COMMISSIE KRIJGT TOCH BEWONERS: HUIZEN STAAN TE DICHT BIJ ELKAAR RICHTLIJNEN VOOR PLAN 15 Bennebroek heeft in februari al kabeltelevisie Bollenvak exposeert lelies op Flevohof NULDE pianoconcert van Beethoven: f 11.90. Inruilorgels bollepraat s b w „HART VAN BENNEBROEK” is winkelen dubbel zo leuk Van één vakantiedag ’n leven lang plezier. M Meubelfabriek Oisterwijk Amsterdam, Leidsekade 98-99, tei. 020-233917, Hengelo (O), Deldenerstraat 3-5, tel. 05400-14370. I I In Den Haag Alphenaar Alphenaar s ï*- p i E 3 BATAVUS Fijn dat Den Haag en Scheveningen zo lekker dichtbij zijn. ■MM 13 REGIO 19 7 8 JULI VRIJDAG l 4 12 i! I We hebben de afgelopen tijd veel orgels ingeruild. En die nemen nu teveel plaats in: ze moeten snel plaats maken voor de nieuwe modellen van het komende seizoen. Prijzen daarom nu van f 495 tot en met f 15000. Onder andere Gem, Riha, Hammond, Solina, Yamaha, Thomas, Eminent, Farfisa, Philicorda, Lowrey, Allemaal 1 jaar volle garantie. Service door heel Nederland. Huur met recht van koop vanaf f 9.75 per week! Beethoven was pas 14 jaar toen hij een prachtig pianoconcert schreef. Dat concert is nu pas ‘ontdekt’ en Alphenaar brengt het daarom voor een echte ‘ont- dekkingsprijs’: f 11.90. Zolang de voorraad strekt! Fa. E. de Graaff KONINGINNEWEG 44 Haarlem. Tel. 314275 door J. Zandbergen (Van een onzer verslaggevers) BENNEBROEK. Een dikke onvoldoende. Meer had de gemeente raad Bennebroek gisteravond niet over voor de manier waarop Burge meester en Wethouders de bouwplannen voor „het Hart” van het dorp wilden aanpakken. Op geen enkele manier was rekening gehouden met de eerder door de raad geuite kritiek en daarom mag het college zijn huiswerk nog eens overdoen. Het verzoek een werkcommissie in te stellen, die een plan moet maken voor de bebouwing van het terrein tegenover het raadhuis, werd (voorlopig) afgewezen. w IMS ra i»l Opdracht Ontspannen winkelen in Den Haag metz’n autovrije promenades. Gezellig rondneuzen in de grote warenhuizen. Binnenwippen bij zo’n leuke boetiek of een gek antiekwinkeltje. Lekker even zitten uitblazen op een van die vele gastvrije terrasjes. Dat is Den Haag met het Scheveningse strand vlakbij en dan natuurlijk Madurodam als sluitstuk van een onvergefelijke dag. Maak ’t u makkelijk met de voordelige dagtocht 19 van NS /tips voor een fijne dag uit Zaterdag 15 juli: 12.00 uur: BALLONRACE bij de Scheveningse havens. 11.00-16.00 uur: Haagse VLIEGERDAG in het Zuiderpark. leder kind wil graag EZELTJE RIJDEN op ’t Scheveningse strand óf met de PAARDETRAM over de Boulevard. Tip voor het hele gezin: de geheel gerenoveerde PIER - een avontuurt Inlichtingen: VW Den Haag/Scheveningen, tel. 070-546200. y ..’.en kiek met Kodak film - de kleuren uit het gele doosje. Kijk verder dan de vakantie lang is en kom geloogd massief eiken kijken bij de Meubelfabriek Oisterwijk. Zo kunt u het nuttige met het aangename kombineren, want we zitten in ’t bronsgroen eikehout, bij zee en zeil- water, bij bossen en vennen, bij het Rijksmuseum en de y hunnebedden, ja eigenlijk overal. Oplossing (Van een onzer verslaggevers) BENNEBROEK. Objectieve deskundigen moeten er aan te pas komen om na te gaan of de ge meente Bennebroek grove fouten heeft gemaakt bij de opzet en uit werking van een bouwplan voor 32 premiekoopwoningen in de Abraham van der Hulstlaan. Vol gens een groep bewoners van de laan staan de huizen, waarvan een gedeelte nog in aanbouw is, veel te dicht tegenover elkaar. Op som mige plaatsen zou het wel acht meter schelen. Ook de tuinen zijn, volgens deze Bennebroekers, veel kleiner dan officiële tekeningen aangeven. E rrr z i mfrOTT i (Onderzoek naar fouten bij in Bennebroek (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) jaar februari ook de huiskamers van Ben- s (ADVERTENTIE) 1 i en je ■of te tribune, waar de bewoners waren samen gedromd, met gehoon begroet. De betrok ken Bennebroekers zijn woedend op de gemeente. Zij verwijten B. en W. onder meer een onvolledige en onjuiste voorstel ling van zaken. De manier waarop het college bij een beoordeling