1 COMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING WIL SNEL SLOOP BOTERFABRIEK Parkeerverbod bij kunstijsbaan ■M HET RECHT OP NIEUWE KANSEN STAAT VOOROP Haarlemmer •s is speelde voor politieagent I Kantines kregen ongewenst bezoek i S Heroine-dealer gearresteerd H H Reclassering: grote hulp in kleine marge Organist Bartelink vervangt Bij de Vaate Parkeerverbod in Oosterhoutlaan id ua&anttefanet in s r ijl I r~ X' I X- STAD 19 7 8 14 JULI 7 Ml 55 Door Dick Panman Vroeg hulp Bedrijven Schorsing Samenspel Spreekuur 55 HAARLEM. De medewer kers van de algemene reclasse ringsvereniging in Haarlem on dervinden het dagelijks: binnen het kader van de strafrechtsple ging bestaan weinig mogelijkhe den om maatschappij-structuren aan de kaak te stellen. Hoewel de maatschappelijk werkers zelf op een andere manier tegen straf baar gedrag aankijken worden ze in hun werk voortdurend ge confronteerd met de algemeen maatschappelijke bril, waaruit de intolerantie van afwijkend ge drag te lezen valt. De reclasse ring is voor een groot deel aange wezen op contacten met het sanctionerend apparaat. poli tie, justitie en de zittende magi stratuur). De samenwerking met justitie is onontbeerlijk waar door bij sommigen het idee heeft post gevat dat de reclassering onder één hoedje speelt met de bestraffende hand. -- VRIJDAG (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Slechts twee leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening vonden een hobbel op het in de nota „bestem mingsplan Booijterrein” geëffende pad naar de verwerkelijking van in hoofdzaak woningbouw op het vier jaar braakliggende terrein in de BÜrgwalbuurt. Wat voor woningbouw er precies op de plek tussen de Burgwal en de Lange Heerenvest zal verrijzen is nog niet duidelijk, nu de gemeente met eigenaar Smit’s Bouwbedrijf uit Beverwijk in onder- handeling is over de aankoop van het terrein. De bouwfirma wil 31 premie-koopwoningen neerzetten en de gemeente is geneigd het idee van de bewoners om goedkope huurwoningen te bouwen, over te nemen. Jir Bestemmingsplan moet Booij-terreinen tegen industrie beschermen s ■.7/ ri- H. LOERAKKER (CDA) r'” ties, ig- uur uur >e se- ische voor inge- burg ling zien irlij- amp Er komt een parkeerverbod voor de wes telijke weghelft van de Lodewijk van Deijssellaan op het gedeelte tussen de Jan van Riebeecklaan en de toegang 'tot de kunstijsbaan. De Van Idenburglaan, de verbindingsweg tussen de Lodewijk van Deijssellaan en het parkeerterrein dat tus sen de Kennemersporthal en de kunstijs baan ingeklemd ligt, wordt eveneens „au-, to-vrij” gehouden via een parkeerverbod. HAARLEM. De verkeerschaos die soms optreedt in de omgeving van de Kennemersporthal en de kunstijsbaan Kennemerland te Haarlem heeft geleid tot enige maatregelen om de parkeerover last voor de bewoners in deze buurt tot een minimum te beperken. „Het beeld van de reclassering is nog te veel verweven met de sfeer van het ge vangeniswezen Het is niet waar dat de reclassering pas een rol meespeelt zodra „Ik kom regelmatig in de Transvaal- buürt en daar kun je ’s avonds niet door de straat vanwege de geparkeerde auto’s”, schilderde hij. „Een groot aantal mensen bezit nu eenmaal een auto en daarmee heb je rekening te houden.” Wethouder Thuis hield hem voor dat je niet veel parkeer ruimte kunt scheppen èn veel woningen kunt bouwen op het terrein. „Dan moet die parkeerruimte maar ten koste van wonin gen gaan”, was de oplossing van de chris- ten-democraat. Even later struikelde hij mondeling over de in het bestemmingsplan opgenomen parkeernorm. Dis was volgens hem te laag (0,55 parkeerplaats per woning), want dan konden de mensen hun auto niet dicht bij huis kwijt. De hobbels kwamen uit de koker van de CDA’er Loerakker en afgevaardigden van PPR en PSP, Bram Busstra en Ben Evers. In zijn schriftelijk reactie op de ambtelij ke nota, waar ook een positief B. en W.