Charta '77-mensen vrezen toenemende druk Praagse overheid Rhodesië-besluit betreurd door regering VS Familie van Verenigd voor terroristen in ruil Diplomatieke betrekkingen Geldboete voor DDR en Suriname journalisten Bloedige broederstrijd Genève Weer hoge Rus verdwenen uit Filbinger krijgt steun CDU-partij achtergrond Hoge goudprijs daalde iets Sjaranski gelooft niet „Kerncentrale veilig R 60 JAAR ZOETHOUDERTJE MOOISTE GOAL SPONSOR te BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTU S 19 7 8 VRIJDAG door Nico Scheepmaker’ J (Van onze redactie buitenland) i Sovjet-Unie Toevluchtsoord - - 1 A Harder ingrijpen Revolutionair WENEN. In twee Oosteurope- se landen, Tsjecho-Slowakije en Polen is sprake van onrust onder delen van de bevolking. Critici van het bewind in Tsjecho-Slowa kije vrezen naar aanleiding van de tiende verjaardag van het bin nenvallen van Warschau Pact- troepen (21 augustus), een nog sterkere druk van de overheid. 'si Hijfël S Onrust bij delen bevolking Tsjecho-Slowakije en Polen Herstel dollar zette niet door (Van onze redactie buitenland) l.' Rienko Wilton) (Van onze redacteur in Libanon, binnen de PLO onder leiding van Jasser Arafats Fatah-organisatie anderzijds. In Palestijnse kringen wordt alge- I r ioen, die politiek asiel in Engeland vroeg, 1 2__ 7 ■t.- KGB ontmaskerd. Aanstaande maandag, 7 augustus, wordt de dichter, schrijver en vertaler Cees Bud- dingh’ zestig jaar. Ik meld het nu maar vast, dan kunt u hem nog een ansicht sturen (Bankastraat 60, Dordrecht), bo vendien ga ik maandag voor twee weken met vakantie. Om zijn 60ste verjaardag op gepaste wijze te vieren, heb ik in de vier delen Dagboeknotities van zijn hand opge zocht wat hij op de 7de augustus over zijn verjaardag noteerde. Pas in 1972, in de derde bundel dagboeknotities „En in een mum is het avond”, maakte hij voor het eerst melding van zijn verjaardag: „Vandaag vierenvijftig geworden. Ik weet nog goed dat ik één keer een „gedicht op mijn verjaardag” heb willen schrijven, een sonnet, dat begon met de regel: „Nu ben ik half zo oud als Shakespeare was” (toen hij stierf, moet het vervolg hebben ingehouden); dat moet dus in 1944 zijn geweest, toen ik zesentwintig werd. Het vers is nooit afgekomen; gelukkig maar, hoogstwaarschi j nli j k”. Hij krijgt er nu aardigheid in, want op 7 augustus 1973 begint hij zijn notitie met: „Had gehoopt vandaag mijn vijfenvijf tigste verjaardag in een lekker zomer zonnetje op Lord’s te zitten, maar het is er niet van gekomen”. In 1974 blijkt Cees Buddingh’, alweer in zijn geliefde Enge land, last van kiespijn te hebben: „Gister ochtend, bij het ontwaken, een enorm dik ke linkerwang, nog dikker dan vorig jaar in Buckden”. De rest laat ik maar zitten, al bezoekt hij nog even het huis van Rudyard Kipling. We komen nu bij het vierde deel, „Een mooie tijd om later te worden”, waar in we op 6 augustus 1975 lezen: „Morgen word ik zevenenvijftig en als ik dat bedenk, hoe slecht ik het me ook voorstellen kan (ik voel me vaker veertien of vierentwintig), krijg ik zin om alles erbij neer te gooien en de laatste tien, vijftien jaar (zo ze me al gegund zullen zijn) dat het hoofd nog redelijk helder is, alleen maar te schrijven: mooie, lange, elegische (klaag - red.) gedichten, een enkel verhaal, een enkele roman, deze dagboeknotities, de „geschiedenis van mijn lectuur”, mijn „Dordtse jeugdherinneringen”. Maar dit jaar gaat Sacha studeren, volgend jaar Wiebe: er zal veel, heel veel geld nodig zijn. Over drie jaar misschien, als ik zestig word, houd ik mezelf als zoethoudertje voor”. Is er misschien een groot industrieel in de zaal, die in plaats van een volleybalclub nu eens een