I SMITS: PROBLEMEN TRANSPORTCENTRUM ZIJN NU OPGELOST Woning ernstig vervuild door Bungalows aan Elsbroekerlaan huisdieren PvdA buiten nieuw college van Haarlemmerliede en Spaarnwoude KLM gaat Biet in op resolutie Z.-Afrikavan ondernemingsraad HILLEGOMS RAAD ENTHOUSIAST OVER BOUW PLAN TEEKENS VOOR HOOFDSTRAAT V -r >.v. collecte Partnerruil van CDA brengt VVD aan bewind Kantstrepen langs ringdijkweg: bewoners woonschepen moeten obstakels weghalen Te grote druk VVD restzetel MM i B 15 REGIO 19 7 8 JULI 1 4 14 V R I J D A G I QS s r k 2te- de a I 29 8 49 oor ce; ers (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Het Wapen van Friesland gaat tegen de vlakte. De Hillegomse gemeenteraad keurde gisteravond het bouwplan van Teek ens goed dat in de plaats van het oude hotel aan de Hoofdstraat moet komen. Om verwezenlijking van het plan mogelijk te maken, verkocht de raad aan de superslager de grond van het voormalige politiebureau. Nu het gemeentebestuur met het nieuwbouwplan kan instemmen, wordt verwacht dat .Monumentenzorg de sloop van Het Wapen van Friesland niet zal verhinderen. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Alles komt in orde met het transportwagencentrum aan de Weerlaan in Hillegom. Dat voorspelde wethouder C. Smits (openbare werken) gisteravond tijdens de raadsvergadering. De pro blemen lijken opgelost, nu de firma Hocent heeft meegedeeld de financiering van het plan rond te kunnen krijgen. Eerder leek het er op dat de bank niet bereid was de vereiste leningen te verstrekken. (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. De PvdA zal in september niet terugkeren in het nieuwe college van burgemeester en wethouders van Haarlemmer liede en Spaarnwoude. Het CDA in deze gemeente heeft de socialis ten namelijk meegedeeld dat de voorkeur uitgaat naar de WD. De christen-democraten in Haar lemmerliede en Spaarnwoude be zetten vijf van de elf raadszetels, PvdA en WD ieder drie. De poli tieke zetels in het huidige college worden bezet door CDA-ver- tegenwoordiger G. Kuiper en de socialist W. F. Gijzel. De liberaal L. H. Van Essen en wethouder Kuiper zijn de kandidaten voor het nieuw te vormen college onder voorzitterschap van burgemees ter IJsselmuiden. Na beraad heeft de PvdA besloten in de beslissen de raadsvergadering op 5 septem ber de kandidatuur van fractielei der Datema voor een wet houderspost te handhaven. KKhKbHIIII Nieuw dorpsgezicht 1ST ag iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiii LAD Wethouder Smits: geen bos bloemen. 829 Fractievoorzitter Datema (PvdA) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll >rte- rus- iden Hoewel de wethouder van zowel Hocent als de bankdirecteur de verzekering heeft gekregen dat het geld op tafel komt, hield Smits gisteravond nog een slag om de arm. Zolang hij niet zwart op wit heeft dat Hocent zijn contractuele verplichtingen nakomt, is er geen absolute zekerheid. Volgens Smits is de Barneveldse architect Stein niet van plan de plannen voor het transportcentrum te dwarsbomen, mits hij van Hocent geld krijgt voor de grond aan de Weerlaan. Pieter van Vree (progressieve combina tie) voelde de wethouder gisteravond aan de tand over de raadsels rond het trans port- en bedrijvencentrum dat aan de Weerlaan moet komen. Het hele plan staat op zeer losse schroeven sinds onenigheid is ontstaan tussen Stein (die optie heeft op de grond) en de firma Hocent die door hem in de arm is genomen om het plan uit te kunnen voeren en te financieren. Met die financiering dreigde het hele maal mis te lopen doordat Hocent verre gaande concessies had gedaan aan ge meentelijke wensen. Niet alleen werd in een contract de oorspronkelijk afgespro ken termijn waarbinnen de op te trekken bedrijfsloodsen uitsluitend aan Hillegom- se bedrijven mogen worden verkocht, op- Pieter van Vree verweet de wethouder gisteravond dat hij in de onderhandelin- gen het onderste uit de kan heeft willen halen, waardoor