Twee valpartijen in tweede etappe Parijs-Nice sportpuntiq Ruud Wielart: Remise Timman W// goals van Paul Litjens War nas stopt ’n Ei hoort erbij .ER Voorbereiding onvoldoende I3OI=KI=NWI=I=I< o Positie Ramsey In het geding „DCIJ IS INTERESSANT GENOEG” weer overwinning op India 8 [paardenkoefsen VERHALEN VAN MARNIX GUSEN ALS BOEKENWEEKGESCHENK. I g® FA Niet naar EK-indoor 31 SPORT 19 7 8 MAART 8 WOENSDAG - I II gel. rwff „Onbegrijpelijk" Ton Sijbrands: „Titelkans als ook Clerc komt" zon ktri- Dus voor de zekerheid spoorslag naar de Boek handel! iel P- rw, iden Uitslag iter en UddlUlllUgUH wei vuui upounuuuiiig "Overkomst dringend gewenst” is de titel van het Boekenweekgeschenk 1978. Het bevat zeven verhalen van Marnix Gijsen. Helder, boeiend proza, waarmee het goed is de Boekenweek ademloos te beginnen. De aardige 4- illustraties en de omslag zijn van Wout van Vliet. dtiitgcrui gewenst U krijgt dit Boeken- weekgeschenk gratis in de speciale Boekenzak gestopt, als u voor f 17,50 aan boeken koopt. |i|| 1 k A p CT Br» r ’SHMK SCHEDELBREUK AGOSTINHO Ruud Wielart: niet naar EK (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i I' Paul Litjens: vijf treffers I Jan Raas („Kort voor de finish heb ik log geprobeerd om alleen weg te komen”) BUGOJNO. In de achtste ronde van het internationale schaaktoernooi van Bugojno heeft Jan Timman remise ge speeld tegen de Joegoslaaf Gligoric. Door dit resultaat staat Timman nu op de vierde plaats met 5 punten. en Theo Smit („De grote vorm is er nog niet”) moesten het met bescheiden klasse ringen doen. Ofschoon zijn veertigste plaats in de rituitslag daarvan geen weer spiegeling was, speelde van het dozijn Ne derlanders alleen Michel Jacobs een rol van betekenis. De jonge Limburger in de ploeg van Hinault was overigens niet uit op persoonlijk succes, toen hij als een der eersten naar de eindstreep joeg. „Ik moest de sprint aantrekken voor Bertin”, zei Ja cobs. „Het was dus een kwestie van alles uit de kast rijden en dan maar hopen dat de etappe-overwinning in onze ploeg te recht zou komen. Jammer dat Bertin voor Esclassan het hoofd moest buigen. Het feit dat ik na de lastige finale nog voldoende kracht over had om de sprint aan te trek ken, geeft mij niettemin een tevreden ge voel.” Dat de slotfase van de tweede etappe in Parijs-Nice voor de nodige deining zorg droeg, kon het vrij monotone koersverloop in de eerste uren niet goedmaken. Behalve een paar vluchtpogingen, waarbij van Ne derlandse zijde Gevers en Priem betrok ken waren, gebeurde er tot de helling bij Nolay (162 kilometer) niets. Michel Lau rent kwam op deze voor het bergklasse- ment tellende stijging als eerste boven en Het meest voor de hand liggende is dat Litjens, die bij zijn club Kampong gewend is op het kunstgras te trainen, zijn produk- tie van vijf goals uit de strafcorners peurt, maar aan zijn specialiteit gingen vier voortreffelijke velddoelpunten vooraf. Nederland bewees dat het qua techniek helemaal niet onder behoeft te doen voor de wereldkampioenen, die hun befaamde balgoochelaars duidelijk naar de rijen van de ex-internationals hebben zien verdwij nen. De huidige generatie kan nog veel. Dat lieten ze bij vlagen zien. Vooral het met de bal aan de stick manoeuvreren is