GROOT FEEST BIJ OPENING 30 SEPTEMBER Trekpleister a Programma van Manifestatie Ijaarlemmer fj^lletjes HEWI uw speelgoedzaak Haarlem is een mooie stad, maar er zijn ook miskleunen ib Verbouwing op maat? ra Goud Mexico Grote Markt Gemeente mag nog geen subsidie geven voor Bavo Inbraak bij behangzaak Adelaar (PPR) volgt Busstra op in raad f. Grote Hout- straat De Grote Houtstraat is best een aardige straat, de straatgevels van Vroom en Dreesmann misstaan niet, al is het allemaal wel wat te kolossaal. Helaas zijn er etalagepartijen en een groeiend aantal te grote en opzichtige recla- me-effecten die het totaal beeld bedreigen Maar dan de sierbestrating, daar is nauwelijks een goed woord voor te vin den. „De scherpe hoeken in het straatpatroon zijn in stotende tegenspraak met de fijngenuanceerde Spaarne K4 I IIBH ■M 1 IR. P. H. CUPERUS IN HAERLEM JAARBOEK 1977: interbouw bv i m ■M 12 13 STAD DONDERDAG 21 SEPTEMBER 19 7 8 I (Van een onzer verslaggevers) r en ol 168. GS GEVEN GEEN TOESTEMMING HAARLEM. Buurtcentrum De Ark heeft een nieuw onderko men. Na jaren van improviseren m de veel te kleine accommodatie aan het Klein Heiligland wordt pingen hoog pand met grote en kleine zalen, waarin ruimte is voor alle mogelijke activiteiten. Van de officiële opening wordt een groot feest gemaakt. I. J. WB door Pieter Taffijn nctet h>j ELECTRISCHE INSTALLATIES KROUWELS b.v. [1 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het blijft donderen in de affaire rond het spaanplaat gas. De laatste onweerswolk is losgebarsten naar aanleiding van een brief van woningbouwvereniging Spaarne aan de bewoners van 112 woningen in Molenwijk, waarin het beruchte spaanplaat is verwerkt. In de brief worden de bewoners uitgenodigd tot het bijwonen van een vergadering in de Spaarne Scholengemeenschap op maandag 25 september. Het bestuur van de vereniging acht thans de tijd gekomen om met de bewoners van gedachten te wisselen over het probleem van het spaanplaatgas en wil bekijken welke mogelijkheden er zijn voor het nemen van maatregelen. Tevens stelt het bestuur voor deze avond op democratische wijze een bewonerscommissie te laten kiezen, „aan gezien onze vereniging voor inspraak van en contact met bewoners organisatorisch werkt met complexgewijze te kiezen bewonerscom missies”. A I’ - ‘I’ - Buurtcentrum Ark onderdak in voormalige Mormonenkerk 4 Weer spanning over spaanplaat (ADVERTENTIES) t. I (ADVERTENTIE) van de Ark is aangegrepen om ook de aandacht te vestigen op de fraaie binnen tuin van het cultureel centrum de Egelan tier. Gebleken is, dat veel Haarlemmers nog niet weten dat de tuin overdag voor iedereen vrij toegankelijk is. Vandaar. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor het buurtcentrum onderdak was in de Cornelissteeg. In 1974 kocht de gemeente de voormalige Mormonenkerk aan, met in het achterhoofd de gedachte het voor de Ark te bestemmen. Begin 1975 kwam er bijna een kink in de kabel. Er diende zich een Joegoslaaf aan die in het pand een restaurant wilde beginnen. De koop ketste af omdat de man geen ver blijfsvergunning kon krijgen. In de loop van het jaar werd een begroting voor de verbouwing opgesteld. Toen er eindelijk begin 1977 met de verbouwing gestart kon worden, bleek dat de prijzen niet meer klopten. Openbare Werken ging aan de slag. De nieuwe Ark had rond Sinterklaas vorig jaar gereed moeten zijn. Dat lukte niet, want er bleek een nieuwe verwarmingsin- stallatie nodig te zijn en de brandtrap moest verplaatst worden. In april van dit jaar bleek plotsklaps, dat er een afspraak gemaakt was tussen het oude bestuur van de Ark (in 1976 trad een nieuwe ploeg aan) en de gemeente, dat de inrichting van het pand door de buurt zelf zou worden ver zorgd. De bereidheid om te helpen op knappen bleek in de Heiliglanden niet bijs