Leer in winterse sfeer K voor tweetakt zeepost Nieuwe mini eind 1980 prijswinnaars Auto gemiddeld 4,3 jaar oud 1 puzzel van de week weg knelpunten op wegen Computer in Cadillac II F* ^<«■1 Buitenland H- 21 VARIA 19 7 8 JULI VRIJDAG 1 4 Re ;is I lO iM WAAR BEDIENEN de weer goden je zo op je wenken als hier in Nederland? Het bijna her fstachtige weer van fe afgelopen weken was gewoonweg een ide aal decor voor het presenteren van allerlei collecties die het ko mende seizoen ons aller aan dacht gaan vragen. Derhalve vandaag de spotlights die je overigens best kon gebruiken bij al die grauwheid om je heen op de tassen; voor zeer veel vrou wen nog immer een geliefd en een niet minder onmisbaar ac cessoire. I t 1 ftp 1^,^ 7oj I Il7' 16 [23 20 22 S 25 24 [27' 26 f PUZZEL NUMMER 27 ƒ25: Mw. A. Vlug, Vergierdeweg 198, Haarlem, 25: Margot Fonteijne, p.a. M. K. Hofstedestraat-20, IJmuiden. 15: M. Trie- bels-v. Pellecom, Oranjestraat 18, Zand- voort, 15: C. M. v.d. Maarel-Sta, Kievit- slaan 22, IJmuiden, 10: J. Gielen, J. v.d. Bergstraat 18, Heemstede, 10: Mej. de Jong, Platanenstraat 21, IJmuiden. ruimtereiziger zich niet zou behoeven te schamen. En dit is pas het begin van het elektronisch tijdperk voor de personen wagen. Zo’n computer in de auto heeft natuur lijk een voorgeschiedenis: al in het begin van de jaren zestig werd bijvoorbeeld de gelijkstroomgenerator vervangen door een draaistroomgenerator en voor dé mechanische spanningsregelaar kwam een elektronisch exemplaar. Toch zou het nog tot ca. 1967 duren voordat de elektronische transistorontsteking al in 1959 geïntroduceerd volop in serie- produktie kwam. En nu vindt men de contactloze transistorontsteking terug op bijna alle Amerikaanse wagens en ook steeds meer in Europese auto’s. Voor de doe-het-zelvers zijn bouwsets in de han del. Zo’n contactloze ontsteking heeft verschillende voordelen: in het gehele toerenbereik wordt een goede ontsteking gewaarborgd en accu, brandstof en mi lieu worden ontzien. Bij dit alles behoort zo langzamerhand ook een paneel voor de bestuurder, waar op allerlei informatie wordt verstrekt. Deze indicatiepanelen geven bijvoor beeld waarschuwingen over de hoeveel heid olie, pen eventueel tekort aan remo- lie, een te grote belasting van de wagen, defecte verlichting, enz. Dit wordt moge lijk gemaakt door op vele plaatsen in de auto sensoren te plaatsen, bijvoorbeeld op de aanzuigleiding van motoren, die signalen over de belasting van de motor doorgeeft. Het gebruik van deze senso ren neemt snel toe. Daarnaast ziet men hoe in de auto mechanische verbindin gen worden vervangen door elektroni sche verbindingen. Dit heeft onder meer de invoering van automatische snel- heidsregelaars tot gevolg gehad, waarbij via het indrukken van toetsen de gewen ste snelheid kan worden ingesteld. Som mige van deze elektronische regelaars zijn uitgerust met een geheugen. Het komt erop heer, dat al deze elektro nica in de auto ook de vormgeving en de inrichting van het dashboard ingrijpend gaat wijzigen. Er komen alles omvatten de tableaus met bedrading in gedrukte vorm, die weinig ruimte innemen. En niet langer zullen metertjes van alles aange ven, maar vloeibare kristallen geven de informatie in oplichtende cijfers door. Op dit gebied is er al heel wat verkrijg baar: klokje geregeld door kwartskristal- len, schakelcontacten voor bijvoorbeeld radio, parkeerlichten of voorverwar- ming op bepaalde tijdstippen, elektroni sche tellers voor bedrijfsuren en elektro nische aanwijzingen