAART 344 - TEL. 24 49 13 62,- n 53,. ■F I UT MET DEM I it 35,* gen) H90 :N 18.. 28.. 85.. 98.. »n 88.. B.V. daarvan meer dan eens stagnatie. Uoepele verbindingen per spoor pjn dus per definitie onmogelijk bn daarmee is meteen het voor- liaamste bezwaar van de ver- peers- en vervoersdeskundige [prof. mr. K. Vonk uit Vogelenzang tegen een stadsspoor in Haarlem geïllustreerd. „Rails vormt een star element in de verkeersafwik keling”, zegt hij, „en het aanleg gen van een stadsspoor zou alleen maar kunnen wanneer de woon ark- en koopfuncties van de stad voor de toekomst zouden zijn vastgelegd”. HAARLEM. Alleen op een Knikhete zomerdag wil het wel Bens gebeuren dat de stalen rails Kan het spoor er als een soepel "pijntje bijligt. De rails is dan uitge- zpt en het treinverkeer ondervindt Leyland HAARLEM. Een eventueel toe komstig stadsspoor in de vorm van tram of trein vanuit Schalkwijk, in een vrije baan voort ijlend over de mid denberm van de Prins Bernhardlaan richting station Haarlem-Centrum, zal wat de directie van de N.S. betreft doodlopen op de spoorstaven aan de Amsterdamse Vaart. De Nederlandse Spoorwegen zijn niet bereid de rails open te stellen voor stede lijke aftakkingen. Ruimte voor extra rails op het ultra- drukke traject is niet te verwezenlijken. Bovendien drukken de Spoorwegen de lang gekoesterde hoop van velen nog eens uitdrukkelijk de bodem in: een sta tion Haarlem-Oost zal de eerste tien jaar zeker niet gebouwd worden. FORD ■4T 1 (ADVERTENTIE) 'e tram van vroeger was zo gek nog niet (ADVERTENTIES) Stadsvervoer zal moeten Hllllllllllllll. EUR. ORG. SERVICE B.V llllllllllllllll aanhaken op electriciteit i-200 i Precies honderd jaar geleden kwam er een wet tot stand die het mogelijk maakte tramlijnen aan te leggen op de bermen van openbare wegen. Aanvan kelijk dook de stoomtram op in Haarlem en omstre ken ter verbetering van de verbindingen tussen de bollenstreek, Haarlem en Leiden. Ook werd een lijntje aangelegd tussen Hillegom en Leiden. Deze voor die tijd stormachtige ontwikkeling van het openbaar vervoer liep in eerste instantie vast op wanbeheer en verwaarlozing van de stoomlocs, waardoor directie en commissarissen van de toen malige stoomtrammaatschappij zich genoodzaakt zagen ontslag te nemen. In 1887, negen jaar na het afkomen van de tramwet, trad enige verbetering in de situatie op met een regelmatige dienst tussen Haarlem en Leiden. Toch heeft de stoomtram het nooit helemaal kunnen waarmaken, want de op komst van de fiets als goedkoop vervoermiddel en de snellere stadsbussen verdrongen het hijgende ros al snel. De vervoersspecialisten zochten een alterna tief en werkten koortsachtig aan de aanleg van een Ceintuurbaan in Haarlem. Het was de Eerste Neder- landsche Electrische Trammaatschappij (ENET) die de tram in het spoor hield, echter zonder stoom. treinen tot diep in het land. Bovendien hebben we niet alleen met Haar- gen behoorlijk pessimis- tisch:„Een stadsspoor zou Spoorwegen hebben ge wezen op meer woning bouw ten westen van de In hoeverre snelle en doelmatige verbindingen tus sen de verschillende stadsdelen mogelijk wordt is eveneens een dwingende vraag. Schalkwijk, Heem stede, de Waarderpolder en Haarlem-Noord vormen de vier wieken rond het centrum en ondanks de verschillende buslijnen is er toch sprake van een zeker isolement voor bewoners of werkende bevol king in deze gebieden. De gemeente Haarlem heeft dit al lang ingezien en gedacht aan een tussenoplos sing in de vorm van NS-stations in Haarlem-Oost en West. Dit plan staat evenwel in de ijskast en het ziet er niet naar uit dat de verbindingen tussen de verschillende buitengebieden zullen worden geïn- lijntjes van vroeger zo gek nog niet waren. De