schrijver wil sponsoren? Hij krijgt dan wat minder publiciteit op de sportpagina’s, maar het kost ongetwijfeld minder, en bovendien is hij er dan van verzekerd dat zijn naam nog eeuwen zal voortleven. Want het moet al gek lopen wil Buddingh’, in de 700 sonnetten waarin hij zijn leven inclusief zijn mooiste goal be schrijft, niet ook een sonnet zou wijden aan zijn vereerde sponsor. Hier stop ik. Maandag wordt Buddingh’ metterdaad zestig, zal hij nu inderdaad genoeg tijd hebben om zich alleen nog maar te hoeven bemoeien met de dingen die hij echt wil schrijven? „Dat zit er nog niet helemaal in”, zegt hij. „Ik heb wel gemerkt dat als ik even de tijd heb, de produktie vanzelf groeit. Je weet dat ik bezig ben met een autobiografie in sonnet ten. Ik dacht eerst dat die met zo’n 300 stuks wel voltooid zou zijn, maar ik schat nu dat het er tussen de 600 en 700 zullen worden. De laatste week van juni en de eerste weken van juli heb ik alleen maar gedicht en geslapen, gedicht en geslapen, maar toen had ik er ook meteen vijfender tig bij. Waaronder, want dat zal je wel interesseren, ook eentje over „mijn mooi ste goal”, en eentje getiteld „Bij een vroege partij van Jan Timman”. Ik heb hem na melijk eens verslagen toen hij veertien was”. „Martin Ros heeft in De Tijd al zoiets geschreven”, antwoordde Cees Buddingh’, „dat bijvoorbeeld een grootindustrieel me zou moeten sponsoren, zodat ik me volle dig aan dichten zou kunnen wijden. Maar zou jij zo’n grootindustrieel kennen? De Engelse en Amerikaanse schrijvers heb ben het wat dat betreft gemakkelijker, omdat de Amerikaanse universiteiten te gen forse prijzen de manuscripten van bekende schrijvers plegen op te kopen. Bij ons verwacht het Letterkundig Museum dat je je handschriften gratis afstaat”. Vanaf maandag is Trijfel 2 weken met vakantie en zal zijn rubriek derhalve ont breken. Moeten we een actie voor je beginnen, vroeg ik. LONDEN (Reuter). De dollar is gisteren op de voornaamste wisselmarkten in West- Europa in de laatste fase van de handel toch weer flink onder druk komen te staan nadat er eerder op de dag sprake was geweest van een koersherstel. In Tokio gaf het Amerikaanse geld een flink herstel te zien en dat zorgde voor hogere openingskoersen in Europa. GENÈVE. (AFP) Gregori Miagkov, een Rus die een topfunctie bekleedt bij het internationale arbeidsbureau in Ge nève, heeft ontslag genomen en is in alle rijl naar Moskou teruggekeerd. Dit is gis- teren van goedingelichte zijde in Genève vernomen. fed daarvoor Russische functionarissen bij de Verenigde Naties als agenten van de Het leek er even op dat aan de voortdu rende koersdaling van de afgelopen acht dagen een eind zou komen en dat de stij ging van de dollar ten opzichte van de yen, gevolg van geruchten over ondertoezicht stelling van de handel in vreemd geld in Japan om een verdere koersstijging van de yen te voorkomen, voor een blijvend her stel zou zorgen. Maar de verbetering was van korte duur en de slotnoteringen van de dollar waren ten opzichte van de Westeuropese valuta’s over het algemeen lager. Alleen in vergelij king met de yen bleef er iets van het herstel over. In Londen werd gesloten op 187,85 yen. De Westduitse centrale bank heeft vol gens zegslieden in Frankfort gisteren dol lars uit de markt genomen nadat de koers van de Amerikaanse valuta weer was gaan zakken onder invloed van de toeneming van het overschot op de lopende rekening van de Westduitse betalingsbalans in juni. In Londen bereikte de dollar in de loop van de dag een nieuw dieptepunt ten op zichte van de Zwitserse frank, 1,689, maar gesloten werd op 1,705 frank. In het begin van de handel was 1,7325 frank