Toneelmuseum streekgenoten exposeren Stichting Ideële Communicatie opgericht in Haarlem Circusfilm in Eregelden sterven zachte dood H 31 st Restauratie-opleiding NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT 8 Wandschilderingen in Valkenburgse grot verloren gegaan 21 KUNST 19 7 8 AUGUSTUS V R I J D A G 4 - door Ko van Leeuwen - Eerbetoon 5.V losse kaart f 10,— SERIE C SERIE Z Zinnetje Scholenprogramma Onbehoorlijk HAARLEM. Voor het ko mende theaterseizoen kondigt zich een nieuwe activiteit aan op het gebied van Engels toneel in ons land. In mei is in Haarlem de Stichting Ideële Communicatie (SICOM) opgericht. Deze gaat zich vooral bezighouden met het brengen van Engelstalig toneel in .schouwburgen en theaters op di verse plaatsen in Nederland. Ook gaat de SICOM video- en filmpro- dukties, concerten en trips naar culturele evenementen in het bui tenland organiseren. Om dat alles administratief en organisatorisch mogelijk te maken is de SICOM- pas ontworpen. Houders daarvan kunnen alle SICOM-activiteiten voor de helft van de normaal gel dende toegangsprijs bezoeken en zijn gratis abonnee van het tijd schrift Sicompers. Zij krijgen eveneens de teksten van buiten landse SICOM-produkties die zij willen bezoeken. - v y I SICOM op pad met Engels toneel (Van onze kunstredactie) B e coe’s komedie The Knack, een stuk dat in ge-' L.OOb jnote (ADVERTENTIE) 20.15 uur Concertgebouw Haarlem WINTERSERIES 1978-1979 SERIE A SERIE B losse kaart f 10, - 1 3 7,00 35 4,95 ervaring hebben opgedaan, op de televisie en in het theater.” Componistenserie - 6 vrijdagavondconcerten op 13 okt., 17 nov., 8 dec., 19 jan., 16 febr., 16 maart solisten: Youri Egorov, Malcolm Frager, Dubravka Tomsic - piano Ana Chumachenko, Christina Edinger - viool Jan van den Berg - fluit Sylvia Prinsen - harp abonnement 6 concerten f 50,— Meestervioolconcerten van de 20ste eeuw - 3 vrijdagavondconcerten op 20 okt., 22 dec., 23 febr. solisten: Mark Lubotsky, Alberto Lysy, Edith Volckaert - viool Albert de Klerk - orgel abonnement 3 concerten f 20,— claim, iten. inische uten ïersen. >or dit ien ein is aan. Kneep. De tweede produktie gaat op 9 januari 1979 in Haarlem in première en betreft twee eenakters van Harold Pinter: In eerste aanzet is de SICOM nu begon nen met Engelstalig toneel van eigentijds repertoire. Er staan twee produkties op het programma van het nieuwe seizoen. Op 17 oktober is in de Haarlemse Stads- De eregelden dateren uit een tijd de exacte instellingsdatum van de regeling valt niet te achterhalen dat er nauwe lijks sociale zekerheden bestonden. Er hebben steeds twee soorten eregeld-toe- kenningen bestaan: bijzondere en gewo ne. Bijzondere eregelden waren bedoeld als „eerbetoon” aan werkelijk grote kun stenaars. Hun sociale positie deed er niet toe. De huidige vaste uitkering van 5000 gulden per jaar werd hun toegekend bij wijze van „medaille” voor belangrijke verdiensten. Om enkele namen te noemen: Herman van der Horst, Jo Vincent, Sonja Gaskell, Gré van Swol-Brouwénstijn, A. C. Wil link, Fie Carelsen en Victor van Vries land waren of zijn kunstenaars met een „bijzonder” eregeld. Vier jaar geleden, toen nog een kleine 40 coryfeeën zo’n uitkering kregen, bracht de Raad voor de Kunst een advies uit, waarin stond dat bijzondere eregelden niet meer in dit tijdsbeeld passen. Niet alleen de Raad, maar ook talloze kunstènaars zelf, hun beroepsverenigingen en de minister van Niet meer achteruit, maar vooruit zien, luidde het standpunt. „Nieuw voor oud” noemde men de basis voor het gewijzigde (welzijns)beleid ook wel. Gemeend werd dat het geld beter kon worden besteed aan het vullen van de experimentenpot en het verbeteren van de communicatie tussen kunst en samenleving. Liever niet meer een medaille, voor een 60- of 65- jarige kunstenaar, maar een opdracht voor een 30-jarige. Zonder veel rucht baarheid is de bijzondere eregeld-rege- ling een zachte dood gestorven. Op dit ogenblik zijn er nog 28 kunstenaars met een dergelijke uitkering. Vorig jaar juni vroeg minister Van HENRY BAUMGARTL, geestelijke va der en directeur van de Stichting Ideële Communicatie, voor de Haarlemse Stads schouwburg. DEN HAAG. (ANP) Op 1 oktober zal een volledige dagopleiding voor restaura toren van kunstwerken van start gaan in het centraal laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunsten en weten schap te Amsterdam. Er zullen acht leerlingen geplaatst wor den. Het ligt in de bedoeling dat de leerlin gen gedurende het vierjarig lesprogram ma voldoende kennis en vaardigheid op doen om zelfstandig het beroep uit te oefe nen. The Knack, dat door de verfilming met onder andere Rita Tushingham over de hele wereld bekend werd, zal in ons land gespeeld worden door Gary Yershon, Ri chard Earthy, Kevan Sheehan en Elissa Derwent. Henry Baumgartl doet zqlf de regie. Over de activiteiten buiten de toneelpro- dukties kan Baumgartl op dit moment nog weinig zeggen. Wel is het de bedoeling dat er meer culturele evenementen in het SI- COM-programma komen, zoals klassieke concerten en moderne muziek. Zo wordt er eind oktober een weekend-trip georga- 113J 519 isa u 1801 411 U 92J 25) 581 1051 491 591 511; 7M;, 361 601 1411» 1051 1091 311 1221 741 1441 ting gereserveerd. Vorig jaar werden aan 312 kunstenaars en 58 weduwen van kunstenaars gewone eregelden toege kend. In de sector beeldende kunst wer den aan 196 personen uitkeringen ge daan, variërend van 2200 tot 3500 gulden. combinatie-abonnement A+ B combinatie-abonnement A+C combinatie-abonnement B4-C paèse-partout serie A+B C bij aankoop serie A, B of C reduktie serie Z Kunstenaars die eregeld krijgen, hou den dat. Verkregen rechten zullen zowel Henry Baumgartl vertelt dat de SICOM een gescheiden programma ontwikkelt voor middelbare scholieren. Hij voelt min der voor de aanpak van WIKOR, dat de voorbereiding van de voorstellingen over laat aan de leraren van de scholen die bij het programma betrokken zijn. Baum gartl: „De scholieren zijn daarbij teveel afhankelijk van het enthousiasme en de kennis van iemand die daar geen specifie ke opleiding voor gehad heeft. Daarom bieden wij voor scholieren een program ma waarbij een specialist van onze stich ting een aantal lessen vooraf verzorgt. De hele materie wordt dan met behulp van videomateriaal, de vakkennis en het per soonlijk enthousiasme van onze medewer ker aan de kinderen overgebracht.” SICOM richt zich dus op de individuele theaterbezoeker, maar heeft daarnaast een apart scholenprogramma. Verder is er ook een familiepas, waarop meer gezinsle den van de activiteiten kunnen profiteren en wordt er nog een groepspas ontwikkeld. Baumgartl: „We zijn nog maar net be- gK'. gonnen met de stichting en het moet alle maal nog echt groeien. Wat toneel betreft gaat het nu al erg leuk. Er zijn nu bijna veertig voorstellingen van The Knack door het hele land geboekt. De acteurs en actri- I ces die het stuk gaan spelen zijn daarvoor per auditie door mij uit Engeland gehaald. Het zijn allemaal mensen die daar grote niseerd naar Londen, waarbij dan enkele musea en de musical Evita van Tim Rice en