Barokke bloemlezing door Henk van Putten 1 ■r 1 tAM ONDERHANDELAARS SPREKEN OVER VERKEER IN ELFDE RONDE: Breed college blijft mogelijk I g f achtergrond F F life Spelconcentratie en gedegen speltechniek Woningbezit I id Nieuwe wegen 1 I F 4 19 7 8 STAD AUGUSTUS VRIJDAG 4 Taxi 9 I (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De onderhande laars van D’66, VVD, PvdA en CDA zijn gisteren, tijdens de elfde bespreking over het collegepro gram overeengekomen dat een onderzoek wordt ingesteld naai de mogelijkheid in Haarlem een parkeerbelasting te gaan heffen. „De kosten voor parkeren „voor de deur” in de gehele stad dienen in principe voor ieder gelijk te zijn. Zo spoedig mogelijk dient een onderzoek naar omslagmoge lijkheden te zijn afgerond. Dit om reeds ontstane ongerechtigheden weg te nemen”, zo luidde de stel ling in het conceptprogram van de PvdA dat als basis wordt gebruikt bij de onderhandelingen. HAARLEM. Moet de auto uit de binnenstad geweerd worden, ja of nee? Dat knellende probleem, verpakt in een uiterst warrige discussie, kwam gisteravond, tijdens de elfde onderhandelingssessie over het collegeprogram ter tafel. Ogenschijnlijk ging het de onder handelaars allemaal om de betekenis van één woord: nevenschik king, hetgeen zoveel wil zeggen als gelijkwaardigheid. Daarbij werd gedoeld op de gelijkwaardigheid tussen de verkeersdeelnemers. Ui Onderzoek naar invoeren van parkeerbelasting in Haarlem De PvdA-delegatie, van links naar rechts A. G. van Schooten, E. M. A. F. Gussenho- ven, wethouder drs. W. Mensink. Aan de eventuele invoering van de par- JAAP STORK Merkwaardige middenweg voert politici door verkeersbeleid M Alweer een stelling met een dubbele s? CDA-wethouder A. Vos Ik Ties, ing - F. J. Hosselet (CDA) 0 uur Duur ijk zou ificatie •op dat jk ver- n Bui- ie heb- k door merlid m aan nland- jrdaad zwarte af vals laring luiten- oerder e afge- orden, •n kan p van ement zwar- m, die e neu- •an de HAARLEM. De jonge organist Henk van Putten, die zijn opleiding, genoot bij onder andere Arie Keyzer en Anton Heil- ler, beschikt overeen grote spelconcentra tie en een zeer gedegen techniek. Dat zijn de meest in het oog springende kwalitei ten, als je terugblikt op diens presentatie van een lijvig en veeleisend programma, donderdagmiddag in de Grote Kerk. Reeds direct bij de introductie van Sweelinck’s variaties over „Allein Gott in der Hqh’ sei Ehr” viel op dat er gemusi ceerd werd vanuit een sterk objectiveren de invalshoek met bovendien een straffe nadruk op metrische continuïteit. Naast Sweelinck leek ook het imposant geregi streerde Preludium en Fuga in d van Ge org Böhm het meest bij die benadering gebaat. Anders gesteld was het met de intieme taal van de koraalbewerkingen van Buxtehude („Komm, heiliger Geist, Herre Gott”) en Bach („Von Gott will ich nicht lassen” en „Schmücke dich, o liebe Seele) die vanwege de weinig „ruimtelijk” gedachte fraseringen (met name in het laatste koraal) en het doorgaans vermij den van duidelijk rubato op sommige es sentiële punten qua expressieve over dracht hier en daar tekort schoten. Ook van het romantisch aanhangsel bij deze barokkë bloemlezing heeft Henk van Putten zich op levendige en slagvaardige wijze gekweten. Voorafgegaan door Re ger’s innemende Pastorale uit opus 59 Speeltuin Elba (Ged. Schalkburger- gracht): 14.00 uur ren je rot 1,- leden, 1,50 niet-leden, 5-10 jr., Elba. Speeltuin Kindervreugd (Godfr. v. Bouillonstraat): dropping v.a. 14 jr., Kindervreugd. Speeltuin Floragaarde (v. Oosten de