van de fouten „naar zich toe heeft gerekend” wordt in een boze brief als „zeer unfair” omschre ven. Vandaag hoopt de burgemeester een verhelderend gesprek met de bewoners te hebben. Tijdens dat gesprek zal De Widt voor stellen door het adviesbureau Dwars, He- derik en Verhey een onderzoek te laten instellen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft hem geadviseerd met dit bureau in zee te gaan. Er werKen zowel juristen als landmeetkundigen. De Widt voelt in dit stadium nog niets voor een bindend advies. Hij wil eerst in de lelieteelt vele discipelen gemaakt. Het is geen goedkope methode, maar het gaat wel enorm snel. Jn een jaar tijds kan men van één bol soms enkele duizenden „jongen” telen. Op het moment zijn de bloemen van de genoemde gele Connecticut King heel duur. Dat is prettig voor de kwekers die ze kunnen aanbieden, maar aan de ande re kant stempelt het deze lelie tot een min of meer exclusief artikel dat alleen wordt gekocht door hen die niet op een paar tientjes per week meer of minder behoe ven tezkijken. De tijd nadert echter snel dat ook het aanbod van Connecticut King sterk wordt verruimd en voor het zo ver is moet ook de grote massa deze lelie leren hebben kennen en waarderen. Met andere woorden: met deze nieuwe lelies moet nü worden gewerkt. Dat gebeurt Naast een reeks bekende rassen, ko men er ook de nieuwere zoals de genoem de Connecticut King en Pirate. En ook Journey’s End, een heerlijk geurend rose sprookje, dat ontstaan is uit een kruising van de uit Japan stammende Goudband- lelie (Lilium auratum) met de eveneens uit het Verre Oosten afkomstige Lilium speciosum, die met name in Akersloot zeer veel wordt geteeld- Daarnaast ook trompetlelies in diverse kleuren wit, ook wel. Onder meer worden de bloemen van deze rassen door middel van een bruikbaarheidstest onder de aandkcht van een groter publiek gebracht. Voor dat doel zijn bollen opgeplant in de kas sen van enkele Westlandse kwekers en op de Proeftuin te Rijnsburg. De bloe men van deze bollen worden regelmatig geveild zodat een wat grotere kring van handelaren en exporteurs er mee kan kennis maken. ER GEBEURT ECHTER MEER. De ver. De Lelie (groep van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur) pousseert de lelie regelmatig. Dit voorjaar o.m. via een zeer succesvolle show op de Keukenhof en wat later deed men het op de Liliade in Akersloot nog eens dunnetjes over. Eind van deze maand en begin augustus treedt men opnieuw voor het voetlicht en wel op de Flevohof in Zuidelijk Flevo land. Duizenden takkenlelies worden hier van 27 juli tot 8 augustus geëxpo seerd in de entreehal en de nabij gelegen corridors. De Flevohof krijgt vooral in het zomerseizoen soms tienduizenden be zoekers per dag en een groot deel van hen frequenteert uiteraard de entreehal. Men heeft dus de garantie dat zeer vele bezoekers de geëxposeerde lelies zullen zien en (naar men hoopt) ook bewonde ren. RIJWIELEN - BROMFIETSEN KRUISWEG 45-47 HAARLEM 023-320244 NU lOOen guldens goedkoper! laten nagaan of er werkelijk grote fouten zijn gemaakt. Daarna kan er altijd nog om een arbitrage worden gevraagd. De WD-er Nap is bang dat arbitrage „een langdurige zaak” wordt. Hij denkt dat een open gesprek tussen de bewoners en de gemeente sneller tot een oplossing zal leiden. „Met arbitrage sluit je elk ge sprek uit. Dan zit de kat meteen in de gordijnen. Zo’n procedure werkt polarise rend en daar heb je hier niets aan.” Ook het raadslid Van Trigt (Progressief Bennebroek) wil pas na het onderzoek bekijken of er aanleiding is voor een arbi trage. Wanneer het bureau Dwars, Hederik en Verhey het onderzoek gaat uitvoeren, zal de gemeente Bennebroek de kosten beta len. Daar bovenop overwegen de bewo ners een schadeclaim in te dienen. l ose, geel en oranje en niet te vergeten de veredelde tijgerlelie, die de naam Yel low Star meekreeg. Een lelie met hangen de gele bloemen die bezaaid zijn met kleine zwarte spikkeltjes. De organisatoren hopen dat de bezoe kers het eens zullen zijn met een woord dat bijna tweeduizend jaar geleden