genoteerd. Ten opzichte van de mark sloot de dollar in Londen op 2,033 na een verbetering tot 2,0475 eerder op de dag. De Londense goudprijs, die zich op een ongekend hoog peil beweegt, ging gisteren op en neer naar gelang van het koersver loop van de dollar. Bij het slot van de handel werd 202,45 dollar per ounce (31,1) gram genoteerd vergeleken met een slot- prijs van woensdag van 203,75 dollar. BEIROET. De moord op Ezzedine Kaiak, hoofd van de PLO-missie in Frank rijk, is de meest recente in een hele reeks van moordaanslagen en gewelddaden, overal ter wereld uitgevoerd, die te zamen een complete oorlog vormen tussen Irak en de door Irak gesteunde extremistische Palestijnse splintergroeperingen (het zogenaamde Verwerpingsfront) enerzijds en de meer gematigde hoofdstroming Het door Irak gesteunde Verwerpings front onder de Palestijnen de naam zegt het al wijst de gematigde en pragmatische benadering van Arafat van de hand: men wil gewapenderhand en/of door middel van een revolutionair proces „geheel Palestina ombouwen tot Suriname is het 122ste land, waar de DDR volledige diplomatieke betrekkingen mee onderhoudt. De onderhandelingen hierover waren, aldus ADN, in Brazilië gevoerd. Beeldhouwer Ian Hanson tussen zijn wassenbeeldencreaties koning Hoessein (links) van Jordanië en president Sadat van Egypte. Beiden staan broederlijk ver enigd in het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud in Londen. een seculiere, democratische staat voor moslims, joden en christenen”. De bedoeling van het Verwerpings front wordt door bijna alle Arabische landen en de meerderheid onder de Pa lestijnen om practische en ook tactische redenen verworpen. Deze elementaire tegenstelling tussen Fatah en Irak ligt ten grondslag aan de mini-oorlog tussen Palestijnse „gunmen” en de Iraakse inlichtingendienst, uitge vochten in Londen, Parijs, Koeweit, Ka rachi en Beiroet. Maar het was de moord in januari op de PLO-vertegenwoordiger in Londen, Said Hammani, die de directe aanleiding vormde voor deze onderwereldoorlog die nu in de straten van verschillende Euro pese en Aziatische hoofdsteden wordt beslecht. meen verondersteld dat Irak als de meest extreme onder de „Verwerpings- frontlanden” opdracht tot de moord op de „duif” Hammani heeft gegeven. STUTTGART. (DPA) De minister president van de Westduitse deelstaat Ba den-Württemberg Hans Filbinger (CDU) heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij in 1943 als officier van justitie ervoor ge zorgd heeft dat een doodstraf voor een beschuldigde werd omgezet in gevange nisstraf. MOSKOU (UPI). Twee Amerikaanse journalisten zijn door een rechtbank in Moskou veroordeeld tot een boete van 150 gulden elk, omdat zij de opdracht van de rechtbank om rectificaties van eerdere verhalen te plaatsen niet zijn nagekomen. Craig Whitney van de „New York Times” en Harold Piper van de „Baltimore Sun” moeten de boete binnen vijf dagen beta len. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de Verenigde Staten internationale verplich tingen, opgelegd door de Verenigde Na ties, zouden verbreken wanneer zij eenzij dig de sancties tegen Rhodesië zouden beëindigen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 229 tegen 180 stemmen besloten de Amerikaanse sancties tegen Rhodesië in te trekken wanneer in dat land voor het eind van het jaar een in vrije verkiezingen gekozen regering aan de macht komt. De Senaat had zich al eerder Sjaranski’s broer Leonid zei gisteren in een telefonische interview, dat de dissi dent, die op 14 juli tot 13 jaar dwangarbeid werd veroordeeld, vermoeid was na zijn proces maar in een goede stemming ver keerde. De 70-jarige moeder van