Lloyd Webber zullen worden bezocht. Een culturele reis per chartervlucht. De kosten voor die reis zijn dan 250 gulden per persoon. De bezitters van een SICOM-pas gaan vbor een theatervoorstelling volgens Baumgartl ongeveer zeven gulden betalen. In de Stadsschouwburg van Haarlem zijn de twee SICOM-produkties samenge bracht in een „Engels abonnement”, sa men met nog twee Engelstalige voorstellin gen. Dat zijn Othello door The English Theatre Company en Shakespeare’s Peop le door Sir Michael Redgrave and Compa ny. Deze film uit 1925 werd geregisseerd door E. A. Dupont. De hoofdrollen werden gespeeld door Emil Jannings, Lya de Putti en Warwick Ward. Het thema van de film ■r is een driehoeksverhouding binnen een Ml trapeze-trio, dat ook gebruikt werd in de JBB» film Trapeze met Gina Lollobrigida, Tony Curtis en Burt. Lancaster. Plaatsen kun- nen telefonisch worden gereserveerd (020- 235104). De Kunstenaarsorganisatie-NVV (KO- NVV) zal nog met een uitvoerig commen taar op het besluit van de minister ko men. Nu al wil woordvoerder Bakker wel kwijt dat hij de afschaffing een „regel rechte bezuiniging” vindt. Er is weer eens geen overleg geweest en een derge lijk besluit bekend maken midden in de zomer, als iedereen met vakantie is en niemand direct kan reageren, noemt hij „een onbehoorlijke manier van doen”. Uitgebreide prospektus met gegevens over programma’s en solisten verkrijgbaar bij het Concert gebouw en de administratie van het N P.O., telefoon 31 92 48 een uitkering, variërend vah 1500 tot 4500 gulden. In de sector toneel ontvingen 11 mensen een bedrag van 4000 gulden. In de sector muziek en dans kwamen 74 kunstenaars in aanmerking voor een uit kering, die varieerde van 3500 tot 5000 U-- -- J i--—- personen een eregeld, dat uiteenliep van 2700 tot 3800 gulden. DEN HAAG. Kunstenaars zijn ook maar gewone mensen. Timmerlieden, die hun leven lang prachtige deuren en raamkozijnen hebben gemaakt, moeten het vanaf hun 65e jaar doen met AOW, al of niet aangevuld met een bijstandsuit kering. „Pensioengerechtigde” beeld houwers, schilders, toneelspelers en componisten hebben dezelfde rechten. Waarom zouden zij dan in aanmerking moeten komen voor een extra toelage in de vorm van een eregeld? Bovendien wordt dit eregeld toch in mindering gebracht op de bijstandsuitkering. Zo ongeveer luiden de overwegingen die minister Gardeniers (Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk werk) tot het besluit hebben gebracht het systeem van eregelden en persoonlijke toelagen voor kunstenaars met onmiddellijke ingang af te schaffen. Bestaande toekenningen blijven overigens van kracht. De rege ling, die nu voor iedere burger een sterk verbeterd stelsel van sociale wetgeving bestaat, in belangrijke mate aan beteke nis heeft ingeboet, wordt dus „afge bouwd". Nederlandse gezelschappen speeld. Geestelijke vader achter de nieuwe stichting is de 30-jarige Henry Baumgartl. fond Hij werd geboren in Duitsland, groeide op in Nederland en kreeg een belangrijk deel van zijn opleiding in Engeland. Baumgartl heeft al eerder een soortgelijk theateriniti- 8,oo 3t) atief ontplooid in Finland en toont zich nogal tevreden over de publieksreacties daar. Wat theater betreft is het de bedoeling van SICOM bij een zo breed mogelijk publiek belangstelling op te wekken voor toneel in de Engelse taal. Vandaar dat de voorstellingen worden begeleid door tekst boekjes die de theaterbezoekers tevoren krijgen toegestuurd. Die toneelteksten in de Engelse taal zijn in de marge voorzien i van verklaringen en daardoor