OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT van 1656 Vier Nederlanders opgenomen in brandwondencentrum Beverwijk het weer ANWB betreurt Polio opnieuw uitgebreid optreden Belgen bij repatriëring I Speciaal team mag naar Spanje vanderpol II i ‘-•S'i PONTIAC wie wat anders wil moet eens gaan kijken bij INTERBOUW Exclusief dealer voor Kennemerland voor dè Franse COMERA- keuken Tevens dealer voor de 17 TOONKUNST SPECIAL I Schiphol verwerkt vakantietop vandaag: IE:2D het woord is aan... Haarlems Dagblad airconditioning..? TUURMAN COHEN- onze meubeltoonzalen moeten leeg! 10-50% SORTING agenda pagina Fietsen DODENTAL SPAANSE GASRAMP STIJGT LANGZAAM Meetfouten Voor identificatie Weer buitenland I I Koel Strandverwachting QUARTZ I r Antiek restauratie „DE DAMIAATJES” Oude Groenmarkt 12, Haarlem. VRIJDAG 14 JULI 1978 (ADVERTENTIE) 93ste jaargang no. 4 pagina'5 2 (Van een onzer verslaggevers) I VANAF 129.- A. L. Constandse: Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4 Achtergrond2 Stad en regio5,6,7,9,11,13 Radio en televisie/Strips.... 19 Economie23 Beurs22 Sport25,27 Puzzel21 Medische diensten11 Gastenhoek9 Modejournaal21 Weg en wiel21 Filmpagina17 F r I H I i IJMUIDEN. De 24 haringvissers die vanaf dinsdag op het uiterste zuidoostpuntje van Engeland voor anker hebber gelegen hebben donderdagavond rond zes uur het anker gelicht en zijn zonder noemenswaardige vangst naar Nederland opgestoomd. Zij hebben hiertoe besloten omdat het gesprek dat een half uur daarvoor op het ministerie van Landbouw en Visserij was afgelopen geen positief resultaat voor hen had opgeleverd. De schepen worden allemaal in de loop van zaterdag in de havens van IJmuiden en Schveningen verwacht. De gezamenlijke Nederlandse haringreders en de kapiteins van de 24 vissersschepen hadden premier Van Agt gisteren al middels diverse telegrammen laten weten dat zij vandaag zonder vangst terug zouden keren als er geen positieve wijzigingen voort zouden vloeien uit de onderhandelingen in Brussel omdat dan niet meer rendabel gevist zou kunnen worden. Olia/man/ O I Haarlems Dagblad aringvloot zonder vis terug (Van onze redactie binnenland) A (Zie verder pagina 4) (Van onze redactie binnenland) Via de Belgische ambassade in Den (ADVERTENTIES) I ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiHiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiia iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim ■■■■nMBBMWMHMMBMHI ItalM», Noord-Joegoslavlö: plaatselijk I Men moet concluderen dat het kabinet, speciaal minister Andriessen, oorspronke lijk voor onderwijs nog minder beschik baar had willen stellen dan de 208 miljoen gulden, die minister Pais nu voor zijn saneringsplannetje mag gebruiken. Ge zien de noodtoestand in het onderwijs, die jaarlijks toeneemt en slechts met indruk wekkende bedragen enigszins gelenigd zou kunnen worden, zou men het onder wijsbeleid een verwaarlozende intentie kunnen toeschrijven, gebaseerd op de overweging dat het vak van onderwijzer en kleuterleidster zichzelf maar moet sa neren. Dat klopt met de aansporing van minister Pais tot „solidariteit” van de on derwijsgevenden met de werklozen. Het delen van banen, het inleveren van verho gingen en het vervroegd met pensioen gaan zijn suggesties van de minister die volgens hem nog eens 1500 arbeidsplaat sen zouden opleveren. Maar wat beteke nen die getallen in vergelijking met de 30.000 werklozen in het onderwijs in 1981? De tweeslachtigheid van