3 Commodores attractie met uitgekiende show Indonesië voor en na de oorlog Manco aan raffinement bij pianist Crossley Informatief muziekdocenten Bomenboekje W Ontslag dreigt voor 750 I iedere sekonde is echt met n Maxell cassette i Expositie in Frans Halsmuseum toont enthousiast schildersplezier Psychische kanten van emancipatie besproken wij ontvingen niaxEllmB B D ks< >re ma m 91 z» 2 B.V B.V Aanbieding: Vier halen, drie betalen kJ UIIIIIIIIII11111 H Ze^ mimiiiiiiiii z z Schetsboekbladen Liszt-recital in Amsterdams Concertgebouw I dinsdag Bewustwordingsproces te wetenschappelijk ontleed I® El ‘*W KUNST 13 19 7 8 APRIL 1 1 I W KO-NVV wil opheldering I Van den Bei); Expert, Zijlstraat 87- Elres, Keizerstraat 9. Etron, Nieuw-Guineaplein 25-26. Radio Korrekt, Leidsevaart 130. Ton Kuylenburg, Gen. Cronjestraat 1. Top Shop, Gen. Cronjestraat 57- Praktisch bomenboek, door Bert Schut, uitg. Rap ƒ22,50. 1 'F Tot en met 15 mei krijgt u de gelegenheid kennis te maken met Maxell. Bij de volgende dealers liggen folders voor u klaar: Allwave-Lasky,Grote Houtstraat 16. I I t f-gn I HAARLEM. Het mag enigszins bekend worden geacht dat er een Haarlemse „schildersschool” bestaat, hoewel ze als zodanig niet is gekwalificeerd. Onder de dwingende invloed van Henri Boot werd al voor de Tweede Wereldoorlog de basis voor een stijl gelegd die nu nog - *j in grote trekken door een Kees Verweij, een Wim Steyn of een Cor Hak —1 wordt beqefend, zij het ieder met een zeer persoonlijke toets. Drie ,J| elementen zijn in dit figuratieve werk van groot belang: het is bezon ken, introvert en vooral intiem. 3 r 1 bibliotheek ibouw.. ■ROOSfiW )e Klai en Ett( CEES STRAUS H. R. htertuii s 12 JOHAN VAN KEMPEN I aariem I I w///' Elias in Batavia en Jakarta, door Margaretha Ferguson, uitg. Leopold 24,90. I Otto de Kat: intieme esthetiek I met internationaal karakter 1 I rViarkt.! i/aldecl t tan bi| alq dan beschouwend. Het is in feite het zoe ken naar de aanwezigheid van het tijdloze esthetische, het eeuwige dat kunst tot kunst bestempelt. De keuze die het Frans Halsmusuem heeft gemaakt is een zeer gelukkige. Er zitten ware topstukken onder die voortdu rend getuigen van een enthousiast schil- dersplezier dat onuitputtelijke bronnen lijkt aan te boren. De Kat hoeft niet verder te kijken dan het interieur van de kamer waarin hij zich bevindt of het uitzicht dat het raam hem biedt om hem tot werken aan te zetten. Een handvol eenvoudige stukken, vaak niet meer dan wat meubels of een kan met wat takken zijn genoeg voor hem om teen lyrisch „gedicht” te ma ken. Daarnaast bevredigt hij zijn reislust met bezoeken aan de Auvergne in Frank rijk, een landschap dat op zijn doeken zindert onder het zonlicht dat alle kleuren ombuigt en alle vormen lijkt te veranderen en te abstraheren van hun omgeving. DEN HAAG. „Jullie zijn nu in Com modore Jand”, schalt onverwacht een ro botachtige, metalen stem. „Wij zijn hier gekomen om de leiding over jullie liefheb bende hersentjes over te nemen. Wij willen geen kwaad doen, niemand laten schrik ken. Het enige dat we willen brengen is liefde”. Het geluid en de mysterieuze klanken die het omgeven, sterven weg. Een Temptations-achtig riedeltje wordt ingezet en de spots werpen weer een feller licht op het podium. Het kolossale Com- modores-logo dat boven het drumstel zweeft, wordt uit het gezicht getrokken. En onthult de cameraman die er tijdelijk achter schuil ging. