de Hoofdstraat Drafsport in I Polka’s als Jazz in Zandvoort Niet aan de zwier lach vande dag vers gebakken broodjes! feestweek santpoort I SANTrüü F: c. KLEIDUIFSCHUTTERS TREFZEKER Feestprogramma van dag tot dag I I !i 011 I I I I I I z ■-.M 1 w 0. j w -ij HM 11 10 19 7 8 AUGUSTUS VRIJDAG 4 4® i I door Udo J. Buys n- O KflBTs 521 211 I tevx, z*» 1 I I I w .Jbk. ff Een intiem plaatje van het feest- weekfront en hoe een flitslicht als storende derde kan optreden. i i 4' 1 F - 4 W bij. Genieten van het sfeertje! yür ...hangen over de hekken... Jan Dangermgnd in tictie bij zijn therapie die hem van het voetballen verloste. 4W*-- MORGEN IS net Gastnuispiem aan de beurt en wordt op die plaats vanaf vijf uur ’s middags geconcerteerd door een achttal groepen waaronder de Revival Jassband, die met zangeres ConnyvanBergenopde proppen komt. De muzikanten zijr al eerder in de badplaats te zien, vanaf 12 uur ’s middags, tijdens een street-parade door het centrum. ZONDAG IS DEEL drie aan de beurt en is er life jazz te horen in de strandpaviljoens Camel Club, Riche en Terminus. Vanaf drie uur 's middags. Met het jazz-festival draagt Duys- terghast haar steentje bij aan de viering van 150 jaar Zand voort. „Aan die man hebben we destijds een enorme steun gehad..!” Keurmeester aan het eindstek van de 300 meter lange baan is Jan Danger- mond. Geeft evenals zijn collega door middel van een rode of witte vlag aan hoe het verloop van start, course en finish is. Jan Dangermond: „Ja, ik doe dit al zeker 25 jaar. Ik ben melkhande- laar in Enkhuizen. Waarom ik het doe? Nou dat zit zo. Vroeger voetbalde ik bij West Frisia. Daar was ik zo aan ver slaafd dat ik met mijn vader mee ging naar de course om er af te raken. Dat is gelukt. Vader zat in het bestuur en ik kreeg dit baantje. Dat heb ik gehouden. Ik doe het op alle korte-baandraverijen”. Als de boerenkapel De Santhaesen vrijdag op de Santpoortse jaarmarkt haar walsen en polka’s ten beste geeft speelt ze in praktisch dezelfde bezetting als bij haar oprichting, negen jaar gele den. „Een unicum voor een boerenkapel. dat je zó lang met dezeilde mensen sa menwerkt”, zegt dirigent Jan Heere- mans. De Santhaesen, stuk voor stuk mannen van de muziekvereniging Soli in Driehuis, hebben een drukbezet seizoen achter de rug. Waar de muzikanten op klompzolen weer de hardste dobber aan hebben gehad: het optreden bij carna valsfeesten in stampvolle zalen waar de temperatuur op kookhitte pleegt te zijn. „Dan moet je tegen de touwen opblazen”, zegt Jan Heeremans. Op de Santpoortse jaarmarkt, in de open lucht, gaat het allemaal veel gemakkelijker: „Je blaast enkel en alleen voor je plezier, de polka’s schieten eruit als broodjes uit del oven van de bakker.’’ met bijdragen van: Jan van Baarsel Udo J. Buys Piet Hoetjes Hans Maarsen Martin Siecker Eli Vlessing fotopersbureau De Boer, Haarlem (fluisterend): „Aan die .man hebben de organisatoren van de feestweek destijds een enorme steun gehad". Ieder publiek heeft zo zijn eigenaar digheden. Bij tenniswedstrijden zie je de hoofden gelijktijdig van links naar rechts en weer van rechts naar links gaan. Als op de kortebaandraverij het „één, twee, drie, af” heeft geklonken hangt de hele meute over de dranghek ken. Ja, hoordaar in de verte komen ze aan. Achteruit.' EEN VAN DE WEINIGE SANTPOOR TERS die deze week niet aan feestvieren toekomt, isHenkHiemstra, die met zijn vrouw M a j a en hulpje José Prins (rechts op de foto) elke avond