hun specialiteit, die echter op het natuur- gras van Buenos Aires gecompenseerd dient te worden door acties zonder bal. En daarin blinken de heren niet uit. De mai) met de bal maakt ruimte, terwijl de andere meesprinten. Maar in de meeste gevallen volgt geen vloeiende combinatie, zoals ze in het verleden plachten te doen. Het indi vidualisme vierde ook op het kunstgras hoogtij. Daar stond het Nederlandse col lectief tegenover. Zo sterk zelfs dat de ploeg volgende week bepaald niet als un derdog afreist naar het wereldkampioen schap in Argentinië. „onttroonde” Jan Raas als aanvoerder in de rangschikking der klimmers. Wijzigingen in het algemeen klassement deden zich als gevolg van de massasprint die Esclassan zijn derde overwinning dit seizoen bezorgde niet voor, met uitzon dering dan van het wegvallen van Roland Salm op de achtste plaats. Hierdoor kwam Fedor den Hertog als vijfde Nederlander bij de eerste tien Knetemann bleef eerste. De kans was aanwezig dat er meerdere spelers zouden vertrekken en dat was voor mij geen basis meer om als trainer te blijven fungeren. Bovendien speel ik al vanaf 1970 bij RDG, met uitzondering van het jaar dat ik voor Roxy Dual uitkwam. Het leek me wel leuk om weer eens in een nieuwe omgeving te werken. Het spelersmateri- aal bij DCIJ is interessant genoeg en ik hoop dan ook weer enthousiaste spelers aan te treffen. Verder is de afstand ook minder bezwaarlijk. Het op en neer reizen naar Den Haag (Sijbrands woont in Amsterdam - red.) werd op den duur toch wel een vermoeiende bezigheid”, aldus Ton Sijbrands. De kersverse DCIJ-er hoopt wel dat ook Rob Clerc naar IJmuiden zal komen. Ton Sijbrands: „Met Clerc erbij zie ik een grote kans om kampioen te worden”. Dat laatste hadden de IJmuidenaren twee seizoenen geleden zelfs niet durven dromen. sing met aanvoerder Vijay Phillips, Sik- king bleef vijf minuten bewusteloos liggen en werd met Phillips, die een uitpuilende bloeduitstorting op het bovenbeen had, afgevoerd. Sikking: „Ik zag drie man op mij af komen. Wat er daarna gebeurde weet ik niet meer”. Na een verkoelende douche klaagde hij over hoofdpijn. ZWOLLE (ANP). Henk Warnas zal aan het einde van dit tweede seizoen bij eerste-divisieclub PEC- /Zwolle zijn loopbaan als actief spe ler beëindigen. C, R. (Van onze speciale verslaggever) CHALON-SUR-SAONE. De massa- I sprint in de tweede etappe van Parijs-Nice verliep zonder ongelukken. Geen drie mi nuten eerder, toen het vrijwel compacte peloton in sneltreinvaart Chalon-sur-Sa- one binnenraasde, hadden twee valpartij- I en daarentegen wel voor opschudding ge- Warnas zal als trainer in dienst tre den bij de amateurtweedeklasser Go Ahead in Deventer. Voor Warnas naar PEC/Zwolle ging speelde hij voor Feyenoord en Go Ahead. Tien jaar geleden kwam hij vijf keer uit voor het Nederlands elftal. Hennie Kuiper: „Ik zag Salm tegen een vluchtheuvel rijden. Onbegrijpelijk dat iniemand van de organisatie daar een man |had geposteerd om ons te waarschuwen. We kwamen met een snelheid van meer dan 50 a 55 kilometer per uur aanstormen. Je weet hoe het gaat in de slotfase van een wedstrijd, vooral wanneer een peloton van bijna 100 renners zich gereed maakt voor de eindsprint. Toen Salm neersmak te wist ik direct dat hij