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het scheppen van werk loosheid. Zo noemt de Kunstenaarsorga- nisatie-NVV (KO-NVV) het voorstel van minister Gardeniers van CRM om 750 niet volledig bevoegde muziekschooldocenten te vervangen door daartoe om te scholen, werkloze onderwijzers. Zij heeft dit plan voorgelegd aan de minister van Sociale Zaken in het kader van het aanvullende werkgelegenheidsbeleid. zinnige vocalen en een uitbundige show het geheel naar een hoger peil tillen. Muzikaal is dat naar mijn smaak te hoog gegrepen, maar het beoogde effect sor teert de methode wel. Na amper tien minu ten zijn de honderden fans als was in de handen van leadzanger Lionel Ritchie, die zich bedient van geslepen volksmenners- methoden om de al energieke sfeer nog verder op te jutten. Geoliede soulchoreografieën, samen met gitarist Thomas McClary, bassist Ronald LaPread en trompettist William King zor gen voor afwisseling en dynamiek, terwijl toetseman Milan Williams en drummer Walter Orange zorgen dat de muzikale aandacht niet verslapt. Extra steun komt daarbij van vier sessiemusici (blazers en gitarist) die zich bedienen van de naam The Mean Machine. De aankleding en de wijze waarop het geheel in zijn werk gaat, is vanzelfsprekend af. Drie snelle songs Won’t come dance with me, Slippery when wet en Come inside gaan net als op het dubbel-live album vooraf aan de geestdriftig ontvan gen ballad Just to be close to you, waarvan de meligheid uitgebannen wordt dankzij uitgekiende vocale harmonieën. Evenals later het geval is bij de meezinger Sweet Love, waaraan het al beschreven incident voorafgaat. De spanning stijgt diverse ma len tot het kookpunt. Dat gebeurt bij Zoom als Walter .Orange achter zijn drumkit vandaan komt voor een vocale bijdrage, bij het melodrameti- sche Easy (goede zang van Ritchie) en bij het uit volle borst meegezongen Brick Hous. Maar dan is het arsenaal aan con tactmogelijkheden nog niet uitgeput. Van avond spelen de Commodores weer hun spel in de Jaap Edenhal te Amsterdam. JOHN OOMKES. H. R. BATAVIA en Jakarta: één stad, maar twee heel verschillende werelden. Batavia, eens hoofdstad van het koloniale Nederlands-Indië; Jakarta, de alsmaar in inwonertal uitdelende hoofdstad van het onafhankelijke Indonesië. Margaretha Ferguson verenigde die twee werelden in haar boek Elias in Batavia en Jakarta”, een roman over families, die voor de Tweede Wereldoorlog in de befaamde sfeer van de koloniale tropen woonden; vervolgens de oorlog zien komen; in een Jappenkamp belanden en tenslotte weer in Batavia terugkeren. Daar is de sfeer van weleer verdwenen.. De onafhankelijkheidsstrijd is begon nen. Elias Bakker, één van de hoofdfiguren uit de roman, ziet zijn zusje, dat, alle ellende heeft overleefd, vermoord worden door een opstandige menigte bij het Koningsplein. Elias trekt naar Nederland. Na dertig jaar keert hij terug naar zijn geboorteland. Indië is nu volledig Indonesië. Elias weet dat hij in het „nieuwe” land wil leven en werken. i-Alkma Heem; ide 74. ksweg Sniep -Arnhe I bouwki i. Tel. >rom. I 3 keuk uit woc antrekki of ecH arage.i eel voo 55m2) Tel. Tel. I HET SCHIJNT dat uitgever Thomas Rap zelf een minnaar van de natuur is en dat hij met name geïnteresseerd is in bomen. Geen wonder dat hij het „Prac- tisch bomenboek” heeft laten samen stellen door Bert Schut, een man, die uit Gorssel komt (Waar schitterende bossen gelegen zijn). Je moet er niet van uit gaan, dat je aan de hand van illustraties nu eens een leuk boompje of struik kunt