- advies op was te vinden, vroeg de heer Loerakker om zoveel mogelijk woningen. Busstra vroeg zich af of de discussie over het al dan niet blijven van de bedrij ven van Giebbels en Bronstring nog open zou blijven, ook na de inwerkkingtreding van het bestemmingsplan. Als die twee magazijnen verdwijnen is er plaats voor zes woningen en nog wat extra groen. De wijkbewoners hebben in elk geval geen last van de twee firma’s. Volgens commis- sie-secretaris Grondel is er nog de moge lijkheid om daarover te praten. „We beseffen natuurlijk wel dat zo’n beslissing samenhangt met het aandeel, dat iemand in een strafzaak heeft. Maar toch hebben we soms twijfels over de logische toepassing van deze maatregel. De argumenten waarmee „gevaar voor herhaling” wordt vastgesteld zijn voor ons lang niet altijd te doorgronden. Ter men als „in het belang van het onder zoek” en „gegronde vrees voor herhaling van dezelfde feiten” omkleden de zaak soms op ondoorzichtige wijze. Hoewel de juridische aspecten in het belang van de cliënt door zijn advocaat onder de loep worden genomen valt het ons op dat er gemiddeld maar weinig verzoeken voor schorsing van voorlopige hechtenis wor den ingediend. In feite behoort het tot de taak van de advocaat om de voortgang van voorlopige hechtenis vanuit zijn be voegdheid zoveel mogelijk te blokkeren. Wij hebben wel eens de indruk dat advo caten hun pogingen iemand vrij te krij gen staken zodra ze het feitelijke bewijs materiaal onder ogen hebben gehad. Hierdoor ontstaat de indruk dat advoca ten zich te snel conformeren aan datgene wat ze van een zaak verwachten”. De rol van de reclassering tijdens de behandeling van een rechtszaak lijkt in juridisch opzicht een ondergeschikte. Over de onderhandelingen met Smit’s Bouwbedrijf wilde de wethouder nog wel kwijt dat er op 17 juli hierover een ge sprek plaatsheeft met de provinciale di rectie van volkshuisvesting. Het bestemmingsplan verkreeg de goed keuring van de commissie en derhalve wordt het Booijterrein bestemd voor in beginsel woningbouw in de gesubsidieerde sfeer. Het plan laat de mogelijkheid open om er kleine verzorgende bedrijfjes op te trekken en atelierruimte te vestigen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De vakantiespelen 1978 beginnen zaterdag 15 juli met een rommel markt bij speeltuin Elba op de Gedempte Schalk Burgergracht, met als thema „Van oorbel tot bankstel”. Er zal van alles te halen zijn en tegen billijke prijzen, want de organisatoren hebben alles gratis ontvan gen. In het clubhuis wordt gezorgd voor een goedkoop drankje en hapje. De op brengst van de rommelmarkt, die om 10 uur begint en tot 17 uur duurt, is bestemd voor de speeltuin. De speeltuin Jeugdland houdt zaterdag een gekostumeerde optocht voor kinderen van vijf tot dertien jaar. Wie mee wil doen moet om 14.30 uur aanwèzig zijn. De kos ten zijn één gulden. HEEMSKERK. In Heemskerk is van nacht een 21-jarige Haarlemmer gesnapt, die zijn auto met een blauw zwaailicht had uitgedost. Toen hij de achtervolgende politiewagen bemerkte, reed de man met hoge snelheid de gemeente Uitgeest in. Daar doofde «hij zijn verlichting, zette z’n auto langs de kant van de weg en verstopte zich in de bosjes. Na verloop van tijd „gaf hij zich over”. Behalve het zwaailicht, bleek de Haarlemmer ook een sirene in zijn auto te hebben gemonteerd. Voorts was zijn rijbe wijs niet in orde. Rijbewijs en apparatuur zijn door de politie in beslag genomen. Met een handjevol bekeuringen mocht