over verdeling van lasten over de assen. Er zijn nu zelfs elektronische regelingen voor een con stante temperatuur in het wageninte- rieur verkrijgbaar en een elektronisch geregelde „stoelverstelling” met geheu gen. Belangrijker is wellicht een automa tische bewaking van de bandenspanning. British Leyland werkt tharjs hard aan een nieuwe mini die eind 1980, naar verwachting, geïntroduceerd zal worden. Een jaar daarna moet de nieuwe mini die beduidend groter wordt dan het hui dige model gereed zijn voor export. De mini wordt sinds 1959 geproduceerd en is in de loop der jaren steeds verder ont wikkeld. Het gaat hier om een van de meest succesvolle auto’s ter wereld. PUZZEL NUMMER 28 Horizontaal: 1. Breek het werk niet als je ze verwisselt; 4. Zo ziet Mina door de ruit in het klein; 8. Een held op sokken kan niet, als je hem ziet; 9. Zoek je ’t wrak voor dat geld? Dat brengt ook niet veel op; 10. Ik heb ’n jaar lang niets anders gedronken; 12. Rex meet het tot de uiterste grens gaand; 13. Eergierig als hij was liet hij de roofvogel schieten, maar behield toch de leiding bij het spel; 14. Op de Oder, o, Bart, vind je hem al lang niet meer; 16. Toen de kolos het kamp binnentrad, waande hij zich in tropische oorden; 17. Kijk eens door ’t raam, wordt het al lente; 20. Nel meet alles af naar een van de vier hoofd stoffen. Dan is zij in haar sas; 23. Op een kleinigheid na is de ark al af; 24. ’n Dans in duplo en goed geschikt is van voor naar achter en andersom dezelfde jongen; 25. Het ziet er wel erg boers uit bij hem. Hij verdient zeker niet veel; 26. Moet je dat deel van het wapen in de put persen?; 27. Om dat land te vinden moet je wel kunnen lopen. Vertikaal: 1. De robuuste held holde weg en het de leiding achter; 2. Kor trók ontstemd aan de ring; 3. Met een omge keerde kar het water op; 4. Geeft Ma de kok ook iets te drinken? 5. ’t Paar gaat niet langer samen; 6. Als u Jet één ingeeft kan zij er plezier door hebben of het in de sla gebruiken; 7. Doet Marie mee aan de TT achter deze bescherming? 9. De maker houdt zelf het water tegen; 11. Het is net of alles weg is; 14. Heeft de kater ambtshalve in het kort iets met atomen te maken? 15. Heeft Bram u gevraagd voor deze dans? 16. Ares neemt de gok om in Noord- Holland terecht te komen; 18. Vang de bal Dora op deze planeet; 19. De geit valt in de Rijn en komt er totaal anders uit te voor schijn; 21. De Let eet een ei, dat is verplicht bij deze keurbende; 22. De miereneter le vert geen rente meer op. Verban hem maar naar Arabië; 23. ’t Rook naar biet in die warboel; 25. Het vocht kwam pas na een omwenteling. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18. 1970 AA IJMUI DEN. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 27 Horizontaal: 1. Parabel; 7. eerlijke; 13. Ina; 14. rooster; 16. dam; 17. Eems; 19. smart; 20. demi; 21. eis; 23. ene; 24. val; 25. ton; 27. cm.; 28. se.; 29. ets; 31. eb; 32. N.H.; 33. alm; 35. R.I.; 37. mi.; 38. haard; 39. Essen; 41. au; 42. Rijn; 43. ma; 45. tante; 47. inham; 50. et; 52. li; 53. sie; 55. id.; 56. jr.; 57. las; 59. Ee; 60. ne; 61. hoe; 62. ter; 64. A.O.W.; 66. t.n.o.; 68. geel; 70. vloot; 72. orde; 74. iel; 75. malloot; 77. del; 78. enten te; 79. nergens. Vertikaal: 1. pienter; 2. Ane; 3. ramen; 4. br.; 5. Eos; 6. lome; 7. etre; 8. eet; 9. r.r.; 10. ijdele; 11. kam; 12. emissie; 15. sanel; 18. si; 20. da; 22. scharnier; 24. verschiet; 26. Ob; 30. t.m.; 32. na; 33. adres; 34. menie; 36. i.e.; 38. hut; 40. n.m.m.; 44. religie; 46. al; 