tussen detcoulissen Gevonden en vermiste dieren hout- en plaatmaterialen in diverse soorten en maten. Paniekerige Noeska petri interieur Te wapen Het kerkje van Spaarnwoude is in gevaar!!! A Jib r i® Toerrijders fietsen door Groenendaal Viswater slechts wacht u voor dc hond op een plaats verdachte zaak S JAARVERSLAG '77: ACCENTVERSCHUIVING DIENSTEN ALLE SOORTEN De St. Gertrudisminne ZWEMWATER NIET GEK Verschuiving De Stompe Toren 4 7 STAD AUGUSTUS 19 7 8 VRIJDAG 6 WIJ ZIJN WEGENS VACANTIE GESLOTEN Hout- en Bouwmaterialen TRIPLEX Harmenjansweg 19 Tel. 023-310612-310214 GEFINEERDE WANDPLATEN SCHROOTJES ENZ... Openingstijden: dagelijks van 7.00-17.00 uur zaterdags van 8.00-12.00 uur tot en met ZATERDAG 19 AUGUSTUS NAAM: Noeska GESLACHT: teef LEEFTIJD: 1 jaar RAS: bastaard-herderin PRIJS: 70,- INFORMATIE: 244443 - h - Ih r. nog in de lift steeds (Van onze stadsredactie) i (ADVERTENTIE) idelaan aan 44 1, Hill 4L (ADVERTENTIE) KEUR b.v Als het kerkje ooit een kans krijgt, breght toch Klaas van Kyten, de Spaarn- wouder reus, die zijn kracht en gewicht ig met I kap iderne nerte d met i mtrs. an de die U laken. arzien ceurig biedt avard. (Opcsi rp. Tel .00 uui laplein, zon. en i, Sant- en 13- rava 1) n zond staan” op de rekening) met circa vijftig percent valt op binnen die sector. De Nutsspaarbank heeft derhalve bij voorbeeld het aantal spreekkamers uit gebreid, open informatiebalies ingericht, en de begeleiding van haar medewerkers en medewerksters meer afgestemd op de verlangens van de klanten. De toelichting op het jaarvèrslag meldt voorts dat aan het einde van dit jaar de afronding van de onderhandelingen met de Spaarbank voor de Stad Amsterdam verwacht mag worden. Integrale samen werking is, zoals bekend, het doel van die gesprekken. „Daarbij staat wederzijds voorop dat door verbreding van de finan ciële basis van beide bedrijven de be staanszekerheid van hun medewerkers beter gewaarborgd zal zijn en dat de ontwikkeling naar een bankinstelling met een volledig dienstenpakket zich sneller zal kunnen ontwikkelen”, aldus de toelichting. het asiel ophaalt moet veel geduld kun nen opbrengen. Noeska voelt zich opge jaagd en is half juli gevonden, terwijl ze door de Thorbeckebuurt sjokte. Ze is paniekerig, maar niet kwaadaardig. Echt een hond waar je na een paar maanden van intense verzorging veel plezier van kan hebben”, zegt Ben, de asielhouder. geschiedenis en zijn heel eigen karakte ristiek kom je nooit uitgepraat of uitge schreven. Maar zeg of schrijf nooit en laat het zeker Spaarndammers niet ho ren, dat hun dorpje weggedoken ligt ach ter de dijk, uitrustend en dromend van een vermoeiend verleden. Want Spaarn- dam droomt niet en het rust zeker niet uit. Er woont daar een vlijtig volkje, dat enkele kilometers achterwaarts z’n eer ste aanplant al te boven gekomen is. Vraag me niet, hoe de zaak daar geogra fisch in elkaar zit: de toevallige zwerver, die verder van geen toeten of blazen weet, heeft er geen notie van of hij aan de west- of de oostkant zit. Laat staan, dat hij enig begrip heeft van noord of zuid. organiseren. Ik noem maar wat. Er is nog zoveel anders te bedenken. Het laatste woord is nog niet gezegd of geschreven! We zullen voor de Stompe Toren vechten. En als we de strijd hebben gewonnen, drinken we op de goede afloop de St. Gertrudisminne. Ih het kerkje! WIM HELVERSTEIJN terp vgert, er staat daar een huis, dat Eind-Rust heet. Dat zal wel te betekenen hebben, dat je hier op het eind het lijkt ook wel het eind van dé wereld alle rust vindt. Dan de terp op. Tot voor kort moest je nog een groot boerenhek open maken, dat met een koeietouw vastzat. Nü kun je zo de terp op, omdat er om heen, binnen de kerkhofmuur, een paad je is vrijgemaakt voor