tramwet van 1878 is dan wel achterhaald, maar dat neemt niet weg dat het stadsvervoer opgesloten zit in een fuik van koolmonoxyde, energieverslinding en geluidsoverlast. Wat een metro in grote steden aan oplossingen voor dit probleem biedt zou een boven gronds stadsspoor wellicht aan middelgrote steden kunnen bieden. Middenbermen, waarop rails kan worden aangelegd, zijn in Haarlem genoeg. Prof, mr. K. Vonk, buitengewoon hoogleraar in verkeers- en vervoersproblemen (vroeger verbonden aan de universiteit van Amsterdam) ziet de toekomst van het transport onvermijdelijk in elektrische aandrij ving, hetgeen op z’n minst als een deskundig teken aan de wand beschouwd mag worden tensiveerd. Welke weg zal de ontwikkeling van het stadsvervoer moeten gaan? Die van steeds meer circulatie rond een met parkeergarages volgebouw de binnenstad? Moet het autobusverkeer dienen ter vervanging van de auto’s van de mensen, die de stad op den duur niet meer inmogen? En hoe zit het met het vlotte en regelmatige vervoer vanuit de buiten wijken naar het centrum? Deze vragen sturen lang- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In de competitie van zeven uur was de grote verrassing, dat Coach House met 3-1 won van Pioneer. Juweliersshop blijft ook winnen. Dit keer van Plastic Koning: 4-0. Karrewiel en team Hannie wonnen respectievelijk van Sparevarkens en The Girls met 4-0. Game en serie dames: Rina Burghout (178-457). Game heren: Paul van Schie (208). Serie heren: Ton van Opzeeland (501). (ADVERTENTIES) Tel 267607-252740 Haarlem Postbus 933 I. 4 I Ipdienst 126655 vonds irgens Oil I .OOFT O OM nilllllllllll A FOKKERLAAN 34 Haariem-N lllllllll GEBOREN EEN ZOON VAN: H. J. van Rooden en G. A. M. van der Burg. GEBOREN EEN DOCHTER VAN: J. J. M. van Duin en J. H. Bakker; R. R. Victor en H. J. Mulder; J. D. van der Gaast en J. G. Vastenburg. ONDERTROUWD: F. A. Koppen en A. H. Enthoven; T. H. Hessling en J. Schut; J. B. W. Geijs en L. Klijn; P. H. Walthaus en M. Harting; W. E. Herder en M. C. Bouwman; R. Apeldoorn en J. G. M. Bastiaenen. OVERLEDEN: J. Vos, 60j., Dr. Schaepmanstraat; W. E. Huiberts, 69j., Caninefatenstraat; H. Dau- deij, 86j., L. Springerlaan; N. van Ginkel, 62j., Schutterstraat; J. Verkaik-Boll, 56j., Velserstraat. HAARLEM. Maandag 27 februari ver gadert de commissie voor sociale zaken en volksgezondheid openbaar in het stadhuis. Aanvang 15 uur. Op de agenda onder meer: eindrapport werkgroep herstructu rering raad voor maatschappelijk welzijn tot kristallisatiepunt, brief van Bram Bus- stra over diens weigering lid te worden van het bestuur van de stichting tot tijde lijke huisvesting van dakloze gezinnen en alleenstaanden plus een brief van het be stuur inzake die weigering, verslag 4e kwartaal 1977 keuringsdienst van waren. Als het ging om verbetering van de verbindingen tussen Haarlem en omliggende plaatsen waren er binnen de gemeente genoeg bestuurders, die een kooltje op het vuur wilden gooien om deze ontwikke ling te versnellen. Anders lag dat bij de elektrificatie van de stadsdienst in Haarlem. Dan kon er volgens de gemeente ineens veel minder en werd de nood zaak van railverbindingen weggewuifd. Zo werd al vanaf 1909 gewerkt aan plannen voor een geëlektri ficeerde lijn Schoten-Hout en werd dit project pas in 1913 ten uitvoer gebracht. Een zijtak van deze tram lijn liep van het Verwulft naar Overveen. Het Her tenkamp in de Hout was eerst het eindpunt van dit tracé, dat later werd doorgetrokken naar de Camp- laan en in 1922 aansluiting vond op de „bollenlijn”. In gemeentelijke krin gen is jaren geleden nog wel eens gespeeld met de gedachte de tram weer een plaats in het Haarlem se verkeer in te laten ne men. Deze dagdroom is nu