tussen deicoulissen Stijlvolle Beeldhouwer Piet van den Eijnde betoogtrant overleden van organist Toebosch Bruno de Broekeman Gevonden en vermiste dieren '1 Interim-saldoregeling stadsvernieuwing in procedure j I zomerpnjsvraag I H De fietsers zijn in Haarlem de slemielen van ’t verkeer, maar ze trappen blijmoedig door. Nieuwe toestellen bij speeltuin VZOD V I I I j Ji 7 STAD 197 8 14 JULI I Die zondagsrijders! ’n Dubbeltje en ’n gulden voor f Naam: Bruno Ras: bastaard Duitse herder Geslacht: reu Leeftijd: 2 jaar Prijs: ƒ75,- Informatie: 244443. DE UITVINDINGEN VAN LEONARDO DA VINCI ze S f 19,50 Wat is klassestrijd? (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het is nog niet- na te gaan of de toekenning van extra geld van het rijk in het ka der van de interim-saldoregeling stadsvernieuwing betekent, dat er minder geld beschikbaar komt via bestaande subsidiekanalen. De onrust van de gemeenteraad op dit punt is donderdagavond tijdens een informatieve raads vergadering blijven bestaan. Booy-terrein (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Op 81-jarige leeftijd is de Haarlemse beeld houwer Piet van den Eijnde over leden. Hij was sinds 1961 als te kenleraar (voornamelijk voor portrettekenen) aan de stichting JHVU verbonden. De begrafenis heeft inmiddels in alle stilte plaatsgevonden op de Noorderbe- graafplaats in Haarlem. Elke week nieuwe prijzen (kamera’s tot f 499,-) Vraag naar Sakuracolor - de beste kleurenfilm ter wereld, in alle formaten, voor alle kamera’s, voor kleurenfoto's en dia’s Leyland HUdebrandlwn^^^o^^^— 1 Bil MMM VRIJDAG FORMEER Rijk mag niet korten op i bestaande subsidiestroom F Niets of niemand kan ons verjagen. i Nou, ik heb er heel veel tegen te zeggen. Die zondagsrijders zijn levensgevaarlijk. (ADVERTENTIE) Charles Gibbs-Smith WIM HELVERSTEIJN JAAP STORK Een Special van DEN HAAN - Haarlem met voorwoord van Rudy Kousbroek Inlichtingen over gevonden en ver miste dieren kunt u inwinnen bij Mary Valk, telefoon 336496. Onderstaande opgave is verstrekt door de Stichting Amivedi, Generaal Spoorlaan 131, Rijs wijk. Vermiste honden, reuen: bastaard, zwart, bruine poten, halflangharig, gele band, 3 jr. Vermiste teven: bastaard, bruin, ro de band, type Pekinees. Duitse staan der, groene band, donkerbruin. Gevonden reuen: bastaard, zwartwit, blauwe band, 1 jr. Gevonden teef: bestaard, lichtbruin, volw. Gevonden: snelweg Den Haag. Eerst naar Zandvoort, waar hij vijf maanden heeft gezeten. Onlangs is Bruno overgebracht naar het Hout- manpad en hij komt in aanmerking den Eijnde zijn opleiding bij zijn oom Hendrik van den Eijnde, met wie hij tot diens overlijden in 1939 bleef samenwer ken. Daarna ging hij zelfstandig verder en Vermiste katers: zwart, wit/bef en poten, wit/vl. band. Grijs, gec. Wit/grijs, gec., schuw. Grijs, wit/bef en voetjes, hangbuik. voor wat publiciteit. De maanden in het asiel zijn de herder niet in de koude kleren gaan zitten. Hij is nerveus ge worden, wat hij daarvoor nooit geweest is. Een nieuwe baas zal zeker in het begin geduld met hem moeten hebben. J legde zich speciaal toe op portretstudies in reliëf. Hij vervaardigde deze van onder andere de schrijver Jan de Hartog en balletpedagoge Nel Roos. Na de oorlog was hij enige tijd verbonden aan de Stich ting ’40-’45 voor het geven van arbeidsthe- rapie. Van 1946 af zat hij in het bestuur van de Haarlemse Kunstgemeenschap tot deze instelling fuseerde met de Volksuni versiteit. In 1948 vervaardigde hij een verzfetsmonument voor de gemeente IJs- selmonde. Piet van den Eijnde werkte van 1950 tot 1961 als kunstschilder bij de Werk plaats tot herstel van antieke textiel, onder meer voor het restaureren van gobelins met oorlogsschade. Leonardo is de beden ker van gepantserde aanvalswagensstoom- kanonnen, vestzakslag- schepen; van vlieg machines, van de parachute, van de