argumenten met betrekking tot de bezuinigingsopera tie wordt door deze situatie nog eens dui delijk gedemonstreerd. Niet alleen een tweeslachtigheid van de argumenten die de regering ten beste geeft, maar ook ten aanzien van de eisen die haar gesteld wor den. De bezuinigingen worden in de eerste plaats gemotiveerd met het argument dat de werkloosheid moet worden terugge drukt. Nu blijkt, dat diezelfde bezuinigin gen de werkloosheid in overheidssectoren direct bevorderen. Als de regering als 'werkgeefster minder geld aan onderwijs spendeert, worden meer onderwijskrach ten werkloos. Van het kabinet wordt ech ter geëist dat het naast zijn mildheid ten opzichte van het bedrijfsleven (ook be doeld om de werkloosheid te bestrijden) méér banen in de sectoren der dienstverle ning schept. Consequent geredeneerd zou de regering meer onderwijskrachten en ambtenaren moeten aanstellen en minder geld uitgeven. Nu minister Pais met slechts 208 miljoen wordt weggezet, roept de oppositie dat dat veel te weinig is en dat de regering het onderwijs verziekt. Waar moet het meerdere geld dan vandaan ko men? Dat is ook de vraag die minister Pais aan zijn critici stelt. „Van andere departe menten”, wordt dan geantwoord. Van CRM bijvoorbeeld? Het afschaffen van kunstsubsidies door minister Gardeniers wekt echter al even felle reacties. Minister Pais heeft nu in ieder geval geprobeerd het geringe sommetje dat hij na veel touwtrek ken loskreeg een nuttige bestemming te geven, die direct effectief kan zijn. Als andere departementen, zoals bijvoorbeeld defensie, hun middelen even effectief zou den besteden, direct nuttig voor het doel waarmee zij worden gegeven, zouden er misschien aangename verrassingen uit de bus komen. Het gaat om een 21-jarige vrouw uit Wijk en Aalburg in de Betuwe, een 15-jarige jongen uit Moerkapelle en een vierjarige jongen uit Poortugaal bij Rotterdam. Het totaal aantal zeke re poliogevallen is nu 77. (Zie verder pagina 2.) Het gesprek op het ministerie in Den Haag vond plaats naar aanleiding van de woensdag in Brussel gevoerde onderhan- delingen om de Ierse maatregelen voor de Nederlandse haringvloot wat te ver zachten. Het ministerie heeft echter zul ke minieme wijzigingen toegezegd dat de situatie voor de vissers in feite ongewij zigd is gebleven. Direct na de ontploffing heeft de Neder landse regering Spanje al assistentie door dit team aangeboden maar dit werd toen van de hand gewezen. Spanje zou over voldoende eigen specialisten beschikken. Vanmorgen heeft Nederland opnieuw de hulp van dit team aangeboden. De reactie van de Spaanse regering was nu wel posi tief. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag vanmorgen meegedeeld. De woordvoerder vertelde ook dat Span je nu in een nota eerdere mondelinge uit spraken heeft bevestigd dat aan evacuatie van slachtoffers en gewonden niets in de weg gelegd zal worden. De Spaanse regering stelt aan evacuatie alleen een aantal eisen. Deze zijn: de iden titeit van de evacués moet vast staan eve nals de identiteit van degene die om evacu atie verzoekt, er moet geen twijfel aan bestaan dat de gewonde zelf uit Spanje weg wil en familieleden die vragen om evacuatie moeten volledig op de hoogte zijn van de diagnose over de gewonde. UTRECHT (ANP). Bij het mi nisterie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne zijn gisteren weer drie nieuwe poliogevallen aangemeld. Aan boord bevonden zich de ernstig gewonde 45-jarige mevrouw J. de Jongh en