werd gesproken en dat werd vastgelegd door de evangelieschrijver Mattheus: „Let op de leliën des velds, hoe zij groeien. Zij arbeiden niet en spinnen niet, maar Ik zeg U dat zelfs Salomo in al zijn heerlijk heid niet bekleed was als een van deze”. En men hoopt natuurlijk óók dat de leliekijkers-van-nu de leliekópers-van- straks zullen worden! •x-x-’-:' Sj HET KWEKEN VAN LELIEBOLLEN is vele jaren een goudmijn geweest. De vraag was groot en ook nadat het areaal fors was uitgebreid, kon, het grote aan bod vlot door de. markt worden opgeno men. Totdat men het met de uitbreidin gen al te gek ging maken. Want toen gebeurde wat niet de eersten de besten al enkele jaren hadden voorspeld: er kwam een te veel. Het gevolg was dat de prijzen en dan vooral van de (te) veel geteelde oranje Enchantment een dreun kregen die niet mis was. Enchantment is ook vandaag nog de Grote Smaakmaker in het lelie- assortiment. In totaal worden in Neder land zo’n 1126 ha lelies geteeld en niet minder dan 615 daarvan zijn beplant met Enchantment. Dat wil niet zeggen dat de leliekwekers na het échec van 1977 maar onbekommerd zijn doorgegaan. Integen deel: de producenten van Enchantment hebben de kraan al een flink eindje dich ter gedraaid. Van het meerjarig plant goed van deze lelie staat nu al honderd ha minder dan in 1977 en het areaal schubben (heel jonge bolletjes) is vrijwel gehalveerd. Van nieuwe cultivars zoals de heldergele Connecticut King en de sterke bruinrode Pirate is daarentegen weer veel meer opgeplant dan in 1977. De uitbreiding van genoemde rassen zal ech ter niet in een al te onstuimig tempo moeten gebeuren, want anders zit men over enkele jaren weer tegen een teveel van deze lelies aan te hikken. VROEGER, TOEN MEN LELIES „van de bol” teelde, ging het allemaal niet zo hard. Het „schubben” bleek een belang rijk middel om het vermeerderingstem- po omhoog te jagen. Sinds enkele jaren heeft de weefselteelt cultuur van heel jonge plantjes in buisjes in laboratoria (Van een onzer verslaggevers) BENNEBROEK. Buitenlandse tv- stations zullen met ingang van volgend nebroek kunnen bereiken. Dan moet het hele dorp zijn aangesloten op het kabel televisienet, dat door het gemeentelijk 11 technisch bedrijf van Heemstede wordt K aangelegd en geëxploiteerd. Gisteravond i besloot de gemeenteraad met de aanleg L akkoord te gaan. |i De Bennebroekers zullen, mits meer dan p/ tachtig procent een aansluiting op het ka belnet neemt, hetzelfde tarief betalen als hun noorderburen. Voor het komende jaar wordt dat op ruim dertien gulden geschat. Voordat de werving voor een kabel-abon- nement van start gaat, krijgen alle Benne broekers een folder in de bus. Daarin zal l ondermeer worden opgenomen dat de be- i woners vrij zijn in de keuze van een aan- I sluitkabel. Op verzoek van enkele raadsle den wordt die extra informatie aan de andere gegevens toegevoegd. In oktober I wordt met de aanleg een begin gemaakt. Al twee jaar geleden, toen de eerste woningen werden betrokken, werd het ge meentebestuur attent gemaakt op de ver onderstelde fouten. De betrokken bewo ners drongen er bij burgemeester en wet houders op aan de bouw te staken. Eerst zou moeten worden onderzocht waar een fout was gemaakt. Immers, de maten van de tijdens voorlichtingsbijeenkomsten ge toonde tekeningen verschilden sterk van de werkelijkheid. Bij nader onderzoek ble ken er ook grote verschillen te bestaan 39-41 tussen de gegevens van het kadaster en de 7 kaarten van het bestemmingsplan. 1 Toch ging de gemeente rustig met het plan door. Volgens burgemeester De Widt kon de bouw niet worden stilgelegd omdat de gemeente niet de enige opdrachtgever is geweest. Daarbij komt nog dat de afwij kingen volgens een berekening van de gemeente veel minder omvangrijk zijn dan de bewoners willen doen voorkomen. Des- I ondanks hebben Gedeputeerde Staten in middels opdracht gegeven een onderzoek in te stellen.