uitzoeken voor je tuin. Nee, het gaat eigenlijk precies andersom. Eerst ga je kijken welk soort boom het in je tuin het beste doet aan de hand van de gegevens, die je in dit kleine boekje vindt. Of je kunt als je niets van bomen afweet afgaan op een mooie naam. Neem de gagelachtigen. Als je geen zure heidegrond hebt of halfmoerassi- ge veengrond dan kun je de gagel wel vergeten. Jammer, want de aromati sche geurende takken kunnen de mot ten uit de klerenkast verjagen. Het ontbreken van illustratie, al is het maar een luchtige schets, vinden we toch wel een handicap in dit overigens aardige boekje, dat allerlei gegevens biedt zoals over het planten en onder houden en het eventuele gebruik (ge noemde klerenkast; hegafscheiding; schaduwgevend). 4 kame 1933) i geschik l\anvaai De Nabi’s hielden van matte, vlak uitge streken kleuren en een gedempte subtili teit in het werk. Als een beweging van het post-impressionisme stonden de Nabi’s voor een expressieve vormverandering en een synthese van kleur, fantasie, vereen voudiging en bespiegeling, allemaal ken merken die in het vroege werk van De Kat zijn terug te vinden, zoals ook de tentoon stelling uitwijst die momenteel van zijn werk in het Frans Halsmuseum in Haar lem wordt gehouden. Gerekend naar de tijd lagen de Nabi’s een generatie voorop. De Kat die van de toen eigentijdse stromingen met name het kubisme goed heeft leren kennen. Aldus vind je bij de Otto de Kat van voor de oorlog enerzijds Vuillard, Bonnard (en ook de fauvisten Matisse, Marquet en Derain) terug, anderzijds heeft hij zijn vormleer in bepaalde gevallen zeer specifiek op het kubisme afgestemd. I Bewust is op deze expositie niet gekozen voor de aquarellen die elders vrij regelma tig geëxposeerd worden. Wel is van De Kat een grote serie schetsboekbladen te zien die tot nog toe niet in het openbaar zijn geweest. Het zijn de aanzetten tot de latere schilderijen, neergezet in een heel puntig handschrift en erg kernachtig. Daarnaast is een kleine groep lino’s te zien die eenvoudig van opzet zijn, maar toch poëtisch bleven in een heel beheerste stijl die aantoont dat de kunstenaar mees ter over de techniek is. Vrij ongewoon is De Kats kleurgebruik in dit werk waar voor hij niet de zo sprankelende kleuren van zijn latere olieverven gebruikt, maar heel gedempte tinten die net tegen pasteL kleuren aan zitten. Otto de Kat wordt dit jaar 71. Hij heeft de invloed van anderen ondergaan en heeft op zijn beurt pok weer anderen op het spoor van de eeuwige schoonheid gezet (vergelijk het werk van een Wim Vaarzon Morel en Jeanne Bieruma Oosting). Deze retrospectieve laat de verbinding zien tus sen twee geheel verschillende tijden waar in vooral het tijdloze komt bovendrijven. (Tot 4 juni, daarna gaat de tentoonstel ling gedeeltelijk naar Zutphen. Dagelijks van 10-17 uur, op zon- en feestdagen vanaf 13 uur geopend). „Ontwenning”, autobiografische no tities, door Verena Stefan, uitgave Rog- ner Bernhard/De Harmonie (f 16,-). „De lotgevallen' van Sebastiaan Terts” door Willem van Toorn, uitgave Querido 18,90). „Over het huiselijk geluk en andere gedachten”, door Gerrit Krol uitgave Querido 17,90). „Het ontplofte gedicht”, door J. Bernlef, uitgave Querido 19,90). „Tussen melk en bitter”, door J. W. Holsbergen, uitgave Querido 19,90). „Tweestromenland”, dagboek uit bergen-Belsen, door Abel J. Herzberg, uitgave Querido 24,50). „De mooie gekken van de grote ste den”, een valse verhandeling over de liefde, door