voor zijn Fransche Winckel in de Hoofd straat aan het barbecuen is. „En daar hebben we het vreselijk druk mee”, ver telde hij. „We beginnen rond de klok van zes en stoppen tussen een en twee uur ’s nachts”. '"'’’Ma 3 Het publiek krijgt tijdens de feest week in Santpoort een programma aan geboden dat een aaneenschakeling lijkt van hoogtepunten. Gisteren was het de dag van de kortebaandraverij om het kampioenschap van Nederland. Klok slag half twee viel integenstelling tot verleden jaar toen het snikheet was het regenwater met bakken uit de lucht. Maar een half uur later waren ze er allemaal. De paarden, de pikeurs, het publiek, de gokkers en de slenteraars. Een krakerige stem herinnerde er aan dat het de 219e editie was. Een paar eeuwen geleden werd er gedraafd om een gouden zweep. Nu om een bedrag van f 8.500 waarvan de helft voor de win naar. Het evenement valt in drie delen uiteen: Jazz behind the bar, behind the beach en on the beach. De jazz „achter de bar" voltrekt zich vanavond vanaf half negen in Het Wapen van Zandvoort, Oase, Duysterghast, Snoopy, Saloon, Albatros, Bierwinkel, Colonel, Kousenpaal, de Hobbit, Pomme, Le Bou- leau en H. Keur, waar overal life jazz te horen is. „HET IS EEN hele klus. We worden voor gek verklaard door de medemens. Het enige voordeel is dat je zelf niet aan de zwier kunt, anders ben je acht dagen aan het hossen”, zei Maja Hiemstra, die achter de Fransche Winckel haar eigen Winckeltje heeft, waar ze kinderkleding en spinnewielen aan de man brengt. „Allemaal eigen ontwerp, dat doe ik zo tussendoor”, zei Maja, die na dit weekje barbecuen met haar man snel met va kantie gaat. „Maar daar zij we dan ook wel aan toe”, lachte ze. De meer doorwrochte drafsportfana- tén zitten wat achteraf. Weten van te voren al hoe de strijd zal aflopen. Genie ten van het sfeertje in „hun” wereldje. Een hap, een slok en af en toe een gok. Je kunt er oud mee worden. Hoewel het er heel wat rustiger toeging dan op de avond dat de Twinkle Stars het publiek hypnoti seerde, werd er toch ook gister avond geswingd toen de Limehouse Jazzband op het podium kwam. Het kleiduif schieten is een aantrekke lijke sport. Voor het kijkerspubliek en de beoefenaars die er donderdagavond hard tegenaan gingen tijdens een de monstratie in het kader van de Sant poortse Feestweek. Als nieuw element in het feestweekprogramma trok dit eve nement, dat op een weiland aan de Hage- lingerweg in Santpoort plaatsvond, veel bekijks. Na vaak verbluffende schiet- prestaties werden aan het slot vele vra gen afgevuurd bij de tien deelnemers over hun favoriete sport. De „kleidui ven”, schoteltjes van aardwerk, worden bij deze schietsport van achter een schutting de lucht in geslingerd met behulp van een werpinstallatie. Enkele honderden van die schoteltjes werden gisteravond door de bedieningsman van de werpinstallatie gelanceerd. Wat heel huids weer omlaag kwam mocht geen haam hebben. Inspecteur Witvliet van de Velsense politie, deelnemer en explica teur, gaf vanachter de microfoon een uiteenzetting over de sport waarbij veel afhangt van een vaste hand, de snelle reactie en het concentratievermogen. Er werd aan de Hagelingerweg door elke deelnemer vijftien maal gevuurd op der tig meter afstand van de kleiduiven die tot vijfentwintig meter hoog de lucht in gingen. De opzet is de „duif” met één schot raken wat herhaaldelijk lukte bij de schutters die geen prijs maar wel een herinneringsvaantje aan het festijn