Bruynstraat): 10.00 uur kermis poppenkast 1,-, 4-12 jr., Floragaar de. Het vakantiepretprogramma voor zaterdag 5 augustus ziet er als volgt uit: keerbelasting zou dan tegelijkertijd een afschaffing van de parkeerheffing in Schalkwijk en van het betaalde vignet- tensysteem in de Kamp gekoppeld kun nen worden, zo meenden de socialisten. Mevrouw H. M. Spakman-Wentink, frac tievoorzitter van de CPN kon zich in de formule in het geheel niet vinden en kon digde aan dit moeilijke punt mee te ne men naar de laatste onderhandelingsron de. Wèl was zij van mening dat de parkeer heffing in Schalkwijk en het betalen voor het vignet in de Kamp afgeschaft zouden moeten worden. Daarvoor mocht echter geen extra geld van de Haarlemse automo bilist worden gevraagd, omdat er al vol- De communiste verklaarde het niet te recht te vinden dat mensen die nauwelijks een auto kunnen betalen, en die bovendien wegenbelasting betalen en accijns op de benzine, nog eens extra geld te laten neer tellen voor dat autobezit.^ Is de situatie in Haarlem nu al zo dat de fietsers, voetgangers en het openbaar vervoer even gemakkelijk uit de voeten kunnen als de automobilist? En: gelden voor de binnenstad dezelfde opvattin gen als voor de rest van de stad? Alle partijen waren het er in principe wel over eens dat de auto, de fiets, de voetganger en het openbaar vervoer ge lijkwaardig zijn, maar twee problemen restten nog. Maar, omdat zij er wèl voor zijn dat de binnenstad met de auto bereikbaar blijft, willen ze zich niet zo erg vastpinnen op die prioriteit voor de fietser, voetganger en het openbaar vervoer. Want de PvdA vindt dat doorgaand verkeer uit de binnenstad geweerd moet worden. En ook D'66 heeft zo zijn beden kingen tegen de auto in de binnenstad. Die stelde het gisteren, bij monde van fractievoorzitter drs. P. G. A. Captijn nog wat scherper: „Er moet een afnemende bereikbaarheid van de binnenstad zijn, naar mate het vervoermiddel een groter beslag legt op de ruimte en het milieu”. PvdA-wethouder drs. W. Mensink, die de onderhandelingsvergaderingen leidt, had de meningen van VVD, PvdA en CDA handig aan elkaar geknoopt. Door middel van tussenzinnetjes wekte hij de suggestie dat de VVD met die neven schikking doelde op een verdergaande prioriteit voor fietsers en voetgangers. „Bij de periodieke herziening van het verkeerscirculatieplan geldt als uitgang spunt een nevenschikking van de onder scheidene verkeersdeelnemers: voetgan gers, fietsers, openbaar vervoer en auto mobilisten, hetgeen inhoudt dat verder gaande prioriteit wordt gegeven aan het inhalen van achterstanden voor voetgan gers, fietsers en openbaar vervoer”, zo luidde de stelling die Mensink ter tafel bracht. CDA-wethouder A. Vos, die verkeer in zijn portefeuille heeft, trok meteen de politieke angel uit het vlees door te be dingen dat de woorden „hetgeen in houdt” moesten verdwijnen. Dat gebeur de. En zo stonden er weer twee zinnen, die eigenlijk maar weinig met elkaar te maken hadden. D’66-er Captijn, die ook wel zijn in breng in het geheel wilde hebben, stelde voor een nieuwe tussenzin in te bouwen. ten goede zou komen aan de minder- draagkrachtigen. „In Schalkwijk, waar die parkeerheffing is, wonen hou niet direct de mensen met de hoogste inkomens. Ook in andere wijken met grote-parkeerproblemen zijn de .inko mens over het algemeen niet zo hoog. En in de duurdere wijken, die wat ruimer zijn opgezet, zijn geen parkeerproblemen". „Wij vinden dat je, door de kosten hoofd elijk per automobilist om te slaan, de men sen met de betere