Fanu§ Neagu, uitgave Manteau. „Rebels en beminnelijk”, brieven van Belle van Zuylen, uitgave De Ar beiderspers (19,50). „Liefde”, de vele facetten van het liefdesspel, door R. L. Harkel, uitgave H. J. W. Becht 25,-). „Zo werkt een auto”, uitgave Shell Nederland 4,95). „Wat heb ik nou aan m’n fiets han gen?”, 6800 km op de fiets door de achtertuin van Amerika, door Wim Dussel, uitgave Omniboek 19,95). „De reis van Anno”, door Mitsumasa Anno, uitgave Ploegsma 14,90). „Brigitte op de planken”, uit de Tina stripserie, uitgave Oberon 5,25). „Politiek memo 1978”, uitgave Klu wer 14,-). ü- Stillevens en stadsgezichten behoren tot de door Otto de Kat bijzonder uitgediepte schilders-onderwerpen. Een voorbeeld voor zijn latere werk is „Stilleven met koffiekan” dat eerst van 1975 dateert. AMSTERDAM. Franz Liszt compo neerde het leeuwendeel van Zijn piano- werken allereerst voor zichzelf. Om er zijn fabelachtige pianistiek in te kunnen uitle ven; ongekend virtuoos en oneindig geraf fineerd - naar men kan denken! Het lieflij ke, het zinnelijke, het etherische en het huiveringwekkend demonische, alles kon hij er naast elkaar en soms ook verweven, in uitdrukken. De persoonlijke lading van zijn licht ontvlambaar gemoed, vulde ken nelijk de vele holle passages die zijn com posities in het algemeen rijk zijn en maak ten deze desondanks in de praktijk tot een indringende belevenis. _U nen, hetgeen zich zelfs duidelijk wreekte in meesterstukken als Ricordanza en Harmo nies du Soir, die - net als al het andere - toch al té lijden hadden door een gebrek aan kleurschakering en vooral aan... charme! De KO-NW wil over een en ander op heldering. Als de plannen van Gardeniers werkelijk worden uitgevoerd, dan zal de KO-NW zich met kracht verzetten tegen dit mogelijk ontslag voor 750 mu ziekschooldocenten. De kunstenaarsorganisatie heeft de ster kte indruk dat het „correctie”-plan van de bewindsvrouwe zonder overleg met de rijksinspecteur voor muzikale vorming tot stand is gekomen. Al ruim een jaar vindt overleg plaats tussen de FNV-bonden voor het muziekschoolonderwijs (KO-NW en de ABOP) en de inspectie over het terug dringen van onbevoegd gegeven mu zieklessen. Men houdt daarbij vooral de kwaliteit van het muziekschoolonderwijs in het oog. Inmiddels is in het overleg een aantal afspraken gemaakt op grond waarvan on bevoegde docenten alsnog via studie een bevoegdheids„graad” kunnen behalen. Slechts oudere docenten zijn hiervan vrij gesteld. Het voorstel van de minister bete kent een regelrechte uitholling van deze afspraken en zal veel onrust bij mu ziekschooldocenten te weeg brengen. Deze docenten zijn immers in het verleden met medeweten van de inspectie aangesteld, teneinde aan de groeiende vraag naar les sen in de muzikale vorming tegemoet te komen. YVONNE VAN DE MOSSELAAR teveel aandacht voor maatschappelijke aspecten In tegenstelling tot deze bewering legt ze in haar boek geen verband tus sen deze twee elkaar beïnvloedende ele menten. Zulke tegenstrijdigheden ko men regelmatig naar voren. Ze geeft conflictsituaties aan maar vermeldt niet uit welke concrete gebeurtenissen deze moeilijkheden zijn ontstaan. Hier door blijven vele waardevolle analyses in de ruimte zweven, de lezer kan zich er niets bij voorstellen. De mogelijkheden voor emancipatie liggen inderdaad in de ontplooiingskan sen die er geboden worden maar met dit boek heeft zij daar toe volgens mij althans geen bijdrage geleverd. Zinnen als „Hoe groter de discrepantie