overhielden. Na een hele dag dwalen'over de jaar markt met zijn gevarieerde uitstalling van koopwaar lijkt een bezoek aan de féesttent De Bierelier vanavond een wel kome ontspanning. Het Delta Combo zorgt voor de muziek terwijl de Cliftons (paradisten) voor een stukje „verbazing” zorgen. En dan is daar zaterdag de grote Lan delijke Rijtuigendag. Het gerij uit de tijd van Opa en Oma en van nog veel vroeger zal door de straten van Santpoort trek ken. Hoefgetrappel en de geur van paar- denmest. Trotse koetsiers en mooie vrou wen. De rit begint om half elf bij ’t Vinkennest in Driehuis. De route die daarna gevolgd wordt is als volgt: Duin en Kruidbergerweg richting Santpoort- Zuid, Middenduinerweg, Willem de Zwij gerlaan door de Neethof, Brederoodse- weg, Brederodelaan, Bergweg, Midden duinerweg, Willem de Zwijgerlaan, Stati on Santpoort-Zuid, Bloemendaalse- straatweg (pauze met sherrystop voor de deelnemers aangeboden door Winkelcen trum Santpoort-Zuid). Van Dalenlaan, Kennemerweg, Joh. Verhulstweg, Vin- kenbaan, Willem de Zwijgerlaan, Mid denduinerweg, Burgemeester Enschedé- laan, Schipbroekenweg, Kieftendellaan, Wulverderlaan (voorbij Velserhooft), Santpoortse Dreef, Biezenweg, Hagelin gerweg, Vondellaan, Van Lenneplaan, Driehuizerkerkweg, Duin- en Kruidber gerweg, ’t Vinkennest. Tussen 10 en 1 uur kan bij Zomerlust aan de Hoofdstraat worden gestart voor een fietstoertocht georganiseerd door toerclub Le Champion uit Haarlem. Af stand naar keuze, 25 of 50 kilometer. IN SANTPOORT KLONK er gisteravond al jazz, toen de Limehouse Jazzband alle registers open trok in feesttent De Bierelier, waar het, in vergelijking met de twee eerdere dagen, desondanks toch nog rustig toe ging. De wereld stond gister- avond wel weei’ op zijn kop in de zaal van café restaurant Zomerlust, waar het duo TheIJmondPlayersde feest gangers stampend in beweging hield. Ook vanavond zijn ze daar weer vanaf acht uur met accordeon en drumstel van de partij. Ineens is daar good-old. ex-wethouder van Velsen Ca.rel Ockeloèn. „Ik had nog een staartje van mijn vakantie over. Het leek me goed dat hier te besteden. Heb me wel zo veel mogelijk gedistantieerd van alles wat me in Velsen heeft bezig gehouden maar kom hier toch graag te rug. M’n kinderen wonen hier ook. Dat scheelt. Vind het altijd weer gezellig hier te zijn zegt de man die nu eerste burger van Temeuzen is. Wordt dooreen „oude bekende” op z’n schouder getikt. „Verrek wat leuk!” Een afspraak wordt geregeld. Mevrouw Ockeloen staat er lachend bij. Organisator Feestweek z TERWIJL IN SANTPOORT het feestgedruis vanavond en ook morgen nog onvermoeibaar voort gaat, wordt dit week einde ook in Zandvoort aan de bel getrokken. Daar organi seert de sociëteit Duysterghast een driedaags jazzfesti val, dat vanavond al om half negen begint. Z Z.- Wk W* HET MEISJE DAT U VAN DAAG UITBUN DIG TOELACHT, werd door foto graaf Fred Steenman ge snapt in De Lan dauer. Het is de 19- jarige Trudy Schornagel uit Bloemendaal, die overdag balie- assistente is bij de NMB, maar zich ’s avonds met ple zier in het feestge druis stort. „Heer lijk, ik kan niet an ders zeggen”, zei Trudy, bij wie on der het roodblon- de haar blauwe pretogen schuil gaan. Behalve van uitgaan houdt ze ook nog van zwem men en zeilen. „En waar dat op neer komt, weet je zelf wel”, lachte ze ge heimzinnig. Dat zal dan wel weer uitgaan zijn. h F W 5. W a O - s I Z Bk O V

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 11