ter groot. Het meeste werk kwam op de schouders van de beroepskrachten van de Ark neer, van wie er op 1 augustus boven dien een opstapte. Al met al heeft het bijna een jaar langer geduurd dan gepland voor de nieuwe accommodatie zodanig was op gekalefaterd, dat de oude Ark verlaten kon worden. En stafkracht Fons Hehenkamp heeft voorlopig nog wel het een en ander te doen. De programmering is door het vele werk in de knel gekomen. Fons wil met collega Coby rustig aan het activiteiten pakket weer gaan opbouwen. Hij hoopt, dat er spoedig een besluit valt over de vervulling van de vacature die in augustus ontstond. Zoals bekend is het ministerie van CRM uit bezuiningingsoverwegingen er als de kippen bij om waar zij dat accep tabel acht vacatures in het sociaal-cultu- reel werk niet te vervullen. Fons meent echter, dat de Ark het volste recht heeft op twee volledige krachten. (Coby is partti mer; Fons formeel ook. Er is plaats voor Hoe het ook zij, het buurtcentrum heeft een nieuw dak boven het hoofd. Daaron der treft men op zolder een stafkamer, een vereaderlokaaltje, waarvan ondermeer de een volledige beroepskracht.) De Ark wor stelt voorts nog met financiële problemen. Eigenlijk is er geen geld voor noodzakelij ke attributen als een geluidsinstallatie, een filmprojector, een pottenbakoven, gereed schap en foto-apparatuur. Met kunst en vliegwerk zijn de eindjes aan elkaar ge knoopt, maar de Ark meent dat de ge meente nog met 13.000 gulden over de brug moet komen. Markt er goed af, al zijn er te veel lijstgevels en te weinig topgevels. wijkraad gebruik gaat maken, een hobby- kamer en een donkere kamer. Op de eerste verdieping is een grote ontmoetingsruimte met bar, waar onder andere bejaardenac tiviteiten kunnen plaats hebben. Ook is er op de eerste etage een keuken. Op de begane grond heeft de Ark een grote zaal voor volksdansers, judoërs, de peuter- speelgroep en creatieve evenementen. On der het gebouw is een kelder, die gebruikt gaat worden als oefenruimte voor muziek groepen. De kelder wordt nog geluiddicht gemaakt. De oude behuizing van de Ark wordt na een verbouwing atelierswoning. Maken we even een sprongetje naar de Egelantiertuin. Naar ontwerp van archi tect Jan Verbeek is deze voormalige zie kenhuistuin ingericht als speel- en ontmoe- tingsterrein. Kort geleden is het podium bij de Zanderzaal gereed gekomen. Tij dens het feest volgende week zaterdag, door de organisatoren Manifestatie Trek pleister gedoopt, wordt het podium volop benut. Verder biedt de tuin een rustige zithoek, een zandbak, een groot speelter rein, een kastanjelaantjes, een speelton en (over enige tijd) een huttenbouwplaats. Op de diverse bankjes in de Egelantiertuin is het plezierig toeven. De tuin is bereikbaar via drie ingangen: een aan het Groot Hei ligland en twee aan de Kleine Houtstraat. De inhoud van de brief is de bewoners- groep Spaarne, die de afgelopen 15 maan den is opgekomen voor de belangen van de bewoners in de spaanplaatwoningen, in het verkeerde keelgat geschoten. Ze voelt zich niet alleen gepasseerd, maar be schouwt de brief als „een achterbakse poging om de bewonersgroep uit te scha kelen”. Kas Kemper, lid van de bewoners groep, reageert uiterst verbolgen. „De wo ningbouwvereniging doet net alsof wij an derhalf jaar voor joker gewerkt hebben. In feite ontkennen ze dat wij al die tijd bezig zijn geweest om het probleem van het spaanplaatgas tot een oplossing te bren gen. Toch hebben we alle gegevens in kaart gebracht van wat de bewoners wil len en ook hebben we alle medische klach ten verzameld. Wij beschouwen de brief dan ook als een motie van wantrouwen, die overigens nergens op gebaseerd is, want uit een onlangs door ons gehouden enquête en op eerder gehouden buurtver- gaderingen bleek het merendeel van de bewoners zich