fietsers, dat tot ver weg in de polder reikt. Dat paadje is al een veeg teken, de eerste route, die van daaruit naar het Spaarnwouder Bos leidt. de achttiende staat er wat desolaat bij. Het heeft eens gefloreerd onder patrona ge van Gertrudis, een maagdelijke heili ge uit de zevende eeuw. Nog lang is zij in herinnering gebleven, doordat bij het slechten van ruzies een speciale drank gedronken werd, de St. Gertrudisminne. in het kader van de recreatie het kerkje willen bestemmen tot een soort café, een etablissement in ieder geval, waar recre anten wat kunnen uitrusten en zich kun nen laven. Ik vind dat een'onzalig plan en ik vraag me af, wie zo iets in z’n bolle hoofd kan halen. Bij de gemeente hebben ze me wel gezegd, dat het zo’n vaart niet zal lopen, maar dat ken ik. Als je niet op de loer blijft liggen, is het kerkje in een mum van tijd aan een handige jongen verpacht en die weet er wel raad mee. Jaren en jaren heeft het kerkje daar zonder enige functie gestaan, de kerk gangers lieten het afweten. Even leek het, of het een nieuwe toekomst tegemoet ging, toen in de vijftiger jaren het Heem steedse echtpaar De Raaf zich er met veel liefde en nog meer antiek over ont- n het re end val 13 tot. 1 Orion di. tin 0-14.3« >s don- WACHT l VOOR DE HOND schrijft over thuisloze honden, die in het asiel aan het Houtmanpad op adoptie wach ten. Het asiel is van maandag tot en met zaterdag geopend van negen tot vijf uur en bovendien kunt u er vrijdagavond terecht van half zeven tot half acht. Het jaarverslag geeft aan dat er een opmerkelijke verschuiving in het accent van de dienstverlening gaande is. Stond in het verleden de vraag naar een snelle bediening voorop, de laatste jaren ver langt de cliënt steeds meer een toelich ting en een persoonlijk advies op de meest uiteenlopende financiële zaken. srhout- n 10-22 dvaar 9.30 u.: 1.30 u speel- lar het ihtend- enover in, tel De telefoon rinkelde drie keer. „Hallo”, zei een zware mannenstem, „spreek ik met WACHT U VOOR DE HOND?" Een bits geblaf. „Jawel, vertelt u het maar”. En de stem sprak: „Hier aan de Bloemen- daalseweg is een hond uit de auto gezet. Een sigarenwinkelier was zo vriendelijk het dier even binnen te nemen. Toen kwam er een wagentje van de dierenbe scherming en die zou het beest ophalen voor het asiel. Nou, mijnheer, we hebben nog nooit zoiets gezien. Er kwam een man uit de auto, die de stakker aan de riem wilde nemen. Hij liep de straat over, het beest rukte zich los en nam de benen. Die kerel van de dierenbescherming reed toen doodleuk weg. Nou vraag ik u toch.Ben, de asielhouder, schudt meewarig het hoofd als hij over het tele foontje hoort. „Hoe is het mogelijk”, zegt hij. „Waar halen de mensen het allemaal vandaan. Ja, het klopt dat ik naar de Bloemendaalseweg ben gereden om het dier op te halen. Maar als zo’n beest Bas, de labrador van vorige week heeft inmiddels onderdak gevonden. Het blijkt iedere week weer dat er gelukkig nog mensen zijn die een paar tientjes neertel len om een goede kameraad mee naar huis te nemen. Noeska wacht met smart op een baasje. En de wegloper van de Bloemendaalseweg zit ook te popelen. WACHT U VOOR DE HOND beveelt deze huisdieren van harte aan. jropese -02 uur idvoort) en 16.00 jroen lur. evaart 0 u. en ia. t/m inf or u. ts gea 4 u. en m Ka- 8.00 u. 5 „Bo le. isplein irt 150 jpend: interieurarchitectuur ZIJLWEG 36-38 HAARLEM TEL. (023) 31 63 99 -s wegloopt sta ik ook machteloos. Ik ben geen hondenmepper, maar asielhouder.” Het toeval wil dat de bewuste hond toch in het asiel is beland. Samen met Noeska, de bastaard herderin, wacht het dier op onderdak. Ben had de wegloper eigenlijk voorrang willen 'verlenen, maar toen Noeska, een schrikachtig en hulpeloos herderinnetje