inkomens een beetje laat meebetalen aan het oplossen van de par keerproblemen in andere wijken", aldus Van Schootën, die het woord nivellering nog net niet in de mond nam. D’66-fractievoorzitter drs. P. G. A. Cap tijn wilde eigenlijk nog wel wat verder gaan. Hij stelde voor een belasting naar draagkracht in te voeren. „Dat zou ik ook best willen, maar hoe zou dat moeten. Ik ben hier al blij mee”, aldus de socialist. „Het taxiverkeer moet als aanvullend openbaar vervoer worden beschouwd, zo dat het in principe van dezelfde faciliteiten als het busverkeer gebruik behoort te kun nen maken”, aldus een VVD-amendement op de PvdA-tekst, die wat minder uitge breid was. Behalve dit amendement werd op voorstel van de PvdA aangenomen dat Haarlemse taxi’s voortaan tussentijds passagiers mogen opnemen. Dat wil zeg gen dat een taxi op straat staande gehou- De VVD leek er eerst weinig moeite mee te hebben. Ir. J. J. Poot stelde zelfs voor, behalve naar de beschikbare ruim te ook naar de verkeersveiligheid te kij ken. Het CDA daarentegen, voelde er bar weinig voor de D’66-formule over te ne men. Logisch ook, want D’66 doelde met de stelling „afhankelijk van de beschik bare ruimte” op de binnenstadsproble- matiek; waar dan ook voor de fiets geko zen zou moeten worden. En dat terwijl het CDA helemaal niet van zins is de auto uit de binnenstad te weren. CDA-er Vos ging zelfs verder. Terwijl zijn partij aanvankelijk geen bezwaar had gemaakt tegen de nadruk die de PvdA in het concept-program had gelegd op de prioriteit voor fietsers, voetgangers en openbaar vervoer, meldde de wethou der later dat het CDA nog geen normen voor een keuze wil vastleggen, kortom niet wil aangeven wanneer en waar fiet sers prioriteit krijgen. Een pikante op- je van de VVD, weer de PvdA-inhoud te geven. merking, mede gezien het enthousiasme, waarmee de wethouder gisteravond het verkeerscirculatieplan verdedigde. Daarin, zo zei hij, stond toch allang dat fietser, voetganger en openbaar vervoer prioriteit krijgen. De D’66 tussenzin, zo bleek na koffie en tijd voor overleg, was voor het CDA onaanvaardbaar. En de WD sloot zich daarbij aan. Als troostprijs wist PvdA-er Van Schooten nog voor elkaar te krijgen dat de tussenzin in het verslag van de onderhandelingen zou komen te staan. Die troostprijs vond Captijn te gering. Hij kondigde aan de zaak tot in de laatste onderhandelingsronde in beraad te hou den. daarbij het fietspad toegewezen, D’66 werd de - milieuvriendelijke - berm inge stuurd. De bestemming van de tocht is echter nog steeds voor alle partijen een breed programcollege. Een korte, maar daarom niet minder interessante discussie ontspon zich giste ravond, tegen het eind van de vergade ring, rond het gemeentelijk woningbezit. Aanleiding was een amendement van het Dat gold ook voor de afspraken die over de binnenstad zijn gemaakt. Gesteld werd dat die, rekening houdend met het specifieke karakter van de binnenstad, bereikbaar moet blijven. En vanuit die functie gesproken, de win kelstand dus, zijn, auto’s bést welkom in de binnenstad. Wèl werd gisteravond vastgelegd dat het doorgaand verkeer uit de binnenstad wordt geweerd. Maar al met al géén gulden middenweg voor het verkeersbeleid, noch een duide lijke botsing van meningen. Wat resul teerde uit een lange discussie was een politieke wandeling over geheel verschil lende wegen, die soms parallel lopen, maai- vaak ook niet. De PvdA kreeg oostelijke randweg wordt, evenals die van de R16, tegengegaan”. CDA-er A. Vos, wethouder Verkeer, zag deze