Bewoners op hoorzitting in Molenwijk: 99 99 Meeste inbrekers schuwen huizen met goede sloten b. Beslissingen jeugdvoetbal Haarlem-Oost gevallen Vóór de vakantie nog maatregelen nemen tegen diefstal Beveiligen van woning niet duur '1 a o w. gw 1 S’ 7 STAD 19 7 8 JULI door Cor Boos Achterdeur steil w Geen vakmensen HAARLEM. Over een paar dagen gaan de schooldeuren dicht. Dat heeft niet alleen een grote uittocht van vakantiegangers en overvolle wegen tot gevolg, er breekt ook een uitgelezen periode aan voor inbrekers. De kans dat zij ongestoord woningen en gebouwen kunnen binnendringen om daar de door hen begeerde goederen weg te halen is deze maanden immers veel groter dan buiten het vakantie seizoen. Maar ook dan slaan inbrekers zoals u dagelijks in de krant kunt lezen hun slag, zodat beveiliging van huizen en bedrijfspanden geen overbodige luxe is. Inbraakpreventie dus! ^DONDERDAG 6 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „We pikken het niet langer. De maat is vol. Eruit met die rotzooi. We wensen geen proefkonijn te zijn”. Zomaar en kele kreten uit de zaal, in de mees te gevallen gevolgd door een luid applaus. De emoties laaiden meer dan eens hoog op tijdens de giste ravond door de gemeente Haar lem in samenwerking met de wij kraad Molenwijk gehouden hoor zitting over de problemen met het spaanplaatgas. De ruim 250 aan wezigen in de aula van de Spaar ne Scholengemeenschap heten er geen twijfel over bestaan, dat ze zich ronduit genomen voelen door het „gesjoemel” van de betrokken instanties. - Geen gesjoemel met norm spaanplaat moet eruit ■■Z' A til mk de agenda. Maar het liep allemaal anders dan de organisatoren van de hoorzitting zich hadden voorgesteld. Op de eerste plaats kwam dat door de ongemeen felle reakties van de bewoners. Al snel werd duidelijk, dat het door hen aangedragen alternatief als oplossing voor alle problemen, verwijdering van de schei dingswanden, bij de hoogste instanties nauwelijks besproken is. Omdat boven dien de rechter eergisteren de in een kort Dit laatste punt haalde wethouder Men- sink aan, omdat tijdens de hoorzitting naar voren kwam, dat nieuwe metingen in een met verf behandelde woning een toe name van de concentratie te zien hadden gegeven. Hij zei ernaar te willen streven, dat voor de winter een definitieve oplos sing van het probleem gevonden wordt. In de discussies stond vooral het gezond heidsaspect centraal. De bewoners zijn ervan overtuigd, dat de overheid hun Vorig jaar werden in Haarlem 1265 in braken geregistreerd. In heel Nederland was dat 130.000, ofwel elke vier minuten een inbraak. Een onrustbarend aantal als we de grafiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek bekijken, waaruit bij voorbeeld blijkt dat in 1950 dat aantal circa vierduizend was en aan de stijging geen einde komt. De meeste mensen gaan aan deze feiten zorgeloos voorbij en prij zen zich gelukkig dat het anderen gebeurt. Velen doen de zaak af met de opmerking dat de verzekering toch alles vergoedt. Ruim twintig deskundigen van allerlei bij het spaanplaatgas betrokken instanties hadden het gisteravond tijdens de hoorzitting in de Spaarne Scholengemeenschap - zwaar te verduren. Ook kleine raampjes moeten goed worden vergrendeld, aangezien zij vaak een aan trekkelijke toegang vormen voor indrin gers. handelswaarde heeft. Denk maar eens aan hifi-apparatuur, film- en fototoestellen, kleurentelevisie, kleine huishoudelijke ap paraten, kleding en in de schuur of het berghok fietsen, hobby-gereedschappen, fietsen en brommers. Gewilde artikelen waarin dieven geïnte resseerd zijn, omdat er vraag naar is. Maar bovenaan het lijstje van de inbreker staan geld, antiek, kunst en sieraden. De politie adviseert daarom deze artikelen niet op één plaats bij elkaar te houden. Omdat ook vaak op bestelling wordt gestolen, is het raadzaam uw waardevolle spullen zoals antieke klokken en kunstvoorwerpen niet te etaleren. De gordijnen ’s avonds te slui ten om te voorkomen dat vanaf de straat een inventarisatie van uw kostbaarheden wordt gemaakt. Zelf moet u overigens die