haar niet-gewonde echtgenoot uit Alk maar, de 17-jarige Marja Hooreman uit Eindhoven, de 12-jarige Paul van Veen uit Eindhoven, nog een ernstig gewonde Ne derlandse vrouw en een Belgisch jongetje. De Nederlandse gewonden zijn naar Be verwijk overgebracht, het Belgische kind is direct naar een ziekenhuis in Leuven getransporteerd. Het dodencijfer als gevolg van de ramp steeg langzaam. De cijfers, die van de Haag was met België afgesproken, dat de ANWB gisteren ook tien Belgische slachtoffers mee terug zou brengen naar Nederland. Toen de Nederlandse luchtmachtvliegtuigen goed en wel in de lucht waren werd de ANWB op de hoogte gebracht, dat de Belgen zelf een vliegtuig naar Spanje hadden gestuurd om deze Belgen op te halen. De ANWB, die dit een ongebruikelij ke manier van handelen vindt, betreurt dit des te meer omdat de Belgische slachtoffers via Nederland eerder in hun eigen land in een ziekenhuis had den kunnen worden opgenomen dan nu het geval is. Het Belgische vliegtuig werd niet eerder dan vanmiddag in Brussel verwacht. In het staatsziekenhuis in Valencia zul len waarschijnlijk ook vijftig patiënten sterven. Ook in Tortosa en Castellon be vinden zich nog patiënten met zeer ernsti ge brandwonden in ziekenhuizen. Over de oorzaak van het ongeluk met de met propyleen geladen tankauto is offi cieel nog niets bekend. In tegenstelling tot berichten van gisteren, dat het ongeluk aan een oververhitte band zou zijn te wij ten, wordt nu verondersteld dat er een scheurtje in de tank zou zijn ontstaan, waardoor gas uit het reservoir is ge stroomd. ANDERE QUARTZ-HOR LOGES Overwegend droog weer met in het algemeen veel bewolking. Meest matige noordwestelijke wind. Minimum tempe raturen ongeveer 11 graden, maxima van 15 graden vlak aan zee tot onge veer 20 graden plaatselijk in het binnen land. DEN HAAG. (ANP) De Spaanse rege ring is nu bereid een Nederlands identifi catieteam toe te laten om behulpzaam te zijn bij het vaststellen van de identiteit van de slachtoffers van de explosie dins dag op een Spaanse camping. Nederland heeft een vast team van specialisten, on der leiding van de kilonel van de rijkspo litie H. van Laar, voor dergelijke gelegen heden. DEN HAAG. De ANWB betreurt de manier, waarop de Belgen hebben gehandeld bij het repatriëren van tien slachtoffers van de ontploffingsramp op de Spaanse camping, Los Afaques. Denemarken, Hier en daar een bui. 15-25 graden. Britse eilanden: Zonnige perioden. 17-24 graden in Schotland 15-20 gra den. Benelux, Noord-Frankrljk, mldden- en Zuld-Ductsland: half tot zwaar be wolkt, overwegend droog. 15-20 gra den. Alpengebied, Oostenrijk, Noord- De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: IIIIIIIIIIIIIIIIIIIEIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dubbeltjes-effect Minister Pais van onderwijs is met een nogal benepen plan tot het bevorderen van I de werkgelegenheid in het onderwijs voor het voetlicht getreden. De minister beseft I zelf ook wel dat dit plan een druppel op de I gloeiende plaat zal zijn, want het kan slechts een klein percentage van de 30.000 te verwachten werklozen in het onderwijs afknabbelen. De vraag is echter of deze minister veel te verwijten valt, want tijdens de construc tie van de bezuinigingsoperatie is duidelijk gebleken dat juist minister Pais een van de lastigste dwarsliggers was, toen het op inleveren van begrotingsgelden der depar tementen aankwam. onweer. 