achter onze activiteiten te scharen. Wat wij doen is geen hobbyisme! We doen het voor alle bewoners. Als we het voor onszelf moesten doen, was het spul er al lang uitgehaald”. Voor de bewonersgroep speelt op dit moment slechts het probleem van het spaanplaatgas. Frits van de Capellen; „Het gemeentebestuur wilde, en dat is ook in de raadscommissie volkshuisvesting ge steld, dat de woningbouwverenigingen overleg zouden plegen met de bewoners- groepen. Nu belegt Spaarne een algemene vergadering met alle bewoners, waarbij bovendien”, zegt hij spottend, „op demo cratische wijze een nieuwe bewonerscom missie gekozen moet worden. Daardoor worden twee zaken door elkaar gehaald, namelijk het gasprobleem en de vertegen woordiging van bewoners. Ik heb sterk de indruk, dat ze door een soort verdeel- en heerspolitiek tweedracht proberen te zaai en onder de bewoners. Maar met de zaak zelf houden ze zich niet bezig” De bewonersgroep concludeert dit laat ste eveneens uit de zinsnede in de brief, waarin staat dat de woningbouwvereni ging de mogelijkheden wil bezien tot het nemen van maatregelen. „Ze willen pas praten als er een principebeslissing is ge nomen Zelf draaien ze om de hete brij heen. De woningbouwvereniging wenst geen beleid te voeren en laat de bewoners aan hun lot over”, aldus Van de Capellen. Het bestaan van „complexgewijze te kie zen bewonerscommissies” bij Spaarne komt voor de bewonersgroep als een don derslag bij heldere hemel. Nooit eerder heeft Spaarne de bewoners in Molenwijk op de hoogte gesteld van het functioneren van dergelijke commissies. De directeur van woningbouwvereni ging Spaarne was noch gisteren, noch van daag voor commentaar bereikbaar. punten is het mooie beeld zij het verminkt nog waar te nemen. Maar dan haalt hij uit. Waarom heeft het autoverkeer gladde dynamische banen met nadrukkelijke randen en lichtmasten toebedeeld gekregen? Ze verstoren de fraaie omgeving. De bomen staan te ver uit el kaar, hun ruimtewerking is onbeduidend en vooral de polderbomen op de Turfmarkt misstaan. Maar er blijft veel over om van te genieten. De Waag, de prachtige gevel rij van de Damstraat, de Bakenesserkerk met zijn mooi klinkende antieke carillon. Een onnodige miskleun, zegt Cuperus, is een plantsoentje bij de Houtmarkt, met een „af rasterend hek dat men bij een voetbalveld zou ver wachten”. En ook het ge bouw van Openbare Wer ken kan in zijn ogen geen goedkeuring vinden. Waarderende woorden zijn er voor de Wilhelmi- nastraat en het Kenau- park en voor de manier waarop de spoorlijnen zijn weggewerkt. En zo gaat hij nog vele bladzijden verder. Alleen hierom is het jaarboek het kopen waard. Niet onver meld mag blijven de als immer goed verzorgde jaarkroniek, die aan waarde heeft gewonnen door het opnemen van commentaren bij gebeur tenissen. Ruud ter Laat, die al zorgt voor zoveel exoti sche toestanden in zijn winkeltje „Speedy Gonza les” in de Paar laar steeg, heeft weer iets nieuws. Vanaf zaterdag treedt el ke zaterdag van 14 tot 16 uur de Mexicaanse gita rist Alfonso Aguire in zijn winkel op. Alfonso is een volbloed Mexicaan, die Haarlem zo leuk vindt dat hij er komt wonen. Wie een praatje met hem wil maken moet zich wel rea liseren, dat hij alleen Spaans spreekt Adelaar is een rasechte Haarlemmer. Hij woont al 14 jaar in Schalkwijk, waar hij actief was jn het jeugdwerk. Via zijn inbreng in de wijkraad Nieuw-Schalkwijk heeft hij geprobeerd iets te doen aan het tekort aan jeugdvoorzieningen. Ook was hij actief betrokken bij de uitwerking van het rapport Tamboer, waarin het gemis aan voorzieningen in Schalkwijk op een rijtje weed gezet. Sinds anderhalf jaar is hij fractie-assistent van de PPR. Veel woorden worden gewijd aan de Grote Markt. Als men verwach- tingsvol de Grote Hout straat uitkomt want het plein nodigt uit en