inventarisatie wel maken. Het klinkt merkwaardig, maar na inbra ken blijken bewoners soms niet in staat De woningbouwverenigingen verscho len zich tijdens de hoorzitting achter het Bewoners van woningen, waarin proe ven met verf en folie gedaan zijn, hebben afgelopen maandag een gesprek gehad met vertegenwoordigers van TNO over de uitslag van de proeven. Zonder ook maar één uitzondering bleken allen nog klach ten te hebben. Opnieuw wordt nu in de proefwoningen de GG en GD ingeschakeld om te bekijken of de klachten gegrond zijn. een goede beschrijving te geven van de gestolen goederen, erger nog, het komt voor dat zij niet eens weten wat er weg is. Breng daarom kleine onopvallende her kenningstekens aan, noteer nummers van fotocamera’s en dergelijke en maak van kostbare stukken een foto. Het opsporen wordt er een stuk door vereenvoudigd. Vorig jaar werd in Haarlem bijna veertig percent van de inbraken tot klaarheid ge bracht. Maar de politie houdt zich niet alleen met het oplossen bezig. In een expo sitieruimte in het hoofdbureau op de Kou- denhorn wordt getoond op welke wijze een huis beveiligd kan worden. Mensen bij wie is ingebroken krijgen een uitvoerige hand leiding uitgereikt waarin staat hoe ze de dieven voortaan buiten de deur moeten houden. Maar er zijn ook andere duurdere moge lijkheden. Bijvoorbeeld elektronische be veiliging, waarin onder andere de Heringa en Wütrich gespecialiseerd is. Apparatuur waarmee een pand of ruimten waarin zich kostbaarheden bevinden permanent wor den bewaakt. Zodra iemand het huis be treedt wordt er om de indringer te verja gen gedurende drie minuten een doordrin gend lawaai geproduceerd, gaan schijn werpers branden of een flitslicht. De in stallatie kan via een telefoonlijn ook een waarschuwingssignaal doorgeven. In klei nere plaatsen soms direct naar een politie post en elders naar de eigenaar of relatie die een oogje in het zeil moet houden. De prijs van deze installatie komt ongeveer overeen met die van een hifi-set. Er is een vergunning voor nodig. Als u met vakantie gaat doet u er ver standig aan sieraden en andere kostbaar heden in een safe bij een bank op te bergen, of bij bevriende relaties. Dan be staat er natuurlijk ook nog de mogelijk heid een bewakingsdienst in te schakelen die uw huis gedurende een afgesproken tijd in de gaten houdt. Het mag in ieder geval een geruststelling zijn dat volgens de statistieken van de Haarlemse politie in meer dan 95 percent van alle gevallen de inbreker gebruik maakt van eenvoudige werktuigen en soms zelfs geen enkel hulpmiddel. Dat houdt in dat u met het aanbrengen van goede sloten de kans erg klein maakt dat u bij terugkeer van vakantie een leegge roofd huis aantreft. De indringers zijn misschien wel bereid veel moeite te doen voor de begeerde goederen, maar ze willen snel hun slag slaan om de kans op ontdek king zo klein mogelijk te maken. Daar is maar één remedie op, te zorgen dat uw eigendommen niet voor het grijpen liggen. Meer dan vijfennegentig percent van de inbrekers gaat op pad zonder professioneel gereedschap en mijdt meestal woningen met goed afgesloten ramen en deuren. X Volgens de politie een gemakzuchtige houding, waarbij vergeten wordt dat de kans dat zij zelf ook het slachtoffer wor den met de dag toeneemt. Het is trouwens maar ten dele waar dat de verzekering betaalt. Goederen van persoonlijke aard, zoals erfstukken, zijn bijvoorbeeld niet in geldwaarde uit te drukken. Bij bedrijven kan het bovendien voorkomen dat moei lijk vervangbare apparaten worden weg genomen waardoor het werk stagnatie on dervindt. Daar komt nog bij dat verzeke ringsmaatschappijen eisen stellen aan voorzieningen tegen inbraak. Het verdient daarom aanbeveling de waarschuwingen en raadgevingen van politie en verzeke raars ter harte te nemen en zodanige maat regelen te treffen dat ongewenste bezoe kers buiten de deur blijven. In ieder geval moet u allereerst een eind maken aan de slechte gewoonten die de inbrekers als het ware uitnodigen om bin nen te komen. Bijvoorbeeld het bekende touwtje achter de brievenbus of de brief jes