een plan dat de gemeente graag ziet worden verwezenlijkt onzeker is geworden. „Door de grote druk die op Hocent is uitgeoefend, werd het plan fi- De optimistische Smits antwoordde ech ter dat er van problemen helemaal geen sprake is, gezien de jongste berichten van nancieel onhaalbaar. De gemeente is daar door ook zelf in de problemen gekomen”, betoogde Van Vree. Hij vond dat de raad zichzelf voor schut had gezet door over haast het voordelige contract met Hocent te accepteren. De vier voorafgaande jaren waren Van Bruggen (KVP) en Gijzel (PvdA) de wet houders. De laatste was in 1965 tussentijds opvolger van de overleden heer Van Es sen, vader van de huidige kandidaatwet- houder. Het geheugen van Kuiper blijkt echter niet tegen de cijfers opgewassen. Bij de verkiezingen in het genoemde jaar haal den de socialisten 15,8 en de liberalen 18,8 procent. De verzamelde christelijke partijen waren toen nog goed voor 59,7 procent. Het daarna gevormde college be stond toen uit Kuiper en Rijkeboer (VVD). tieleider Doeven een brief naar de socialis ten liet schrijven. Hocent en de bank. Hij raadde Van Vree aan om zich niet al te veel zorgen te maken over de druk die op Hocent is uitgeoefend. „Ze hebben dat contract graag getekend, ook al was het niet zo dat ze me een bos bloemen aanboden”, zei hij. Het optreden van de architect Stein, die stelt dat Hocent niets meer met het plan te maken heeft, maakt op wethouder Smits geen indruk. „We hebben nu een contract met Hocent en dat moet worden nageko men. Een heel eenvoudige zaak. Die brie ven van de heer Stein kan ik niet verkla ren”. Ondanks de optimistische geluiden die Smits gisteravond over de toch te verwe zenlijken financiering kon laten horen, wilde Van Vree weten wat de wethouder zal ondernemen wanneer de plannen vast lopen. „Dan leggen we bij Hocent een schadeclaim neer”, antwoordde Smits re soluut. „En dan zijn we met het plan weer net zo ver als zes jaar geleden”. Ik vind met dat de kiezers zich bedrogen hoeven te voelen. Nee, waarom? Uiteinde lijk gaat het om de zetels en we hebben er allebei drie. Dat de onze een restzetel is doet daarbij niet zoveel terzake”. De partijgenoten van Datema denken daar anders over. Een van hen toonde zich gisteravond geschokt. „Het CDA heeft op nieuw bewezen een onbetrouwbare part ner te wezen”, aldus deze aanhanger van Joop Den Uyl. HOOFDDORP. De collecte ten bate van het Anjerfonds die van 12 tot en met 25 juni in de gemeente Haarlemmermeer werd gehouden heeft in totaal 7.517,60 opgebracht. 3, 450 en dl- HILLEGOM. Op het terrein van een tuincentrum aan de Elsbroekerlaan in Hillegom zullen vijf luxe bungalows wor den gebouwd. De gemeenteraad besloot donderdagavond om het bestemmings plan daartoe te wijzigen. De vijf schakelbungalows zullen worden opgetrokken waar nu nog het tuincentrum van Stokman (CDA-raadslid) is gevestigd. De aannemer is het plaatselijke bouwbe drijf Veenman en Vink. Alle raadsleden stemden in met de nood zakelijke wijziging van het bestemmings plan. Alleen Ans Voskuil (progressieven) maakte daarbij de kanttekening het jam mer te vinden dat een stuk groen in de wijk verdwijnt. Het feit dat het niet om open baar gebruiksgroen gaat, deed haar echter toch positief beslissen op het voorstel van burgemeester en wethouders. NIEUW VENNEP. De politie heeft in een woning aan de Sikkelstraat te Nieuw Vennep drie honden en twee katten aange troffen die nooit werden uitgelaten. De woning was als gevolg daarvan ernstig vervuild. Omwonenden klaagden bij de politie over de stankoverlast. De politie heeft de dieren overgebracht naar de die renbescherming. loor, rtgen pla ts. •pen- <era- s. De socialisten hadden na de verkiezin gen toch goede hoop gehad op behoud van de wethouderspost. In vergelijking met 1974 gingen zij van 26,1 naar 28,5 procent, de WD liep terug van 24,2 naar 22,9 pro cent. Dat leverde de PvdA ruim drie zetels op en de VVD een derde restzetel. Het CDA liep