helicopter; van duik- toestellen, watertur bines ja van de fiets! De tekeningen van zijn briljante uitvindingen werden nog maar zelden bij elkaar gebracht en van commentaar voor zien, omdat vele ervan pas in de vorige eeuw herontdekt werden. HAARLEM. Louis Toebosch, de Bra bantse organist die als docent aan de Zomeracademie in het kader van de Haar lemse Orgelmaand de cursus improvisatie voor zijn rekening neemt, bewees op het gemeentelijk orgelconcert dat hij donder dagmiddag in de Grote Kerk verzorgde, ook met name in de voordracht van barok muziek een stijlvolle betoogtrant te kun nen opbouwen. Sindsdien ben ik de fiets trouw geble ven, een auto beken ik niet. Er is hier dus een zeer subjectief man aan het woord, die het in alle gevallen voor de fietsers zal opnemen. De automobilist, die daar niet van gediend is, raad ik aan, de krant nu dicht te vouwen en tot een andere orde van de dag over te gaan. U weet nog wel, wat er op die fatale zaterdag 27 mei is gebeurd. Om een plei dooi voor de fiets te houden, trokken hon derden fietsers onder auspiciën van de ENWB door Haarlem. Het leek zo’n leuke en gezellige demonstratie, maar wat een onschuldige attractie had moeten worden, draaide uit op een slaande ruzie tussen automobilisten en fietsers. Het werd een handgemeen, dat je in de doorgaans vredi ge situatie hier ter stede zonder overdrij ving een gevecht op leven en dood mag noemen. De fietsers maakten hun tocht in een aaneengesloten rij, bij de kruising Oost- vest-Papentorenvest staken ze in colonne over, maar het verkeerslicht stond voor hen intussen op het onverbiddelijke rood. Ze reden niettemin door. Ik laat in het midden, of er afdoende afspraken met de politie gemaakt waren, waardoor voor de ze keer het rode licht niet zou tellen. Er zullen ook hier wel misverstanden in het spel zijn. Waar het mij nu om gaat, is de mentaliteit van de automobilisten daar ter plaatse. HÜN licht stond op groen en DÜS mochten zij doorrijden. Geen begrip op brengen voor die fietsers, die duidelijk als één groep passeren, wél gebruik maken van je wettelijk recht, dat ik in dit geval als het recht van de sterkste wil vertalen. Maar de heren (en dames) hebben verge ten, dat soms het grootste gelijk het groot ste ongelijk kan zijn. Het gevolg was, dat zowel fietsers als automobilisten hun stuur heten voor wat het was en letterlijk de handen uit de mouwen staken om hoe dan ook het gelijk en het recht op hun koers te krijgen. Dat is dan een dagje gezellig fietsen. De affaire is nu ter sprake gekomen in de raadscom missie voor orde en veiligheid, en daarin het, volgens het verslag in de krant, burge meester Reehorst weten, dat je hier moest spreken van een „klassestrijd, die op de weg wordt uitgevochten”. Als er een conflict op de weg is, halen we hoogstens onze schouders op. Je vuist bal len heeft geen zin, want die automobilist is er al lang vandoor, je ziet nog net, dat hij een vinger naar zijn voorhoofd steekt, en daar kun je het dan mee doen. En die ene keer, zoals op 27 mei, als je onder het motto „Haarlem kiest voor de fiets” lekker alternatief wilt demonstreren, kunnen de automobilisten het niet opbrengen, te wachten tot de stoet voorbij is. Met slaan de argumenten halen ze hun gram, want zijn ze het niet met hun wagen, dan zullen ze toch met hun vuisten de sterksten zijn. Ik weet al, wat iedere automobilist me zal toevoegen. „Kom eens bij me in de wagen zitten”, zal hij zeggen. ’’Danmoet je eens zien, hoe fietsers zich gedragen. Dat rijdt maar aan, ze doen net of ze alleen op de weg zijn en of ze met niemand iets te maken hebben. Het valt me nog mee, dat er niet méér in het verkeer sneuvelen”. Die zit, zult u zeggen, zeg er maar eens wat tegen. Wij fietsers zijn lijdzame en leidzame typetjes. We laten geduldig met ons sollen. En het belangrijkste is, dat als ze zich ergeren