de man zijn weg vervolgen. iienst 1 ge- >uane uiten- lie in ïne. i het «aar- srde, r de t de losie kun- Cong. eden icht- e op op »rin- een •der- ;eval ie in zeer des- wer- laat- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Als gevolg van bestra- tingswerkzaamheden is het niet langer mogelijk auto’s op het trottoir in de Oos terhoutlaan te parkeren. Om te voorko men dat de doorstroming van het verkeer belemmerd wordt door op de weg geplaat ste wagens, is door de gemeente een par keerverbod voor de noordelijke weghelft ingesteld. De wijkraad heeft zich akkoord verklaard met deze verkeers maatregel. Bewoners kunnen binnen dertig dagen in beroep gaan bij de Kroon. 56 Dit beeld is van vroeger uit versterkt, omdat reclasseringsinstellingen destijds een nogal bevoogdend karakter hadden. Hierin is de laatste jaren aanmerkelijke verandering opgetreden. De algemene reclasseringsvereniging zegt niet te wil len betuttelen, maar zoveel mogelijk op één lijn met de cliënten te willen zoeken naar een nieuwe weg. „We zitten in een systeem dat met de justitie samenwerkt”, stelt een van de maatschappelijk werkers vast, „en we komen vaak niet verder dan het bedrij ven van korte termijn politiek. De in vloed, die we hebben in het verloop en afwikkeling van-een strafzaak is moeilijk meetbaar. Wanneer de justitie ons vraagt een rapport over iemand uit te brengen bevestigt dat eigenlijk al de onmondig heid van de cliënt. Er wordt over hem en voor hem gepraat als een geval, als ie mand waar iets mis mee is. Dat stigma is bijzonder moeilijk te doorbreken”. De algemene reclasseringsvereniging vindt het contact met de cliënt van grote waarde, uitgaande van diens eigen ver antwoordelijkheid. Het is niet gezegd, dat iedereen die met de justitie is gecon fronteerd een beroep moet doen op een reclasseringsinstelling, want in vele ge vallen ziet men kans op eigen kracht en zonder deze specifieke hulpverlening het spoor terug te vinden. De J. P. Coenlaan, een weg die in een lus om de Riebeecklaan heen loopt, krijgt op bepaalde gedeelten een parkeerverbod. Bij al die maatregelen is rekening gehou- iden met de parkeermogelijkheden voor bewoners die zoveel mogelijk onverlet zijn Het concert begint om drie uur zaterdag middag. Marco bij de Vaate zal op zater dag 9 september naar de kathedraal aan de Leidsevaart komen om dan het oor spronkelijk voor deze week aangekondig- de concert op het Willibrordorgel te ver zorgen. Daaraan moeten ze zich in dit geval maar aanpassen”. Het parkeerprobleem was met de buurtbewoners besproken en die hadden er verder geen moeite mee. „Het is duidelijk dat de meeste advoca ten geen sociale wetenschappers zijn. Door ons aangedragen gegevens over een cliënt worden juridisch vertaald waardoor de werkelijke problemen aan de oppervlakte blijven. Gehoord een toe lichting van de reclassering riep een ad vocaat uit: Met dit verhaal krijg ik hem wel vrij! Zo’n uitspraak is typerend voor de werkwijze van advocaten: wel gericht op het belang van de cliënt, maar vol strekt aangewezen op juridische kana len. In dat opzicht kunnen sociaal maatschappelijke problemen, de eigen lijke oorzaken van het feit, dat een cliënt voor de rechter staat, naar de achter grond worden geschoven. Daarom is een goed samenspel tussen reclassering en onderdelen van het sanctionerend appa raat noodzakelik. Het mag bijvoorbeeld niet zo zijn dat er geen enkele correlatie bestaat tussen het pleidooi van een advo caat en het beeld dat de reclassering van een cliënt geeft. Bovendien moet er voor worden gewaakt dat de cliënt een aan deel houdt in zijn eigen zaak als het gaat om persoonlijke verantwoordelijkheid. Daar kan gemakkelijk over heen