licht terug: van 49,7 naar 48,6. Volgens wethouder Kuiper hoeven de za ken in een dorp als Haarlemmerliede en Spaarnwoude niet zo scherp te worden gesteld. „In 1970 was de PvdA groter dan- de VVD en toen hebben we ook een libera le wethouder gesteund”. HOOFDDORP. De gemeente Haar lemmermeer wil begin augustus beginnen met het aanbrengen van kantstrepen op het wegdek van de ringdijk. Dit gebeurt in opdracht van het polderbestuur in ver band met de verkeersveiligheid. Daartoe heeft de gemeente aan alle „le gale” bewoners van woonschepen een brief gezonden dat alle obstakels in de bermen aan beide kanten van de ringdijk zoals afrasteringen, getimmerten en der gelijke tot tenminste één meter uit het wegdek moeten worden verwijderd. B. en W. van Haarlemmermeer verplich ten de woonarkbewoners om, voor zover zij zelf de voorwerpen hebben aange bracht, de bermen voor één augustus te hebben ontruimd. Als de woonschipbewo- ners hieraan geen gevolg geven, dan wor den de obstakels van gemeentewege ver wijderd op kosten van de betrokken bewo ner. De heer F. de Lange van het woonsche- penoverleg reageert enigszins verwonderd op het bericht dat de obstakels langs de dijk op korte termijn verwijderd moeten worden. „Ik ben zelf een „legale” woon- bootbewoner en ik heb tot op heden nog geen enkel bericht van de gemeente gehad. Ook het Woonschepenoverleg is niet in kennis gesteld van deze maatregel”, aldus De Lange. „Formeel is het verboden om iets neer te zetten, maar al die bouwsels zijn jarenlaqg gedoogd. Dit bericht vind ik merkwaardig. Het is een belachelijk korte termijn, zeker in de vakantietijd”. De Lange is van mening dat het Woon schepenoverleg wel eens in de plannen gekend had mogen worden. Architect Dam deed de uitgangspunten van zijn ontwerp uit de doeken: met mo derne vormen en materialen iets maken dat in de historische omgeving past. Het ontwerp zal, meent hij, het pleintje rond de pomp in de Hoofdstraat opnieuw een eigen karakter geven. Wat de keuze van de mate rialen en de vormgeving betreft, sluit zijn ontwerp zo veel mogelijk aan bij de oude geveltjes aan de andere kant van de straat. De bouwmeester wist zijn geesteskind zo overtuigend aan de man te brengen, dat niet alleen de raad unaniem akkoord ging, maar ook op de publieke tribune niemand protest liet horen, De meeste Hillegom- mers hebben zich al verzoend met de ge dachte dat Sistermans uit het dorpsbeeld verdwijnt. Het trieste beeld van het leeg staande, onttakelde pand zal hen daarbij de laatste maanden hebben geholpen. De nieuwbouw zal worden gepleegd in opdracht van Teekens Beheer. De BV waarin de ondernemende slager zijn nevenactiviteiten heeft ondergebracht. Het plan beslaat de percelen van Sister mans, het voormalige politiebureau en het tussenliggende bankgebouw. Er zullen drie gebouwen worden opgetrokken, ge scheiden door smalle loopstraatjes die op een pleintje aan de Raadhuisstraat uitko men. Het complex zal twaalf winkels en acht entwintig wooneenheden omvatten, in al lerlei soorten en maten. Onder de grond is een flinke parkéerkelder geprojecteerd, waarin voor circa zeventig auto’s ruimte is. Van de bomen die op het terrein staan zullen er enkele kunnen worden gespaard. „We hébben goede hoop”, aldus architect Dam, „dat ook de fraaie rode beuk kan blijven staan. Maar garanderen kan ik het niet”. Om voor het plan een bouwvergunning af te kunnen geven, zal de gemeente een wijziging van het bestemmingsplan moe ten voorbereiden. Gedeputeerde Staten moeten groen licht geven om alvast met de bouw te mogen starten. Met het oog op de mogelijkheid dat daartegen bezwaar schriften worden ingediend door Hille- gommers, drongen verscheidene raadsle den er bij burgemeester en wethouders op aan, dat de bevolking uitgebreid zal wor den voorgelicht over het plan dat nu op stapel staat. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. De ondernemingsraad van de KLM heeft gisteren met ruime meerderheid een resolutie aangenomen over de handelsbetrekkingen van de vliegtuigmaatschappij met het apart- heidsregime in Zuid-Afrika. De directie van de KLM liet al tijdens de discussie weten de verklaring naast zich neer te zullen leggen ter bescherming van de be langen van de „Koninklijke”. J. C. Cornelissen: „Wij hebben niets te gen de heer Datema. Alleen achten wij partijgenoot Van Essen een geschiktere kandidaat. Hij heeft wat meer contacten en zo. Hij heeft bijvoorbeeld wel wat func ties bij de Kamer van Koophandel in Haar lem. Daar moet hij er nu wat van afstoten. Zo verhit en emotioneel de discussies rond de sloop van het hotelpand enige maanden geleden nog waren, zo rustig en eensgezind gingen de raadsleden gister avond akkoord met het nieuwe bouwplan van Teekens. Een beschaafd applausje, op initiatief van WD'er Boonzaayer, besloot zelfs de bespreking van het plan. Unaniem stemde de raad in met de grondverkoop. Niemand sprak zich uit voor behoud van het Wapen. Dat wil niet zeggen dat er niet hier en daar een denkbeeldig traantje werd weg gepinkt. Roeland (WD) vertelde dat hij het hotel van Sistermans zijn leven lang als een echt stukje Hillegom, een stukje geborgenheid zelfs, had beschouwd. „Maar ja, de tijd staat niet stil”, verzuchtte de liberaal. „We zullen aan het nieuwe dorpsgezicht moeten wennen, ook al is het een mooi plan en past het goed in de omgeving”. Roeland voorspelde dat de Hoofdstraat door de bouw van het nieuwe complex van winkels en woningen en door de op han den zijnde reconstructie weer een aantrek kelijk winkelgebied zal worden. „Ook regi onaal zal Hillegom dan weer meetellen”. In een rooskleurige toekomst blikte ook CDA-fractieleider Van der Kamp even tjes. „Door het uitstekende, kleinschalige ontwerp zal het karakter van het pleintje rond de pomp worden versterkt”, zei hij. „Wanneer straks ook de toren van de her vormde kerk weer is hersteld, kan Hille gom zich weer happy voelen”. Hoewel mevrouw Voskuil (progressieve combinatie) het jammer vond dat er geen alternatief ter beoordeling was waarin Sis termans behouden bleef, stemde ook zij met het nieuwe Teekens-plan in. De aan trekkelijkheid ervan was groot genoeg om de hele progressieve fractie over de streep te trekken. De verzoeken van Van Vree (progressie ven) en Van der Kamp em een spoedige presentatie van de plannen aan de Hille gomse bevolking, werden gisteravond ter stond ingewilligd. Burgemeester Van Nie- kerk schorste de officiële raadsvergade ring korte tijd om architect Cees Dam gelegenheid te geven zijn ontwerp toe te lichten voor de raadsleden en de mensen op de publieke tribune. Een kersverse ma quette werd daartoe midden in de raad zaal geplaatst. Behalve Kuiper heeft ook VVD- fractieleider Cornelissen problemen met de historie. Hij meent in een reactie even eens dat in een dorp als Haarlemmerliede en Spaarnwoude de partijen niet als kemphanen tegenover elkaar staan. „In 1974 waren wij ook groter dan de PvdA en toch hebben we om de persoon van de heer Gijzel de PvdA in het college ge steund”. Ook hier spreken de cijfers weer een andere taal: PvdA 26,1 en VVD 24,2 procent van de stemmen bij de verkiezin gen van vier jaar geleden. De resolutie behelst dat de onderne mingsraad zich solidair verklaart met de strijd van de zwarte arbeiders tegen de apartheid. Dat de uitholling van vak- bondsrechten, de onderdrukking en discri minatie die in Zuid-Afrika bij wet zijn vastgelegd ten sterkste wordt veroordeeld. En dat de ondernemingsraadsleden, waar mogelijk, de strijd van hun Zuidafrikaan- se collega’s steunen, daarbij uitgaande van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. De KLM-directie worjit ver zocht de resolutie ter kennis te brengen van de Zuidafrikaanse regering en van alle directies van vliegtuigmaatschappijen die op het land vliegen. Volgens een woordvoerder van de KLM vanmorgen „acht de bedrijfsleiding daarvoor geen ter men aanwezig”. Aan het begin