aan een fietser die fietser juist een automobilist is. Ik heb het hier over de zogenaamde zondagsrijders. U kent ze wel: die automobilisten, die ineens mo dieus en sportief gaan doen en (als het tenminste héél goed weer en er geen vuiltje aan de lucht is!) op de fiets stappen. Je kimt ze direct herkennen, ze rijden op een donkerbruine, donkergroene of donkerro de fiets. Meestal met veel chroom, want dat zijn ze ook aan hun auto gewend, met een dubieuze versnelling en natuurlijk een spiegeltje. Toen het plein gereorganiseerd was, was er helemaal geen klem. Later werden er een paar in het trottoir gepoot (opnieuw de grond opbreken, enfin u kent dat wel). De heer W. van Liemt, destijds de verantwoor delijke wethouder, had in het college van burgemeester en wethouders voorgesteld, in de in'saanbouw zijnde parkeergarage een eenvoudige fietsenstalling in te rich ten. Ongelukkigerwijs werd de man ziek en prompt schoof het college zijn voorstel onder tafel. Om finaciële redenen! Kijk, daar gaat het mij nou om. Als er fietsers in het geding zijn, wordt ieder dubbeltje tien keer omgedraaid voor het wordt uitgegeven. Gaat het om automobi listen, dan wordt van iedere dubbeltje een gulden gemaakt. Hier laat ik het bij. Ik moet deze scriptie zo gauw mogelijk naar de krant brengen. Het onweer dondert buiten, de bliksem maakt er een angstige stoeipartij van, de regen komt met stort vlagen naar beneden. Daar moet ik op de fiets doorheen! Een toevallige automobi list zegt: „Zal ik je even heen en weer rijden?” Ik neem zijn aanbod met graagte aan. Zo aardig en menselijk kunnen auto mobilisten zijn! ter Id ler en ijk e- et ijk jr in 8 Ie WACHT U VOOR DE HOND schrijft over thuisloze honden, die in het asiel aan het Houtmanpad in Haarlem op adoptie wachten. Het asiel is van maandag tot en met zaterdag geopend van negen tot vijf uur en bovendien kunt u er vanavond tussen half zeven en half acht terecht. Vast staat dat Bruno uitstekend met kinderen kan opschieten. Bovendien heeft hij nog een eigenschap, waar na tuurlijk geen misbruik van gemaakt mag worden, hij kan goed tegen alleen zijn. Treurige Troef van een week geleden is nog niet weg. Wel zijn er mensen naar haar komen kijken, maar het argument om haar niet mee te nemen was uiterst merkwaardig: in werkelijkheid bleek hij veel groter dan de foto in de krant deed vermoeden. Treurige Troef en Bruno de Broekeman, vanavond in het asiel. Verkrijgbaar in de boekhandel ISBN 90 228 4051 4 Tot tweemaal toe zijn vorige week de fietsers in de Haarlemse publiciteit ge weest. De eerste keer betrof het een con flict tussen fietsers en automobilisten, de tweede keer ging het om een tekort aan fietsklemmen op het Stationsplein. Nu ben ik een professionele en geroutineerde fietser, die als zodanig in het najaar zijn gouden jubileum viert. Toen ik namelijk vijf jaar werd, kreeg ik mijn eerste fiets, een tweedehands weliswaar, maar toch een vervoermiddel, waarmee ik me traps gewijs kon voortbewegen. Ze laveren door het verkeer alsof ze in hun auto zitten. Ze kijken wel in hun spiegeltje, maar bepalen de snelheid van de achteropkomende auto alsof ze zelf ook in een auto rijden. En dan krijg je brok ken. Inderdaad slaande ruzie, maar niet tussen een automobilist en een fietser, maar tussen twee automobilisten! De fiet sende automobilist mist de intuïtie van de geboren en getogen fietser, hij reageert altijd te laat, bij weet niet, waar en hoe hij in de versnelling moet gaan om precies nog een verkeerslicht te halen. Daarom stopt hij altijd voor het groene licht en rijdt hij door het rode heen. Genoeg hierover. Ik zou het alleen maar opnemen voor de rasechte fietsers, de meest kwetsbare personages in het rijden de verkeer. Ze zijn en blijven de slemielen, voor wie ook de Haarlemse overheid wei nig aandacht heeft. Neem nou dat geval met die fietsklemmen