48. ad; 49. bretels; 51. t.a.; 54. idool; 56. Jo; 58. stelt; 61. horde; 63. el; 64. alle; 65. woon; 67. n.o.; 69. een; 70. vat; 71. toe; 73 den; 75 m.n.; 76 t.r. 1 HoornDen Oever (A7-N7) Tussen Wieringerwerf en Den Oever worden werkzaamheden uitgevoerd in verband met de bouw van drie viadukten. Het ver deer moet rekening houden met rijbaan- wersmallingen en rijbaanverleggingen. Shell komt deze maand op de markt met een verbeterde brandstof voor twee- takt-motoren. Deze nieuwe brandstof was nodig, omdat in de afgelopen jaren de tweetakt motoren zich verder hebben ontwikkeld, en er onder andere aan de uitstoot van gassen hogere eisen worden gesteld. Shell wil met de nieuwe brandstof ko men tot minder koolafzetting in de ver- btandingskamer, schonere motor en minder rookontwikkeling. Voor de nieu we brandstof werd een nieuwe, gedeelte lijk synthetische olie vervaardigd, waar bij speciale loodvrije benzine wordt toe gepast. De verbeterde brandstof komt tegen de oude prijs beschikbaar. (Rai- actueel) Voor toeristen die het weekend van 15/16 juli 1978 vertrekken heeft de ANWB het volgende mee te delen: België Als gevolg van werkzaamheden dient het verkeer op de volgende autosnelwegen met vertragingen rekening te houden: Gent-Kortrijk (E3) tussen Waregem en Kortrijk en Breda-Antwerpen. Frankrijk Vandaag viert Frankrijk zijn nationale feestdag. Het rijden op de Franse wegen op deze dag moet ten sterkste worden afgeraden. Vanaf gisteren tot en met mor gen zullen ongeveer 1,8 miljoen Fransen op vakantie gaan. In dezelfde periode zul len naar schatting zo’n 4 miljoen Fransen van vakantie terugkeren. Daar komt nog bij dat zo’n 2 miljoen Fransen er voor een lang weekeinde op uit zullen trekken. Bo vengenoemde cijfers moeten met ongeveer 20 procent worden verhoogd i.v.m. buiten landse vakantiegangers. Spanje Demonstrerende Basken blokkeren tus sen Biarritz en San Sebastian de grens overgangen op de volgende trajecten: De kustroute bij Hendaye de Hoofdweg NI bij Behobie De hoofdsnelweg bij Biriatoru (Al). De overige grensovergangen zijn open voor het verkeer (naar Baskenland). Ook in het Baskenland zelf moet men met ge blokkeerde wegen rekening houden. In de situatie rond de blokkades kunnen veran deringen optreden. Duitsland Dit weekend beginnen de volgende va kanties: Rheinland-Pfalz: de scholen en enkele grote bedrijven. Nordrhein-Westfalen: enkele grote be drijven. Grote drukte wordt dan ook verwacht op de doorgaande wegen in zuidelijke rich- ting, vooral in de deelstaten Baden- Würtenberg en Beieren. Terugkerende va kantiegangers kunnen in Zuid-Duitsland voor een verhoogd verkeersaanbod zorgen op de zuid-noord verbindingen. Italië Bij de Italiaanse grensovergangen kun nen personenauto’s hinder ondervinden van wachtende vrachtwagens. Italiaanse vrachtwagenchauffeurs blokkeren uit protest tegen vrachtwagenbelasting het goederenvervoer. De Timmelsjochstrasse zal het weekeinde weer in zijn geheel te berijden zijn. Gemiddeld zijn de auto’s die in Neder land rondrijden 4,3 jaar oud. Dit cijfer kwam naar voren tijdens de onlangs ge houden jaarvergadering van de Neder landse vereniging van auto- assuradeuren. Tevens werd op deze bij eenkomst bekend gemaakt, dat de ge middelde periode schadevrij rijden over 1977 3,2 jaar bedroeg: m.a.w. de doors- nee-automobilist in Nederland krijgt eens per 3,2 jaar schade aan zijn auto. Van het bedrag van 1,7 miljard gulden dat de verzekeraars verleden jaar uit keerden, had tweederde deel betrekking op materiële