20-25 graden. Landen rond de Middellandse Zee: overwegend zonnig, 25-30 graden, plaatselijk meer dan 35 graden. Oprechte Haarlemsche Courant van 1656 l>lo<*n>én<I.Mls<-w<*g 27r» ovcrvvrn lel (0'2'h 2 M Juweliers Houtplein 15 Haarlem Aan de stampvolle vertrekhal van Schiphol was vanmorgen te merken dat de vakantiedrukte dit weekend de top zal bereiken. Schiphol gaat het drukste weekeinde van dit jaar tegemoet. De KLM en de twee Nederlandse charter maatschappijen Martinair en Transavia Holland zijn donderdag begonnen met een massaal vervoer van vakantiegan gers. De meesten van hen zoeken de zon op in Spanje. Martinair gaat het grootste aantal va kantiegangers naar hun bestemming vliegen. Deze maatschappij vervoert vanaf donderdagmorgen tot maandaga vond 14.240 passagiers. Het totaal aantal uitgaande vluchten van deze maatschap pij in deze dagen is 79. De Spaanse bestemming Malaga staat bij Martinair bovenaan. De KLM vervoert van don derdag tot en met maandag met 48 uitgaande chartervluchten 7.750 mensen naar de zonnige gebieden. Transavia heeft van vrijdag tot en met zondag 51 uitgaande vluchten op het schema staan, waarmee bijna 7.000 mensen worden overgevlogen naar het zonnige zuiden. In totaal vervoeren de drie luchtvaart maatschappijen iets meer passagiers dan vorig jaar. Voor de omwonenden van de luchtha ven betekent de topdrukte op de luch thaven dit weekend extra geluidshinder. Voor het eerst sinds enkele jaren wor den ook weer nachtvluchten gemaakt. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 17.30 -19.30 uur zaterdags van 11.30 -13.30 uur Uitsluitend telefoon: 023 - 32 43 41 MAX. AFWIJKING 1 SEC. P. WEEK DIGITAAL V.A. 395,- M. WIJZERS V.A. 295,— Bewoners van de premiekoopwonin- gen aan de Abraham van de Hulstlaan in Bennebroek gingen driftig aan het passen en meten toen begonnen werd met de bouw van de huizen aan de andere kant van de straat. Inplaats van twintig konden op sommige plaatsen Spaanse autoriteiten afkomstig zijn, lopen uiteen van 144 tot 181. Het is echter on- doenlijk om een exact dodencijfer te geven omdat er ieder uur weer enkele bij komen. Volgens artsen in de ziekenhuizen rond het rampgebied zal het uiteindelijke dodental komen te liggen tussen de 250 en 300. Van de 120 ernstig gewonden kunnen maar weinigen aan de dood ontkomen. In het Huge Francisco Franco- ziekenhuis in Barcelona liggen 51 ernstig gewonden. Volgens dokter Jusé Roda zul len slechts vier of vijf van hen de gevolgen van het ongeluk overleven. „Bijna alle patiënten hebben derdegraads verbran dingen. Iedereen die over meer dan zestig procent van zijn lichaam zulke wonden heeft, maakt maar een uiterst geringe kans om te overleven”, aldus de arts. „Voor de meesten kunnen wij niets doen. Zij hebben nog slechts een paar dagen te leven. Zij voelen geen pijn omdat door de hitte en de klap van de explosie de hersens vernietigd zijn”. Tot de patiënten in het ziekenhuis in Barcelona behoren drie Nederlanders, 26 Fransen, zes Westduitsers, vijf Belgen en tien Spanjaarden. Een patiënt is niet ge ïdentificeerd. In Tussen de Coulissen mijmert Wim Helversteijn over fietsen in Haarlem. Een gevaarlijke bezigheid. Zij leveren een ongelijke strijd met de automobilis ten. Maar als de laatsten, uit modieuze overwegingen, op een glimmende fiets stappen worden de problemen voor de echte fietsers nog groter. Een mooi stukje Haarlemse realiteit. De aankoop van het nog steeds braakliggende Booy-terrein houdt de gemoederen binnen de gemeente nog steeds bezig. Haarlem kent