op het Stationsplein. or sn ir. 17 ri et ijk it; (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Bij de speeltuin V.Z.O.D. in de Werfstraat wordt zater dag 15 juli om 10.30 uur een aantal na 1 augustus 27,50 3- 3- 16 te in ir. >6 I nieuwe houten toestellen in gebruik ge nomen. De bijeenkomst krijgt een fees telijk tintje. De speeltoestellen konden worden aangeschaft dankzij een actie van de winkeliersvereniging Cronjé voor noodlijdende speeltuinen. De offi ciële bijeenkomst wordt bijgewoond door een medewerker van de Haarlem se Organisatie voor Recreatie en de voorzitter van de winkeliersvereniging. Nu word ik altijd een beetje huiverig, als een socialist het woord „klassestrijd” in de mond neemt. Bedoelde hij soms, dat kapi talisten in een auto rijden en dat armoed zaaiers zich per fiets plegen te verplaat sen? Was hij al zover geiïndoctrineerd, dat hij rijp gemaakt was voor de leus: „Weg met de auto, leve de fiets?” I heb het hem op de man af gevraagd, onder betrouwba re getuigen, om ieder misverstand te voor komen. Hij glimlachte en in voorzichtig geformuleerde zinnen verklaarde hij: „Die klasse zie ik in de voertuigen. Een vracht auto is sterker dan een Mercedes, een mercedes is sterker dan een Eendje, en een Eendje is sterker dan een fiets”, r Heel diplomatiek liet hij de bus buiten beschouwing, maar wij fietsers weten, dat deze moloch (toegegeven, dat is ook afhan kelijk van de man die achter het stuur zit!) een angstaanjagend monstrum kan zijn, dat van minuut tot minuut beslist over ons leven en welzijn op de weg. Iedere dag bedreigd door het vierwielige verkeer, hebben de meesten van ons fietsers het leven nog net behouden, maar van ons welzijn op de weg is geen sprake meer. Wij zijn duivelskunstenaars op twee wielen geworden, die op een geroutineerde ma nier iedere aanval van de auto weten te ontwijken. de voor- en nadelen voor Haarlem dieper worden uitgespit. Kerkhoff (PvdA) wilde nadrukkelijk we ten of de invloed van de betrokken bewo ners op de plannen gewaarborgd was, vooral waar het de te bouwen parkeerga rage in de Vijfhoek betreft. Fuykschot (VVD) achtte het een gevaar lijke zaak de ontwikkelingen in de buurten voor tien jaar vast te leggen. Hij zag graag meer flexibiliteit in de plannen. Van Straaten (CDA) vond de nota’s financieel niet helemaal in de haak. Mevrouw Spakman (CPN) wilde de con sequenties weten voor de wijken die niet in aanmerking kwamen en Evers (namens PSP en PPR) stelde, dat de inspraak van Groots van benadering en spanningsvol van verloop zond Louis Toebosch zijn op alle fronten beheerste interpretatie van ook dit kapitale meesterwerk de ruimte in. Daarmee hadden we naar mijn smaak ook qua literatuur wel het voornaamste gehad, want al schonk de concertgever ons nog een ogenblik romantische verpozing met één van Saint-Saëns „Sept Improvisa tions”, van een werkelijk hoogtepunt was daarna met de overigens respectvolle ver tolkingen van drie koel geconcipieerde „Meditationen” (betrekking hebbend op het Scheppingsverhaal) van de 20e-eeuwse Günther Balias, en van het kwikzilverach tige „Alleluia” uit de „Symphonie de la Nativité” van Toebosch’ leermeester Char les Hens geen sprake meer. Pas toen Louis Toebosch de bladmuziek terzijde had gelegd terwille van het nietig themaatje (waarin twee kort op elkaar volgende secundes de aandacht trokken) dat als uitgangspunt voor zijn slotimprovi- satie zou dienen, keerde de bevlogenheid en daarmee de attractiviteit voor de vele aanwezigen terug. Het was dan ook niet mis met wat voor ostinate ritmen, gekruid met jazzy syncopen de organist voor de dag kwam, voordat hij zijn grillige Tocca ta, voorzien van fraai inventieve harmonieën en registraties, tot een dave rende climax bracht. Tijdens de vergadering spraken alle fracties hun waardering uit voor de snel heid waarmee het ambtenarenkorps