het zicht op de noordwand is moot en men ziet dan ach tereenvolgens een tele fooncel reclamezuil verkeersbord, merkwaar digerwijs midden in het Voor de tweede maal had ik gisteren de gele genheid een gouden Bruidspaar te feliciteren. Ditmaal waren het Piet Kwant en Mien Müller, die ik opzocht in de gezellige kantine van sportvereni ging De Blink ert in het Noordersportpark. Het echtpaar Kwant, dat al ja ren in de Nachtegaal straat woont, had weer eens een keer alle veertien kinderen om zich heen. Verder mag men zich ver heugen in 24 kleinkinde ren, terwijl het eerste ach terkleinkind zich ook heeft aangediend. HAARLEM. De ledenvergadering van de Politieke Partij Radicalen heeft woensdagavond tijdens een vergadering in het Rosenstock-Huessy huis fractie- assistent Jan Adelaar (42) gekozen als opvolger van Bram Busstra in de gemeen teraad. Zoals bekend vertrekt Busstra naar Afrika om zijn krachten te wijden aan het ontwikkelingswerk. Eert volgen de week wordt in overleg met Ben Evers, het andere raadslid van de PPR/PSP combinatie in de raad, bepaald welke portefeuilles Jan Adelaar onder zijn hoe de neemt. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben voorshands geweigerd het besluit van de gemeente Haarlem 7.725.000 subsidie te verstrek ken voor de restauratie van de Sint Bavo- kerk goed te keuren. Zoals bekend hebben GS de plicht besluiten van gemeenten op bun juistheid te toetsen. Het is de bedoe ling. dat Haarlem 30 percent betaalt van de restauratiekosten. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Door het forceren van een achterdeur hebben inbrekers zich in de nacht van dinsdag op woensdag toe gang verschaft tot een behangzaak in de Italiëlaan. Wisselgeld en schildersgereed- schap ter waarde van 2018 gulden wordt vermist. Uit de Peter Kuyper taveerne in de Kleine Houtstraat verdween in dezelfde nacht geluidsapparatuur Schade 1500 gul den. (Van onze stadsredactie) Koninginneweg 6 Haarlem Tel. 023-315460-315163 privé 023-314207 i5- Foto Links: De Egelantiertuin: een mooi rustig plekje in de bin nenstad. bochten en de argeloze de tails van de rooilijnen. Het ontwerp is waarschijnlijk meer op het tek§nschot, dan uit de perspectief be dacht”. De lange goot- stukken vindt Cuperus onhandelbaar, de beton blokjes zijn eentonig en zeer besmettelijk. Liever had hij daarom baksteen of natuursteen gezien. Nu wordt de edele karakteris tiek van de Grote Hout straat ondergeschikt ge maakt aan het willen zijn van winkelcentrum. HAARLEM. Manifestatie Trek pleister is georganiseerd door buurt huis De Ark, cultureel centrum de Ege lantier en de wijkraad Heiliglanden- De Kamp. Het festijn wordt zaterdag 30 september ingeluid met de officiële opening van de nieuwe huisvesting van De Ark. Aanvang 12 uur. Om 13 uur barst de manifestatie compleet los. Dankzij het feit, dat iedereen be langeloos meewerkt kon er veel wor den georganiseerd met weinig geld en is alles gratis toegankelijk. Er staat nogal wat te gebeuren. Santpoorterstraat 41 (Kleverparkbuurt) Haarlem 023-263463 In De Ark bewegingsspel, volksdan sen, handenarbeid, ballet van Leo IJS, accordeonmuziek van Joop Troost, zang door de Zwoele Troelen en blue grass door Gnat Grass. In de Egelan tiertuin kinderactiviteiten (straatteke- nen, poppenkast, handenarbeid, ver kleden, sport en spel), demonstraties van ambachten (touwslager, stoelen- matter, spinnen, houtbewerken), een fotograaf, die instand-kiekjes maakt, een terras voor het versterken van de inwendige mens. Op het podium in de tuin kunt u het volgende verwachten: bewegingsspel, Indonesische volksdansen van Kupu Kupu Djawa, de kindercomedie Foute I Boel, muziek bluegrass, blues, liederen, I orkest en muziekschool, ballet, film en I rond 23 uur vuurwerk. Als het regent I gaan alle activiteiten door binnenshuis, I behalve uiteraard het vuurwerk. Enkele bijzondere activiteiten zijn het vervaardigen van een stencilkrant in het buurthuis, een fotowedstrijd en I tentoonstellingen, ook in De Ark. Na- I dere informatie bij het buurtcentrum, I Cornelissteeg 7-9, telefoon 313987 of I tijdens de Manifestatie Trekpleister. 