van de ondememings- raadsvergadering lagen er drie resoluties op tafel: van de Vervoersfederatie FNV, van het CNV en van de categorale bonden binnen de KLM. Het CNV trok zijn resolu tie in ten gunste van die van de FNV. Toen dé verklaring van de Vervoersfederatie FNV werd aangenomen met 21 van de 30 stemmen, trokken „de categoralen” hun motie ook terug, zonder duidelijke opgave van reden. De categorale bonden (de Verenigingen van KLM-verkeersvliegers, van Hoger KLM-personeel van KLM- boordwerktuigkundigen en van KLM- Cabinepersoneel) stemden tegen de reso lutie van de Vervoersfederatie, alhoewel die minder ver ging dan hun eigen motie. Men vond dat politiek niet thuis hoort in de ondernemingsraad. Daarnaast waren er bezwaren tegen het verzoek aan de KLM- directie. Voor de resolutie van de Vervoersfede ratie stemden de zestien leden van de FNV, vier van de vijf vertegenwoordigers van het CNV en één lid van de Vereniging van KLM-Cabinepersoneel. „Toen ik maandag een brief van het CDA kreeg dacht ik tijdens het lezen: nou dan zijn al die geruchten toch onjuist ge weest”, aldus P. B. Datema. „Geruchten dat het CDA mij niet als opvolger van wethouder Gijzel in het college wil hebben. Dat verhaal ging al rond voor de gemeen teraadsverkiezingen van 31 mei”. In de brief, die op 7 juli is gedateerd, constateert fractieleider Doeven van het CDA dat tus sen het urgentieprogram van zijn partij en liet verkiezingsprogramma van de PvdA veel punten van overeenstemming zijn. Daarom behoort een vruchtbare samen werking zeker tot de mogelijkheden. Daar- getrokken van drie maanden tot anderhalf jaar. Ook ging Hocent ermee akkoord een lap grond van 26.000 vierkanter meier aan de gemeente te schenken voor de aanleg van een openbaar parkeerterrein voor vrachtwagens. Al eerder was overeenge komen dat aan de gemeente 1,8 miljoen gulden moet worden betaald als bijdrage in de reconstructiekosten van de Weer- iaan. Al deze eisen maakten het project finan cieel onhaalbaar, zei de bank aanvanke lijk. Gevolg: Hocent kon de verplichtingen niet nakomen, Stein wachtte vergeefs op geld voor zijn grond en maakte vervolgens duidelijk niets meer met Hocent te maken willen hebben. Hij diende zich opnieuw bij de gemeente aan en eiste dat weer met hem zou worden onderhandeld. Kortom, het plan stond op losse schroeven. De maquette voor het hart van Hillegom. Rechts het Hof van Hillegom, links de Hervormde Kerk. In het hart de nieuwbouw zoals Cees Dam die heeft ontworpen. na zegt de brief dat het CDA niet tot een programcollege wil komen. Daarom is het niet noodzakelijk nog tot een gesprek te komen tussen CDA, PvdA en WD. Na de mededeling dat namens het CDA wethouder Kuiper voor het nieuwe college zal worden voorgedragen volgt opeens de mededeling dat de christen-democraten voor de andere zetel de kantidatuur van de WD prefereert. „Je kunt op het origineel van hun brief zien dat eerst de naam van Van Essen stond getikt. Ik ben wel bij dat dat in WD is veranderd. Het CDA kan nu niet zeggen dat hun voorkeur een persoon lijke is”, meent Datema. Die opvatting blijkt onjuist. Lijsttrekker Kuiper van het CDA wil aanvankelijk geen commentaar geven op de afwijzing van de PvdA. Zoals al in de CDA-brief vermeld meent de zittende wethouder dat de raadsvergadering in september daar de geschikte gelegenheid voor is. Toch laat G. Kuiper los „dat onze keus een niet- politieke is. Wij hebben niets tegen Date ma. Het gaat niet om de persoon maar om de kwaliteiten”. De vraag waarom het dan nodig was de socialisten te laten reageren op het urgentieprogram van het CDA en waarom officieel het program van de PvdA is opgevraagd beantwoordt Kuiper alsvolgt: „We wilden toch nog eens bezien of er veel verschillen waren”. Dat kostte inderdaad niet veel tijd. Op 6 juli reageer de de PvdA schriftelijk bij het CDA dat ’s avonds vergaderde en de dag erop frac- „even wennen

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 15