niet meer aan de orde. Wel Bedrijfsboekhouding en administraties Bedrijfseconomische begeleiding en adviezen Bedrijfsfinanciering en organisatieplannlng Ook voor jonge of beginnende ondernemers Tel informatie dagelijks van 13.30-17 30 stad. Treinen zijn nu eenmaal geen hand karren, die je zomaar ergens kunt neerzet ten. Bij het aanleggen van nieuwe trajec ten moet je altijd kijken naar de eindpun ten en niet zozeer naar de te volgen route. Een tramlijn in Haarlem zou voor grote delen kunnen op vrije banen in de midden berm, maar bij kruispunten zou je al bo ven of onder de grond moeten. Een rail- functie legt de verkeersaders in een stad voor jaren vast. Eigenlijk ben ik altijd een voorstander geweest van een ringspoor, want de meeste steden ontwikkelen zich naar de buitenkant. Toch lijkt me Haarlem voor zo’n spoor te klein en leent het karak ter van de stad zich minder goed voor vaste railverbindingen. Snel optrekkend materieel is in deze stad ondenkbaar. Daarvoor zijn de afstanden te klein, maar ik ben ervan overtuigd dat de verwachte toename van het aantal auto’s en bussen in de stad een halt zal worden toegeroepen en dat vanwege pure energieproblemen uit geweken moet worden naar andere trans portmogelijkheden. Gezien het stadsbeeld van Haarlem kan ik me daarin alleen maar een trolleybus voorstellen. Het lijkt me gezien het deskundigenrapport van de 16 Westerse landen raadzaam dat daar serieus over wordt nagedacht”. DICK PANMAN gaan met de uitgifte van geldwaardige bonnen, waarvoor een vrije markt zou moeten bestaan. Zo zouden automobilis ten die meer willen rijden dan hun rant soen aangeeft daar dubbel en dwars voor de bel. Wij hebben het idee dat Geuzeveld er qua plotseling blijkt, noodzaak veel hoger uit springt dan Haarlem-Oost”. Bij de Spoorwegen be staan niet zulke hoge ver wachtingen van een bij de Van Merlebrug. Deze glorieuze ontwikkeling van de stadstram in Haarlem heeft zich echter niet doorgezet. Anno 1978 zijn het autobussen en auto’s die de dienst uitmaken van het stadsvervoer en de vraag is of deze wijze van transport in de toekomst wel haalbaar blijft. Om te voorkomen dat de stad dichtslibt met auto- en busverkeer is een verkeers circulatieplan ontworpen, autopakhuizen moeten o het parkeerprobleem oplossen en het overige weg- s zaam maar zeker naar de overtuiging dat de tram verkeer moet eveneens soepel worden afgewikkeld. Prof. mr. K. Vonk, buitengewoon hoog leraar in verkeers- en vervoersproblemen verwacht een energiecrisis rond 1990. Behalve de Ceintuurbaan werd ook een lijn naar Zandvoort in gebruik genomen. Dat was in 1899 en een jaar later kwam zelfs een lijn Haarlem-Bloemen- daal in exploitatie. Een fusie van de ENET met de Electrische Spoorweg Maatschappij bracht de door gaande verbinding Amsterdam-Zandvoort tot stand. Het zou de drukste tramlijn in Europa worden. In een gesprek met de heren Bonekamp van de afdeling marketing van de N.S. en Ribbert van de tak planologie wordt duide lijk dat er bar weinig ge stoeid kan worden met de spoorlijn Haarlem-Am- sterdam. Op extra rails voor een stadsspoor van Schalkwijk naar het stati on hoeft niemand te reke nen, want de ruimte zou er eenvoudig niet voor zijn. Een nieuw station Haar lem-Oost zou Haarlem echter een nieuwe dimen sie geven aan het open baar vervoer. „Een nieuw station ope nen we graag”, zegt plano loog Ribbert, „maar dat kan natuurlijk niet zo maar. De spoorlijn Haar lem-Amsterdam is zo druk, dat we er eigenlijk geen enkele stop bij kun nen hebben. Haarlem heeft belangrijke aanslui tingen. Een nieuw station geeft risico’s en zal conse- moet verstoken blijven van goede treinverbindin gen. Wij hebben tegen het Haarlemse gemeentebe stuur gezegd: verbeter