uit de koers zou verdwijnen. Ik ben trouwens vorig jaar tijdens de Ronde van Zwitserland op bij na dezelfde wijze tegen een paal gereden”. t/m 11 MAART inmiddels geleerd. Voor topspelers was het dan ook weinig aantrekkelijk om in een dergelijk tiental te gaan spelen. Maar de damclub IJmuiden was niet bereid om te wachten op de dingen die zouden gaan komen. Er werd in eerste instantie voor gezorgd, dat het huidige spelersbestand gehandhaafd bleef, terwijl er daarnaast aan gewerkt is om een klimaat binnen DCIJ te schep pen, dat het aantrekken van topspelers zou vergemak kelijken. Veel steun werd daarbij ondervonden van begunstigers, die bereid waren het prijzengeld in de onderlinge competitie van DCIJ zo aantrekkelijk moge lijk te maken. Dit idee is succesvol gebleken, want al snel werden spelers van buitenaf bereid gevonden om aan deze competitie deel te nemen. Zo was de komst van Gerard Beerepoot al vrij spoedig zeker. Ook Ton Sij brands werd benaderd en bleek interesse te hebben. Niet enkel en alleen vanwege dit financiële aspect. „Ik was niet erg tevreden met de huidige situatie bij RDG. Tweede etappe AuxerreChalon-sur-Saone, 197 kilometer 1 Esclassan (Fra) 5 uur 9 minuten en 17 seconden, 2 Bertin (Fra), 3 Van Haerens (Van onze sportredactie) HAARLEM. Twee redenen hebben geleid tot de afzegging van Ruud Wielart voor de Europese indoorkampioenschap pen atletiek het komende weekeinde in Milaan. De 23-jarige Haarlemse hoog springer, die vorig jaar in San Sebastian een bronzen medaille veroverde, acht in de eerste plaats zijn technische voorberei ding onvoldoende en twijfelt in de tweede plaats ernstig aan de capaciteiten van trainer Servee Wijsen, die hem in Milaan zou moeten begeleiden. Wielart, die een maand geleden in Ma drid al eens over 2.23 wipte, kon zich niet optimaal voorbereiden, omdat hij tijdens een trip naar de VS en Canada een blessu re opliep. Tijdens wedstrijden daar kwam hij in New York tot slechts 2.15 en haalde hij in Toronto de aanvangshoogte niet. De controverse tussen Wielart en Wijsen is niet nieuw. De atleet wordt al een paar jaar begeleid door de Westduitse trainer Dragan Tancic. Servee Wijsen: „Vorig jaar november hebben wij in Edinburgh met Tancic gepraat. De atletiekunie kan hem niet meer betalen voor de begeleiding van Wielart. Een ander punt is dat Tancic Wielart niet kan coachen tijdens Europese kampioenschappen, omdat hij bondstrai- ner is van de Westduitsers en dus de con currentie dan zou begeleiden. Overigens moet er wel spoedig een gesprek komen tussen Wielart, Tancic en de KNAU.” Zonder Wielart lijkt Nederland zijn eni ge kanshebber op een medaille te hebben verloren. Wijsen: „Ik geloof niet dat Wielart een echte kanshebber zou zijn ge weest. Door die blessure was zijn vorm niet zo geweldig. Maar veel weet ik er ook niet van af, omdat wij nauwelijks iets door krijgen van zijn prestaties.” De Nederlandse ploeg voor de EK be staat nu nog uit twee dames en zes heren. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft gisteravond de ploegen bekend gemaakt, die op 25 maart zullen deelne men aan de IAAF-Cross in Glasgow, het officieuze wereldkampioenschap veld lopen. Bij de heren: Jos Hermens (KNAU), Bram Wassenaar (De Bataven), Tonnie Luttikholt (ASV Eibergen), Jo Schout en Piet Vonk (beiden RKHAV), Henk Mentink (Daventria) en Klaas Lok (Phoenix) Bij de dames: Annie van Stiphout (HAC), Carla Beurskens (Festina), Tineke Kluft (THOR) en de zusjes Brigitte en Karin de Nijs (beiden RKHAV). [BIRMINGHAM (SID). De kans is [root, dat sir Alf Ramsey binnen af- Henbare tijd zijn ontslag zal nemen als iefenmeester van de Engelse voetbalclub Birmingham City. De voormalige bonds coach van het Engelse elftal, dat onder >ijn leiding in 1966 wereldkampioen Werd heeft ruzie met de sterspeler van Birmingham, Trevor Francis. Dat Nederlandse totaalhockey zette zich na de rust voort toen ook Bolhuis en Gun ning hun plaatsen overdeden aan Wouter van den Bergh en Tom van ’t Hek. In die periode liet Litjens zich uit de spits terugvallen, wat bewaker Sylvan Dung Dung niet begreep. Marcheerde de Utrechtse spits op snelheid de Indiase de fensie binnen, dan was ook libero Baldev Singh geklopt, doordat aan de flanken ook Doyer, Gunning en Leefers binnen drongen. Doelman Maarten Sikking kwam in bot- Titelverdediger Wladimir Kovalev uit de Sovjetunie heeft na de verplichte figu ren de leiding genomen tijdens het wereld kampioenschap kunstrijden in Ottawa. Hij heeft een geringe voorsprong op de Oostduitser Jan Hoffmann. Derde is ver rassend de Amerikaan Charles Tickner. Het Nederlands amateurelftal voor spe lers tot 21 jaar heeft gisteren in Schwedt aan de Oder met 4-0 verloren van de Oost- duitse jeugdploeg tot 21 jaar. Bij rust was de stand 1-0. De uitslagen van de basketbalwedstrij- den, die gisteravond in de eredivisie zijn gespeeld, luiden: heren P. Delft-N.N. Do- lar/Groningen 101-94. Dames: VS/Oud Beijerland-D.L./Amsterdam 69-68 (onder protest van DL.). De wedstrijd tussen West Duitsland en de Sovjetunie, die vandaag in het Frank forten Waldstadion wordt gespeeld, zal rechtstreeks via de Westduitse televisie (tweede net) worden uitgezonden. Partizan Belgrado heeft zich geplaatst voor de eindstrijd van het basketbaltoer- nooi om de Korac-beker (Europa Cup 3). Partizan won gisteravond de thuiswed strijd tegen Juventud Badalona met 107- 95, nadat de Spanjaarden de eerste ont- moeting met 114-109 hadden gewonnen. Partizan kreeg daardoor een positief saldo van zeven punten. I Hanni Wenzel uit Liechtenstein heeft de wereldbeker ski bij de dames gewonnen. De tuimeling, nadat de rode vlag van de aatste kilometer was gepasseerd, weer- ^lield Knetemann ervan om een gooi te ioen naar een ereplaats. Hij zei weliswaar lat hij tegen de pure sprinters weinig kans >p de tweede achtereenvolgende etappeze- je zou hebben gehad, maar aldus Knete- rnann: „Ik had toch voor een aardig prijsje (kunnen zorgen. In de laatste honderden ineters is het een kwestie van zo hard inogelijk rijden.” De best geklasseerde Nederlander in het massale sprintgevecht werd Leo van Vliet. Hij sleepte een negende plaats uit het vuur. „Ik mopper niet”, zei de jeugdige ploeg- piakker van Zoetemelk. „Van een valpartij heb ik niets gezien. Het gebeurde achter ■lijn rug. Ik hoorde schreeuwen en ge kraak van materiaal.” De uitslagen van de derde rond zijn: Ivkov (Joe)Spasski (Sov) Vz-Va, Karpov (Sov)Tal (Sov) Va-’/a, Balasjov (Sov)—Hübner (Wdl) ’/a-’/a, Timman (Ned)Gligoric (Joe) ‘/a-’/a, Miles (Gbr)Byrne (Vst) afgebroken, Bukic (Joe) Hort (Tsj) uitgesteld, Portisch (Hon)Vukic (Joe) afgebroken en Larsen (Den)Ljubojevic (Joe) 1-0 De stand na acht ronden is: 1 Spasski en Ljubojevic 5,5, 3 Hort 5 1 afgebroken partij, 4 Timman 5, 5 Karpov en Ivkov 4 1 afgebroken partij, 7 Hübner 4, 8 Gligoric 3,5 1 afgebroken partij, 9 Miles 3+2 afgebroken partijen, 10 Portisch 3 1 afgebroken partij, 11 Larsen 3, 12 Vukic 2,5 1 afgebroken partij, 13 Balasjev2 +2 afgebroken partijen, 14 Bukic 2 1 afgebroken partij en 15 Byrne 1,5. HILVERSUM. De uitslagen van de gister avond in Hilversum gehouden draverijen zijn. ESSEXPRIJS 2000 m: 1 Poolster (B. Leeuwen- kam) 2.52.6, 1.26.3, 2 Parel Harvester, 3 Opsies W Winn 2.50 pl 1.30 1.70 kopp 6.20 trio 26.50 Niet gestart: Peer Gynt en Peperduur HERFORTPRIJS 2000 m: 1 Rien Arctic (W Stort) 2.54.3 1.27.2, 2 Petra Hollyrood, 3 Prince de Reve Winn 6.20 pl 1.50 1.60 6.50 kopp 7.10. GLAMORGENPRIJS 2000 m: 1 Olten Victory (C Hetteling) 2.47.2 1.23.6, 2 O Sullivan, 3 Othello Donne Winn 8.70 pl. 3.60 5.80 7.40 kopp 79.50 BEDFORDPRIJS 2440 m: 1 Palatin Hanover (A. J Mollema) 3.28.3 1.25.4, 2 Piccolino, 3 Olaf Bloemlust. Winn 2.50 pl 1.40 2.50 kopp 7.20. GLOUCESTERPRIJS 2020 m 1 Our Gentle man (A. H. Suykerbuyck) 2.45.8 1.22.1, 2 Pronk- jewail, 3 Pallieter. Winn 2.90 pl 2.20 2.50 2.50 kopp 9.50 trio 59.70. AMATEURWINTERKAMPIOENSCHAP 2000 m: 1 Lentebode (C. Kleynendorst) 2.48.9 1.24.5, 2 Nozem D, 3 Jamaica Boy. Winn 6.50 pl 1.80 1.40 3.50 kopp 9.10. OXFORDPRIJS 2000 m: 1 Odysner (J. J. Hen- drikx) 2 45.7 1.22.9, 2 Paloro de Bois, 3 Nanette D. Winn 6 40 pl 3.40 4.80 4.30 kopp 87.10 trio 1496.10. Niet gestart O Tempora en Lapointe. HEREFORDPRIJS 2020 m 1 Laiko Beroona (H. J. Pools) 2.44.1 1.21.2, 2 Nathan Olivier, 3 Kamiel. Winn 3.30 pl. 1.30 1.30 1.70 kopp 3.30 CARDIGANPRIJS 1600 m: 1 Liesbeth Barke (S. A. Hartman) 2.09.3 1.20.8, 2 Nanette, 3 Nancy Harvester. Winn (stal) 3.60 pl. 5.30 2.50 2.60 kopp 33.40 trio 1357.50. Niet gestart Majoor en Nortons boy. SUFFOLKPRIJS 2020 m: 1 Olympiade (M. Bouwhuis) 2.49.1 1.23.8, 2 Ooievaar B, 3 Pipo de Clown. Winn 4.10 pl 2.10 3.00 kopp 7.40. TOTALISATOROMZET 445 153, De 25-jarige Francis gaf na de interland wedstrijd tegen West-Duitsland een vraag gesprek met het dagblad „The Guardian”. Jit was voor de 55-jarige manager reden l’rancis een boete op te leggen van 500 )ond (ongeveer 2200 gulden). Ondersteund A 300r zijn clubgenoten kantte Francis zich 19 v tegen het beleid van de oudbondscoach, die hierop zijn vermoedelijke ontslag ken baar maakte. I zorgd. Joop Zoetemelk vertolkte dan ook de mening van het overgrote deel in de sprintende meute, toen hij nahijgend op de Avenue Edouard Herriot zei: „Ik ben blij dat ik heelhuids aan de finish ben geko men. Het was in de laatste kilometers een yS’ verschrikkelijke ravage. Verschillende t en jongens hebben gegarandeerd zware ver- Oei- wondingen opgelopen.” Het was goed getypeerd door Zoetemelk en het leverde het zoveelste bewijs dat er voor het bereiken van het laatste rechte stuk naar de finish, altijd gevaarlijke toe standen in het peloton heersen. De twee valpartijen (voordat Jacques Esclassan de etappe-overwinning opeiste) hadden de hoofdmacht inderdaad flink geteisterd. De