tussen huidige status en aspiraties...” bereiken de gemiddelde lezer, waartoe ik mijzelf reken, niet, evenmin als woordgebruik in de zin van „het traditionele conditio- neringsproces, „mystificatie”, „sociali satie en encultratieproces”. Vakjargon, met daarachter tussen haakjes geplaat ste goed Nederlandse woorden (die er dus zijn), leest erg vervelend. Een dui delijker gelegd verband tussen de ex terne en interne factoren zou het boek meer waarde hebben gegeven. „Emanciperen moet je leren” is uitge geven in de Kooykerreeks, Rotterdam. Prijs ƒ18,50. In Zero, Bakenessergracht 8-10, Haarlem spreekt Yvonne vanavond ov er deze psychische kanten van emanci patie. Aanvang 20.00 uur, iedereen is welkom. CONNY MANASSE Daarbij denk je dan natuurlijk niet aan stukken als de Etudes d’exécution trans cendente, waarvan het niveau en de artis tieke waarde buiten kijf zijn. Maar om delen uit de „Harmonies poétiques et réli- gieuses” en aanverwante zaken nu nog aan een publiek voor te kunnen schotelen, daarvoor heb je dan wel een pianist nodig met het raffinement van een Liszt-zelf, zou dkame ^aast kunnen stellen. En Paul Crossley, de jeugdige Engels man die maandagavond in de Kleine Zaal van het Amsterdams Concertgebouw een heel recital asa Lisrt wijdde, beschikt niet over dat technisch raffinement en beno digd gevoel voor subtiliteiten die zo’n avond dan echt interessant zouden kunnen maken. Ook al suggereert deze musicus in zijn mimiek een haast geëxalteerde gevoelig heid; van een werkelijk eigen artistiek- emotionele inbreng is eigenlijk geen spra ke. En als de poëzie even in het spel betrokken lijk* t® rake» is het eerder van een mooidoenerig soort dan van birmenuiv. Zeker, Paul Crossley hoort tot de catego rie van knappe pianisten- zoals dat dan heet - en alles komt doorgaans „safe” voor de dag. Doorgaans - want de twee tot slot gespeelde St. Fransiscuslegendes misten toch nog de vaart en de brille die hier vereist is. En bovendien, wat belangrijker is, Crossley bleek eigenlijk nergens in staat tot het trekken van krachtige spanningslij- Aan het rijtje namen kan ook vrij ge makkelijk Otto B. de Kat worden toege voegd, de in Dordrecht geboren, maar zo echt Haarlemse schilder wiens werk zo gterk de kenmerken van de Haarlemse school draagt. Toch moet juist ten aanzien van De Kat een zeker voorbehoud worden gemaakt. Bleven Boot en zijn leerlingen eigenlijk steeds in lokale kring verkeren, De Kat heeft zich in zijn jeugd al snel internationaal georiënteerd. Eigenlijk j voordat hij zich „Haarlems” zou vormen had hij al contact gemaakt met de Parijse schilders-„beau monde”. Even in de twin tig trekt hij namelijk naar de Franse hoofdstad, waar hij diep onder de indruk van het post-impressionisme (de Franse moderne kunst van na 1880) moet zijn gekomen. Met name de Nabi’s (Bonnard in deze tijd, Vuillard, Roussel) hebben hun sporen nagelaten in het werk van De Kat. Er wordt maar weinig geschreven over de psycholo gische aspecten van het emancipa tieproces, een re den voor Yvonne van de Mosselaar om haar docto raalscriptie te her schrijven en in boekvorm uit te geven. Het is haar eerste boek en draagt de titel „Emanciperen moet je leren”. Yvonne van de Mosselaar heeft haar studie psy chologie voltooid en is thans werk zaam als psycho therapeut. Boven dien is zij actief op het gebied van de vrouweneman cipatie. Zij stelt duidelijk dat emancipatie meer inhoudt dan het verkrijgen van gelijke rechten. Emancipatie is „een