met „sleutel onder de mat” en „we zijn met vakantie” tegen het raam. Daarnaast verdient het aanbeveling moeilijk te ope nen hardstalen sloten op deuren en ramen aan te brengen. Ze zijn in alle mogelijke en vaak bijzonder ingenieuze uitvoeringen te koop. Het aantal inbraken zal er niet door verminderen; met het nemen van beveili gingsmaatregelen verplaatst u de moeilijk heden helaas naar een buurtbewoner waar inbrekers makkelijker het huis binnen kunnen dringen. De politie is namelijk tot de conclusie gekomen dat dieven zelden „vakmensen” zijn en ook geen bepaalde woning op het oog hebben. In ieder huis treffen zij tegenwoordig wel iets aan dat na verloop van een aantal jaren, bekend wordt vast te stellen norm en verder willen we vragen of de behandeling met verf wel een af doende oplossing biedt.” klachten niet serieus neemt. Zij hebben stellig de indruk dat verbetering van de woningen een kwestie van geld is. Volgens de bewoners dienen de proeven om een zo goedkoop mogelijke oplossing te vinden en niet om een zo veilig mogelijke oplos sing te garanderen. Donderend applaus volgde dan ook op de woorden van Frits van der Capellen, toen hij het resultaat van de proeven aanviel. „De telkens terug kerende klachten bewijzen dat de proeven mislukt zijn. Het wordt tijd, dat u daar eens bij stil staat”, aldus Van der Capellen, die opmerkte dat de bewoners als proefko- nijnen gebruikt worden, omdat de uitwer king van de verf pas door de praktijk, dus De hoorzitting was op de eerste plaats bedoeld om vertegenwoordigers van TNO j ’en toelichting te laten geven op het eerste i erslagen van de in Molenwijk werkzame iderzoekscommissie. Bovendien stond et beleid op korte termijn, het beleid op lange termijn en bespreking van een door de woningbouwverenigingen in overleg met de gemeente opgesteld werkplan op nieuw feit boven water gekomen, waarvan wij niet op de hoogte waren. Maar wan neer de norm zo snel in discussie gebracht wordt moet er opnieuw over hinder en gezondheid gesproken worden. Daarom willen wij het college van B. en W. reeds vrijdag voorstellen zo spoedig mogelijk met het departement in contact te treden om daar de noodzaak van een beleid op korte termijn te bespreken. Tevens willen we bij het ministerie garanties vragen over de veiligheid voor de gezondheid van de Wat er zoal te koop is en hoeveel het kost kunt u ook aan de weet komen in een goed gesorteerde ijzerhandel. Wij spraken met Paul Beelen van de gelijknamige winkel op de Wagenweg. We ontdekten dat de fabrikanten net zo actief zijn als de inbre kers en een groot aantal ingenieuze sloten op de markt brengen. Het zijn vooral de achterdeursloten, ook een sluitpost bij de nieuwbouwwoningen, die makkelijk zijn te openen. Aan een bos met twintig sleutels of een ijzerdraadje heeft de inbreker ge noeg om binnen te komen. Des te mer kwaardiger omdat hij aan de achterzijde van een pand juist het minste bij zijn werk wordt gestoord. Volgens de politie gaat zestig percent van de indringers via de achterzijde naar binnen, dertig procent kiest de voordeur en de overigen een ande re toegangsweg. Paul Beelen verzekerde dat een handige doe-het-zelver zo’n ondeugdelijk slot zelf van een cilinder kan voorzien, waardoor de deur veel moeilijker open is te krijgen met valse sleutels. Ómdat indringers vaak ook de pennen uit de scharnieren lichten moeten zogenaamde „dievenklauwen” aangebracht worden, een eenvoudig kar wei. De bewoner die zeker van zijn zaak wil zijn, moet ook de kleine raampjes, bovenlichten en openslaande terras- en balkondeuren van een slot voorzien, want de praktijk heef^ uitgewezen dat inbrekers inventieve figuren zijn. Het boren van een gaatje naast de handel van de openslaande deur of uitsnijden van een stuk glas gaat hen vaak handig af. Maar er zijn er ook die het breekijzer ter hand nemen. Het beveiligen van een huis met goede sloten kost volgens Beelen geen kapitalen pds je het vergelijkt met wat er allemaal gestolen kan worden. Met honderd gulden kan je al heel wat doen meent hij, maar wie de prijzen ziet en degelijk aan de slag