worden gelopen en dat bevestigt alleen maar het algemene beeld, dat er duidelijk iets mis met hem is. Als iemand met de justitie in aanraking komt wil dat niet zeggen- dat hij of zij een crimineel is”. De algemene reclasseringsvereniging in Haarlem probeert behalve via vroeg hulp ook een bijdrage aan het oplossen van problemen te leveren door middel van rechtstreekse contacten in buurten en wijken met specifieke moeilijkheden. Ook treedt men naar buiten in jongeren centra en buurthuizen om meer bekend heid aan het werk van de reclassering te geven. Door de werkeenheid van de algemene reclasseringsvereniging aan de Klever- parkweg 49 wordt iedere dinsdag spreekuur gehouden van 18.00 tot 20.00 uur. Omdat de reclassering geen ver lengstuk is van justitie hoeft drempel vrees niemand ervan te weerhouden daar eens binnen te stappen als er be paalde problemen te bespreken zijn. een staat, die ongelukken met bijvoor beeld kinderen, niet uitsluit. De plannen van de werkgroep boterfabriek, waarin de bewoners van de buurt zijn vertegenwoor digt, krijgen de steun van de gemeente. delijkheid over het toepassen van de mo gelijkheid aangehouden personen voor lopig in vrijheid te stellen. Herhaaldelijk vragen de reclassering-medewerkers zich af waarom de ene cliënt wel en de andere niet in hechtenis moet blijven. Een bestemmingsplan voor het Booij terrein is noodzakelijk op korte termijn omdat het voorbereidingsbesluit (dat een juridische bescherming biedt voor de overheid om te kunnen bepalen welk soort bouw er gepleegd wordt op het terrein, alvorens een bestemmingsplan van kracht wordt) op 3 augustus afloopt. Zonder actie, in de zin van het ter visie leggen van een bestemmingsplan, kunnen er zelfs fabrie ken verrijzen op die plaats. Het is dan als het ware vogelvrij verklaard voor de geïn teresseerde. De commissie was, met het college, van mening dat een koppeling met de plannen voor de Zuid-Brouwerssjraat niet verstan dig zou zijn, gelet op het tijdverlies dat mogelijk bij de procedure kan ontstaan. (Vhn onze stadsredactie) HAARLEM. De afgelopen nacht is ingebroken in twee kantines van het Van der Aart sportpark. Door het opheffen van een spagnolet-sluiting verschafte het die- vengilde zich via het raam toegang tot de kantine van de sportvereniging Cronjé. Hun buit bestond uit een platenspeler en een radio. De kantine van de sportvereni ging Eendracht Houdt Stand kreeg even eens ongewenst bezoek. Hier werd echter niets vermist. Tijdens het nemen van een bocht verloor een 17-jarige bromfietser uit Haarlem gis teravond de macht over het stuur en botste als gevolg daarvan tegen een lantaarnpaal. Het ongeval gebeurde op de kruising van de Paviljoenslaan met het Florapark. De Jongen werd overgebracht naar het Elisa beth Gasthuis, waar artsen een gebroken men het idee dat reclassering en cliënt dichter bij elkaar komen te staan ten opzichte van justitie. Oorzaak en gevolg zijn sneller te doorzien en de invloed vanuit de reclassering kan een gunstige uitwerking hebben op het verloop van een strafzaak. De algemene reclassering- vereniging zegt in het duister te tasten over de waarde, die justitie aan adviezen en rapporten hecht. Toch achten de maatschappelijk werkers het niet uitge sloten dat de invloed groter is dan zij aannemen, ook al wordt dat nauwelijks zichtbaar. Binnen de algemene reclasse ringsvereniging bestaat eveneens ondui- De bij de vergadering van de commissie aanwezige bewoners lieten een maquette zien, waarop hun plan voor veertien ap- Boterf abriek partementen was uitgewerkt. Aan dat plan De leden van de raadscommissie waren het snel eens over de sloop op korte ter mijn van de voormalige boterfabriek in de