geldzorgen. Geprobeerd wordt subsidie te krijgen van het rijk. Hoe het stadsbestuur dat wil doen kunt u lezen op de stadspagina's. Een weekeinde met zeer matig strandweer door te veel wolkenvelden en een frisse zeewind. In de middag 15-17 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: ons land ligt op de rand van koele lucht en warme lucht met zon. De warme lucht bevindt zich helaas zuidelijk van ons. SCHIPHOL/BEVERWIJK/TARRAGO- NA. Vanochtend vroeg om half vier zijn in de brandwondenafdeling van het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk vier slachtoffers opgenomen van de propy- leengasramp op de Spaanse camping Los Alfaques. Zij waren vanuit Spanje naar ons land getransporteerd met twee Friendships van de Koninklijke Lucht macht en zijn om kwart voor drie op Schiphol aangekomen. Hollandse kwaliteitskeuken KELLER interbouw b.v Santpoorterstraat 41 (Kleverparkbuurt) Haarlem Tel. 023-263463 Grote Houtstraat 129 - Tel. 312803 Inkoop Reparatie Inruil RUIMT OP! 10 tot 50 korting Honderden mensen hebben gisteren de begrafenisplechtigheid voor tientallen slachtoffers op het kerkhof van Tortosa, in de provincie Tarragona, bijgewoond. Ve len waren daartoe uit Frankrijk, West- Duitsland en België gekomen. I Tel. 310413 Volgens voorzitter N. Parlevliet van de redersvereniging voor de Nederlandse zee visserij, die bij de onderhandelingen van donderdag aanwezig was, ziet de toekomst voor de Nederlandse haringvisserij er nu wel bijzonder somber uit. „De discrimine rende maatregelen van Ierland bieden ons geen enkel perspectief. Van de 42 schepen van de haringvloot konden er maar 24 naar Ierland varen, de rest bleef al in de diverse havens achter. Als er geen wijzi ging in de situatie komt kunnen wij het dit jaar verder wel vergeten, dan wordt er niet meer op haring gevist terwijl het seizoen eigenlijk nog moet beginnen. In de loop van de volgende week zullen we met de reders nog wel een aantal alternatieven bespreken zodat in ieder geval een deel van de vloot nog uit kan varen, maar erg veel lost dat ook niet op,” aldus Parlevliet. Ook de bijdragenregeling die het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de vis serij onlangs heeft gepubliceerd biedt vol gens Parlevliet weinig soelaas. Zelfs de eigenaar van een grote trawler, die bij stilliggen tien mille per week krijgt uitge keerd, moet na tien weken al naar de bijstand. Daarvan zijn zo’n zeshonderd zeelui de dupe, terwijl verder nog circa 2000 mensen de gevolgen van deze klap zullen ondervinden die werken bij walbe-' drijven die direct bij de haringhandel be trokken zijn. (zie verder pagina 4) Weersvooruitzichten voor de vakan tielanden, meegedeeld door het KNMI, geldig voor de eerstvolgende 48 uur: Noord-Scandlnavlö: plaatselijk een bui. 12-17 graden. Midden- en Zuld-Scandlnavlë: ver anderlijk. Overwegend droog. 15-20 graden. Denemarken, Noord-Dultsland: i ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini In ons atelier worden uw antieke meubelen door 1e klas meubelmakers gerestaureerd. Tel. 023-322008. Nu gelegenheid tot inbreng van goederen in ons veilinghuis Spaarne 86-88, Haarlem. Tel. 321730. Alleen de dood geeft aan het leven zijn betekenis. niet meer dan twaalf passen worden gemaakt. Kloppen de tekeningen niet of is de Bennebroekers iets op de mouw gespeld? Een objectief deskundige moet dat nu gaan uitzoeken. De bouw (zie foto) gaat inmiddels rustig verder.

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 1