moet het mogelijk worden dat elke schouwburgbe- zoeker de voorstellingen zonder taalpro bleem kan volgen. De SICOM-theater-activiteit lijkt veel op datgene wat WIKOR in ons land doet op het gebied van buitenlands toneel. Al jaren verzorgt WIKOR toneelvoorstellingen, ge speeld door bestaande buitenlandse groe pen, in de moderne talen Frans, Duits en Engels. WIKOR richt zich met steun van overheidssubsidie op het voortgezet on derwijs en ook de WIKOR-voorstellingen worden begeleid met informatiemateriaal, zoals uitvoerige documentatie en tekst- boekjes, die tevoren naar de scholen wor- den gestuurd. Henry Baumgartl tenslotte: „Het Engel se toneel staat bekend om zijn hoge kwali teit. Door er op onze manier gebruik van te maken slagen we er misschien in veel mensen hun kennis van de Engelse taal op een aangename en spontane wijze te laten uitbreiden. Ik acht het in de toekomst ook niet onmogelijk dat er een bepaalde sa menwerking met' het WIKOR en onze stichting tot stand kan komen, maar daar voor moeten we elkaar eerst een beetje léren kennen.” 611 t 31 551 77 4(1 311 64(1 511 71 - 51 411 7(1 141 421 49 133 641 48 31 78 1611 78 1<H 203 64. 51, 1 121, 51, 23 145, 66 101 60 39 142, 5j’;schouwburg de première van Ann Jelli- 5iMt coe’s komedie The Knack, een stuk dat in 140« ons lanc* eerder door Studio en De Nieuwe si’s; Komedie werd gespeeld onder’ de titel De 107,5 65,5 66,1 53,1 2*’ The Dumbwaiter (Dienstlift) en The Lover wat betreft gewone als bijzondere eregel den, zoals gezegd, niet worden aangetast. Maar kunstenaars die nog 65 jaar moeten worden (letterkundigen 55) zullen niet meer aan de bak komen. Geleidelijk aan zal het ministerie van CRM jaarlijks een miljoen kunnen besparen. Dit bedrag wordt grotendeels aangewend voor de bevordering van de scheppende kunstbe oefening (in de regeringsverklaring van premier Van Agt werd er zelfs met één zinnetje over de scheppende kunstenaar gerept!). Een deel van het bedrag zal naar ver wachting gaan naar het Voorzienings- fonds voor kunstenaars, een particuliere instelling, waarin rijk, gemeenten en aangesloten beroepsverenigingen sa- gulden. En in de categorie film kregen 7 menwerken. Het fonds verleent kunste naars, die lid zijn van zo’n beroepsvereni ging en in financieel moeilijke omstan digheden verkeren, gedurende een be paalde tijd éen uitkering. Het fonds wordt gefinancierd uit subsidies van de ministeries van Sociale Zaken en van CRM, van gemeenten en uit de premies van de leden. Omdat aangenomen wordt dat door het stopzetten van de eregeld- regeling aanzienlijk meer kunstenaars een beroep op het Voorzieningsfonds zul len doen en een aantal gemeenten door geldgebrek het fonds niet meer subsidië ren, zal het fonds extra geld van CRM hard nodig hebben. De Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) en de Federatie van Kunstenaarsinstellingen zijn het in grote trekken eens met de afschaffing van de eregelden. Belangrijk wordt gevonden dat het geld beschikbaar blijft voor de kunsten. Wel tekent BBK-vborzitter Jo han Blaeke aan dat de eregelden, hoewel ouderwets, altijd op de juiste plaats te rechtkwamen. 