de voorwaarden waaraan een nieuwe halte bij Par kwijk moet voldoen, dan praten we verder”. den van een eventueel sta tion te voldoen. Dat ver eist dan wel een volledige stopdienst op het traject Haarlem richting Leiden. We openen geen station om er een keer per uur te stoppen, in de Randstad zeker niet. Overigens be tekent straks opening van de Schiphollijn naar Den Haag nauwelijks verlich ting voor het traject Haar lem-Amsterdam. De inter- city-treinen blijven hier onveranderd rijden”. Over de toekomstmoge lijkheden van een stads spoor voor de Spaarnes- je met openbaar vervoer tad zijn de N.S.-deskundi- uit de voeten, maar een nieuw te bouwen stad Haarlemmers rijden gewoon even naar Umuiden. StadsParkeren daar Kf) gratis en winkelen centrum ee" ow'oofiijk y gezellig stadscentrum. In de A-klasse van maandag kwam nieuwko mer Kaja goed uit de startblokken. Denies no teerde 4-0. Plukker overtroefde Van Duinen ook met 4-0. Martinair had moeite met NMB, maar won toch met 2,5 tegen 2,5. Game en serie dames: Joke van Bennekom (159-448). Game en serie heren: Eric Kok (200-532). In de B-klasse van maandag ging Graetz goed van start door Van de Mey/De Bie te kloppen Vermeulen had geen tegenpartij. Luiten stuurde Stokman Renault met lege handen naar huis: 4-0. Game en serie dames: Wil Oldebyvank (200-441). Game heren: Hans Lewis (182). Serie heren: Hans Redeker en Gerard Hendriks (482). In de A-klasse van dinsdag wist het team Zwervers een punt af te snoepen van HAC Ford: 1-3. Uitenbogaard had geen verweer tegen Ban Es: 0-4. Roka Fashion was te sterk voor de Bepselaers: 3-1. Game en serie dames: Danielle van Rumpt (168-474). Game en serie heren: Rob Verhoef (205-561). In de B-klasse van dinsdag stuurde team Jofel de Muppets met 0-4 naar huis. Split kon niet meer dan een punt pakken tegen Pin Busters: 1- 3. Treffers zat zonder tegenstander. Game en sene dames: Jo Bekman (150-391). Game en serie heren: John de Winter (185-545). In de landelijke competitie is NBM goed voor de dag gekomen. Het team werd kampioen in de derde klasse en promoveerde naar de tweede. Denies vergrootte de feestvreugde door op de derde plaats te eindigen. I Prof. Vonk was destijds bij de ontwik- keling van de metro-plannen voor Amster- J, dam, een fervent tegenstander van de on- (eind KL Houtweg) in Haarlem nooit leven svatbaar zijn, wel gewel dig duur. Een tram zou nog wel iets kunnen bete kenen, maar die moet dan een veel groter gebied be dienen. Trouwens, al zou er een stadsspoor liggen naar een voorstadsstation bij Parkwijk, tellingen hebben uitgewezen dat de treinreizigers voor tachtig percent toch met de fiets blijven komen. Wie zou trouwens een dergelijk stadsspoor moeten beta len? Ook dit soort open baar vervoer moet in kwa liteit kunnen concurreren met alternatieven. De au to zal aantrekkelijker blijven”. De Spoorwegen houden het alziend planologisch quenties hebben voor alle oog ook op de westkant van Haarlem gericht. Het zou de heren in Utrecht niet misstaan af en toe de lem te maken, ook Half- vuiltjes uit dat oog te weg en Amsterdam-Geu- krabben, om niet te ver- zeveld trekken bij ons aan vallen in grove beleidsfou ten zoals uit het gesprek wanneer de heer Bonekamp aan het woord komt: „Er zijn ook verlangens naar een station westelijk van Haarlem ter hoogte van van een de Leidsebuurt. Maar die nieuw station ter hoogte wijk is toch een kwestie van Parkwijk. De priori- van sanering. Oh nee? Re- teiten van nieuwbouw hg- novatie zegt u. Dan ben ik gen vast tot in het begin verkeerd voorgelicht. De van de tachtiger jaren. Haarlem is daar niet bij. Er blijkt nog wel een fi nanciële restpost te zijn en stad om aan de voorwaar- heel eventueel zou Haar lem daar