stellingname liever in een algemene zin uitgelegd „De aanleg van nieuwe door gaande wegen,in en rond Haarlem dient zoveel mogelijk te worden tegengegaan”, zo luidde de CDA-formule, waartegen de PvdA geen bezwaar maakte, mits de drie voorbeelden die de socialisten hadden ge noemd, dan óók werden opgesomd. Weinig problemen dus. Alleen de VVD, bij monde van A. Kraak, die gisteravond debuteerde in de onder- handelingsbank, had het er maar moeilijk mee. De partij voelde zich helemaal niet geroepen zich op die manier vast te leggen en deelde ook niet de bezwaren die er tegen de aanleg van de R16 zijn. Kraak kwam met een ander voorstel. Je zou, zo meende hij, best kunnen stellen dat door gaande wegen buiten de bebouwde kom thuishoren. Een voorsteLdat weinig aftrek vond, terwijl de liberaal er door Van Schooten aan herinnerd werd dat er zelfs wegen door recreatiegebieden kunnen lo pen. De VVD-er, ziend dat hij een onhaalbare kaart had gespeeld, trok zijn voorstel te rug. „Maar als er in het CDA-voorstel staat dat zoveel mogelijk het aanleggen van nieuwe doorgaande wegen wordt tegenge gaan, dan kan ik daar wel mee akkoord gaan”, aldus Kraak, die zich liever van den domme hield, dan toe te geven dat hij water in de wijn moest doen, 656 :r van Zaken jen in de se- J. M. Minder gezellig verliep de discussie over het volgende punt op het PvdA-concept- program: „De aanleg van de zuidelijke en n Bel- k van aanse :t. doende doeluitkeringen van rijkswege zijn. „Dat is nu net niet het geval”, zo betoog de PvdA-er A. G. van Schooten. „We krij gen wel een bijdrage in de verkeersvoor- zieningen, maar niet voor het oplossen van de parkeerproblemen". De socialistische woordvoerder merkte verder op dat het invoeren van een parkeerbelasting vooral Om het gebruik van de fiets te stimule ren zullen waar nodig goede fietsenstallin gen komen bepleitte de VVD met succes. Een plah van de PvdA, om te laten onderzoeken of het mogelijk is dat fietsers bij róód licht rechtsaf mogen slaan, werd nadat duidelijk was, dat ook wordt beke ken hoe die zaak juridisch in elkaar zit, aangenomen. Ir. J. J. Poot, advi'eur voor de VVD vroeg zich af of diezelfde mogelijkheid er dan ook voor het snelverkeer komt, tot grote hilariteit van de aanwezigen. Pvda- er Van Schooten, die liefst elk woord in een politiek daglicht ziet: „U kunt zich zeker niet voorstellen dat je door róód licht rijdt en dan toch rechtsaf gaat”. eniging kunt ruilen tegen een blok wo ningen in een gemeentecomplex, kan dat best gebeuren, als je de zaak dan gemak kelijker kunt behren”. Maar F. J. Hosselet, woningdeskundige van de CDA-fractie, zag nog veel meer mogelijkheden. Hij stelde voor dat je gemeentewoningen bijvoorbeeld zou ver kopen aan de bewoners tegen markt waarde en dat je van het vrijgekomen geld dan nieuwe goedkope huurwonin gen zou bouwen. „Maar dan ga je specu leren”, aldus een verontwaardigde Men sink. Hosselet was die mening niet toege daan. Het CDA vindt namelijk dat de gemeente bést gebruik mag maken van het verschil in boekwaarde (de prijs waar de gemeente het voor gekocht heeft min het geld dat al is afgeschreven) en de marktwaarde (die natuurlijk hoger is), om op die manier nieuwe woningen te kunnen bekostigen. Uiteindelijk kwamen de onderhande laars overeen dat de passage uit het oude collegeprogram, waarin van de ruilmo- gelijkheid, door Van Schooten aangege ven, gewag wordt gemaakt, weer wordt opgenomen. Hosselet, die nog vergeefs probeerde om het woord „remplace ment” (vervanging, iets heel anders dan ruilen