de vereiste gegevens over de drie wijken op tafel getoverd hebben. Burgwalbuurt, Vijfhoek en Transvaalbuurt komen in aanmerking .voor extra geld om de tekor ten op de stadsvernieuwing te dekken. De raadsfracties waren al eerder akkoord ge gaan, maar op deze aparte vergadering, uitsluitend gewijd aan de interim- saldoregeling stadsvernieuwing, konden Zijn jonge leven lang heeft hij gewe ten dat dit eens moest gebeuren. Als Duitse herder van inmiddels twee jaar kon hij het eenvoudig niet opbrengen de hele dag binnen te blijven kniezen. Bastaard of niet, zijn ras is geschapen voor het buitenleven. Dan zul je nog gezegend zijn met de illustere naam Bruno, nee, dan kun je je niet veroorlo ven de dagen door te brengen op een matje voor de kachel. Als broekeman wist hij dat er een dag zou komen, dat zijn baas hem niet meer zou kunnen bijbenen op de lange wandelingen I langs het strand en wilde jachten door de duinen. Zijn baas werd te oud en I heeft hem op een kwade dag, toch nog sneller dan hij gehoopt had, naar het I asiel gebracht. Zodra het gemeentebestuur merkt, dat het rijk kort op de normale subsidiestro men, zal aan de bel worden getrokken. De De evenwichtige greep op de ter opening gespeelde Psalmus sub Communione van Samuel Scheidt, welke zich in het bijzon der uitte door een steeds heldere cantus firmus-tekening (trapsgewijs verschui vend van sopraan naar bas) in vaak ver rassende timbres, alsmede door de rustge vende muzikale beweging waarin zijn ver fijnd gearticuleerde vertolking besloten lag, wist hij praktisch even succesvol te verleggen naar zijn weergave van Bachs Praeludium en Fuga in e BWV 548. Na zijn beeldhouwopleiding aan de kunstnijverheidsschool voltooide Piet van de bewoners niet bij voorbaat gefrus treerd moest worden, door niet alle moge lijke varianten te bespreken. De fracties waren verheugd over het feit dat het gemeentebestuur zou proberen ook het Booy-terrein onder de regeling te laten vallen. Het is nog niet bekend of het rijk dit accepteert. Een belangrijke tussenschakel in de besprekingen is de provinciale direc tie van volkshuisvesting. Haarlem heeft op 17 augustus een slot bespreking met deze instantie. Op 21 juli houden de Raadscom missies ruimtelijke ordening/stadsver- nieuwing, financiën en volkshuisvesting nog een gezamenlijke vergadering over de interim-saldoregeling. Staan wij bij een stoplicht, ze krijgen ons niet weg met hun stinkende en giftige gassen. Als de regen met bakken uit de hemel valt, wij fietsen vrolijk door, ook al scheurt zo’n agressieve vierwieler door de plassen en worden we overspoeld door een modderige stortbui. Zo is nu eenmaal het leven van de fietser, zijn tragisch lot accep teert hij blijmoedig als een feitelijk gege ven. Want daartegenover staat, dat hij in benarde situaties sneller wegkomt dan een automobilist, die zich al zit op te vreten van de zenuwen, als hij drie seconden moet wachten. Vermiste poezen: cyp., wit/bef en po ten en vl. kin. 4 jr. Rood, wit/bef en poten en buik, 2 jr. Lap, korte poten, hangbuik. Gevonden katers: rood, n. gec., 9 mnd. Zwart, n. gec. Zwart, wit/bef en poten, wit vl. band. Aanger. Ged. Raamgracht (dood). Gevonden poezen: lapje, wit/buik en poten. Cyp., jong. Witzwart en 4 jongen. Lap, wit/bef, 3 mnd. I Ondejstaande deelnemers werden met een fototoestel, inclusief Sakurafilm verblijd. In Rotterdam: A. J. Klapwijk-AUTO S3 (waarde 599,-). In Wierden: E. G. Hoogezand - C35A (waarde 387,-). In Terneuzen: N. V. Tatenhove - C35V (waarde 325,-). raad vreest met name de „tachtig per- cents-regeling”, waarmee gemeentes in staat worden gesteld panden en terreinen aan te kopen teneinde er een woonbestem ming aan te geven. - 02968-6355®^ (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) sakupa colorfilm 1 r/W 7: T

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 7