wel eens onder kunnen vallen. Ribbert: „Wat stelt een halte Haarlem-Oost nu ei genlijk voor? Het indus trieterrein Waarderpolder levert niet zoveel reizigers op. Het gebied ligt te ver spreid en de parkeergele genheid voor auto’s is maximaal. In de Zuider- polder staan nog geen wo ningen. Als N.S. hebben wij geadviseerd het daar vol te bouwen in plaats van een eventuele NO- RON-stad in de Haarlem mermeer. In Haarlem kun ste best de bus in Haarlem aantrekkelijk te houden. Er bestaat een norm van driehonderd meter voor de bereikbaarheid van een halte. Zelfs in Schal kwijk wordt die norm ove ral gehaald. De verbindin gen vanuit dit stadsdeel met zijn 35.000 inwoners zijn zo gek nog niet. Er rijden bussen regelrecht naar de stations Haarlem en Heemstede-Aerden- hout. Via het verkeerscir culatieplan wordt ge tracht een supersnelle verbinding met de binnen stad te krijgen Lambers: „We kwamen op een gegeven moment tot de conclusie dat de af stand Schalkwijk-binnen- stad sneller overbrugd moest worden. Dat werd al heel gauw lijn 77. Die doet het nu heel goed. Er is een stijgende lijn van klanten die hun auto laten staan. We hebben gemerkt dat je de automobilist niet de bus in krijgt als de snel heid van de auto niet geëv enaard wordt. Jammer genoeg ontbreekt de ruim te vaak voor meer vrije busbanen. Molenwijk-sta- tion is nog maar een kwes tie van 23 minuten, maar in de spits haalt de bus dat niet meer. Straks is de Schalkwijkerstraat klaar met een aparte opstel- strook voor de bus. We studeren er nog hard op wat voor lijn dat precies gaat worden, die dan van uit Schalkwijk richting centrum gaat”. i dergrondse. Vaste railverbindingen bepa- len volgens hem teveel van het toekomsti- Ige stadsbeeld en wikkelen relatief te wei nig verkeer af. Toch is prof. Vonk ervan ■overtuigd, dat het transport in de toekomst ■neer zal zijn aangewezen op electriciteit nis energiebron. Om aan te haken op deze ■toekomstige noodzaak in relatie tot een ■vlotte en inpasbare verkeersafwikkeling ■aat zijn voorkeur uit naar de trolleybus ■als opvolger van de dieselbussen. In ieder ■geval zal het toekomstige openbaar ver- ■voer electrisch voortgedreven moeten ■worden en uit licht materiaal moeten be- ■staan „Haarlem is te klein voor zwaar ■Uitgevoerde sneltrams. Bij het ontwerpen ■van alternatieve stadsverbindingen zal re- Ikening gehouden moeten worden met de snelheid van de vervoersmiddelen. Boven dien zou zo’n traject niet teveel overstap punten mogen hebben, want dat wekt gro- Be weerstand bij het reizend publiek”, ■’rof. Vonk beroept zich bij zijn argumen tatie over een verschuiving van het stads vervoer naar electrisch voortgedreven ver voersmiddelen op een rapport van de ■Workshop on Alternative Energie Strate gies, een door 16 Westerse landen uitge- Vrachte visie op het energievraagstuk. Vol- ■gens dit rapport zal de piek in de ener- Vieproblematiek liggen tussen 1985 en K200 0, ervan uitgaande dat de huidige ener giebronnen tegen die tijd zijn uitgeput dan Kwel economisch niet meer rendabel te ma- I ken zijn. „We moeten goed bedenken dat 1.99.6 procent van het maatschappelijk ver weer zich momenteel afwikkelt op basis Pan olie als energiebron. De olieschaarste •zal ongetwijfeld zijn intrede doen rond 1990 en dan zal moeten worden overge daan op andere energiebronnen zoals ^steenkool en nucleaire energie. Van zonne- Rnergie of windkracht hebben we weinig te verwachten gezien het totale energiete- ffkort dat zich zal voordoen. Het rapport ■van de Workshop verwacht dat in allerlei ■sectoren van de produktie en distributie Leen omschakeling naar andere ener- r.giebronrien mogelijk zal zijn. In de huis- ■vestings- en kantorensector kan bijvoor- L beeld worden