- Ook de gemeenteraad wil nu wel eens precies weten wat er aan de hand is. Daarom werd gisteravond vanuit de Burgemeester De Widt deed nog eer) twijfelachtige poging de raad ervan te overtuigen dat de manier waarop het colle- ge de zaak wil aanpakken de enige goede is. „We hebben de opmerkingen vanuit de raad wel degelijk besproken. Er wordt een duidelijke opdracht aan de commissie ge mist. Nou, die is er wel degelijk. We vragen de heren een plan te maken waarop de bevolking kan reagerep. Daarmee blijft het een open zaak die vatbaar is voor alle vormen van discussie”. Bij de raad bestond ook de angst dat het bouwplan te veel op zichzelf zal worden bekeken. Kritiek was er verder op de sa menstelling van de commissie. Niet alle belanghebbenden zouden daarin zijn ver tegenwoordigd. Burgemeester De Widt kon uiteindelijk niets anders doen dan het voorstel terugnemen. Hij zegde de raad een taakomschrijving van de commissie toe en zal ook zoveel mogelijk aan de andere bezwaren tegemoetkomen. Besloten werd wel het krediet voor de bebouwing van de zogenaamde Geitewei te blokkeren, zodat de ontwikkeling van dit stukje grond parallel kan lopen aan de uitwerking van de andere plannen voor het Hart van Bennebroek. Berkel (Z .H.), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670, Oisterwijk, Heusdensebaan 65, tel. 04242-9012, Beverwijk, Parallelweg 100, tel. 02510-26923, Utrecht, Hollantlaan 26. tel. 030-883762, Ede, Grotestraat 72/74, tel. 08380-16203, Valkenburg (L), Reinaldstraat 9, tel. 04406-13925. Heerenveen, Dracht 142, tel. 05130-25540, Zuidlaren, De Millystraat 7, tel. 05905-3607. Geopend ma t/m za 9-18 uur en alle koopavonden. Tussen de Abraham van de Hulstlaan en de Witte de Witstraat verrijzen premiekoopwoningen waarvoor volgens de omwonenden veel te weinig ruimte is. De gevelafstanden zouden meters minder groot zijn dan de tekeningen beloofden. raad om een tweede onderzoek gevraagd. De CDA-er Verburg stelde voor een arbi trage te laten verrichten. „Een onafhanke lijk adviesbureau moet met instemming van beide partijen maar een bindend advies uitbrengen”, sprak hij. „Ik weet niet meer wie er gelijk heeft. Het is voor ons als raadsleden niet meer mogelijk een behoorlijk oordeel te vormen.” Burgemeester De Widt wil meewerken aan elk initiatief dat leidt tot een oplossing die financieel en planologisch verant woord is. „Het college betreurt deze zaak”, zei hij gisteravond. „We kunnen ons voor stellen dat het voor de betrokken bewo ners erg vervelend is. De gemeente streeft ook naar duidelijkheid”. Die uitspraak werd vanaf de publieke woningbouw Belangrijkste bezwaar tegen de op dracht die de commissie van B. en W. zou krijgen was het ontbreken van een duide- j lijke doelstelling. Ook bestond de angst dat de bevolking in een te laat stadium zou i worden geraadpleegd. Van die bezwaren was in een nieuw voorstel van het college niets terug te vinden. Het raadslid Van Trigt (Progressief Ben nebroek) verbaasde zich over het college. Hij snapte niet waarom B. en W. alle kritiek naast zich neer hadden gelegd. Van Trigt bepleitte opnieuw een inventarisatie van de wensen die onder de bevolking leven. Pas daarna kan de werkcommissie in zijn ogen nuttig werk doen. Een andere suggestie van zijn partij: schrijf een prijs vraag uit onder de Bennebroekers. De opdracht luidt dan: kom met een plan voor het Hart van Bennebroek. „Ik weet zeker dat er onder de bevolking veel ideeën leven”, aldus Van Trigt. Ook de WD-er Nap had het collegevoor stel tevergeefs nagevlooid op de kritische kanttekeningen die zijn partij eerder maakte. „Ik proef daaruit een minachting voor de raad”, was zijn conclusie. Hij had bij de vorige behandeling van het voorstel gevraagd naar de opdracht van de werk commissie. „Daar is niets van terug te vinden. Die club zal toch een duidelijke doelstelling als uitgangspunt voor de plan- ontwikkeling moeten hebben. Zonder zo’n opdracht wil de WD-fractie geen toestem ming voor het instellen van de commissie geven”, aldus Nap. Echt verbolgen was de CDA-er Verburg. Hij wilde geen woord meer vuil maken aan het collegevoorstel. Zijn enige reactie was een botweg „tegen”. Ki •M 7

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 13