6 dinsdagavondconcerten op 3 okt., 7 nov., 12 dec., 9 jan., 6 febr., 6 maart solisten: Shura Cherkassky, Yeremy Menuhin, Daniel Wayenberg - piano Salvatore Accardo, Gijsbert Beths - viool Hanneke van Bork - sopraan abonnement 6 concerten f60,— losse kaart f 12,— Abonnementsverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijne- straat 13, van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur: serie ABC vanaf 15 aug. serie AB vanaf 16 aug. serie AC vanaf 17 aug. serie BC vanaf 18 aug. serie A vanaf 19 aug. serie B vanaf 22 aug. serie C vanaf 24 aug. serie Z vanaf 26 aug. gastdirigenterïi Ed Spanjaard, Jerzy Katlewicz, Otakar Trhlik, Miklos Erdelyi, Ronald Zollman, David Porcelijn, Lucas Vis -Doorn de Raad voor de Kunst een advies over de gewone eregelden. Hij noemde dit systeem „problematisch” en een „spe cifieke voorziening”, waar hij vraagte kens bij plaatste. Ook voor hem gold als belangrijk argument dat de uitkeringen toch worden gekort op de bijstandstoela- In de sector letteren kregen 82 personen ge, zodat in feite voor kunst bestemde rijksgelden wegvloeien naar een pot, waarin ze niet thuishoren. De Raad voor de Kunst was het met de bewindsman eens. De bijstand is er voor iedereen die onvoldoende middelen van bestaan heeft. Dus ook voor kunste naars. Bijstandsgeld is gezond en eerlijk geld en heeft niets te maken met „handje ophouden”. In januari van dit jaar bracht de Raad voor de Kunst adviés uit aan de minister. CRM heeft ongeveer twee miljoen gul den voor gewone eregelden op de begro- Familieconcerten - 3 zondagmiddagconcerten op 26 nov., 28 jan., 25 maart solisten: Alwin Bar - piano Vera Beths - viool Radko Berka - trompet Bernard Winsemius - orgel abonnementsconcerten f 20,— losse kaart f 10,— abonnement kinderen tot 12 jaar onder begeleiding van volwassene(n) en houders C J.P. f 5,- losse kaart f 2,50 Cultuur die op dat moment de scepter zwaaide (Harry van Doorn) vonden dat het maar eens uit moest zijn met het elitaire karakter van dit soort douceurt jes. AMSTERDAM. In de Schouwzaal van het Nederlands Theater Instituut, het vroegere Toneelmuseum, wordt op zon dagmiddag 6 augustus (14 uur) en op maandagavond 7 augustus (20 uur) de Duitse circusfilm Variété vertoond. f 100,- f 70- f 60,— f 110,- f 5,- De Haarlemse schilder Michiel Rieu, die in de afgelopen tijd diverse exposities in eigen omgeving heeft gehad hij is bewo ner van de Amsterdamse Poort waar, zich ook zijn atelier bevindt heeft nu een expositie in de Heinekens Galerie in de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam. Zijn (gedeeltelijk) recent gemaakte olieverf schilderijen zijn daar in de vitrines de Heinekens Galerie is vanaf de straat te bezichtigen tot 6 september te zien. Voor informatie over en aankoop van het werk dient men zicht rechtstreeks in contactstel- len met de kunstenaar. DEN HAAG. (ANP) Bij de bouw van een schuilgelegenheid voor de bevolking in een deel van de gemeentegraf te Val kenburg in Limburg zijn wandschilderin gen en opschriften verloren gegaan. Dit heeft minister Wiegel (Binnenlandse Za ken) geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Konings (PvdA). Verloren zijn gegaan zes wandschilde ringen uit de periode 1880 tot 1914, met weinig of geen historische dan wel kunst waarde, en vier opschriften uit de zeven tiende en achttiende eeuw, waarvan foto’s aanwezig zijn. Volgens het antwoord zijn opschriften van dezelfde soort op verschil lende plaatsen in de grot aanwezig. Een tekening „Schuilkelder door de eeuwen heen” en een andere recente herineringste- kening zijn onherstelbaar béschadigd, maar zij kunnen op een andere plaats opnieuw worden aangebracht. De zange res Gré van Swol-Brou- wenstein en de schilder A. C. Wil link beho ren tot de laatsten die nog een bij zonder ere geld hebben. i i i i i 515 (De Minnaar). Ook die zijn bij ons eerder door Nederlandse gezelschappen ge- >d 354

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 21