binnen werd gebracht ver anderde hij van gedachten. „Toen ik die wegloper herkende heb ik gedacht: Jij eerst, jongen. Je hebt het verdiend. Maar je moet soms een andere beslissing ne men. Noeska zit hier niet voor de eerste keer en dat vind ik -een reden om zo’n hond de beste kansen te geven. Het bees tje was geplaatst in een gezin, dat zich geen raad wist met de ingewortelde angst van Noeska. Degene, die deze hond uit In het jaarverslag schrijft de spaar- bankdirectie dat in vrijwel alle takken van dienstverlening een groei te zien is. Ook in de kredietsector is die groei duidelijk waarneembaar. Een stijging van het zogenaamde „doorlopend kre diet” (de mogelijkheid om „rood te Maar goed, het ging me tijdens die rit niet om Spaarndam, maar om Spaarn- woude, het prachtige weidegebied, dat op enkele kilometers van het hart van Haarlem van een zonnige verlatenheid getuigt. Nergens wordt die verlatenheid zo sterk geaccentueerd als rond het kerk je van Spaarnwoude, de Stompe Toren, dat er niet de minste moeite mee heeft, de eeuwen te trotseren. Hier komt dan het recreatiegebied, dat fermde. Het werd een cultureel centrum, dat door tal van kunstlievenden op ro mantische avonden bezocht werd. Maar ook dat raakte afgelopen, nu houdt er een kunstenaar huis. vlak voor de entree van het kerkje. Er liggen daar trouwens meer graven, heel oude en heel jonge, onder meer van Am- dên bomengroep uit priemt zich het to- sterdams vroegere burgemeester d’Ailly. rentje van de kerk van Haarlemmerliede omhoog. Een typisch Hollands schilderij, dat tegen de eeuwen bestand schijnt te zijn. Toch ben ik met vrienden op pad ge ledere keer, als ik vanuit Haarlem in oostelijke richting spoor, word ik geïntri geerd door de borden langs de baan, waarop te lezen staat: „Hier komt het recreatiegebied Spaarnwoude”. Die bor den staan er al een paar jaar, maar vanuit de trein heb ik nog niets van dat eindigen op de terp van het Spaarnwou- recreatiegebied zien komen. Altijd nog der kerkje, bij het graf van Allert Abra- datzelfde landschap, dat aan mij voor- hams Z Schout int ’t Hofambacht „ende bijsnelt: grazige weiden met koeien'en is gestorven op ten 29 en iuny anno 1633”. schapen, zwierige reigers, die het uit- Zijn grafsteen lijkt een hardblauwe mat, spansel stofferen, ergens achter een boerderij duikt de stompe toren van Spaarnwoude op en boven een beschei- surf ddings id. 10-1 nstr. 96 Je komt de Slaperdijk af en duikt plot seling naar beneden een landweg op. gaan om vast te stellen, of het nou waar is Pan bescheiden zijpad, dat naar de of niet, dat het recreatiegebied in de volksmond het Spaarnwouder Bos in aanleg is. Het is een feestelijke en won derlijke tocht geworden, vorige week za terdag. Terwijl de ene helft van de Ken- nemers zich zwetend en puffend een weg zocht naar de zee en de andere helft met genoegen in de tuin lag, kropen wij de Slaperdijk op. We hadden vrij baan, bij na geen verkeer, alleen maar mensen die rustig liepen te wandelen, en in de berm een zeer jeugdig stel, dat met boterbloe men stoeide. Spaarndam bleek op zijn manier over bevolkt: uit de streek waren vele kunst- lievenden naar dit verrukkelijke dorpje getrokken om aan het feest van de kunst markt op de Westkolk deel te nemen. Als u daar nog niet geweest bent, doe het dan alsnog. Morgen en volgende week zater dag vertonen daar de ambachtslieden nog hun kunsten en de kunstenaars hun ambacht. Het is een heerlijk feest, dat z’n voorlopige afsluiting kan vinden in een der plaatselijke cafés, als u maar niet vergeet het schilderachtige kerkje van de hervormden binnen te stappen, een rust En daar sta je dan, op een van de meest historische plekjes van Kennemerland, zo op het eerste gevoel van God en alle mensen