Sjaranski en zijn broer hadden hem tijdens het bezoek wel verteld dat het proces grote publiciteit in het Westen heeft gehad. Ze zeiden dat ’- zijn slotverklaring in veel kranten werd gepubliceerd. „Hij weet niets van wat er buiten de gevangenis gebeurt,” aldus Leo nid. In Polen zijn honderden boeren in op stand gekomen tegen hun nieuwe pensi- oenverzekering die door de Poolse rege ring wordt gezien als de oplossing voor de ■(teruglopende produktiviteit in de land bouw. In een gisteren gepubliceerd vraagge sprek in het Oostenrijkse tijdschrift Extra- )latt worden uitlatingen gepubliceerd van een prominente woordvoerder van Char- MOSKOU (AP). De familie van de veroordeelde Russische dissident Anatoli Sjaranski heeft hem in de Vladimir-ge- vangenis in Moskou bezocht maar hem niets gezegd over de geruchten dat hij «binnenkort mogelijk wordt vrijgelaten door een internationale ruil. De familiele den zwegen hierover omdat ze niet in een ruil geloven. BERLIJN (AP). De DDR heeft diplo matieke betrekkingen aangeknoopt met Suriname. Dit is gisteren door het officië le Oostduitse persbureau ADN bekendge maakt. WASHINGTON. (DPA) De Ameri kaanse regering betreurt het besluit van het Huis van Afgevaardigden, dat, onder bepaalde voorwaarden, de Amerikaanse sancties tegen Rhodesië zullen worden ingetrokken. Rechter Lev Almazov waarschuwde de twee journalisten dat beslag zal worden gelegd op hun bankrekeningen als zij de verplichting niet nakomen. De twee jour nalisten waren bij de uitspraak overigens niet aanwezig. Whitney heeft al verklaard de boete te zullen betalen. Rechter Alma zov heeft gezegd dat de twee journalisten nog vijf dagen de tijd krijgen om een rectificatie te plaatsen. Doen ze dat niet, dan staan hen nieuwe straffen te wachten. In diplomatieke Geneefse kringen meent men dat Miagkov de belangrijkste agent van de KGB, de Russische spionagedienst, in Genève was. In juni is hij bij zijn terug keer uit Frankrijk langdurig door de Fran se politie ondervraagd aan de Frans-Zwit- serse grens. Een paar dagen voor dit onderzoek naar njn identiteit was de in Genève gestatio- leerde Russische diplomaat Vladimir Re- ®en naar het Westen overgelopen. Re- van de bevolking - een klimaat van een kritisch-produktieve en openbare houding scheppen”. De boeren in Polen die in opstand zijn gekomen protesteren tegen de nieuwe pensioenverzekering die voorziet in een ouderdomspensioen voor man en vrouw ook als de boerderij na de pensioenge rechtigde leeftijd particulier eigendom blijft. De ontevreden boeren hebben deze week via Poolse dissidenten en Westerse corres pondenten een communiqué de wereld in- De bekendmaking van deze gebeurtenis was een initiatief van de christen-demo- cratische politici, die in het oorlogsarchief gedoken waren. De positie van Filbinger is de laatste tijd aan het wankelen gebracht door onthullin gen over zijn oorlogsverleden. Hij zou als rechter verantwoordelijk geweest zijn voor de dood van enkele tegenstanders van het Hitler-bewind. Door nu te wijzen op een positievere daad van Filbinger wil len de CDU-politici kennelijk de positie van de minister-president van Baden- Württemberg weer verstevigen. ta’77, de organisatie die middels een mani fest de Tsjechoslowaakse autoriteiten heeft opgeroepen de rechten van de mens in het land te respecteren. De vroegere hoogleraar Jaroslav Sabata verklaart namens Charta’77 in Extrablatt: „Het schijnt dat de verjaardag als aanlei ding genomen wordt om de schroeven van de repressie nauwer aan te draaien. Het is te vrezen dat de 21ste augustus als voor wendsel voor een nog harder ingrijpen gebruikt wordt. Tegelijkertijd kondigde Sabata aan dat de