5> Voor de fotograaf wilde Mien wel een Halletje pak ken, maar opeten was er niet bij. „Ze is geen snoepster” was het commentaar van de kinderen. straatprofiel, als een mo- (nu)ment van proza, dan denkt men „soit”, maar als men dan naar rechts kijkend zo’n stel stadion- lichtmasten en dan nog een grootschalig zwart stuk dynamiek daarbij ziet, dan vraag je je af, hoe men zoiets bij elkaar kan bedenken als voorgrond voor de fijne schaal van de Vishal en de kleine huisjes tegen de Bavo- kerk” De schrijver roert ook de kwestie aan van waar de beelden moeten ko men, die nu op de Grote Markt zijn te vinden. Dui-. delijk laat hij merken niet gecharmeerd te zijn van de Zonnevechter, liever ziet hij Loutje midden op het plein. Over het alge meen komt de Grote Amsterdamstraat 32 36 Haarlem Tel 327644. Tevens Postagentschap Niet alleen in en om de nieuwe Ark is de dertigste van alles te beleven; ook in de zaterdag 30 september de nieuwe Egelantiertuin wordt een rijkgescha- behuizing aan de Cornelissteeg 7- keerd programma afgewerkt. De opening 9 in gebruik genomen. De Ark beschikt nu over een drie verdie- in Molenwijk Haarlem heeft evenwel als voorwaarde gesteld, dat de provincie tien percent be taalt en het rijk zestig percent Het rijk wil wel, maar de provincie niet. Om die reden willen GS Haarlem geen formele machti ging geven de uitgave te doen, hoewel het college zich in principe met het raadsbe sluit kan verenigen. Onlangs berichtte ik, dat het Haerlem Jaarboek 1977 was verschenen. In middels heb ik het ook gelezen en met veel ple zier. Het overzicht van A. G. van der Steur, „Vij fenzeventig jaar op de bres voor de monumenten en het stadsschoon van Haarlem maakt heel dui delijk, wat er allemaal door de Vereniging Haar lem op dit gebied is ge daan. Helaas, zo blijkt uit zijn verhaal, waren de po gingen ook een aantal ma len vergeefs. Maar wat er wel gelukt is, is lang niet mis. De kortere bijdragen van dr. H. A. van Vessem over Claes van Ruyven, mr. P. Robert overDamia- te, A. de Vries over een schilderij van Wij brand Hendriks, W. Helversteijn overeen schilderij van Loots, B. N. Colenbrander over de paardentram, drs. J. J. Temminck over de brand van 1576(een ver haal dat eerder in onze krant verscheen) en van B. C. Sliggers overBengt Fermer, het is allemaal lezenswaardig Maar voor mij steekt „De stedelijke ruimten van Haarlem van ir. P. H. Cuperus er met kop en schouders bo venuit. Deze 78 bladzij den heb ik in één ruk uit gelezen. Cuperus begint zijn be spreking met het totaal beeld dat Haarlem biedt vanaf het Spaarne. Dat bood een mooie aanblik, schrijft hij, op sommige ö- Foto rechts: De nieuwe Ark. Er komt nog een naambord op de gevel. „Het grootste feest” zo vertrouwde een dochter me toe, „is dat vader hier vandaag kan zijn”. Piet sukkelt al geruime tijd met zijn gezondheid, zo dat het even dubieus was of de festiviteiten wel door konden gaan. De bruidegom (hij is 74 jaar), heeft lange tijd in de we genbouw gewerkt. Oor spronkelijk is hij afkom stig uit Alphen aan den Rijn. Zijn vier jaar jonge re echtgenote had de wieg in Duitsland staan. Ze toonde zich zeer in haar schik met de bloemen en het blik „Haarlemmer Halletjes”, dat ik haar na mens deze rubriek kon aanbieden. Drie kinderen zijn nog thuis, waar het nog even druk is als vroe ger. Iedereen komt gere geld aanwippen en dat is het grootste genoegen van moeder, die op een ge slaagde bruiloft kan te rugkijken. ia N J 6 s o

Haarlem's Dagblad | 1978 | | pagina 13