schade. Het blijkt boven dien, dat het aantal auto’s dat met be perkte casco-dekking is verzekerd, toe neemt. Als gevolg daarvan is het percen tage auto’s, dat uitsluitend w.a. is verze kerd van 50 percent in 1972 gedaald tot 35 percent in 1977. Het is de verzekeraars gebleken, dat een bestuurder in de leef tijd van 18 tot 20 jaar gemiddeld onge-’ veer anderhalf maal zoveel schade maakt, als een bestuurder tussen de 30 en .59 jaar. GoesZierikzeeRotterdam. Op de S! Zeelandbrug moet het verkeer rekening l| houden met werkzaamheden. Afwisselend wordt het verkeer over een rijbaan geleid. II ïr geldt een inhaalverbod en een maxi- h mumsnelheid van 50 km/uur. Er wordt alle dagen gewerkt met uitzondering van de I; zondagen. De werkzaamheden duren tot eind juni en worden na half augustus Voortgezet. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de Correspondentie uiterlijk ter post moet Zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Cap San Marco” 21 juli. Australië: ms „Lloydiana” 14 juli. Brazilië: ms „Alphacca 18 juli. Canada: ms. „C. P. Discoverer” 18 juli. Israel: ms „Neerlan- t, dia” 14 juli. Japan: ms „Hong Kong Ex- t* press” 14 juli. Ned. Antillen: ms „Caribia 'Expres" 14 juli, ms „Aludra” 14 juli. Neiu- w-Zeeland: ms „Resolution Bay” 21 jul. Ver. Staten van Amerika: ms „AtL Cham pagne” 18 juli, ms „Am. Leader” 18 juli., Zuid-Afrika (Rep.): ms „Merlin” 17 juli, ms „Swellendam” 17,juli. DEN HAAG. Hieronder volgt het overzicht van de werkzaamheden op een aantal Nederlandse autosnelwegen en au towegen van 15 juli tot en met 4 augustus 1978, samengesteld door de politiever- keerscentrale te Driebergen en de ANWB verkeersinformatiedienst in Den Haag. 1 ZwolleAmersfoort (A28) Tussen Harderwijk en Nunspeet moet het verkeer I over een afstand van 7 kilometer rekening houden met rijbaanverleggingen en ver- i smallingen als gevolg van werkzaamhe- den. WAT KUNNEN WE STRAKS zoal uit binnen- en buitenland verwachten? De Heemsteedse firma Laimböck, vanouds een grote naam op handschoenengebied, maar ook al vele jaren fabrikant en im porteur van bijzonder fraaie collecties tassen, kan op een dergelijke vraag niet alleen een ter zake doend antwoord ge ven, doch laat je ook al dat kostelijks meteen wel even zien. Het zo geijkte „twee vliegen in één kjap” is bij haar dus bepaald geen farce. De belangrijkste kleur die zich in de tassenmode van het herfst- en winterseizoen zal manifesteren is bordeaux. Daarnevens blijven zwart, zand en verschillende tinten bruin nog stevig in de running. OPMERKELIJKSTE FEIT in het nieu we seizoen zal zijn, dat suède voor tassen weer meer in de belangstelling van de ontwerpers is gekomen. Wellichh zullen velen van u direct aan de onpraktische kanten van dit verschijnsel denken: de grote gevoeligheid van het materiaal en het vrij moeilijke onderhoud ervan. Hoe dan ook, voor de „gekledére” uurtjes zijn er heel wat beeldschone modellen te ont dekken. Zo maakte het Italiaanse huis Pistoré suède tasjes in combinatie met been, en gezegd moet worden dat het - uiteindelijke resultaat bijzonder fraai is. Van hetzelfde huis nog meer exclusiefs: tassen van slangeleer en schildpad, ter wijl er verder zeer mooi gemodelleerde exemplaren in matleer zijn te verkrijgen. DE AANDUIDING „elegant-klassiek” blijft zonder meer van toepassing op de immer zo fraaie collecties van het Duitse «Gold Pfeil. Een alleraardigste verrassing heeft het voor het komende seizoen in petto. Diverse modellen werden van een flinke soufflé