verlaten. Op deze plek hebben de mannen van Gysbreght van Aemstel met middeleeuwse vroomheid tegen de niet minder vrome Kennemers gevochten. U weet, Gysbreght van Aemstel heeft de strijd verloren en Vondel laat Gysbreght van Aemstel in het gelijknamige drama uitroepen: „Doch Haarlem draagt met recht de grootste schuld van allen”. Daar kunnen wij het mee doen, maar de groot- uitstralende oase binnen het vriendelijke s^e boosdoener is blijkens Heer Gys- gerucht van de kunstmarkt. breght toch Klaas van Kyten, de Spaarn- T wouder reus, die zijn kracht en gewicht Over Spaarndam met z n eeuwenoude had gegooid. „De Sparewou- wer reus, zoo onbeschoft als groot”, al dus Vondel. Merkwaardig, dat juist op die plek een burgemeester van Amster dam begraven ligt. In de muur van het kerkje staan nog steeds de afmetingen van onze Kenne- mer reus aangegeven. Het kerkje zelf de min of meer Romaanse toren dateert hard moet werken voor zijn dagelijks de dertiende eeuw, het kerkje zelf uit brood. de achttiende staat er wat desolaat bij. 1.) Ge. u. Zat n voor (Van een medewerker) HAARLEM. De toerclub van de HSV De Kampioen laat zondag de vijftiende rijwieltoertocht van dit sei zoen verrijden en daarvan voert de route dwars door Groenendaal. Door de heer R. Sierag, eert van de trouwe ‘deelnemers, is deze tocht uitgezet. Ondanks het mooie weer versche den voor de „Dorpentocht” maar 54 :deelnemers(sters) aan het - vertrek. Het viel een beetje tegen. Aan de [finish konden vijf bronzen en zes zil veren medailles worden uitgereikt aan degenen die het tot respectieve lijk 250 en 500 kilometer hadden ge bracht. Voor de vijftiende tocht kan zondagmorgen weer tussen half tien en tien uur vertrokken worden bij het clubhuis van De Kampioen in het Spaarnwouderbos. De route voert vandaar via Spaarndam, Haarlem-Noord, Randweg, Heemste de, dwars door Groenendaal, De Glip, Bennebroek, Vogelenzang, Heemste de, Haarlem, Amsterdamse Poort, Penningsveer en de Kerkweg in Spaarnwoude terug naar het club huis. De afstand is 45 kilometer en er wordt weer een „boni” van tien kilo meter toegepast. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Keuringsdienst van Waren heeft deze week het zwem en viswater in en rond Haarlem weer onderzocht op kwaliteit. Els Vervoort bericht dat het Noorder Buiten Spaar- ne bij stoomgemaal De Poel redelijk zwemwater en goed viswater bevat. Ter hoogte van de Jan Gijzenkade is de situatie hetzelfde. Het viswater van de Amerikavaart is verdacht. Andere Haarlemse wateren (achte reenvolgens de kwaliteit van het zwem water en die van het viswater): Mooie Nel bij molen de Lage Dijk: goed-goed. Mooie Nel bij De Laars: goed-goed. Binnenbede bij de brug van Pennings- Veer: redelijk-goed. Buitenbede bij het Liewegje: redelijk-goed. Ringvaart bij de Schipholweg: goéd-goed. Zuider Buiten Spaarne bij de Eenhoorn: rede lijk-goed. Amferikavaart bij de Boer- haavelaan: goed-verdacht. Europa- vaart bij de Laan van Angers: goed- goed. Oase, l”. „Wa- Iedere HAARLEM. Inlichtingen over ge vonden en vermiste dieren worden ver strekt door Mary Valt, telefoon 023-336496. Onderstaande opgave is af komstig van de Stichting Amivedi te Den' Haag. Vermiste katers: grijs, onderkant wit, schuw, gec. 6 jr.; cyp, wit voetjes en strt punt, gec.; cyp, wit.'bef sokjes, 4 mnd.; zwart, n gec. gerafeld oor.; Siam choc, point, gec.; rood, onderkant wit+ op kop, 5 mnd.; rood wit vlek om neus, gec. 5 jr.; wit, cyp vl. rug; verm. Slachthuisb.; wit- zwart, zwarte strt. groot. Vermiste poezen: pers, tortie smoke, verm.: omg. station; zwart, gele ogen, klein kopje, 3 jr.; zwart, wit/bef+ kin, mager, 2 jr.; cyp. wit vlooienb. rose neus; grijs-cyp. wit vlooienb., 3 jr.; zwart, wit- jbef, wit vlooienb., 10 