Leidsebuurt. Het bouwwerk verkeert in (Van onze kunstredactie) HAARLEM. In verband met werk- laamheden aan het Willibrordorgel is het programma van het orgelconcert voor I aanstaande zaterdag in de Kathedrale Ba siliek St. Bavo aan de Leidsevaart gewij zigd. Niet Marco bij de Vaate zal het concert verzorgen, maar Bernard Barte link, de vaste organist van de Kathedraal. Hij zal op het koororgel werken spelen van Frescobaldi, Vivaldi en Couperin (in bewerkingen van Bach), Alain en Messi aen. been en een uit de kom geschoten arm constateerden iemand is veroordeeld. Sinds enige tijd kennen we de vroeghulp als middel om de cliënt zo snel mogelijk te helpen bij het veranderen van zijn persoonlijke si tuatie. Dat kan al gebeuren op het politie bureau, zodra iemand in de fuik van de wet is gelopen. Vanaf dat moment kun nen we fungeren als spreekbuis van een cliënt en mede invloed uitoefenen op de afwikkeling van zijn zaak. We hebben al gesteld dat crimineel gedrag een signaal functie heeft voor het feit, dat iemand zich niet wel bevindt. Daarom is het zaak dat zo snel mogelijk op een kritieke situa tie wordt ingespeeld. Dan is de cliënt door het onverwachte verloop van de gebeurtenissen dikwijls meer ontvanke lijk voor een gesprek over zichzelf dan wanneer hij of zij al verder in het justitie apparaat verzeild is. Naarmate iemand langer van de maatschappij is afgezon derd bestaat de kans dat de weerstand tegen de buitenwereld toeneemt”, zeggen de maatschappelijk werkers van de alge mene reclasseringsvereniging. Door middel van deze vroeghulp heeft pan- over 1. am- dat i be- Dit aan aat, sge- notie gelaten. nnen i met Het is in de eerste plaats de advocaat, die voor een zo mild mogelijke straf pleit, daarbij gebruik makend van persoonlij ke achtergronden van de cliënt en de juridische kwalificaties, die aan het de lict kunnen worden gegeven. De advo caat is formeel de gesprekspartner van justitie, terwijl de reclassering op de ach tergrond blijft. §oms vraagt de recht bank om een toelichting op een uitge bracht reclasserings-rapport of wordt een reclasserings-medewerker gevraagd iets ie vertellen over het contact met de cliënt. De algemene reclasseringsvereni ging plaatst enkele kanttekeningen bij de rol van advocaten. iw en ibliek an. oeling naar nwer- dt het (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Wegens het in bezit heb ben van heroïne en amfetamine zijn gister middag bij het Leidseplein drie jongeman nen uit Hillegom, Noordwijk en Haarlem aangehouden. Volgens hun verklaring hadden zij de waren betrokken van een 39-jarige Haarlemmer. Bij een huiszoeking werden in zijn woning 8 strips heroïne, 32 strips amfetamine en een hoeveelheid am fetamine in een plastic zakje aangetroffen. De 39-jarige Haarlemmer gaf toe een han deltje te drijven in de illegale middelen en werd in verzekering gesteld. De 23-jarige man uit Hillegom werd eveneens aangehouden, omdat tijdens een huiszoeking bleek, dat hij in het bezit was van uit een auto gestolen spullen. Mevrouw De Herder van de afdeling stadsontwikkeling gaf de heer Loerakker te kennen dat de wens van de planproject- groep Burgwal niet verder ging dan 0,75 parkeerplaats per woning voor het gehele Burgwalgebied. Rond het Booijterrein kon die norm niet worden gehaald, omdat op de Burgwal en de Lange Heerenvest niet mag worden geparkeerd. „De nieuwe be woners weten waar ze komen te wonen, ze kennen de (parkeer-)omstandigheden. wordt door de gemeente in beginsel mee gewerkt, maar eerst moet de boterfabriek tegen de vlakte. Totdat de plannen concre te vorm krijgen wordt het braakliggende terreintje ingezaaid met gras.

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 5