bevrijdingsproces uit beperkende be palingen, het mondig worden van indi viduen en groepen, het opkomen voor eigen belangen, het bevechten van ei gen rechten en het opeisen van sociale erkenning”. Bovendien heeft emanci patie niet alleen betrekking op vrou wen maar geldt ook voor andere onder drukte groepen zoals homofielen, kleurlingen en minderjarigen. Het mondig mogen zijn kun je eisen, maar echt mondig worden is een psychische ontwikkeling en deze processen wor den in het boek behandeld. Het is de bewustwording die belangrijk is en de schrijfster heeft getracht de lezer het benodigde inzicht in die processen te geven. Yvonne van de Mosselaar schrijft in haar verantwoording dat er te veel aan dacht is gegeven aan de maatschappe lijke aspecten van emancipatie^. Facto ren als gelijke beloning, gelijke rechten en gelijke mogelijkheden. In „Emanci peren moet je leren” heeft ze bewust gekozen voor het beschrijven van de psychologische kant, de persoonlijke conflicten. Een aantal regels verder schrijft ze echter dat deze externe en interne factoren vaak kunstmatig ge scheiden worden en dat deze scheiding geen rekening houdt met de wisselwer king tussen de betreffende persoon en de maatschappij. Het voorvalletje toont eigenlijk het bela chelijke van de hier boven beschreven, cerebrale poppenkast aan. Maar behalve enkele van dergelijke goedkope stunts is het concert dat één van Amerika’s hardst werkende soulformaties maandagavond aan het begin van zijn eerste Europese tournee in het Haags Congresgebouw gaf, een doorslaand succes gebleken. Tv-beel- den (Vara’s Wonderland) zullen te zijner tijd ervoor zorgen dat ook anderen dan de 6000 gelukkigen die een kaartje konden bemachtigen voor de twee shows die de groep in ons land geeft, het uitgekookte mechanisme voorgeschoteld zullen krijgen. Soul en soul is twee; nadere informatie is op zijn plaats. De Commodores behoren zeker sinds het uitbrengen van hun dub- bel-livealbum vorig jaar tot de topattrac ties van het Tamla-Motownlabel uit De troit. Dat ontwikkelde zich zoals bekend tot één van de eerste platenfirma's die geheel in zwarte handen was en in de jaren zestig veel (later) fameuze negerartiesten lanceerde: Stevie Wonder, Marvin Gay, de Supremes, de Four Tops, enzovoort. De laatste jaren heeft het echter veel van zijn invloed moeten prijsgeven De uit Alabama afkomstige zesmans groep de Commodores (letterlijk: de ge zagvoerders) betekent nieuwe hoop voor het label, dat zijn toppositie verspeelde aan Philly-soul, de Miami-sound en de space-klanken van groepen als parlia ment. Qua groepsgeluid sluiten de Com modores bovendien ook goed aan bij de traditie van de hoppende stuwende soul, waartegen schrille koperharmonieën en zoetelijke stringsynthesizers afsteken. De Commodores huldigen behalve deze in strumentale beginselen de mening dat uit- Het heeft tot halverwege de jaren ’50 geduurd dat Otto de Kat naar zijn artis tieke hoogtepunt zou toegroeien. Rond in utreej 1955 als hij een hoogleraarschap aan de emi Rijksakademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam aanvaardt, wordt zijn werk langzamerhand anders. Het accent ver schuift van de kleuruitdrukking naar een concentratie op de vormgeving van de vlakken die haast schematisch worden weergegeven. De Kat schildert te Luik, Kopenhagen en Brussel en zoekt overal naar de kern van het hem omringende. Zijn werk wordt minder commentariërend

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 13