jr.; lap, hangbuik, veel wit, 4 jr.; zwart, paar witte haren borst, 3 jr.; pers, blauw, 10 mnd. Vermist diversen: Kanarie, geel, nik kel ringetje om met nr. aq 86.; papegaai, blauw voorhoofd, amazone; eenden (2x), bruin, groot soort, tam. Gevonden reuen: Poedel, wit, blauwe band, gev.: Soendapln.; doberman, bruin gev: Velserend; bast-bouvier, ca. 3 jr. gev: Houtmanpad; bouvier, gev. Zand- voortseln.; bast, zw-bruin-wit, gev: Kou- dehorn. teef. Gevonden katers: Donker cyp. wit po ten vl. kin.; zwart-wit, 9 wk.; donker- cyp, aanger: Pr. Bernhardln. (dood); wit, zwarte vl. op kop en strt punt.; cyp. zwarte rug, scheef kopje,; cyp, gev.: Houtmanpad. Gevonden poezen: wit met rood bruine vl.; zwart-wit, vrij jong,; cyp., 7 wk.; schildpad, wit bef, buik en poten, wit met vlekken, vlooienband en bel. ca 4 mnd. Diverse gevonden poezen en katers in het asiel Houtmanpad. Inl. over deze opgege ven dieren: AMIVEDI. Is uw huisdier weer terecht, bericht ons even. Nagekomen: gev. waterschildpad (roodwang) 20 cm. Gev.: Landschilpad. HAARLEM. Over het boekjaar 1977 heeft de Nutsspaarbank West Nederland een voordelig saldo ge boekt van 10,8 miljoen gulden. Dat betekent een stijging met ongeveer 10 percent ten opzichte van het jaar daarvoor. Het exploitatiesaldo wordt toegevoegd aan het eigen ver mogen, hetgeen verplicht is omdat de Nutsspaarbank een stichtings vorm heeft. Het spaartegoed groeide ten opzichte van ’76 met 28 percent. De Nutsspaarbank West Nederland beheert nu 1,15 miljard gulden spaargelden. Ook het aantal ver strekte hypotheken steeg ten opzich te van 1976 en wel met 20 percent, in geld uitgedrukt: 207 miljoen gulden. Het totale bedrag aan uitstaande hy potheken, ongeveer tienduizend in getal, is 494 miljoen. Het balansto taal steeg naar 1251 miljöen gulden. Ik heb dit allemaal niet voor de aardig heid geschreven, ik ben niet voor niets naar Spaarnwoude gegaan. Er zijn na- Hoe het ook zij, ergens is het Spaarnwou- melijk mensen nauw bij de aanleg van der Bos begonnen te groeien, ik heb er het Spaarnwoude^ Bos betrokken die rond gekeken en het ziet er veelbelovend en gezond uit. Maar intussen verbijstert het je, dat je rustig in de stad zit en dat onderwijl het bos langzaam maar zeker voortkruipt, stukje bij beetje het weidelandschap ver slindend, tot het zo goed als helemaal is opgevreten. Ik kan moeilijk bezwaar ma ken tegen de aanleg van dat bos, ik doe dat ook niet, het is hard nodig, en onze kinderen en kindskinderen zullen er vo lop van genieten. Maar terwijl ik door dat nog agrarische landschap zwierf, deed het me wel verdriet, dat het voor het grootste deel zal verdwijnen, dat de ein- weer een waardige bestemming te krij- der verloren zal gaan en dat het niet meer gen, dan is het wel in het recreatiegebied, de geruste landman zal zijn, die daar de Je kunt er leuke wisseltentoonstellingen dienst uitmaakt. Daarom raad ik de echte Kennemers en andere liefhebbers aan, alsnog een pelgrimage naar Spaarnwoude te ma ken. Voor het te laat is. Anders loopt u de kans alleen van horen zeggen te weten, dat het daar zo eindeloos mooi is ge weest. En die pelgrimage moest beslist (ingang binnen- I'’” •x.-^ v J Nutsspaarbank Duin stwer- i 6 au- De verzekeringsafdeling vertoont evenzeei’ een expansie. Het aantal afge sloten verzekeringen nam met twintig percent toe. Het aantal aan- en verkopen van vreemde valuta steeg met tiendui zend. Eind vorig jaar ontstond een samen werkingsverband tussen de Nutsspaar bank en Neckerman Vliegreizen B.V. Die samenwerking bracht een bredere keu zemogelijkheid met zich mee, een toena me van vooral het aantal autoreizen dat werd verzorgd was het gevolg. -V. X. Mi X •X- I.:*’:-

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 7