voorzien, die listig werd weggewerkt achter de rondom aange brachte ritssluiting. Mocht u dus met zo’n tas onderweg meer willen meenemen dan gedacht, geen nood, met één handbe weging de rits los en ziedaar, de benodig de extra ruimte dient zich onmiddelijk aan. NAAST DE INMIDDELS befaamd ge worden tassen van wild krokodil heeft Gold Pfeil in zijn collectie de niet minder populaire sportserie van cresta buffel en van het wijnrood getinte Oxford rund. Op beide laatstgenoemde leersoorten zal beslist niemand ooit uitgekeken raken, want er is altijd wel een koffer, tas of tasje, riem of ceintuur en nog vele andere kleinlederwaren bij te verzinnen en ze ker te verlangen. Uitermate verfijnd is voorts een G.P.-tas bestaande uit een combinatie van velours met leer, en me nig geklede outfit zal door dit bijzondere accessoire een extra dimensie verkrij gen. Gezien de diverse collecties gaat het er naar uit zien dat de belijning wat hoger en smaller wordt. De toekomst zal het leren. TENSLOTTE BRENGT Laimböck on der eigen label een uitstekende en gevari eerde collectie op de markt. Zo zijn er bijvoorbeeld leuke, sportieve leren tasjes in verschillende formaten tegen zéér at tractieve prijzen. Zijdeglans vertoont het leer van modellen die met contrastkleuri- ge biezen zijn verlevendigd, terwijl de kleurencombinaties mijns inziens spre kender en speelser zijn dan voorheen. Soepel nappa werd verwerkt in fijne ruime tassen, waarbij de buidel nog steeds favoriet is. Uiteraard zijn de leer- vervangende materialen niet vergeten en het wordt hoe langer hoe moeilijken ze van echt te onderscheiden. Belangrijkste blijft echter voor u, dat er voor de ko mende seizoen op tassengebied weer erg veel valt te beleven. Hopelijk kijkt en koopt u straks met evenveel plezier als ik. s? Eveneens van Laimböck zijn de ze zeer soepele nappa-modellen, waarvan de bui- deltas (midden) nog steeds bijzon der en vogue is. Zijdeglanzende Rio-leren tassen met contrastbiezen die onder het Laimböck-label de wereld ingaan. BredaGorinchem (A27-E37) Bij de brug Keizersveer moet het verkeer in bei- de richtingen rekening houden met een II rijbaanversmalling. UtrechtDen Haag (A12-E8) In ver- R,band met het slopen van een viaduct moet irliet verkeer ter hoogte van Zoetermeer- West rekening houden met verschillende verkeersbeperkende maatregelen. n- Van de Duitse fabrikant Gold Pfeil is deze fraaie rundleren tas met een verborgen soufflé achter de rits. In Amerika kan nu op de Cadillac Seville van GM een elektronisch toetsen bord worden geleverd. Een computer in formeert de bestuurder over het gemid deld brandstofverbruik, de gemiddelde snelheid, de tijd, het toerental van de motor, temperatuur koelvloeistof enz. Maar dat niet alleen: de „trip-computer” levert ook informatie over de tijd die verstreek sinds het begin van de rit, de afstand die nog moet worden afgelegd, het vermoedelijk uur van aankomst, het aantal kilometers dat men nog met de resterende brandstof kan rijden. Kor- De informatie die al deze elektronica verzamelt, zal in de auto van de toekomst zichtbaar worden gemaakt op instru- mentenpanelen, waarbij voor de regeling en besturing mini-computers denkbaar zijn. De kleine computer die General Motors nu al in een van zijn Cadillac- modellen heeft gestopt, is nog maar een flauwe afspiegeling van het fraais dat de automobilist nog staat te wachten. Hij moet er natuurlijk wel voor betalen, dat spreekt. 3 11 FÏ2 10

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 21