wil, mag het drievoudige er wel voor uit trekken. Toch gaan steeds meer mensen er toe over oude en ondeugdelijke sloten door nieuwe te vervangen, aldus Beelen. de doorslag geven. En dat bleek van ABC 3 slechts 0,1 beter. Het was toch vol doende voor de titel. Heem steedse Boys 2 legde met twee punten voorsprong beslag op het kampioen schap in groep B en ABC 8 greep ongeslagen de hoog ste eer in groep C. Het speelde een keer gelijk. Ringboys 13 wist zich pas in zijn laatste wedstrijd te gen Ringboys 2 door een 2-1 overwinning van het kampioenschap te verzeke ren. Had de uitslag ander som geweest, dan zouden de twee teams van Ring- boys gelijk met Haarlem- ZW. 2 zijn geëindigd. Aan het keepstertje van Ring- boys 12, dat als enig meisje aan de competitie mee deed, heeft de nederlaag niet gelegen en ook haar strijdmakkers hebben zich ten volle gegeven in de strijd met Ringboys 13. De uitslagen: junioren: BarcelonaVZBP 1 1-0; Drie Punten 1VZBP 2 5- 0; ABC 1Ringboys 2 3-8; Ringboys 1Haarlem-Oost 1 0-5; Ringboys 2Drie geding gestelde eis tot verwijdering van alle spaanplaat heeft afgewezen, vinden de bewoners, dat nu de tijd gekomen is om zelf aan een definitieve oplossing te gaan werken. Tevens sturen de bewoners vandaag nog een telegram aan de leden van de Tweede Kamer en aan de Haarlemse gemeente raad, waarin zij stellen, dat de woningen in de West-lob van Molenwijk zodanig verbe terd moeten worden, dat daardoor wonin gen ontstaan, die gelijkwaardig zijn aan woningen elders in de stad. Op de tweede plaats werd de agenda in de war gestuurd door een mededeling van dokter C. Huisman, voorzitter van de In terdepartementale Begeleidingswerk- groep Formaldehydeproblematiek. Vol gens Huisman wordt de Tweede Kamer over twee weken geadviseerd over de te stellen norm betreffende de toelaatbare gasconcentratie in de woningen: 120 mi crogram per kubieke meter. Dat noemde hij een zo redelijk mogelijke schatting, gelet op de veiligheid voor de gezondheid, omdat nooit precies is vast te stellen wan neer een bepaalde concentratie wel of niet schadelijk is. Overigens heeft de rechter in zijn vonnis van het kort geding een con centratie van 120 eveneens aanvaardbaar genoemd. De rechter baseerde zich daar bij op mededelingen van de inspectie voor Volksgezondheid en op een door de werk groep van dokter Huisman verrichte lite ratuurstudie. Wethouder Mensink toonde zich zeer verbaasd en ietwat verbolgen over deze onverwachte ontwikkeling: „Er is nu een Met cynische opmerkingen maakten de bewoners duidelijk geen enkel vertrou wen meer te hebben in de deskundigen, die het verven van de wanden een deugde lijke oplossing vinden. De resultaten van de proeven zijn in hun ogen twijfelachtig, terwijl de onzekerheid over de nog steeds vast te stellen norm van een toelaatbare gasconcentratie het vertrouwen in een aanvaardbare oplossing niet doen toene men. In felle bewoordingen hekelden zij de deskundigheid van de onderzoekers en Ivan commissieleden die met de tapaanplaatgasproblematiek te maken [hebben. „Komt u zelf maar eens een (maand in ons huis wonen, dan bent u beslist na een week vertrokken”, zo werd gezegd. En daarmee konden de ruim twin tig aanwezige vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, gemeentelijke dien sten, de ministeries Volkshuisvesting en Volksgezondheid, TNO, GG en GD en de woningbouwverenigingen het gistera vond doen. Punten 1 3-0; Haarlem- Oost 1—VZBP 1 2-1; VZBP 1— ABC 1 4-1; Ringboys 2— Barcelona 8-3; Haarle m-Oost 1—VZBP 2 3-2; groep A: Ringboys 3ABC 3 1-1; VZBP 3—ABC 3 0-3; Drie Punten 2Heem steedse Boys 1 1-0; ABC 2Ringboys 4 0-3; groep B: Haarlem-ZW. 1Guliker Boys 1 1-2; ABC 6—Ring- boys 8 0-3; Ringboys 6Ringboys 7 1-0; Ring boys 5—ABC 6 0-0; Thiel- trappersABC 5 1-1Haar lem-ZW. 1Ringboys 5 3-0; groep C: Guliker Boys 2KI. Theresia 1-1; Haarle m-Oost 4ABC 7 1-2; Ring boys 11Haarlem-ZW. 2 0- 1; KI. TheresiaHaarlem- Oost 4 4-4; ABC 8—De Meer 2 2-1groep D: Haar lem-Oost 6Ringboys 14 3- 0; Haarlem-Oost 5ABC 9 2- 3; Guliker Boys 3Haar lem-ZW. 3 1-5; Ringboys 15- Jong Talent 0-1; Ringblys 12ABC 9 3-1; Ringboys 12Jong Talent 8-0; Ring boys 14Ringboys 13 0-10; Guliker Boys 3Ringboys 15 0-0; Ringboys 12Ring boys 13 1-2; Haarlem-ZW. 3— Haarlem-Oost 5 5-1. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim door het ministerie uitgestippelde beleid. De heer Van Gennep van woningbouwve reniging Spaarne: „Wij moeten de ge dragslijn volgen van degenen, die boven ons zitten. Het is voor ons ook een zeer trieste zaak, want het is als verhuurder geen prettig gezicht een zaal vol mensen met gefundeerde klachten tegenover je te hebben. Als woningbouwvereniging kun nen wij op dit moment helaas niet meer doen dan met het werkplan voor verfproe- ven te komen. De bewoners kunnen kiezen uit drie mogelijkheden: afzien van mede werking, opnieuw een meting laten ver richten of meteen laten verven. Het woord is nu aan u”. De aanwezigen zagen dat in het geheel niet zitten, getuige ook de opmerking van mevrouw Boeters, een bewoonster van een van de proefwoningen: „Laat het beslist niet doen, want u heeft er alleen narigheid van. Het verven geeft een heleboel overlast en ook na twee keer verven blijven de klachten onverminderd aanwezig”. Op merking uit de zaal: „Ik krijg sterk de indruk, dat de proeven al geslaagd waren, voordat er mee begonnen werd. Nu krijgsn we iets te horen is de trant van proef geslaagd, maar ondertussen in de patiënt overleden”. De geladen stemming in de zaal bleek vooral uit de woorden van een bewoner, die wrang opmerkte, dat ondanks alle po gingen een oplossing te vinden de mensen wel langzaam aan het spaanplaatgas ka pot gaan. Om zijn gebrek aan vertrouwen in de deskundigheid van de Interdeparte mentale Begeleidingswerkgroep Formal dehydeproblematiek „Als ik dat moeilij ke woord gebruik valt mijn gebit op de grond” aan te tonen had hij een stuk spaanplaat en een handdoek met zeep meegebracht. „U begrijpt wel waarvoor, want dokter De Reus (GG en GD) kan wel zo mooi praten, dat het gas op het laatst zelfs 4711 is, maar de slachtoffers zijn daarmee niet van hun problemen verlost”, zo lichtte hij toe. Voor de bewoners blijft de enige oplos sing verwijdering van de scheidingswan den. De heer Van der Velden, Hoofd van het Houtinstituut van TNO zegde toe in zijn commissie, die tot taak heeft de ver- fproeven uit te voeren, voor te stellen een serieuze berekening te maken van zowel het vervangen van spaanplaat ais van de werkelijke kosten van het verven. De be woners kwamen met een in hun ogen veel effectiever voorstel: „Geef het geld, dat voor de verfproeven bestemd is aan de bewoners en we halen zelf dat rotspul eruit. Vertegenwoordiger Cocheret van Volkshuisvesting vond het verwijderen van het spaanplaat geen oplossing. Vlak voor het afsluiten van de hoorzitting vormde dit voor een aantal bewoners aan leiding demonstratief de zaal te verlaten. Voorzitter J. Barendse van de wijkraad Molenwijk, die ondanks de emotionele stemming de vergadering soepel voorzat, kreeg niet eens kans voor een afsluiting. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Nog altijd zijn er mensen die het de die ven wel heel makkelijk maken, door ach ter de brievenbus een touwtje te hangen verbonden met het deurslot. HAARLEM. In de competitie van het jeugd- zomeravondvoetbal Haar lem-Oost zijn alle beslis singen gevallen en de twee vanavond (donderdag) nog te spelen wedstrijden op de velden aan de Boer- haavelaan, zijn van geen belang meer. De vijf kam pioenen zijn: Haarlem- Oost 1, ABC 3, Heemsteed se Boys 2, ABC 8 en Ring boys 13. Aanvankelijk scheen VZBP 1 (Van Zeggelen Buurt Parkwijk) in de oud ste groep van de junioren op het kampioenschap af te gaan stevenen, maar het verspeelde door twee ne derlagen tegen Barcelona (0-1) en Haarlem-Oost 1 (2-1) zijn kansen en moest de titel aan Haarlem-Oost 1 overlaten. Een 4-1 overwin ning in zijn laatste wed strijd tegen ABC 1, kon voor VZBP 1 geen redding meer brengen. In de afdeling A van de veertien- en vijftienjarigen eindigden ABC 3 en Ring boys 3 samen bovenaan en moest het doelgemiddelde i x

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 7