ondertekenaars van het manifest „Charta 77” voortaan „bredere kringen” in hun discussieproces willen betrekken. Over toekomstige documenten van Charta zou ook gesproken moeten worden met mensen „die kritisch, maar nog niet direct oppositioneel actief zijn. Wij willen ook geleidelijk - tenminste onder een deel Het verschil van mening gaat om de strategische benadering van de Pales tijnse kwestie. Arafats Fatah, die de PLO domineert, is in principe bereid tot een politiek compromis met Israel: men streeft naar een Palestijnse ministaat op de westelijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook, een onafhankelijk thuisland naast Israel dus. Deze „gematigde” benadering, die Pa lestijnse leiders overigens alleen maar binnenskamers willen onthullen, kon tot nu toe nooit op zijn waarde worden ge test. Israel weigert met de PLO te praten, ook al zou deze overkoepelende Pales tijnse organisatie het politieke bestaans recht van de joodse staat erkennen. Reden hiervoor was, dat Irak inmid dels een toevluchtsoord was geworden voor de leider van een dissidente Fatah- groep: Abu Midal, alias Mohammed al Bana. Deze was in Libanon in opstand geko men tegen het PLO-leiderschap van Ara fat in een mislukte poging om zelf aan de macht te komen. Hierop vluchtte Abu Midal naar Bagdad, dat al jarenlang het politieke zenuwcentrum vormde voor het Verwerpingsfront onder de Palestijnen. Vanuit Bagdad begon Abu Midal met medewerking van de Iraakse regering een terreurcampagne tegen de gematig de Arafat-hoofdstroming binnen de PLO. Uit de aanslag op de Iraakse am bassadeurs in Londen en Parijs valt op te maken dat de gematigden onder de Pa lestijnen terug beginnen te vechten en wraak nemen. MÜNCHEN. Moderne kerncentrales zijn volgens de Westduitse minister Schweikl van Ecologie van de deelstaat Beieren, voldoende beschermd tegen eventuele terroristische aanvallen. Schweikl de reactor onmiddellijk buiten werking. Het uitschakelmechanisme werkt volgens de minister zelfs als de stroom uitvalt, hetgeen zou kunnen gebeu ren tijdens een daad van sabotage. Miagkov is de tweede aan het internatio nale arbeidsbureau verbonden Rus die in allerijl naar zijn land is teruggekeerd. Op 6 juni nam Vladimir Boekrejev, die op de nominatie stond adjunct-directeur-gene- Faal van het internationale arbeidsbureau te worden, onverwachts ontslag. Ook hij vertrok in allerlijl naar Moskou. „Om een ontploffing van de centrale tot stand te brengen zou men een kernbom naar de reactor moeten brengen en ter plaatse de bom moeten laten exploderen. Zoiets is onmogelijk”, aldus Schweikl, die als expert op dit gebied bekend staat. Volgens de bewindsman is het fout te veronderstellen dat een kerncentrale bij een aanval van terroristen tot ontploffing kan worden gebracht, mede omdat allerlei veiligheidsmaatregelen het vrijwel onmo gelijk maken dat de aanvallers tot het „hart” van de centrale doordringen. Zelfs als een medewerker van de centra le op een gegeven moment „volkomen geestelijk gestoord” zou worden, stelt be paalde veiligheidsapparatuur volgens gestuurd, waarin zij zeggen dat de premie die zij voor het ouderdomspensioen moe ten betalen gelijk is aan een derde van het bedrag dat zij te zijner tijd als pensioen uitgekeerd krijgen. Volgens dissidentenkringen hebben een kwart miljoen boeren de laatste tijd hun premie niet betaald en hebben vorige week honderden boeren uit de omgeving van Lublin 16 vertegenwoordigers aangewe zen om bij de regering te protesteren tegen de nieuwe verzekering in het bijzonder en tegen het landbouwbeleid in het algemeen. hiervoor uitgesproken. ■4t*v

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 3