Zwitser Roland Salm en de Portugese „ve teraan” Joaquin Agostinho moesten in al lerijl naar een ziekenhuis worden ver voerd. Agostinho hield aan de tuimeling een schedelbreuk over. Salm had geen breuken opgelopen, maar was wel aan alle kanten geschaafd. Bittinger, die tegen een auto was gebotst en de Engelsman Sher- wen, die eveneens tot de slachtoffers van de valpartij behoorden, konden de eind streep wel bereiken, alwaar nog meerdere renners met pijnlijke gezichten rond liepen. (Van onze dammedewerker) IJMOND. De damclub IJmuiden is er in geslaagd om Ton Sijbrands voor het nieuwe seizoen aan te trekken als trainer/speler. Dit bericht kwam gisteren als een volslagen verrassing voor de gehele damwe- reld. Opnieuw heeft DCIJ bewezen dat het nog steeds in staat is om een stunt uit te halen. Twee seizoenen geleden nog bijna gedegradeerd, dan een kampioen schap en nu titelkandidaat in de hoogste klasse van Nederland. Maar het meeste opzien baarde toch wel de komst van Ton Sijbrands. Slechts weinigen hadden het voor mogelijk gehouden dat de oud-wereldkampioen zijn huidige club RDG wel eens zou kunnen verruilen voor het pas gepromoveerde IJmuiden. Het leek inderdaad onlogisch. Het bestuur van IJmui den realiseerde zich heel goed, dat handhaven in de hoofdklasse met het huidige materiaal een zeer zware opgave zou gaan worden. Dat heeft de ervaring hen Het podium in Chalon-sur-Saone na de tweede etappe van Parijs-Nice: v.l.n.r. Jean/Luc van den Broucke, derde in het klassement, Bernard Hinault, vierde, Jacques Esclassan, de ritwinnaar, en Gerrie Knetemann, leider in het algemeen klassement. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Wat gevreesd werd is niet gebeurd. Het Indiase hockeyteam kreeg gisteravond op het kunstglas, dat binnenkort ook in twee stadions te Mos kou wordt gelegd voor het olympisch hoc- keytoernooi, de gelegenheid duidelijk te maken dat de twee nederlagen tegen Ne derland berustten op het feit dat in Eindhoven en Amstelveen op natuurgras werd gespeeld. Immers, in eigen land is leem het bij uitstek geëigende materiaal, waarop wordt gespeeld en de egale kunst grasmat benadert die vergelijking aardig. Maar Oranje, zelfs zonder Ties Kruize en Ron Steens (beiden licht geblesseerd), nam na de 5-2 en 6-5 middels vijf doelpun ten van Paul Litjens weer ruim afstand: 5-3. (Bel), 4 Sibille (Fra), 5 Arijs (Bel), 6 Guerinel (Fra), 7 Dal Gal (Ita), 8 Gisiger (Zwi), 9 Van Vliet (Ned), 10 Kellye (Ier), 16 Raas (Ned), 17 Smit (Ned), 25 Gevers (Ned), hierna het peloton, 65 renners, met de andere Nederlanders. Opgege ven: Agostinho (Por), Salm (Zwi) en Bertolo (Fra). ALGEMEEN KLASSEMENT. 1 Knetemann (Ned) 10 uur, 50 minuten en 37 seconden, 2 Zoetemelk (Ned) op 5 sec., 3 Vandenbroucke (Bel) op 5 sec., 4 Hinault (Fra) op 9 sec., 5 Braun (Wdl) 15 sec., 6 Laurent (Fra) op 20 sec., 7 Kuiper (Ned) 24 sec., 8 Hezard (Fra) op 31 sec., 9 Lubberding (Ned) op 31 sec 10 Den Hertog (Ned) op 37 sec., 11 Raas (Ned) op 39 sec., 22 Van Vliet op 54 sec, 26 Van den Hoek op 1 min en 7 sec 32 Priem op 1 min. 39 sec., 55 Gevers op 3 min 54 sec., 64 Jacobs op 6 min 35 sec 73 Smit op 7 min. 03 sec. Er zijn nog 113 renners in koers. 1 w

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 31