dus) erin opgenomen te krijgen, nam geen genoegen met de gemaakte afspraak. „Dan moet het maar even in de ijskast”, aldus de christen-democraat. „Er mag wel een tweede ijskast bijko men”, zo meende Captijn, daarmee doe lend op het groeiend aantal knelpunten dat op de laatste onderhandelingsavond behandeld moet worden. MARIA SCHLICHTING klonk als enerverend besluit de tweede Sonate in c van Mendelssohn, waarbij de eerder besproken spelkarakteristieken eveneens op dit idioom van toepassing bleken. In een onverminderde gaafheid kwamen een zestal fraaie composities uit de Barok onder zijn handen en voeten tot stand met de grote Passacaglia van Bach als sluit stuk, waarna Henk van Putten nog fris en soepel wist over te schakelen op de Ro mantiek, iets wat ik in dit geval trouwens als een overtollig verlengstuk van het ge heel beschouwde. Je voelde tenslotte dat er na die Bach een harmonieus opge bouwd barokverhaal (met daarin werken van Sweelinck, Böhm en Buxtehude) was afgelopen en dat daarmee het verzadigingspunt was bereikt, al zat de gebruikelijke tijdsduur van zestig minuten er dan nog niet helemaal op. CPN-fractievoorzitter H. M. Spakman- Wentink CDA dat onderzocht zal worden hoe het beheer van de gemeentewoningen op de meest efficiënte wijze kan gebeuren. Op zich bestond er weinig bezwaar tegen dit punt. PvdA-er Van Schooten: „Als je een blok gemeentewoningen in bodem. Het specifieke karakter bestaat een complex van een woningbouwver- namelijk uit de wandel-, woon- en recrea tieve functie van de binnenstad, die beter zonder dan met auto’s vervuld kunnen worden, terwijl ook de economische functie specifiek voor de binnenstad is. Drs. P. G. A. Captijn (D’66) PvdA, D’66 en CPN bleken van mening dat het langzaam verkeer en het open baar vervoer nog lang niet dezelfde mo gelijkheden hebben als de automobilist. VVD en CDA zijn ook van mening dat er wat voor fietsers, voetgangers en open baar vervoer gedaan moet worden. Die zou dan inhouden dat de nevenschik king afhankelijk van de beschikbare ruimte (bijvoorbeeld de breedte van een straat) wordt bekeken en dat zou dan tot de keuze moeten leiden dat voetgangers,* fietsers en openbaar vervoer prioriteit zouden krijgen. Op die manier probeerde de democraat niet alleen een planologi sche factor in de discussie te brengen, maar ook de nevenschikking, stokpaard- den mag worden door iemand die van het voertuig gebruik wil maken. Voorts wer:d besloten dat er een nota verschijnt over de mogelijkheden het fiets gebruik te bevorderen. Behalve aan speci ale fietsroutes wordt er, waar dat niet mogelijk is. gedacht aan fietsstroken op de weg, die gemakkelijk te herkennen zijn door een andere bestrating. Fietspaden dienen in principe alleeh bestemd te zijn voor fietsers, zo besloten de onderhande laars op voorstel van de CPN. Nadat Henk van Putten al met goed structureel overzicht Bach’s Allabreve in D had vertolkt, liet hij voorts de letterlijk en figuurlijk als „pièce de milieu” geplaat ste Passacaglia in c wederom met knappe beheersing van de geduchte materie als finale fungeren. Slechts in de aanvanke lijk merkwaardige registratiekeuze (een naar mijn smaak „gezocht” diminuendo na een krachtige opzet en vervolgens on rustig wisselende variatie-timbres) kon ik niet met hem meevoelen. De onderhandelaars, die gisteravond, na twee'uur discussie over het verkeersbeleid dit hoofdstuk niet afkregen, besloten ook dat de taxi in Haarlem meer faciliteiten zal 'krijgen. -Bi

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 5