bespaard op gas, maar in het ■transport zijn nog geen vervangende tech- k toeken uitgevonden voor olie als ener- ■giebron. Als we bedenken dat het tran- 1 spon 30 procent beslaat van het totale jolieverbruik is het duidelijk dat deze sec- Ltor een geweldige klap krijgt bij ener- ■gieschaarste. Tien procent van de olie gaat rtiaar zeeschepen, twee procent naar het ♦•vliegverkeer zes procent naar het vracht- ■goederenverkeer en twaalf procent naar ■“to particuliere autoverkeer. Wanneer er ■bezuinigd moet worden zal met name die ■consumptieve vervoerssector besparingen ■moeten opleveren. Het is natuurlijk zaak l“at bij eventuele distributie de portemon- naie niet beslissend mag zijn voor het [♦aantal kilometers dat iemand kan rijden. ^an zou alleen nog maar een happy few op e weg rijden en dat is natuurlijk onzin. ^Een passende maatregel van bezuiniging de particuliere sector zou bijvoorbeeld dat het olieverbruik wordt vastgesteld door het aantal beschikbare liters op het aantal geregistreerde kentekens te delen. distributiestelsel zou gepaard moeten moeten betalen”, filosofeert prof. Vonk. Bij een verminderde mobiliteit vanwege de verwachte energiecrisis rond 1990 zou den volgens hem in elk geval de centrale verkeersaders meer en meer moeten wor den aangedreven door electrische stroom. Maar ook in de verbindingen tussen ver schillende stadsdelen ziet prof. Vonk mo gelijkheden door middel van elektrificatie. „Een sneltram is ondenkbaar voor een De vervoersfilosofen van de busonderneming NZH koesteren in hun achterhoofd de wens nog eens op een of andere ma nier van de N.S.-spoorsta- ven gebruik te kunnen maken. Uitgerekend het traject Parkwijk-station wordt met een schuin oog je bekeken. „We komen helaas nooit op deze rails”, zegt de chef ver- voersdistrict Midden-Ne- derland J. Lambers. „De NZH wil best van dit tra ject gebruik maken, maar er is geen ruimte. Een stadsspoor is echt geen gekke gedachte, maar wij hebben daar geen plan nen voor. Het zou heel an ders zijn als Haarlem be schikte over een bestaand tramnet. Maar vergeet niet dat er voor een tram veel grotere aantallen mensen nodig zijn. Boven dien is de loopafstand naar de haltes te groot. Een bus is veel soepeler, die kun je laten slin geren”. De NZH doet zijn uiter- spitsten de plaatselijke vervoersdeskundigen hun oren toen Amsterdam nog roekeloos op papier met metrolijnen smeet naar Purmerend en Amstel veen. De potloodstreep van de hoofdstedelijke metrodeskundigen be reikte zelfs de Haarlemse agglomeratie. „Wij hebben daar posi tief op gereageerd”, zegt het hoofd van de afdeifhg verkeer op openbare werken, de heer J. Zuid- ema, „maar het ging alle maal niet door. Metrolij nen in Haarlem alleen zouden niet goed zijn. Bo vendien hebben we hier een zodanige spreiding van het buslijnennet, dat de NZH het gemakkelijk aan kan”. Wie ook nooit meer iets van zich heeft laten horen is Luuk Aarts, Haarlem mer en bezeten van alles wat met openbaar vervoer te maken heeft. In 1971 lanceerde hij plannen voor metrolijnen tussen Zandvoort en Amster dam, Haarlem-Noord en Schalkwijk, een speci fieke spoorlijn voor de bollenstreek en railver bindingen tussen vele an dere plaatsen in Noord- en Zuid-Holland. De nu 34- jarige Aarts liep destijds als technisch tekenaar stage bij de gemeentelijke dienst openbare werken in Haarlem. Hij werd na gewezen als „tramgek” en „metrofanaat”, maar, zo als ze nu nog bij openbare werken zeggen: „wel posi tief’. De gemeentelijke verkeersdeskundigen ga ven zeven jaar geleden volmondig toe: „Er is niemand die zoveel van openbaar vervoer afweet als Luuk Aarts, alleen is hij zijn tijd ver vooruit Theo van Kaaij

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 9